Jarosław Kaczyński przedstawił najważniejsze tematy dla polskiej prezydencji, a o czym piszą żurnaliści

avatar użytkownika Maryla

PiS zorganizował konferencję prasową miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji w UE. Jak zaznaczył na początku spotkania rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman, rząd do tej pory nie przedstawił priorytetów na czas polskiego przywództwa.

Następnie prezes partii Jarosław Kaczyński wyliczył i krótko opisał najważniejsze według PiS tematy dla polskiej prezydencji: przyszła perspektywa budżetowa, wspólna polityka rolna, wspólna polityka energetyczna, polityka prorodzinna, następnie relacje UE ze wschodem, ważna dzisiaj polityka południowa, pewne sprawy wewnętrzne związane np. z rozszerzeniem strefy Schengen, a także rozszerzenie Unii Europejskiej (Chorwacja, Islandia). Kaczyński mówił również o konieczności obrony chrześcijan i przywoływania nauk Jana Pawła II.

- To nasz moralny obowiązek, chrześcijanie są najbardziej prześladowani w dziejach - mówił na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński."

 

Jarosław Kaczyński na bardzo waznej konferencji  przedstawił najważniejsze tematy dla polskiej prezydencji, a żurnaliści zasypali go pytaniami typu "zielony ogórek zabija" i teraz zagłuszaja, zaciemniają, dymią ..... ALBO NIE PISZĄ nic. NA NAJWIĘKSZYCH PORTALACH INFORMACYJNYCH ALBO WCALE, ALBO WYBITY JEDEN TEMAT

Dziś zbiera się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, by dyskutować o priorytetach polskiej prezydencji. Tradycyjnie nie będzie na niej przedstawiciela PiS. Po spotkaniu z Barackiem Obamą wydawało się, że Jarosław Kaczyński może przyjść do Pałacu Prezydenckiego. - Nie zastanawiałem się nad tym - stwierdził jednak.

Dlatego też PiS na konferencji prasowej opisało swoją listę unijnych priorytetów. - Byłyby następujące: przyszła perspektywa budżetowa, wspólna polityka rolna, wspólna polityka energetyczna, polityka prorodzinna, polityka wschodnia i południowa, rozszerzenie Unii, kwestia obrony chrześcijan w świecie, wreszcie priorytet związany z nauką Jana Pawła II, nt. której należy zorganizować dużą konferencję - powiedział prezes PiS.

Następnie skonkretyzował poszczególne hasła. - Nam zależy na podtrzymaniu wspólnej polityki rolnej i polityki spójności. Byśmy otrzymali po 2013 roku wyrównanie dopłat do rolnictwa - tłumaczył.

Prezes PiS stwierdził również, że trzeba "powstrzymać wyludnienie Europy". Według prezesa PiS, "multikulturowe społeczeństwa przeżywają kryzys", dlatego trzeba teraz "wspierać rodzinę".

- Obrona chrześcijan to nasz moralny obowiązek. Są najbardziej prześladowani w dziejach - mówił Kaczyński. - Prześladowania powinny ustać i powinniśmy w tym obszarze działać - dodał Kaczyński.

Jarosław Sellin

, poseł PiS, podsumował wszystkie priorytety hasłem "solidarna Europa".

Wizyta Obamy

Dziennikarze zapytali Jarosława Kaczyńskiego o memorandum, jakie przekazał Barackowi Obamie. - Jego treść nie będzie w tej chwili prezentowana publicznie. Tam nie ma żadnych sensacji, żadnych kontrowersyjnych tez. Tam jest powiedziane, co zdarzyło się po przekroczeniu granicy przez polski samolot prezydencki. I co wydaje się nam, że nie jest znane opinii publicznej. Jak nam się wydaje i ośrodkom decyzyjnym na Zachodzie - stwierdził.

"Próba zastraszenia ludzi"

- Ta ekipa i establishment nie jest w stanie rządzić i panować w demokracji. Rząd jest nie do obronienia w ramach normalnego systemu demokratycznego - tymi słowami skrytykował PO prezes PiS. Według niego, przykładami są mandaty dla osób, które krytykują Donalda Tuska. - To jest próba zastraszenia ludzi w Polsce - stwierdził.

 

 

 

Sztuczka Tuska? "Przestańcie się państwo na to nabierać"

Zasada "Donald się wkurzył" jest zabawna i nieskuteczna - mówił na konferencji prasowej PiS Adam Hofman, określając "mechanizm stosowany przez PO przez trzy lata" jako "sztuczkę". Rzecznik PiS apelował, aby Polacy przestali się na nią nabierać. Wtórował mu prezes Jarosław Kaczyński, który określił politykę rządu jako "niezdarną".

Dzisiaj wprost.pl napisał, że premier Donald Tusk miał zrugać szefa MSWiA Jerzego Millera za to, że policja ukarała mandatami kibiców Jagiellonii Białystok nazywających go "matołem".

Hofman określił taktykę stosowaną przez premiera z pomocą zasady "car dobry, źli bojarzy". Zgodził się z nim prezes Jarosław Kaczyński, wskazując, że obecne elity rządzące kompromitują demokrację.

Kaczyński mówił również o wolności mediów i cenzurze m.in. w kontekście sprawy portalu antykomor.pl i doniesień o sejmowym zespole PiS ds. cenzury.

- Nie dawajcie się państwo nabierać, (...) w internecie nas obrażano od wielu lat, jakoś nikt z tego nie robił problemu - mówił prezes PiS, wskazując, że sytuacja się zmieniła, "bo się wzięto troszkę za innych".

- Proszę sobie wyobrazić, gdyby coś takiego jak "Szkło kontaktowe" (program w TVN 24 - red.) było skierowane w stronę PO, ile byłby wówczas oburzenia - kontynuował Kaczyński.

Prezes PiS mówił również o memoriale, który przekazał Barackowi Obamie. - Memoriał ze względu na obyczaje międzynarodowe nie będzie w tej chwili prezentowany publicznie. Tam nie ma żadnych sensacji, tam jest tylko i wyłącznie powiedziane, co zdarzyło się po przekroczeniu przez polski samolot granicy i co - jak nam się wydaje - nie jest w tej chwili znane opinii publicznej, a być może także ośrodkom decyzyjnym na zachodzie - mówił prezes PiS. Jednocześnie podkreślił że obowiązek uruchomienia procedur międzynarodowych ws. Smoleńska spoczywa na rządzie . - To powinien zrobić rząd, myśmy w tej sprawie zrobili to, co było można - zaznaczył.

(KK)

 

Kaczyński: Ten rząd jest nie do obronienia

Ten rząd nie jest w stanie rządzić w warunkach demokracji, stosuje represje, nic dziwnego, że ma opinię najgorszego w historii - powiedział prezes PiS podczas konferencji

Sytuacja, do której doprowadził ten rząd zupełnym brakiem prowadzenia polityki sprawia, że reakcje ludzi są takie a nie inne - powiedział podczas konferencji Jarosław Kaczyński.

- Ten rząd się boi pewnych osób, które regularnie stoją pod budynkiem Sejmu z transparentami, to często starsze osoby, które są dla tego rządu zagrożeniem - kontynuował prezes PiS.

Na pytanie o to, czy powstała specjalna komórka w ramach prawa i Sprawiedliwości, z Mariuszem Kamińskim na czele, której zadaniem jest chronić osobę Jarosława Kaczyńskiego, prezes odpowiedział: - Nie, to całkowita nieprawda.

Jarosław Kaczyński nie pojawi się na dzisiejszym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.  - Nigdy nie rozważałem powrotu do RBN - powiedział prezes PiS.

Priorytety prezydencji według PiS: budżet, polityka rolna i energetyka

Przyszły wieloletni budżet Unii Europejskiej, wspólna polityka rolna i energetyczna, polityka prorodzinna, a także działania skierowane do wschodnich i południowych sąsiadów Unii powinny znaleźć się wśród priorytetów polskiej prezydencji - uważa PiS.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział na konferencji prasowej, że "na miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji rząd premiera Donalda Tuska nie przedstawił jasno i klarownie celów polskiej prezydencji". W jego opinii "gdyby rząd tworzyło PiS te priorytety byłyby jasno i precyzyjnie nakreślone".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił priorytety, którymi, według piS, powinna kierować się polska prezydencja. Obok kolejnego wieloletniego budżetu UE, wspólnej polityki rolnej i energetycznej, działań prorodzinnych, polityki adresowanej do sąsiadów UE na wschodzie i południu, wśród polskich priorytetów powinny znaleźć się - jak powiedział prezes PiS - sprawy wewnętrzne Unii związane z rozszerzeniem strefy Schengen i "nowymi wewnątrzunijnymi strategiami".

Kolejnym priorytetem powinno być - jak mówił szef PiS - rozszerzenie UE. Tu - jak dodał - chodzi o Chorwację i Islandię, a w dalszej perspektywie - o państwa Zachodnich Bałkanów.

Wśród priorytetów prezydencji Kaczyński widzi też kwestię obrony chrześcijan w świecie oraz naukę europejską Jana Pawła II.

TVN24
Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. :) wybiórcza już tłumaczy ciemnemu ludowi swojemu

''Obrona chrześcijan na świecie''. Pomysł na prezydencję

tyle im zostało w pamięci :)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. nie miłujący Tusk 100 lat za Jarosławem

Zbyt poważna gra na "harce"

15:28

PREMIER PRZEDSTAWIŁ PLAN POLSKIEJ PREZYDENCJI W UE

Zbyt poważna gra na "harce"

Utrzymanie polityki spójności, pogłębianie integracji europejskiej i zapewnienie bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz krajom...czytaj dalej »


Utrzymanie polityki spójności, pogłębianie integracji
europejskiej i zapewnienie bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz krajom
sąsiednim - to priorytety polskiej prezydencji w UE. Rząd przyjął dziś
program, a premier po posiedzeniu go zaprezentował. Prezentację w Sejmie
poprzedzi spotkanie Donalda Tuska z liderami partii obecnych w Sejmie.

Premier
wymienił trzy priorytety rozpoczynających się z końcem czerwca polskiej
prezydencji w UE. Zostały one ujęte w hasłach: integracja europejska
jako źródło wzrostu, bezpieczna Europa oraz Europa korzystająca na
otwartości.

Przyszły, wieloletni budżet Unii Europejskiej, wspólna polityka rolna i... czytaj więcej »

Utrzymać politykę spójności


Tusk zapowiedział, że w ramach pogłębiania integracji europejskiej
najważniejsze będzie utrzymanie polityki spójności UE. Zaznaczył przy
tym, że jest ona korzystna nie tylko dla pojedynczych państw
członkowskich, ale dla Unii jako całości.


Polityka spójności, to głównie pomoc słabiej rozwiniętym regionom i
sektorom gospodarek, by zmniejszyć różnice w stosunku do pozostałych
państw członkowskich.


- Zadaniem polskiej prezydencji będzie budowanie dobrego klimatu wokół
polityki spójności. Wiadomo, że debata o wieloletnich ramach finansowych
znajdzie swój finał raczej w roku 2012 (...), ale ważne jest jak ona
się zacznie. Stanowisko Polski w tej sprawie jest oczywiste - mówił
Tusk. Jak podkreślał, będziemy w tej sprawie budować sojusze zmierzające
do tego, aby polityka spójności pozostała główną polityką europejską.


Niebezpieczna żywność


W dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego rząd zapowiada działanie na trzech obszarach: żywności, energii i obronności.


Propozycję zajęcia się kwestią rolnictwa w kontekście zarówno fali
zatruć skażonymi warzywami, jak i cen żywności zaproponował minister
rolnictwa przy wsparciu wicepremiera Waldemara Pawlaka. - Uwzględniamy
ten postulat, szczególnie w dobie obecnej, bezpieczeństwo żywnościowe,
co za tym idzie zdolności rolnictwa europejskiego do zapewnienia
bezpieczeństwa żywnościowego, wydaje się sprawą, która bezdyskusyjnie
zasługuje na to, by stać się jednym z wiodących tematów prezydencji -
mówił Tusk.

Warszawa, Sopot, Gdańsk, Malbork, Wrocław, Kraków i Poznań - każdy, kto ma... czytaj więcej »

Premier
mówił również, że w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego Polska
będzie kontynuowała dotychczasowe działania w UE i nadal forsowała swoje
stanowisko.


W kwestii bezpieczeństwa militarnego Polska będzie naciskała na głębszą
integrację i zwiększenie współpracy pomiędzy Unią a NATO. Tusk
zaznaczył, że konieczność taka stała się bardziej widoczna w obliczu
konfliktu w Libii.


Przyjąć Chorwację


Premier przyznał, że trzeci priorytet - Europa korzystająca na
otwartości - brzmi enigmatycznie, ale tak naprawdę opiera się na tym,
nad czym Polska od dawna pracuje z innymi państwami UE - tzn.
pogłębieniu integracji z sąsiadami UE. - Jest realna szansa na to, że
polska prezydencja co najmniej przyspieszy, a nie wyklucza, że
sfinalizuje kilka bardzo ważnych etapów europejskiej drogi dla takich
państw jak Ukraina (...), Chorwacja, Serbii, Czarnogóry, Mołdowy -
wyjaśniał.


Tusk dodał, że w przypadku Chorwacji chciałby do końca doprowadzić
negocjacje ws. traktatu akcesyjnego, tak żeby uroczystość podpisania go
przypadła jeszcze na czas polskiej prezydencji.


Współpracować w parlamencie

Sześć kolorowych strzałek, które każą patrzeć w górę, będą stanowić logo... czytaj więcej »

Plan
polskiej prezydencji ma zostać zaprezentowany w Sejmie. - Ale będę
chciał także prosić szefów partii politycznych reprezentowanych w
parlamencie o spotkanie. Może uda się to jeszcze zorganizować w tym
tygodniu - mówił Tusk.


Jak zaznaczył, intencją rządu jest, by wokół polskiej prezydencji i jej
głównych zadań "budować takie ogólnonarodowe polityczne porozumienie". -
Prezydencja to nie jest sukces tego czy innego rządu. Nie powinna też
być wykorzystywana ani przez rządzących, czyli w tym wypadku przeze mnie
i mój rząd, ani przez opozycję w kampanii - zaznaczył.


Podkreślił, że prezydencja jest dla Polski "poważnym wyzwaniem i poważną
szansą" i dobrze by było, by towarzyszyła temu atmosfera zgody. -Tym
bardziej, że - tak sądzimy - przyjęte przez nas priorytety nie powinny
budzić jakichś szczególnych emocji - powiedział Tusk.


Wyborcza gra


Tusk o poropzycjach PiS (TVN24)

Premier odniósł się też do pomysłów PiS na polską prezydencję. Obok
kwestii nowego wieloletniego budżetu, wspólnej polityki rolnej,
energetycznej i prorodzinnej, działań skierowanych do wschodnich i
południowych sąsiadów Unii Europejskiej znalazły się też postulaty
obrony chrześcijan w świecie oraz odwołania do nauki europejskiej Jana
Pawła II, a także wyrównania dopłat dla rolników do 2013 roku.


- Jak rozumiem, nie unikniemy pytań dotyczących propagandy wyborczej, a
nie rzeczywistości - komentował Tusk. Dodał, że jako premier jest
zdeterminowany, by polska prezydencja zakończyła się sukcesem. - I nie
interesuje mnie w tym kontekście czysto wyborcza gra - zaznaczył.


- Bo nie sądziłem, że taka poważna sprawa, jaką jest prezydencja, tak
szybko napotka na dość trywialne gry stricte wyborcze. Trudno inaczej to
ocenić - dodał premier. Jak podkreślił, ma nadzieję, że na spotkaniu z
partiami parlamentarnymi uświadomi PiS-owi, że prezydencja i ogólnie
polityka zagraniczna to zbyt poważna gra, żeby pozwalać sobie na takie
"harce".


rs//kdj

Te strzałki za p. premierem symbolizują ceny, koszty, podatki, inflacja...

Mniej więcej w takim kontekście tam stoją.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. List Prezesa PiS ws. dopłat rolniczych dla Polski

Publikujemy list Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowany do radnych samorządów wszystkich szczebli oraz sołtysów w całej Polsce.

„W imieniu Prawa i Sprawiedliwości prosiłem w nim o przyjęcie uchwał wzywających premiera Donalda Tuska, by w ramach Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej za jeden z priorytetów uznana została kwestia rolnictwa, a w szczególności sprawa wyrównania poziomu dopłat rolniczych dla Polski, aby polscy rolnicy nie byli dyskryminowani w stosunku do rolników państw tzw. starej Unii. Jest to sprawa niezwykle istotna nie tylko dla polskiego rolnictwa, ale dla wszystkich Polaków, szczególnie w kontekście twierdzeń, że rząd nie ma wpływu na ceny żywności. Gdyby polscy rolnicy otrzymywali dopłaty tej wysokości, co rolnicy starej Unii, ceny żywności mogłyby być niższe” - napisał na swoim blogu Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Treść listu:

Szanowne Panie, Szanowni Panowie Radni Gmin, Powiatów, Sejmików Wojewódzkich! Szanowne Panie, Szanowni Panowie Sołtysi!

Zwracam się do Pań i Panów z prośbą o podjęcie na forum Rad Gmin, Rad Powiatów i Sejmików Województw uchwały w sprawie wyrównania dopłat rolniczych dla Polski i priorytetowego potraktowania rolnictwa w ramach prezydencji polskiej w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku – wzór projektu uchwały przesyłam w załączeniu.

Jak Państwu Radnym i Sołtysom zapewne wiadomo, polscy rolnicy (a także rolnicy z innych nowych krajów członkowskich UE) są dyskryminowani w dystrybucji dopłat bezpośrednich, otrzymując je w znacznie niższej wysokości niż rolnicy w większości starych krajów członkowskich. W latach 2004–2013 polscy rolnicy otrzymają o ponad 120 miliardów złotych mniej dopłat bezpośrednich, niż otrzymaliby, gdyby byli traktowani na równych prawach z rolnikami niemieckimi. Nierówność dopłat bezpośrednich jest ogromnym „haraczem”, który płaci polska wieś. Jeśli system podziału dopłat się nie zmieni i po 2013 roku utrzymane zostaną dyskryminacyjne różnice, to polscy rolnicy otrzymają dopłaty w przeliczeniu na jeden hektar o około 150 euro niższe niż rolnicy niemieccy. Suma tych różnic przeliczona na około 16 milionów hektarów gruntów rolnych w Polsce da rocznie kwotę 2,4 miliarda euro, a w ciągu 7 lat 16,8 miliarda euro, czyli około 65–70 miliardów złotych, w okresie funkcjonowania nowego budżetu Unii Europejskiej.

W imię polskiej racji stanu, nie wolno dopuścić, aby ta dyskryminacja Polski w tak ogromnym wymiarze trwała nadal. Przy nierównych dopłatach i wyrównujących się szybko kosztach produkcji polscy rolnicy nie będą w stanie sprostać konkurencji i całe polskie rolnictwo zagrożone będzie upadkiem. Taka sytuacja dotknie nie tylko rolników, ale całe społeczeństwo, gdyż zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu państwa.

W obliczu narastającego kryzysu żywnościowego na świecie i gwałtownego wzrostu cen żywności nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek osłabienie bezpieczeństwa żywnościowego Polaków, a to bezpieczeństwo gwarantują wyłącznie polscy rolnicy, pod warunkiem, że będą mieli zapewnione równe z innymi rolnikami warunki funkcjonowania w Unii Europejskiej.

Pragnę zwrócić uwagę, że w sytuacji, gdy Unia Europejska odeszła już właściwie od wspierania produkcji rolniczej i przeszła niemal całkowicie na system dopłat obszarowych, nie ma żadnego, podkreślam, nie ma żadnego uzasadnienia dla dyskryminacyjnego traktowania polskich rolników i zaniżania wysokości należnych Polsce dopłat bezpośrednich.

W II połowie 2011 roku zapadać będą w Unii Europejskiej kluczowe decyzje dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, a Polska będzie w tym czasie sprawować prezydencję w UE. Polski rząd powinien wziąć przykład z Węgier, kraju sprawującego obecnie prezydencję Unii Europejskiej, który razem z nami wstąpił do Unii w 2004 r. Dopłaty dla rolników węgierskich są prawie o połowę wyższe niż dla polskich i przekroczyły już średnią unijną. Niestety, polski rząd jak dotychczas nie uznał spraw rolniczych za ważne, a sprawy wyrównania dopłat nie wpisał jako swojego priorytetu w ramach prezydencji.

W tej sytuacji niezbędny jest apel wszystkich ludzi dobrej woli, rozumiejących problemy wsi, aby sprawa przyszłości rolnictwa, w tym zwłaszcza wyrównania dopłat, została potraktowana jako polski priorytet w ramach prezydencji. Bardzo ważny jest w tej sprawie głos polskich samorządów, w których zasiadają ludzie obdarzeni szacunkiem i zaufaniem, rozumiejący problemy polskiej wsi, będącej ważną częścią naszej Ojczyzny. O taki głos, w imię dobra rolników, polskiej wsi i całej Ojczyzny serdecznie Państwa proszę.

Z wyrazami szacunku
w imieniu Komitetu Politycznego PiS

/-/ Prezes Prawa i Sprawiedliwości
Jarosław Kaczyński

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Priorytety prezydencji Polski

Priorytety prezydencji Polski w UE według PiS

Dzisiejsza konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości poświęcona była tematowi prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Politycy partii przedstawili zagadnienia, które ich zdaniem powinny znaleźć się wśród priorytetów prezydencji.

„Na miesiąc przed objęciem przez Polskę prezydencji rząd premiera Donalda Tuska nie przedstawił jasno i klarownie celów polskiej prezydencji” - powiedział, rozpoczynając konferencję prasową rzecznik PiS Adam Hofman. „Gdyby rząd tworzyło PiS te priorytety byłyby jasno i precyzyjnie nakreślone” - podkreślił.

Wśród priorytetów prezydencji UE według PiS powinny znaleźć się:

*
przyszła perspektywa budżetowa
*
Wspólna Polityka Rolna
*
Wspólna Polityka Energetyczna
*
polityka prorodzinna
*
polityka wschodnia UE
*
polityka południowa UE.
*
sprawy wewnętrzne UE związane przede wszystkim z rozszerzeniem Strefy Shengen
*
rozszerzenie UE
*
obrona Chrześcijan w świecie
*
kwestia nauki europejskiej Jana Pawła II

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przedstawił pokrótce poszczególne zagadnienia.

W kwestii budżetu UE „zależy przede wszystkim na podtrzymaniu wspólnej polityki rolnej i podtrzymaniu polityki spójności” - podkreślił Prezes PiS. „Są dzisiaj tendencje, żeby obydwie te polityki ograniczyć. One były fundamentem polityki integracji europejskiej przez dłuższy czas i w żadnym razie nie powinny być podważane” - zaznaczył.

Wspólną politykę rolną PiS traktuje jako oddzielny priorytet. „Chcemy, żeby była podtrzymana, ale zgodnie z traktatem akcesyjnym (...) żebyśmy uzyskali wyrównanie dopłat” - powiedział Jarosław Kaczyński.

Kolejnym priorytetem polskiej prezydencji powinna być wspólna polityka energetyczna. „Chodzi o to, żeby ona była rzeczywiście” - podkreślił Prezes PiS. W tym kontekście wymienił m.in. kwestie stosunku UE do Gazpromu i jego własności w UE, do przestrzegania przez Gazprom różnych przepisów, które regulują sprawy przesyłu w UE”.

Zdaniem priorytetowym polskiej prezydencji powinna być także polityka prorodzinna. „Europa się wyludnia. Musimy dążyć do tego, aby ten proces zatrzymać poprzez wsparcie rodziny, także poprzez wsparcie finansowe, programy edukacyjne (...)” - mówił Prezes PiS.

„Jeżeli chodzi o polityki odnoszące się do kwestii zewnętrznych, to powiem tylko tyle, ze my zakładamy czynne prowadzenie tych polityk, liczne konferencje, spotkania, które miałyby doprowadzić do tego, żeby UE (...) rozszerzyła się” - powiedział Jarosław Kaczyński o dwóch kolejnych proponowanych przez PiS priorytetach - polityce wschodniej i południowej.

W kontekście spraw wewnętrznych UE uznawanych przez Prawo i Sprawiedliwość za priorytetowe Prezes partii wymienił m.in. rozszerzenie strefy Shengen o Rumunię i Bułgarię, strategię bałtycką i karpacką.

Odnosząc się do kolejnego proponowanego priorytetu - rozszerzenia UE, Jarosław Kaczyński sprecyzował, że chodzi o Chorwację i Islandie, a w późniejszym terminie pięć państw Bałkanów Zachodnich.

„Chrześcijaństwo, sprawa, którą powinniśmy postawić, to jest nasz moralny obowiązek. Chrześcijanie są w XXI w. najbardziej prześladowani w dziejach” - w ten sposób Prezes PiS odniósł się do konieczności obrony chrześcijan w świecie.

Prezes PiS uznał także za istotne odwołanie się podczas polskiej prezydencji do nauki Jana Pawła II.

„Uważamy, że Polska powinna prowadzić tę prezydencję pod generalnym hasłem” - powiedział poseł Jarosław Sellin kierujący pracami parlamentarnego zespołu PiS ds. prezydencji Polski w UE. „Uważamy, że polska prezydencja powinna przebiegać pod hasłem po prostu „Solidarna Europa” - zaznaczył. „Wszystkie cele, które pan premier wymienił doskonale się w tym haśle mieszczą (...) Realizują idee solidarnej Europy” - dodał. „Polska ma szczególne uprawnienia, aby tego wartościującego pojęcia używać ze względu na swoją przeszłość, ze względu na ruch Solidarności, ze względu na to, co było prekursorem zmian po 89' roku i dzięki komu w dużej mierze to poszerzenie Europy w ostatnich latach się udało.” - podkreślił.

W konferencji prasowej uczestniczył także eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski, który swoje wystąpienie poświecił Wspólnej Polityce Rolnej jako proponowanemu przez PiS priorytetowi polskiej prezydencji.

„Trudno sobie wyobrazić prezydencję Polski, najbardziej rolniczego kraju Unii Europejskiej, kraju gdzie jak nigdzie indziej rolnictwo ma wielkie znaczenie nie tylko gospodarcze ale i społeczne, że taki kraj, przewodnicząc w Unii Europejskiej, nie wpisałby do swoich priorytetów rolnictwa Wspólnej Polityki Rolnej” - podkreślił europoseł. „Zwłaszcza w obliczu tego, co się dzieje na świecie. Mamy do czynienia z narastającym kryzysem żywnościowym, mamy do czynienia z drożyzną żywności” - wyliczał. „Sytuacja jest diametralnie różna od tej, która była kilka lat temu, bo kilka lat temu mileiśmy jeszcze nadwyżki żywności” - zaznaczył. „Troska o rolnictwo jest wielkim wyzwaniem dla calej Europy i Europa powinna rozpocząć prawdziwą debatę, jak temu wyzwaniu sprostać” - powiedział.

„Kluczową sprawą jest wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników. O ile w całej Unii obowiązuje reguła, że biedniejszym pomaga się więcej, a bogatszym mniej, o tyle w rolnictwie, nie wiedzieć czemu, funkcjonuje zasada odwrotna - bogatszym pomaga się więcej i to kilkakrotnie więcej. Ta dyskryminacja spowoduje, że we wcale nieodległej perspektywie upadek rolnictwa w nowych krajach członkowskich, także w Polsce” - ostrzegał eurodeputowany. Zatem w opinii Janusza Wojciechowskiego wyrównanie dopłat powinno być uznawane za kluczową sprawę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Jarosław Kaczyński na VI

Jarosław Kaczyński na VI Zlocie Klubów Gazety Polskiej - 26 maja Piotrków Trybunalski.

http://vod.gazetapolska.pl/133-jaroslaw-kaczynski-na-vi-zlocie-klubow-ga...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl