"Jan Tarnowski Hetman Wielki Koronny i wielcy hetmani Rzeczypospolitej" 450. rocznica śmierci
Tarnowska rada miejska ogłosiła rok 2011 rokiem Hetmana Jana Tarnowskiego, ponieważ przypadają w nim dwie bardzo ważne rocznice. W bieżącym roku mija 450 lat od śmierci hetmana oraz 480 lat od bitwy pod Obertynem, podczas której zwyciężył on nad wojskami Wołochów.
Uroczystości zostały zainaugurowane przed dwoma miesiącami Słodkimi Urodzinami Miasta, odbył się też wykład poświęcony Hetmanowi, wręczono statuetki „Ambasadora Tarnowa”, wyróżniono dziennikarzy Tarnowskimi Wenami.
W lipcu, w ramach głównych obchodów, podczas Dni Tarnowa, planowane jest spotkanie miast z Leliwą w herbie oraz rodzin Tarnowskich (m.in. imprezy plenerowe i klubowe, koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe), jak również Jarmark Galicyjski.
Sierpień to 480. rocznica bitwy pod Obertynem, tarnowska młodzież, delegacje samorządu i organizacji pozarządowych dokonają wmurowania tablicy pamiątkowej w tamtejszym kościele. Zaprezentowana zostanie również wystawa plenerowa o rodzie Tarnowskich, podczas uroczystości kolportowana będzie jednodniówka "Wiadomości Tarnowskie".
30 października odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej i rady powiatu tarnowskiego, z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto. A w programie sesji min. wręczenie Nagrody im. Tadeusza Tertila, przypomnienie zasług Hetmana ana Tarnowskiego dla miasta, promocja publikacji popularno-naukowej „Jan Hetman Tarnowski i jego epoka” wydanej przez Fundację im. Jana Hetmana Tarnowskiego
w 1488 r. Ojciec Jan Amor był kasztelanem krakowskim, dlatego synowi nadano ...
http://www.muzeum.tarnow.pl/ludzie/hetman/hetman1.htm
Był znakomitym administratorem, nie tylko budżetu hetmańskiego lecz także swych prywatnych dóbr, a także mecenasem literatury.
Jan Tarnowski był autorem dzieła Consilium rationis bellicae (Rada sprawy wojennej, 1558), które było wykładnią współczesnej, polskiej techniki wojskowej. Na książce tej wychowały się kolejne generacje dowódców wojskowych Rzeczpospolitej. Dokonał także kompilacji pt. Ustawy prawa ziemskiego polskiego, dla pamięci lepszej krótko i porządnie z statutów i z konstytucyj zebrane, z przydatkiem: O obronie koronnej, i o sprawie i powinności urzędników wojennych, Jego M. Pana Jana Tarnowskiego niekiedy kasztelana krakowskiego etc. etc., temi czasy rycerskiemu stanowi barzo potrzebne. Był również autorem dziennika podróży do Ziemi Świętej: Terminatio ex itinerario Illustris et Magnifici Domini Joanis Comitis in Tarnow Castellani Cracoviensis Supremi exercituum Regni Poloniae Ducis, Venetiis ad Terram Sanctam proficientis (Tytuł przydany później i przez kogo innego)[8]
Jan Kochanowski jego osobie poświęcił pieśń O śmierci Jana Tarnowskiego.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Wielka cześć i chwała Bohaterom Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Moim zdaniem Jan Tarnowski herbu Leliwa, przez swą pierwszą zonę Barbarę z Róznowa jest spokrewniony z Blogerem Blogmedia Panem Goethe.
Barbara była wnuczką Zawiszy Czarnego, córką Mikołaja herbu Topór.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz