Co z prywatyzacją Lotos? Min. Grad nabrał wody w usta. Tusk chętnie widział Rosjan. Kto nas kupi?

avatar użytkownika Maryla

Upłynął termin składania ofert na kupno akcji Lotosu. W kogo ręce trafi większościowy pakiet Grupy? Nie wiadomo, bo Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce udzielić informacji w tej sprawie.

 



Z końcem kwietnia upłynął już drugi termin zgłaszania ofert kupna akcji. Poprzednio, gdy czas na składanie ofert kończył się 18 marca, Ministerstwo Skarbu Państwa postanowiło dać inwestorom dodatkowy miesiąc licząc, że pojawią się bardziej korzystne oferty.

Czy plan się powiódł? Nie wiadomo, bo MSP... nie zamierza rozmawiać na temat złożonych propozycji. - Nie udzielamy żadnych informacji w tej sprawie – ucina rozmowę Justyna Hryckiewicz z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Co może być przyczyną takiej polityki informacyjnej? Nieoficjalnie mówi się o tym, że kupnem akcji Lotosu zainteresowane mogą być głównie firmy rosyjskie. Gorącą atmosferę wokół prywatyzacji spółki podniósł nawet sam premier. - Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju. Także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy – powiedział Donald Tusk pod koniec marca.

Wśród potencjalnych kupców najczęściej wymienia się właśnie inwestorów z Rosji. Nieoficjalnie mówi się, że swoje oferty złożyły trzy konsorcja rosyjskie. Jedynym „rodzynkiem” w tym towarzystwie może być China National Petroleum Corporation.(...)

Zaskakujący kandydat na inwestora Lotosu

Do walki o 53-proc. pakiet akcji Grupy Lotos, należący do skarbu państwa, staną nie tylko rosyjskie i chińskie koncerny naftowe. Jak informuje "Puls Biznesu", ofertę złożył również Biosyntec, producent filtrów do papierosów. Wspiera go spółka handlująca ropą i paliwami.

Jak dowiedział się dziennik, wśród graczy, którzy w 29 kwietnia złożyli w Ministerstwie Skarbu Państwa oferty, znalazły się dwie firmy z Europy Zachodniej. Jest to konsorcjum złożone z francuskiego Biosyntecu oraz holenderskiej firmy Trafigura.



Według ustaleń "PB" francuska firma biotechnologiczna jest znana głównie z opatentowania nowoczesnych... filtrów do papierosów wykorzystujących rewolucyjne ponoć właściwości rozmarynu. Zapewne z powodu braku doświadczenia w sektorze naftowym, partnerem Biosyntecu została holenderska firma Trafigura. Na stronie internetowej dziennik dowiedział się, że holenderska firma jest trzecim pod względem wielkości "niezależnym" traderem ropy naftowej i paliw na świecie (choć handluje także m.in. rudami żelaza czy węglem).


 

 

Prywatyzacja spółek chemicznych ruszy pod koniec trzeciego kwartału
Ministerstwo Skarbu Państwa planuje pod koniec trzeciego kwartału uruchomić ponownie prywatyzację w spółkach chemicznych - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

PKP Cargo gotowe na prywatyzację, ale też sam szuka podmiotów do przejęcia
PKP Cargo spodziewa się, że wśród ponad 30 podmiotów wstępnie zainteresowanych prywatyzacją spółki może nie być inwestora branżowego, powiedział w rozmowie z agencją ISB członek zarządu ds. finansowych Janusz Lach. Natomiast spółka jest aktywna na rynku przejęć i systematycznie penetruje rynki zagraniczne w poszukiwaniu przewoźników regionalnych do akwizycji.

PKP Cargo zrealizuje 100 mln zysku w 2011 r.

 

W kopalniach JSW rozpoczyna się strajk włoski
Od dziś do odwołania górnicy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej będą prowadzić strajk włoski. W dalszej kolejności plan protestu zakłada 2-godzinne strajki na każdej zmianie.

 

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz