23 kwietnia - propozycja

avatar użytkownika suntao1

W roku 1025 Bolesław Chrobry koronował się na króla Polski, a to zgodnie z obowiązującą w średniowieczu doktryną polityczną&n...

W roku 1025 Bolesław Chrobry koronował się na króla Polski, a to zgodnie z obowiązującą w średniowieczu doktryną polityczną   oznaczało wprowadzenie instytucji królestwa , suwerenność państwa i zaprowadzenie zasady niepodzielności  państwa. Królestwo Polskie znalazło się tym aktem w gronie pierwszych monarchii patrymonialnych średniowiecznej Europy.

Koronacja składała się zawsze z dwóch czynności tj. samej koronacji, czyli nałożenia korony na głowę koronowanego, oraz aktu namaszczenia świętymi olejami. Wyniesienie do godności królewskiej leżało w tamtych czasach zarówno w kompetencjach papieża jak i cesarza, zaś sam  akt namaszczenia sprawiał , że król podobnie jak kapłan stawał się pomazańcem Bożym a więc osobą uświęconą.

Cesarską zgodę na koronację Bolesław Chrobry uzyskał w roku 1000 w czasie słynnego zjazdu gnieżdzieńskiego od Ottona III , a więc brakowało zgody papieża i samej korony, która musiała przyjść z Rzymu. Udzielił jej po zgonie niechętnych Bolesławowi osób , cesarza Henryka II i papieża Benedykta VIII, nowowybrany papież Jan XIX.

Bliska data koronacji niestety nie jest znana, żródła umieszczają ją  w 1025 roku ,  niestety bez daty dziennej, ale biorąc pod uwagę,  że tak istotnych  i doniosłych  aktów , dokonywano w średniowieczu z reguły w  ważne świeta kościelne, prawdopodobnie dokonano jej albo 18 kwietnia 1025 w Wielkanoc, albo 23 kwietnia  w dzień św. Wojciecha  patrona Polski.

Istnieje wiele sądów i sporów oraz  olbrzymia ilość  publikacji  , które usiłują dociec  i określić faktycznej datę dzienną. Uznałem ,że należy przyjąć 23 kwietnia , aby data ta nie kolidowała z świętami wielkanocnymi i kojarzyła się  raczej z pierwszym patronem Polski św. Wojciechem.

 

Dlatego wnoszę o uznanie 23 kwietnia za oficjalne święto państwowe naszego kraju.  A oto  10 argumentów  przemawiających  za tym  wnioskiem:

    1.Data ta uwidacznia tysiącletnią historię naszego kraju,

    2. przypomina  wszystkim o mienionych dziejach sławy i chwały naszego państwa,

    3. honoruje ok. 40 pokoleń naszych przodków żyjących na terenie naszego kraju,

    4. w przeciwieństwie do obecnych świąt państwowych , zapomina o tragedii zaborów, w ramach należytej polityki historycznej ( której nigdy nie umieliśmy prowadzić w przeciwieństwie do sąsiadów, czy chociażby Francji czy Anglii ).

    5. niszczy szkodliwe mity i stereotypy o Polsce jako kraju sezonowym, Polsce jako bękarcie Europy czy opinie o tym , że Polacy sami nie potrafią się rządzić,

   6. wiosna i jej symbolika bardziej nadaje się na obchody święta państwowego niż smutna i nostalgiczna jesień,

   7.  w dzisiejszym świecie liczy się marka a tysiącletnia marka jest bardzo cenna,

   8. większy sens ma obchodzenie urodzin niż rocznicy wyjścia z prawie śmiertelnej choroby ( zabory ).

   9. ojcowie założyciele naszego państwa zasługuję w pełni  na uhonorowanie świętem państwowym,

  10. pokazuje ,że zawsze byliśmy w kręgu kultury i cywilizacji  zachodniej.

Ale bym się cieszyła, gdyby tysiącletnie dzieje Polski zostały uhonorowane świętem państwowym - rzekła Klio Cykliczna, doceniająca w pełni zalety prowadzenia wyrazistej  polityki historyczej w dzisiejszych, jakże medialnych czasach.

napisz pierwszy komentarz