RESTART z Kremlem. Chwalą Komorowskiego, który chce doprowadzić do zawężenia współpracy między Polską a Rosją

avatar użytkownika Maryla

Bardzo ważne jest to, że mamy zbieżne punkty widzenia wraz z Polską. (...) Europa musi pamiętać, aby wzmocnić swoją politykę obronną. Chciałbym również podkreślić odwagę i determinację prezydenta Komorowskiego, który chce doprowadzić do zawężenia współpracy między Polską a Rosją - mówił na konferencji prasowej Nicolas Sarkozy. Prezydent Francji, obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, bierze udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie.

- Chciałem wyrazić satysfakcję, że wspólnym wysiłkiem udało się wzmocnić współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego - mówił na konferencji prezydent Komorowski, który poinformował, o czym rozmawiano podczas obrad. - Jest zgoda na pogłębienie współpracy w polityce społecznej. Zgoda na wymianę młodzieży. Chcielibyśmy, żeby wymiana młodzieży funkcjonowała jak najlepiej. Uzgodniliśmy wspólne działania w ramach szkolenia dyplomatów. Mówiliśmy o możliwości pogłębiania współpracy w ramach instytutów naukowych niemiecko-francuskich, żeby stały się także polskimi - mówił Komorowski. - Uzgodniliśmy, że będziemy dążyli do odbudowania współpracy telewizji publicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach budowania wizerunku i wiedzy o naszych krajach i społeczeństwach - dodał.

Po Komorowskim głos zabrał prezydent Francji Nicolas Sarkozy. - Popieram propozycję, aby Trójkąt Wiemarski oznaczał nie tylko organizację szczytów, ale dotyczył także rozbudowy współpracy między naszymi społeczeństwami obywatelskimi - stwierdził. - Europa musi pamiętać, aby wzmocnić swoją politykę obronną. Chciałbym również podkreślić odwagę i determinację prezydenta Komorowskiego, który chce doprowadzić do zawężenia współpracy między Polską a Rosją - kontynuował. Sarkozy określił działania polskiego prezydenta jako "inteligentne".

Kanclerz Niemiec Angela Merkela podkreśliła, że Polska może liczyć na wsparcie jej kraju podczas prezydencji w UE. - Będzimy Polskę wspierać z całego serca - podkreśliła.

Po ponad czterech latach trzeba odbudować kontakty głów państw w ramach Trójkąta Weimarskiego: Polski, Francji i Niemiec - w ten sposób o szczycie mówił prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Polskiego Radia. Uznał za błąd zaniechanie tych spotkań w poprzednich latach.

 

Komorowski przekonywał, że spotkanie trójki przywódców ma szczególne uzasadnienie ze względu na zbliżającą się prezydencję Polski w UE, by pozyskać najważniejsze państwa europejskie, a potem wszystkie kraje UE do polskich priorytetów tej prezydencji. - Moim zadaniem jest poruszenie kwestii związanych z integracją w obszarze bezpieczeństwa i obronności - mówił prezydent.

Jak powiedział, bardzo cieszy się, że Polska - którą zawsze uznawał za jeden z wielkich krajów UE - "chce odgrywać w pełni rolę w UE, w szczególności w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, która zresztą jest priorytetem również dla Francji".

- Chciałbym powiedzieć, że bardzo ważne jest to, że mamy zbieżne punkty widzenia wraz z Polską. W dzisiejszym świecie niestabilnym, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - podkreślił Sarkozy.

- Chciałbym podkreślić wagę Polski i wagę tego, jakie są relacje Polski ze wschodnią częścią kontynentu europejskiego - powiedział. Jak dodał, Polska, Niemcy i Francja chcą w ramach Partnerstwa Wschodniego rozwijać współpracę z wschodnimi sąsiadami.

Merkel: Polska może liczyć na nasze wsparcie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że Niemcy będą wspierać Polskę podczas jej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku.

Merkel podziękowała na konferencji prasowej prezydentowi Bronisławowi Komorowskiego za zaproszenie na szczyt Trójkąta Weimarskiego.

- Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami - powiedziała kanclerz Niemiec.

Zapewniła, że Niemcy będą wspierać Polskę podczas jej przewodnictwa we Wspólnocie. W tym kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego. - Będziemy Polskę wspierać z całego serca - podkreśliła.

Po ponad czterech latach trzeba odbudować kontakty głów państw w ramach Trójkąta Weimarskiego: Polski, Francji i Niemiec - w ten sposób o szczycie mówił prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Polskiego Radia. Uznał za błąd zaniechanie tych spotkań w poprzednich latach.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 r. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.

Komorowski przekonywał, że spotkanie trójki przywódców ma szczególne uzasadnienie ze względu na zbliżającą się prezydencję Polski w UE, by pozyskać najważniejsze państwa europejskie, a potem wszystkie kraje UE do polskich priorytetów tej prezydencji. - Moim zadaniem jest poruszenie kwestii związanych z integracją w obszarze bezpieczeństwa i obronności - mówił prezydent.

 

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/spotkanie-na-szczycie-w-polsce-sarkozy-chwali-komo,1,4166837,wiadomosc.html

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Jest zgoda na pogłębienie

Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - mówił Komorowski na wspólnej konferencji z Sarkozym i Merkel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że Niemcy będą wspierać Polskę podczas jej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. W tym kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.

- Mamy zbieżne punkty widzenia wraz z Polską - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak mówił, to dobrze, że Polska jako jeden ze swych priorytetów wyznaczyła wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności.

- Cieszę się, że Polska chce odgrywać w pełni rolę w UE, w szczególności w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, która zresztą jest priorytetem również dla Francji - dodał Sarkozy.

Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu doszło w grudniu 2006 r. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.

Komorowski przekonywał, że spotkanie trójki przywódców ma szczególne uzasadnienie ze względu na zbliżającą się prezydencję Polski w UE, by pozyskać najważniejsze państwa europejskie, a potem wszystkie kraje UE do polskich priorytetów tej prezydencji. "Moim zadaniem jest poruszenie kwestii związanych z integracją w obszarze bezpieczeństwa i obronności" - mówił prezydent.

PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. "Trójkąt Weimarski

"Trójkąt Weimarski funkcjonuje na wielu poziomach"

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił podczas konferencji prasowej
w Wilanowie, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę
Paryża, Berlina i Warszawy.


Ceremonia powitania z udziałem Kanclerz RFN Angeli Merkel, Prezydenta Republiki Francuskiej Nicolasa Sarkozy'ego i Prezydenta RP
Szczyt Trójkąta Weimarskiego - ceremonia powitania


Od uroczystego powitania na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie w
poniedziałek w Warszawie rozpoczął się szczyt Trójkąta Weimarskiego.
Biorą w nim udział prezydenci Polski i Francji: Bronisław Komorowski i
Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podczas
uroczystości odegrano hymny narodowe Francji, Niemiec i Polski.

 

- Trójkąt Weimarski funkcjonuje na wielu poziomach - podkreślił
prezydent Bronisław Komorowski po rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą
Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Jak ocenił, wspólnym
wysiłkiem udało się wzmocnić współpracę Paryża, Berlina i Warszawy.

 

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje
się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta
Weimarskiego. To jest 20. rocznica Trójkąta Weimarskiego, który
funkcjonuje na wszystkich poziomach - oświadczył Prezydent RP na
wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Francji i Niemiec w
Wilanowie.

 

Polski prezydent zwracał uwagę, że Trójkąt funkcjonuje na kilku
poziomach - ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej,
premierów, a także parlamentów. Według niego to wyraz naszego wspólnego
dążenia, aby wspierać integrację europejską. Jak tłumaczył, dla Polski
to ważne także ze względu na zbliżające się przewodnictwo naszego kraju w
Radzie UE.

 

Poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z
walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze
szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. - Polska
konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył
Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że z prezydentem Francji
Nicolasem Sarkozym i kanclerz Niemiec Angelą Merkel rozmawiał m.in. o
szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji.

 

- Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki
społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - mówił prezydent Komorowski.

 

Jak dodał, rozmowa dotyczyła także współdziałania w zakresie
szkolenia dyplomatów, co - argumentował Bronisław Komorowski - "jest
istotne w procesie ujednolicania standardów i wiedzy".

 

- Mówiliśmy też o możliwości pogłębienia współpracy w ramach
instytutów naukowych, które były instytutami niemiecko-francuskimi.
Chcielibyśmy, by to objęło także polskie zaangażowanie - podkreślił
polski prezydent.

 

Rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec dotyczyła też
perspektywy współpracy telewizji. - Była umowa o współdziałaniu
telewizji Arte z TVP. Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy,
ważnej dla kształtowania wizerunku naszych krajów - dodał Bronisław
Komorowski.

 

Na konferencji po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i
kanclerz Niemiec Angelą Merkel Bronisław Komorowski był pytany, czy za
polskiej prezydencji w Unii Europejskiej zostanie zorganizowane
spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Federacji
Rosyjskiej Dmitrijem Miedwiediewem.

 

- Byłoby ze wszech miar wskazane i powiem - oczekiwane pewnie, gdyby
się udało w przyszłości doprowadzić do takiego spotkania z udziałem
także i prezydenta Rosji, zaproszonego jako gość (...). To jest pytanie o
postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w
jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu
polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

 

Według Prezydenta RP, "jest dobrą tradycją spotkań Trójkąta
Weimarskiego, że między innymi ze względu na swoistą specjalizację
Polski, jaką jest zainteresowanie europejską polityką wschodnią, (na
spotkania w ramach Trójkąta) bywają zapraszani politycy z krajów poza
UE".

 

Prezydent Sarkozy, który zabrał głos po polskim prezydencie ocenił,
że "jego zdaniem podejście prezydenta Komorowskiego do Rosji jest bardzo
inteligentne i odważne".

 

- Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się
skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim
właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną
przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

 

 

(PAP)

 


"Unia potrzebuje wspólnej polityki zagranicznej i obronnej"

Prezydent Bronisław Komorowski

W tym roku minie 20 lat od chwili, gdy ministrowie spraw
zagranicznych Francji, Niemiec i Polski spotkali się w Weimarze -
napisał Prezydent RP.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. juz jest oficjalna wykładnia WSI24

Szczyt przywódców w Warszawie. Mocna deklaracja nt. Polski



Deklaracja kanclerz Niemiec Angeli Merkel o wsparciu
Polski przez jej kraj w czasie naszej prezydencji w UE - to jeden z
efektów poniedziałkowego szczytu przywódców państw Trójkąta Weimarskiego
w Warszawie. Nicolas Sarkozy po spotkaniu chwalił naszego prezydenta za
politykę wobec Rosji.

Spotkanie na poziomie prezydencko-kanclerskim odbyło się po ponad
czteroletniej przerwie. Bronisław Komorowski, Angela Merkel i Nicolas
Sarkozy w warszawskim Wilanowie rozmawiali m.in. o polskiej prezydencji w
UE i europejskiej polityce obronności.

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się
wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta
Weimarskiego - oświadczył Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z
przywódcami Francji i Niemiec.

W podobnym tonie wypowiadali się Merkel i Sarkozy. - Bardzo chętnie
przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to
jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie
kontaktu z naszymi sąsiadami - mówiła kanclerz Niemiec.

Zapewniła, że jej kraj będzie wspierać Polskę podczas naszej prezydencji
w UE, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. W tym
kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy
rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.

Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy
związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego
przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa
i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej
polityki - oświadczył Komorowski.

Pytany, czy za polskiej prezydencji w Unii zostanie zorganizowane
spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Rosji
Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że "byłoby ze wszech miar wskazane".
- To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako
całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy
dialogu polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem
"podejście Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". -
Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się
skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim
właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną
przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

Merkel oświadczyła natomiast, że będzie się cieszyć, jeżeli Polska
znajdzie się w pakcie na rzecz konkurencyjności. Zamiar zacieśnienia
współpracy w strefie euro pod nazwą "pakt na rzecz konkurencyjności"
przywódcy Niemiec i Francji ogłosili w miniony piątek. - Pakt na rzecz
konkurencyjności jest otwarty na inne kraje. Ucieszymy się, jeżeli
Polska będzie w nim uczestniczyła - powiedziała Merkel.

Jak wyjaśniła, pakt został przygotowany tak, że mogą w nim uczestniczyć
kraje, które nie wprowadziły jeszcze waluty euro. - Może być tak, w
pojedynczych przypadkach, że kraje strefy euro spotkają się same, żeby
omówić problemy związane z tą walutą, które grupa euro może tylko sama
omówić - dodała kanclerz Niemiec.

Według niemieckiej kanclerz podczas poniedziałkowego spotkania zabrakło
czasu, by dokładnie porozmawiać o przyszłym budżecie UE. Zapewniła
jednocześnie: "Podkreślamy bardzo wyraźnie nasze zobowiązania wobec
Europy".

Prezydent Francji zaznaczył zaś, że cieszy się, iż Paryż i Warszawa mają
zbieżne punkty widzenia, zwłaszcza w sprawie europejskiej polityki
obronnej.

- W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń, Europa musi
pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się,
że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie
wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - zaznaczył
Sarkozy.

Przywódcy rozmawiali też m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy
instytutów naukowych oraz telewizji. - Jest zgoda na pogłębienie
współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży -
zaznaczył Komorowski.

Mówiąc o współdziałaniu w szkoleniu dyplomatów ocenił, że to istotny
element "w procesie ujednolicania standardów i wiedzy". - Mówiliśmy też o
możliwości pogłębienia współpracy w ramach instytutów naukowych, które
były instytutami niemiecko-francuskimi. Chcielibyśmy, by to objęło także
polskie zaangażowanie - podkreślił polski prezydent.

Rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec dotyczyła także perspektywy
współpracy telewizji. - Była umowa o współdziałaniu telewizji Arte z
TVP. Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy, ważnej dla
kształtowania wizerunku naszych krajów - dodał Komorowski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. o tym napiszą na Jamajce?

Wpadka u Komorowskiego, świat o tym mówi - zdjęcia

Wpadka u Komorowskiego, świat o tym mówi - zdjęcia
Niestety prezydent Francji nie zmieścił się już pod parasolem.



Zdjęcie prezydenta Sarkozy'ego smutnie stojącego na deszczu w
towarzystwie Angeli Merkel i Bronisława Komorowskiego szybko znalazło
się we francuskiej agencji AFP wśród najlepszych zdjęć dnia. Czyżby
Francuzom było przykro z powodu drobnego faux pas w Wilanowie?


http://wiadomosci.wp.pl/gid,13109341,title,Wpadka-u-Komorowskiego-swiat-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. NATO restart?

Już wiadomo dlaczego kremlowskie media z ulgą przyjęły informację, że sekretarzem generalnym NATO zostanie Norweg Jens Stoltenberg. To dawny lewicowy działacz, który ostro protestował przeciwko członkostwu jego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim.

Na początku tego roku, gdy Stoltenberg został kandydatem na nowego sekretarza generalnego NATO, „Kommiersant” napisał, że:

nie jest on najgorszym wariantem dla Moskwy.

Dziś ten rosyjski dziennik po objęciu przez Stoltenberga stanowiska znowu chwalił nowego szefa Paktu:

Stoltenberg zadeklarował, iż Sojusz gotów jest rozważyć możliwość wznowienia funkcjonowania Rady NATO-FR.

Skąd ta przychylność kremlowskiej propagandy względem Stoltenberga? Rąbka tajemnicy uchylił niemiecka stacja radiowo-telewizyjna „Deutsche Welle”, która na swojej stronie internetowej napisała, że przyszły szef NATO jako młody człowiek brał udział w w latach 70. w demonstracjach antyamerykańskich i kamieniami wybijał szyby w ambasadzie USA w Oslo. Potem, już jako działacz młodzieżówki zwalczał obecność Norwegii w NATO.

Problem z takimi politykami zachodnimi jak Stoltenberg nie polega jedynie na tym, że za młodu reprezentowali sowiecki punkt widzenia. Problem ich może polegać na tym, że lewackie i lewicowe organizacje w krajach Europy zachodniej bardzo często były finansowane za pośrednictwem ambasad sowieckich i mogły się zachować rachunki. Tak się działo choćby z brytyjskimi związkami zawodowymi zaciekle zwalczającymi w latach 80. politykę wewnętrzną i zagraniczną rządu Margaret Thather. Catherine Ashton w latach 80. uczestniczyła w zjazdach brytyjskiej Partii Komunistycznej i czynnie wspierała sponsorowane przez Moskwę akcje jednostronnego rozbrojenia atomowego Wielkiej Brytanii i wyjścia tego kraju z NATO. Po latach Ashton została szefem unijnej dyplomacji i niedawno, w czasie apogeum agresji rosyjskiej na Ukrainę, wyjechała na urlop, dzięki czemu inicjatywę dyplomatyczną przyjęły ministerstwa spraw zagranicznych Rosji, Niemiec i Francji…

Obserwując działania sowieckich służb specjalnych trzeba zawsze brać pod uwagę, że w moskiewskich archiwach są przechowywane dokumenty kompromitujące wielu ważnych dziś zachodnioeuropejskich polityków, ukąszonych przez komunizm w młodości. Czy tak właśnie jest ze Stoltenbergiem?

http://wpolityce.pl/swiat/216376-obecny-szef-nato-prezentowal-w-mlodosci...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl