Polska ma wybór, albo płacić wysokie opłaty środowiskowe za emisje dwutlenku węgla, albo znaleźć inne rozwiązanie, które pozwoli na obniżenie kosztów energii uzyskiwanej z węgla - mówił wiceminister. Zaznaczył, że chodziło o ustalenie miejsc, w których potencjalnie można by składować pod ziemią dwutlenek węgla.
Jak poinformował, kolejnym etapem będą badania technologii - w jaki sposób wtłaczać CO2 pod ziemię, jak monitorować składowiska i zapewnić bezpieczeństwo ludziom.
Publikacje własne
Byłem na kilku konferencjach poświeconych CCS (Carbon Capture and Storage)czyli podziemnym składowaniu dwutlenku węgla. Usłyszałem wiele opinii i ocen w tym wiele bardzo skrajnych.
13 mln euro otrzyma Polska ze sprzedaży Japonii praw do emisji dwutlenku węgla; resort środowiska podpisał kolejną umowę z tym krajem - poinformował dziennikarzy w czwartek minister środowiska Andrzej Kraszewski. Koniec z indywidualnym korzystaniem z samochodów? Korzyści z handlu emisjami CO2 Czysta energia z "brudnego" węgla Ministerstwo przygotowuje kolejne transakcje sprzedaży praw do emisji CO2. Zainteresowani ich zakupem są kontrahenci z Japonii, Hiszpanii i Portugalii.
Spojrzenie lobbystów
Polska ma unikalną szansę na wpisanie się w obserwowany nurt i zaistnienie jako lider w dziedzinie CCS. To, czy przez specjalizację w dziedzinie CCS Polsce uda się stać jednym z motorów napędowych umacniania pozycji Unii Europejskiej w świecie oraz zwiększenia jej bezpieczeństwa energetycznego, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób wykorzystany zostanie jej potencjał badawczo-rozwojowy.
Cały raport “Jak skutecznie wdrożyć CCS w Polsce? Potencjał badawczo-rozwojowy. Ramy dla Polskiego Klastra CCS.” dostępny jest pod adresem: http://www.demoseuropa.eu/files/demosEUROPA_RaportCCSII.pdf
Podsumowanie
Patrzę i słucham z niepokojem co będzie z CCS, pod Łodzią była próba w gminie Zgierz działań elektrowni Bełchatów - ale zamiar się nie powiódł. Ceny gruntóww gminie spadły -- DLACZEGO???
Kejow
napisz pierwszy komentarz