Pamięci inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego
MariuszGdy, śr., 29/12/2010 - 23:07
30 grudnia przypada 122. rocznica urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego - ekonomisty, polityka, wielkiego Polaka, ojca portu i miasta Gdyni. Wzorem lat ubiegłych uroczyście ten dzień obchodzony jest w Gdyni.
Towarzystwo Miłośników Gdyni oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu zapraszają mieszkańców Pomorza, młodzież szkolną oraz firmy do wzięcia udziału w uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego (przy ul. 10 Lutego 16 ) - 30 grudnia br. o godz.12.00.
Po tej uroczystości, w sali przy parafii NSPJ przy ul. Armii Krajowej 26 odbędzie się wykład poświęcony Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Zaprezentowane zostaną także wydawnictwa: najnowszy "Rocznik Gdyński" oraz "Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego".
Eugeniusz Kwiatkowski w Gdyni jest traktowany jako jedna z bardziej zasłużonych postaci dla rozwoju miasta. Dzięki niemu w błyskawicznym tempie rozpoczęła się budowa gdyńskiego portu, który stał się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Poza budową portu przyczynił się do powstania polskiej floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Jednocześnie z jego inicjatywy powstała Dalekomorska Flota Rybacka.
Dziś jest w Gdyni patronem:
- Trasy Eugeniusza Kwiatkowskiego - łączącej port i północne dzielnice miasta z obwodnicą Trójmiasta;
- Medalu przyznawanego przez Radę Miasta za wybitne zasługi dla Gdyni;
- Dwóch placówek oświatowych: Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu oraz Szkoły Podstawowej nr 10;
- Centrum Handlu i Biznesu przy ul. 10 Lutego, wybudowane obok jego pomnika.
- Medalu przyznawanego przez Radę Miasta za wybitne zasługi dla Gdyni;
- Dwóch placówek oświatowych: Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu oraz Szkoły Podstawowej nr 10;
- Centrum Handlu i Biznesu przy ul. 10 Lutego, wybudowane obok jego pomnika.
MAR/UM Gdynia
[Fot. Wikipedia.pl]
- MariuszGdy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. .."Dzięki niemu w
.."Dzięki niemu w błyskawicznym tempie rozpoczęła się budowa gdyńskiego portu, który stał się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Poza budową portu przyczynił się do powstania polskiej floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Jednocześnie z jego inicjatywy powstała Dalekomorska Flota Rybacka."...
gdyby zył dzisiaj, umarł by ze zgryzoty.
Zniszczono wszystko, co zbudował.
Gdyby dzisiaj żył drugi Eugeniusz Kwiatkowski, zapewne jakiś "pan od śrubek" zostałby wysłany ze zleceniem.....
Cześć pamięci Wielkiemu Polakowi !
Na pohybel tym, co zniszczyli Jego dorobek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. @
Komunistom udało się przekonac Kwiatkowskiego do powrotu do kraju, gdzie został pełnomocnikiem rządu ds. Wybrzeza. W pierwszych po wojnie latach Kwiatkowski uzyskał akceptacje dla dalekosiężnego planu rozwoju w ramach wymyślonego przez siebie Związku Miast Morskich Rzeczypospolitej. Opracował plany polityki morskiej kraju uwzględniając rozwój gospodarczy, sytuację finansową, stan oświaty i kultury, komunikację, urządzenia socjalne i projekty urbanistyczne. Nie dano mu wprowadzić w życie tych idei. Stopniowo marginalizowany, w 1948 r. został przez władzę ludową wypędzony z Wybrzeża i do końca życia, przez ćwierć wieku, obowiązywał go zakaz powrotu nad morze.
Władza walczyła w tym czasie z tzw. kwiatkowszczyzną, czyli z polską, niezależną myślą morską. Podmiotową, obliczoną na rozwój dla dobra Poski (a nie Sowietskiego Sojuza).
Dziś walka z Polską nad morzem dobiega końca. Niedługo zostana same stragany, plaże i deptaki.