Od Polski do post-polityki. Intelektualna historia zapaści Rzeczpospolitej - spotkanie autorskie.
Próbuję zrozumieć, co dzieje się z demokracją, z Rzeczpospolitą, z edukacją, z Europą Wschodnią, z Europą.
Co dzieje się z rzeczywistością w magmie płynącego z posłusznych (komu?) mediów przekazu „pi-ar”? To zapis tych prób między końcem 2005 roku i końcem roku 2010.
Pięć ostatnich lat to w historii Polski nie tak wiele. A jednak silna jest pokusa, by uznać, że tych pięć lat ma znaczenie przełomowe, zwłaszcza w wielkim przyspieszeniu ostatnich miesięcy.
Co się przełamuje? Nie tylko tragedia smoleńska, nie tylko coraz bardziej widoczny kryzys przyszłości, ale nade wszystko narastające poczucie rozpadu tej wspólnoty, którą stworzyły poprzednie pokolenia Polaków – to pierwsze motywy owej pokusy, by w ogóle rozważyć możliwość końca naszej historii.
Jak do tego doszło? Czy można z tej drogi zawrócić? Czy tylko opóźnić schodzenie? To pytania, które sobie zadaję i szukam na nie w tej książce odpowiedzi.
Andrzej Nowak
Zapraszam na spotkanie z autorem książki "Od Polski do post-polityki. Intelektualna historia zapaści Rzeczypospolitej" prof. Andrzejem Nowakiem, które odbędzie się w środę 15 grudnia o godz. 18.00 w restauracji Sempre przy ul. Brackiej 3/5 w Krakowie ( brama, po prawej stronie na I piętrze ).
6 grudnia: poniedziałek, KRAKÓW.
Pikieta przed konsulatem rosyjskim w Krakowie:
6 grudnia Krakowski Klub Gazety Polskiej zorganizował pikietę przed konsulatem rosyjskim w Krakowie. W demonstracji wzięło udział około stu osób, w tym prezes Klubów Gazety Polskiej - p. Ryszard Kapuściński. Trzymano transparenty z hasłami: "Żądamy prawdy o Smoleńsku", "Tak dla Europy wolnych narodów, nie dla rosyjskiego imperializmu", "Uwolnić czarne skrzynki" oraz "Chcemy prawdy, prawdy nie można zabić!".
Głos zabrali: przewodniczący Klubu - Mirosław Boruta, autor ksiązki "Wolni z wolnymi, równi z równymi. Polska i Polacy o niepodległości wschodnich sąsiadów Rzeczypospolitej" oraz p. Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989. Obaj podkreślali skandaliczne zaniedbania popełnione przez stronę rosyjską podczas śledztwa w sprawie tragedii smoleńskiej i bierność rządu Platformy Obywatelskiej w tych kwestiach. Mirosław Boruta cytował także wypowiedzi Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego Gazety Polskiej, profesora Andrzeja Nowaka, przywoływał historyczne wystąpienia Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Hołówki, Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, I Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, Jana Pawła II oraz Lecha Kaczyńskiego (wystąpienie na wiecu w Tbilisi).
Pikietę zakończyły: wiersz Jana Lechonia - "Hymn Polaków z zagranicy" oraz odśpiewanie "Hymnu Polskiego" i pieśni "Boże coś Polskę". Przed konsulatem zapłonęło 96 małych zniczy, ułożonych w kształt krzyża i upamiętniających męczeństwo Ofiar smoleńskiej tragedii.
"OB CIACH po krakowsku" - autor black.woland
Dlaczego nie załapałem się na kolację z Dimitrijem M.
Rzeczy Wspólne i polityka neoplemienna - Klub Debaty Politycznej i inne spotkania.
Дед Дмитрий Анатольевич Мороз.
Wojciechu, Korea czeka!
A teraz z innej beczki.
- jwp - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz