Manifestacja antyniemiecka na placu Piłsudskiego w Warszawie
Wiele już widział książę Józef Poniatowski.
Opis obrazu: Delegacje ze sztandarami przy pomniku księcia Józefa Poniatowskiego. W tle fasada Pałacu Saskiego.Data wydarzenia: 1932-07-11Miejsce: Warszawa
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie – pomnik znajdujący się obecnie w warszawskim Śródmieściu przy ul. Krakowskie Przedmieście, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, poświęcony pamięci księcia Józefa Poniatowskiego.[...]Pomnik Poniatowskiego wrócił do niepodległej Polski w roku 1922, w ramach akcji rewindykacji zabytków i dzieł sztuki na mocy traktatu ryskiego. Stanął pierwotnie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, a od 1923 na Placu Saskim, na cokole projektu Aleksandra Bojemskiego, przed Pałacem Saskim i Grobem Nieznanego Żołnierza. Uległ zniszczeniu w 1944 roku – został wysadzony w powietrze 16 grudnia z rozkazu Ericha von dem Bacha.
Nowy odlew rzeźby, wykonany w latach 1948-1951 według modelu z Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze, podarowało Warszawie Królestwo Danii. Pomnik ustawiono przed Starą Pomarańczarnią w Łazienkach Królewskich, a w 1965 roku przeniesiono na dziedziniec Pałacu Namiestnikowskiego, gdzie stoi do dziś. Pozostałości oryginalnej rzeźby, znalezione w 1951 w ruinach fabryki Lilpopa, są eksponowane w Parku Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego.
To co stoi przed Pałacem Prezydenckim to kopia wykonana z brązu podarowanego nam po wojnie przez rząd duński.
Pozostałości pomnika ks. Józefa Poniatowskiego
Po wojnie znaleziono resztki pomnika (dłoń i część płaszcza) w 1951 w ruinach fabryki Lilpopa.
.............................................................................
Czego jeszcze świadkiem będzie ?
Jak do tej pory sporo się przy nim dzieje.
- natenczas - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz