Od października ograniczą dostęp do Internetu? Cenzura wkracza kuchennymi schodami?
- powiedziała PAP wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.
Pakiet przewiduje, że kraje UE same będę określały zasady ograniczania dostępu do internetu.
"Obecnie trwają analizy i prace legislacyjne zmierzające do opracowania rozwiązań prawnych wdrażających przepisy pakietu łączności elektronicznej do prawa polskiego. Poszczególne zagadnienia i wyniki analiz, wraz z opracowywanymi projektami przepisów, są na bieżąco konsultowane z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i środowiskiem telekomunikacyjnym. Planuje się, iż w październiku br. powstaną już konkretne rozwiązania legislacyjne" - powiedziała Gaj.
Dodała, że resort koncentruje się na tym, aby pakiet został wdrożony i opublikowany w Dzienniku Ustaw do 25 maja 2011 roku. Przepisy te powinny wejść w życie 26 maja 2011 r. To wymagany termin, przyjęty przez Komisję Europejską.
Tzw. pakiet telekomunikacyjny został zatwierdzony przez Parlament Europejski w listopadzie 2009 roku. Za jego przyjęciem głosowała wtedy zdecydowana większość posłów, niezależnie od przynależności partyjnej.
Zgodnie z jednym z zapisów, wszelkie ograniczenie dostępu do internetu - który traktowany jest jako jedno z praw obywateli UE - będzie musiało być "odpowiednie, proporcjonalne i konieczne z punktu widzenia społeczeństwa demokratycznego". W praktyce uzgodniony zapis oznacza, że kraje członkowskie same będą określały zasady ograniczania dostępu do internetu; różne przepisy mogą obowiązywać w sprawie podejrzenia o działalność terrorystyczną, zakazanych treści (jak pornografia dziecięca), nielegalnego ściągania plików, czy po prostu karania tych internautów, którzy zalegają z opłatami. Ograniczenie nie będzie jednak możliwe bez wyroku sądowego.
Zgodnie z nowymi przepisami, umowy konsumenckie muszą zawierać m.in. przejrzyste zasady reklamacji oraz informacje na temat minimalnych poziomów jakości usług (np. minimalnej szybkość transferu danych). Krajowe organy ds. telekomunikacji (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej) będą miały uprawnienia do ustanowienia minimalnych poziomów jakości usług transmisji sieci.
Pakiet zakłada, że nazwiska, adresy e-mail i informacje o kontach bankowych klientów firm telekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych muszą być szczególnie zabezpieczone przed przypadkowym lub celowym dostaniem się w niepowołane ręce. Firmy teleinformatyczne będą zobowiązane do informowania organów państwowych i swoich klientów o przypadkach naruszenia ochrony danych osobowych.
Nowe unijne przepisy wprowadzają też możliwość tzw. separacji funkcjonalnej, czyli podziału dominującej w danym kraju firmy telekomunikacyjnej na część hurtową i detaliczną. Jednak tylko w sytuacji, gdy zawiodły inne próby poprawy konkurencyjności rynku.
Każdy obywatel UE ma też prawo do zmiany operatora w ciągu jednego dnia roboczego przy zachowaniu swojego numeru. W Polsce taka regulacja została wprowadzona w ubiegłym roku. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami maksymalny okres umowy zawartej przez konsumenta z operatorem nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Operatorzy muszą zaoferować klientom możliwość zawarcia umowy na okres nieprzekraczający 12 miesięcy
tk, PAP
http://www.polskieradio.pl/gospodarka/gospodarka/artykul174020.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. ..."Obecnie trwają analizy i prace legislacyjne..."
Dostałam mail od mojego siostrzeńca z prośbą o poradę co ma zrobić w przypadku kiedy na ekranie komputera pojawi mu się... i przesłał zalącznik...
Żałował też, że nie zdążył skopiować całości, bo przy próbie kopiowania szybko mu to zniknęło....
Odpisałam, /nie wiem, czy dobrze zrobiłam/, żeby to kasował...
Teraz z kolei / po przeczytaniu postu powyżej/ ja zwracam się do Użytkowników Forum z prośbą o radę czy sama udzieliłam właściwej....
Oto przesłany załącznik
W związku z ciągłymi pracami nad ulepszeniem naszych serwisów będziemy bardzo wdzięczni za pomoc i wypełnienie poniższej ankiety dotyczącej korzystania z serwisów tematycznych.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Ankieta jest poufna, a jej wyniki posłużą jedynie do zbiorczych zestawień statystycznych.
Zapewniamy, że nigdzie nie będą przytaczane ani udostępniane dane dotyczące indywidualnych osób.
Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10 minut.