SEPA integracja UE płatności kartami – Polska nie
kejow, sob., 05/06/2010 - 06:59
Teraz nadszedł czas, by każdy konsument w strefie euro mógł dokonywać płatności bezgotówkowych z jednego rachunku bankowego i na tych samych zasadach. W tym celu
funkcjonujące dotąd osobno rynki płatności detalicznych w strefie euro zostaną połączone w jeden wspólny rynek – jednolity obszar płatności w euro (SEPA). W obszarze tym wszystkie płatności w euro mają być traktowane jednakowo, bez dotychczasowego podziału na płatności krajowe i zagraniczne. Wymaga to jednak zmian nie tylko w sektorze bankowym, ale także w zwyczajach płatniczych klientów we wszystkich krajach strefy euro.
SEPA (ang.: Single Euro Payments Area)
Co daje SEPA dla Polaków.
Instrumenty płatnicze SEPA będą dostępne w całej strefie euro,co ułatwi życie konsumentom.
W całej strefie euro każdy będzie mógł realizować polecenia przelewu i zapłaty w euro z jednego rachunku bankowego równie łatwo, jak obecnie dokonuje płatności krajowych. Będzie można na przykład opłacić czynsz dzieciom studiującym za granicą, płacić za domek letni w innym kraju albo za usługi świadczone przez firmy zagraniczne (np. usługi telefonii komórkowej, ubezpieczeniowe, komunalne itp.).Ludzie mieszkający, pracujący lub studiujący poza krajem ojczystym nie będą musieli utrzymywać jednego rachunku w kraju, a drugiego za granicą.
Usprawni się korzystanie z kart płatniczych, ponieważ można będzie jedną kartą dokonywać wszystkich płatności w euro. Zmniejszy to potrzebę noszenia przy sobie gotówki.
Klienci uzyskają dostęp do innowacyjnych usług bez względu na kraj zamieszkania. Długofalowym celem sektora bankowego jest stosowanie paneuropejskich instrumentów płatniczych wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki temu płatności będzie można powiązać z usługami dodatkowymi (przez co dla konsumentów i firm obsługa płatności na etapach do i po rozrachunku będzie łatwiejsza). Do usług takich zalicza się: fakturowanie elektroniczne, inicjowanie płatności przez telefon komórkowy lub internet, elektroniczne bilety lotnicze oraz elektroniczne uzgadnianie sald. Dzięki nim obsługa płatności zajmie klientom mniej czasu.
Źródło informacji obszerna publikacja
Polska SEPA a wpływ zmian na rynku płatności na użytkowników usług płatniczych
CO TO IBAN j- International Banking Account Number
IBAN jest międzynarodowym standardem numeru rachunku bankowego. Służy do oznaczania rachunków bankowych zarówno osób fizycznych jak i prawnych, prowadzonych przez daną instytucję finansową, najczęściej bank.
Standard IBAN został wybrany przez europejski system płatniczy do oznaczania numerów rachunków bankowych dla płatności nominowanych w euro w obrocie transgranicznym oraz w Strefie Euro. Skutkiem przyjęcia takich ustaleń jest obowiązek umieszczania numeru rachunku bankowego w standardzie IBAN we wszystkich dyspozycjach płatniczych nominowanych w euro.
Każdy bank strefy euro lub prowadzący rozliczenia w euro musi oznaczać rachunki bankowe nominowane w euro identyfikatorem IBAN.
Ten obowiązek dotyczy także banków polskich. Każdy polski bank ma obowiązek przekazać klientowi informację o numerze IBAN dla rachunku bankowego nominowanego w euro.
Polski system oznaczania numerów rachunków bankowych obowiązujący od dnia 1 lipca 2004 r. pozwala w sposób prosty utworzyć numer rachunku bankowego w standardzie IBAN, poprzez dopisanie dwóch liter PL przed numerem rachunku bankowego. Tym niemniej, klient powinien się upewnić w banku, czy jest to poprawne oznaczenie. Dla klientów, którzy mają w polskim banku rachunek prowadzony w euro i za jego pośrednictwem prowadzą rozliczenia w tej walucie, bank jest zobowiązany zamieszczać ten identyfikator na każdym okresowym wyciągu operacji z tego rachunku.
Standard IBAN jest stosowany również przez SWIFT do przeprowadzenia operacji płatniczych nominowanych także w innej walucie niż euro.
W kontaktach handlowych, w wyniku których przeprowadzane są operacje płatnicze z kontrahentami zagranicznymi należy obowiązkowo podawać IBAN dla transakcji nominowanych w euro oraz zaleca się podawanie numeru rachunku bankowego IBAN dla transakcji w pozostałych walutach.
Równocześnie należy pamiętać, że zamieszczenie w dyspozycji płatniczej identyfikatora rachunku bankowego w standardzie IBAN pociąga za sobą konieczność podania drugiego identyfikatora, tym razem identyfikatora banku czyli BIC.
Linki i źródła informacji
- Strona internetowa Narodowego Banku Polskiego:
- www.nbp.pl_ SEPA na stronach NBP: System Płatniczy > SEPA
- Strona Europejskiej Rady ds. Płatności: www.europeanpaymentscouncil.eu
- Strona EBC ( repozytorium linków oraz informacji nt. SEPA): www.sepa.eu
- Strona Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego nt. SEPA: http://ec.europa.eu/internal_market/payments/sepa/index_en.htm
Wykaz Banków w Polsce współpracujących z systemem SEPA
BANK OCHRONY ŚRODOWISKA SA |
BANK POLSKA KASA OPIEKI SA |
BANK POLSKIEJ SPOLDZIELCZOSCI S.A. in Warsaw (the Bank BPS S.A.) |
BRE BANK S.A. |
DEUTSCHE BANK PBC S.A. |
DEUTSCHE BANK POLSKA S.A. |
FORTIS BANK POLSKA S.A. |
GOSPODARCZY BANK WIELKOPOLSKI S.A. W POZNANIU |
HSBC BANK POLSKA S.A. |
ING BANK SLASKI SA |
KREDYT BANK S.A. |
MAZOWIECKI BANK REGIONALNY SA |
NATIONAL BANK OF POLAND |
POWSZECHNA KASA OSZCZEDNOSCI BANK POLSKI SA |
RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A. |
RBS BANK (POLSKA) S.A. |
Svenska Handelsbanken AB S.A. Oddział w Polsce |
WESTLB BANK POLSKA S.A. |
BANK ZACHODNI WBK S.A. |
Jaki standard w Polsce
1. Grupa Robocza ds. kart SEPA Polska uznaje, że od 1 stycznia 2008 banki w Polsce powinny rozpocząć wydawanie kart zgodnych z SCF. Nie oznacza to, że wszystkie karty wydawane od 1 stycznia 2008 muszą być zgodne z EMV, istnieje bowiem w okresie 2008 – 2010 okres przejściowy (ustanowiony przez EPC), podczas którego karty bazujące na pasku magnetycznym są zgodne z SCF. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że od 1 stycznia 2011 r. wszystkie karty płatnicze w obrocie (nie tylko nowo) wydane przez banki SEPA powinny być zgodne z SCF także w obszarze standardu EMV Grupa Robocza ds. SEPA Polska zachęca/rekomenduje migrację na EMV już od 1 stycznia 2008 r.
2. Grupa Robocza ds. Kart SEPA Polska potwierdza, że EMV, a po stronie agentów rozliczeniowych PIN są technologiami wspierającymi SEPA. Dlatego też infrastruktura terminali powinna być dostosowana do akceptacji kart w standardzie EMV w okresie 2008 – 2010. Od 1 stycznia 2011 wszystkie terminale powinny akceptować karty w standardzie EMV + PIN.
3. Wszystkie bankomaty od 1 stycznia 2011 powinny akceptować karty w standardzie EMV
Konkluzja
Niestety plany piękne , dyrektywy układne , w Polsce działają tylko dwa banki w tym systemie tj. Bank handlowy w Warszawie SA oraz RBS BANK (Polska) S.A. jedynie w sferze Biznesowego Polecenia Zapłaty działa Bank Handlowy. Czy jesteśmy bliżej Europy?
Czas na wdrożenie dyrektywy minął w listopadzie 2009 roku. Poza Polską, nie zrobiły tego wcale także Grecja i Szwecja, a częściowo Cypr, Rumunia i Hiszpania - podała KE. KE domaga się od tych krajów udzielenia wyjaśnień w ciągu dwóch miesięcy; jeśli uzna odpowiedzi za niewystarczające, grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Kejow
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz