SEPA integracja UE płatności kartami – Polska nie

avatar użytkownika kejow

 
 
Teraz nadszedł czas, by każdy konsument w strefie euro mógł dokonywać płatności bezgotówkowych z jednego rachunku bankowego i na tych samych zasadach. W tym celu
funkcjonujące dotąd osobno rynki płatności detalicznych w strefie euro zostaną połączone w jeden wspólny rynek – jednolity obszar płatności w euro (SEPA). W obszarze tym wszystkie płatności w euro mają być traktowane jednakowo, bez dotychczasowego podziału na płatności krajowe i zagraniczne. Wymaga to jednak zmian nie tylko w sektorze bankowym, ale także w zwyczajach płatniczych klientów we wszystkich krajach strefy euro.
 
 
SEPA (ang.: Single Euro Payments Area)
 
Co daje SEPA  dla Polaków.
 
Instrumenty płatnicze SEPA będą dostępne w całej strefie euro,co ułatwi życie konsumentom.
 
W całej strefie euro każdy będzie mógł realizować polecenia przelewu i zapłaty w euro z jednego rachunku bankowego równie łatwo, jak obecnie dokonuje płatności krajowych. Będzie można na przykład opłacić czynsz dzieciom studiującym za granicą, płacić za domek letni w innym kraju albo za usługi świadczone przez firmy zagraniczne (np. usługi telefonii komórkowej, ubezpieczeniowe, komunalne itp.).Ludzie mieszkający, pracujący lub studiujący poza krajem ojczystym nie będą musieli utrzymywać jednego rachunku w kraju, a drugiego za granicą.
 
 Usprawni się korzystanie z kart płatniczych, ponieważ można będzie jedną kartą dokonywać wszystkich płatności w euro. Zmniejszy to potrzebę noszenia przy sobie gotówki.
 
 Klienci uzyskają dostęp do innowacyjnych usług bez względu na kraj zamieszkania. Długofalowym celem sektora bankowego jest stosowanie paneuropejskich instrumentów płatniczych wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki temu płatności będzie można powiązać z usługami dodatkowymi (przez co dla konsumentów i firm obsługa płatności na etapach do i po rozrachunku będzie łatwiejsza). Do usług takich zalicza się: fakturowanie elektroniczne, inicjowanie płatności przez telefon komórkowy lub internet, elektroniczne bilety lotnicze oraz elektroniczne uzgadnianie sald. Dzięki nim obsługa płatności zajmie klientom mniej czasu.
 
Źródło informacji obszerna publikacja
 
 
Polska SEPA  a wpływ zmian na rynku płatności na użytkowników usług płatniczych
 
 
 
 
CO TO IBAN  j- International Banking Account Number
 
IBAN jest międzynarodowym standardem numeru rachunku bankowego.  Służy do oznaczania rachunków bankowych zarówno  osób fizycznych jak i prawnych, prowadzonych przez daną instytucję finansową, najczęściej bank.
Standard IBAN został wybrany przez europejski system płatniczy do oznaczania numerów rachunków bankowych dla płatności nominowanych w euro w obrocie transgranicznym  oraz w Strefie Euro. Skutkiem przyjęcia takich ustaleń jest obowiązek umieszczania numeru rachunku bankowego w standardzie IBAN we wszystkich dyspozycjach płatniczych nominowanych w euro.
Każdy bank strefy euro lub prowadzący rozliczenia w euro musi oznaczać rachunki bankowe nominowane w euro identyfikatorem IBAN.
Ten obowiązek dotyczy także banków polskich. Każdy polski bank ma obowiązek przekazać klientowi informację o numerze IBAN dla rachunku bankowego nominowanego w euro.
Polski system  oznaczania numerów rachunków bankowych obowiązujący od dnia 1 lipca 2004 r. pozwala w sposób prosty utworzyć numer rachunku bankowego w standardzie IBAN, poprzez dopisanie dwóch liter PL przed numerem rachunku bankowego. Tym niemniej, klient powinien się upewnić w banku,  czy jest to poprawne oznaczenie. Dla klientów, którzy mają w polskim banku rachunek prowadzony w euro i za jego pośrednictwem prowadzą rozliczenia w tej walucie, bank jest zobowiązany zamieszczać ten identyfikator na każdym okresowym wyciągu operacji z tego rachunku.
Standard IBAN jest stosowany również przez SWIFT do przeprowadzenia operacji płatniczych nominowanych także w innej walucie niż euro.
W kontaktach handlowych, w wyniku których przeprowadzane są operacje płatnicze  z kontrahentami zagranicznymi należy obowiązkowo podawać IBAN dla transakcji nominowanych w euro oraz zaleca się podawanie numeru rachunku bankowego IBAN dla transakcji w  pozostałych walutach.
Równocześnie należy pamiętać, że zamieszczenie w dyspozycji płatniczej  identyfikatora rachunku bankowego w standardzie IBAN pociąga za sobą konieczność podania drugiego identyfikatora, tym razem identyfikatora banku czyli BIC.
 
 
Linki i źródła informacji
 
 
Wykaz Banków w Polsce współpracujących z systemem SEPA

BANK OCHRONY ŚRODOWISKA SA
BANK POLSKA KASA OPIEKI SA
BANK POLSKIEJ SPOLDZIELCZOSCI S.A. in Warsaw (the Bank BPS S.A.)
BRE BANK S.A.
DEUTSCHE BANK PBC S.A.
DEUTSCHE BANK POLSKA S.A.
FORTIS BANK POLSKA S.A.
GOSPODARCZY BANK WIELKOPOLSKI S.A. W POZNANIU
HSBC BANK POLSKA S.A.
ING BANK SLASKI SA
KREDYT BANK S.A.
MAZOWIECKI BANK REGIONALNY SA
NATIONAL BANK OF POLAND
POWSZECHNA KASA OSZCZEDNOSCI BANK POLSKI SA
RAIFFEISEN BANK POLSKA S.A.
RBS BANK (POLSKA) S.A.
Svenska Handelsbanken AB S.A. Oddział w Polsce
WESTLB BANK POLSKA S.A.
BANK ZACHODNI WBK S.A.

 
 
Jaki standard w Polsce
 
1. Grupa Robocza ds. kart SEPA Polska uznaje, że od 1 stycznia 2008 banki w Polsce powinny rozpocząć wydawanie kart zgodnych z SCF. Nie oznacza to, że wszystkie karty wydawane od 1 stycznia 2008 muszą być zgodne z EMV, istnieje bowiem w okresie 2008 – 2010 okres przejściowy (ustanowiony przez EPC), podczas którego karty bazujące na pasku magnetycznym są zgodne z SCF. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że od 1 stycznia 2011 r. wszystkie karty płatnicze w obrocie (nie tylko nowo) wydane przez banki SEPA powinny być zgodne z SCF także w obszarze standardu EMV Grupa Robocza ds. SEPA Polska zachęca/rekomenduje migrację na EMV już od 1 stycznia 2008 r.
 
2. Grupa Robocza ds. Kart SEPA Polska potwierdza, że EMV, a po stronie agentów rozliczeniowych PIN są technologiami wspierającymi SEPA. Dlatego też infrastruktura terminali powinna być dostosowana do akceptacji kart w standardzie EMV w okresie 2008 – 2010. Od 1 stycznia 2011 wszystkie terminale powinny akceptować karty w standardzie EMV + PIN.
 
3. Wszystkie bankomaty od 1 stycznia 2011 powinny akceptować karty w standardzie EMV
 
Konkluzja
 
Niestety plany piękne , dyrektywy układne , w Polsce działają tylko dwa banki w tym systemie  tj. Bank handlowy w Warszawie SA oraz RBS BANK (Polska) S.A. jedynie w sferze Biznesowego Polecenia Zapłaty działa Bank Handlowy. Czy jesteśmy bliżej Europy?
Czas na wdrożenie dyrektywy minął w listopadzie 2009 roku. Poza Polską, nie zrobiły tego wcale także Grecja i Szwecja, a częściowo Cypr, Rumunia i Hiszpania - podała KE. KE domaga się od tych krajów udzielenia wyjaśnień w ciągu dwóch miesięcy; jeśli uzna odpowiedzi za niewystarczające, grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
 
Kejow
 

napisz pierwszy komentarz