Ostracyzm w sieci
Dariusz Zalewski, pt., 26/03/2010 - 04:11
Cyberprzemoc i jej skutki na ogół kojarzone są z obrażaniem i poniżaniem innych. Jednak badania opublikowane 22 marca w British Journal of Developmental Psychology rzucają nowe światło na problem. Okazuje się, że nie tylko internetowa agresja może wpływać negatywnie na psychikę dzieci - informuje serwis Science Daily .
Badanie dotyczyły ostracyzmu w sieci. Prof. Dominic Abrams wraz z zespołem przebadał różne grupy osób pod kątem zachowań będących skutkiem lekceważenia i pomijania w trakcie gry online. We wszystkich badanych grupach wiekowych ostracyzm współgrających znacząco obniżył poczucie własnej wartości i znaczenia. Jednocześnie sprzyjał obniżeniu nastroju. Wykluczenie społeczne w trakcie gier najsilniej odczuły dzieci 8-9 letnie. W grupie młodzieży i dorosłych radzono sobie z tym nieco lepiej.
Po tym eksperymencie nasuwa się refleksja, iż życie przenosi się do sieci, a tam - tak jak wszędzie - każdy chce mieć znaczącą pozycję społeczną. Jeśli jest lekceważony i pomijany rodzi to w nim frustrację. Frustracja jest tym większa, im to nowe, internetowe życie jest dla niego ważniejsze.
Dlaczego małe dzieci odczuwają tę sytuację najdotkliwiej? Pewnie dlatego, iż w większym stopniu identyfikują się z grupą, z uwagi na to, że chodzi akurat o zabawę, która jest integralną częścią ich życia. Gdyby badano reakcję na ostracyzm w trakcie na przykład dyskusji na forum skutki wykluczenia prawdopodobnie bardziej odczułyby osoby starsze.
(O problematyce funkcjonowania dzieci w świecie mediów można przeczytać w książce Nessia Laniado, Gianfilippo Pietra, pt. "Gry komputerowe, Internet i telewizja")
- Dariusz Zalewski - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz