8. Zjazd Gnieźnieński "Rodzina nadzieją Europy"

avatar użytkownika Maryla

Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński powiedział, że rodzina jest w kryzysie i wymaga odbudowy. Prymas otworzył 8. Zjazd Gnieźnieński, zorganizowany pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

Do niedzieli o kondycji rodziny w Polsce i Europie dyskutować będą przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, muzułmanów i Żydów, politycy, ekonomiści, ludzie kultury i mediów. W przesłaniu do uczestników zjazdu metropolita gnieźnieński podkreślił, że kwestionowanie małżeństwa i rodziny oznacza zakwestionowanie samych fundamentów europejskiego społeczeństwa i cywilizacji. Arcybiskup przypomniał, że Biblia mówi, iż Bóg stworzył mężczyznę i kobietę i z nich utworzył ludzką rodzinę.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny arcybiskup Jeremiasz uważa, że w Europie potrzebna jest dyskusja na temat rodziny. Podziękował organizatorom kongresu, że nad tym ważnym tematem będą mogli się pochylić przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.

Arcybiskup Jeremiasz podkreślił, że temat rodziny jest bardzo aktualny dla przedstawicieli wielu religii. Dodał, że hasło tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, "Rodzina nadzieją Europy", jest odważne. Głosi bowiem nie tylko afirmację rodziny, ale jest wyzwaniem wobec współczesnych wyzwań, postulatów, tendencji politycznych, filozoficznych, etycznych, a nawet ustawodawczych. Arcybiskup dodał, że ważne jest jasne zdefiniowanie rodziny i odrzucenie współczesnych tendencji zrównania rodziny z innymi związkami osób.

Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich mówił o pozycji wspólnoty rodzinnej wśród wyznawców judaizmu. Podkreślił, że Żydzi sprawują wiele ceremonii religijnych właśnie w domu.
 Arcybiskup Stanisław Gądecki przestrzegał, że jednym z podstawowych problemów współczesnej rodziny jest zwięszające się z roku na rok liczba rozwodów. Wiceprzewodniczacy Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że rozwód jest przeciwny Bożemu planowi, jakim jest małżeństwo i rodzina, ale nie omija niestety ludzi wierzących.

Pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego profesor Władysław Bartoszewski uważa, że to ważne, aby już dziś zastanawiać się, jakie wartości będą się liczyć dla naszych potomków. Profesor powiedział, że szansy dla przyszłości upatruje właśnie w sile wartości rodziny.

Trzydniowy zjazd ma być promocją tradycyjnego modelu rodziny. Do Gniezna przyjedzie, między innymi, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Rodziny, kardynał Ennio Antonelli. Udział w zjeździe polityków, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i profesora Władysława Bartoszewskiego, ma skłonić władze do większej pomocy rodzinom. Prezydent spotka się o 16.30 przy katedrze z mieszkańcami Gniezna, a o 17.15 wygłosi przesłanie do uczestników zjazdu.

Organizatorzy zjazdu spodziewają się około 600 gości, w tym 90 z krajów byłego ZSRR.

Polskie Radio jest patronem medialnym Zjazdu Gnieźnieńskiego.

http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/?id=146661

 

Prezydent: Rodzina jest nadzieją Europy

Prezydent Lech Kaczyński

Rodzina powinna nie tylko gwarantować najlepsze wychowanie dzieci, ale też opiekę dla ludzi starszych - mówił w piątek w Gnieźnie Lech Kaczyński.

Prezydent przyjechał do Gniezna, by wziąć udział w VIII Zjeździe Gnieźnieńskim.

- Rodzina funkcjonując prawidłowo powinna być gwarancją wychowania potomstwa, a także gwarancją dla tych, którzy wchodzą w późną fazę życia, gwarancją opieki i miłości - powiedział prezydent.
Zobacz także: Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Gniezna
Zaznaczył, że rodzina to małżeństwo jednej kobiety z jednym mężczyzną i jako taka jest podstawą cywilizacji chrześcijańskiej - Najbardziej przyjaznej dla ludzi cywilizacji stworzonej na ziemi - dodał.

- Taka rodzina nazywa się małżeństwem i nic innego małżeństwem nazywać się nie może. Chociaż oczywiście ludzie o określonych preferencjach byli, są i będą, należy im się prawo, tolerancja i chrześcijański stosunek. Ale raz jeszcze powtarzam małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny - powiedział prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego tylko w takiej rodzinie mogą rodzić się dzieci i tam może być "prowadzone wychowanie". - I w tej dziedzinie nic pod tym względem jej nie zastąpi - dodał. Prezydent opowiedział się za małżeństwem jako związkiem zawieranym na całe życie.

Prezydent ocenił, że w Polsce na tle innych krajów europejskich kryzys rodziny jest mniejszy. Wśród jego symptomów wymienił podnoszenie się wieku zawierania małżeństw i zmniejszenie liczby narodzin.

Zwrócił uwagę, że państwo powinno zachęcać do posiadania dzieci i ułatwiać podejmowanie decyzji w tej sprawie.

Według prezydenta propagowanie rodziny jako podstawy życia społecznego jest jedną z misji jakie Polska powinna mieć w UE.

- Rodzina jest nadzieją Europy, jeżeli zostanie zdrowo odbudowana. Zmiany w postrzeganiu rodziny nie oznaczają, że straciła ona na znaczeniu. Rola naszego kraju, gdzie kryzys rodziny jest w mniejszej skali, jest w Unii Europejskiej szczególna. Ta misja jest szczególnie, istotnie ważna i myślę że Polska, przede wszystkim Polki i Polacy znajdą tyle siły, żeby tej misji sprostać, że sprosta jej także polski Kościół - powiedział Lech Kaczyński.

Zdefiniowanie roli rodziny we współczesnej Europie jest głównym tematem rozpoczętego w piątek w Gnieźnie VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy".

 

Przy okazji wizyty w Gnieźnie Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, otworzył też wystawę "Stolica Prymasów". Lech Kaczyński podkreślił, że rola prymasa Polski w historii wiązała się nie tylko z Kościołem, ale także z funkcjami politycznymi: w historii państwowości prymas był osobą drugą po królu.

 

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, została zorganizowana w związku z jubileuszem 1010. rocznicy I Zjazdu Gnieźnieńskiego, a także w związku z decyzją papieża Benedykta XVI o przywróceniu tytułu prymasowskiego metropolitom gnieźnieńskim. (PAP)

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,707,prezydent-rodzina-jest-nadzieja-europy.html

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz