Wzrost dobrego samopoczucia brutto.

avatar użytkownika Maryla

Kogo zaboli inflacja

Kogo zaboli inflacja Tv

Ceny w styczniu znowu w górę i to więcej niż oczekiwali specjaliści. Co jednak podrożało najbardziej i kto najbardziej wzrost cen odczuje. »

Wzrost cen w lutym powinien być zbliżony do styczniowej inflacji

Wzrost cen w lutym powinien być zbliżony do wzrostu cen w styczniu, czyli 3,6 proc. rok do roku - szacują analitycy resortu gospodarki. »

 

Wzrost dobrego samopoczucia brutto

fot. R. Sobkowicz



2010 ma być rokiem wychodzenia światowej gospodarki z kryzysu. Także Polska ma utrzymać wzrost gospodarczy, a szacunki mówią również o zwiększeniu produktu krajowego brutto. Jednak nie po raz pierwszy jesteśmy świadkami dziwnych gier rządu wokół prognoz dotyczących wzrostu PKB.
Wydaje się, że kolejny raz rząd nie jest z Polakami szczery. Oczywiście, przedstawianie prognoz gospodarczych jest zwykle ryzykowne, często bowiem zupełnie się one nie sprawdzają.

   > Więcej <

 

Jak Grecja oszukiwała Unię

Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i greckie statystyki - mówi popularne unijne przysłowie. Dziś nareszcie wiemy, w jaki sposób Ateny w ciągu ostatniejwięcej »
 
 
Skrzypek: należy powoli zacząć się zastanawiać nad podwyżkami stóp procentowych

Skrzypek: należy powoli zacząć się zastanawiać nad podwyżkami stóp procentowych

Średnioroczna inflacja w 2010 r. powinna się znaleźć w celu. W lipcu inflacja prawdopodobnie osiągnie najniższy poziom, a później może zacząć nieznacznie wzrastać - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek . Skrzypek uważa, że należy... »

Gilowska: polityka stóp proc. powinna być bardzo ostrożna

Gilowska: polityka stóp proc. powinna być bardzo ostrożna

Polityka stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji powinna być prowadzona bardzo ostrożnie. Rada będzie działać w warunkach dość luźnej polityki fiskalnej, co także musi uwzględniać w swoich decyzjach - oceniła w rozmowie... »

UE zaakceptowała działania Polskie ws. deficytu

Unijni ministrowie finansów zaakceptowali dotychczasowe działania Polski dotyczące redukcji nadmiernego deficytu finansów publicznych. Postąpili więc zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej sprzed dwóch tygodni. »

 

Spotkanie ws. budowy Nord Stream - 5 marca

Spotkanie ws. budowy Nord Stream - 5 marca

Zarząd Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia spotka się z przedstawicielami spółki Nord Stream, budującej Gazociąg Północny. Rozmowy, planowane na 5 marca w Berlinie, mają dotyczyć zmian w wykonaniu inwestycji, o jakie zabiega strona... »

Zachodniopomorskie: sejmik ws. Nord Stream

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zwrócił się do rządu o zdecydowane i intensywne działania w sprawie rurociągu Nord Stream, który według radnych może m.in. ograniczyć dostęp do portów przy ujściu Odry oraz zagrozić bezpieczeństwu... »

 

SPRZEDAMY SUROWIEC NIEMCOM I CZECHOM

Polska stanie się eksporterem gazu?

Polska stanie się eksporterem gazu?

Już za dwa lata Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zacząć eksportować gaz ziemny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"....czytaj dalej »

 

Apel do premiera: tysiąc firm stanęło na skraju bankructwa

Dystrybutorzy paliwa grzewczego apelują do premiera o podjęcie działań w celu zaprzestania nierzetelnych kontroli podatkowych w ich branży. W liście do Donalda Tuska podkreślają, że prawie tysiąc firm, zatrudniających przeszło 20 tysięcy pracowników, stanęło na skraju bankructwa w związku z nieuzasadnionymi decyzjami urzędników.

 

Skarb w postaci... ministra skarbu

Skarb w postaci... ministra skarbu

Minister skarbu Aleksander Grad znalazł wspólny język z instytucjami finansowymi i otoczył się właściwymi ludźmi. Efekty już widać, pisze "Puls Biznesu". »

Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić


fot: kprm.gov.pl

 

Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.

Money.pl: Panie ministrze, czy czuje się Pan jak zestresowany akwizytor?

Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa: Nie, nie mam takich myśli. Nie można dać się zwariować i mieć w oczach tylko cyferek.

Ale nie da się ukryć, że wszyscy kojarzą Pana z bardzo ambitnym planem prywatyzacyjnym na ten rok. Czy jeżeli nie uda się Panu zrealizować 25 miliardów złotych przychodów budżetowych, to poda się Pan do dymisji?

Rosną opłaty za rejestrację pojazdów

Opłaty związane z rejestracją pojazdów drożeją od wtorku o 13-20 proc. Droższe będzie też wydanie prawa jazdy. Nie zmienią się natomiast opłaty za tablice rejestracyjne. »

Doszło do ugody podkarpackich szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia
Kontrakty, ale warunkowe

Podkarpackie szpitale rozpoczynają procedurę warunkowego podpisywania aneksów finansowych na cały 2010 rok, a nie - jak wcześniej deklarowały - tylko na pierwsze półrocze. O ugodzie przesądziła konieczność zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom i ratowania szpitali.
   > Więcej <
Czy dodatkowe dopłaty uratują hodowlę owiec?

Czy dodatkowe dopłaty uratują hodowlę owiec?

Właściciele stad owiec z nadzieją czekają na przyjęcie projektu ustawy o dopłatach do hodowli, bo to ostatni moment, by uratować ten sektor rolnictwa przed całkowitą likwidacją - pisze "Nasz Dziennik". »

Rząd liczy na max. 1 mld euro ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 do 2012 r.

Rząd liczy na uzyskanie do 1 mld euro ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2, tzw. jednostek AAU (z ang. assigned amount units) do 2012 roku, poinformował minister środowiska Andrzej Kraszewski. Według niego, posiadane przez Polskę 500... »

Uwaga! MEN znowu reformuje

Po obniżeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wieku, w którym na dziecko nakładany jest obowiązek szkolny oraz po zmianie podstawy programowej kształcenia ogólnego mamy do czynienia z kolejnym - w perspektywie kilku czy kilkunastu lat - eksperymentowaniem ze szkolnictwem zawodowym. Planowana jest również modyfikacja systemu wspierania młodzieży ze specjalnymi trudnościami edukacyjnymi. Radosna twórczość kolejnych ministerstw pogłębia tylko stres nauczycieli, dyrektorów i samorządów. Wszelka reorganizacja wiąże się z nakładami finansowymi. Szkolnictwo zawodowe jest zaś szczególnie kosztowne, ponieważ wymaga odpowiedniego parku technologicznego. I choć resort chce przerzucić część odpowiedzialności na pracodawców i pozyskiwać środki z funduszy unijnych, to w praktyce wszystko może rozbić się właśnie o pieniądze.
   > Więcej <

 

PESEL trafi do dziennika

Rzeczpospolita - 2 godziny 14 min. temu
MEN chce aby numery PESEL uczniów umieszczane były nie tylko na świadectwach szkolnych, ale także w dziennikach szkolnych i dziennikach przedszkolnych

Buzek: parytety to wyraz polityki prorodzinnej


- Europa nie może pozwolić sobie, by nie wykorzystywać potencjału połowy ludności; potrzebujemy kobiet w życiu publicznym i polityce - przekonywał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podczas konferencji na temat parytetów.

 

Wspólny pieniądz wymaga wspólnej polityki

Wspólny pieniądz wymaga wspólnej polityki

Kraje obszaru euro coraz bardziej dryfują każdy we własnym kierunku i nie można już wykluczyć bankructwa poszczególnych państw. Eurokraci z Brukseli chcą za pomocą twardych działań zabezpieczyć przyszłość unii monetarnej. »

Fińska decyzja ws. Nord Stream nie jest ostateczna

Fińska decyzja ws. Nord Stream nie jest ostateczna

Fińska decyzja zezwalająca spółce Nord Stream na budowę gazociągu łączącego Rosję i Niemcy nie jest ostateczna i może zostać zaskarżona do sądu. »

 

Sofia chce od Gazpromu większych opłat za tranzyt gazu

Bułgaria wystąpiła we wtorek do rosyjskiego Gazpromu o zwiększenie opłat za tranzyt gazu do Turcji, Grecji i Macedonii - poinformował minister gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow. »

 

Trzeba rewizji danych o ociepleniu

Trzeba rewizji danych o ociepleniu

Ben Webster ''The Times'' Polska Aktualizacja 2010-02-16 16:45:26

''Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) winien przeprowadzić dochodzenie w sprawie wyraźnie tendencyjnych stwierdzeń zawartych w jego ostatnim raporcie. Wynikły one z kilku przesadnie zawyżonych ocen w kwestii wpływu globalnego ocieplenia''. »

 

Godzina "zero" się zbliża. Rosja grozi wprowadzeniem sankcji

Kreml nie wykluczył sankcji wobec Iranu, o ile nie rozwieje on międzynarodowych obaw w sprawie programu nuklearnego. Rzeczniczka prezydenta Dmitrija Miedwiediewa powiedziała, że Rosja chce, aby Teheran ściślej współpracował z MAEA.

Primakowa dodała, że Miedwiediew przedstawił stanowisko Rosji w sprawie Iranu na poniedziałkowym spotkaniu na Kremlu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Izraelski premier we wtorek w wywiadzie dla radia "Echo Moskwy" wezwał rosyjskie władze do zaakceptowania ostrych sankcji wobec do Iranu.

 

USA, Rosja oraz Francja krytykują Iran



Francja, Rosja i USA skrytykowały Iran w liście do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) za eskalowanie programu nuklearnego. Wbrew twierdzeniom Iranu - piszą one - wcześniejsza oferta wymiany paliwa nuklearnego przewidywała dla niego gwarancje.  »

Reakcja będzie zdecydowana. "Pożałują tego"

   

Iran odpowie na każdą próbę wprowadzenia przeciwko niemu nowych sankcji - oświadczył prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.  »

 

 

Około 40 działaczy, w tym władze Związku Polaków na Białorusi, zostało wczoraj zatrzymanych przez milicję. Kilka osób zostało skazanych na pięć dni aresztu
Łapanka na Polaków

Reżim Alaksandra Łukaszenki przeprowadził wczoraj obławę na przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Władze aresztowały co najmniej 40 osób, w tym wszystkich najważniejszych członków organizacji: przewodniczącą Andżelikę Borys, prezesa Rady Naczelnej Andrzeja Poczobuta i rzecznika Igora Bancera. Władze w Mińsku urządziły łapankę na Polaków zaledwie trzy dni po wizycie szefa białoruskiej dyplomacji w Warszawie. Opozycja mówi, że to dowód na porażkę polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska. Z kolei rząd się broni, że masowe aresztowania Polaków "nie są zbyt czytelnym sygnałem ze strony białoruskich władz".
   > Więcej <

 

 

 Rzecznik podtrzymał stanowisko Komisji Europejskiej wobec sytuacji Polaków, podkreślając wyrażone wcześniej zaniepokojenie i bronił Ashton przed zarzutami o brak reakcji na działania białoruskich władz.

Tusk: jestem zaniepokojony tym co robi Łukaszenka

Premier Donald Tusk ocenił, że działania administracji białoruskiej wobec mniejszości polskiej... więcej

Premier powiedział, że działacze ZPB wybierają się do Wołożyna na środowy proces. Ma tam też być obecny przedstawiciel polskiej ambasady, który będzie starał się być obserwatorem tego procesu.

Prawybory w PO online?

Nagły zwrot w sprawie prawyborów w Platformie Obywatelskiej. Zarząd partii... więcej

Na koniec Donald Tusk wyraził jeszcze nadzieję, że wewnątrz Platformy nie będzie kampanii, która polegałaby na mówieniu "źle" o którymś z kandydatów. - Jestem przekonany, że Platforma Obywatelska podoła temu zadaniu. A jeśli któryś z polityków przesadzi to mu nie zazdroszczę - zaznaczył premier.

 

 

PRZECZYTAJ EKSPERTYZĘ NA TVN24.PL

Gramatyka śmierci Blidy

Gramatyka śmierci Blidy

Sejmowa komisja śledcza badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy zapoznała się we wtorek z przygotowaną analizą...czytaj dalej »

Dodał, że w tym czasie w domu Blidów były lub przewinęły się przez niego łącznie 34 osoby.

dr Gramatyka dla porównania przywołał samobójstwo Henryka Hollanda z 1961 r.

Zażalenie na umorzenie

Katowicka prokuratura okręgowa złożyła zażalenie na decyzję sądu w Rudzie Śląskiej, który przed tygodniem umorzył postępowania wobec trzech oskarżonych o wręczanie i przyjmowanie łapówek w tzw. aferze węglowej. Uznano bowiem, że w okresie, którego dotyczyły zarzuty, nie pełnili oni funkcji publicznych. Były wiceprezes Rudzkiej Spółki Węglowej Wiesław K. został oskarżony o przyjęcie 420 tys. zł, a były wiceprezes Nadwiślańskiej Spółki Węglowej Jerzy H. - 150 tys. zł, w zamian za zawarcie nieformalnego porozumienia z handlującą węglem agencją Barbary K., a Wiesław K. również w zamian za zawarcie porozumień kompensacyjnych z tą agencją handlową. Współwłaściciel agencji handlowej Barbary K. - Jacek W., został oskarżony o wręczenie tych łapówek dwóm pierwszym mężczyznom. Prokuratura wniosła o uchylenie postanowienia sądu i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, ponieważ w jej ocenie dokonano błędnej interpretacji w zakresie tego, czy oskarżone osoby pełniły funkcje publiczne, czego konsekwencją było uznanie, że zarzucane im czyny nie są przestępstwami. Według prokuratury, zarówno doktryna prawa, jak i wcześniejsze orzecznictwo w tym zakresie wskazują, że członkowie zarządów jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (takie funkcje pełnili dwaj z trzech oskarżonych) są osobami pełniącymi funkcje publiczne. Z tego względu czyny zarzucane im w akcie oskarżenia noszą znamiona przestępstwa łapownictwa.
MSJ, PAP
   > Więcej <

Premiera polsko-rosyjskiej książki historycznej



Polska była pierwszym krajem, który wystąpił przeciwko agresywnej polityce hitlerowskich Niemiec - oświadczył rosyjski historyk Michaił Narinski. Jej rola - dodał - zasługuje na obiektywną ocenę. »
Publikacja pod roboczym tytułem "Białe plamy - czarne plamy" zawiera 15 rozdziałów: od stosunków polsko-rosyjskich 1917-1918, przez lata 30. XX wieku, agresję ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku i zbrodnię katyńską, aż po czasy zniewolenia w latach 50., wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz odzyskania wolności i suwerenności.

Każdy temat został opracowany przez dwóch autorów, jednak teksty były pisane oddzielnie. Założenie było takie, że fakty nie będą kwestionowane, a czytelnik będzie miał możliwość poznania dwóch różnych perspektyw - polskiej i rosyjskiej. Praca zostanie poprzedzona wspólnym wprowadzeniem i wnioskami, napisanymi przez dwóch współprzewodniczących Komisji - b. szefa MSZ Polski Adama D. Rotfelda i rektora MGIMO Anatolija Torkunowa.

 

Pierwsze szczegóły uroczystości katyńskich

 

Wspólna modlitwa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła rzymskokatolickiego (w Polsce) w Katyniu koło Smoleńska będzie głównym akcentem kwietniowych uroczystości upamiętniających 70. rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach »

 

Zmiany w programach publicystycznych

TVP stawia na "Misję specjalną"

TVP stawia na Misję specjalną

"Jedynka" stawia na "Misję specjalną" i Tomasza Sakiewicza. W TVP 2 nowy program poprowadzi współautor kontrowersyjnego filmu "Dramat w trzech aktach". Zarząd TVP, wyłoniony w efekcie medialnej koalicji PiS i SLD, zatwierdził zmiany w programach publicystycznych telewizji publicznej.więcej »

 

Michnik kontra "GP" - jutro o 9:00


Michnik kontra "GP" - jutro o 9:00

Jutro o godz. 9 odbędzie się kolejna odsłona procesu, jaki Adam Michnik wytoczył "Gazecie Polskiej".

 

Zapaść mediów publicznych

SDP apeluje do Tuska o ratowanie mediów

O wprowadzenie pełnego zarządu w Polskiej Agencji Prasowej i zapewnienie środków na funkcjonowanie TVP i PR zwróciła się do premiera Donalda Tuska prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i przewodnicząca Konferencji Mediów Polskich Krystyna Mokrosińska.więcej »
 

 

napisz pierwszy komentarz