Apel Muzeum Powstania Warszawskiego

avatar użytkownika Maryla

Muzeum Powstania Warszawskiego apeluje o uzupełnianie biogramów powstańców z 1944 roku. Placówka po raz pierwszy uruchomiła możliwość wpisów dla internautów. Chodzi o to, żeby każdy kto ma informacje, zdjęcia, dokumenty lub wspomnienia mógł uzupełnić wiedzę historyków o żołnierzach Armii Krajowej.

Na stronie www.1944.pl w kategorii "powstańcze biogramy" każdy może wziąć udział w tworzeniu kartoteki dla 41 tysięcy osób. Jak podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski nadal przy wielu nazwiskach brakuje danych. Pomysł internetowych biogramów narodził się, gdy okazało się, że jest dużo informacji o uczestnikach powstania, ale ciągle sporo jest "białych plam" - mówi Ołdakowski. Wiele informacji brakuje, a wielu młodych ludzi deklaruje chęć współpracy z muzeum i właśnie do młodych ludzi kierowany jest projekt "uzupełniania internetowych biogramów".

W banku danych o powstańcach najczęściej są imiona i nazwiska, często też data śmierci. Jan Ołdakowski podkreśla, że nawet wspomnienia czy jakiekolwiek dokumenty mogłyby wzbogacić internetowy indeks. Dyrektor muzeum zwraca się z prośbą o to, żeby sprawdzać informacje o bliskich lub znajomych. Może ktoś ma jakieś listy, nagrania, zdjęcia - wszystkie informacje będą ostatecznie weryfikowane przez historyków z muzeum zapowiada Ołdakowski.

W tej chwili na Murze Pamięci na terenie muzeum znajduje się lista 11 tysięcy nazwisk osób, które poległy w powstaniu. Ostateczny indeks nazwisk wszystkich, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim ma liczyć 52 tys. osób.

W internecie można też oglądać wywiady jakie pracownicy muzeum nagrali z uczestnikami powstania. W Archiwum Historii Mówionej jest ponad 2 tysiące 400 kilkugodzinnych opowieści o wydarzeniach z 1944 roku w Warszawie.

http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/?id=137695
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz