Papież nie zapomniał o Polakach, którzy tłumnie przyszli na pierwszą homilię w Nowym Roku. "Pozdrawiam Polaków tu obecnych i tych, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję" - powiedział po polsku. "Do siego roku!" - dodał Benedykt XVI, składając noworoczne życzenia.
Benedykt XVI powiedział po polsku: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wam tu obecnym, waszym rodakom w kraju i za granicą, składam najlepsze życzenia dobrego i owocnego Nowego Roku. Proszę Bożą Matkę, Królową Pokoju, by otaczała was swoją opieką. Trwajcie mocni w wierze! Niech Bóg wam błogosławi".
Rozważanie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 1 stycznia 2010 na okoliczność zmian klimatycznych i wydobywania zasobów naturalnych
Drodzy bracia i siostry!
Dziś Pan pozwala nam rozpocząć nowy rok w swoje Imię i pod spojrzeniem Najświętszej Maryi, której Boże Rodzicielstwo właśnie obchodzimy. Rad jestem ze spotkania z wami z okazji tej pierwszej modlitwy Anioł Pański w 2010 roku. Zwracam się do was, którzy licznie przybyliście na Plac św. Piotra, ale także do tych, którzy przyłączają się do naszej modlitwy za pośrednictwem radia i telewizji: wszystkim życzę, aby rozpoczęty właśnie rok był czasem, w którym przy pomocy Pana będziemy mogli uczynić lepszym nasz wspólny dom, którym jest świat.
Celem podzielanym przez wszystkich, niezbędnym warunkiem pokoju jest sprawiedliwe i mądre zarządzanie zasobami naturalnymi Ziemi. „Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia”: temu bardzo aktualnemu tematowi poświęciłem swe Orędzie na dzisiejszy XLIII Światowy Dzień Pokoju. Gdy ukazało się to przesłanie, szefowie państw i rządów zgromadzeni byli w Kopenhadze na spotkaniu na szczycie w sprawie klimatu, gdzie raz jeszcze wyłoniła się pilna potrzeba działań w wymiarach globalnych. Teraz jednak chciałbym podkreślić znaczenie, jakie dla ochrony środowiska mają decyzje jednostek, rodzin i samorządów lokalnych. „Konieczna jest już zatem rzeczywista zmiana mentalności, która skłoni wszystkich do przyjęcia nowych stylów życia” (por. Orędzie, n. 11). Wszyscy bowiem odpowiedzialni jesteśmy za ochronę i troskę o stworzenie. Dlatego również na tym polu podstawowe znaczenie ma wychowanie: aby nauczyć się szanować przyrodę; nastawiać się coraz bardziej na „budowanie pokoju w oparciu o dalekowzroczne decyzje na poziomie osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i politycznym”
PRZESŁANIE DO UCZESTNIKÓW KONFERENCJI ONZ COP15 w KOPENHADZE
Istotne słowa napłynęły także z Watykanu. Benedykt XVI powiedział do uczestników konferencji: "Życzę, aby prace pomogły wskazać działania szanujące stworzenie i krzewiące solidarny rozwój, oparty na godności osoby ludzkiej i skierowany na dobro wspólne. Ochrona stworzenia domaga się przyjęcia wstrzemięźliwego i odpowiedzialnego stylu życia, przede wszystkim wobec biednych i wobec przyszłych pokoleń".
Ps. Zupa dla ubogich i powrót do ostrzeżenia o klimacie poprzez rozsądny styl życia nie konsumpcyjny to nowe elementy w wypowiedz B16. Dla mnie troska o zasoby naturalne to ostrzeżenie przed nadmierną eksploracją
napisz pierwszy komentarz