Rurociąg Ribbentrop-Mołotow. Żyliśmy pełnią życia wolnych Polaków .

avatar użytkownika Maryla
Gdyby nie rok 1939…

Gdyby nie rok 1939…

Fascynujące XX-lecie międzywojenne to czasy szybkiego postępu technicznego, m.in.: w lotnictwie. Wybudowano wtedy nowoczesny port w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy. To czasy pędzącej po torach Lux-Torpedy, ogromnych transatlantyków... »

 

  Żyliśmy pełnią życia wolnych Polaków

Z ostatnim prezydentem II RP Ryszardem Kaczorowskim rozmawia Małgorzata Rutkowska
   > Więcej <

 

 

Co posłowie wiedzą o obronie Lwowa w listopadzie 1918 roku? Dlaczego inicjatywa upamiętniająca rocznicę tego ważnego wydarzenia rodzi się w męczarniach?
Dlaczego nie świętujemy fenomenalnego sukcesu Orląt Lwowskich?
Kłopoty z semper fidelis

Polacy kilka razy stawali w obronie Lwowa - w 1918, 1920 i 1939 roku. Najbardziej jednak znana jest ta pierwsza, listopadowa, walka z Ukraińcami o utrzymanie miasta, w którym połowa mieszkańców była właśnie narodowości polskiej. Szczególną pamięcią otacza się zwłaszcza Orlęta Lwowskie, młodych ludzi, z których wielu nie przekroczyło 17. roku życia. Na pytanie skierowane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak strona polska zamierza włączyć się w obchody rocznicy i kto bierze udział w lwowskiej części uroczystości, otrzymaliśmy odpowiedź, że... resort nie wie, o którą obronę Lwowa chodzi.
   > Więcej <

 

Co dalej z prywatyzacją GPW?

Co dalej z prywatyzacją GPW?

Potwierdziły się informacje "Parkietu", że tylko jeden inwestor branżowy (Deutsche Boerse) złożył wiążącą ofertę kupna akcji GPW - akcentuje gazeta giełdy. »

 

KILKUNASTU INWESTORÓW OBEJRZAŁO JUŻ MAJĄTEK ZAKŁADÓW

Inwestorzy chodzą po stoczniach

Inwestorzy chodzą po stoczniach

- Kilkunastu inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, obejrzało od początku października części majątku stoczni w...czytaj dalej »

 

W MSP aukcja sprzedaży udziałów dwóch spółek

10 grudnia odbędzie się aukcja sprzedaży udziałów dwóch spółek należących do Skarbu Państwa - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Chodzi o firmy: Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach oraz Grodziską Fabrykę... »

 

Zaczyna się wojna o klienta

Zaczyna się wojna o klienta

Polskim firmom najbardziej doskwiera słabnący popyt - wynika z badania ankietowego "Pulsu Biznesu" wśród małych i średnich przedsiębiorców. Narzekają oni też na wojnę cenową i zatory płatnicze. »

 
Zaskakujące dane NBP

Zaskakujące dane NBP

Na rachunku obrotów bieżących we wrześniu br. odnotowano deficyt w wysokości 57 mln euro wobec 124 mln euro (po korekcie) nadwyżki miesiąc wcześniej i wobec 2.045 mln euro deficytu rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie... »

GUS: wynagrodzenie w III kwartale wzrosło o 4,8 proc.

GUS: wynagrodzenie w III kwartale wzrosło o 4,8 proc.

Rośnie przeciętne wynagrodzenie, a słabnie nasz eksport i import. Tak wynika z danych ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny»

Niepodległa gospodarka

Niepodległa gospodarka Tv

W przeddzień Święta Niepodległości przenosimy się do II RP. Analizujemy sukcesy i porażki gospodarki Rzeczypospolitej tamtych czasów. Przyglądamy się między innymi reformie Grabskiego. Przewodnikiem po gospodarce II RP jest dla nas prof.... »

 

Nie warto oddać mieszkania za dożywotnią rentę

Miesięczne świadczenie, jakie można uzyskać, przekazując mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę, jest prawie o 40 proc. niższe, niż wtedy gdy emeryt zamieni mieszkanie na mniejsze i co miesiąc sam wypłaca sobie rentę z bankowej lokaty. »

 

Balcerowicz w "La Croix": kto przyjął "polską metodę", ten ma się dobrze

Balcerowicz w "La Croix": kto przyjął "polską metodę", ten ma się dobrze

Za ograniczaniem podatków i wydatków w budżecie oraz kontynuuowaniem prywatyzacji w sektorze energetycznym opowiedział się Leszek Balcerowicz w rozmowie z katolickim francuskim dziennikiem "La Croix". »

 

 

 

Skarbówką rządzą zaufani ministra

Aby zostać naczelnikiem urzędu skarbowego nie wystarczy być najlepszym z kandydatów - pisze "Rzeczpospolita", nawiązując do ogłoszonego w lutym przez Ministerstwo Finansów, konkursu na naczelników 201 urzędów skarbowych. »

 

Wasilewska-Trenkner uniewinniona w sprawie LFO

Wasilewska-Trenkner uniewinniona w sprawie LFO

Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił we wtorek byłą wiceminister finansów Halinę Wasilewską-Trenkner w sprawie budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu. »

Gudzowaty

Gudzowaty "przeszkadza" Tuskowi? Tv

- Już najwyższa pora, żeby Donald Tusk zdał sobie sprawę, ze nie potrafi rządzić - mówił w TVN24 Aleksander Gudzowaty. Jego zdaniem usunięcie z handlu gazem spółki Gas Trading, w której należący do niego Bartimpex ma udziały, jest... »

 

MSP: konsolidacja OLPP i PERN

Przeniesienie udziałów Skarbu Państwa w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" - przewiduje zawarta we wtorek umowa między skarbem a PERN. »

 

Rząd zdecydował. Paliwo będzie droższe

Rząd zdecydował. Paliwo będzie droższe

Kierowcy samochodów na olej napędowy mogą być rządowiwięcej »

 


Rząd zabierze widzom seriale

Nie będzie najlepszych polskich seriali. Wszystko przez rząd, który nakazał TVP puszczać w najlepszym czasie antenowym programy o nadchodzącym spisiewięcej »
 
Zobacz, jak fiskus sprawdzi twój majątek

Zobacz, jak fiskus sprawdzi twój majątek

Jeśli fiskus uzna, że wydatki znacznie przekroczyły dochodywięcej »

 

Merkel: pełne skutki kryzysu w Niemczech dopiero w 2010 roku

Merkel: pełne skutki kryzysu w Niemczech dopiero w 2010 roku

W swym pierwszym wystąpieniu programowym po wrześniowych wyborach do Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała "surową analizę" stanu gospodarki i ostrzegła, że pełne rozmiary obecnego kryzysu ujawnią się dopiero w przyszłym roku. »

 

Merkel deklaruje realizację reformy podatkowej

Merkel deklaruje realizację reformy podatkowej

W wygłoszonym we wtorek rządowym expose kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała realizację swej przedwyborczej obietnicy obniżenia podatków w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. »

 

Eksport gazu do Europy spadł o 24 proc.

Eksport gazu do Europy spadł o 24 proc.

W pierwszej połowie 2009 roku eksport rosyjskiego gazu do Europy wyniósł 76,2 mld metrów sześciennych i był o 24 proc. niższy niż w porównywalnym okresie 2008 roku - poinformował zastępca dyrektora generalnego Gazprom Eksportu Siergiej... »

 

"Rurociąg Ribbentrop-Mołotow"

 

AMERYKAŃSKI ANALITYK O NIEMIECKIM PODEJŚCIU DO RURY I ROSJI

"Rurociąg Ribbentrop-Mołotow"
Jest za późno, by Niemcy wycofały się z udziału w budowie Gazociągu Północnego, ale powinny rozproszyć wątpliwości innych państw...czytaj dalej »

 

USA: Krytyczny artykuł o rurociągu "Ribbentrop-Mołotow"

USA: Krytyczny artykuł o rurociągu "Ribbentrop-Mołotow"

Jest za późno, by Niemcy wycofały się z udziału w budowie Gazociągu Północnego, ale powinny rozproszyć wątpliwości innych państw UE, popierając projekt Nabucco - pisze we wtorek w dzienniku "Wall Street Journal" zastępca... »

NIEWYBUCHY NA WYBRZEŻU GOTTLANDII

Miny grożą Gazociągowi Północnemu

Miny grożą Gazociągowi Północnemu

Budowa Gazociągu Północnego opóźni się z powodu min. W pobliżu wybrzeża Gotlandii na Bałtyku znaleziono dwie niemieckie bomby....czytaj dalej »

 

Szwecja: konsorcjum Nord Stream znalazło dwie miny na Bałtyku

Konsorcjum planujące budowę Gazociągu Północnego zlokalizowało dwie podmorskie miny w pobliżu wybrzeża Gotlandii. Ich usunięcie będzie konieczne, aby możliwe było ułożenie rur na dnie Bałtyku. »

 

 

 

Nord Stream: Komisja Europejska "nie widzi zagrożeń"

Nord Stream: Komisja Europejska "nie widzi zagrożeń"

Tylko skarga kraju leżącego nad Bałtykiem może spowodować, że Komisja Europejska przyjrzy się budowie Gazociągu Północnego i sprawdzi wpływ tej inwestycji na środowisko. Bruksela mówi, że zagrożeń nie widzi i pozostawia na swojej... »

 

Kolejny etap prac i badań geotermalnych

prowadzonych w Toruniu przez Fundację "Lux Veritatis" i firmę Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło został zakończony. W nocy z 8 na 9 listopada pracownicy firmy z Jasła i toruńskiej Geofizyki wykonali pompowanie oczyszczające i pomiarowe otworu zatłaczającego, czyli drugiego odwiertu geotermalnego na terenie przy ul. Starotoruńskiej w Toruniu. Wcześniej zakończyły się prace wiertnicze na głębokości 2350 metrów, czyli takiej, z której będzie pobierana woda geotermalna z pierwszego otworu. Kolejnym etapem będzie połączenie obu odwiertów, aby zamknąć obieg wody. Przypomnijmy, że prace geotermalne Fundacji "Lux Veritatis" rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku. Dokładnie 5 listopada 2008 r. z pierwszego odwiertu popłynęła gorąca woda. Fundacja prowadzi prace mimo odebrania przyznanego wcześniej dofinansowania na pierwszy otwór badawczy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wypowiedzenie prawnie obowiązującej umowy nastąpiło na polecenie szefostwa Ministerstwa Środowiska w rządzie Donalda Tuska w maju ubiegłego roku.
Katarzyna Cegielska, Toruń
   > Więcej <

 

Rośnie czy leży?

Rośnie czy leży?

Rosyjski rząd zlecił rodzimym biznesmenom, aby zaprojektowali plan ratowania narodowej gospodarki. »

 

 
Rzeszowska prokuratura w dalszym ciągu czeka na dokumenty od CBA
Kamiński nie w tym roku

Postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień w tzw. aferze gruntowej przez byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego nie zakończy się w tym roku. Winą za taki stan rzeczy rzeszowska prokuratura obarcza CBA, do którego już kilkakrotnie bezskutecznie zwracała się o przekazanie dodatkowych dokumentów.
   > Więcej <

 

 

 

 

 

Policja i twórcy będą ścigać za wymianę plików w sieci

Policja i twórcy będą ścigać za wymianę plików w sieci

Dwa lata więzienia i odszkodowania grożą osobom, które na portalach wymieniają się filmami i muzyką - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna". »

 

Polak. Portret w żelbecie » aktualizacja 10-11-2009 00:33 Maja Mozga-Górecka Indywidualiści z zamiłowaniem do prowizorki. Takich nas pokazuje wystawa „Open: Poland. Architecture and Identity” w RIBA »

 

Sulejówek lepszy niż Belweder »
aktualizacja 10-11-2009 10:09 Piotr Semka, Tomasz Stańczyk To będzie nowoczesna multimedialna ekspozycja – zapowiada dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego i wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski »
 

SĄD APELACYJNY UZNAŁ WNIOSEK KOBIET

Francja: Lesbijki mają prawo do adopcji

Francja: Lesbijki mają prawo do adopcji

Francuski sąd administracyjny w Besancon uznał za zasadną apelację pary lesbijek, którym sąd regionalny dwukrotnie wcześniej...czytaj dalej »

 

Polacy kradną mniej niż Niemcy

Polacy kradną mniej niż Niemcy

Stereotypy kłamią. To nie Polacy są największymi złodziejami na świecie. Nasi rodacy kradną w sklepach znacznie mniej niż Włosi czy Niemcy. Według badań, w sklepach całego świata zginęło towarów za 360 miliardów złotych. Polacy wynieśli sprzętu za "zaledwie" 5 miliardów.więcej »
 

Senyszyn obroni Unię przed Kościołem


Europosłanka wiceszefową specjalnej grupy

Senyszyn obroni Unię przed Kościołem

Joanna Senyszyn stanęła na straży zasady rozdziału państwa od Kościoła w prawie europejskim. Europosłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej została wiceszefową grupy powołanej w tym celu w Parlamencie Europejskim - podaje serwis tvp.info.więcej »
 

Stacja musi zapłacić 10 tys. zł

Niesiołowski wygrał z Radiem Maryja

Niesiołowski wygrał z Radiem Maryja
10 tysięcy złotych zadośćuczynienia ma zapłacić wicemarszałkowi Sejmu Stefanowi Niesiołowskiemu Warszawska Prowincja Redemptorystów - wydawca Radia Maryja. Tak zdecydował łódzki sąd rejonowy, który uznał, że Niesiołowski został zniesławiony na antenie toruńskiego radia.więcej »
 

 

Sejm przyjmie ustawę hazardową w ciągu półtora tygodnia?
Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych, który przewiduje m.in. zakaz gier... więcej

 

Lewica się szkoli
Jeszcze w tym roku część posłów Lewicy weźmie udział w szkoleniach medialnych... więcej

 

MARSZAŁEK SEJMU O ŚWIĘCIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

"11 Listopada na koturnach i jak Zaduszki"

"11 Listopada na koturnach i jak Zaduszki"

Zabawa na wielką skalę. Było na co popatrzeć - tak o uczczonej z rozmachem 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego mówił w TVN24...czytaj dalej »

 

Agora nadal zainteresowana przejęciami na rynku mediów

Grupa medialna Agora nadal jest zainteresowana przejęciami, wynika z wtorkowych wypowiedzi prezesa Piotra Niemczyckiego. Agora informowała wcześniej, że chce wykorzystać kryzys do przeprowadzenia akwizycji. »

 

napisz pierwszy komentarz