Krajowa Rada Sądownictwa, RPO i prima aprilis (rebeliantka)

avatar użytkownika Maryla

Autorytet Krajowej Rady Sądownictwa /KRS/ systematycznie obniża się.

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem konstytucyjnym. Art. 186 ust. 1 Konstytucji stanowi, iż stoi ona na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

KRS m.in.: rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu sędziowskiego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wnioski o powołanie sędziów, wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, uchwala zbiór zasad etyki zawodowej sędziów i czuwa nad ich przestrzeganiem.

W Radzie zasiadają: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej, piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech posłów i dwóch senatorów.

Czyli – jak widać – dominują sędziowie.

Istnieje powszechna opinia, że Krajowa Rada Sądownictwa „nie sprawdziła się", gdyż nie czuwa w należyty sposób nad etyką zawodową sędziów.

 

Czy ma miejsce fiasko idei Krajowej Rady Sądownictwa?

B. Wildstein w artykule „Kartel szkodzący państwu" 
 

http://blog.rp.pl/wildstein/2009/05/24/kartel-szkodzacy-panstwu/

przytacza pogląd zamieszczony w projekcie reformy przygotowanym przed wyborami 2005 przez Jana Rokitę, który miał zostać premierem w rządzie PO – PiS:
 

„W Krajowej Radzie Sądownictwa nie powinni zasiadać sędziowie i politycy, którzy stają się rzecznikami korporacji sędziowskiej, ale szanowani obywatele, których celem jest sprawowanie nad nią pieczy. Zadaniem takiej rady nie powinno być strzeżenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które są tylko środkami do osiągnięcia celu, ale zabieganie o sprawiedliwy osąd dla obywateli. Dla osiągnięcia tego celu
dobór i kształcenie sędziów powinny stać się sprawą publiczną, czyli poddaną ocenie obywateli. Również sądy dyscyplinarne powinny zostać wyjęte z wyłącznej gestii korporacji i nie tylko jej przedstawiciele powinni w nich zasiadać".

KRS nie tylko nie dba w sposób należyty o „sprawiedliwy osąd dla obywateli", ale  reaguje też coraz bardziej nerwowo na krytykę sądownictwa wyrażaną nie tylko przez społeczeństwo, ale także niektórych Ministrów Sprawiedliwości oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Nerwowe reakcje KRS. Czy to tylko prima aprilis?

Kuriozalna sytuacja miała miejsce podczas obrad KRS w dniach 31 marca-3 kwietnia 2009 r. W dniu 1 kwietnia KRS wyraziła stanowisko „w przedmiocie zaniepokojenia i dezaprobaty z powodu nasilających się ataków medialnych na wymiar sprawiedliwości".

W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej KRS

http://www.krs.pl/admin/files/100719.pdf

czytamy m.in.:

„KRS z niepokojem i dezaprobatą zauważa, że nasiliły się ataki medialne na wymiar sprawiedliwości zainspirowane wątpliwej jakości sondażami oraz eksponowaniem jednostkowych decyzji sądów bulwersujących opinię publiczną. KRS podtrzymuje przy tym wcześniejsze stanowisko, że krytyka orzeczeń sądowych jest dopuszczalna i pożądana. Powinna jednak być rzetelna i uwzględniać wszelkie aspekty omawianych spraw. Tworzenie
negatywnego wizerunku na podstawie jednostkowych, niereprezentatywnych przykładów nie spełnia tych standardów i tworzy niesłuszne przekonanie o słabej kondycji wymiaru sprawiedliwości".

"Ze smutkiem i troską KRS zauważa, że w nurt tych krzywdzących ogół sędziów opinii medialnych wpisuje się także wypowiedź ministra sprawiedliwości, mówiącego o sędziach 24 marca 2009 r. w programie "Kwadrans po ósmej": "Myślę, że jeśli oni się nie uderzą w pierś, to system instancyjny spowoduje, iż zostaną uderzeni. Czy w pierś czy w inną
część ciała – nie wiem, ale będą uderzeni. Jeszcze bardziej nieuprawnione i szkodliwe dla autorytetu wymiaru sprawiedliwości są wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich".

Warto przeanalizować, co wywołało taki niepokój Krajowej Rady Sądownictwa.

Otóż, Minister Czuma negatywnie ocenił orzeczenia sędziów w związku ze zwolnieniem z aresztu osób, które później dokonały zbrodni, wyrażając jednocześnie nadzieję, że odpowiednio do tych orzeczeń odniesie się sędziowski nadzór instancyjny. Na krytyczne wystąpienie ministra ostro zareagowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, podkreślając, że: „użyte przez ministra sformułowania nie licują z powagą urzędu i
wpisują się w przykry obyczaj oceniania w sposób dyskredytujący decyzji sądów przez polityków nieznających realiów sprawy". Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa było – zdaje się - odpowiedzią na oczekiwania Iustitii.

Podobny niepokój KRS wywołała opinia Rzecznika Praw Obywatelskich wyrażona w wypowiedzi dla „Wprost" 16.03.2009 r. na tle „poruszających spraw zabójstw pokrzywdzonych i świadków, dokonanych przez przestępców zwolnionych z tymczasowego aresztu". Doktor Janusz Kochanowski powiedział m.in.:

„Wyniki badań opinii publicznej pokazują, że na początku transformacji ustrojowej obywatele mieli większe zaufanie do Temidy niż obecnie. Przeprowadzono także analizy wskazujące, że osoby, które zetknęły się z działaniem wymiaru sprawiedliwości, mają o nim gorsze zdanie niż ludzie, którzy nie mają takiego doświadczenia. Potrzebna jest więc większa
odpowiedzialność sędziów; etos wynikający z poczucia powołania do sprawowania tak doniosłej funkcji oraz towarzysząca temu niezbędna pokora".

Zdumiewa, że powyższą opinię Rzecznika KRS uznała – przypomnijmy – za „nieuprawnioną i szkodliwą dla autorytetu wymiaru sprawiedliwości".

Nie budzi wątpliwości, że KRS – wbrew oficjalnym deklaracjom – wyklucza jakąkolwiek krytykę orzeczeń sądowych, a niekorzystne dla wymiaru sprawiedliwości sondaże bezpodstawnie dezawuuje.

Pocieszające jest jednak, że do stanowiska KRS z 1 kwietnia 2009 r. w należyty sposób odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie z dnia 3 kwietnia 2009 r., skierowanym do przewodniczącego KRS sędziego Stanisława Dąbrowskiego, RPO napisał:

„Moją uwagę zwróciła data uchwalenia stanowiska 1 kwietnia, co
w polskiej tradycji ma określoną konotację i każe nawet najbardziej
zaskakujące doniesienia traktować z należytym dystansem".


 

Krajowa Rada Sądownictwa wprowadza w błąd

Stanowisko KRS z 1 kwietnia 2009 r. zawiera jeszcze jeden zdumiewający akapit:

„..... do sądów wpłynęło w 2008 r. w porównaniu z rokiem poprzednim pół miliona więcej spraw, a sądy załatwiły więcej spraw niż kiedykolwiek. Również zaufanie do wymiaru sprawiedliwości oceniane przez pryzmat zaskarżalności orzeczeń przedstawia się zdecydowanie korzystniej niż w publikacjach prasowych. Z ponad 11 milionów rozstrzygniętych przez sądy powszechne spraw zaskarżono zaledwie 230 tysięcy. Oznacza to,
że strony zakwestionowały tylko 2,5% wszystkich wydanych orzeczeń. Prawie 80% tych orzeczeń zostało utrzymanych w mocy w drugiej instancji.
Dane te jednoznacznie wskazują nie tylko na wysoki poziom merytoryczny orzeczeń, ale i na realnie bardzo wysokie społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości".

Zdziwiło mnie, że Sądy w 2008 r. rozpatrzyły 11 milionów spraw, co by dawało – przy około 10 tysiącach sędziów – 3-4 orzeczenia dziennie. Wątpliwość budziła też zaskarżalność orzeczeń na poziomie 2,5%.

Zajrzałam na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, aby zweryfikować dane podane przez KRS.

http://www.ms.gov.pl/statystyki/2008_wssp.pdf

Okazało się, że polskie Sądy rzeczywiście wydały w 2008 r. 11.155.182 orzeczenia, tylko, że 32,02% z nich /3.572.875 spraw/ stanowiły sprawy ksiąg wieczystych, 12,06% /1.345.853 sprawy/ - postępowania nakazowe i upominawcze, a 4,76% /531.528 spraw/ - sprawy rejestrowe. Czyli prawie 50% spraw stanowiły sprawy stosunkowo proste, rozstrzygane na
posiedzeniach niejawnych. Niektóre orzeczenia wydają zresztą referendarze sądowi. Prawdopodobnie też powstanie e-sąd do wystawiania nakazów zapłaty /aspiracje w tym zakresie wykazują ponadto notariusze/.

Czyli większość spraw rozstrzygana w polskich Sądach - z tych 11 milionów - jest sprawami nieskomplikowanymi.


Całkowicie niewiarygodna  jest natomiast wartość liczbowa wskaźnika zaskarżalności podana przez KRS.

Podliczmy:

Apelacji było łącznie: 155.515 /1,39%/, zażaleń –168.036 /1,51%/, kasacji, skarg kasacyjnych i o stwierdzenie niezgodności z prawem – 8.607 /0,08%/. Czyli razem już 2,98%, a nie 2,5%.

Na część orzeczeń sądowych nie przysługiwało w ogóle zażalenie. Dotyczy to m.in. spraw ogólnych /AKo, ACo, Apo, etc./. Było ich razem: 1.637.535, czyli 14,68% wszystkich orzeczeń.

Podobnie jest w przypadku nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym /sprawy Kp/. Spraw takich było razem: 317.214, czyli 2,84% orzeczeń. Podobnie można byłoby analizować sprawy pomocy sądowej, etc.

Zupełnie inaczej rzecz wygląda, gdy policzymy następujące wskaźniki:

Liczba apelacji /49.936/ wniesionych w sprawach karnych od wyroków w sądach rejonowych /502.936/ stanowi 9,93% wyroków.

Liczba apelacji /2.953/ wniesionych w sprawach karnych od wyroków w sądach okręgowych /9.486/ stanowi 31,13% wyroków.

Liczba apelacji /43.044/ wniesionych w sprawach cywilnych od wyroków w sądach rejonowych /570.294/ stanowi 7,55% orzeczeń.

Liczba apelacji /10.875/ wniesionych w sprawach cywilnych od wyroków w sądach okręgowych /145.045/stanowi 7,50% wyroków.

Czyli, stanowisko KRS jest czystą manipulacją. Można byłoby powiedzieć, że podobnie, jak uzasadnienia wielu wyroków. A może także i w tej kwestii KRS pozwoliła sobie na prima aprilis?

_________________________________

Tylko po co nam taka Krajowa Rada Sądownictwa?

 

 

Załącznik:

Sprawy wg działów prawa w 2008 r.
11 155 182
 Sprawy karne
2 536 773
 Sądy apelacyjne
28 758
apelacje A Ka
2 953
zażalenia A Kz
7 433
ogólne A Ko
2 484
nadzór sądowy nad postępowaniem przygot. A Kp
1 031
zażalenia na postanow. w postęp. wykonawcz. A Kzw
14 235
kasacje WKK
449
skargi na postępowanie sądowe S
173
 Sądy okręgowe
347 748
wyroki w I instancji K
9 486
apelacje w sprawach karnych Ka
49 936
zażalenia w sprawach karnych Kz
32 261
ogólne Ko
 
29 906
zażalenia na postanow. w postęp. wykonawcz. Kzw
35 308
penitencjarne - dot. wyk. kary pozb. wolności Kow
68 033
penitencjarne - dot. wyk. nadzoru sędz. penit. Pen
36 780
wnioski o warunk. przedterminowe zwolnienia Wz
47 870
nadzór sądowy nad postępowaniem przygot. Kp
21 801
kasacje WKK
1 908
inne
 
5 701
apelacje w sprawach o wykroczenia Waz
5 623
zażalenia w sprawach o wykroczenia Waz
2 455
skargi na postępowanie sądowe S
680
 Sądy rejonowe
2 160 267
sprawy karne podlegające rozp. w procesie K
489 293
postępowania ws. przestępstw karnych skarbowych Ks
13 643
nadzór sądowy nad postępowaniem przygotow. Kp
294 382
ogólne Ko
 
858 480
sprawy o wykroczenia W
459 393
postępowania ws. wykroczeń karnych skarbowych Ks
45 039
postępowania miedzypaństwowe
5
inne - skargi na postępowanie sądowe
32
 Sprawy cywilne
6 182 254
 Sądy apelacyjne
26 019
apelacje A Ca
10 875
zażalenia A Cz
12 968
ogólne A Co
329
skarga kasacyjna WSC
1 411
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
140
skargi na postępowanie sądowe S
296
 Sądy okręgowe
264 297
wyroki - postępowania procesowe C i RC
133 642
wyroki - szkody geologiczne i górnicze CG-G
218
wyroki - postępowania nieprocesowe Ns
11 185
postępowania rejestrowe
8 242
postępowania nakazowe i upominawcze Nc
5 829
apelacje Ca
43 044
zażalenia Cz
46 975
ogólne Co I instancji
11 923
ogólne Co II instancji
274
pomoc sądowa Cps
0
skarga kasacyjna WSC
1 159
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
49
skarga o stwierdzenie niezgodn.z prawem WSC II inst.
434
skargi na postępowanie sądowe S
1 323
 Sądy rejonowe
5 891 938
postępowania procesowe C
145 353
postępowania procesowe uproszczone C-upr
74 086
szkody geologiczne i górnicze CG-G
212
postępowania nieprocesowe Ns
350 623
postępowania nakazowe i upominawcze Nc
1 108 567
ogólne Co
 
624 603
pomoc sądowa Cps
13 187
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
88
sprawy ksiąg wieczystych KW
3 572 875
sprawy zbiorów dokumentów Zd
2 344
 Sprawy rodzinne
1 271 510
 Sądy okręgowe - wykazywane są ze spraw. cyw. rej.C
108 899
 Sądy rejonowe
1 271 510
postępowania procesowe RC
161 369
postępowania nieprocesowe RNs
127 334
postępowania opiekuńcze Nsm
145 180
sprawy nieletnich w postępowaniu wyjaśniającym Npw
99 339
sprawy nieletnich w postępow. opiek.-wychowaw. Now
62 293
sprawy nieletnich w postępowaniu poprawczyn Nk
1 136
ogólne Rco
12 035
opiekuńcze ogólne Nmo
62 757
pomoc sądowa R Cps
34 954
sprawy zał. na posiedzeniach wykonawczych
565 104
skarga o stwierdzenie niezgodn. z prawem WSC-rodz.
9
 Sprawy z zakresu prawa pracy
113 665
 Sądy apelacyjne
1 229
apelacje A Pa
528
zażalenia A Pz
439
ogólne A Po
122
skarga kasacyjna WSC-pracy
108
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
6
skargi na postępowanie sądowe S
26
 Sądy okręgowe
15 583
wyroki ws. ze stosunku pracy P
2 338
wyroki - odszkodowanie za mienie Pm
192
postępowania nakazowe Np.
56
apelacje Pa
8 613
zażalenia Pz
2 999
ogólne Po
 
638
ogólne Po II inst.
31
skarga kasacyjna WSC-pracy
582
skarga o stwierdzenie niezgodn.z prawem WSC I inst.
4
skarga o stwierdzenie niezgodn.z prawem WSC II inst.
65
skargi na postępowanie sądowe S
65
 Sądy rejonowe
96 853
sprawy ze stosunku pracy P
66 816
sprawy ze stosunku pracy P-upr
10 087
odszkodowanie za mienie Pm
3 111
postępowanie nakazowe i upominawcze Np.
12 068
ogólne Po
 
4 757
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
14
 Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych
187 906
 Sądy apelacyjne
26 919
apelacje A Ua
23 259
zażalenia A Uz
2 270
ogólne A Uo
32
skarga kasacyjna WSC-ubezp.
1 231
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
54
skargi na postępowanie sądowe S
73
 Sądy okręgowe
137 796
wyroki U
 
131 602
ogólne Uo I inst.
3 698
ogólne Uo II inst.
3
apelacje Ua
1 978
zażalenia Uz
413
skarga kasacyjna WSC-ubezp.
81
skarga o stwierdzenie niezgodn. z prawem WSC I inst.
7
skarga o stwierdzenie niezgodn. z prawem WSC II inst.
3
skargi na postępowanie sądowe S
11
 Sądy rejonowe
23 191
I instancji U
22 525
ogólne Uo
 
664
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
2
 Sprawy gospodarcze
863 074
 Sądy apelacyjne
6 034
apelacje A Ca-gosp.
2 275
zażalenia A Cz-gosp.
3 099
ogólne A Co-gosp.
29
skarga kasacyjna WSC-gosp..
568
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
30
skargi na postępowanie sądowe S
33
 Sądy okręgowe
34 680
postępowania procesowe GC
7 691
postępowania nieprocesowe GNs
19
postępowania nakazowe i upominawcze GNc
8 375
postępowania upadłościowe U
10
ogólne GCo I inst.
4 685
ogólne GCo II inst.
33
apelacje GCa
6 431
zażalenia GCz
7 171
skarga kasacyjna WSC-gosp..
110
skarga o stwierdzenie niezgodn. z prawem WSC I inst.
9
skarga o stwierdzenie niezgodn. z prawem WSC II inst.
76
skargi na postępowanie sądowe S
70
 Sądy rejonowe
821 468
postępowania procesowe GC
28 231
postępowania procesowe uproszczone GC-upr
21 631
postępowania nieprocesowe GNs
329
postępowania nakazowe i upominawcze GNc
210 958
ogólne Gco
20 052
pomoc sądowa G Cps
1 264
sprawy z zakresu postępow. upadłośc. i naprawcz.
7 465
w tym: zażalenia rozp. przez sąd upadłościowy Guz
917
          środki odw. rozp. przez sędziego komisarza GUk
1 705
skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem WSC
10
skargi na postępowanie sądowe S
0
sprawy rejestrowe /Rejestr Zastawów, KRS/
531 528
 Sąd OKiK
841
 Sąd WZTiWP
51
 
http://konserwatysta100.salon24.pl/
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz