Prawdziwe bolączki prawicy

avatar użytkownika FreeYourMind

MarkD doszedł do dość ponurych konkluzji na temat, jak to określił, prawicowych inicjatyw i właściwie po jego tekście można by sobie jedynie strzelić w łeb, żeby wyjść z twarzą :) Ja, burak, mimo wszystko spojrzałbym na poruszony przez MarkaD problem nieco inaczej, tzn. nieco mrużąc oczy.

Przede wszystkim należy oddzielić tzw. słomiany zapał od pewnych obiektywnych trudności, które pojawiają się zawsze, ilekroć dochodzi do pracy zespołowej. Słomiany zapał to faktycznie bolączka wielu ludzkich przedsięwzięć, zwłaszcza polskich, a prawicowych szczególnie. Nieraz bowiem jest tak, że ludziom chce się coś zdziałać i nawet skrzykują się do jakiegoś pomysłu, i osiągają stany euforyczne, jeśli chodzi o prognozowanie tego, co będzie z ich inicjatywą, po czym zaraz wszystko się rozłazi. Czemu się rozłazi? Najczęściej z bardzo prozaicznego powodu, czyli np. pieniędzy. Cokolwiek ludzie zamierzają na serio zrobić wymaga przecież jakichś nakładów finansowych, a poza tym pracy, wysiłku, poświęcenia czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Gdy zaś trzeba się zrzucić na coś, czego jeszcze „realnie nie ma”, to od zapał do działania stygnie w błyskawicznym tempie („a może nie teraz”, „a, ja mam jeszcze tyle rachunków do popłacenia”, „a może by tak zminimalizować koszty”, „a może by ci co więcej zarabiają się zrzucili” etc.). Podobnie z pracą. Nagle się okazuje, że wszyscy są cholernie zagonieni, każdy jest zajęty jak diabli, a tak właściwie to co druga osoba ma coś do zrobienia „na wczoraj”. Podobnie z wysiłkiem. Naraz wychodzi na to, że „nie da się” albo też „tego jest za dużo”, albo że „a nam się wydawało, że...” No i wszystko powoli acz nieuchronnie zaczyna klasycznie klękać. Zabieranie się więc za coś poważnego to zadanie dla ludzi o mocnych nerwach. Oczywiście ważne jest jasne ustalenie celów takiego działania – jeśli bowiem każdy ma swoją własną wizję i brakuje jakichś punktów stycznych w tychże wizjach to kończy się na animozjach.

Animozje z kolei mogą być realne, ale i sztucznie podsycane. W tym pierwszym przypadku należy pamiętać, że w każdym zespole ludzkim jest naturalne to, iż nie wszyscy muszą się wzajemnie lubić, co więcej, ludzie z reguły różnią się między sobą pod względem temperamentów, osobowości, poczucia humoru, bystrości etc. Nie musi to prowadzić do jakichś poważnych zgrzytów (choć zgrzyty pojawiają się zawsze – ktoś się okazuje niesolidny, ktoś nazbyt gorliwy, ktoś leniwy, ktoś niedokładny, ktoś opieszały itd.), wystarczy bowiem pamiętać, że ważne jest to, co wspólnie robimy, nie zaś to, jacy (niedoskonali) jesteśmy. Ponadto niezbędne jest duchowe spoiwo pozwalające „przechodzić do porządku dziennego” nad ludzkimi niedoskonałościami (wg mnie takim znakomitym spoiwem jest wiara, ale też może być przyjaźń, miłość, tworzenie jednej drużyny). Jeśli ktoś przedkłada swoje własne widzimisię nad dobro wspólne, to niestety, nie tylko zaczynają się problemy związane ze współdziałaniem, ale przede wszystkim zaczyna podlegać erozji cała wspólnota. Ta erozja ujawnia się szczególnie, gdy w grupie działają osoby sztucznie podsycające animozje – osoby, które obgadują innych za plecami, które lubią stwarzać atmosferę podejrzliwości, nieufności, podgryzania się nawzajem. Nie trzeba tłumaczyć, jaką męką staje się praca w zespole, w którym ludzie sobie nawzajem nie ufają, tylko traktują się jak potencjalnych donosicieli.

W przypadku inicjatyw prawicowych pojawia się – jeśli już napomknęliśmy o sztucznie kreowanych animozjach – problem kretów i kreciki, ryjów i ryjków; pojawiają się bowiem osoby, które nierzadko wykazują się wielką gorliwością, zaraz jednak wyskakują z całą masą tzw. dobrych rad, doradzając szczególnie w kwestiach personalnych („ja Kowalskiego i Nowaka to bym od razu wywalił”), ale też doglądając odpowiedniego poziomu radykalizmu („najlepiej to od razu wyjść na ulice, nie ma co się bać – to dopiero przemówi do ludzi”).

Inną odsłoną problemu sztucznie wywoływanych animozji jest kwestia „dowodzenia”. Gdzie kucharek sześć, tam wiemy, że wyżywieniem sprawy się kiepsko mają i podobnie na prawicy, jeśli każdy chce być liderem („nie będzie byle młotek mną rządził”), to w rezultacie dochodzi do wymiany ciosów, po której pozostaje jedynie pobojowisko. Nie muszę dodawać, jak wspaniałym prezentem dla lewicy jest taki widok i taki stan rzeczy. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że są ludzie, którzy mają tak przerośnięte poczucie własnej wartości, że wprost nie wyobrażają sobie innego miejsca tylko na czele peletonu i właściwie żadnej kooperacji nie biorą pod uwagę. Z ich punktu widzenia najlepsza współpraca byłaby wtedy, gdyby oni wydawali polecenia, a pozostali, klaszcząc po drodze, biegli w te pędy wykonywać to, co zlecone.

Dyżurni malkontenci: „to się nie uda”, „tego nie warto”, „to nie wypali”, „nikogo to nie obchodzi”, „to jest bez szans”, „jesteśmy za słabi”; dyżurny malkontent wychodzi z założenia, że gdyby miał do dyspozycji, powiedzmy, moce rażenia telewizji CNN, to może by coś zdziałał :) Jeśli więc ktoś projektuje skromny periodyk, to malkontenci twierdzą, że bez wielkich nakładów „i tak się nic nie osiągnie”. Jeśli ktoś zakłada zespół, to malkontenci twierdzą, że to i tak nie trafi do komercyjnych rozgłośni. Jeśli ktoś organizuje kabaret, to malkontenci uważają, że i tak nie pokona konkurencji. Jest też inny rodzaj malkontenctwa – podważanie umiejętności. Za cokolwiek się człowiek nie weźmie (np. publikuje teksty literackie) zaraz pojawi się banda malkontentów twierdzących, że się to do niczego nie nadaje („do Hemingwaya ci daleko”, „Nobla nigdy nie dostaniesz”) - z reguły zresztą malkontenci sami na własnym koncie żadnych większych osiągnięć nie mają, ale mając okazję do wygłaszania swoich ponurych sądów, traktują ją jako zarazem uzasadnienie dla swojego malkontenctwa. W ten sposób, gdyby się konsekwentnie słuchać takich dobrych doradców, to by człowiek siedział w kącie przez całe życie i nawet nosa nie wystawiał na ulicę, a świat cały do malkontentów by należał. Na szczęście tak nie jest.

Najlepiej jednak postawić sobie jasno określone cele – na początek skromne. Trzeba na pewno mieć odrobinę oleju w głowie i zarazem nie roić sobie czegoś, co jest (przynajmniej w punkcie wyjścia poza zasięgiem). Jeśli ktoś zakłada e-zin, to nie może oczekiwać, by nazajutrz po uruchomieniu strony było tyle wejść, co na stronę BBC, gdy doszło do zamachów w Londynie. Tak samo, jak ktoś chce być aktorem, to idiotyzmem byłoby założenie, iż na II roku studiów trafi na plan filmowy z B. Willisem. Jednocześnie jednak założenie, że nic wielkiego nam się udać nie może jest kompletnie paraliżujące i działa na korzyść naszych przeciwników i wrogów.

To wszystko jednak jedna strona medalu. Druga bowiem to szacunek do tego, co się robi i do tych, do których kieruje się swój produkt. Nie ma nic obrzydliwszego w omawianej przez nas materii, jak wciskanie ludziom badziewia (pod wielkim szyldem) i jeszcze domaganie się respektu dla tego badziewia. Kojarzy mi się to z ludźmi, co na odpustach sprzedają na straganach dzieciom chiński szajs i nawet im powieka nie drgnie, by brać pieniądze za coś, co po rozpakowaniu nie działa. Jeśli więc inicjatywa prawicowa jest tandetna, to faktycznie lepiej, jeśli się jej nie uruchomi aniżeli się strawi wysiłki, zapał ludzki, pieniądze i czas na robieniu czegoś, co jest zwykłą chińszczyzną (że się czepię tej metafory). Ta zasada szacunku do własnej pracy i jej odbiorcy dotyczy zresztą wszelkich inicjatyw. Ktokolwiek nam oferuje dziadostwo, zasługuje na pogardę, a w najlepszym razie na głębokie politowanie – bez względu, czy to mechanik samochodowy, sprzedawca sklepowy, biznesmen, naukowiec, artysta czy polityk. Jeśli jednak tak bardzo nas drażni tandeta – powiedzmy sobie szczerze – niemal powszechna w polskim życiu społecznym, a już w mediach szczególnie – to sami powinniśmy dostarczać czegoś, z czego bylibyśmy dumni, co również nam sprawiałoby radość i przyjemność, co mogłoby być naszą wizytówką, chlubą itd. Tylko wtedy ma to szanse powodzenia.

Wbrew wielu głosom krytyki, malkontenctwa, lamentacjom i pojękiwaniom na prawicy, za którymi, chcę wierzyć, kryje się szczera troska o Polskę, uważam, że jesteśmy w znakomitej sytuacji, choćby z tego powodu, że żyjemy dosłownie na kulturowej pustyni. Przy tej ilości badziewia, z jakim mamy do czynienia w masowych mediach (zarówno publicznych, jak i komercyjnych), przy tym przewalaniu pseudotematów, przy tych niekończących się pseudodyskusjach i ględzeniach „znawców tematów”, i przy tej, co tu dużo kryć, więcej niż skromnej ofercie, którą możemy znaleźć na „rynku prawicy”, to naprawdę nie jest ta trudno wystartować z czymś, co zaintryguje i wciągnie odbiorców. Trzeba jednak oprócz pomysłu zebrać ludzi oddanych sprawie, mieć dostatecznie dużo wytrwałości, cierpliwości i wyrozumiałości. Wystarczy przy tym wpatrywać się w przykłady ludzi skromnych a wielkich, których wkład w polską kulturę pozostaje niepodważalny i olbrzymi, jak choćby Zbigniew Herbert czy Jan Paweł II. No i nie bać się, bo strach ma wielkie oczy. Wiadome, że człowiek zalękniony widzi nawet te trudności, których nie ma. Nie spiętrzajmy więc sobie wyimaginowanych problemów, tylko rozwiązujmy te, które są realne. Jednym z nich jest choćby postkomunizm, z którym borykamy się od 20 lat.

http://markd.salon24.pl/110491,wielu-nas-a-jakoby-nikogo-nie-bylo

21 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Nie spiętrzajmy więc sobie wyimaginowanych problemów, tylko rozw

Tak jest FYM!! nie wymyślajmy problemów, nie stawiajmy nowych barykad, dopóki nie rozwalimy już istniejących. I pamiętajmy - nic nie zrobimy "solo" - pod siebie, najwyżej tak, jak pisze FYM, zostawimy po sobie kolejne pobojowisko. Trzeba jednak oprócz pomysłu zebrać ludzi oddanych sprawie, mieć dostatecznie dużo wytrwałości, cierpliwości i wyrozumiałości. I wspólny cel ! I zdobędziemy każdą górę!! ;)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Krzysztofjaw

2. FreeYourMind... i Maryla...)

Witam Bardzo mądry - moim zdaniem - tekst. Zgadzam się szczególnie ze stwierdzeniem "Druga bowiem to szacunek do tego, co się robi i do tych, do których kieruje się swój produkt. Nie ma nic obrzydliwszego w omawianej przez nas materii, jak wciskanie ludziom badziewia (pod wielkim szyldem) i jeszcze domaganie się respektu dla tego badziewia (...) Ta zasada szacunku do własnej pracy i jej odbiorcy dotyczy zresztą wszelkich inicjatyw. Ktokolwiek nam oferuje dziadostwo, zasługuje na pogardę (...) Jeśli jednak tak bardzo nas drażni tandeta to sami powinniśmy dostarczać czegoś, z czego bylibyśmy dumni...". Fakt powinniśmy wobec siebie wymagać bardzo dużo i robić to co się umie jak najlepiej się potrafi. A jeżeli czujemy, że nie jest to do końca dobre to winniśmy się dokształcać i czerpać z wiedzy oraz doświadczenia innych. Stąd zgadzam się z Marylą, że pojedynczo, samemu nic nie zdziałamy. I cieszę się, że twórcy Blomedii24 założyli Stowarzyszenie. Zachęcam wszystkich do aktywnego wsparcia tej idei. Szczególnie zaś do przyłączenia się do tej idei i ludzi ją "tworzących". Stwórzmy faktycznie opiniotwórczą i opinionośną grupę ludzi, prawicowych profesjonalistów. I zgodnie ze słowami Maryli: "nie wymyślajmy problemów, nie stawiajmy nowych barykad, dopóki nie rozwalimy już istniejących". Pozdrawiam

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika MoherowyFighter

3. No i proszę FYM

Ja coś zaproponowałem. I mnie się zwyzywało od Wariatkowa. Powiem tak. Jeśli takie jest podejście do pomysłów a przede wszystkim do ludzi, którzy tej śmiesznej prawicy chcą w czymś pomóc, to niech ona dostaje w tyłek bezustannie - najwyraźniej się jej to należy i na nic innego nie zasługuje.

W moim przypadku, to nawet wyzywając mnie od wariatkowa nie było nawet racjonalnych kontrargumentów.

avatar użytkownika Krzysztofjaw

4. MoherowyFighter...)

Witam Nie oceniam Waszego konfliktu. Staram się analizować teksty wszystkich Blogmedian24 i wyrażać swoja opinię. Masz rację: nie buduje się wzajemnego zaufania poprzez ignorancję innych i wyszukiwanie dla nich wymyślnych i ironicznych epitetów w stylu "wariatkowo" czy innych. Przez takie teksty tworzymy własnie owe nowe mury, nie usuwając już istniejących. Każda inicjatywa mająca na celu integrację środowiska prawicowego w szerokim zakresie jest cenna. Możemy różnić się, ale różnić się pięknie mając na uwadze dobro Polski i Polaków. Może warto wiec powstrzymać się z ocenianiem innych na podstawie emocjonalnych odczuć... Pozdrawiam

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika MoherowyFighter

5. Krzysztofjaw

wiesz, ja nie oceniłbym niczyjego projektu mianem "wariatkowo". Jak mam do czegoś zastrzeżenia, to mówię o samych kwestiach merytorycznych. Zresztą we wpisie Tymczasowego były znacznie solidniejsze lagi. Chyba to przedytował, i powycinał kilka rzeczy. Swoją drogą, gdybym był na jego miejscu, i popełnił coś podobnego, to chyba następnego dnia bym taki wpis zlikwidował.
avatar użytkownika Krzysztofjaw

6. MoherowyFighter...)

Witam ponownie Zgadzam się. Nie powinniśmy rzucać w siebie obelgami a dyskutować merytorycznie. Przecież stanowimy luźny krąg osób, o różnej wiedzy, umiejętnościach i pomysłach. Może faktycznie lepiej się dopytać o co chodzi a nie wyzywać od "wariatkowów". pozdrawiam

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika Barres

7. Chylę czoło...

Właściwie piszesz o sprawach prostych i oczywistych, ale - jak widać - maestrii trzeba, by pisać o tym klarownie i przystępnie. Ważne w Twoim tekście jest komunikatywne pokazanie wpływu ludzkich ułomności na powstawanie dysharmonii w zespołowym działaniu. Ten tekst warto polecać do refleksyjnej lektury każdemu, kto ma szczere intencje robienia czegoś pożytecznego w jakimś zespole. Przyjmji - proszę - wyrazy najszczerszego uznania. Serdecznie pozdrawiam!
avatar użytkownika FreeYourMind

8. Maryla

no, cieszę się, że tak myślisz, zresztą wkład Fundacji już jest imponujący, choćby poprzez zorganizowanie tej znakomitej konferencji z okazji 20-lecia, a wiem, że to dopiero początek. Tyle rzeczy udało się w Polsce zniszczyć, a tak ciężko jest coś poważnego odbudować. Najważniejsze, byśmy się nawzajem uzupełniali i wspólnie dążyli do pewnego dobra, pozdr
avatar użytkownika Maryla

9. MoherowyFighter

Witam, to Panu wczoraj tekst Tymczasowego wydał się bardziej ciężkiej wagi, niż faktycznie był, a był nieadekwatny, na co zwróciłam uwagę. Tymczasowy nic w nim nie zmienił, zmienił natomiast swoje podejście do tematu po naszej dyskusji. Nie jest tak źle, mozna rozmawiać, jak sie słucha drugiej strony i dopuszcza jej argumenty. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika FreeYourMind

10. krzysztofjaw

ważne jest także to, byśmy (my, rozmaite środowiska antykomunistyczne i katolickie, konserwatywne itd.) umieli ze sobą kooperować, zachowując swoją różnorodność, pozdr
avatar użytkownika FreeYourMind

11. Barres

serdeczne dzięki - nam wszystkim potrzeba głównie wytrwałości, wiary we własne siły i pokory, pozdr
avatar użytkownika MoherowyFighter

12. Pani Marylo,

nie zwykłem robić w zaprzjaźnionym środowisku zrzutów ekranu. Jednak tam było o tym, że jestem psychicznie chory oraz że "...dla dobra sprawy, wystrzegac sie go.Zapomniec, wyrzucic." I wolałbym dalej nie chcieć robić zrzutu ekranu właśnie w takim środowisku. http://www.blogmedia24.pl/node/14456#comment-46333 Na jakiej to podstawie Tymczasowy mógłbyć całkowicie przekonany, że ja - Moherowy Fighter - noszę cechy choroby psychicznej? Pani Marylo, gdzieindziej to taki ktoś dostałby zwyczajnego bana.
avatar użytkownika Maryla

13. MoherowyFighter

SŁOWA,SŁOWA , KTÓRE NIE POWINNY PADAC TAK LEKKO. Ale rzucamy je wszyscy, więc kto jest bez grzechu... ja nie rzucę. Zrzutu nie ma potrzeby robić,zapis nadal jest, ale wazne są słowa, które kończa dyskusje, szczególnie po tych, które tak lekko padły wcześniej. A najwazniejsze jest, zeby te słowa nie podzieliły, ale moze zmobilizowały kogoś do podjecia watku? Pozdrawiam ps. a czytał Pan post Tymczasowego o tym, jak w Kanadzie odbudowała sie prawdziwa prawica, nie "postępowi konserwatyści"?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika MoherowyFighter

14. Pani Marylo,

tak czytałem, i podpowiedziałem Tymczasowemu, coś co mogło jego spojrzenie nieco wzbogacić. Ba może właśnie, przyjmując kierunek Tymczasowego oraz wykorzystując moje narzędzie, dałoby się może tę Prawicę nieco podnieść.
avatar użytkownika Maryla

15. też mam taką nadzieję,

że ta ostra sprzeczka da jakieś konkretne owoce. Nie tylko wzajemna niechęć.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika FreeYourMind

16. Maryla

właśnie, jestem za tym, byśmy wszyscy patrzyli na siebie na prawicy bardziej przyjaźnie :) Pozdr
avatar użytkownika benenota

17. *****

Witam. Madre,przemyslane. Dzieki.Pzdr.
Tak mi tu dobrze...ze dobrze mi tak.
avatar użytkownika TW Petrus13

18. qrcze znów cos się złego dzieje

czy tak trudno jest zaufać siwej głowie,która wie ze niedługo umrze!,denerwuje się bo wie ze czas dany jej jest krótki!,łapie w lot myśli adwersarza wybiegając niejako w przód,widzi ze ów nie nadąża,znów się denerwuje!,daje kopa = czyli ruszaj do przodu!!!,a ów zamiast się spiąć jak młody ogier lecz wciąż pokornie pytając,o co ci stary koniu chodzi!???,czy tak trudno,Nie wlewaj młodego wina do starych bukłaków,nie przesadzaj starych drzew!,bo szybko usną,a ty za trzy dni!

życzę spokojnej niedzieli!


 

avatar użytkownika TW Petrus13

19. i jeszcze bo tez coś nie raz

nie dwa mi umyka,ręce się trzęsą z wściekłości na ten cholerny polski burde!. Ale do rzeczy,pochwalę się ze kiedy jeszcze mleko miałem pod nosem mój niecierpliwy ociec ciągle mi powtarzał,(kiedy z lenistwa ,lub ze strachu przed nim,nie chało mi się nawet myśleć)= ty ośle jeden z ciebie nic nie wyrośnie!,lub inna wersja,z ciebie nic nie będzie!.Macie odwagę powiedzieć mi dzisiaj ze miał rację??? ;)


 

avatar użytkownika TW Petrus13

20. jlv2

nie szukaj schematu i aplikacji,"kości" o które Cie prosiłem! mam wszystko co mi potrzeba :),wszystko ok! dzieki!


 

avatar użytkownika Selka

21. @Moherowy

Wróciłam do tej "dyskusji" z Tymczasowym za sprawą Twego linka. Już pierwszy raz czytając ZDUMIONA sieczkę Tymczasowego, zauważyłam, ze ON popełnił błąd czytając Twój schemat integratora - widzac tam wszędzie zamiast "P/S" - skrót "PIS" !!! I (może po paru piwkach?) się wkurzył. Niemniej - REPRYMENDA! nie miał PRAWA w taki knajacki (moim zdaniem) sposób odpowiedzieć (mało, że w komentarzu to jeszcze w swoim tekście blogowym). Uważam, ze ma przed sobą PRAWDZIWĘ POKAJANIE SIĘ i PRZEPROSZENIE PUBLICZNIE Moherowego. I - NAS też. A teraz do wszystkich: 1. SKĄD ma się w Polsce brać zjednoczona prawica? (to co jest, to nadal skrzykujące się grupy - nazwijmy konserwatywne - po 5+45+20 latach niemieckiej/komuszej/"różowej" - DOMINACJI i ZAMORDYZMU !) 2. Z DEFINICJI: ludzie o prawicowych, konserwatywnych poglądach CZĘŚCIEJ są indywidualistami, są bardziej OPORNI na "stadne instynkty", częściej mają osobiste cechy Liderów - niż lewacka, bolszewicka, czy jak ją zwał - reszta. 3. Ważnym (czy nie najważniejszym?) czynnikiem w tym polskim tyglu - jest C_Z_A_S !!! Czerwoni wiedzieli, że Polaków trza OD RAZU za mordę ("okrąglak z kantami"), nie dać im CZASU na pozbieranie się, zorganizowanie ODDOLNE - bo wówczas przypomną sobie "skąd ich ród", nawiążą do II RP - a wtedy: KĘSIM dla czerwonej swołoczy; Conclusio: więc proszę się nie dziwić, jak dzieci - ROBIĆ SWOJE, jeno szybko, szybko, szybko....

Selka