Nord Stream chce ruszyć z budową Gazociągu Północnego.Dym.
Nord Stream chce na początku przyszłego roku ruszyć z budową Gazociągu Północnego, a już w 2011 roku zdać go do eksploatacji. Gazociąg o długości 1220 kilometrów miałby połączyć wybrzeże Rosji i Niemiec. Pierwszą nitką można będzie przesyłać 27,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Po ułożeniu drugiej nitki jego moce przesyłowe ulegną podwojeniu.
Na badania dotyczące ekologii i bezpieczeństwa transportu gazu po dnie Bałtyku wydano ponad 100 milionów euro.
Dirk von Ameln, wicedyrektor do spraw technicznych kompanii Nord Stream wyraził nadzieję, że po konsultacjach z zainteresowanymi krajami regionu w drugiej połowie tego roku uda się otrzymać pozwolenia na budowę gazociągu w 5 państwach przez wody terytorialne których rura będzie układana. Chodzi o Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię i Niemcy.
Ostry kontratak ws. Gazociągu Północnego
Niemcy i Polska wracają do rozmów o łącznikach energetycznych
Możliwość budowy łączników sieci energetycznych między Polską a Niemcami będzie jednym z tematów czwartkowego spotkania polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii - powiedział w środę PAP Detlef Dauke z niemieckiego ministerstwa gospodarki. »
Zbudujmy terminal LNG i zrezygnujmy z Baltic Pipe
(Parkiet/07.03.2009, godz. 07:22)
Polska, dywersyfikując dostawy gazu, powinna skupić się na budowie terminalu LNG, który będzie odbierał ciekły gaz ziemny dostarczany statkami, i zrezygnować z budowy gazociągu Baltic Pipe, którym ma docierać do Polski surowiec norweski - powiedział "Parkietowi" Bogdan Pilch, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. rozwoju rynku gazu w Electrabel Polska z grupy GdF Suez.... »
Pawlak widzi duże szanse gazociągu Jamał-Europa 2, omawia inwestycje Kulczyka na Białorusi
Projekt budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa jest obecnie bardziej perspektywiczny niż alternatywne wobec niego projekty - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak po spotkaniu z wicepremierem Białorusi Andriejem Kobiakowem. »
Pawlak o kryzysie i polskich inwestycjach na Ukrainie
Światowy kryzys finansowy nie jest na razie przeszkodą dla polskich inwestycji na Ukrainie - ocenił w Kijowie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, występując jako gość III Forum Europa-Ukraina. »
Rosja zacieśnia współpracę z Norwegią
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że jego kraj zamierza umocnić współpracę z Norwegią w dziedzinie energetyki. »
Białoruś: nasilają się represje wobec Związku Polaków
Białoruscy urzędnicy zarzucają działaczom nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi działalność polityczną. W wypowiedziach dla Polskiego Radia zaprzeczyła temu szefowa organizacji Andżelika Borys, która przypomniała, że Związek nigdy nie uczestniczył w żadnej kampanii wyborczej i nigdy nie wspierał żadnego z polityków czy to w Polsce czy na Białorusi. »
5 PROC. WARTOŚCI KREDYTU TO DODATKOWE KOSZTY
Banki doliczają do raty
co się da
- Nawet ok. 5 procent wartości kredytu hipotecznego pochłaniają dodatkowe koszty, które ponoszą osoby pożyczające od banków pieniądze na własne mieszkanie - obliczają eksperci. Tym samym zarabiają na każdym kliencie...czytaj dalej »
Do końca marca Polska musi spłacić 1,2 mld euro zobowiązań
Najbliższe i największe pozostałe w br. zobowiązania zagraniczne przypadają w trzeciej dekadzie marca, łącznie 1,2 mld euro - powiedział Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Finansów Publicznych MF. »
Dodał, że w br. Polska zaciągnęła kredyt w Banku Światowym w wysokości 1 mld euro oraz wyemitowała euroobligacje o wartości 1 mld euro.
"Emisje obligacji na rynkach zagranicznych uzależnione są od kształtowania się sytuacji na krajowym i zagranicznych rynkach finansowych" - poinformował. Dodał, że rozważane są przede wszystkim obligacje we frankach, dolarach i jenach.
Marczak powiedział, że możliwe są zarówno emisje publiczne, jak i w systemie prywatnym. Ujawnił, że prowadzone są też działania związane z zaciąganiem kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych, głównie w Banku Światowym i EBI.
NIEFORMALNE SPOTKANIE Z PREZYDENTEM
Barroso leci do Polski
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przyleci w poniedziałek do Polski. W planach ma nieformalne spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. czytaj dalej »
2009-03-09 | |||
Dolar (USD) | 3.7458 | 0.06% | |
Euro (EUR) | 4.7266 | -0.48% |
2009-03-09 godz. 14:53:24
mWIG40 | 1,279.99 | -0.83 |
WIG | 22,720.30 | -0.99 |
WIG20 | 1,460.66 | -1.07 |
Eksperci: nadzwyczajne zainteresowanie bonami skarbu państwa
(PAP, pr/09.03.2009, godz. 14:54)
Ponieważ Narodowy Bank Polski ściąga z rynku mniej pieniędzy, wzrasta zainteresowanie inwestorów papierami skarbowymi. Poniedziałkowy przetarg na bony skarbowe udał się nadspodziewanie dobrze - oceniają eksperci. ... »
Prezydent: Rostowski jak Balcerowicz
Lech Kaczyński uważa, że podwyższenie składki rentowej i zdrowotnej to większe obciążenia dla wszystkich Polaków.
Graś tłumaczy nieobecnośc premiera błędami w komunikacji
Rzecznik prasowy rządu Paweł Graś powiedział, ze Donalda Tuska nie było w czwartek podczas głosowania w Sejmie, gdyż zawiodła komunikacja między kancelarią premiera a klubem PO. »
Bielan o Tusku: ręce opadają!
Tusk gra w piłkę zamiast głosować; Graś: tak się złożyło
Premier Donald Tusk nie wiedział o czwartkowych głosowaniach w Sejmie; myśleliśmy, że głosowania są w piątek, zawiodła komunikacja na linii kancelaria premiera - klub Platformy Obywatelskiej - tak rzecznik rządu Paweł Graś skomentował doniesienia "Teraz MY", że premier grał w piłkę, podczas gdy w Sejmie trwały głosowania. »
Rosną długi szpitali
Ze względu na wahania kursów walut ceny leków i sprzętu jednorazowego użytku regularnie idą w górę.
Katowice: Środowiska kulturalne dyskutują o ustawie medialnej
Dopiero za miesiąc do Sejmu ma trafić projekt ustawy medialnej przygotowywanej przez Platformę Obywatelską. Wczoraj Zbigniew Chlebowski zapowiadał, że ustawa może trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Dzisiaj w Katowicach na ten temat dyskutują śląscy parlamentarzyści, dziennikarze i twórcy kultury. »
WŁADZE NIE NAMAWIAJĄ DO POWROTU
Samorząd do emigrantów: Nie ma dla was pracy
Polskie władze już nie czekają na emigrantów
"Rzeczpospolita": Samorządy mniej chętnie czekają na rodaków wracających z pracy za granicą. Gazeta wyjaśnia, że na zmianę planów wpłynął kryzys gospodarczy. »
Rząd szuka ratunku w hazardzie
Rząd chce wprowadzić nowy podatek od "jednorękich bandytów", czyli automatów wrzutowych o niskich wygranych.
Umowa na budowę A1 podpisana
W Katowicach podpisano umowę na budowę odcinka autostrady A1 Sośnica- Maciejów. - Jest to krótki, zaledwie 6,5 kilometrowy odcinek, ale bardzo trudny technicznie - podkreśla Krzysztof Raj, dyrektor katowickiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. »
W CIĘŻKICH CZASACH INWESTORZY SIĘ ODWRÓCILI
Kapitał ucieka z Polski
Zagraniczni inwestorzy uciekają z Polski
"Rzeczpospolita": Inwestorzy zagraniczni uciekają z Polski. W ubiegłym roku z rynku skarbowych obligacji wycofali niemal 20 mld zł. To rekordowa kwota, większa niż planowany na ten rok deficyt budżetowy. »
"TE PIENIĄDZE POWINNY PÓJŚĆ NA KREDYTY"
Skrzypek do banków: zatrzymajcie dywidendy
- Widzę konieczność zatrzymania ubiegłorocznego zysku w bankach, żeby wzmocnić ich bezpieczeństwo kapitałowe – mówi w rozmowie z „The Wall Street Journal Polska” prezes Narodowego Banku Polskiego...czytaj dalej »
KRYZYS CORAZ BARDZIEJ CIĄŻY PRZEDSIĘBIORCOM
Czarno widzą w polskich firmach
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej - tak można streścić wyniki ankiet w polskich firmach, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą dla "Gazety Wyborczej". Prawie wszystkim spadają zamówienia, a co piąta firma...czytaj dalej »
Co piąta firma chce zwalniać; kryzys się zaczyna
"Gazeta Wyborcza": Co piąta firma ma zamiar zwalniać pracowników i co piąta straciła majątek na opcjach. Większość przedsiębiorców uważa, że najgorsze dopiero przed nimi - wynika z badań Krajowej Izby Gospodarczej dla gazety. »
Dwucyfrowe spadki cen mieszkań w lutym
"Dziennik": Nieruchomości w Polsce wyraźnie tanieją. Ceny transakcyjne w największych miastach Polski spadały w lutym w tempie dwucyfrowym. »
PSL: w naszych szeregach jest "kret" Platformy
"Rzeczpospolita": Posłowie PSL są przekonani, że jest wśród nich kret, który przekazuje ich projekty ustaw klubowi PO. »
PO SZUKA KANDYDATÓW DO EUROPARLAMENTU
Sondaż ściśle tajny
PO zamawia sondaże, aby stworzyć eurolisty
"Rzeczpoospolita": PBS DGA na zlecenie lubelskiej PO sprawdzał, kto nadaje się do startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Telefoniczne badanie 1000 mieszkańców województwa miało wyłonić najbardziej rozpoznawalnych i popularnych potencjalnych kandydatów. »
Nie będzie nowelizacji ustawy o Związku Wypędzonych
Rząd Niemiec nie zamierza nowelizować ustawy powołującej fundację "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", pomimo że Związek Wypędzonych (BdV) zrezygnował z delegowania jednego przedstawiciela do jej władz - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Thomas Steg. »
PESYMISTYCZNA PROGNOZA BANKU ŚWIATOWEGO
"Gospodarka skurczy się pierwszy raz od wojny"
- Światowa gospodarka skurczy się w tym roku po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej - zapowiada Bank Światowy. To pierwsza prognoza tak poważnej instytucji, mówiąca o ujemnej dynamice średniorocznego wzrostu...czytaj dalej »
Izrael rozpoczął blokadę Zachodniego Brzegu
Izrael wprowadził blokadę palestyńskich miast na Zachodnim Brzegu, aby zapobiec ewentualnym zamachom terrorystycznym. Zdaniem służb wywiadowczych Szin-Bet zagrożenie to wzrosło gwałtownie w związku z trwającym obecnie żydowskim świętem karnawałowym Purim. »
Rosja blokuje handel na granicy gruzińsko-osetyjskiej
Mieszkańcy wsi położonych na granicy gruzińsko - osetyjskiej domagają się zgody wojsk rosyjskich na prowadzenie wymiany handlowej. Ich zdaniem, jeśli granica nie zostanie otwarta sytuacja ekonomiczna wielu rodzin zarówno gruzińskich, jak i osetyjskich będzie tragiczna. »
Watykańsko-izraelskie spór o Piusa XII
Izraelscy i watykańcy historycy rozpoczęli dyskusję nad sprawą beatyfikacji papieża Piusa XII. Naukowcy spotkali się po raz pierwszy w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. »
USA: Naukowcy o krok od stworzenia sztucznego życia
Badacze z Uniwersytetu Harvarda poinformowali o wyhodowaniu jednej z najważniejszych części komórki. Jest nią rybosom - mikroskopijny pęcherzyk zwany też fabryką komórki. To dzięki niemu powstają białka, niezbędne do utrzymywania wszystkich funkcji życiowych. »
The Guardian: talibów nie uda się podzielić
Amerykanom nie uda się próba podziału talibów w Afganistanie i Pakistanie na umiarkowanych i nieprzejednanych i dokooptowanie tych pierwszych do oficjalnego życia politycznego - pisze "Guardian", powołując się na rzecznika talibów i afgańskich opozycjonistów. »
Samobójstwo białoruskiej działaczki
Jana Polakowa, skazana na roboty przymusowe obrończyni praw człowieka z Białorusi, odebrała sobie życie.
DO URN IDZIEMY W CZERWCU
Prezydent ogłasza wybory
Prezydent Lech Kaczyński zarządzi dziś wybory do europarlamentu. Do urn pójdziemy prawdopodobnie 7 czerwca. Na głosowanie będziemy mieli tradycyjnie jeden dzień.
czytaj dalej »
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz