PROBLEM AWARII - WYJAŚNIENIE CZY ROZWIĄZANIE?

avatar użytkownika michael

*

Wyjaśnianie problemu zamiast jego rozwiązywania. To jest strategiczny błąd. Łapać winnego zamiast usuwać zło i jego przyczyny. Cokolwiek się nie stanie, "prokurator wyjaśni sprawę". Katastrofa jest jaka jest, rozleciały się dwa kolektory w tunelu. Prezydent Rafał Trzaskowski już wyjaśnił sprawę i zwolnił jakiegoś wiceprezesa. Diagnozę i propozycję rozwiązania podałem w piątek, tydzień temu [link]:

"Oba kolektory nie nadają się do eksploatacji i nie mogą być ani wymienione ani naprawione w rozsądnym terminie". Konieczne jest wykonanie rurociągu awaryjnego i podałem bardziej szczegółową diagnozę i wynikający z niej wariant procedury dalszego działania. Dzień później Premier Mateusz Morawiecki podjął podobną decyzję o budowie rurociągu awaryjnego, który powinien rozpcząć pompowanie ścieków w ciągu najbliższych dwóch dni. Zarządowi Warszawy pozostała praca nad usuwaniem awarii, przy pełnej gotowości do współpracy ze strony rządowej. Katastrofa jest jedna, ale działanie obu stron uczestniczących w rozwiązywaniu problemu katastrofalnie inne.

Porównajmy. Widzimy nieomal na własne oczy wszystko, co się dzieje na "rządowej" budowie rurociągu awaryjnego. Wiemy jakie firmy uczestniczą w tej pracy, wiemy jakie mają problemy, jaki jest program pracy i jaki harmonogram realizacji. Natomiast nadal nie wiemy co się stało w tunelu, nie wiemy co robią służby miasta stołecznego Warszawy. Nie ma informacji.

Wiemy co się dzieje w całej przestrzeni rzeki, wiemy co się dzieje i jakie działania podejmują ludzie odpowiedzialni za każdy kilometr Wisły, wiemy co planują firmy wodociągowe miast na północ od Warszawy. Co się dzieje w miejscu awarii?

Nie wiemy nic o tym, co się rzeczywiście stało, nie wiemy nic o tym jakie działania podejmują służby warszawskich speców od kanalizacji. Wybiło szambo. Dokładnie tak samo, jak to kiedyś działo się w Czernobylu. Wybiło szambo.

Porozmawiajmy o strategiach obu stron wobec tego samego problemu.

  1. Strategia i umiejetność zarządzania awarią:
    Po stronie rządowej postawa otwarta, pełna jawność działania.
    Strategia: nastawienie na optymalne rozwiązanie problemu - holistyczna analiza problemu, diagnoza, wybór wariantu rozwiązania, decyzje i kalkulacje, realizacja przyjętego rozwiązania.
    Wniosek: umiejętność skutecznego zarządzania skomplikowanymi kryzysami - na piątkę.
    Po stronie samorządowej, postawa zamknięta, pełna niejawność działania.
    Strategia: nastawienie na analizę politycznych konsekwencji katastrofy, unikanie jasnego określania celu działania, brak przygotowania do samodzielnej analizy problemu i decyzji chociaż w sprawie koncepcji jego rozwiązania.
    Wniosek: Brak umiejętności zarządzania skomplikowanymi kryzysami, ucieczka od zasadniczego problemu, a nawet wyraźne próby matactwa w celu uniknięcia odpowiedzialności.
  2. Dylemat pomiędzy dążeniem do wyjaśnienia problemu zamiast dążenia do jego rozwiązania. W normalnym działaniu ten dylemat nie ma prawa się pojawiać. Problemy trzeba przede wszystkim rozwiązywać, nie wyjaśniać. Wyjaśniać trzeba, to jasne, ale wyjaśnienie jest częścią rozwiązania. Mówiąc dosadnie. Gdy widzimy na ulicy leżącego rannego człowieka i płonący samochód nie wzywamy prokuratora, by wyjaśnił sprawę. Najpierw trzeba wezwać pogotowie i straż pożarną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta fotografia została wstawiona do felietonu 8 sierpnia 2019 roku, późnym wieczorem.

 

* * *

następny - poprzedni

3 komentarze

avatar użytkownika michael

1. Antyspołeczna dywersja w "rozwiązaniu" samorządowej kanalizacji

świadczy o:

  1. Skrajnej niekompetencji zarządzających miastem,
  2. Totalnym braku ich wyobraźni technicznej, społecznej i politycznej, 
  3. Absurdalnej nieodpowiedzialności za konsekwencje podejmowanego działania, wręcz beztroskie ignorowanie możliwych skutków złej roboty,
  4. Przekraczającym ludzkie wyobrażenie skorumpowaniu systemów zarządzania miastem,
  5. Wysokim stopniu złej woli, albo wręcz umyślnym działaniu w złej wierze. Takie skutki świadczą o intencji, która wskazywała na to, że wśród ludzi funkcjonujących w tym systemie obowiązywała odwrócona hierarchia wartości:
    Kraść wszystko co podleci, zamiast zarobić na porządnej robocie.

Całkiem poważnie rozważam hipotezę o systemowym umyślnym działaniu w złej wierze całej kadry kierowniczej i politycznej aktualnej totalitarnej opozycji, która zbudowała kleptokrację zamiast demokracji. Jest to kleptokracja żyjąca z jurgieltu i korupcji. To nie jest żadna spiskowa wizja rzeczywistości, lecz skutek spokojnej analizy faktów. Gdzieś bardzo niedawno w bardzo skrócony sposób opisywałem długi i logiczny ciąg decyzji politycznych i ekonomicznych, których celem było zlikwidowanie szczecińskiego przemysłu stoczniowego wraz z zablokowaniem tamtejszej żeglugi śródlądowej i morskiej wraz z zespołem portowym i jego infrastrukturą komunikacyjna. Działania polityczne spowodowały w końcu wyłączenie zespołu ekonomicznego rzeki Odry z systemu TEN-T.

Takie rzeczy nie mogą dziać się "niechcący". "Antyspołeczna dywersja" nie dzieje się przypadkowo.

Powyższy komentarz został zainspirowany tym komentarzem [link]

avatar użytkownika michael

2. Totalitarna opozycja zbudowała kleptokrację zamiast demokracji,

a teraz walczy, by mogła kraść dalej. Bezpieczne życie z jurgieltu i korupcji jest całą radością ich życia. A cała Polskę i nas wszystkich mają w rzyci. Liczą kompradorskie srebrniki. Całe wagony papierowych stuzłotówek wywożonych bez cła. Dwa i pół tysiąca ton stuzłotowych banknotów. 
Taka jest prawda!
avatar użytkownika Maryla

3. Warszawski ratusz: Awaryjny

Warszawski ratusz: Awaryjny rurociąg na Moście Curie-Skłodowskiej powstanie do końca października

Do
końca października zostanie wybudowany awaryjny rurociąg na Moście
Curie-Skłodowskiej - przekazał we wtorek PAP Kamil Dąbrowa, rzecznik
stołecznego ratusza.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl