Matka Boża Nieustającej Pomocy

avatar użytkownika intix

 

 

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Historia Ikony

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania Matka Boza Nieustajacej Pomocy - obrazy

 

 

Dano mi wiele imion.

Byłam nazywana Dziewicą cierpiącą, Złotą Madonną, Matką Misjonarzy Redemptorystów, „

Matką domów katolickich.

 

Imię z mojego własnego wyboru Matka Nieustającej Pomocy.

To również imię, poprzez które papież Pius IX zażądał od misjonarzy redemptorystów, bym była znana.

 

Moja historia jest historią o tym, w jaki sposób Niebo uświęca ludzkie wydarzenia realizując w nich boskie zamiary. To historia, która objawia się jako skomplikowana i pełna przygód,

a jednak widziana z góry jest bardzo prosta, jak delikatna linia kreślona poprzez ludzką historię.

 

Jest to historia nieznanego artysty, skruszonego złodzieja, ciekawej małej dziewczynki, opuszczonego kościoła, historia o starym zakonniku i Papieżu.

 

Przede wszystkim jest to historia mojej obecności w życiu apostolskim Misjonarzy Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

 

______________________________________________

 

 

Kupiec, który ukradł Naszą Matkę”

 

Od XVI w. istnieje tradycja opowiadająca o pochodzącym z Krety kupcu, który ukradł cudowny obraz z jednego z kościołów. Rzucił go między swój towar i wyruszył na zachód. Tylko dzięki Bożej Opatrzności przeżył wielką burzę i wylądował na brzegu. Po roku przybył do Rzymu z ukradzionym obrazem.

 

To tutaj bardzo poważnie zachorował i szukał przyjaciela, który mógłby się nim zaopiekować. W godzinie śmierci wyjawił przyjacielowi całą prawdę i poprosił, aby ten oddał obraz do kościoła. Przyjaciel obiecał wypełnić to życzenie, ale ponieważ jego żona nie chciała zrezygnować z tak pięknego skarbu, przyjaciel umarł, nie wypełniwszy złożonej obietnicy.

 

Matka Boża objawiła się wtedy sześcioletniej dziewczynce z tej rzymskiej rodziny

i powiedziała jej, aby przekazała ona matce i babci, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy powinien się znaleźć w kościele św. Mateusza Apostoła, znajdującym się między Bazyliką Matki Bożej Większej, a Bazyliką św. Jana na Lateranie.

 

Tradycja przekazuje, że po wielu wątpliwościach i trudnościach matka posłuchała

i po rozmowach z kapłanem odpowiedzialnym za ten kościół dnia 27 marca 1499 roku obraz Dziewicy umieszczono w kościele św. Mateusza. Tutaj był czczony przez 300 lat.

I tak rozpoczął się drugi etap historii ikony i cześć do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zaczęła się rozpowszechniać w całym mieście.

 

Trzy wieki w kościele św. Mateusza

 

Kościół św. Mateusza nie był imponujący, ale posiadał wielki skarb, który pociągał wiernych: Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Od 1739 do 1798 roku kościół i klasztor znajdowały się pod opieką irlandzkich augustianów, którzy zostali niesprawiedliwie wyrzuceni ze swojego kraju i korzystali z klasztoru,

traktując go jako swój ośrodek w Prowincji rzymskiej.

Podczas przygotowań do kapłaństwa, apostolatu i męczeństwa młodzi studenci znajdowali tu, w obecności Matki Nieustającej Pomocy, oazę spokoju.

 

W 1798 r. kiedy wojna dotarła do Rzymu, klasztor i kościół zostały prawie całkowicie zniszczone. Niektórzy augustianie pozostali tam jeszcze przez parę lat, ale w końcu i oni musieli opuścić to miejsce. Kilku powróciło do Irlandii, inni pojechali do Ameryki, jeszcze inni przenieśli się do pobliskich klasztorów.

Ci ostatni zabrali ze sobą ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tak więc rozpoczął się trzeci etap jej historii, lata w ukryciu.

 

W 1819 r. irlandzcy augustianie przenieśli się do kościoła Matki Bożej w Posterula, blisko „Umberto I, mostu na rzece Tyber.

Wraz z nimi powędrowała tam Dziewica ze św. Mateusza. Ponieważ w tym kościele czczono już obraz Matki Bożej Łaskawej, dlatego nowy obraz umieszczono w prywatnej kaplicy klasztoru, gdzie pozostawała całkowicie zapomniana, ale nie dla brata Augustyna Orsetti, jednego z młodych zakonników ze św. Mateusza.

 

Stary zakonnik i młody ministrant

 

Mijały lata i wydawało się, że uratowany ze zniszczonego kościoła św. Mateusza obraz został już zapomniany.

 

Młody ministrant Michał Marchi bardzo często odwiedzał kościół Matki Bożej w Posterula

i stał się przyjacielem brata Augustyna. Później już jako Ojciec Michał mógł napisać:

 

„Ten dobry brat w latach 1850-1851 mawiał do mnie z pewną dozą tajemniczości i lęku: „Musisz wiedzieć drogi synu, że na górze w kaplicy znajduje się obraz Dziewicy

ze św. Mateusza; nie zapomnij o tym nigdy, czy rozumiesz? To jest cudowny obraz.

W tym czasie brat był już prawie niewidomy. Moje wspomnienia na temat tego godnego czci obrazu Dziewicy ze św. Mateusza, zwanego także obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, pochodzą z czasu mojego dzieciństwa, przed wstąpieniem do Zgromadzenia (redemptorystów). Widywałem ten obraz często nad ołtarzem w kaplicy domowej Ojców Augustianów z Prowincji Irlandzkiej. U Matki Bożej z Posterula nie było do niej nabożeństwa, żadnej dekoracji, nie było nawet lampki, która przypominałaby o jej obecności, ikona była pokryta kurzem i praktycznie opuszczona.

Wiele razy, kiedy służyłem do Mszy św., wpatrywałem się w nią z wielką uwagą.

 

Brat Augustyn zmarł w 1853 r. w wieku 86 lat. Niestety nie spełniło się jego wielkie pragnienie, aby ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była na nowo wystawiona do publicznej czci. Jego modlitwy i błagania pełne ufności do Matki Bożej wydawały się bez odpowiedzi.

 

Odkrycie Ikony

 

W styczniu 1855 r., misjonarze redemptoryści zakupili dom Villa Caserta w Rzymie, zamieniając go w dom generalny zgromadzenia, które rozprzestrzeniło się na zachodnią Europę i Amerykę Północną. Na tej samej posiadłości wzdłuż ulicy Merulana znajdowały się ruiny kościoła i klasztoru św. Mateusza. Nie wiedząc o tym, zakupili wtedy ziemię, która wiele lat temu została wybrana przez Maryję, jako Sanktuarium, usytuowane pomiędzy Matką Bożą Większą a Świętym Janem na Lateranie.

 

W kilka miesięcy później, rozpoczęto budowę kościoła ku czci Najświętszego Odkupiciela, dedykowanego św. Alfonsowi Liguori, założycielowi Zgromadzenia. Dnia 24 grudnia 1855 r. grupa młodych mężczyzn rozpoczęła swój nowicjat w nowym domu.

Jednym z nich był Michał Marchi.

 

Redemptoryści byli bardzo zainteresowani historią nowej własności. Dnia 7 lutego 1863 r. w czasie kazania słynny jezuita, o. Francesco Blosi, zaintrygował wspólnotę mówiąc o ikonie Matki Bożej, która miała być w kościele św. Mateusza przy ulicy Merulana i była znana jako Dziewica ze św. Mateusza albo mówiąc poprawniej Matka Boża Nieustającej Pomocy.

 

Przy innej okazji kronikarz wspólnoty redemptorystów, poszukując autorów, którzy pisali

o rzymskich zabytkach, znalazł odniesienie do kościoła św. Mateusza. Pośród wielu informacji znalazł i tę, że w kościele znajdowała się antyczna ikona Matki Bożej, która cieszyła się wielką popularnością i sławą z racji jej cudowności.

Kiedy przekazał tę wiadomość wspólnocie, zaczęto rozmawiać o tym, gdzie mógłby się znajdować ten obraz. Ojciec Marchi przypomniał sobie to, co usłyszał od starego brata Augustyna Orsetti i powiedział współbraciom, że on sam często widywał ikonę i wie bardzo dobrze, gdzie mogłaby się znajdować”.

 

Przyjęcie Ikony przez redemptorystów

 

Wraz z nowymi informacjami rosło zainteresowanie ikoną pośród redemptorystów oraz pragnienie odzyskania jej dla ich kościoła. Przełożony generalny, o. Mikołaj Mauron, napisał list do Papieża Piusa IX z prośbą, aby pozwolił na umieszczenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w nowo wybudowanym kościele Najświętszego Odkupiciela

i św. Alfonsa, który znajduje się blisko starego kościoła św. Mateusza. Papież na tę prośbę odpowiedział pozytywnie i na odwrotnej stronie prośby zapisał ręcznie następujące słowa:

 

„11 grudnia 1865 r.: Kardynał Prefekt Propagandy wezwie Przełożonego wspólnoty Matki Bożej z Posterula i przekaże mu, że jest naszym pragnieniem, aby obraz Najświętszej Maryi, do którego odnosi się ta prośba, został na nowo umieszczony pomiędzy Świętym Janem

a Matką Bożą Większą. Redemptoryści powinni zastąpić ten obraz innym odpowiednim.

 

Zgodnie z tradycją, to papież Pius IX powiedział Przełożonemu Generalnemu redemptorystów: Uczyńcie ją znaną na całym świecie! W styczniu 1866 r., ojcowie Michał Marchi i Ernest Bresciani poszli do kościoła Matki Bożej z Posterula i otrzymali obraz od augustianów.

 

Następnie rozpoczął się proces czyszczenia i odnawiania ikony. To zadanie powierzono polskiemu artyście Leopoldowi Nowotnemu. Ostatecznie oddanie ikony do kultu publicznego w kościele św. Alfonsa przy ulicy Merulana nastąpiło 26 kwietnia 1866 r.

 

Wraz z tym wydarzeniem rozpoczął się czwarty etap historii ikony: rozszerzenie kultu ikony na cały świat.

(...)

 

 

…Od tego czasu datuje się niebywały rozkwit kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, propagowanego przez duchowych synów św. Alfonsa Marii Liguoriego.

 

23 czerwca 1867 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. W roku 1876 powstało arcybractwo Maryi Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa. Równocześnie mnożyły się kopie, które redemptoryści umieszczali w swoich kościołach w wielu krajach, w tym także na ziemiach polskich.

Dla propagowania kultu ponad 100 autorów wydało rozmaite opracowania, powstały różnojęzyczne periodyki, poświęcone temu samemu celowi. Ogromne powodzenie miały także małe obrazki z odpowiednimi wezwaniami. Rozchodziły się one w wielomilionowych nakładach.

 

W 1876 r. ustanowiono święto Maryi Nieustającej Pomocy na dzień 26 kwietnia, z czasem przeniesione na 27 czerwca.

 

Sam obraz przedstawia cztery postacie: Maryję z Dzieciątkiem oraz świętych Archaniołów Michała (po lewej stronie obrazu) i Gabriela (po stronie prawej). Maryja jest przedstawiona

w czerwonej tunice, granatowym płaszczu (zielonym po spodniej stronie) i w niebieskim nakryciu głowy, które przykrywa czoło i włosy. Na środkowej części welonu znajduje się złota gwiazda

z ośmioma prostymi promieniami.

Głowę Maryi otacza, charakterystyczny dla szkoły kreteńskiej, kolisty nimb.

Oblicze Maryi jest lekko pochylone w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce. Prawą, dużą dłonią, o nieco dłuższych palcach, charakterystycznych dla obrazów typu Hodegetria ("wskazująca drogę"), Maryja obejmuje ręce Jezusa. Jej spojrzenie charakteryzuje czuły smutek, ale nie patrzy na swojego Syna, lecz wydaje się przemawiać do patrzącego na obraz. Miodowego koloru oczy i mocno podkreślone brwi dodają obliczu piękna i wyniosłości.

Dzieciątko Jezus przedstawione jest w całości. Spoczywając na lewym ramieniu Matki, rączkami ujmuje mocno Jej prawą dłoń. Przyodziane jest w zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte czerwonym płaszczem. Opadający z nóżki prawy sandał pozwala dostrzec spód stopy, co może symbolizować prawdę, że będąc Bogiem, Jezus jest także prawdziwym człowiekiem. Ma kasztanowe włosy, a rysy Jego twarzy są bardzo dziecięce. Stopy i szyja Dzieciątka wyrażają jakby odruch nagłego lęku przed czymś, co ma niechybnie nadejść.

Tym natomiast, co wydaje się przerażać małego Jezusa, jest wizja męki i cierpienia, wyrażona poprzez krzyż i gwoździe niesione przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie obrazu Archanioł Michał ukazuje inne narzędzia Męki Krzyżowej:

włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Maryja, pomimo że jest największą postacią obrazu, nie stanowi jego centralnego punktu.

W geometrycznym środku ikony znajdują się połączone ręce Matki i Dziecięcia, przedstawione w taki sposób, że Maryja wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela.

 

Maryja jest Matką Kościoła, ludu Bożego, który Jej Syn nabył swoją Najdroższą Krwią.

Jest Matką każdego z nas. Niewątpliwie jest jeden nasz Pośrednik, według słów Apostoła: "Bo jeden jest Bóg; jeden też pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich" (1 Tm 2, 5-6). Nie przeszkadza to jednak bynajmniej, byśmy mogli mówić o macierzyńskiej roli Maryi w stosunku do wszystkich.

Nie przyćmiewa ona żadną miarą i nie pomniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc:

 

"Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi wywodzi się nie z jakiejś konieczności rzeczowej, lecz z upodobania Bożego, i wypływa z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją. Nie przeszkadza zaś w żaden sposób bezpośredniej łączności wiernych z Chrystusem, przeciwnie, umacnia je" (KK, nr 60).

 

"Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie - poczynając od aktu zgody, którą przy Zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod Krzyżem - aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do Nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo zjednuje nam dary wiecznego zbawienia. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, dopóki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny.

Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły:

Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki.

Rozumie się jednak te tytuły w taki sposób, że niczego nie ujmują one ani nie przydają godności i skuteczności działania Chrystusa jedynego Pośrednika... Kościół nie waha się jawnie wyznawać taką podporządkowaną rolę Maryi; ciągle jej doświadcza i zaleca ją sercu wiernych, aby oni wsparci tą macierzyńską opieką, jeszcze silniej przylgnęli do Pośrednika i Zbawiciela" (KK, nr 62).

 

Polscy czciciele NMP Nieustającej Pomocy

Kult NMP Nieustającej Pomocy w Polsce datuje się od końca wieku XIX, kiedy to redemptoryści przybyli po raz drugi do Polski.

Istnieje w Polsce ponad 360 ośrodków czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Do najważniejszych sanktuariów należą:

obraz Matki Bożej w Gliwicach (kościół Św. Krzyża) w Słupsku (w kościele N.M. Panny), w Gorzowie (katedra), w Kielcach (katedra), w Przemyślu (katedra), w Warszawie (kościół św. Klemensa Hofbauera) i w Poznaniu (fara).

11 października 1961 roku arcybiskup poznański Antoni Baraniak w obecności 19 biskupów dokonał uroczystej koronacji obrazu. Jest to obecnie największe sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce i jedno z największych w świecie. Wystarczy wspomnieć, że nowenna w każdą środę odbywa się trzy razy dziennie.

Nowe sanktuarium, ale bardzo żywe, jest w Toruniu przy kościele redemptorystów.

l października 1967 roku kardynał Prymas Polski Stefan Wyszyński dokonał koronacji tegoż obrazu przy udziale kilkudziesięciu biskupów.

Wreszcie wypada przypomnieć, że w kaplicy sióstr karmelitanek bosych w Kaliszu jest obraz Matki Bożej, przywieziony ze Lwowa (z ich klasztoru), koronowany 25 czerwca 1939 roku przez arcybiskupa Bolesława Twardowskiego.

Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy szczególnie szerzyło się w diecezji chełmińskiej (dzisiaj po nowym podziale pozostała część nosi nazwę diecezji pelplińskiej). Biorąc pod uwagę ten fakt ówczesny biskup chełmiński ks. Kazimierz Kowalski wniósł

w 1962 r. prośbę do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy główną Patronką Diecezji. Stolica Apostolska dekretem z dnia 29 X 1962 zatwierdziła tę prośbę.

 

 

Gliwice: 22 czerwca 2014r. - koronacja ikony Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania Matka Boza Nieustajacej Pomocy - obrazy

 

W czasie uroczystej Mszy św. odprawionej 22 czerwca w południe w gliwickiej katedrze metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, ukoronował ikonę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, która na co dzień odbiera cześć w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, nad którym opiekę sprawują ojcowie redemptoryści.

(...)

 

 

 

 

Litania do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

 

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.

 

Święta i Niepokalana Dziewico Maryjo, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Matko Boska, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Matko Miłosierdzia, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Tronie Łaski Bożej, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Pośredniczko naszego zbawienia, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Arko wiecznego pokoju, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Wsparcie w naszych nieszczęściach, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Podporo Kościoła, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Siło naszej wiary, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Potęgo niezwyciężona dla piekła, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Twierdzo uzbrojona dla naszej obrony, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Przewodniczko chrześcijan, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Miłośniczko serc czystych, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Kotwico naszej nadziei, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Ucieczko uciśnionych, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Pocieszycielko utrapionych, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Obrończyni grzeszników. udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Porcie rozbitków, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Nadziejo zrozpaczonych, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Opiekunko rodzin, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Strażniczko młodzieży, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Podporo wdów, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Matko sierot, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Zbawienie umierających, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Pani naszych losów, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Bramo do przybytków niebieskich, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

Królowo Nieba i Ziemi, udziel nam Twojej nieustającej pomocy

 

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

 

K. O Maryjo, udziel nam Twej nieustającej pomocy.

W. I uczyń nas godnymi zbawiennych jej skutków.

 

 

Módlmy się: Niepokalana Dziewico, która swymi licznymi dobrodziejstwami wzbudziłaś naszą ufność w Twoją nieustającą pomoc, otaczaj nas swoją dobrocią. Wspieraj Kościół święty, zachowaj i umacniaj wiarę wśród narodów katolickich, obudź ducha chrześcijańskiego w rodzinach, wspieraj siły pracujących, dodawaj odwagi cierpiącym

i otwórz bramy nieba dla umierających, bądź naszą ucieczką we wszystkich chwilach życia i uwolnij nas od grzechu. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

***

 

 

Źródła:

http://www.cssr.com/polski/whoarewe/iconstory.shtml

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-27b.php3

http://kosciol.wiara.pl/doc/490258.Matka-Boza-Nieustajacej-Pomocy/3#Par3

http://www.niedziela.pl/artykul/10158/Gliwice-koronacja-ikony-Matki-Boskiej

http://adonai.pl/modlitwy/?id=206

 

 

 

22 komentarzy

avatar użytkownika intix

1. Modlitwy...



Modlitwy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

***
Parafia Opatrzności Bożej w Stalowej Woli:
Zapraszamy do przesyłania do nas swoich intencji modlitewnych.
Będziemy je polecać podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy we środę.



avatar użytkownika intix

2. Matka Boża Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości



zdjęcie

Najbardziej znanym na świecie obrazem Maryi jest Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 27 czerwca 2015 r. rozpoczyna się Jubileusz 150-lecia przywrócenia jej do kultu publicznego. Redemptoryści spełnili prośbę bł. Piusa IX i zanieśli ten wizerunek na cały świat.

W święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptoryści na całym świecie rozpoczną świętowanie jubileuszu 150-lecia powierzenia im przez bł. Piusa IX Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Rok Jubileuszowy rozpocznie się 27 czerwca 2015 roku i zakończy dokładnie rok później.

Centralne obchody odbędą się w kościele św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał obrazu. Poprzedziło je Triduum prowadzone w różnych językach, w tym także po polsku. W sobotę, 27 czerwca, sprawowana będzie uroczysta Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św. pod przewodnictwem o. Michaela Brehla, przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Następnego dnia wieczorem, w niedzielę 28 czerwca, Mszy św. będzie przewodniczyć ks. kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu i archiprezbiter Bazyliki Laterańskiej. Po Mszy św. nastąpi procesja maryjna z Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy po okolicznych ulicach. W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska przyznała sanktuarium specjalne odpusty.

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowi nowe diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ikona odbierająca cześć w tej świątyni została koronowana papieskimi koronami 22 czerwca 2014 r. przez ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Cel jubileuszu ikony MBNP – przybliżyć wszystkim Odkupienie

Przełożony generalny redemptorystów, o. Michael Brehl CSsR, ogłoszając uroczysty jubileusz z okazji przywrócenia do kultu publicznego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podkreślił, że ma on na celu nie tylko upamiętnienie 150. rocznicy powierzenia redemptorystom świętego obrazu przez Papieża bł. Piusa IX, lecz przede wszystkim oddanie Bogu chwały za wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Nieustającej Pomocy. Ewangelizacyjna działalność redemptorystów związała się wszak z rozwojem kultu tej ikony na całym świecie. „Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie – napisał o. generał w komunikacie ogłaszającym Rok Jubileuszowy – wyrażają orędzie Odkupienia, centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia”.

Przywrócenie ikony do kultu publicznego

Przez trzysta lat ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy była czczona w Rzymie w kościele św. Mateusza. Po zajęciu miasta przez wojska napoleońskie w 1798 r. kościół ten został zniszczony, a ikona przeniesiona do klasztoru Augustianów przy kościele NMP w Posterula, gdzie umieszczono ją w prywatnej kaplicy zakonnej. Na prośbę o. Mikołaja Maurona, przełożonego generalnego zgromadzenia redemptorystów, w dniu 11 grudnia 1865 r. błogosławiony Papież Pius IX powierzył ikonę redemptorystom, aby przywrócili ją do publicznego kultu w kościele św. Alfonsa, który został zbudowany na miejscu dawnego kościoła św. Mateusza. Powierzając ikonę opiece o. Maurona i misjonarzy redemptorystów, Papież Pius IX poprosił, „by uczynili ją znaną na całym świecie”. Po starannej renowacji 26 kwietnia 1866 r. ikona została wniesiona w uroczystej procesji do kościoła św. Alfonsa.

Ikona znana na całym świecie

Redemptoryści zanieśli nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na każdy kontynent i w każdy zakątek świata. Można je także spotkać w Kościołach wschodnich, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. W wielu miejscach kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprzedził redemptorystów, tak było np. na Haiti, w Korei czy Ghanie. Została Ona ogłoszona patronką wielu zgromadzeń zakonnych, diecezji i parafii. Pod tym wezwaniem ikona czczona jest także w niektórych Kościołach protestanckich oraz przez wyznawców innych religii – szczególnie w Azji część nowo ochrzczonych przypisuje łaskę wiary i chrzest święty udziałowi w Nieustannej Nowennie. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jednym z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi w świecie. Nieustanna Nowenna – sprawowana w kościołach i kaplicach, domach i szpitalach, transmitowana przez radio, telewizję i internet – umacnia dziś wiarę i modlitwę milionów wierzących.

Obchody Jubileuszu w Polsce

W Polsce otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowi nowe sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym dniu odbędą się także uroczyste celebracje w wielu sanktuariach, kościołach i kaplicach, gdzie czczona jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, poprzedzone – w miarę możliwości – specjalnym triduum.

Wśród incjatyw ożywienia jej kultu w naszych parafiach warto wymienić: specjalne rekolekcje założenia lub odnowienia Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafiach, rekolekcje maryjne, dbałość, by celebracja nabożeństwa Nieustannej Nowenny była szczególnie uroczysta i dobrze przygotowana, serie katechez oraz spotkania dla wiernych na temat ikony, jej historii i kultu na świecie. Pomocą w ożywieniu kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy są modlitewniki, broszury i książki dostępne m.in. w wydawnictwie Homo Dei. Redemptoryści zapraszają także wszystkich odwiedzających Rzym do pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy Via Merulana (obok bazyliki Santa Maria Maggiore) i innych Jej sanktuariów w Polsce i na świecie.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR

http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/139461,matka-boza-nieu...

Zaproszenie na uroczystość ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

avatar użytkownika Maryla

3. Matko Boża Nieustającej Pomocy

Pod Twoją obronę uciekamy się,
święta Boża Rodzicielko,
naszymi prośbami racz nie gardzić
w potrzebach naszych,
ale od wszelakich złych przygód
racz nas zawsze wybawiać,
Panno chwalebna i błogosławiona.
O Pani nasza,
Orędowniczko nasza,
Pośredniczko nasza,
Pocieszycielko nasza.
Z Synem swoim nas pojednaj,
Synowi swojemu nas polecaj,
swojemu Synowi nas oddawaj.
Amen.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

4. Matko Boza Nieustajacej Pomocy-Ikono Milosci

Wybacz, ze pod Twoja obrone uciekaja sie tez ludzie tacy jak ja. Ostrzyzeni na lyso i w zoltych, roboczych butach sluzacych nie tylko do ochrony stop przed niespodziewanym ciezarem. Wrecz przeciwnie, te buty ze stalowymi czubkami sluza takze uderzeniu w jakis obrzydliwy, daleki od Maryi Panny obiekt. Takze taki, ktory Przenajswietsza obraza samym swoim istnieniem i budzi zastanowienie czy Milosierdzie Boskie musi ogarniac takze chalastre, ktora na to nie zasluguje.
"Pod Twoja obrone uciekamy sie" przygotowani na rozne, nawet te na poziomie grzechu smiertelnego, "zle przygody".
Prosze Matko Boza Nieustajacej Pomocy "Synowi swojemu polecaj" takze takich jak ja i Jack Reacher, bohater powiesci kryminalnych Lee Childa, ktory jest od jakiegos czasu, moim bozkiem poganskim.

avatar użytkownika intix

6. Drodzy... Marylo i Tymczasowy...

Serdeczne Bóg zapłać... także Wszystkim,  którzy niewidoczni... za wspólne modlitwy...
Módlmy się nadal... kto wierzy i zawierza...

Pozdrawiam serdecznie Wszystkich.
Zostańmy... z Panem Bogiem... i z Matką Bożą...

Szczęść Boże...

avatar użytkownika intix

7. Koronka do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

(do odmawiania na różańcu)

Znalezione obrazy dla zapytania Matka Boża Nieustającej Pomocy
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Sanktuarium w Toruniu


O Matko Pomocy Nieustającej,
wysłuchaj głosu duszy błagającej,
o Maryjo wspomóż nas w potrzebie,
o Matko wołamy z ufnością do Ciebie.

O Maryjo ,wspomóż nas! (10x) - na małych paciorkach

Na zakończenie:

Pomnij o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego,
kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi.

Tą ufnością ożywiona do Ciebie, o Panno nad Pannami i Matko, biegnę przed Tobą, jako grzesznik płaczący staję.

O Matko Słowa , racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.

Modlitwa

O Matko Nieustającej Pomocy,
grzesznicy z ufnością udają się do Ciebie,
głos ich ośmielony wzywa Twego Imienia,
a Ty nadziejo dusz, które już tracą nadzieję,
gdy Bóg zagniewany,
Ty Maryjo zawsze miłosierna wstawisz się
za biednym grzesznikiem,
Bóg wtedy przebacza,
a Aniołowie cieszą się w niebie i na ziemi.
Człowiek nieszczęśliwy i strapiony
składa u stóp Twoich swe łzy i cierpienia.
Wszystkie złamane serca,
wszystkie śmiertelne troski i obawy lecz Ty, Maryjo,
która jesteś pociechą nieszczęśliwych,
pewną ucieczką grzeszników,
Ty słuchasz jęków, boleści, koisz rany,
wszystkie oczy zalane łzami wznoszą się do Ciebie,
bo Ty łzy osuszasz dobrocią swoją.
Miłość więc, wdzięczność i uwielbienie
naszej tak dobrej Matce !

O Najświętsza Panno Maryjo, Matko Nieustającej Pomocy,
otaczaj nas ustawicznie płaszczem Twej przemożnej obrony.



avatar użytkownika gość z drogi

8. wzruszyła mnie modlitwa Tymczasowego :)

a więc "O Najświętsza Panno Maryjo, Matko Nieustającej Pomocy,
otaczaj nas ustawicznie płaszczem Twej przemożnej obrony."Nas i każdego z osobna

gość z drogi

avatar użytkownika intix

9. Godzinki ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Inwokacja

Ty, Maryjo, w życia nocy
Jutrznią światu zajaśniałaś
Nieustannej Twej Pomocy
Wzywa co dzień ziemia cała...




Godzinki ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy
JUTRZNIA
Inwokacja

Ty, Maryjo, w życia nocy
Jutrznią światu zajaśniałaś
Nieustannej Twej Pomocy
Wzywa co dzień ziemia cała.

Hymn

Witaj, Maryjo, Wielka Matko Boża,
W królewskiej szaty przyodziana blask
Przed wchodem słońca, Ty ludzkości zorza,
Hojna Skarbniczko wszelkich Bożych łask.

Czyniąc Cię Matką Słowa Wcielonego
Największą wszechmoc tym okazał Bóg.
Syn, ciało biorąc cudem z łona Twego,
Przywiódł nas grzesznych do Ojcowskich nóg .

Boga Rodzico, korne słowo Twoje
Łączy Cię z Synem w tak przedziwną moc,
Żeś skarbów Bożych nam otwarła zdroje,
W blaski południa zmieniłaś noc.

Jak na obrazie tulisz swego Syna,
Gdy Mu Anieli ukazują krzyż,
Tak i nas, Matko, choć obciąża wina,
Przytul do Serca i do Boga zbliż.

Antyfona

Święta i Niepokalana Matko, Bogarodzico, Dziewico Maryjo, nieustannie proś za nami Jezusa, Syna Twego!

Wezwanie: Tyś naszą ucieczką o Pani.
Odpowiedź: Pomocą w uciskach i smutku.

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, ty dałeś nam Rodzicielkę swoją Maryję, której przesławny obraz czcią otaczamy, za Matkę nieustannie pomagać nam gotową. Dozwól, prosimy, abyśmy ustawicznie Jej macierzyńskiej pomocy wzywając, zasłużyli nieustannie doznawać owoców Twego Odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Odpowiedź: Amen

A dusze wiernych zmarłych, przez Nieustającą Pomoc Twoją, o Maryjo, niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Odpowiedź: Amen.
LAUDES
Inwokacja

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj, Maryjo, z ludzi Tyś Najświętsza,
Bez zmazy grzechu, wszelkiej cnót wzór.
W miłości Boga Tyś najgorętsza,
Łaską Przewyższasz cały niebian chór.

Namiestnik Boga na swym rzymskim tonie
Ogłosił światu Twej świętości cud,
Żeś Wniebowzięta w złotej gwiazd koronie,
W niebie królujesz, jak wciąż wierzył lud.

Z Twego obrazu słodkie zwróć wejrzenie
Na skazy grzechu naszych ziemskich dróg.
Niechaj je zmaże i da przebaczenie
Jezus, Twe Dziecię, Zbawca nasz i Bóg.

Niewyczerpana łask i cnót skarbnico,
Nieustającą racz nam pomoc nieść.
Bądź niewinności tarczą i strażnicą,
Pomóż nam zawsze święte życie wieść

Antyfona, Wezwania i Modlitwa

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj Maryjo, Matko wszystkich ludzi,
Z ogromem naszych współczująca win.
Niech nasza nędza litość Twoją budzi,
Wszak nas na Krzyżu zlecił Tobie Syn.

Iżeś jest Matką dzieci Adamowych,
Świadczy Twa nazwa i obrazu treść,
Zaznałaś na lądach starych oraz nowych,
Wszystkim wierzącym pomoc pragniesz nieść.
W licznych obrazach Tyś koronowana,

W setkach ołtarzy czci Cię Boży lud.
Przez rzesze wiernych Tyś umiłowana,
Dobroć Twa dla nas to prawdziwy cud.
Do serca, Matko, mieczem, przeszytego,

Przygarnij dziatki, zbaw i ratuj nas:
Wszak Matką jesteś, z polecenia Tego,
Z którym dzieliłaś gorzką mękę wraz.

Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
TERCJA
Inwokacja

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj Maryjo, wszech łask Pośredniczko,
Które Bóg złożył do Twych Świętych rąk.
Całej ludzkości Tyś Orędowniczką,
Darów Twych tęczą ziemię wieńczysz w krąg.

Wszak każda łaska z nieba nam zesłana,
Jak promień słońca z wiekuistych wzgórz,
Przez Twe dłonie, Matko ukochana,
Spływa balsamem w głębie naszych dusz.

Przed Twym obrazem ścielem się w pokorze,
W objęciach Twoich skarb największy masz.
Ach, przychyl ku nam to Dzieciątko Boże,
W ręku swym władze od Jezusa masz.

Dlatego, Matko, w nędzy i niemocy
Racz duszy zawsze Pośredniczką być,
Nieustającej udziel nam pomocy,
Byśmy Twym wzorem święcie mogli żyć.
Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
SEKSTA
Inwokacja

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj, Maryjo, Wspomożycielko,
Coś ceną wielką mąk i Syna krwi
Stała się naszą drugą Rodzicielką
Przez miecz boleści, co w Twym sercu tkwi.

Tam u stóp krzyża, na Golgoty szczycie,
Gdzie w oczach Twoich konał Boży Syn,
W smutku bezmiernym dałaś łaski życie
Całej ludzkości, pełnej ciężkich win.

To życie łaski wlewać w życie ludzi
Jest najgorętszym wciąż pragnieniem Twym.
Gdy nas nieszczęsnych świat swym blaskiem łudzi,
Utwierdź nas dobrym pośrednictwem swym.

Współodkupienie oraz Twój ogłasza,
Narzędzia męki wieszczą przyszłość Twą.
W każdej niedoli Tyś nadzieja nasza,
Darz nas Pomocą Nieustanną swą.
Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
NONA
Inwokacja

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj Maryjo, Tyś jest Tą Wszechmocną,
Co prosząc Syna, zmieniasz świata los.
Kto Ciebie kocha, gardzi świata mocą,
Bo ją zwycięża Twej modlitwy głos.

Tyś łaski zorzą w duszy świtającą,
Nim życie Boże znów rozkwitnie w niej ;
Ty nam swą Pomoc ślij Nieustającą,
Serce Jezusa nam przebłagać chciej.

Tę Wszechmoc Twoją obraz nam odtwarza,
Jezus w Twym ręku to Wszechmocny Bóg ;
Krew Jego święta życie nowe stwarza,
Które nam wydarł duszy naszej wróg.

Więc uproś, Matko, grzesznym nawrócenie,
Daj żal za grzechy, broń od wiecznych kar,
Chwiejnych utwierdzaj, dobrym daj wzmocnienie,
Sługom ołtarza gorliwości żar.

Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
NIESZPORY
Inwokacja

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj, Maryjo, Miłosierna Pani,
Łza każda ludzka w oku Twoim lśni.
Ból każdy, Matko, Serce Twoje rani,
Losy nas wszystkich Pan powierzył Ci.

Sąd sprawiedliwy Syn zatrzymał sobie,
Kiedy nadejdzie ostateczny czas,
Lecz miłosierdzie, Matko, zwierzył Tobie,
Byś nim jak płaszczem osłaniała nas.

W obrazie litość z Oczu Twych Jaśnieje,
Smutek głęboki Twą okala Twarz,
Wzrok Twój współczuciem słodko promienieje.
Z woli Jezusa zbawić ludzi masz.

Zwłaszcza gdy śmierci zbliża się godzina,
Ziemskiej wędrówki już nadejdzie kres,
Wstaw się za nami u swego Syna,
Otrzyj nam z oczu ślad ostatnich łez.
Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
Hymn

Witaj, Maryjo, naszą Tyś nadzieją,
Z obrazu Twego spływ dziwny czar,
Bo w nim zbawienia blaski nam jaśnieją
I najcenniejszy Odkupienia dar.

A twe źrenice, zasępione trwogą,
Jakby się bały spojrzeć nieco wzwyż,
Gdzie dwa Cheruby przyszłość wieszczą srogą,
W dłoniach swych dzierżąc symbol męki – Krzyż.

Twoje wejrzenie duszę nam porywa ;
Tyś Matką Boga, wspierać dzieci chciej.
Jezus przykładem do ufności wzywa,
On nie odrzuci prośby Matki Swej.

Przez owe widmo Kalwaryjskiej nocy
I przez chwalebny zmartwychwstania brzask
Nieustającej, Matko Twej Pomocy
Ufnie czekamy, Pośredniczko łask.
Antyfona, Wezwanie i Modlitwa

Jak na Jutrznię
ZAKOŃCZENIE

Na melodię Inwokacji

Przyjmij, o Najświętsza Panno,
Hołd ten oraz serc ofiarę.
Swą Pomocą Nieustanną,
Budź w nas miłość, wzmacniaj wiarę,
Wspieraj w życiu, broń przy zgonie,
Aż przy Twoim spoczniem tronie

Święta Maryjo, spiesz na pomoc nieszczęśliwym, podnoś przygnębionych, pocieszaj płaczących, módl się za ludem, wstawiaj się za duchowieństwem. Niech wsparcia Twego doznają wszyscy, którzy wzywają Twojej Nieustającej Pomocy.

MODLITWA RZYMSKA
(zwykle odmawia się ją wspólnie)

O Matko Nieustającej Pomocy * Z największą ufnością przychodzimy dzisiaj * przed Twój święty obraz * aby błagać o pomoc Twoją * Nie liczymy na własne zasługi, * ani ma moje dobre uczynki, * ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa * i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela * i na Krew Jego wylaną na Krzyżu dla naszego zbawienia. * Tenże Syn Twój umierając * dał nam Ciebie za Matkę, * Czyż więc nie będziesz dla nas,* jak głosi Twój słodki tytuł : * Nieustającą Wspomożycielką? Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, * przez bolesną mękę i śmierć Twego Boskiego Syna, * Przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca, o Wspomożycielko, * prosimy najgoręcej, abyś uprosiła mi u Twego Syna tę łaskę, * której każdy z nas tak bardzo pragnie * i tak bardzo potrzebuje....

(Chwila indywidualnej modlitwy w ciszy)
Ty wiesz, o Matko Przebłogosławiona, * jak bardzo Jezus – Odkupiciel nasz, * pragnie udzielić nam wszystkich owoców Odkupienia. * Ty wiesz, że skarby te zostały złożone w Twoje ręce, * abyś je nam rozdzielała. * Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko, * u Serca Jezusowego tę łaskę, * o którą w tej nowennie każdy z nas pokornie prosi,* a my z radością wychwalać będziemy Twoje miłosierdzie przez całą wieczność.

Amen.

avatar użytkownika gość z drogi

10. Droga @Intix,zabrzmiało przepięknym wspomnieniem :)

i jeszcze ten Obraz :) taki wisiał w Domu Babci,pięknie oprawiony,a domowa legenda głosiła,ze "przybył" z Petersburga wraz z Babcią,a może z Mościski ? tego już dzisiaj nikt nie pamięta :)
serdeczności poniedziałkowe :)
dla Ciebie i dla każdego TU zaglądającego :)

gość z drogi

avatar użytkownika guantanamera

11. A dzisiaj, 6 Lipca ....

"... przypada liturgiczne Wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
Zaufanie Maryi jako Uzdrowicielce Chorych ma swoje źródło w Jej własnym cierpieniu. Macierzyństwo Matki Zbawiciela od samego początku było bowiem naznaczone ofiarą:
„A twoją duszę miecz przeniknie” (Łk 2,35). Maryja, mimo że nie cierpiała fizycznie, całkowicie brała udział w męce Chrystusa. Zatem każdy nasz ból, fizyczny czy duchowy, może znaleźć ukojenie w Jej Matczynym Sercu. Maryjne sanktuaria przepełnione są licznymi wotami dziękczynnymi, świadectwami uzdrowionych czy imitacjami chorujących części ciała. Wszystko to jest znakiem realnej obecności i troski Maryi."
http://bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=news_show&art_id=2632

Maryjo, Uzdrowienie Chorych, módl się za nami!

avatar użytkownika intix

12. Droga Zofio...:)

Wiele wspomnień... wiele wzruszeń...
I nieustanne dziękczynienie
Dla Matki Bożej Bolesnej z Dzieciątkiem na rękach,
Która prowadzi nas do Syna Swego
I Nieustanną Pomoc nam niesie...

Zofio... pozwolę sobie podpiąć tu Twoje świadectwo wiary...
Twoje inne zwierzenia
o cudownym ocaleniu
Ciebie i Twojej Rodziny...
Bogu niech będą dzięki... i Matce Bożej...

Módlmy się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy...

Pozdrawiam serdecznie

avatar użytkownika intix

13. Guantanamero...

Świat jest CHORY…
Świat wymaga UZDROWIENIA…
Człowieka… na Bożą Drogę…  powrócenia…


Módlmy się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy...

Pozdrawiam serdecznie

avatar użytkownika intix

14. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy


https://youtu.be/JNR6tuqpNFI


Kyrie eleison, Chryste eleison
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco Jedyny Boże.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Matko Nieustającej Pomocy, módl się za nami...

Modlitwa rzymska

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj, przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją.
Nie liczę na moje zasługi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską.
Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela  i na Krew Jego wylaną na Krzyżu dla naszego zbawienia. Tenże Syn Twój umierając, dał nam Ciebie za Matkę.
Czyż więc nie będziesz dla nas, jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką?
Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, błagam najgoręcej, abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, której tak bardzo pragnę i tak bardzo potrzebuję.

(chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko Przebłogosławiona, jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia.
Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko u Serca Jezusowego tę łaskę, o którą w tej nowennie pokornie proszę;
A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą,  nieskończone Miłosierdzie Boga. Amen.

O Maryjo, usłysz błagania nasze...

Za chorych, abyś ich uzdrowiła, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za strapionych, abyś ich pocieszyła, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za płaczących, abyś im łzy otarła, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za biednych i bezbronnych, abyś ich wspomagała, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymała, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
Za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych, błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy.

O Maryjo, przyjmij dziękczynienie nasze...

Za uzdrowionych z choroby, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy.
Za pocieszonych w strapieniu, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za ocalonych z rozpaczy, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za podtrzymanych w zwątpieniu, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za wyzwolonych z mocy grzechu, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za wysłuchanych w błaganiu, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za litość nam okazaną, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za miłość Twoją macierzyńską, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za dobroć Twoją niezrównaną, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy
Za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone, dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy

Modlitwa:

O Maryjo, Matko Nieustającej Pomocy, która z taką czułością z tego cudownego obrazu na nas spoglądasz, z dziecięcą ufnością śpieszymy do Twych stóp z naszymi wspólnymi prośbami. Racz spojrzeć na nas łaskawie i wysłuchać nasze błagania. Przyjdź nam z pomocą w wielorakich potrzebach naszych. Błagamy Cię o to najusilniej i najgoręcej: pomagaj nam nieustannie.

Wezwania...
 
Wielka Matko Boża, pomagaj nam nieustannie
Pośredniczko nasza u Boga, pomagaj nam nieustannie
Matko świętej wytrwałości, pomagaj nam nieustannie
Wszechmocy błagająca, pomagaj nam nieustannie
Szafarko łask wszelkich, pomagaj nam nieustannie
Tronie Miłosierdzia Bożego, pomagaj nam nieustannie
Poręko naszego zbawienia, pomagaj nam nieustannie
Pogromczyni mocy piekielnych, pomagaj nam nieustannie
Kotwico naszej nadziei, pomagaj nam nieustannie
Umocnienie słabych, pomagaj nam nieustannie
Ucieczko uciśnionych, pomagaj nam nieustannie
Żywicielko głodnych, pomagaj nam nieustannie
Opatrzności ubogich, pomagaj nam nieustannie
Cudowna lekarko w chorobach, pomagaj nam nieustannie
Ratunku ginących grzeszników, pomagaj nam nieustannie
Nadziejo zrozpaczonych, pomagaj nam nieustannie
Patronko Misji świętych, pomagaj nam nieustannie
Wychowawczyni powołań kapłańskich, pomagaj nam nieustannie
Strażniczko czystości, pomagaj nam nieustannie
Mistrzyni życia duchowego, pomagaj nam nieustannie
Opiekunko rodzin, pomagaj nam nieustannie
Czuła Matko sierot, pomagaj nam nieustannie
Zbawienie umierających, pomagaj nam nieustannie
Pani naszych losów, pomagaj nam nieustannie
Przewodniczko pewna do nieba, pomagaj nam nieustannie
Obrono nasza na sądzie, pomagaj nam nieustannie
Wybawicielko z czyśćca, pomagaj nam nieustannie

Modlitwa wspólna:

Pod Twoją obronę...

Modlitwa Pańska
Razem z Maryją, przyzywając Jej wstawiennictwa, odmówmy teraz modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus:
Ojcze nasz...

Ojcze Wszechmogący, Twój Syn dał nam Maryję, swoją Rodzicielkę, której sławny obraz czcimy, jako Matkę gotową nieustannie pomagać; † spraw, prosimy, abyśmy gorliwie wypraszając Jej macierzyńską pomoc, nieustannie doznawali owoców Twojego Odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

***
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy II


avatar użytkownika gość z drogi

15. Droga @Intix :)

"Wiele wspomnień... wiele wzruszeń...
I nieustanne dziękczynienie"
bo droga Przyjaciółko,ŻYcie to wieczna podróż
...przez historię,zdarzenia i dar spotykania Cudownych Ludzi po drodze :)
wciąż dziękuję Bogu za Ich spotkanie,w czasach dzisiejszych i przeszłych ...
serdeczności poniedziałkowe :)
wiesz,ze zawsze czytam i modlę się z Wami...Dobrego Dnia droga Intix,Dobrego
droga Blogmedio24.pl:)

gość z drogi

avatar użytkownika intix

17. Droga Zofio...:)

Tobie... Twoim Bliskim... i Wszystkim obecnym na Blogmedia24.pl, a także Ich Bliskim...
życzę wielu Łask Bożych... i Matki Bożej Nieustającej Pomocy...

Pozdrawiam serdecznie...:)

Z Panem Bogiem... i z Maryją...

avatar użytkownika gość z drogi

19. Droga @Intix,Budrysiaki zakochały się w przepięknym

Obrazie Kapliczki...i cudnej Pieśni... :)
W Domu mamy kilka obrazów mojego śp Tatki i podobną Kapliczkę ,właśnie w błękitach ..:)
dzięki, :)
z serdecznymi pozdrowieniami kłania się Budrysowo :)
/Chłopaki natychmiast pobiegły do pokoju,by posłać całusa Bożej Mateńce...w kamiennej Kaplicy,pod jednym z miejsc na Ziemi Sląsko_Dąbrowskiej...Kapliczce ,gdzie w innym czasie i innym wieku, w czasie strasznej burzy schronił się mały Chłopiec imieniem Marian,ci którzy zostali na zewnątrz zostali śmiertelnie porażeni piorunem...wtedy Matka Chłopca,w podzięce za uratowanie Synka,oddała Go Matce Bożej,...jako przyszłego Kapłana... tak było i tak zostało to utrwalone po latach przez śp Tatkę,Chłopaczki znają ten rodzinny przekaz i mimo,ze nigdy nie poznali owego Stryja...to przekaz pozostał i skojarzenie Matenki nieustającej Pomocy, z tamtym zdarzeniem wydawało się im wyjątkowo "trafne" :)
serdeczności i
Z Panem Bogiem... i z Maryją...
droga Intix :)

gość z drogi

avatar użytkownika intix

20. 150 lat z Cudowną Ikoną

zdjecie

W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie, gdzie znajduje się pochodzący z XV wieku oryginał znanego na całym świecie obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
11 grudnia odbyły się uroczystości upamiętniające dzień podpisania przez bł. Piusa IX listu intencyjnego.

Papież polecił w nim przekazać znajdującą się w klasztorze Augustianów Ikonę w ręce Redemptorystów, którzy osiedlili się w pobliżu Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, w niedalekim sąsiedztwie dawnego kościoła pw. św. Mateusza, w którym Ikona była czczona przez 300 lat. Było to dokładnie 150 lat temu. Na podstawie tego listu Ojcowie Redemptoryści uzyskali prawo do przeniesienia Cudownej Ikony do swojego nowo wybudowanego kościoła pw. św. Alfonsa przy Via Merulana. Grudniowa uroczystość jest jednym z wydarzeń jubileuszowego roku 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ojcowie Redemptoryści przygotowywali się do tego dnia przez specjalną nowennę, w której każdy dzień poświęcony był innemu aspektowi kultowi Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i przygotowywany przez różne grupy językowe korzystające z gościnności sanktuarium. Dwie środy zostały powierzone wspólnocie polskiej, która pod kierunkiem swojego duszpasterza animowała modlitwę w języku polskim i włoskim.

11 grudnia w sanktuarium była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na uroczystość przybyli także reprezentanci wspólnoty Ojców Augustianów Irlandzkich, których zakon był stróżem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez 300 lat, zanim zagościła w kościele Ojców Redemptorystów. Podniosła uroczystość zgromadziła też wielu wiernych, kapłanów i sióstr zakonnych różnych narodowości, którzy są czcicielami znanej w świecie Ikony.

W wygłoszonej homilii ks. kard. Stanisław Ryłko, nawiązując do historii Ikony i przypominając jej teologiczną wymowę, zwrócił uwagę na niezwykłą zbieżność kultu maryjnego z zainaugurowanym przez Papieża Franciszka Jubileuszem Miłosierdzia. Ojciec Święty wskazał na Maryję jako na Przewodniczkę i Mistrzynię w tym wyjątkowym czasie. „Nie można zrozumieć chrześcijanina, który nie byłby miłosierny, tak jak nie można zrozumieć Boga bez Jego przymiotu miłosierdzia. Maryja jest zatem Matką Miłosierdzia, wielkim świadkiem nieskończonego Miłosierdzia Boga, które objawiło się na Krzyżu Jezusa Chrystusa! Tutaj otwiera się przed nami wszystkimi, czcicielami Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nowa i fascynująca perspektywa Świętego Roku Miłosierdzia”.

Pod koniec Mszy św. ksiądz kardynał nawiązał do swojego doświadczenia sprzed 60 lat, gdy jako młody ministrant słuchał misji Ojców Redemptorystów głoszonych w jego rodzinnej parafii i uczestniczył w zakładaniu nowenny, która cieszyła się przez lata wielkim uznaniem u wiernych, którzy chętnie w niej uczestniczyli.

Jubileusz 150-lecia obecności Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie zbiega się z obchodami Jubileuszu Miłosierdzia. Duszpasterze sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przygotowali specjalny program obchodów Jubileuszu, w wielu momentach nawiązujący do wydarzeń ogólnokościelnych. Wierni przybywający do Rzymu w Roku Miłosierdzia będą mogli włączyć się także w świętowanie jubileuszu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na frontonie kościoła i klasztoru umieszczone zostały duże bannery zapraszające do odwiedzenia tego miejsca, które jest wyraźnie widoczne już z Bazyliki Matki Bożej Większej. Po przejściu Drzwi Świętych Bazyliki, po pokonaniu kilkudziesięciu metrów pielgrzymi znajdą się przed obliczem Matki Miłosierdzia Nieustającej Pomocy i tutaj będą mogli odprawić Mszę św. i pomodlić się przed Jej cudownym wizerunkiem.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR
http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/148953,150-lat-z-cud...

avatar użytkownika intix

21. 27 czerwca



O Ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy


* * *




Matko Pomocy Nieustannej
Znów pociechy szukam w Tobie
Ty prośbą moją nie pogardzisz
Pójdę nadzieją umocniony

Otul mnie Swoim ciepłym wzrokiem
Który wszystkich obejmuje
Przed Twym obrazem zgromadzonych
Czuwaj nad dzieckiem swym zlęknionym

Głosić dziś będę cud Twej mocy
W mym codziennym otoczeniu
Aby znów powrócili szukać
Ukojenia w Twym spojrzeniu

https://youtu.be/Rg4-ldu-aFU






avatar użytkownika intix

22. 140 lat temu...






140. Rocznica Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie


Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes...
W 1877r. w Gietrzwałdzie, rozpoczęły się Objawienia
Trwające od 27 czerwca do 16 września...

Przyszła, Narodowi Polskiemu, z Pomocą...
Z Opieką, Którą nieustannie nad nam roztacza...
Królowa Nieba i Ziemi... Królowa Polskiej Korony...
Matka Boża... Najczulsza nasza Matka...

Ave Maryja...



https://youtu.be/c8AGNmXgR4Y