Bonifikata za przekształcenie wieczystego w Warszawie, której w praktyce nie będzie?
Radni Warszawy przyjęli uchwałę, która daje spółdzielniom i lokatorom możliwość przejęcia działek na własność z bonifikatą sięgającą 95-99%.
Można by się z tego cieszyć, gdyby nie fakt że ta uchwała pozostanie martwa. Dlaczego?
Otóż uchwałę przyjęto 8 czerwca. Uchwała wchodzi w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Uwzględniając terminy publikacji będzie to około za miesiąc.
Zgodnie z prawem z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Wówczas organ zwróci się do pozostałych współużytkowników w tej sprawie. Zanim współużytkownicy się zbiorą, złożą wniosek, organ wystosuje pismo do pozostałych, doręczy pismo i otrzyma odpowiedź/brak odpowiedzi minie co najmniej miesiąc - dwa. Wystarczy przy tym, że co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, i wówczas właściwy organ zawiesza postępowanie.
Nawet uwzględniając brak sprzeciwu, brak postępowań spadkowych czy innych okoliczności po stronie współużytkowników wieczystych, powstaje problem oszacowania wartości nieruchomości od której będzie liczona bonifikata, a to oznacza przetarg na operat szacunkowy itd. A to już wiele miesięcy postępowań.
Jeżeli nie wcześniej niż w okresie ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości była dokonana aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, dla ustalenia opłaty, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość nieruchomości określoną dla celów tej aktualizacji. Oczywiście można się na ten przepis powołać, ale na współużytkownika może czekać kolejna pułapka. Jeżeli procedura aktualizacyjna jest w toku (np. wskutek postępowań w SKO lub przed sądem) organ może fakt ten podnieść, że procedura aktualizacyjna jest niezakończona, czyli de facto aktualizacja jest nie dokonana.
Gdy był przygotowany projekt uchwały przez Stowarzyszenie Grunt to Warszawa (ponad 2 lata temu), Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE proponowało uwzględnienie tzw. klauzuli czasowej czyli że brak decyzji przekształceniowej w okresie 12 miesięcy oznaczałby brak konieczności uiszczenia opłat wieczystego użytkowania. Dziwnym trafem ten zapis początkowo przyjęty, zniknął ostatecznie z projektu uchwały. Ponadto przez blisko 2 lata projekt nie mógł doczekać się właściwego procedowania.. W międzyczasie Miasto dokonywało masowych aktualizacji opłat, odrzuciło petycje ws. bonifikat w opłatach wieczystego, słowem działało przeciw współużytkownikom wieczystym.
Jednak nawet nie te okoliczności stwarzają pozorność tej uchwały. Otóż w tym roku rząd planuje uchwalenie i wejście w życie ustawy ws. przekształcenia współużytkowania wieczystego, która zniesie współużytkowanie wieczyste z mocy prawa. Wraz z wejściem tej ustawy (najdalej z początkiem 2018 roku) wszelkie uchwały o bonifikatach w zakresie problematyki objętej ustawą stracą ważność. Będzie zatem konieczność uchwalenia nowej uchwały bonifikatowej. Ale czy wówczas radni uchwalą takową?
Uchwałę przyjęto, by pochwalić się ruchem na rzecz mieszkańców, pokazać się z dobrej strony, wiedząc że i tak nic z tego w rzeczywistości nie będzie. Radni będą mogli powiedzieć "chcieliśmy dobrze dla mieszkańców, ale nie udało się ze względu na zmiany ustawowe". Gdyby nie projekt zmian ustawowych, uchwały zwyczajnie by nie było - ocenia dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE - o szczerości intencji radnych przekonamy się gdy wejdzie w życie nowa ustawa, wówczas złożymy petycję ws. nowej uchwały bonifikatowej, która tym razem miała by szanse na realne zaistnienie.
(za Serwis21)
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz