Rządowe założenia projektu ws. wieczystego użytkowania do zmiany?

avatar użytkownika sprzeciw21

Na przełomie 2014/2015 Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE protestowało przeciw tzw. haraczom czyli nadmiernym opłatom wieczystego użytkowania. Były demonstracje przed sądem, manifestacje uliczne, spotkania, były zbierane pod projektem ustawy ws. obniżenia stawek opłat i na rzecz nieodpłatnego przekształcenia wieczystego w prawo własności w przypadku nieruchomości mieszkaniowych. Po wyborach prezydenckich Stowarzyszenie ograniczyło swoją działalność w/s wieczystego, oczekując na nowe rozdanie polityczne, wszak PIS deklarował przychylność wobec społecznych oczekiwań, zmierzających do ograniczenia i likwidacji dolegliwości wieczystego użytkowania. Korzystając z nowej ustawy o petycjach, Stowarzyszenie wniosło do Sejmu kilka projektów ustaw. O dziwo były one odrzucone jednogłośnie zarówno przez posłów PIS jak i opozycji, a głos Ministerstwa w tej decyzji był istotny. W tym roku Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało likwidację wieczystego użytkowania w przypadku nieruchomości wielo-lokalowych od 1 stycznia 2017 roku.

 

Jednak założenia projektu wzbudziły zaniepokojenie Stowarzyszenia, które dostrzega w nich powiedzenie "jak nie kijem to pałką". Bowiem likwidacji wieczystego towarzyszyć ma pobieranie w dalszym ciągu opłat, tyle że zamiast opłat rocznych, mają to być opłaty cykliczne, do tego waloryzowane o wskaźnik zmiany cen nieruchomości. Opłaty te miały by być opłacane do końca okresu użytkowania wieczystego czyli zazwyczaj jeszcze przez 50-70 lat. Wprawdzie w przypadku jednorazowej odpłatności przewidziano bonifikatę, ale zaledwie w wysokości 50%, co oznacza że użytkownik wieczysty miałby uiścić sumę rzędu 25-35 opłat rocznych, gdyby dokonywał jednorazowej płatności. Z tych powodów Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE wystąpiło do Ministra Adamczyka o spotkanie w sprawie, zanim projekt zostanie poddany uzgodnieniom międzyresortowym i konsultacjom.

 

Nie możemy się zgodzić by w dalszym ciągu mieszkańcy w blokach płacili po kilka tysięcy złotych wieczystego za swoje mieszkanie. Zmiana nazwy z opłaty rocznej na cykliczną to żadna zmiana - stwierdza dr Daniel Alain Korona ze Stowarzyszenia - Ten projekt mógłby być zaakceptowany, pod warunkiem iż uprzednio zmniejszy się stawkę wieczystego do 0,3% a tym samym opłatę roczną. Ponadto projekt nie uwzględnia nieruchomości jednorodzinnych, a mieliśmy zgłoszenia z Warszawy, w których od 14 lat użytkownik wieczysty nie może doczekać się decyzji przekształceniowej (choć w tym samym czasie następowały aktualizacje opłat). Żałożenia projektu muszą zostać zmienione.

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz