Prowokacja policyjna wobec SDP.Praktyki stalinizmu na Uniwesytecie Wrocławskim.
Od dwóch lat na rynku prywatnych usług medycznych dokonują się poważne zmiany. Największe prywatne kliniki przechodzą na własność funduszy. Konsolidacja ma w drugim etapie objąć także mniejszych graczy.
Teoretycznie wszyscy mają na tym skorzystać. W praktyce może okazać się to zabójcze dla wolnej konkurencji.
Na zdrowiu nie można oszczędzać – o prawdziwości tego powiedzenia zaświadczyć mogą nie tylko tysiące pacjentów, ale i właściciele prywatnych przychodni i klinik. W rzeczy samej, rozwój sektora prywatnych usług medycznych w ostatnich latach przybrał imponujące tempo. W 2007 roku z oferty prywatnej służby zdrowia skorzystało od półtora do dwóch milionów Polaków. Według optymistycznych prognoz, przychody placówek z tej branży będą rosnąć w kolejnych latach w tempie 20-30% rocznie. Nawet jeśli wziąć kilkuprocentową poprawkę na trudny dla gospodarki okres, który przyniósł rok bieżący, to wniosek i tak nasuwa się sam: odpowiednio prowadzone niepubliczne centrum medyczne może stać się żyłą złota.
Zdrowie bezkonkurencyjne?
(Rynki Zagraniczne/09.12.2008, godz. 19:44)
Od dwóch lat na rynku prywatnych usług medycznych dokonują się poważne zmiany. Największe prywatne kliniki przechodzą na własność funduszy. Konsolidacja ma w drugim etapie objąć także mniejszych graczy.... »
Barycki, który przedstawiał się jako „człowiek Platformy od spraw merytorycznych”, to były doradca prezesa Falcka. Jego żona zarządza w Falcku Medycyna oddziałami firmy.
Barycki w rozmowie ze starostą żądał usunięcia dyrektora szpitala w Szczytnie, który przeszkadza w interesach firmy Falck. Nazwa spółki padła w jego rozmowie z wojewodą.
Historycy czekają na archiwa wywiadu
USA odtajnią dokumenty o stanie wojennym
11 grudnia CIA odtajni 1100 stron dokumentów dotyczących stanu wojennego w Polsce - Wszystkie dostarczył Amerykanom pułkownik Ryszard Kukliński. To tylko skromna część zbiorów z archiwum wywiadu. Historycy zacierają ręce - liczą między innymi na poznanie tajemniczej historii opozycji działającej wówczas w wojsku - pisze DZIENNIK.więcej »
RPO chce wyjaśnień ws. legitymacji SDP
Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski poprosił komendanta głównego policji Andrzeja Matejuka o wyjaśnienia w sprawie próby uzyskania przez osoby podające się za funkcjonariuszy KGP blankietów legitymacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. »
RPO w liście do komendanta głównego pisze: "W przedstawionej sytuacji uznać należy, iż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich bez wątpienia nie było podmiotem zobowiązanym do współpracy z policją na podstawie (...) ustawy o policji, nie jest bowiem organem administracji rządowej lub samorządu terytorialnego".
Wciąż nie wiadomo, po co legitymacje SDP były potrzebne policjantom.
CBA wyjaśnia sprawę "Nowego Centrum Sopotu"
Od kilku miesięcy sopoccy radni i urzędnicy przesłuchwiani są przez CBA na polecenie Prokuratury Krajowej. Wyjaśniają sprawę inwestycji "Nowe Centrum Sopotu". Do tej pory śledczy przesłuchali kilkadziesiąt osób. Dodatkowo Prokuratura Krajowa zwróciła się do sopockiego magistratu z prośbą o nadesłanie listy członków Rady Miasta czterech ostatnich kadencji, czyli około 100 osób. Prokuratura poprosiła również o podanie ich adresów zamieszkania oraz w miarę możliwości numerów telefonów. »
Pełnomocnik rodziny Blidów oskarżony
Za ujawnienie zeznań Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego z postępowania dotyczącego zatrzymania Barbary Blidy odpowie przed sądem pełnomocnik rodziny Blidów mec. Leszek Piotrowski. »
BO WSZYSCY BĘDĄ POZA WARSZAWĄ
Spotkanie premiera z liderami ws. euro odwołane
Szefowie partii i klubów parlamentarnych będą "w rozjazdach", więc zaplanowane na środę ich spotkanie z premierem ws. euro staje się "bezzasadne", poinformował w "Kropce nad I" szef gabinetu szefa rządu Sławomir Nowak....czytaj dalej »
Ziobro odwoła się do Sądu Najwyższego
Zbigniew Ziobro, który ma przeprosić kardiochirurga G. za zniesławienie, zapowiedział, że wystąpi o kasację.
|
Agenda posiedzenia Rady Europejskiej obejmuje pięć bloków tematycznych:
1. Traktat z Lizbony: określenie dalszego postępowania odnośnie Traktatu z Lizbony
2. Sytuacja ekonomiczna i finansowa: omówienie kwestii kryzysu finansowego i jego wpływu na gospodarkę w Europie i na świecie oraz podsumowanie podjętych działań i podjęcie decyzji w zakresie:
a) wzmocnienia stabilności i nadzoru finansowego,
b) reformy międzynarodowego systemu finansowego,
c) wspierania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia,
3. Energia i zmiany klimatyczne: dyskusja nt. rozwiązań mających na celu wdrożenie pakietu energetyczno-klimatycznego,
4. Wspólna Polityka Rolna: podsumowanie prac dotyczących przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej i ewentualnie określenie zakresu działań na przyszłość,
5. Stosunki zewnętrzne i bezpieczeństwo: przyjęcie Raportu dotyczącego aktualizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa, Deklaracji w sprawie zdolności militarnych oraz Deklaracji nt. wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. Rada Europejska podda dyskusji propozycje Komisji Europejskiej dotyczące polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.
KOWANCKI: PREZYDENT NIE OTRZYMAŁ PROPOZYCJI OD PREMIERA
Nie będzie spotkania Kaczyński-Tusk przed szczytem?
- Prezydent nie otrzymał żadnej propozycji od premiera i prawdopodobnie nie spotka się z nim przed szczytem przywódców państw i rządów w Brukseli - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. We wtorek Lech...czytaj dalej »
Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Gabinetowej PAP |
-
Prawnicy twierdzą, że rząd powinien reprezentować Polskę na szczytach UE. Pan prezydent chce jechać, więc poleci do Brukseli, dostanie samolot, dodatkowy PIN – czyli specjalna przepustkę. PIN-y są dla przywódców państw- mówił Nowak.
"Zabierze głos ten, kto włączy mikrofon" - tvn24.pl
Premier i prezydent lecą na szczyt osobno, Tusk samolotem rejsowym
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, czyli Donald Tusk w defensywie
Wizyta straconych szans |
Zabrakło kwestii energetycznych |
Poseł Paweł Kowal (PiS): Trzeba na nasze stosunki z Niemcami spojrzeć szerzej. W ostatnim roku trudne kwestie polsko-niemieckie nie ruszają z miejsca. Oprócz spraw bieżących w planie spotkań międzyrządowych polsko-niemieckich nie pojawiały się te kwestie, które są powodem kontrowersji od wielu lat i ciągle nie są załatwione. W kilku ostatnich spotkaniach polsko-niemieckich tego brakuje. Ewidentnie zabrakło poruszenia kwestii energetycznych i sprawy rurociągu bałtyckiego. Są to dwie sprawy, co do których Niemcy muszą powiedzieć swoje zdanie i określić swoje stanowisko, w jakim stopniu respektują i interesują ich polskie interesy. |
Nie przyjmujcie konwencji! |
Z apelem o ponowne nieuchwalanie ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi zwrócił się do szefów klubów i kół parlamentarnych eurodeputowany PiS Marcin Libicki. - Zwracam się z gorącym apelem o nieuchwalanie ponownie tej ustawy - mówił w Sejmie Libicki. Wskazywał, że ratyfikowanie konwencji "postawi w bardzo niekorzystnej sytuacji polskiego rodzica i polskie dziecko z rozbitych związków niemiecko-polskich". |
Sukces po niemiecku |
Póki co Niemcy niewiele miejsca poświęcają wizycie kanclerz Angeli Merkel i jej kilku ministrów w Warszawie. O wiele bardziej media niemieckie zainteresowały się wypowiedzią kanclerz, podczas konferencji prasowej w Polsce, na temat przywrócenia przez Trybunał Konstytucyjny ulg na dojazdy dla niemieckich pracowników. Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł wczoraj, że likwidacja przez rząd ulg podatkowych na dojazdy do pracy była niezgodna z konstytucją, co oznacza, że rząd musi zwrócić obywatelom ponad 7 mld euro. |
Rząd nie widzi zagrożenia? |
Władze Polski nie widzą żadnego problemu w dążeniach m.in. Ruchu Autonomii Śląska do stworzenia z tego regionu niezależnego państwa. Dotąd zarówno na szczeblu kancelarii premiera, jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawa jest zbywana. Na razie RAŚ chce rejestracji narodowości śląskiej, jednak kolejnym krokiem będzie dążenie do autonomii Śląska. Sprawę działalności Ruchu Autonomii Śląska, Ruchu Wypędzonych oraz Ruchu Ludności Narodowości Śląskiej, jako zagrażającej integralności terytorialnej Rzeczypospolitej Polskiej, podniósł Rajmund Pollak, były radny sejmiku śląskiego. W piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska wnioskował o powołanie przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów specjalnej komórki, która monitorowałaby i zwalczała organizacje dążące do oderwania Górnego Śląska od Polski. Pollak sugerował też, by ustawowo uregulować prawa mniejszości niemieckich w Polsce, nadając im przywileje tożsame z tymi, jakie Niemcy przewidują dla Polaków zamieszkujących ich kraj. |
Kryzys u Marka Borowskiego
SdPl się sypie. Wszystko przez pieniądze?
Czy to koniec Socjaldemokracji Polskiej? Z informacji DZIENNIKA wynika, że z partii Marka Borowskiego odeszła już nie tylko trójka posłów, ale także 30 całych powiatowych struktur i pięć wojewódzkich. Cały czas napływają faksy z kolejnymi rezygnacjami. Byli członkowie zarzucają Borowskiemu niejasności w finansowaniu partii oraz to, że etatowym pracownikom wypłaca ogromne pensje.więcej »
Brochwicz mówił o Jaruckiej |
|
Wybrano najcenniejsze marki
"Rzeczpospolita": Orlen, PKO BP, TP SA, PZU i Bank Pekao to najcenniejsze polskie marki - wynika z rankingu. Zestawienie opiera się na danych finansowych i opinii konsumentów. »
Prywatyzacyjne plany rządu
Całe PKP Intercity wjedzie na giełdę?
Szykuje się zwrot w planach prywatyzacyjnych wobec PKP Intercity. Jak ustalił "WSJ Polska", doradzające PKP w prywatyzacji spółki konsorcjum PricewaterhouseCoopers i ING Securities, rekomenduje sprzedaż 100 proc. akcji najzyskowniejszej spółki kolejowej.więcej »
Samorządy obejmą udziały w spółce PKP PR, będącej operatorem 3 tys. pociągów osobowych.
Grabarczyk na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że spółka PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) obsługuje rocznie prawie 120 mln pasażerów, a dziennie 230 tysięcy.
Pod koniec kwietnia br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Po objęciu udziałów w spółce samorządy mają być w pełni odpowiedzialne za organizację, wykonanie i finansowanie przewozów kolejowych w regionach. Przekazanie udziałów to część przyjętej ponad rok temu rządowej strategii dla transportu kolejowego do 2013.
ZUS: 55-latki nie muszą składać wniosków o emeryturę do końca roku
Kobiety, które ukończyły 55. rok życia i chcą mieć emeryturę według dotychczasowych zasad nie muszą składać wniosku do ZUS o wcześniejszą emeryturę w tym roku. Wystarczy, aby wniosek taki został złożony przed ukończeniem 60. roku życia - poinformował ZUS. »
Program dopłat nie jest sukcesem władz
Rząd udaje łaskawcę, bo mieszkania staniały
Mieszkania tanieją, więc ruszył i rządowy program dopłat do zakupu lokum. Wcześniej kryteria były tak wyśrubowane, że małżeństwa nie dostawały pomocy państwa. Nie dało się znaleźć mieszkania w Warszawie, którego cena metra kwadratowego wynosiłaby poniżej 9 tysięcy złotych. Teraz ceny spadły poniżej 7 tysięcy, a takie muszą być, by dostać wsparcie.więcej »
Bank Światowy: nie można wykluczyć globalnej recesji
Znacznie pogorszyły się perspektywy wzrostu gospodarczego zarówno państw bogatych, jak i krajów rozwijających się i nie można wykluczyć ewentualności bardzo głębokiej globalnej recesji - uznał we wtorek Bank Światowy. »
Kolejne zwolnienia w KHS
Zarząd Krośnieńskich Hut Szkła (KHS) chce zwolnić kolejne 800 osób. Powodem jest brak zamówień i zła sytuacja finansowa spółki. Dotychczas z KHS zwolniono ponad tysiąc osób. »
Huebner lobbuje. Ale nie za Polską |
|
Zgoda UOKiK na utworzenie przez 4 operatorów spółki do telewizji mobilnej
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydała zgodę na utworzenie przez P4, Polkomtel, PTC i Centertel spółki, która weźmie udział w przetargu na operatora telewizji mobilnej - podał UOKiK we wtorkowym komunikacie. »
NIE BĘDZIE WZMOCNIENIA UNIJNEJ MISJI W GRUZJI
UE mówi "nie" Gruzji
Nie będzie unijnych sił wojskowych w Gruzji. Bruksela odrzuciła prośbę Tbilisi o wzmocnienie jej misji obserwacyjnej.czytaj dalej »
Zgoda na zakup przez Lotos norweskich zasobów ropy
Norweskie ministerstwo Ropy i Energetyki wyraziło zgodę na zakup przez polską spółkę Lotos praw własności oraz praw do czerpania zasobów ropy z czterech działek na polu wydobywczym Yme na Morzu Północnym. »
Kryzys finansowy zagraża budowie gazociągu
Spadek cen ropy naftowej i gazu ziemnego na rynkach światowych, będący skutkiem globalnego kryzysu finansowego, zagraża budowie magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny) - ostrzegają rosyjscy eksperci. »
To już koniec awantur na Ukrainie?
Pomarańczowa koalicja odbudowana
Nieoczekiwane rozstrzygnięcie kryzysu politycznego na Ukrainie. Pomarańczowi znowu się dogadali i powołali koalicję. W jej skład wchodzą: Nasza Ukraina–Samoobrona Ludowa prezydenta Wiktora Juszczenki, ugrupowanie premier Julii Tymoszenko i liczący 30 posłów Blok Wołodymyra Łytwyna.więcej »Portal Fronda.pl przedstawił w języku polskim zapis aroganckiego przesłuchania Vaclava Klausa przez eurooficjeli.
Dyskusja miała miejsce w piątek, 5 grudnia w Pradze, gdzie prezydent Czech Vaclav Klaus był w skandaliczny sposób pouczany przez oficjeli UE, m.in. przez niemieckiego socjalistę Martina Schulza czy francuskiego lewaka Daniela Cohn-Bendita.
(całość tekstu TUTAJ):
Klaus o spisku ekologów
Prezydent Czech Vaclav Klaus, który składa w Sofii dwudniową wizytę, bronił swojej tezy o spisku ekologów, których działania, według niego, nie mają nic wspólnego z ochroną środowiska. »
Rosja: tarcza antyrakietowa złamaniem wszelkich zasad
Zainstalowanie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Wschodniej to złamanie wszelkich zasad w dziedzinie wspierania bezpieczeństwa - oświadczył dyrektor departamentu współpracy europejskiej ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Władimir Woronkow. »
Do roku 2020 zużycie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak woda, słońce, wiatr czy biomasa,... więcej
Polski rząd szacuje, że do roku 2020 biopaliwa mogą pokryć 7-8 proc. zapotrzebowania na energię w transporcie w kraju. Pozostało 2-3 proc. potrzebne do realizacji 10-procentowego celu będzie można osiągnąć dzięki zgodzie na zaliczanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (wiatr, woda, słońce) zużywanej np. w transporcie kolejowym oraz na specjalny, preferencyjny przelicznik udziału energii odnawialnej "wygenerowanego" przez samochody napędzane na prąd.
Tak jak chciała Polska, dyrektywa ułatwia łączenie wysiłków dwóch albo więcej krajów w inwestycjach, które zwiększają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. zbudowanie z udziałem niemieckim farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Produkcja takiej zielonej energii będzie szła na konto wszystkich krajów zaangażowanych w inwestycję.
Włochy proponowały klauzulę przeglądową w sprawie takich łączonych projektów. Większość krajów uważała, że zaszkodzi to pewności inwestycji. Ostateczny kompromis zakłada, że przegląd w 2014 roku będzie możliwy, ale nie może służyć rewizji narodowych celów ani metod finansowania inwestycji.
W.Brytania: musical o Żydach w warszawskim gettcie zostanie zdjęty ze sceny
Mimo dużych nakładów na reklamę musical "Imagine This" o losach Żydów w warszawskim getcie, nazywany "musicalem o holokauście", zostanie zdjęty ze sceny londyńskiego New Musical Theatre przed świętami Bożego Narodzenia - poinformowała prasę jego producentka Beth Trachtenberg. »
Kontrowersyjna reklama sieci komórkowej
Che Guevara jako Mikołaj? Ludzie oburzeni
Spore oburzenie wywołuje reklama sieci komórkowej Play, przedstawiająca Che Guevarę w czapce świętego Mikołaja. Usunięcia reklamy zażądało stowarzyszenie KoLiber. Jego członkowie tłumaczą, że "jako partyzant na Kubie, w Kongu czy Boliwii, Che brał udział w egzekucjach wrogów ludu".więcej »
Stalinizm na Uniwersytecie Wrocławskim |
Prof. Jerzy Robert Nowak Uniwersytet Wrocławski od dawna słynął z nagromadzenia dużej liczby lewaków różnej maści. Mimo to jednak najnowsze wydarzenia, jakie tam miały miejsce, i tak okazały się dość szokujące dla wielu obserwatorów. Doszło tam bowiem do wyraźnego triumfu praktyk znanych tylko z okresu stalinizmu, no i może z czasów sławetnej kampanii pomarcowej 1968 roku. Z pomocą nagonki, zainspirowanej przez lokalną redakcję wrocławskiej "Gazety Wyborczej" ze wsparciem kilku wpływowych profesorów - "cenzorów" przypuszczono obrzydliwy w formie atak na organizatorów naukowej konferencji na temat polskiej polityki historycznej, która miała się odbyć 10 grudnia 2008 r. w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej organizatorami byli dwaj znani naukowcy - dyrektorzy tego Instytutu - profesor Tadeusz Marczak i jego zastępca prof. Zdzisław J. Winnicki. Nagonka na konferencję doprowadziła do jej udaremnienia, co więcej, grozi się usunięciem dyrektora Instytutu Studiów Międzynarodowych. Wszystko dlatego, że organizatorzy konferencji ośmielili się zaprosić jako jednego z 10 prelegentów tak nieprawomyślną osobę jak ja, którą "Wyborcza" oszczerczo oskarżyła kolejny już raz o rzekomy antysemityzm. Nie było ważne, że moje wystąpienie na konferencji nie miało mieć nic wspólnego z tematyką żydowską, a odnosić się do obrazu naszej historii w putinowskiej Rosji. W ataku chodziło - jak za dawnych, "dobrych" stalinowskich czasów - o zniszczenie konkretnej osoby i zamknięcie jej ust, choćby za cenę niedopuszczenia do odbycia przygotowywanej od paru miesięcy konferencji. Przy okazji zaś zaczęto publicznie nagłaśniać postulat ukarania dyrektora Instytutu Studiów Międzynarodowych UW prof. T. Marczaka usunięciem ze stanowiska tylko za to, że śmiał zaprosić na konferencję kogoś tak "niepoprawnego politycznie" jak ja. Czyż to nie praktyki stalinizmu w najczystszej czy raczej najbrudniejszej formie? |
> Więcej <
ODSZEDŁ CENIONY REŻYSER
Władysław Ślesicki nie żyje
W Warszawie, po ciężkiej chorobie, zmarł reżyser Władysław Ślesicki, autor m.in. ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. W styczniu skończyłby 82 lata.czytaj dalej »- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz