Premier do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku czyli z emerytami o podwyższeniu wieku emerytalnego
Nikt z Tuskiem nie chce się spotykać, po kolejnych manipulowanych "konsultacjach", znalazł więc niszę do "debat". Kiedy w kampanii wyborczej 2011 r. kibice wypchnęli jego Tuskobus z ulic miast, spece od PR-u wymyślili mu miejsce, gdzie bezpiecznie może opowiadać swoje bajki - słuchaczyUniwersytetu Trzeciego Wieku.
Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska otworzyła w poniedziałek Kongres Uniwersytetów Trzeciego wieku odbywający się pod hasłem "Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki".
Dzisiaj w Pałacu im. Stalina Tusk z żoną Komorowskiego z domu Dziadzia, znów znalazł wdzięcznych słuchaczywśród emerytów, których kupił dodatkowym dofinansowaniem w wysokości 65 mln złotych. Dzisiaj mówił o "wyroku" jakim jest emerytura w wysokości 60- 65 lat. Wypoczęte emerytki, którym zafundowano wycieczkę do Warszawy , nagrodziły go oklaskami .
Premier dodał, że działalność uniwersytetów trzeciego wieku ma znaczenie nie tylko dla słuchaczy, ale również dla młodszego pokolenia, które dopiero za kilkadziesiąt lat będzie korzystało z takich placówek. Szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 300 uniwersytetów trzeciego wieku. Uczęszcza do nich kilkadziesiąt tysięcy seniorów, emerytów i rencistów. - Nie warto pakować energii, pieniędzy, pomysłów w instytucje czy przedsięwzięcia, które się nie sprawdzają. A tutaj to wszystko działa - podsumował premier. Zdaniem szefa rządu rok 2012 może być korzystny, jeśli chodzi o większe możliwości uniwersytetów trzeciego wieku.
Mówił także o osobach w wieku emerytalnym. - My już nie pojedyncze lata, ale dziesiątki lat będziemy żyli na emeryturze. I dlatego z tym naszym życiem po 50-tce, 60-tce trzeba zrobić coś przełomowego - podkreślił. Zdaniem szefa rządu ważne jest, by osoby starsze, jeśli tylko będą chciały, mogły być dłużej aktywne zawodowo. - Czeka nas przełomowa zmiana, która musi polegać na tym, że w pewnym wieku będziemy starali się szukać innych kwalifikacji tak, by zgodnie z możliwościami fizycznymi móc zmieniać ewentualnie miejsce czy charakter pracy, by móc dłużej pracować -
Premier Tusk spotkał się ze słuchaczami UTW -
Tusk obiecał seniorom 65 milionów złotych na zajęcia- 2011-09-26 Jak dodał, było to jego kolejne spotkanie z osobami, które tworzą i biorą udział w zajęciach uniwersytetów III wieku. - To są ludzie, którzy potrafią marzyć o tym, aby nie tylko ich życie - po osiągnięciu wieku emerytalnego - mogło wyglądać aktywniej, lepiej niż do tej pory - mówił szef rządu.
JESZCZE MNIEJ ZADOWOLONYCH Z RZĄDU
Tusk dobry dla co trzeciego Polaka
69 proc. ankietowanych źle ocenia pracę rządu, dobrze tylko 26 proc. O działaniach premiera złe zdanie ma 62 proc. badanych,...czytaj dalej »
- Zaloguj się, by odpowiadać
22 komentarzy
1. uczcij Tuska czynem, zejdź przed terminem!
Uniwersytety Trzeciego Wieku to wspaniały ruch. Aktywność edukacyjna i zawodowa ludzi starszych nie jest żadną ekstrawagancją - mówił Donald Tusk podczas Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który odbywa się w Warszawie.
Szef rządu przypomniał, że na poprzednich spotkaniach ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku poruszane były nie tylko problemy i oczekiwania, ale bardzo często rozmowy dotyczyły tego, co będzie czekać Polaków w przyszłości.
- Nie pierwszy raz w historii Polski szczególną odpowiedzialnością wykazują się ci, którzy swoje aktywne życie przeżyli, którzy mogliby - z zupełnie zrozumiałych względów - myśleć już tylko o wypoczynku, spokojnej jesieni swojego życia - mówił premier.
Donald Tusk odniósł się do dyskusji nad rządowym projektem podniesienia wieku emerytalnego. Zauważył, że jedną z przyczyn tej zmiany jest wydłużająca się przeciętna długość życia. - Wszędzie w Europie i na świecie, rozpoczęła się kilka lat temu, a osiąga dzisiaj apogeum, dyskusja o tym jak długo człowiek powinien pracować - zauważył. Premier zaznaczył, że wydłużanie wieku emerytalnego jest również pokierowane obawą, że w przyszłości na rynku pracy będzie mniej ludzi młodych.
Szef rządu zapowiedział kampanię na temat zmian emerytalnych. - Chcemy, oprócz zwykłej ustawy, przeprowadzić kampanię informacyjną i wspierać wszystkie formy aktywności społecznej i zawodowej - mówił.
Premier zaapelował również o znalezienie wspólnej akceptacji wszystkich środowisk dla zmian. - Jestem przekonany, że przyjmiemy projekt, który da możliwość wyboru i szanse pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie i inne kłopoty nie będą w stanie kontynuować pracy - mówił o proponowanych zmianach. Dodał, że niedługo projekt trafi do parlamentu.
Donald Tusk zaznaczył, że projekt podniesienia wieku emerytalnego wynika między innymi z doświadczeń z rozmów ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku. - Nie miałbym odwagi zgłosić tej trudnej, twardej propozycji, gdyby nie doświadczenie waszych środowisk, którym dzieliliście się także ze mną na wielu naszych spotkaniach - mówił. Premier ocenił, że to doświadczenie pokazuje, że jeśli są stworzone warunki, są właściwi ludzie i środki, to aktywność edukacyjna, zawodowa i społeczna ludzi starszych jest rzeczą naturalną, a nie „żadną ekstrawagancją, kaprysem znudzonego, starszego człowieka".
Donald Tusk podkreślił, że obecne trendy demograficzne spowodują, że w następnych dekadach ludzi po 50. roku życia będzie w populacji prawie połowa, dlatego potrzebna jest zmiana w myśleniu o starszych ludziach. - Trzeba coraz częściej i coraz odważniej myśleć o starszym człowieku nie jako o przedstawicielu mniejszości, która wymaga opieki. Coraz częściej musimy myśleć o nich jako o w pełni uprawnionej do wszystkich życiowych zajęć połowie obywateli - przekonywał. - Wasze doświadczenia będą bezcennym drogowskazem, dla tych którzy po zmianie wieku emerytalnego będą uczyli samych siebie tego, w jaki sposób utrzymać aktywność zawodową - podkreślił.
Szef rządu zapewnił, że będzie przekonywał, aby środki przeznaczone na pomoc uniwersytetom trzeciego wieku znalazły odpowiednią podstawę prawną, dzięki czemu możliwe będzie ich wykorzystywanie w większym stopniu. - To m.in. od waszych pomysłów i waszego zaangażowania będzie zależeć przyszłość ludzi, którzy dzisiaj mają 30, 15 czy 5 lat - podsumował.
Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest najważniejszą imprezą obchodów Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kongres odbywa się pod hasłem "Innowacyjne uniwersytety trzeciego wieku dla społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki". W Kongresie udział bierze prawie trzy tysiące osób związanych z ruchem uniwersytetów trzeciego wieku. Organizatorami Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku są: Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Fundacja Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rok 2012 ustanowiony został przez Senat Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a przez Radę UE - Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Obecnie w Polsce działa 385 uniwersytetów trzeciego wieku. Skupiają one ponad 100 tys. słuchaczy.
http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/premier_na_kongresi...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2.
Wiek emerytalny wzięty z kapelusza
Obłuda i zakłamanie w sprawie
podniesienia wieku emerytalnego sięga zenitu – uważa główny ekonomista
SKOK Janusz Szewczak. Proponuje, aby rząd od razu wydłużył wiek
emerytalny do 97 lat.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. kupowanie emerytów, przeciez oni juz mają emerytury!
W MPiPS powstanie wydział ds. osób starszych
zapowiedział, że w resorcie powstanie wydział ds. osób starszych i
współpracy międzypokoleniowej. Minister wziął w poniedziałek udział w
obradach Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Europejczycy nie chcą
Europejczycy nie chcą podniesienia wieku emerytalnego
podniesienia wieku emerytalnego. Do dłuższej pracy Europejczyków mogłoby
zachęcić łączenie pracy w niepełnym wymiarze z częściową emeryturą i
możliwość stopniowego przechodzenia na emeryturę.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Obiecani cacanki a głupiemu radość.
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Szanowny Panie Michale
kasę dał na kongres, jak obiecał, tylko nie na nowe miejsca pracy, a dla klaki.
"Polacy żyją o kilka, nawet o kilkanaście lat krócej niż ludzie na zachodzie, dlatego radykalizm projektu forsowanego przez rząd jest, moim zdaniem, nie do przyjęcia - profesor JADWIGĄ STANISZKIS, socjologiem polityki, rozmawia Waldemar Żyszkiewicz
– Kto ma rację w obecnym sporze o emerytury: Donald Tusk czy pracujący Polacy?
– Rząd Tuska, zabierając środki z OFE, kapitałową formułę emerytur praktycznie zlikwidował. Brak pełnej zastępowalności pokoleń jest faktem. A ponieważ systemy emerytalne opierają się na zasadzie pokoleniowej solidarności, to luka demograficzna stwarza wyzwanie, któremu trzeba zaradzić, żeby kiedyś, w bliższej czy dalszej przyszłości, nie zabrakło pieniędzy na wypłaty należnych ludziom świadczeń.
– Jak to zrobić?
–Przede wszystkim należałoby stworzyć miejsca pracy dla ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek, więc mając przed sobą całe życie zawodowe, zapewnią zasilanie systemu przez długi czas.
– To z pewnością lepszy pomysł niż opóźnianie terminu przejścia na emeryturę…
–…ale starań w tym zakresie nie widać. Rząd Tuska nie zrobił nic, żeby stworzyć klimat sprzyjający zatrudnianiu młodzieży. Nie zadbano, żeby dać młodym poczucie misji, którą mogłoby być np. stworzenie dobrze funkcjonującego kapitalizmu na obszarach dotąd peryferyjnych. Przeciwnie, brak polityki gospodarczej wypchnął wręcz setki tysięcy młodych ludzi za granicę."
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. ...
astromaria.files.wordpress.com
ciociababcia
8. Unia nie chce się uczyć od Łukaszenki.
Od początku nie wierzyłam, że podwyższanie wieku emerytalnego w tzw. świecie zachodnim ma przyczyny ekonomiczne.
Gdyby istniała dobra wola wystarczyłoby nieznacznie zmniejszyć wydatki na zbrojenia lub uwolnić społeczeństwa od haraczu bankowego. A co to jest haracz bankowy powinno dobrze wiedzieć polskie społeczeństwo, w którym poprzednie pokolenie nie musiało każdej zarobionej złotówki otrzymywać via bank.
Tę wiadomość warto zapisać bo szybko zniknie:
,,Prezydent Aleksander Łukaszenka wydał dekret o podniesieniu emerytur osobom pracującym po przekroczeniu wieku emerytalnego - poinformowało jego biuro prasowe. Wiek emerytalny na Białorusi wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
Zgodnie z podpisanym w niedzielę dekretem podstawa obliczania emerytury osobom kontynuującym pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie wzrastać: po pierwszym roku o 6 proc., a po kolejnych odpowiednio o 14, 24, 36 i 50 proc. Za każdy rok przepracowany powyżej 5 lat od osiągnięcia wieku emerytalnego podstawa będzie wzrastać o kolejne 14 proc.
Dotychczas też obowiązywały podobne zachęty finansowe do dłuższej pracy, ale w skromniejszym wymiarze: za każde 2 miesiące przepracowane po osiągnięciu wieku emerytalnego podstawa obliczania emerytury wzrastała o 1 proc.
Jak podaje państwowa agencja BiełTA, po wprowadzeniu nowych przepisów kobieta, która opóźni przejście na emeryturę o 5 lat, będzie otrzymywać średnio 2,43 mln rubli białoruskich (952 zł), czyli o 73,6 proc. więcej, niż gdyby się na to nie zdecydowała."
(na podstawie wiadomości w gazecie Dziennik).
Już aktualnie w 2012 roku na 100 pracujących przypada 57 emerytów.
Łukaszenka sobie z tym radzi.
A teraz fajny tytuł dla tej pozytywnej dla Białorusinów wiadomości. Pewno jednej z wielu
,dla których większość z nich kocha swojego dyktatora. Tytuł jest taki: Reforma po białorusku. wystarczył jeden podpis. Bez konsultacji.
Głupków z nas robią dziennikarzyny bez krępacji.
A więc Łukaszenka będzie płacił więcej swoim emerytom, bo nie bawi się w ideologię
globalną , nie ma ambicji regulowania ziemskiej populacji.I to chyba chce zmienić córka zacnego pana Romaszewskiego.
9. @Beta
"Tytuł jest taki: Reforma po białorusku. wystarczył jeden podpis. Bez konsultacji.
Głupków z nas robią dziennikarzyny bez krępacji."
Pobierali nauki u Zakowskiego i Osieckiego. Jak czytam tytuły w polskojęzycznych tabloidach, to mi sie mdło robi.
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Spotkanie na szczycie. Co z
Spotkanie na szczycie. Co z naszymi emeryturami?
Po ponad trzech godzinach, zakończyło się spotkanie koalicji PO-PSL w sprawie reformy emerytalnej. Co ustalono?
Ustalenia koalicjantów przedstawione zostaną we wtorek na
wspólnej konferencji premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara
Pawlaka - poinformował rzecznik rządu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Czyli ,,ustalenia". Konsultacje to taka ściema?
To podstawowy warunek(z powyższej rozmowy z prof.Staniszkis):–Przede wszystkim należałoby stworzyć miejsca pracy dla ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek, więc mając przed sobą całe życie zawodowe, zapewnią zasilanie systemu przez długi czas."Polski
rynek pracy był niszczony z takim zaangażowaniem,że wygląda to na czynności celowe.
wszystkie ,,działania naprawcze" są pozorowane, a ,,wypchnięci za granicę" zaczynają powracać, bo inne rządy dbają o swoich obywateli.Natomiast zarzuty o nacjonalizm to ściema zarezerwowana tylko dla Polaków.
12. emeryci klaskali, Pawlak nie chciał klaskać-mapa drogowa
Rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby wczorajsze negocjacje pomiędzy PO a PSL przebiegały w napiętej atmosferze. Według Pawła Grasia, doniesienia medialne na ten temat są nieprawdziwe, a strony dążą do porozumienia.
Paweł Graś zapowiedział, że zarys wczorajszych ustaleń zostanie przedstawiony przez Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka po posiedzeniu rządu. Zaznaczył jednocześnie, że obydwie partie rozumieją powagę sytuacji i starają się dojść do kompromisu, który będzie korzystny dla obywateli. Poinformował jednocześnie, że wczorajsze rozmowy trwały 3 godziny i były merytoryczne.
Z kolei rzecznik PSL Krzysztof Kosiński pytany, czy koalicjanci porozumieli się ws. podniesienia wieku emerytalnego, powiedział: - Pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, gdzie poznamy opinie naszych partnerów po zakończeniu konsultacji społecznych. Źródła zbliżone do uczestników spotkania poinformowały, że koalicjanci nie osiągnęli jeszcze finalnego porozumienia w sprawie podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.
Premier Tusk wczoraj wyraził przekonanie, że podczas koalicyjnego spotkania uda się przyjąć projekt, który m.in. umożliwi szanse pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie, inne kłopoty, nie będą w stanie kontynuować pracy.
- Taki model pośredni - ostry tam gdzie trzeba, ale pomocowy dla ludzi, którzy takiej pomocy będą potrzebowali, niedługo zaprezentujemy w parlamencie - powiedział szef rządu w wystąpieniu na Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Schetyna: Nie ma jeszcze
Schetyna: Nie ma jeszcze decyzji koalicji w sprawie emerytur
Grzegorz Schetyna wyjaśnia jaki jest stan rozmów pomiędzy koalicjantami.
Jesteśmy bliżej, ale jeszcze nie ma zamknięcia tego projektu, nie można powiedzieć, że już jesteśmy po rozmowach i po decyzji.
- To połowa drogi. Nie powiedziałbym prawdy, gdybym powiedział, że
sprawa jest zamknięta i zdecydowano już w którąś ze stron. Na pewno
wymaga to pracy i mamy takie wrażenie, że jest wola - powiedział Schetyna.
Dopytywany, czy to oznacza, że we wtorek zostanie ogłoszone porozumienie odparł: - Nie znaczy.
Być może zostanie przedstawiony kalendarz, mapa drogowa dochodzenia do
tego porozumienia, kalendarz prac rządu, potem Sejmu, o tym wszystkim
być może będzie mowa - ocenił wiceszef PO. Jak powiedział, jeszcze
troszkę jest przed nami, jeszcze musimy ustalić szczegóły, żeby mieć
przekonanie, że to jest wspólny projekt koalicyjny i wspólnie go
przeprowadzamy przez Sejm.
Schetyna zadeklarował, że podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat jest dla PO bardzo ważne. - Chcemy egzekwować takie ustalenie, rozmawiamy o otoczeniu i o okolicach - zadeklarował.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Po znacznym ograniczeniu
Po znacznym ograniczeniu pomostówek, jeżeli chodzi o średni wiek
emerytalny, dobijamy do średniej unijnej. Przeciętny wiek dla Unii
Europejskiej, w którym kobiety opuszczają rynek pracy, to 60,8 lat. W
przypadku mężczyzn to 62 lata. Średnia dla obu płci to 61,4 roku.
WIEK EMERYTALNY W WYBRANYCH
KRAJACH EUROPY ORAZ ŚREDNI (REALNY) WIEK PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ
wiek
przechodzenia
na emeryturę
Polska
60/65
67
59,3
Dysproporcja liczby zatrudnionych między Polską a resztą Unii jest
największa wśród osób poniżej 25 roku życia, oraz osób powyżej 50-tki.
Wynika to głównie z tego, że wśród młodych Polaków panuje stosunkowo
duże bezrobocie, a wiele grup zawodowych ma przywileje emerytalne (np.
mundurowi i górnicy).
za portalem money.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Jogging, tenis, plaża, zakupy
Jogging, tenis, plaża, zakupy - tak się relaksują Tuskowie
Oczywiście ze względów bezpieczeństwa premier musi biegać z ochroną.
Widać, że ma lepszą kondycję od pana z tyłu. Zaczerwieniona twarz jest
pewnie tylko oznaką zimna, nie zmęczenia!
Musicie przyznać, że Kasia ma bardzo zgrabne nogi. Nic dziwnego, po
takich treningach! Swoją drogą kiedy ona na to znajduje czas? Prowadzi
bloga, dużo czyta, świetnie gotuje i buszuje po sklepach.
Ta rodzina to istny wzór do naśladowania!
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
16. Władza kocha seniorów.
Władza kocha seniorów. Komorowska, Tusk, Arłukowicz...
Nie
codziennie premier, Pierwsza Dama i minister zdrowia odwiedzają
seniorów. Bo też nie codziennie jest ku temu taka okazja. Padły ważne
deklaracje.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Brak porozumienia w sprawie
Brak porozumienia w sprawie emerytur
Dzisiejsze spotkanie premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara
Pawlaka nie przyniosła porozumienia w sprawie podniesienia wieku
emerytalnego
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Polacy nie chcą dłużej
Polacy nie chcą dłużej pracować
opowiada się 7 proc. ankietowanych w sondażu TNS OBOP, a za przejściem
na emeryturę kobiet w tym wieku - 3 proc. badanych. Sondaż
przeprowadzono na początku marca.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Pikiet Solidarności przed
Pikiet Solidarności przed kancelarią premiera
W przyszłym tygodniu związkowcy z NSZZ "Solidarność" zamierzają
pikietować kancelarię premiera. Gdy Sejm zajmie się wnioskiem o
referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, związkowcy będą
manifestację
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Protest kobiet przed budynkiem Centrum "Dialog"
Kobiety demonstrację rozpoczęły przed godz. 14. Przyjechały z całej Polski, by wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji Platformy Obywatelskiej. Wśród protestujących były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych, marynarskich. Według policji demonstrowało ok. 400-500 kobiet.
W posiedzeniu Komisji Trójstronnej uczestniczy premier Donald Tusk. Przewodniczy mu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. W trakcie spotkania zaplanowano debatę o projekcie reformy emerytalnej.
Kobiety tuż przed wejściem premiera do budynku, wręczyły mu kwiaty oraz garnek z jajkami po to, by - jak tłumaczyły - "premier nie robił sobie z nich jaj". Po wręczeniu kwiatów i garnka premierowi, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Ewa Zydorek powiedziała PAP, że "pan premier nie odezwał się ani słowem". "Myślę, że był zaskoczony tym co go spotkało" - powiedziała.
"Oddałyśmy mu kwiaty, które premier rozdawał nam 8 marca, mówiąc mu, że kwiatów nie chcemy. Chcemy referendum w sprawie wieku emerytalnego. Chcemy uczciwej debaty, możliwości pracowania do 67 roku życia, nie takiego obowiązku" - podkreśliła. Dodała, że możliwość to znaczy "nie 50 plus i bezrobocie lub praca na umowy śmieciowe, ale rzetelne miejsca pracy".
W trakcie demonstracji trzymały transparenty z napisami "W ramach Donka miłości tyraj do starości", "Praca do 67! Jaka praca - bezrobocie albo głodowy kontrakt do śmierci", "Pracy do śmierci nie", "Ratunek dla ZUS-u, babcie w pracy z przymusu".
Śpiewały: "Wspierajcie Tuska czynem, umierajcie przed terminem", "Donald, kochanie, kobiety sprawią ci lanie". "Żeby Polska dalej rosła, trzeba wodza, a nie osła", "Donald Tusk, gdzie twój mózg".
"Chcemy, aby premier przeanalizował zawody, które naprawdę nie mogą funkcjonować w wieku 67 lat. (...) Już kilkakrotnie zadawaliśmy pytania premierowi, czy sobie wyobraża 67-letnią pielęgniarkę w szesnastej i osiemnastej godzinie pracy? Pan premier nie odpowiedział na to pytanie do dziś" - powiedziała PAP przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska.
Wskazała, że szpital wojewódzki w Tychach wypowiada obecnie umowy o pracę 400 osobom. W zamian proponuje pracę na kontraktach. "Chyba nie idziemy w dobrą stronę, zwłaszcza w kontekście podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat" - zaznaczyła.
Maria Ochman, szefowa sekretariatu ochrony zdrowia Solidarności mówiła do zgromadzonych kobiet, że premier powinien prowadzić dialog na temat podniesienia wieku emerytalnego z nimi, a nie z feministkami i kobietami biznesu. "Mówimy +nie+ premierowi, który chce zniszczyć nasze rodziny. (...) Jeśli pan chce decydować o naszej przyszłości, to niech pan zlikwiduje umowy śmieciowe" - krzyczała.
Apelowała o zwiększanie dostępu do tanich kredytów dla młodych Polaków, aby chcieli mieszkać i pracować w Polsce, a nie za granicą.
Zaapelowała także do wicepremiera Waldemara Pawlaka, który do niedawna był przewodniczącym Komisji Trójstronnej: "Panie Waldku, pan się nie boi, pan walczy o naszą przyszłość!". Zapowiedziała, że protestujący sprawdzą, czy Pawlak będzie równie stanowczy w obronie praw pracowniczych, jak w obronie przywilejów, z których od lata korzysta PSL.
http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/protest-kobiet-przed-budynk...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. 22.03. Warszawa (PAP) - Przed
22.03. Warszawa (PAP) - Przed budynkiem Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie, gdzie odbywa się posiedzenie Komisji Trójstronnej, protestuje grupa kobiet z OPZZ, Solidarności i Forum Związków Zawodowych. Sprzeciwiają się podwyższeniu wieku emerytalnego kobiet do 67 lat.
Kobiety przyjechały z całej Polski, by wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji Platformy Obywatelskiej. Wśród protestujących są m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych, marynarskich. Według policji demonstruje ok. 400 - 500 kobiet.
W posiedzeniu Komisji Trójstronnej ma uczestniczyć premier Donald Tusk. W trakcie spotkania, któremu przewodniczy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, ma dojść do debaty o projekcie reformy emerytalnej.
Kobiety mają ze sobą kwiaty, m.in. tulipany i goździki, które zamierzają wręczyć premierowi. Trzymają transparenty z napisami "W ramach Donka miłości tyraj do starości", "Praca do 67! Jaka praca - bezrobocie albo głodowy kontrakt do śmierci", "Pracy do śmierci nie", "Ratunek dla ZUS-u, babcie w pracy z przymusu".
Śpiewają: "Wspierajcie Tuska czynem, umierajcie przed terminem", "Donald kochanie, kobiety sprawią Ci lanie". "Żeby Polska dalej rosła, trzeba wodza, a nie osła", "Donald Tusk, gdzie twój mózg".
"Chcemy, aby premier przeanalizował zawody, które naprawdę nie mogą funkcjonować w wieku 67 lat. (...) Już kilkakrotnie zadawaliśmy pytania premierowi, czy sobie wyobraża 67-letnią pielęgniarkę w szesnastej i osiemnastej godzinie pracy? Pan premier nie odpowiedział na to pytanie do dziś" - powiedziała PAP przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. tu oklasków nie było, ochrona sie napracowała
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1332767,protest-kobiet-z-...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl