Przyjaźń budowana na zakłamaniu: Leszek Pietrzak o relacjach Polska-Rosja z Katyniem w tle

avatar użytkownika Maryla

Rosyjska propaganda historyczna powinna być w Polsce monitorowana. Robiło to BBN w czasach prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wtedy po raz pierwszy zdiagnozowano rosyjską propagandę historyczną, opisując to w formie raportu opublikowanego po wizycie Putina na Westerplatte 1 września 2009 r. Tymczasem historia nadal odgrywa zasadniczą rolę w polsko-rosyjskich relacjach, stała się nawet ważniejsza od sfery gospodarki - pisze Leszek Pietrzak, historyk.

Historia kształtuje klimat wzajemnych relacji pomiędzy oboma państwami, ale też społeczeństwami naszych państw. Zarówno Polacy, jak i Rosjanie myślą w polityce kategoriami historycznymi, doświadczenia historyczne mają ważny wpływ na sposób postrzegania zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości. Pewne jest jedno, że historia jest i będzie nadal jednym z najważniejszych obszarów w bieżących polsko-rosyjskich stosunkach.

Raport


 
BBN z 2009 r. dotyczący rosyjskiej propagandy historycznej zdenerwował Rosjan. Zawsze jest tak, gdy demaskowane są rosyjskie działania i intencje, jakie im przyświecają. Rosyjska prasa nazwała raport BBN "doktryną Szczygły", wskazując, że jest ona niezwykle szkodliwa dla polsko-rosyjskich stosunków. Jednak podjęcie przez BBN tej tematyki było niezwykle cenne, od tego zależała bowiem rzetelna ocena polsko-rosyjskich stosunków. Wtedy nie robił tego nawet Ośrodek Studiów Wschodnich. Niestety, ten obszar zainteresowań BBN został po śmierci prezydenta Kaczyńskiego całkowicie porzucony. A jest on i będzie w przyszłości jednym z najważniejszych obszarów rosyjskiej aktywności wobec Polski. Nie można udawać, że Rosja nie wykorzystuje historii, aby odrzucać polskie oczekiwania, w tym zwłaszcza te dotyczące zbrodni katyńskiej.

W czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego, przed 70. rocznicą mordu na polskich oficerach, w BBN powstał również raport na temat Katynia. Prezydent Kaczyński przez wiele miesięcy przygotowywał się do rocznicowej wizyty w Katyniu. Na początku 2010 r. pojawiła się propozycja, aby BBN opracowało analityczny raport, który pokazałby, jak wyglądała w przeszłości polityka władz sowieckich, a następnie rosyjskich wobec zbrodni katyńskiej. Chodziło o pokazanie wszystkich działań, jakie nasz sąsiad podejmował w sprawie Katynia. Prezydent rozważał, jakie kroki powinien podjąć wobec strony rosyjskiej w odniesieniu do zbrodni katyńskiej. Dlatego chciał mieć całościową wiedzę na temat sowieckich i rosyjskich działań dotyczących zbrodni. Ale poza tą wiedzą raport zawierał rekomendacje określające pożądane działania w tej sprawie przez stronę polską w przyszłości.

Całość tu :

http://www.polskatimes.pl/opinie/forumautorow/441035,przyjazn-budowana-na-zaklamaniu-leszek-pietrzak-o-relacjach,id,t.html
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz