Komorowski z Lityńskim w powiecie czyli Front Jedności Narodu. Infrastruktury zaufania publicznego
Dzisiaj dwie sprawy z wypowiedzi Bronisława Komorowskiego z wizyty gospodarczej w Polsce powiatowej na Kongresie zorganizowanym przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska oraz miasto Świdnica.
1. Próba przejęcia daty 4 czerwca 1992 r. - Nocnej Zmiany .
2. Kampania wyborcza w terenie.
Prezydent zadeklarował, że będzie starał się, aby dzień 4 czerwca, jako rocznica początku polskiej transformacji, był radosnym świętem. - 4 czerwca (1989 roku) był momentem wielkiej zmiany. Okazuje się jednak, że po latach nadal wielu autorów tego sukcesu nie zostało zauważonych. Postaram się wyrównać rachunki w stosunku do czterech kolejnych rządów po 1989 r. Narodowa wdzięczność należy się tym, którzy walczyli o wolność i udało im się ją zagospodarować - mówił prezydent.
Obecny na spotkaniu doradca prezydenta Jan Lityński podkreślił wyjątkowość Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. - To nietuzinkowi ludzie i nietuzinkowe stowarzyszenie. Uważam, że gdyby takich stowarzyszeń było więcej, to Polska inaczej by wyglądała. Tu jest duch tolerancji, duch wolności i duch pomocy - mówił Lityński.
Nic dziwnego, że w takiej sytuacji tworzą się podziały na „oni” i „my”. A przecież samorząd to władza publiczna – mówił Bronisław Komorowski. Jego zdaniem teraz jest czas na budowę infrastruktury zaufania publicznego. I nad tym trzeba pracować z organizacjami samorządowymi - podkreślił.
Prezydent mówił, że jest zwolennikiem ułatwiania "przechodzenia" samorządowców do wyborów parlamentarnych; zauważył jednocześnie, że to się dzieje, bo spora część parlamentarzystów ma staż samorządowy za sobą. Bronisław Komorowski zaznaczył, że polska demokracja nie cierpi na nadmiar ludzi sprawdzonych, doświadczonych i przygotowanych do pełnienia najwyższych funkcji w państwie. Jak dodał, taką wielką szkołą jest samorząd, który jest sprawdzoną ścieżką kariery.
Bronisława Komorowskiego w Obornikach Śląskich powitał chór dzieci, a całe spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z maturzystami, którzy pytali m.in. o to jak głowa państwa wspomina swoją maturę.
Pytany o to, co chciał, gdy miał 18 lat, prezydent wyznał, że chciał zostać leśnikiem, ponieważ była to jego pasja odziedziczona po dziadku, leśniczym z Kresów, który opowiadał mu o lasach, zwierzętach i przyrodzie.
Spotkanie z uczniami i mieszkańcami w Obornikach Śląskich było ostatnim punktem wizyty Komorowskiego na Dolnym Śląsku. Wcześniej prezydent wziął m.in. udział w II Kongresie Regionów w Świdnicy; we Wrocławiu zwiedził kamienicę, gdzie powstaje Muzeum Pana Tadeusza, w którym prezentowany będzie rękopis epopei Adama Mickiewicza oraz zwiedził budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i 612-metrowego Mostu Rędzińskiego z ponad 120-metrowym pylonem podtrzymującym konstrukcję.
Samorządowcy zdobędą Senat?
Spora część samorządowców chce uzyskać prawo zasiadania w Senacie bez konieczności rezygnowania z posady w samorządzie – informuje „Dziennik Polski”. »
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Szkło kontaktowe zamieściłó wywiad z Obornik
http://www.tvn24.pl/2433519,28378,0,0,1,wideo.html
Wczoraj i dziś
odpowiedź na forum TVN24 :
.... POLSKIEGO PREZYDENTA
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo.
Jan Lityński podczas uroczystości Narodowego Święta Odrodzenia Polski (22 lipca 1952) wręczał kwiaty Bolesławowi Bierutowi Scenę tę zarejestrowała Polska Kronika Filmowa.
Fotografia się zapodziała.
Ale mam inną z Grossem
Stoją: Irena Grudzińska, Jan Lityński, Adam Michnik. Siedzą z przodu: Jan Tomasz Gross w objęciach Aleksandra Smolara. Z tyłu: Jan Kofman, Barbara Skowrońska. Warszawa, 1967 r.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale TERAZ TO :"Diament Wolności"
Jan Lityński, polityk, działacz opozycji w czasach
PRL, b. poseł, a obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds.
kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, został uhonorowany
"Diamentem Wolności".
Jak poinformował prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców
Świdnickich Edward Szywała, nagroda - "Diament Wolności" - jest
przyznawana przez stowarzyszenie osobom, które odegrały wybitną rolę w
wydarzeniach 1989 r., a także w życiu publicznym Polski w późniejszych
latach.
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/jan-litynski-uhonorowany-di...
zdjęcie z innego spotkania u prezydenta
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl