15 lutego rozpoczęła się w Krakowie trzydniowa konferencja „Młodość i Gniew".

avatar użytkownika Maryla

dotycząca działalności antykomunistycznych organizacji młodzieżowych i studenckich w latach 1945-2010 na terenie Małopolski.

Celem konferencji  jest pokazanie historycznej ciągłości postaw buntu i oporu wobec komunistycznego zniewolenia i jego konsekwencji. Buntu i oporu młodych ludzi, dzięki których odwadze możliwe były przemiany lat 80-tych. Wiele z referatów i wystąpień, wygłaszanych przez  naukowców z krakowskich uczelni, Instytutu Pamięci Narodowej a także Katholike Universitet Leuven  z Belgii, dotyczyć będzie  mało znanych i często zaskakujących  faktów historycznych - ile osób  np. wie, że na terenie Małopolski w latach 1945 – 1956 działało ponad 70 organizacji antykomunistycznych?

Popołudniowe panele dyskusyjne będą natomiast poświęcone  refleksji nad dniem dzisiejszym. Jako panelistów  zaproszono osoby, które czynnie wpisały się we współczesną historię Polski, a w dyskusji spróbują odpowiedzieć na pytanie,  na ile ich doświadczenia mogą być przydatne dla naszej przyszłości. Głos zabiorą m.in.; Adam Macedoński,  prof. Ryszard Terlecki, Bronisław Wildstein, Jarosław Guzy, Paweł Chojnacki i Marek Kurzyniec.  Odbędzie się również koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego i Karela Kryla.

 

Panowie spokojnie

Na zakończenie konferencji, osobom szczególnie zasłużonym w działaniu na rzecz przełamywania komunistycznego monopolu informacyjno-kulturowo-edukacyjnego, zostaną wręczone medale „Niezłomnym w Słowie".

Inicjatorem  konferencji jest  Adam Kalita ze Stowarzyszenia NZS1980, które to stowarzyszenie jest też jej głównym  organizatorem.  Współorganizatorami są   Narodowe Centrum Kultury, NZS,

Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Studenci dla Rzeczpospolitej, Klub Wtorkowy, Klub Imbir, Kapituła Medalu „Niezłomnym w Słowie".

Program konferencji dostępny jest na stronie www.nzs1980.pl

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz