Jakub ur. się z masą 800 gram, Apgar 1, a Jan 1650 gram Apgar 7. Starszy syn Jakub urodzony 17 grudnia 2007 roku w Olsztynie. Syn urodził się jako wcześniak w 26 +/- tygodniu ciąży z ciężką zamartwicą urodzeniową, dokomorowym krwotokiem IV stopnia (największym), posocznicą, niedokrwistością, BPD i ROP. Przeszedł 2 laeroterapie, 8 przetoczeń krwi i wiele innych zabiegów, w pierwszych 4 miesiącach życia po porodzie nawet na jeden dzień nie był w domu. Na chwilę obecną Jakub ma skończone 3 lata, samodzielnie nie chodzi, nie czworakuje, nie pełza (miesiąc temu zaczął przesuwać się na tyłku po mieszkaniu), ma mózgowe porażenie dziecięce obustronne z przewagą strony prawej, wadę wzroku (zez i oczopląs), opóźniony rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny, nadpobudliwość nerwową, nie radzi sobie z emocjami (autoagresja), ma dysplazję oskrzelowo-płucną, nie mówi. Wymaga intensywnej stymulacji ogólnorozwojowej, terapii psychologiczno-pedagogicznej, rehabilitacji ruchowej. Aktualnie jeździmy do specjalistów tj.: neurolog, audiolog, endokrynolog, poradnia zeza, okulista, logopeda, pulmonolog, poradnia rehabilitacji ruchowej, poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju i turnusy rehabilitacyjne (ostatni w Ameryce k/Olsztynka w dniach 7.09-29.09.2010r.). Jakub posiada również aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Młodszy syn Jan urodzony 11 kwietnia 2009roku w Elblągu również jako wcześniak w 31 +/- tygodniu ciąży z zaburzeniem oddychania, zakażeniem i dokomorowym krwotokiem II stopnia . Obecnie syn ma rok i 9 m-cy, nie mówi, dzięki rehabilitacji zaczął niedawno czworakowa. Wymaga opieki specjalistów tj.: neurolog, audiolog, ryzyko okołoporodowe, kardiolog, okulista, endokrynolog, logopeda a także kontroli w poradni rehabilitacyjnej. Jest tak jak starszy syn pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej i również bierze udział w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju. Posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Dużym finansowym wyzwaniem dla nas są: turnusy rehabilitacyjne (do tej pory jeździliśmy tylko ze starszym synem bo nie stać nas aby jechać z nimi dwoma), rehabilitacja, pampersy, leki, badania, dojazdy do specjalistów bo do każdego z nich dojeżdżamy do Olsztyna (tj. ok. 80 km w jedną stronę z Iławy) albo do Gdańska (ok. 160 km w jedną stronę), a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz specjalnych zabawek do terapii światłem lub skupiających wzrok.
Z góry za wszystko bardzo dziękujemy!
———————————-
A propos owego „nie tylko”
nr konta Rodziców Kuby i Jasia:
19 1240 1604 1111 0010 1112 5876
http://pretremarc.wordpress.com/2011/01/17/wiecej-radosci-jest-w-dawaniu-anizeli-w-braniu/
napisz pierwszy komentarz