Msza święta i cnota patriotyzmu .Msza św. i Solidarni 2010.
Msza za Ojczyznę w kościele kapucynów w Warszawie odprawiona w ostatni dzień maja przypadła w święto Nawiedzenia św. Elżbiety. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił br. Andrzej Derdziuk z Lublina.
Br. Andrzej Derdziuk od 29 lat należy do Prowincji Warszawskiej Zakonu Kapucynów; jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownikiem Katedry Historii Teologii Moralnej.
W homilii kaznodzieja podjął temat nawiedzenia ludzkości przez Boga, który przychodzi w różnych wydarzeniach. Przez wiarę człowiek odkrywa oblicze Boga, który jest Ojcem nawet w najbardziej dramatycznych wydarzeniach Bożej pedagogii, który przychodzi, aby zawsze zwiastować dobrą nowinę. Stąd też z wiarą Maryi chcemy podejść do wydarzeń dziejących się w Polsce i widzieć w nich wezwanie do nawrócenia.
Maryja, ponieważ idzie z miłością , ponieważ służy drugiemu człowiekowi to otwiera serce na bożą miłość i tam, właśnie od Elżbiety doznaje niezwykłego pocieszenia, tej pochwały, którą my ciągle powtarzamy zaraz po słowach Anioła „Zdrowaś Maryjo” - „któraś uwierzyła, że spełnia się słowa powie-dziane Ci od Pana”. Elżbieta potwierdza tę intuicję Maryi, Elżbieta, która jest obdarowaną przez dobry uczynek Maryi, staje się zarazem potwierdzeniem: Tak, idź tą drogą, Bóg Cię nawiedza, Bóg Cię doświadcza ale jeśli będziesz żyła miłością, jeśli będziesz innym pomagać zobaczysz, że to bardzo pomoże Tobie”
Download | Nagranie całej homilii br. Andrzeja Derdziuka OFMCap Czas trwania 16m 10s |
Po Mszy świętej br. Andrzej Derdziuk wygłosił referat o współczesnym rozumieniu patriotyzmu w teologii. Najpierw zdefiniował patriotyzm jako czynną miłość do Ojczyzny, kultywującą tradycję, angażującą się w teraźniejszość i myślącą o przyszłości. Opierając się na Piśmie Świętym wskazał fundament patriotyzmu w postawie Jezusa Chrystusa, który miłował swoje miasto i swój naród.
Następnie odróżnił pojęcie patriotyzmu od nacjonalizmu i kosmopolityzmu ukazując jednocześnie współczesne przekłamywanie tych pojęć. Wskazał na 3 elementy postawy patriotycznej:
1. element poznawczy - poznanie historii, języka, wyzwań stojących przed narodem, odczytywanych w perspektywie Bożego powołania;
2. zaangażowanie uczuciowe - które przejawia się w utożsamianiu się ze wspólnotą narodu, gotowością do poświęceń. Miłość do Ojczyzny, choć prowadzi do dumy z bycia Polakiem, nie poniża ani pogardza innymi narodami i kulturami ani ich nie zwalcza.
3. zaangażowanie woli - które wyraża się w solidnym wypełnianiu swoich obowiązków w poczuciu postawy obywatelskiej człowieka kierującego się sumieniem. zaangażowanie na rzecz Ojczyzny wyraża się też w czynnym udziale w życiu politycznym i społecznym przez udział w wyborach i referendach, których wynik wpływa na decyzje polityczne, w organizowaniu się we wspólnotach lokalnych i solidarności z innymi.
Człowiek może być tylko marzycielem, jeśli nie przekuje swoich myśli w czyn i dlatego przypominamy te słowa, które wielokrotnie powtarzał Ojciec Święty cytując Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Tu Ojczyzna będzie taka, jacy my jesteśmy. Jeśli komuś nie chce się pracować to on staje się niebieskim ptakiem, pasożytem; jeżeli ktoś oszukuje to przecież mówimy w teologii moralnej, że grzechy nie parują w kosmos, one w kogoś ugodzą, w kogoś uderzą. Taka jest Ojczyzna, jakie są polskie sumienia.”
Download | Nagranie całości wykładu br. Andrzeja Derdziuka OFMCap Czas trwania 38m 20s |
Zapraszamy do przeczytania relacji z poprzednich Mszy Świętych za Ojczyznę w Kościele Braci Kapucynów w Warszawie.
- Msza św., koncert, róże i gołębie
- Msza i Grób Nieznanego Żołnierza
- Msza św. i Solidarni 2010
http://kapucyni.pl/index.php/info/2504-msza-i-cnota-patriotyzmu
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz