KL Ravensbruck ocalić od zapomnienia martyrologię kobiet – BRPO
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Odzyskać z niepamięci" realizowanego przez Fundację na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta" oraz Klub Kobiet Ravensbrueck zrzeszający byłe więźniarki obozu. Współpraca zaowocowała publikacją "Odzyskać z niepamięci - moje wspomnienia o Ravensbrueck", w której zawarto wywiady przeprowadzone przez młode wolontariuszki fundacji z byłymi więźniarkami obozu.
"Robimy to po to, by dzieci, wnuki dostrzegły swoich najbliższych świadków historii, spojrzały na nich inaczej i dostrzegły, że mają coś ważnego do powiedzenia" - mówiła prezeska Fundacji "Ja Kobieta" Hanna Nowakowska.
Jak podkreśliła, projekt jest przykładem działania międzypokoleniowego, który przeciwdziała dyskryminacji ze względu na wiek, znosząc bariery pomiędzy generacjami. Potwierdzają to wolontariuszki, które wzięły udział w projekcie.
"Poznałam kobiety, którym należy postawić pomnik za odwagę i pogodę ducha. Współczesne problemy bledną wobec tego, co bohaterki przeżyły w swojej młodości - strach, śmierć najbliższych, ciężka praca, głód, niewola i wieloletnie wyczekiwanie na wolną Polskę. A z drugiej strony wiara w ludzi, miłość do życia, zupełny brak nienawiści, aż w końcu przebaczenie. Dzięki tym rozmowom jestem jeszcze bardziej związana ze swoim krajem i odczuwam dumę, że jestem Polką" - mówiła Paulina Gotfryd, wolontariuszka projektu.
Podczas spotkania zaprezentowano publikację „Odzyskać z niepamięci – moje wspomnienia o Ravensbrück”. Wstęp do publikacji napisał i zorganizował to spotkanie Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który 10 kwietnia zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem które omówił zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
W przedmowie do publikacji zmarły Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski napisał: „Ta książka poruszy Wasze serca. Poznacie ogrom ludzkiego cierpienia, poniżenia, strachu, bólu i śmierci. (…) To wszystko przybliżą Wam nie reporterzy czy powieściopisarze, lecz żywi bohaterowie i świadkowie tamtego dramatu. Wspaniałe, dzielne i mądre kobiety, które nie dały się złamać nazistom. (..) Ta książka pozwala nam również lepiej zrozumieć, czym w codziennej praktyce był nazizm, ideologia żywiąca się nienawiścią i pogardą, wprowadzająca kategorię podludzi. W KL Ravensbrück były zarówno liczne więźniarki polityczne (m.in. Niemki, Polki, Serbołużyczanki), jak i Żydówki, Sinti, kobiety narodowości romskiej, Świadkowie Jehowy, a także lesbijki i prostytutki oraz wiele dzieci. Przez obóz przeszło 132 tys. kobiet 28 narodowości, zginęło około 92 tysiące, w tym ok. 40 tysięcy Polek. (…) Bohaterki tej książki kierują do młodych ludzi słowa o potrzebie zachowania godności, o roli wartości w życiu, ale także podkreślają niezbędność budowania dobrych relacji z sąsiadami naszego kraju, ponad historycznymi uprzedzeniami i podziałami, w imię przyszłości”.
Wśród gości była doktor Wanda Półtawska, która w obozie spędziła 4 lata, w grupie poddanej nieludzkim eksperymentom medycznym. Podkreślała, że wiedza o Ravensbrück jest ważna przede wszystkim dla młodego pokolenia. Mówiła o tym, że konieczne jest staranne opracowanie historyczne dokumentów, które się zachowały. Doktor Półtawska dodała, że nie chodzi o to, aby wytykać zbrodnie zbrodniarzom, ale żeby przestrzec człowieka, że każdy może stać się w pewnych warunkach jednym z nich.
http://www.youtube.com/watch?v=MqOYvXIbx0w
Wywiad z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich jako Bloger Kejow
Złożyłem kondolencje oraz spytałem czy będzie kontynuowany Oficjalny Blog BRPO na Salonie24.pl
Odpowiedź była twierdząca , do czasu wybrania nowego RPO zmian nie będzie.
Pytanie bez odpowiedzi
Dlaczego żołnierze Armii Czerwonej po wyzwoleniu obozy gwałcili więźniarki z KL Ravensbruck
Źródło: opowiadania byłych więźniarek - relacja w programie Planete dnia 11.03.2009
Linki
http://www.kobieta50plus.pl/news/1,32976,kobiety-ravensbruck-relacje-ze-spotkania
http://www.tvp.info/informacje/ludzie/65-lat-po-wyzwoleniu-ravensbrck/1695061
napisz pierwszy komentarz