Tak jest teraz. A jak będzie po pogłębieniu integracji europejskiej?

avatar użytkownika Maryla

Jarosław Kaczyński: nie wiadomo, czy w Polsce obowiązuje konstytucja

W ciągu kilkudziesięciu dni powstała sytuacja, w której należy się zastanawiać, czy w Polsce obowiązuje konstytucja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński otwierając seminarium dot. praworządności w Polsce. Dodał, że należy się temu przeciwstawiać.

Czas policyjnej pałki. Po dziennikarzach i prokuratorach przyszedł czas na rolników. Bo przemoc w polityce uzależnia

Szybko poszło: dziewięć tygodni po objęciu władzy ekipa Donalda Tuska igra z myślą o użyciu siły wobec grupy społecznej, która podjęła protest. Chodzi oczywiście o rolników alarmujących w sprawie zalewu ukraińskimi produktami rolnymi i morderczego dla ich branży (ale i całej gospodarki) Zielonego Ład i o decyzję o wciągnięciu przejść granicznych i części dróg, torowisk na listę infrastruktury krytycznej. Uzasadniając ten ruch premier Tusk odwołał się do troski o sprawne przekazywanie pomocy walczącej Ukrainie.Słowa „kolejny raz” pasują tu bardzo. Wcześniej były przecież media publiczne, przejęte na siłowo, na skróty. Dylemat, co zrobić z krytycznie nastawionymi mediami rozwiązano po moskiewsku: policyjne suki wwiozły nowych, uległych dziennikarzy i prezesów. Potem w ten sam sposób zajęto nielegalnie Prokuraturę Krajową. Przygotowują się w świetle kamer do takich napaści na Narodowy Bank Polski i Trybunał Konstytucyjny.

Hennig-Kloska: musimy wyprowadzić całkowicie gospodarkę leśną z Puszczy Białowieskiej

Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, wyprowadzić stamtąd całkowicie gospodarkę leśną - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"- chciałabym taką obietnicę kiedyś wypełnić - dodała.

Rolnicy zaprotestowali w ok. 200 miejscowościach w całej Polsce. Dołączyli do nich leśnicy i myśliwi

Rolnicy wraz z myśliwymi i leśnikami protestowali w całej Polsce. W Medyce zablokowali tory i wysypali ukraińskie plony. Ze strony rządu wciąż nie ma jasnej deklaracji, co dalej z napływem ukraińskich
produktów rolnych i Europejskim Zielonym Ładem.

Rolnicy mają dość. Oto 3 apele do rządu

Zaplanowano też marsz na Warszawę 27 lutego.Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku rolnicy zwracali uwagę, że mają dość deklaracji. Demonstranci żądali podjęcia przez rząd
działań, które uchronią ich gospodarstwa. Zapowiadana blokada Warszawy została przesunięta o tydzień.

Dlaczego eurokrację tak bardzo uwiera Adam Glapiński? W UE mnożą się pomysły na to, jak dobrać się do pieniędzy państw narodowych

Europejska kasa jest pusta, wyniki Europejskiego Banku Centralnego coraz gorsze, a największa na kontynencie niemiecka gospodarka balansuje na granicy stagnacji i recesji. Nic dziwnego, że w kierownictwie Unii Europejskiej mnożą się pomysły na to jak skuteczniej dobrać się do pieniędzy państw narodowych, a bogacąca się dynamicznie przez ostatnie lata Polska jest tutaj najbardziej łakomym kąskiem.Artur Adamski formułuje wprost tezę, że ataki na prezesa Adama Glapińskiego mają na celu przejęcie polskich rezerw złota przez Europejski Bank Centralny, rezerw, które obecny prezes NBP zwiększył ze 102 do 360 ton i uczynił jedynymi z kilkunastu największych na świecie. Celem pokrewnym jest oczywiście likwidacja polskiej waluty i wprowadzenia nas do strefy euro, czyli pozbawienie samodzielności ekonomicznej, która wielokrotnie okazywała się naszym ogromnym atutem w sytuacjach kryzysów gospodarczych nawiedzających Europę i świat.

Dzięki NBP zwalczyliśmy inflację bez wzrostu bezrobocia. "Obiektywna ocena banku centralnego może być tylko jedna - najwyższa"

Dbałość o polską walutę nie może być za to z pewnością zarzutem wobec prezesa NBP. Dziś sytuacja wygląda tak, że nie ma najmniejszych przesłanek do tego, by zarzucić Adamowi Glapińskiemu i jego zespołowi złe kierowanie bankiem i złe prowadzenie polskich spraw. Jest dokładnie odwrotnie. Dzięki rozsądnym decyzjom, odporności na krytykę motywowaną politycznie i wdrażanie mądrze obliczonych decyzji, wychodzimy z okresu pandemii, zawirowań ekonomicznych spowodowanych wojną i wysokiej inflacji „suchą nogą” bez zapaści na rynku pracy czy załamania w eksporcie. Obiektywna, nie motywowana polityczną niechęcią ocena pracy NBP może być tylko jedna – najwyższa.

Dr Z. Kuźmiuk: Spadek inflacji to skutek polityki monetarnej banku centralnego

Spadek inflacji to skutek polityki monetarnej banku centralnego. Przypomnę, że jeszcze w marcu poprzedniego roku było apogeum: 18,4 procent. Teraz to jest 3,9 procent. Jak o procesie zmniejszania inflacji na skutek wcześniejszej podwyżki stóp procentowych mówił prof. Adam Glapiński, to był bezpardonowo atakowany, wręcz wyśmiewany. Wszystko się spełniło, inflacja będzie w celu inflacyjnym.

Padła data wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP

Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) do końca marca - poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń.

Rząd Tuska wprowadzi euro w Polsce, bo tak chce. I już!

Szokujące fakty w sprawie ewentualnego przyjęcia euro ujawnia polityk Suwerennej Polski w efekcie poselskiej interpelacji

NBP: ujemny wynik finansowy w 2023 r. nie był tajemnicą

Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy banku centralnego na koniec 2023 r. o ok. 31 mld zł

137 miliardów euro dla Polski uwolnione

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Donald Tusk: celem współpracy z KE przywrócenie rządów prawa w Polsce

Od pierwszych dni mojego urzędowania jako premier celem współpracy z szefową KE Ursulą von der Leyen było m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce - powiedział w piątek, w Warszawie premier Donald Tusk.

Komisja Europejska zdecydowała się odblokować je właściwie bez realizacji warunków stawianych wcześniej rządowi PiS. Trudno nie odnieść wrażenia, że wszystkie formalne, prawne uzasadnienia
do odblokowania środków są grubymi nićmi szyte. O ile w przypadku radykalnych zmian w wymiarze sprawiedliwości w trakcie rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, trudno było odmówić Brukseli słuszności w prowadzonych postępowaniach wobec Polski, o tyle dziś wszystkie te restrykcyjne reguły, kamienie milowe zapisane w KPO czy warunki horyzontalne brzmią dość kuriozalnie. Gdy rząd PiS rozmawiał o „mapie drogowej” i negocjował realizację zaleceń Brukseli, wówczas Komisja odpowiadała, że nie komentuje oświadczeń, doniesień medialnych, tylko chce zobaczyć konkretne projekty legislacyjne, a najchętniej wdrożone już ustawy. Tymczasem wystarczyło nazwać mapę drogową „planem działania” czy jak woleliby niektórzy „Action plan”, żeby problemy z praworządnością zniknęły. Problem w tym, że praworządność bierze swój źródłosłów od „prawa”, a „prawo” w warunkach europejskich to nie zapewnienia, gwarancje, uśmiechy i „Action plan”, tylko ustawy, uchwały, rozporządzenia i inne dokumenty, które stają się tego prawa źródłem.

Dobra ciocia z Brukseli. Ursula von der Leyen rozdaje pieniądze i widzi praworządność gdzie jej nie ma

Cukierki liczone w miliardach euro, które pani Ursula przywiozła to zarazem nagroda i zachęta dla rządu Donalda Tuska, by nie zbaczał z jedynego słusznego kursu. Oraz jasny dowód na to, że unijne elity grają nieczysto i zmieniają reguły gry w zależności od tego z kim mają do czynienia. Może o ten brak autentyczności chodziło Benowi Judah gdy usiłował uchwycić charakter szefowej KE. Jeśli wszystko jest umowne i zależy od „wrażenia”, to niczego nie możemy być pewni. Może i mamy w Unii Europejskiej kryzys idei, ale na pewno nie demagogii. Demagogia trzyma się krzepko. Prostactwo prezentowanych, rzekomo cudownych recept jest porażające: poświęcenie wszystkiego wprowadzeniu euro, bo euro nas zbawi; zabranie bogatym, ale bez rozdawania biednym; niszczenie rolnictwa dla klimatu (inaczej wszyscy zginiemy!). Oklaskiwanie i nagradzanie łamania praworządności by nie rządzili ci, którzy mogą nam przeszkodzić. I lukrowanie tego subwencjami. Tak jest teraz. A jak będzie po pogłębieniu integracji europejskiej?

Za odblokowanie KPO Polska zapłaci wysoką cenę, Donald Tusk zgodzi się na wszystkie oczekiwania decydentów z UE, m.in. na pakt migracyjny, euro, zmiany w traktatach i ekoterror - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Według niego, pieniądze z KPO powinny znaleźć się w Polsce dużo wcześniej.

Kasują obietnice, wycofują się ze 100 dni i biorą za łby. To obraz Koalicji 13 Grudnia po ponad dwóch miesiącach u władzy

Koalicja 13 Grudnia nie rządzi jeszcze 100 dni, a trudno oprzeć się wrażeniu, że w rządzie i koalicji panuje totalny chaos. Ministrowie składają sprzeczne deklaracje, politycy koalicji wzajemnie się oskarżają o różne rzeczy i opłacają hejterów do atakowania współkoalicjantów, spoty wyborcze, jeden za drugim, znikają z sieci, 100 konkretów na 100 dni okazuje się przenośnią bez znaczenia, rolnicy
protestują, a ceny paliw szybują w górę. Czy leci z nimi pilot?Rządząca koalicja z prędkością światła staje się parodią samej siebie. Zapowiadanego profesjonalizmu i dotrzymywania słowa jak nie było tak nie ma.

Miliardy na nowe drogi utknęły w miejscu. Gminy biją na alarm

Rządowy Fundusz Polski Ład dofinansowuje gminom drogi i inne inwestycje infrastrukturalne. Samorządy zwracają uwagę, że osoby odpowiedzialne za ocenę wniosków zostały wyrzucone z KPRM. Ich następców nie widać, a program utknął w martwym punkcie.

Związkowcy ponaglają rząd. Możemy stracić ponad pół miliarda złotych

20 lutego śląsko-dąbrowska Solidarność wystąpiła do premiera Donalda Tuska o pilne powołanie władz Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Ostrzega, że przez opieszałość władzy region może stracić ponad pół miliarda złotych.

Eksport towarów w ubiegłym roku był najwyższy w historii

W całym ubiegłym roku eksport towarowy ukształtował się na poziomie 351,02 mld euro i był na najwyższym poziomie w historii. Także nadwyżka w obrotach towarowych była najwyższa – stwierdzono w analizie PFR przekazanej PAP.

W styczniu podaż pieniądza spadła o 11 mld zł

Nastąpił spadek wartości depozytów i innych zobowiązań wobec sektora przedsiębiorstw niefinansowych

Złe wieści z polskiego przemysłu. Mocny spadek nowych zamówień

Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2024 roku spadły o 15 proc., co jest pogłębieniem spadku z 10,6 proc. r/r miesiąc wcześniej.

W miesiąc przybyło 50 tys. bezrobotnych

GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,4 proc.

Wydajność pracy w przemyśle w styczniu 2024 r. wzrosła o 2,4 proc. rdr - GUS

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w styczniu 2024 r. była o 2,4 proc. wyższa rdr, przy spadku przeciętnego zatrudnienia o 0,8 proc. oraz wzroście przeciętnego miesięcznego nominalnego wynagrodzenia brutto o 13,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu spadła o 7,0 proc. rdr - GUS

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu 2024 r. spadła o 7,0 proc. rdr, a mdm spadła o 1,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu spadły o 19,6 proc. rdr - GUS

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu 2024 r. w ujęciu rdr spadły o 19,6 proc., po spadku o 13,0 proc. rdr miesiąc wcześniej -podał GUS.

Płace wystrzeliły! Czy zagrożą spadkowi inflacji?

Styczniowy wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw okazał się wyjątkowo imponujący, szczególnie jeśli zestawimy jego wartość z obecnym odczytem inflacji

Na co Polacy wydają najwięcej? Są najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,0 proc. – Gospodarstwa domowe pozostają ostrożne przy dokonywaniu decyzji zakupowych – ocenili ekonomiści banku ING BSK.

Branża drzewna: nasz biznes się załamuje!

Branża drzewna: banki obawiają się, że firmy stracą dostęp do surowca. Tracimy wiarygodność finansową. Dobijają nas ceny energii i nieuczciwa konkurencja

Miotła Tuska. Polski atom z nowym zarządem

Leszek Juchniewicz i Jan Chadam będą zarządzać spółką Polskie Elektrownie Jądrowe

Terminal LNG w Gdańsku będzie kosztował 4,7 mld zł

Dzięki pływającemu terminalowi FSRU od 2028 r. będzie można było sprowadzić poprzez Zatokę Gdańską ponad 6 mld m sześc. LNG.

Geely, potencjalny chiński partner w produkcji Izery, zaczyna tracić cierpliwość. Do tego producent baterii dla polskiego elektryka nie zdecydował się na Jaworzno. Ile możemy stracić na braku decyzji?

Motyka: MKiŚ analizuje projekt jądrowy OSGE pod kątem struktury właścicielskiej

Audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki OSGE Orlenu i Synthosu dotyczy stricte struktury właścicielskiej, a nie samej technologii - poinformował w
czwartek w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Tyle pieniędzy brakuje na cały program 100 obwodnic

Około 8 mld zł brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Kierunki lekarskie pójdą pod nóż. Rząd tłumaczy dlaczego

Ministerstwo Zdrowia zamierza przyjrzeć się uczelniom, które otworzyły kierunki lekarskie w ostatnich latach. Eksperci bili na alarm, że wiele z nich nie spełnia podstawowych standardów, a wykształceni w
takich warunkach lekarze mogą w przyszłości zagrażać zdrowiu pacjentów.

Miotła Tuska. Odwołano szefa Totalizatora Sportowego

Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa Olgierda Cieślika; p.o. prezesa został Stanisław Grabiec

Rybacki: skutkiem wojny na Ukrainie jest spadek polskiego PKB o 2-3 pkt. w ubr.

Skutkiem wojny na Ukrainie jest spadek polskiego PKB o 2-3 pkt. w ubr. - powiedział PAP szef zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczącą przesunięcia do 1 kwietnia 2025 r. terminu przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej.

Sejm przyjął sprawozdanie z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Sejm w czwartek przyjął sprawozdanie z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Program bonów był realizowany od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku. W tym czasie wygenerowano ponad 4,4 mln bonów, z czego aktywowano 88 proc. z nich.

Sejm: MSiT zamierza promować turystykę dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Resort sportu i turystyki zamierza promować turystykę dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami - wynika z środowej wypowiedzi wiceministra Piotra Borysa. Jednocześnie poinformował, że przez trzy
lata bonu turystycznego wsparcie trafiło do ponad 28 tys. podmiotów na kwotę 3,1 mld zł.

Dziwulski: spadek cen skupu produktów rolnych zmniejszył inflację żywności

Spadek cen skupu produktów rolnych średnio o 19 proc. r/r, zmniejszył inflację żywności na koniec 2023 r do 5,5 proc. r/r -powiedział PAP analityk ds. rynku rolno-spożywczego w PKO PB Marcin
Dziwulski. Dodał, że wskaźnik cen żywności w koszyku konsumentów odbije wskutek zniesienia zerowego VAT na żywność.

Sondaż: 47 proc. Polaków uważa rosyjski atak na Polskę za prawdopodobny

Rosną obawy Polaków o to, co się stanie na wschodniej flance NATO, gdy wojska Władimira Putina zwyciężą w Ukrainie – wynika z czwartkowego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad 47 proc. Polaków uważa, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę.

Polski bank ma rekordowy zysk

Bank Pekao zanotował w 2023 r. rekordowy zysk netto, w wysokości ponad 6,5 mld zł, wobec 1,7 mld zł rok wcześniej - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania przez internet

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w czwartek, że trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania za pośrednictwem internetu.

Miliony euro z Funduszy Norweskich popłyną do Polski

Nowa transza Funduszy Norweskich została już uzgodniona z Unią Europejską. W jej ramach do Polski ma trafić ponad 900 mln euro. -Zaczynamy pracę nad tymi funduszami i mamy nadzieję, że część z nich
zaczniemy realizować już w 2024 r. – mówi ambasador Norwegii w Polsce Øystein Bø.

Totalizator Sportowy. Był analogowy, stał się cyfrowy

1000-proc. wzrost wartości sprzedaży TS w latach 2016-2023 to efekt wygranej wojny z szarą strefą oraz rozwój i dopasowanie oferty do oczekiwań klientów

Polaków nie stać na grzanie zimą. Jest coraz gorzej

Tzw. ubóstwo energetyczne dotyczy nawet 40 proc. polskich gospodarstw domowych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Liczba osób dotkniętych kryzysem rośnie od 2020 r.

Grupa ZPR Media – wydawca "Super Expressu" i właściciel Radia Eska –złożyła ofertę odkupienia od Orlenu wydawnictwa Polska Press.

Polska Grupa Zbrojeniowa broni karabinka Grot

"Nie ulega wątpliwości, iż karabinek Grot - w jego obecnej postaci -trzeba naprawić " - czytamy w jednym z miesięczników. PGZ stanęła murem za bronią produkowaną w Radomiu. Wyjaśnia, jak przebiega proces wprowadzania zmian konstrukcyjnych.

Polska znów jest zieloną wyspą

Polska jest jedynym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch lotniczy wyraźnie odbił w porównaniu z - rekordowym dla branży - 2019 rokiem. W dodatku mocno wyróżniamy się na tle takich gigantów jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Znaleziono nowe źródło finansowania CPK i atomu

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski poruszył temat inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i elektrownie atomowe w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak stwierdził Dąbrowski, Polska, "jeśli ma aspiracje, żeby dogonić zamożniejsze kraje zachodniej Europy, musi dokonać dużych inwestycji".
Wśród nich wymienił "huby komunikacyjne i logistyczne, czyli m.in. CPK". - Trzeba myśleć o przywróceniu żeglugi na Odrze, wzmacnianiu portów kontenerowych. Do tego dochodzą inwestycje w energetyce: budowa elektrowni atomowej, rozwój naftoportów, gazociągów itd. - powiedział Dąbrowski.

Nieoficjalnie: rząd zniesie zakaz handlu. Decyzja zapadła

Koalicja Obywatelska planuje wprowadzić w życie swoje obietnice wyborcze. Z informacji agencji MondayNews wynika, że rząd zniesie zakaz handlu w niedziele. Pracownicy sieci handlowych za pracę w ten dzień dostaną dodatkowe wynagrodzenie.

Szef NIK dla Super Expressu: Wrócimy na kontrolę do Orlenu

Kontrola w Orlenie została tylko zawieszona, więc my ją przeprowadzimy w koncernie - zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Kontrolerzy będą chcieli
sprawdzić wydatki na sponsoring i media oraz na usługi prawne na bardzo dużą kwotę - wskazał.

T.Siemoniak w "Super Expresie": do końca marca chcemy przedstawić projekt likwidacji CBA

Do końca marca chcemy przedstawić projekt likwidacji CBA i przejęcia jego zadań przez policję, ABW i administrację skarbową - zapowiedział w rozmowie opublikowanej w poniedziałek w "Super Expressie" minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

KOWR: 51,8 mld euro – kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor
generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.

Coraz więcej seniorów pobiera emeryturę niższą od minimalnej

Rośnie liczba osób z emeryturą niższą od gwarantowanej minimalnej. Obecnie zbliża się ona do 400 tysięcy. Do 29 lutego emerytura minimalna w Polsce wynosi 1 tys. 588 zł 44 gr brutto. Prawo do niej mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i posiadają odpowiedni staż pracy – 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Nawet pięć punktów procentowych inflacji jest ukrytych w zamrożonych cenach energii i zerowym podatku VAT na żywność. Nieprzedłużenie tarcz oznacza, że w drugiej połowie roku czeka nas znaczący wzrost cen.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wycofała wniosek o wyrażenia przez Senat zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Tomasza Grodzkiego – poinformował rzecznik prasowy tej prokuratury Marcin Lorenc.

Pięciu kandydatów w konkursie na Prokuratora Krajowego

Do konkursu na stanowisko Prokuratora Krajowego zgłosiło się pięciu kandydatów - poinformowała w poniedziałek PAP Karolina Wasilewska, rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Termin zgłaszania kandydatów upłynął w piątek.

Zielone światło dla Prokuratora Generalnego do dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości

Adam Bodnar dostał zielone światło do dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Już padają zapowiedzi przejęcia Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa mają wybrać wszyscy polscy sędziowie, a nie Sejm; po tym wyborze "ustanie działalność” sędziów wybranych do KRS na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r. -przewiduje projekt zmian w ustawie o KRS przyjęty we wtorek przez rząd.

Ekspert: projekt nowej ustawy o KRS ma podobne błędy, jak poprzednio, m.in. w kwestii skrócenia kadencji

Zdaniem mec. dr Michała Skwarzyńskiego ze Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, zaproponowany przez rząd projekt nowej ustawy o KRS ma podobne błędy jak poprzednio, m.in. w kwestii skrócenia kadencji. "Te same wątpliwości zgłaszało środowisko Iustitii i sędziów wobec poprzednich zmian" - dodał prawnik.

Szef MS: musimy doprowadzić do naprawienia naszego porządku prawnego, zgodnie z orzecznictwem trybunałów europejskich

Musimy doprowadzić do naprawnienia naszego porządku prawnego w zgodzie z orzecznictwem TSUE i ETPCz. Doskonale zdaję sobie sprawę z wyzwań pozostawionych przez poprzednią władzę - mówił w Sejmie szef MS Adam Bodnar, zapowiadając złożenie szeregu ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

Paprocka o projekcie ws. KRS: kryterium daty powołania sędziów jest niezgodne z konstytucją

Przewidziane w rządowym projekcie zmian w ustawie o KRS kryterium daty powołania sędziów w kontekście możliwości powołania do KRS jest niezgodne z konstytucją - powiedziała w piątek prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

 

MS: Kolejne sprawy dyscyplinarne sędziów trafiły do tzw. rzeczników "ad hoc"

Kolejne wszczęte w ostatnich latach sprawy dyscyplinarne sędziów,którzy m.in. kwestionowali status Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 r.,trafiły do wyznaczonych przez szefa MS rzeczników dyscyplinarnych, tzw.rzeczników "ad hoc" - poinformował w piątek resort sprawiedliwości.

Koalicja rządząca wypracowała porozumienie ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, poinformował, że koalicja rządząca wypracowała porozumienie w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Projekty mają być procedowane na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu i Senatu.

Hołownia: W Sejmie jest już komplet projektów ustaw ws. aborcji

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w piątek, że do Sejmu wpłynęły już wszystkie zapowiadane przez kluby projekty ustaw ws. aborcji. Według niego prace nad nimi rozpoczną się tuż po lub tuż przed wyborami samorządowymi 7 kwietnia

Prezydent skierował do TK nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, nowelę ustaw o szkodnictwie wyższym przyjętą przez Sejm w styczniu - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przyjęte przepisy m.in. umożliwiają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni.

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego - wynika z opublikowanego w piątek wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie ustawy przez TK. W ocenie prezydenta ustawa
jest w sprzeczna z Konstytucją w całości.

Niemcy: Bundestag zdecydował o legalizacji marihuany

Bundestag zagłosował w piątek za kontrolowaną legalizacją marihuany w Niemczech. Posiadanie i uprawa pewnych ilości narkotyku przez osoby dorosłe na własny użytek mają stać się legalne 1 kwietnia.

Niemcy: Prawie 65 mln osób uprawnionych do głosowania w wyborach do PE; w tym 16- i 17-latkowie

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych do oddania głosu w Niemczech będzie 64,9 mln osób, z czego większość stanowią kobiety (33,3 mln) – podała w środę Federalna Komisja Wyborcza. Po raz pierwszy zagłosować będą mogli również 16- i 17-latkowie.

Niemcy popychają europejskie kraje w stronę rosyjskiego gazu

Bruksela musi zablokować decyzje Niemiec, które chcą zarobić na potrzebach energetycznych krajów UE - tego domaga się grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ich zdaniem podatek od reeksportu gazu ziemnego utrudnia uniezależnienie od surowca z Rosji.

Niemieckie MSW: Kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią przedłużono do połowy czerwca

Kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone do połowy czerwca – poinformowało w sobotę federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

UE: W Frankfurcie powstaje agencja do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu

Państwa UE i Parlament Europejski zdecydowali o utworzeniu unijnego organu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AMLA); siedzibę nowa agencja będzie miała w Frankfurcie nad Menem -poinformowało biuro prasowe Rady UE.

USA przyjęły z rezerwą izraelski plan dla Strefy Gazy

Stany Zjednoczone przyjęły z rezerwą plan dotyczący zarządzania Strefą Gazy po wojnie z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, przedstawiony przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu – powiadomił w sobotę portal Times of Israel.

UE: Rolnicy zapowiadają duży protest w Brukseli w poniedziałek

Organizacje rolnicze zapowiedziały demonstrację w Brukseli w poniedziałek 26 lutego - poinformowała w piątek agencja informacyjna Belga. Protest odbędzie się podczas obrad europejskich ministrów
rolnictwa. Policja spodziewa się dużych utrudnień w ruchu drogowym.

Francja: Rolnicy wtargnęli na Międzynarodowe Targi Rolnicze, które otworzy Macron

W sobotę rano, na krótko przed otwarciem przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona Międzynarodowych Targów Rolniczych w Paryżu, rolnicy starli się z ochroniarzami i wtargnęli na korytarze wystawy –poinformowały francuskie media.

Ukraina: Premier: nie doszło do spotkania z członkami polskiego rządu na granicy

Nie doszło w piątek do spotkania z członkami polskiego rządu na granicy Ukrainy i Polski - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal, który przybył na wspólną granicę. Szef rządu przedstawił plan mający doprowadzić do odblokowania granicy. Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach
granicznych - zapowiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Polski Czerwony Krzyż: 1,8 mln Ukraińców otrzymało pomoc w ciągu ostatnich dwóch lat

W ciągu ostatnich dwóch lat Polski Czerwony Krzyż pomógł 1,8 mln Ukraińcom. Wartość wsparcia przekroczyła 304 mln zł. Na Ukrainę zrealizowano 965 transportów dostarczając m.in. produkty spożywcze, higieniczne, medyczne oraz przemysłowe agregaty prądu.

Urząd do Spraw Cudzoziemców: 80 procent obcokrajowców w Polsce to obywatele Ukrainy

Ponad 80 procent cudzoziemców osiedlających się w Polsce to obywatele Ukrainy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dwa lata po rosyjskiej agresji 950 tys. ukraińskich uchodźców korzysta w Polsce z ochrony czasowej. 63 procent z nich to kobiety i dzieci.

MEN: W systemie edukacji mamy 180,1 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po wybuchu wojny

W polskich szkołach i przedszkolach jest 277,3 tys. dzieci i młodzieży ukraińskich, w tym 180,1, tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj – wynika z danych przekazanych PAP przez
Ministerstwo Edukacji Narodowej.

MRPiPS: w Polsce przebywa ponad 2,1 tys. dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej

Z danych MRPiPS wynika, że w Polsce przebywa obecnie 2130 dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej. "Dzieci odnalazły się w polskiej rzeczywistości, chodzą do szkoły, nauczyły się języka" - wskazuje Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które opiekuje się ponad 100 dzieci z Ukrainy.

Ukraina: Czworo zachodnich przywódców w Kijowie w drugą rocznicę wybuchu wojny

Czworo zachodnich przywódców – premierzy Włoch, Kanady i Belgii oraz szefowa Komisji Europejskiej – przybyło w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję
pełnowymiarowej wojny przeciwko temu krajowi.

Czechy: Premier Fiala: podczas szczytu V4 w Pradze będzie mowa o migracji i energetyce

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział, że 27 lutego w Pradze odbędzie się szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), poświęcony m.in. kwestiom migracyjnym i energetyce. Czechy przewodniczą obecnie Grupie, a spotkanie na tym szczeblu nie było zwoływane od kilku miesięcy z uwagi na wybory w Polsce i na Słowacji.

Przydacz: Prezydent 12 marca będzie umacniał relacje Polska-USA. Tusk w tej sprawie realizuje własną agendę

Myślę, że pan prezydent ma dużo lepsze rozumienie sprawy i dużo lepsze wyczucie polskiego interesu, niż Donald Tusk, który swoimi tweetami raczej buduje swoją indywidualną pozycję wobec partnerów
zachodnioeuropejskich, wysyłając im sygnał: zobaczcie moi niemieccy czy francuscy koledzy, ja też będę - tak, jak wy - krytycznie podchodził do amerykańskich republikanów. Tymczasem dla Francuzów czy dla Niemców relacje z USA mają zupełnie inne znaczenie, niż dla Polski Polski - państwa wschodniej flanki NATO graniczącego ze strefą wojenną. Myślę, że ten dyplomatyczny błąd Donalda Tuska będzie jeszcze długo się za nim ciągnął.Musimy jednak pamiętać, że premier Donald Tusk – jak już powiedzieliśmy - dotąd częstokroć realizował i realizuje swoją własną agendę. Wiemy że jego ambicje kierunkują się na Brukselę, na dalszą, przyszłą karierę Europejską. Aby móc to realizować potrzebuje poparcia europejskich partnerów, przede wszystkim Niemców, Francuzów, innych państw. I wysyła
wobec nich sygnały czasami poddając w wątpliwość te przyszłe relacje polsko-amerykańskie. Niewątpliwie w naszym interesie jest jednak jak najlepsze ich utrzymanie, i to bez względu na to, kto rządzi w Waszyngtonie.

W działaniach ekipy Tuska widać wyraźną fascynację „skutecznością” Jaruzelskiego i Kiszczaka oraz propagandą Urbana

Perwersyjne jest to, że barbarzyńcy demolujący polską kulturę i edukację pochodzą z inteligenckich domów, ich przodkowie to m.in. pisarz, noblista Henryk Sienkiewicz czy prezes Polskiej Akademii Nauk Witold Nowacki. Jak widać, jabłko może bardzo daleko padać od jabłoni. Może zresztą sławni przodkowie są doskonałym alibi dla nieskrywanego i sprawiającego przyjemność troglodytyzmu potomków. Najśmieszniejsze w całej konstrukcji rządu Donalda Tuska jest to, że tworzące go środowiska oraz ich delegaci uważają się za elitę polskiego społeczeństwa, są przekonane o swojej wyjątkowości. A to tylko zlepek kompleksów, skrywanych niedostatków intelektualnych i kulturowych, żenujących pretensji w stylu pensjonarek. To wybuchowe połączenie, bowiem chcąc to wszystko przykryć działają niczym lawina, i to nie śnieżna, a złożona z kamieni. A lawina jest skuteczna, choć kompletnie bezmyślna. Chociaż to może być tylko pozór i cała ta demolka jest świadomym działaniem, choć wskazani do tej roboty barbarzyńcy nie muszą być wcale tego świadomi. A może jest nawet lepiej, gdy nie są świadomi.

 

 

Etykietowanie:

37 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Ukraina: Premier Szmyhal: 4,5

Ukraina: Premier Szmyhal: 4,5 mld euro otrzymamy w marcu od UE

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w sobotę, że
przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła go,
iż pierwsza transza nowej pomocy dla Ukrainy w wysokości 4,5 mld euro
zostanie przekazana w marcu. Pieniądze te będą pochodzić z nowego
pakietu w wysokości 50 mld euro.

Francja: Macron debatował z rolnikami; celem władz uspokojenie nastrojów społecznych

Po odwołaniu głównej debaty z przedstawicielami sektora rolniczego
podczas międzynarodowych targów w Paryżu, prezydent Francji Emmanuel
Macron spotkał się w sobotę z protestującymi rolnikami, próbując
uspokoić antyrządowe nastroje wśród manifestantów.

Ekspert: z 56 inwestycji zapisanych w KPO 43 jest zagrożonych

Z 56 inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy ok.
43 może nie zostać realizowana do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że
Polska nie otrzyma refinansowania z UE- powiedział PAP ekspert z firmy
doradczej CRICO Łukasz Kościjańczuk. Dlatego niezbędna jest rewizja
KPO, która - jak oszacował - może objąć nawet połowę planowanych
przedsięwzięć.

Rolnicy ruszą na Warszawę

W najbliższy wtorek planowany jest „Gwiaździsty marsz” rolników na
Warszawę. Protest rozpocznie się o godz. 11.00 przed Pałacem Kultury i
Nauki. Stamtąd rolnicy udadzą się przed Sejm, a następnie Kancelarię
Prezesa Rady Ministrów. W demonstracji wezmą udział również górnicy,
myśliwi oraz delegacje zagraniczne.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Przywódcy państw G7 zapewnili

Przywódcy państw G7 zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy

Przywódcy państw G7 zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy
podczas szczytu online zorganizowanego w sobotę, w drugą rocznicę
rosyjskiej napaści na ten kraj.

Hiszpania: Rolnicy zablokowali drogi prowadzące do kurortów na Teneryfie

Protestujący w Hiszpanii od 6 lutego rolnicy sparaliżowali w sobotę
blokadami drogowymi popularną wśród turystów kanaryjską wyspę -
Teneryfa. Protest doprowadził do chaosu komunikacyjnego na drogach
prowadzących do kurortów.

Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ws. bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet poniżej 25. roku życia

Bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku -
dla kobiet poniżej 25. roku życia, a dla kobiet powyżej tego wieku
umożliwienie korzystania z refundowanej antykoncepcji w zakresie
szerszym niż dotychczas - zakłada złożony w Sejmie przez Trzecią Drogę
projekt noweli ustawy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Polaków kuszą nieruchomości

Polaków kuszą nieruchomości za granicą. Można się naciąć

W ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród rodaków staje
się inwestowanie w nieruchomości za granicą. Czy jednak skala tych
zakupów jest tak duża, jak się to powszechnie uważa?

G7 nie uznaje rosyjskich "wyborów" na terenach okupowanych Ukrainy

Państwa G-7 nigdy nie uznają „wyborów” zorganizowanych przez
Federację Rosyjską na okupowanych terytoriach Ukrainy, a także wzywają
Rosję do natychmiastowego wycofania swoich sił zbrojnych z terytorium
Ukrainy – oświadczyli w sobotę w Kijowie przywódcy G-7.

Kowal: marcowe spotkanie z rządem ukraińskim nie jest związane z sytuacją na granicy

28 marca odbędą się rutynowe konsultacje międzyrządowe; nie są one
związane z sytuacją na granicy, bo do tego czasu ta będzie już
rozwiązana - powiedział w TVN24 szef sejmowej komisji spraw
zagranicznych Paweł Kowal (KO), pytany o zaplanowane na 28 marca
spotkanie rządów Polski i Ukrainy.

Oczywiście nie powiem, że to źle, gdyby te pieniądze wpłynęły. Ależ wręcz przeciwnie – dobrze, żeby wreszcie wpłynęły. Tym niemniej, nie ma to nic wspólnego z tzw. negocjowaniem wszystkich „kamieni milowych” i szczytnymi zapowiedziami, że gdy Polska spełni takie lub inne warunki i otrzyma pieniądze

— mówi Bogdan Rzońca.

Unia po prostu przez cały czas działała w myśl hasła „ulica i zagranica”, chodziło o obalenie rządu Zjednoczonej Prawicy. Dziś mamy taką a nie inną sytuację, ale wielka mistyfikacja, która miała miejsce przez ostatnie dwa lata została i zostanie na pewno wyjawiona. Zresztą sami już wygadali się z tą całą narracją o KPO

— wskazuje rozmówca wPolityce.pl.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. W poniedziałek w MS

W poniedziałek w MS wysłuchania kandydatów na prokuratora krajowego

Na poniedziałek w resorcie sprawiedliwości zaplanowano jawne
wysłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego.
Przeprowadzi je zespół wiceminister Marii Ejchart. Po zakończeniu rozmów
kwalifikacyjnych i naradzie zespół ma wyłonić jednego z kandydatów.

Dolnośląskie: Protestujący rolnicy zablokowali węzeł Brzezimierz na autostradzie A4

Protestujący rolnicy zablokowali węzeł autostradowy Brzezimierz na
autostradzie A4 w pobliżu Oławy na Dolnym Śląsku. Nie można tam wjechać
ani zjechać z autostrady – poinformowały służby drogowe. Utrudnienia
mogą potrwać kilkanaście godzin.

USA przeciwne budowie nowych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu

Stany Zjednoczone wyraziły swój sprzeciw wobec budowy nowych osiedli
żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, zapowiedzianej przez władze
Izraela. Oznacza to odejście od stanowiska poprzedniej administracji
amerykańskiej.

Dr J. Hajdasz: Katolicy w naszym kraju powoli stają się dla rządzących obywatelami drugiej kategorii

To, co robi minister Sienkiewicz, jest wyjątkowo naganne. Ten
minister stał się obok Adama Bodnara symbolem demontażu i niszczenia
wszystkiego, co ma związek z wartościami chrześcijańskimi, narodowymi i
patriotycznymi. Podważa to zaufanie do państwa i dowodzi, że katolicy w
naszym kraju stają się powoli dla rządzących obywatelami drugiej
kategorii. Sposób działania obecnego rządu wobec katolików ma coraz
bardziej dyskryminujący charakter.  Obecnie celem ataku stało się Muzeum
„Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu oraz – jak zawsze,
gdy chodzi o idee powstałe z inicjatywy i z udziałem środowiska Radia
Maryja – personalnie atakowany jest o. Tadeusz Rydzyk CSsR – wskazywała
dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Przypada dziś 193. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Była to
jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania listopadowego.
Przez historyków jest nazywana „polskimi Termopilami”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Polska dekada. PKB mówi

Polska dekada. PKB mówi wszystko!

Tym razem nie ma: „Odwróć tabelę Polska na czele”. Polska
gospodarczym „tygrysem” Europy lat 2013-2023! Ach te „straszne” czasy
rządów PiS...

„Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole

Nowy numer tygodnika ujawnia szokujący plan Brukseli na polską
edukację: szkoły mają obniżyć poziom nauczania i zmienić programy pod
kątem imigrantów

Jest propozycja, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zająć się prawem aborcyjnym

Jest propozycja, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawić
wszystkie projekty prawa aborcyjnego – powiedział w niedzielę w TVN24
wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Proskrypcyjna kultura.

Ideologiczno-polityczne deklaracje to dla establishmentu klubowe
koszulki, które pozwalają porządkować świat i określać, co się komu
należy. Nie znaczy to, że idee nie mają konsekwencji, ale dla tych,
którzy nimi wymachują, to zwykle zestaw haseł i frazesów, które
zastępują myślenie i doskonale służą uzasadnieniu ich panowania. Świat
dzielą na swoich i wrogów, którzy mają być zniszczeni, po to, aby oni
mogli cieszyć się swoją własnością, np. kulturą. Oto liberalna
arystokracja, która oburzona jest próbą wpychania się motłochu
na salony. To, że rodowód swój i prawomocność w dużej mierze czerpie
z PRL, zupełnie jej nie przeszkadza.

Prezes PiS o środkach z KPO: I tak musieliby je nam dać

To są pieniądze, które wynegocjowaliśmy, które i tak musieliby nam
dać - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w Leżajsku (Podkarpackie)
o zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej dotyczącej uwolnienia dla
Polski środków z KPO.

PiS: natychmiast embargo na produkty rolne z Ukrainy!

Kaczyński: ceną pomocy Ukrainie nie może być upadek polskiego
rolnictwa. Morawiecki: embargo na produkty rolne z Ukrainy to
konieczność

Zełenski: Dla nas ważny jest sojusz z Polską, ale...

Dla Ukrainy ważne jest utrzymanie sojuszu z Polską, jednak jeśli nie
zostanie znalezione porozumienie w sprawie rozwiązania sporu na
granicy, to Kijów będzie bronił swoich interesów – oświadczył w
niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski.

Kaczyński: Ceną pomocy Ukrainie nie może być upadek polskiego rolnictwa

Musimy pomagać Ukrainie, ale nie może to się odbywać kosztem upadku
polskiego rolnictwa - podkreślił w niedzielę w Leżajsku prezes PiS
Jarosław Kaczyński.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Prezes PiS: w przejściu

Prezes PiS: w przejściu rozwojowym z peryferiów do centrum zdarzył się nam "wypadek"

Musimy się rozwijać, przejść z peryferiów do centrum i możemy tego
dokonać, choć zdarzył się na tej drodze "wypadek"; my też bijemy się w
piersi, popełniliśmy pewne błędy - powiedział w Leżajsku prezes PiS
Jarosław Kaczyński. "Trzeba dalej iść do przodu i my chcemy iść do
przodu" - dodał.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Premier: szczyt w Pradze

Premier: szczyt w Pradze pokaże, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze sens

Po wtorkowym szczycie szefów rządu Polski, Czech, Węgier i Słowacji w
Pradze premier Donald Tusk ma ocenić, czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze
sens, czy nie. To spotkanie wiele wyjaśni - oświadczył w poniedziałek
szef polskiego rządu.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski w II wyniósł 97,8 wobec 97,4 w I - GUS

W lutym 2024 r. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski
wyniósł 97,8 wobec 97,4 w styczniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

UE: Policja: w Brukseli na proteście ponad 900 traktorów i ich liczba rośnie

Brukselska policja szacuje, że do stolicy Belgii wjechało około 900
ciągników, które w poniedziałek blokują ulice, głównie w dzielnicy
europejskiej. Traktory cały czas wjeżdżają do miasta - podała belgijska
telewizja RTBF. Rolnicy protestują przeciwko unijnej polityce rolnej.

Agenci CBA wkroczyli do państwowej agencji

Do siedziby Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) weszli
funkcjonariusze CBA. Ma to związek z prowadzonym postępowaniem
dotyczącym afery wizowej. W przypadku PAIH chodzi o program Poland
Business Harbour.

Ogródki działkowe pójdą pod nóż? Działkowcy apelują do rządu

Polski Związek Działkowców twierdzi, że przyjęte w ubiegłym roku
przepisy umożliwiają zabudowanie terenów ROD domami mieszkalnymi. PZD
apeluje o zmianę statusu ogrodów działkowych. Resort rozwoju i
technologii twierdzi, że taki problem nie istnieje i nie zamierza
podejmować żadnych kroków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Polska tonie w miodzie z Chin

Polska tonie w miodzie z Chin i Ukrainy. "Obroty spadły o 70 proc."

Bartnicy alarmują, że punkty skupu się zakorkowały, a hurtowe ceny
miodu spadły poniżej kosztów produkcji. Przyczyną jest duży import tego
surowca z Chin i Ukrainy. Zdaniem pszczelarzy - miód z zagranicy nie
spełnia norm jakościowych. Producenci oponują.
We wtorek 27 lutego rolnicy organizują ogólnopolski protest w Warszawie.
"Marsz gwiaździsty" do stolicy przyciągnie nie tylko rolników. Swoje
wsparcie zadeklarowali leśnicy,  górnicy i transportowcy. - Przyszedł
czas rozliczeń - mówi Marcin Gryn.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. UE: Minister Siekierski w

UE: Minister Siekierski w Brukseli: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu

KE narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego
Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w
rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw -
oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli minister
rolnictwa RP Czesław Siekierski.

Resort aktywów państwowych pracuje nad zmianą ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad propozycjami zmian
ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym - poinformował w
poniedziałek na antenie TOK FM wiceminister aktywów państwowych Robert
Kropiwnicki.

UE: Minister Siekierski: przez napływ z Ukrainy produkcja rolna staje się nieopłacalna

Napływ płodów rolnych z Ukrainy spowodował, że produkcja staje się
nieopłacalna nie tylko w Polsce, ale zaczynają to odczuwać też rolnicy w
innych krajach Unii - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej
w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski.

UE: W Brukseli zakończył się protest rolników przeciwko unijnej polityce rolnej

W Brukseli w poniedziałek po południu zakończył się protest rolników
przeciwko unijnej polityce rolnej, w ramach którego 900 traktorów
zablokowało dzielnicę europejską. Według belgijskich mediów, rolnicy
zapowiedzieli, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, ponownie
pojawią się w Brukseli

Madryt sparaliżowany. Rolnicy strajkują

Zdesperowani farmerzy coraz mniej ufają Unii.

Węgry: Parlament wybrał Tamasa Sulyoka na nowego prezydenta

Parlament Węgier wybrał w poniedziałek późnym popołudniem prezesa
Trybunały Konstytucyjnego Tamasa Sulyoka na nowego prezydenta kraju.
Zastąpi on Katalin Novak, która zrezygnowała w atmosferze skandalu po
ułaskawieniu osoby tuszującej pedofilię.

Resort zabrał głos ws. wieku emerytalnego. Mówi o "społecznym przyzwoleniu"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko
w sprawie zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. W
odpowiedzi na interpelację posła rozwiewa wszelkie wątpliwości, jakie
zrodziła ostatnia wypowiedź jednej z członkiń rządu.

Stoltenberg: członkostwo Szwecji w NATO uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi

Z radością przyjmuję głos węgierskiego parlamentu za ratyfikacją
członkostwa Szwecji w NATO. Teraz, gdy wszyscy sojusznicy wyrazili
zgodę, Szwecja stanie się 32. członkiem Sojuszu. Członkostwo Szwecji
uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi - napisał
sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w poniedziałek na X.

Paryż: Prezydent Duda uczestniczy w spotkaniu przywódców europejskich ws. wsparcia dla Ukrainy

W Pałacu Elizejskim rozpoczęło się spotkanie ws. wsparcia dla
Ukrainy z udziałem głów państw, szefów rządów i ministrów z 28 krajów.
Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Komisja śledcza ds. afery wizowej rozpoczęła przesłuchania świadków

Były wiceszef polskiej dyplomacji, Piotr Wawrzyk, i jego
współpracownik Edgar K. - to pierwsi świadkowie, którzy stanęli przed
komisją śledczą ds. afery wizowej.  

Rozpoczyna się ćwiczenie wojskowe Dragon-24

Rusza polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24. Stanowi
ono część wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Ministrowie rolnictwa państw

Ministrowie rolnictwa państw UE: reakcja UE na kryzys w rolnictwie powinna być szersza niż propozycje KE

Ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej poparli propozycje
Komisji Europejskiej dotyczące krótkoterminowego ograniczenia
biurokracji dla rolników, podkreślili jednak, że reakcja Europy na
kryzys w tym sektorze powinna być szersza - podała agencja Belga.

Włochy: Premier: będziemy walczyć z nieuczciwą konkurencją w rolnictwie

Premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła, że jej kraj będzie
prowadzić “decydującą batalię przeciwko nieuczciwej konkurencji i
produktom rolnym z krajów trzecich", w przypadku których nie są
przestrzegane te same reguły sanitarne, ekologiczne i społeczne, jakie
obowiązują włoskich rolników.

Płock: W ramach śledztwa powołano specjalny zespół, który bada fuzję Orlenu z Lotosem

W Prokuraturze Okręgowej w Płocku, prowadzącej śledztwo dotyczące
połączenia Orlenu z Grupą Lotos, powstał specjalny zespół prokuratorów,
do których dołączyli funkcjonariusze służb specjalnych - poinformowała w
poniedziałek PAP wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.

Pełczyńska-Nałęcz: rewizja KPO jest konieczna, ale nie może być zbyt duża

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy jest konieczna, ale nie może być
zbyt duża - poinformowała w poniedziałek na antenie radia RMF FM
minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zaznaczyła, że rozległą reformę KPO Polska musiałaby długo negocjować.

Nie żyje jeden z najważniejszych bankierów. Lord Rothschild miał 87 lat

W wieku 87 lat zmarł John Rothschild, członek jednej z najbardziej
znanych rodzin bankowych w Europie. Był nie tylko finansistą, lecz także
mecenasem sztuki.

Niemcy chcą importować jeszcze więcej ropy z Kazachstanu

Niemcy negocjują zwiększenie importu ropy naftowej z Kazachstanu.
Może chodzić nawet o podwojenie wolumenu surowca sprowadzanego
rurociągiem Przyjaźń. Wciąż nie brakuje jednak kontrowersji, skąd
naprawdę pochodzi kazachska ropa.

Akcje spółki Sebastiana Kulczyka znikną z giełdy. Jest zgoda

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zgodziła się na wycofanie z obrotu
giełdowego akcji Ciechu z dniem 6 marca 2024 roku - poinformowała KNF
na swojej stronie internetowej.

USA: Sikorski: Groźby jądrowe Putina są głównie puste, nie powinny nas powstrzymywać

Władimir Putin odkrył na Ukrainie, że użycie broni jądrowej byłoby
bardzo trudne, więc uważam że są to głównie groźby bez pokrycia, które
nie powinny nas ograniczać - powiedział w poniedziałek minister spraw
zagranicznych Radosław Sikorski podczas wystąpienia w think tanku
Atlantic Council w Waszyngtonie.

Scholz: Nie wyślemy Ukrainie rakiet Taurus

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poniedziałek w Berlinie „wyraźnie
zapowiedział”, że Niemcy nie wyślą Ukrainie rakiet manewrujących Taurus –

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Czechy: W Pradze spotkanie

Czechy: W Pradze spotkanie premiera Tuska z premierem Fialą

We wtorek rano, podczas wizyty w Pradze, premier Donald Tusk spotkał
się z szefem rządu Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu dwustronnym obaj
premierzy wraz z odpowiednikami ze Słowacji i Węgier wezmą udział w
szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4); zaplanowano też spotkanie Tuska z
prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Zdrożała ropa naftowa

We wtorek około godz. 8.15 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie
zdrożała o 0,22 proc., do 82,71 dol. za baryłkę. Wzrosły również
notowania amerykańskiej ropy WTI - o 0,21 proc., do 77,74 dol. za
baryłkę.

Czy rząd Tuska poważy się uderzyć w polski atom?

Mateusz Morawiecki: z niepokojem obserwujemy, jak obecna ekipa
rządząca z łatwością kwestionuje projekty, które mają strategiczne
znaczenie

Złoty tracił na wartości wobec głównych walut

Polska waluta we wtorek rano traciła na wartości wobec euro, franka
szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Euro kosztowało 4,30 zł, frank
szwajcarski 4,51 zł, a dolar – 3,96 zł.

Nitras dla "Rz": Sprawdzamy każdą obietnicę

Marzeniem każdego z nas byłyby igrzyska olimpijskie w Polsce. Mówimy
jednak o projekcie tak wielkim, że wymaga powagi, a w resorcie wszyscy
dowiedzieli się o nim z telewizji – mówi minister sportu i turystyki
Sławomir Nitras w rozmowie z wtorkową "Rzeczpospolitą".

Wiceszef MSWiA: prace nad ustawą o ochronie ludności są bardzo zaawansowane

Prace nad ustawą o ochronie ludności są bardzo zaawansowane; o
ostatecznym kształcie projektu rozmawiamy m.in. z ekspertami z MON -
powiedział PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Dodał, że na
końcowym etapie jest proces przygotowania rozporządzenia ws. schronów.

Gajadhur: zarzuty ws. zakupu aut bezpodstawne

Były szef GITD o broni rozstrzygnięcia przetargu na flotę dla Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Stanisław Janecki: Wrócił


Stanisław Janecki: Wrócił pomysł prezydentury Sikorskiego, czyli monarchii z królem Radosławem i królową Anną

Sikorski, uważający się i uważany za salonowego lwa europejskiej
dyplomacji, ustosunkowany i świetnie ożeniony, mający bardzo wpływowych
przyjaciół w świecie oraz w mediach po obu stronach Atlantyku,
korzystający z mitu absolwenta Oxfordu, okazał się w 2010 r.
niewybuchem. A potem zaczął się jego polityczny upadek, czyli
zmuszenie do odejścia z MSZ, a po pół roku także z funkcji marszałka
Sejmu, którą dostał na pocieszenie. A miało być zupełnie inaczej, czyli
bardzo pięknie. Radosław Sikorski się docierpiał – powtórki z rozrywki, czyli
niezrealizowanego wcześniej planu kandydowania w wyborach prezydenta RP.
W roli wprowadzającego 25 lutego 2024 r. wystąpił inny niespełniony
kandydat na prezydenta – Tomasz Lis. Zapodał on był: „Do wyborów
prezydenckich daleko. Już mamy kilku oficjalnych i nieoficjalnych,
ciekawych i dobrych kandydatów, ale uważam, że na naszym radarze
powinien też pozostawać Radosław Sikorski. Radek+Anne to byłaby
prawdziwa polityczna i intelektualna torpeda, która z pewnością
zrobiłaby furorę na całym świecie. Polska, uważam, już do takiego
wyboru dorosła”.
Petr Bystron, który reprezentuje AfD, zabrał głos z mównicy, by skomentować sytuację w Polsce.Wydarzenia od przejęcia władzy nie mają nic wspólnego
z demokracją. Trzech przegranych tych wyborów postanowiło się połączyć,
aby uniemożliwić sprawowanie władzy i od tego czasu rządzą krajem przy
pomocy przemocy, łamiąc prawo i depcząc wielowiekowe tradycje. Rządząca
partia, zwolenniczka globalizmu, nie szanuje spuścizny polskiego papieża
Jana Pawła II. Ogranicza nauczanie religii na rzecz lewicowej
propagandy LGBTQ+. Rząd ten bezczelnie łamie prawo więżąc byłego
ministra spraw wewnętrznych, który zwalczał korupcję - Mariusza
Kamińskiego i jego zastępcę – Macieja Wąsika, wypuszczonych dopiero
po strajku głodowym i kolejnym ułaskawieniu przez prezydenta.
Po trzecie, uzurpuje sobie interpretację wydarzeń, przejmując kontrolę
nad mediami. Cały system telewizji publicznej zniszczono, a kanał TVP
Info po prostu wyłączono, a politycznie wrażliwe dokumenty usunięto
nawet z archiwów– przekonywał Petr Bystron.


Jak rządzi PO „piniędzy nie ma i nie będzie”, więc nie będzie i wakacji kredytowych

Po tym jak w poprzednim tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów
projekt ustawy o tzw. wakacjach kredytowych nie zyskał jej aprobaty,
w mediach pojawiły się informacje, że w 2024 roku takie rozwiązanie nie
zostanie przyjęte. Minister finansów próbuje wykorzystać jako pretekst
do zablokowania prac nad tym projektem spadającą inflację i rzeczywiście
polityka monetarna banku centralnego doprowadziła do jej spadku
z 18,4 proc. w marcu poprzedniego roku do 3,9 proc. w styczniu tego roku
(najprawdopodobniej w marcu jej poziom będzie poniżej 2,5 proc.), ale
na razie nie ma to przełożenia na obniżki stóp procentowych kredytów
udzielanych przez banki komercyjne. Jednak ponoć zasadniczy wpływ
na zablokowanie prac nad projektem tej ustawy miał mieć list Związku
Banków Polskich do premiera Tuska, w którym banki miały obiecać
ustępstwa związane z finansowaniem już istniejącego Funduszu Wsparcia
Kredytobiorców, w zamian za porzucenie pomysłu przedłużenia o kolejny
rok wakacji kredytowych.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Czechy: Nieformalne spotkanie

Czechy: Nieformalne spotkanie ministrów SZ państw NATO odbędzie się 30-31 maja w Pradze

Czeski resort dyplomacji powiadomił, że 30-31 maja w Pradze odbędzie
się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu
Północnoatlantyckiego. W komunikacie podano, że spotkanie ma upamiętnić
25. rocznicę członkostwa Czech w NATO i 75. powstania Sojuszu.

Były konsul RP w Mumbaju na komisji śledczej: otrzymałem dwie prośby o przyznanie wiz grupom cudzoziemców

Były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk mówił we wtorek
podczas przesłuchania przed komisją śledczą ds. afery wizowej, że
otrzymywał emaile na temat przyjęcia grup aplikantów wizowych ze względu
na produkcje filmowe realizowane w Polsce. Jedna grupa liczyła 13 osób,
a druga 83 – dodał.

Protest rolników, a Tusk w Czechach. Co powiedział?

Polscy rolnicy w Warszawie, a premier Tusk pojechał do Czech

Lista wstydu. 16 proc. polskich firm naruszyło sankcje gospodarcze

Blisko co trzecia polska firma, czyli 31 proc. badanych, była
narażona na niezamierzone naruszenie sankcji, a 16 proc. je naruszyło –
wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego na zlecenie
EY.

Ruszył wielki protest rolników

W Warszawie protestują rolnicy. Ich celem jest Sejm, gdzie mają się
spotkać z marszałkiem Szymonem Hołownią, a następnie ruszą przed
Ministerstwo Rolnictwa. Rolników wspierają górnicy oraz przewoźnicy. Kilkanaście tysięcy rolników idzie dzisiaj ulicami Warszawy w ramach
protestu. Postulaty są niezmienne: usunięcie zapisów unijnego Zielonego
Ładu oraz powstrzymanie napływu żywności z Ukrainy.

Fiala: dziękuję za gotowość dołaczenia Polski do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji do Ukrainy

Dziękuję premierowi Donaldowi Tuskowi za wyrażoną przez niego
gotowość dołączenia Polski do czeskiej inicjatywy dostarczenia amunicji
artyleryjskiej do Ukrainy - powiedział szef rządu Czech Petr Fiala po
spotkaniu z premierem Tuskiem w Pradze.

Radom: Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. wypowiedzi Donalda Tuska

Szef NBP Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury ws.
umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat –
poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka
Borkowska. Szef PO mówił na konwencji w Radomiu m.in., że Glapiński jest
niekompetentny.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Hołownia po spotkaniu z

Hołownia po spotkaniu z rolnikami: dobrze by było zorganizować w Sejmie rodzaj "okrągłego stołu"

Uzgodniliśmy, że dobrze by było jak najszybciej zorganizować w
Sejmie rodzaj "okrągłego stołu", by eksperci, rolnicy, politycy i
przedstawiciele rynku rolnego mogli rozmawiać w sposób ciągły -
przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z
przedstawicielami protestujących rolników.

Warszawa: Protestujący rolnicy po spotkaniu z marszałkiem Sejmu: nie ma porozumienia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyjął we wtorek wysłanników
rolników i odebrał od nich postulaty - poinformowali uczestników
protestu rolników w stolicy członkowie delegacji, która udała się do
Sejmu. Jak zaznaczyli, nie zawarto żadnego porozumienia.

Niezwykłe doniesienia z polskiej fabryki samochodów

Latem tyska fabryka Stellantis zakończy produkcję Fiata 500 i Lancii
Ypsilon. Chiński Leapmotor, którego udziałowcem jest Stellantis, szuka
miejsca dla swoich aut w Europie. Są zadziwiająco podobne do Fiatów, zaś
Tychy przygotowują się już do montażu jakichś chińskich aut.

Mały atom i tani wodór. Polski projekt dostał 105 mln zł dofinansowania

Wodorowy projekt realizowany przez Synthos Dwory 7 uzyskał
dofinansowanie z programu Komisji Europejskiej, który wspiera działania
ważne z punktu widzenia całej Wspólnoty.

Rolnicze blokady na trasach S3 i S11 będą trwały całą dobę

Rolnicy protestują w centrum Szczecina. Przed gmach urzędu
wojewódzkiego na Wałach Chrobrego przyjechało ok. 40 ciągników. O
godzinie 13 rozpoczęło się spotkanie z wojewodą zachodniopomorskim
Adamem Rudawskim. Ekspresówki S3 i S11 nadal są zablokowane.

Kanclerz Niemiec: nie będzie żadnych żołnierzy na ukraińskiej ziemi, wysłanych przez państwa europejskie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił rozważany przez prezydenta
Francji Emmanuela Macrona pomysł wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę.
"Nie będzie żadnych żołnierzy na ukraińskiej ziemi, wysłanych przez
państwa europejskie" - powiedział we wtorek szef niemieckiego rządu.

Premier Węgier: Grupa Wyszehradzka żyje; jesteśmy w stanie zaakceptować swoje różnice

Wtorkowy szczyt grupy przekonał mnie, że Grupa Wyszehradzka żyje,
działa i jesteśmy w stanie zaakceptować nasze różnice; Węgry nadal są
gotowe do kontynuowania tej współpracy - powiedział we wtorek w Pradze
premier Węgier Viktor Orban.

Premier Czech: kraje V4 różnią się, ale jest zgoda co do konieczności pomocy Ukrainie

Między krajami Grupy Wyszehradzkiej pozostają różnice, ale jest
zgoda w dwóch kwestiach: rosyjska agresja na Ukrainę to naruszenie prawa
międzynarodowego, a Ukrainie potrzeba jest pomoc i powinniśmy jej
udzielić - powiedział we wtorek w Pradze premier Czech Petr Fiala.

Gawkowski: do 850 tys. zł dla samorządów na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa

Pierwsza umowa na realizację działań z zakresu cyberbezpieczeństwa w
ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd została podpisana we wtorek.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że ten projekt
otwiera nowy etap dla cyberbezpiecznego samorządu.
We wtorek Parlament Europejski zagłosował za rozporządzeniem w sprawie
odbudowy zasobów przyrodniczych. Większość polskich europosłów była
przeciwko.
Atmosferę podgrzewały też trwające protesty rolników, którzy najgłośniej
sprzeciwiali się nowemu prawu. Ostatecznie przyjęto je stosunkiem
głosów 329:275, a w większości partii politycznych, w tym EPL, nie było
jednomyślności. Jego celem jest odbudowa zdegradowanych ekosystemów w Unii Europejskiej – wyznaczono w tym zakresie konkretne cele na nadchodzące lata.W najbliższej dekadzie w Unii zostanie zasadzonych 3 mld nowych drzew,
a 20 proc. lądów i obszarów morskich oraz 30 proc. siedlisk w złym
stanie zostanie objętych środkami odbudowy przyrody. Do 2050 r. środki
ochrony mają objąć wszystkie wymagające tego ekosystemy, a także co
najmniej 90 proc. zdegradowanych siedlisk. Za przyjęciem NRL głosowali polscy europosłowie z Postępowego Sojuszu
Socjalistów i Demokratów, Odnówmy Europę oraz Zielonych (czyli przede
wszystkim politycy Nowej Lewicy i Polski 2050).

Europoseł Halicki: głosowaliśmy przeciwko przepisom dot. odbudowy zasobów przyrody, bo projekt jest niedopracowany

Głosowaliśmy przeciwko unijnym przepisom dotyczącym odbudowy zasobów
przyrody, bo projekt jest niedopracowany. Część obszarów, które mają
podlegać nowym regulacjom, to dziś tereny produkcyjne. Pytanie, kto
zwróci koszty odejścia od tej produkcji - powiedział PAP szef delegacji
PO-PSL w PE, europoseł Andrzej Halicki.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. ONZ: Izrael „systematycznie”

ONZ: Izrael „systematycznie” blokuje dostęp pomocy do Strefy Gazy

Siły izraelskie "systematycznie" blokują dostęp pomocy humanitarnej
dla Strefy Gazy, co jeszcze bardziej komplikuje i tak już utrudnione z
powodu działań wojennych zadanie dostarczenia pomocy na palestyńskie
terytorium - oświadczył we wtorek Jens Laerke, rzecznik Biura ONZ ds.
Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Protestujący rolnicy po spotkaniach w Sejmie i KPRM: nie ma porozumienia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyjął we wtorek wysłanników
rolników i odebrał od nich postulaty - poinformowali członkowie
delegacji, która udała się do Sejmu. Delegacja spotkała się również z
Janem Grabcem w KPRM. Po spotkaniach delegaci ocenili, że nie udało się
dojść do żadnego porozumienia. Następny protest zapowiedzieli na 6
marca.

TK na 5 marca przeniósł rozprawę ws. poleceń premiera w kontekście wyborów korespondencyjnych

Na 5 marca Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę dotyczącą tego,
czy konstytucyjne były przepisy "antycovidowe" w kontekście poleceń
wydawanych przez premiera w związku z przygotowaniem wyborów
korespondencyjnych w 2020 r. - wynika z wtorkowej wokandy na stronie TK.

NBP: osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banku centralnego

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banku
centralnego, w tym NBP. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe
stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne
wyniki finansowe – podał NBP we wtorkowym komunikacie.

Hojne nagrody na start. Nawet 37 tys. zł na głowę

Minister finansów Andrzej Domański w pierwszych dniach pracy wydał
na nagrody w resorcie 3,9 mln zł. Sprawę ujawnił portal money.pl

Parlament Europejski poparł surowsze unijne procedury dotyczące transportu odpadów

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek nowe unijne
procedury i instrumenty kontroli dotyczące transportu odpadów. Przy 587
głosach "za", 8 "przeciw" i 33 wstrzymujących się, posłowie poparli
porozumienie osiągnięte z Radą, które ma na celu skuteczniejszą ochronę
środowiska i zdrowia ludzkiego.

PE przyjął przepisy o przestępstwach przeciwko środowisku; na liście m.in. handel nielegalnie pozyskiwanym drewnem

We wtorek w Strasburgu Parlament Europejski przyjął nowe przepisy o
przestępstwach przeciwko środowisku i grożących za nie sankcjach. Do
listy przestępstw dodano m.in. handel nielegalnie pozyskiwanym drewnem,
poważne naruszenia unijnych przepisów o chemikaliach oraz
zanieczyszczenia powodowane przez statki.

Rozporządzenie ws. osłon dla pracowników branży węgla brunatnego i elektroenergetyki opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek rozporządzenie ministra
aktywów do ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora
elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.
Rozporządzenie dotyczy przyznawania i rozliczania dotacji na osłony.

Prezes Synthos: Orlen może wycofać się z projektu SMR

Na początku SMR-y to był projekt Synthosu. Dlatego nie ma zagrożenia dla jego realizacji - prezes Synthos dla ISBnews

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Niemcy: prawie 25 procent

Niemcy: prawie 25 procent mieszkańców Berlina nie ma niemieckiego obywatelstwa

W 2023 r. Berlin powiększył się o 27 291 mieszkańców, przy czym
liczba osób, które nie mają niemieckiego obywatelstwa, wzrosła o 5,1
procent - ogłosił Urząd Statystyczny Berlin-Brandenburgia. Oznacza to,
że w Berlinie w zeszłym roku mieszka 946 369 osób bez niemieckiego
paszportu, co stanowi 24,4 procent.

Unia Europejska z długami

Europosłowie PiS krytykują obecne władze Unii Europejskiej za
zaciąganie nowych długów i nierówne traktowanie rządów poszczególnych
państw członkowskich.  

Jak wskazano we wpisie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zmiany mają na celu m.in. "ułatwienie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a także usprawnienie ich działania".
Planuje się dalsze rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę a wymagających zgłoszenia, a także katalogu obiektów i robót budowlanych niewymagających zarówno decyzji o pozwoleniu na budowę jak i zgłoszenia.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Unia Europejska chce śmierci


Unia Europejska chce śmierci rolnictwa rodzinnego ze względów ideologicznych. "Rolnicy to przeszłość, migranci to przyszłość"

Najgorsze z dwóch światów: totalitaryzm na wewnątrz a liberalizm na zewnątrz Ale na tym nie koniec.
Jeżeli UE zachowuje się wobec rolników w sposób totalitarny
i despotyczny to jednak wraca do swoich tendencji liberalnych wobec
krajów na zewnątrz Unii. UE podpisała już 42 umowy wolnego handlu
z 74 krajami na pięciu kontynentach. W tym roku zaczęła obowiązywać
umowa z Nową Zelandią. Miała być podpisana umowę Mercosur z Ameryką
łacińską, ale z powodu protestu rolników, prezydent Macron poprosił
panią von der Leyen, aby sprawa została nieco odłożona. Nie na długo
zapewne. Te wszystkie umowy powodują, że trafia do krajów europejskich
masa tanich produktów rolnych, co dobija rolnictwo rodzinne. (W istocie
Mercosur ma jednak głownie za cel pozwolić Niemcom tanio importować
metale potrzebne do upadającego przemysłu samochodowego). Jest
rzeczą tragikomiczną, że UE, która tak pozornie dba na wewnątrz
o ekologie i implantuje nieprzemyślaną politykę w tej dziedzinie, która
dusi rolników europejskich, pozwala teraz na bezgraniczny import
produktów rolnych z krajów, w których te normy ekologiczne nie
są respektowane (stad między innymi tańsze ceny)! W rolnictwie
francuskim stosuje się (głównie w nawozach) n.p. 90mg/kg toksycznego
kadmu, kiedy to w Nowej Zelandii jest 120mg/kg, w Japonii 148 czy
w Kanadzie 889!

T.
Obszański: Będziemy walczyć i domagać się o swoje tak długo, jak będzie
trzeba. Nie zejdziemy z protestów nawet do lata czy jesieni

Do strajku generalnego, który odbędzie się 6 marca, dołączają się
myśliwi, leśnicy, transportowcy i wszystkie grupy społeczne, którym
zależy na tym, aby sprawy Zielonego Ładu były uporządkowane. Będziemy
walczyć i domagać się o swoje tak długo, jak będzie trzeba. Nawet do
lata czy jesieni nie zejdziemy z protestów. Rolnicy już jasno
powiedzieli, że stoimy pod ścianą, dlatego będziemy walczyć do skutku.
Myślę, iż ta walka będzie wygrana, dlatego Bruksela zaczyna się już
powoli cofać – zaznaczył Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników
Indywidualnych „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie
Radia Maryja.

Opłaty za autostrady mają zniknąć

Rynek infrastruktury czeka na określenie przez nową władzę, w jakim
zakresie w procesie budowy i utrzymania dróg publicznych będą mogły
uczestniczyć pomioty prywatne, mówi w rozmowie z WNP.PL Andrzej
Kaczmarek, prezes Stalexportu Autostrady.

USA: Johnson po spotkaniu z Bidenem: Najpierw musimy się zająć granicą, potem Ukrainą

Powiedziałem prezydentowi, że najpierw musimy zająć się otwartą
granicą USA; środkami dla Ukrainy zajmiemy się w odpowiednim czasie -
oświadczył we wtorek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson po
spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami obywdu partii w
Kongresie. Demokraci ostrzegali tymczasem, że bez funduszy dla Ukrainy
Kijów przegra wojnę.

W latach 2021-2027 Ukraina otrzyma 50 mld euro

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek w Strasburgu długoterminową pomoc finansową dla Ukrainy

Europosłowie PiS: unijne przepisy dot. odbudowy zasobów przyrody uderzają w rolników

Przyjęte we wtorek przez PE unijne przepisy dot. odbudowy zasobów
przyrody uderzają w rolników - przekonywali na konferencji w Strasburgu
europosłowie PiS. "Europejski Zielony Ład nigdy nie został poprzedzony
elementarną analizą finansową" - mówił na konferencji europoseł Bogdan
Rzońca.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Ejchart: czekamy na opinię

Ejchart: czekamy na opinię prezydenta ws. D. Korneluka; nie będzie obligująca

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart powiedziała w środę, że
resort czeka na opinię prezydenta Andrzeja Dudy ws. kandydata na
prokuratora krajowego Dariusza Korneluka. Podkreśliła, że opinia ta nie
będzie obligująca.

BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lutym wzrósł siódmy raz z rzędu

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lutym wyniósł 160,6 pkt. To
siódmy z rzędu wzrost tego wskaźnika – podał BIEC w raporcie.

Podwyżki dla nauczycieli. Samorządy pytają o zwrot pieniędzy

Związek Powiatów Polskich zastanawia się, czy podwyżka wynagrodzeń
nauczycieli uwzględniała wcześniejsze wyrównanie do płacy minimalnej.
Organizacja zrzeszającą samorządy napisała w tej sprawie do Ministerstwa
Edukacji Narodowej. Nie wyklucza, że będzie się domagać od rządu zwrotu
części pieniędzy.

"Zmiana, która sporo ułatwi". Tak wygląda budowa przydomowego schronu

Rząd chce, aby przydomowe schrony można było budować bez
pozwolenia. Zdaniem przedstawicieli branży to krok w dobrą stronę, ale
problemem i tak będą ogromne koszty. Za cenę takiego schronu można kupić
trzypokojowe mieszkanie pod Poznaniem.

Biznes ma dość pustych obietnic. Czeka na działania rządu

Niewłaściwe dobrane narzędzia wsparcia MŚP przez państwo powodują,
że środki nie trafiają na cele rozwojowe, ale wspomagają dumping -
środek konkurencyjnej walki z dużymi przedsiębiorstwami w naszej branży -
wskazuje Marek Piątkowski, dyrektor generalny,  wiceprezes zarządu
Bewy.

80. rocznica ukraińskiego mordu na Polakach w Hucie Pieniackiej

Obchodzimy dziś 80. rocznicę jednej z najokrutniejszych zbrodni na
ludności polskiej, do której doszło w Hucie Pieniackiej. Ukraińcy
zamordowali wówczas 850 mieszkańców wsi.
Teraz przepisy przyjmie jeszcze tylko Rada UE (ale w związku
ze wspomnianym porozumieniem jest to w zasadzie formalność), później
zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i 20 dni później,
wejdą w życie. Na ich podstawie kraje członkowskie będą musiały
w krótkim czasie przygotować krajowe plany odbudowy zasobów
przyrodniczych, przy czym będą musiały wypełnić wskaźniki kierunkowe
dotyczące odbudowy zdegradowanych zasobów przyrodniczych (lasów, łąk,
terenów podmokłych, rzek i jezior), co najmniej 30 proc. do roku 2030,
co najmniej 60 proc. do roku 2040 i co najmniej 90 proc. do roku 2050.
Oddzielne wskaźniki dotyczą odtworzenia osuszonych wcześniej torfowisk,
do 2030 roku ma to dotyczyć przynajmniej 30 proc., do 2040 roku
przynajmniej 40 proc. i do roku 2050 przynajmniej 50 proc. ich
wcześniejszej powierzchni. Jeżeli chodzi o grunty wykorzystywane
rolniczo, mechanizmy odbudowy zasobów przyrodniczych są określone
inaczej, aby poprawić różnorodność biologiczną konieczne jest dokonanie
postępu, jeżeli chodzi o wskaźnik liczebności motyli na obszarach
trawiastych, zwiększenie udziału elementów krajobrazu o wysokiej
różnorodności, a także zwiększenie zasobów węgla w glebach mineralnych.
W odniesieniu do gruntów wykorzystywanych rolniczo, te mechanizmy
odbudowy zasobów przyrodniczych, będą mogłyby być zawieszone, jeżeli
okazałoby się że powierzchnia tych gruntów zmniejszy się na tyle,
ze może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. BBN: wkrótce decyzja o

BBN: wkrótce decyzja o akceleratorze technologicznym NATO w Polsce

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w środę, że w
najbliższym czasie poznamy decyzję w sprawie ewentualnego uruchomienia w
Polsce akceleratora technologicznego w ramach programu DIANA.

Siekierski: po zmianach "Zielony Ład" jest do zaakceptowania

Po zmianach i wycofaniu się Komisji Europejskiej z obowiązku
ugorowania 4 proc. gruntów Zielony Ład jest do zaakceptowania przez
rolników - mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław
Siekierski.

Siekierski o liście firm importujących zboże z Ukrainy: musimy mieć pełną podstawę prawną, by ją opublikować

Musimy mieć pełną podstawę prawną, by móc opublikować listę firm
importujących zboże z Ukrainy. Należy rozróżnić podmioty, które robiły
to legalnie od tych, które importowały w momencie obowiązywania embarga
na dane produkty - mówił w środę w Studiu PAP minister rolnictwa Czesław
Siekierski.

Urzędnicy chcą własnej płacy minimalnej. Wyższej niż u reszty Polaków

Związkowa Alternatywa domaga się ustalenia minimalnego
wynagrodzenia dla pracowników "budżetówki" i pracowników firm, które
wykonują zlecenia publiczne. Pensja miałaby być powiązania z krajowym
minimum i być od niego 20 proc. wyższa.

Prokuratura wszczęła na nowo śledztwo dotyczące zakupu "Pegasusa"

Prokuratura na nowo wszczęła śledztwo dotyczące oprogramowania
"Pegasus". Dochodzenie prowadzi zespół do spraw Funduszu
Sprawiedliwości.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości opuścili posiedzenie komisji śledczej

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych - na wniosek
prokurator Ewy Wrzosek - wyłączyła Michała Wójcika (PiS) ze środowego
posiedzenia komisji. W akcie protestu przeciwko tej decyzji wraz z
posłem Wójcikiem posiedzenie opuścili pozostali posłowie PiS zasiadający
w komisji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Piotr Duda: jeśli nie będzie

Piotr Duda: jeśli nie będzie szybkiej reakcji rządu ws. rolników to protesty będą się nasilały

Jeśli nie będzie szybkiej reakcji rządu ws. rolników to protesty
będą się nasilały - powiedział w środę przewodniczący NSZZ "Solidarność"
Piotr Duda. Dodał, że kierowany przed niego związek będzie wspierał
rolników.

Prezydent o pacyfikacji Wanat: jeden z najstraszniejszych na polskiej wsi aktów terroru niemieckiego

Pacyfikacja wsi Wanaty to jeden z najstraszniejszych w całym okresie
II wojny światowej na polskiej wsi aktów terroru niemieckiego -
powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w Woli Łaskarzewskiej.
Zaznaczył, że "większość sprawców, którzy zabijali od domu do domu,
nigdy nie poniosła żadnych konsekwencji".

Tusk: Europa może zagwarantować pokój i bezpieczeństwo sobie oraz sąsiadom

Europa jako całość musi uwierzyć, że jest potęgą mogącą
zagwarantować pokój i bezpieczeństwo sobie i swoim sąsiadom, tylko
musimy stać się w każdym aspekcie silniejsi niż Rosja, to wymaga zwrotu w
naszym myśleniu, a nie jakichś wielkich rewolucji przemysłowych -
podkreślił premier Donald Tusk.

Tusk: ochrona granicy z Rosją i Białorusią to dla Polski być albo nie być

Dla Polski skuteczna ochrona granicy z Rosją i Białorusią to nie
jest kwestia polityki migracyjnej, ale to być albo nie być - podkreślił
w środę premier Donald Tusk, po spotkaniu z szefem rządu Norwegii
Jonasem Gahr Store.

Donald Tusk mówi o bolesnym rozwiązaniu w sprawie granicy z Ukrainą

Rozmawiamy ze stroną ukraińską o całkowitym zamknięciu granicy na
wymianę towarową - oświadczył 28 lutego premier Donald Tusk. Jak jednak
zaznaczył, byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron.

Premier: w czwartek szczyt rolniczy w Centrum Dialog w Warszawie

Na czwartek zwołałem szczyt rolniczy w Centrum Dialog w Warszawie;
spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup - zapowiedział w
środę premier Donald Tusk. Dodał, że pierwsza transza środków z KPO
powinna być wypłacona rolnikom w najbliższych dniach, może nawet jutro;
to 6 mld euro.

Posłowie PiS: banki zablokowały prace nad przepisami ws. wakacji kredytowych

Banki wywierają nacisk na rząd, zablokowały prace nad przepisami ws.
wakacji kredytowych - stwierdzili w środę posłowie PiS Zbigniew Kuźmiuk
i Waldemar Buda. Zaznaczyli, że wakacje kredytowe są finansowane przez
banki, budżet państwa nie ponosi w związku z tym rozwiązaniem żadnych
kosztów.

Banki proponują alternatywę dla wakacji kredytowych

Sektor bankowy sprzeciwia się wprowadzeniu rozwiązań zbliżonych do
wakacji kredytowych; stawia na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

W tym kraju nie zobaczysz już nazwy "wege mięso". Wprowadzają zakaz

Francuski rząd zakazał stosowania nazw towarów pochodzenia
zwierzęcego dla produktów roślinnych. To odpowiedź na żądania sektora
produktów mięsnych. Jeśli producenci nie będą przestrzegać nowych
przepisów, grożą im wysokie kary - nawet kilka tysięcy euro.

Były prezes Orlenu o najważniejszym zadaniu: wykonane!

Daniel Obajtek o tym, co mamy dziś zamiast ropy i gazu z Rosji

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Liban: Szef Hamasu wezwał do

Liban: Szef Hamasu wezwał do Arabów do zabarykadowania się w meczecie Al-Aksa

Szef libańskiej organizacji terrorystycznej Hamas Ismail Hanije
wezwał w środę arabskich mieszkańców Zachodniego Brzegu i Jerozolimy do
zabarykadowania się w meczecie Al-Aksa na początku ramadanu,
muzułmańskiego miesiąca postu i modlitw - podał portal Jerusalem Post.

Audyt CPK, czyli “państwo z dykty powraca”

Wybrano wykonawców pierwszego audytu dotyczącego CPK. Eksperci mają
wątpliwości, czy zostali ocenieni w sposób merytoryczny

Polska kupi w USA system dowodzenia dla wyrzutni rakiet

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze jutro (29 lutego) umowę na
zakup amerykańskiego systemu dowodzenia obronną przeciwlotniczą i
przeciwrakietową IBCS. W ramach tej umowy będzie dalej rozwijany polski
program dla 6 baterii Wisła (wyrzutnie Patriot) i 23 zestawów Narew.

Marszałek Hołownia: format wyszehradzki jest na pewno na zakręcie

Format wyszehradzki przeżywa w tej chwili można powiedzieć, nie
wiem, czy słowo kryzys jest właściwe, ale jest na pewno na zakręcie, za
którym mam nadzieję wyłoni się współpraca - powiedział w środę marszałek
Sejmu Szymon Hołownia.

Plan dla rolników w trzech punktach. Na już!

„Protest rolników to wyraz głębokiej niezgody na to, jakie realia
zapanowały w Polsce w ostatnim czasie” - Mateusz Morawiecki

Siekierski: szczegóły negocjacji z Ukrainą na obecnym etapie nie powinny być ujawniane

Szczegóły negocjacji z Ukrainą ws. wymiany handlowej nie powinny być
na obecnym etapie rozmów ujawniane - oświadczył minister rolnictwa
Czesław Siekierski. We wtorek posłowie PiS, w czasie kontroli w resorcie
ogłosili, że ministerstwo utajniło te informacje.

Donald Tusk rozważa całkowite zamknięcie jednej z granic

W zwołanym na czwartek szczycie rolniczym weźmie udział premier
Donald Tusk, który spotka się z liderami protestujących grup. Szef rządu
dodał, że w związku z napływem produktów rolnych z Ukrainy, prowadzone
są rozmowy o możliwym czasowym zamknięciu granicy.

Piotr Duda: jeśli nie będzie szybkiej reakcji rządu ws. rolników to protesty będą się nasilały

Jeśli nie będzie szybkiej reakcji rządu ws. rolników to protesty
będą się nasilały - powiedział w środę przewodniczący NSZZ "Solidarność"
Piotr Duda. Dodał, że kierowany przed niego związek będzie wspierał
rolników.

Scholz i Macron otwarcie ze sobą rywalizują, to katastrofa

Ukraina jest coraz bardziej w defensywie, USA się wycofują. Niemcy i
Francja powinny wykazać się przywództwem. Zamiast tego kanclerz Olaf
Scholz i prezydent Emmanuel Macron otwarcie ze sobą rywalizują. To
katastrofa - komentuje w środę portal tygodnika "Spiegel".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Sejmowa komisja śledcza ds.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchała prok. Ewę Wrzosek oraz prok. Edytę Dudzińską

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchała
kolejnych świadków. Pierwszym była prokurator Ewa Wrzosek, która w
kwietniu 2020 roku wszczęła śledztwo w badanej przez posłów sprawie.

Wraca ustawa wiatrakowa  

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada powrót do ustawy
wiatrakowej. W zmienionym projekcie wiatraki mają stać nie bliżej niż
500 metrów od nieruchomości.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Ukraina zaprzecza: nie

Ukraina zaprzecza: nie negocjujemy zamknięcia granicy z Polską

Ukraina nie zamknie granicy z Polską, nie prowadzimy negocjacji w
tej sprawie - oświadczył w środę ukraiński wicepremier Ołeksandr
Kubrakow. Dodał, że Kijów czeka na "odpowiednie decyzje" ze strony
polskiego rządu, by sytuacja nie osiągnęła poziomu impasu.

Niemcy: Lider CSU: spór o Taurusy przynosi szkody w polityce zagranicznej

Lider CSU i premier Bawarii Markus Soeder ocenił w środę w rozmowie z
gazetą "Augsburger Allgemeine", że SPD i kanclerz Olaf Scholz
zaszkodzili polityce zagranicznej Niemiec ze względu na spór o dostawę
pocisków Taurus na Ukrainę.

Urzędnik zgubił plany zabezpieczenia ulic w trakcie olimpiady

Paryska policja miejska potwierdziła informację o rozpoczęciu
dochodzenia w sprawie zagubienia przez urzędnika ratusza komputera
zawierającego tajne informacje na temat zabezpieczenia ulic podczas
igrzysk olimpijskich.

Centralny
Port Komunikacyjny – postępowanie w sprawie przeprowadzenia audytu
harmonogramów zostało unieważnione przez zamawiającego bez podania
przyczyny

„W trosce o zapewnienie najwyższej jakości audytu obejmującego
weryfikację i ocenę harmonogramów spółki Centralny Port Komunikacyjny
dla części lotniskowej oraz kolejowej (w zakresie linii kolejowych tzw.
>>Y<<) Zamawiający zdecydował o unieważnieniu postępowania
przetargowego w tej sprawie bez podania przyczyny” – poinformowała
spółka CPK na swojej stronie internetowej.

Europosłanka Anna Zalewska (PiS) przekonywała na konferencji, że "przegłosowano dokument, który bezpośrednio uderza w rolników". "Widzimy
sytuację, w której polski rolnik, polski leśnik będzie miał ogromne
kłopoty. (...) Rolnicy mają mieć kontrolerów, z krajów członkowskich i
UE, którzy systematycznie będą badać ziemię, karać i wskazywać w jaki
sposób mają gospodarować swoja rolą. (...) To obywatele zapłacą za
pomysły Komisji Europejskiej. Trzeba zaciągnąć hamulec i przeliczyć to
jeszcze raz i wybrać to, co naprawdę służy środowisku" - podkreśliła
Zalewska. Parlament
Europejski przyjął we wtorkowym głosowaniu kontrowersyjne porozumienie z
Radą w sprawie nowego unijnego prawa o odbudowie zasobów
przyrodniczych. Zwolennicy nowych przepisów uważają, że pomogą one
odbudować zniszczoną przyrodę w UE, a krytycy, że będą niekorzystne dla
rolników.

Gospodarka strefy euro ma kłopoty? KE podał wskaźnik koniunktury gospodarczej za luty

Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w strefie euro wyniósł
95,4 pkt w lutym br. wobec 96,1 pkt w poprzednim miesiącu, podała
Komisja Europejska (KE).Konsensus rynkowy wynosił 96,6 pkt.Wskaźnik oczekiwań dotyczących zatrudnienia (EEI) w przypadku strefy euro w lutym br. wyniósł 102,5 pkt wobec 102,3 pkt miesiąc wcześniej.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. 6 mld euro na przemysł

6 mld euro na przemysł obronny. Unijny bank przyspieszy inwestycje

Unia Europejska musi wzmocnić europejski przemysł obronny;
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma na ten cel jeszcze 6 mld euro -
powiedziała w Parlamencie Europejskim w Strasburgu prezes EBI Nadia
Calvino. Proces inwestowania tych środków zostanie przyspieszony -
dodała.

Hamas: 30 tys. ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy; Izrael: ponad 12 tys. z nich to zabici terroryści

Resort zdrowia rządzącego w Strefie Gazy terrorystycznego Hamasu
poinformował w czwartek, że liczba palestyńskich ofiar śmiertelnych
wojny z Izraelem przekroczyła 30 tys. Zdaniem armii izraelskiej już
przed tygodniem ponad 12 tys. z tej liczby stanowili zabici w walce
bojownicy Hamasu.

PKO BP: GUS potwierdzi niski wzrost gospodarczy

GUS potwierdzi, że wzrost gospodarczy w IV kw. 2023 r. wyniósł 1
proc., a więc tyle, ile urząd podał we wstępnym szacunku – powiedziała
PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska. Według niej, nowością
będzie struktura wzrostu gospodarczego w IV kw.

Sąd Najwyższy zgodził się rozstrzygnąć, czy immunitet ochroni Trumpa przed zarzutami karnymi

Sąd Najwyższy USA ogłosił w środę, że rozstrzygnie, czy prezydencki
immunitet chronił Donalda Trumpa przed zarzutami karnymi postawionymi
przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha w związku z próbami byłego
prezydenta, by utrzymać się przy władzy, mimo wyborczej porażki. Oznacza
to, że proces Trumpa w tej sprawie może nie odbyć się przed wyborami.

USA: Sędzia z Illinois wydała wyrok wykluczający Trumpa z prawyborów w tym stanie

Sędzia z Illinois zakazała w środę umieszczenia Donalda Trumpa na
liście wyborczej w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej w
tym stanie w środkowej części USA. Uzasadniła to rolą jaką odegrał w
zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, ale odroczyła wykonanie
wyroku do czasu apelacji Trumpa.

Kanada: Media: rząd przywraca wizy dla Meksykanów

Rząd Kanady częściowo przywróci wizy dla osób z meksykańskimi
paszportami, po siedmiu latach ruchu bezwizowego. Zmiany dotyczą głównie
tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w Kanadzie – podał w środę
publiczny nadawca Radio-Canada.

Polskim atomem pokieruje człowiek od gazoportu

Jan Chadam, były prezes Gaz-Systemu, który sfinalizował budowę
gazoportu, ma zostać prezesem Polskich Elektrowni Jądrowych. Wciąż
jednak nie wiadomo, kto w rządzie będzie sprawował nadzór nad atomową
spółką - nadal resort klimatu i środowiska czy tworzony resort
przemysłu.

Ekspert: w sprawie audytu CPK "presja ma sens"

Presja ma sens - stwierdził w środę prezes Stowarzyszenia TAKdlaCPK
Maciej Wilk, odnosząc się do unieważnienia przetargu na audyt
harmonogramów inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wcześniej
ocenił, że wybrane podmioty nie mają kompetencji i doświadczenia, by
opiniować projekt tej skali.
Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT
na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku. Stawką 0
proc. objęte są towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr
10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości
5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej - od 1 lutego 2022
r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0 proc. Zerowa stawka VAT obejmuje
zatem podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i
produkty ze zbóż.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Kujawsko-pomorskie: Rolnicy

Kujawsko-pomorskie: Rolnicy blokują dk 15 i węzeł A1 koło Torunia

Uczestnicy protestu rolników blokują w czwartek trasy w okolicy
Torunia - drogę krajową nr 15 w Gronowie oraz węzeł autostrady A1 w
Turznie - poinformował dyżurny Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Krzysztof
Przytarski.

Wiceszef MS: mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany "trójpak" ws. TK

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek powiedział w
czwartek, że ma nadzieję, iż w przyszłym tygodniu, na najbliższym
posiedzeniu Sejmu, zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału
Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w konstytucji.

Media: rosyjski gaz ziemny stanowi prawie 60 proc. całkowitych dostaw do Czech

Gazeta "Lidove Noviny" powiadomiła w czwartek, powołując się na dane
czeskiego Urzędu Statystycznego, że 60 proc. dostaw gazu do Czech
stanowi surowiec pochodzący z Rosji. Gaz dociera do tego kraju m.in.
dlatego, że państwa, które go odbierają, np. Słowacja, mają pełne
zbiorniki. Nadmiar surowca płynie więc dalej.

Orlen trafił na bogatsze złoże

Odwiert rozpoznawczy PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen wykonany na
koncesji PL211 CS na Morzu Norweskim potwierdził, że w złożu Adriana
znajdują się zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28
do 43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Gen. Kukuła: trwają ćwiczenia, mamy w terenie około 20 tys. żołnierzy

Trwają ćwiczenia Steadfast Defender i Dragon, mamy w terenie około
20 tys. żołnierzy - powiedział w czwartek szef Sztabu Generalnego Wojska
Polskiego gen. Wiesław Kukuła.

Bejda: weryfikujemy umowy zbrojeniowe, by ustalić najpilniejsze potrzeby wojska

Trwa audyt wszystkich umów zbrojeniowych zawartych od 2016 r., ale
nie po to by je zrywać - powiedział  wiceszef MON Paweł Bejda. W
weryfikację umów włączy się Sztab Generalny WP po to, by wojsko mogło
mieć decydujący wpływ na to, czego potrzebuje w pierwszej kolejności.

Hipokryzja Komisji Europejskiej ws. oceny praworządności w Polsce

Europosłowie Zjednoczonej Prawicy wskazują na hipokryzję Komisji
Europejskiej ws. oceny praworządności w Polsce. Stanowisko wybrzmiało
podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

NATO odcina się od pomysłu E. Macrona ws. interwencji zbrojnej na Ukrainie

Wypowiedź prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, o wysłaniu na
Ukrainę zachodnich wojsk wywołała na świecie ożywioną dyskusję. Kraje
NATO ze Stanami Zjednoczonymi na czele odcinają się od tych słów.

Rząd odesłał rolników „z kwitkiem”, a na dziś zwołuje szczyt rolniczy. Tusk nie rozumie powagi sytuacji w polskim rolnictwie

Rolnicy zostali odesłani „z kwitkiem”, ani marszałek Hołownia, ani
minister Grabiec nie mieli im nic do zaproponowania, jak po tych
spotkaniach oświadczali uczestniczący w nich rolnicy, nie padły żadne
propozycje, które mogłyby doprowadzić do zakończenia protestów. W tej
sytuacji rolnicy zapowiedzieli powrót do Warszawy już 6 marca, przy czym
tym razem mają się pojawić w stolicy z maszynami rolniczymi, głównie
ciągnikami i  ma ich wesprzeć także Związek Zawodowy Solidarność.Nagle wczoraj premier Tusk ogłosił, że już w czwartek organizuje
w Warszawie szczyt rolniczy w centrum „Dialog”, na które mają być
zaproszeni liderzy wszystkich protestujących grup, co będzie chyba
trudne, bo tych protestów, było co najmniej kilkaset w całym kraju.
Skoro we wtorek nie było żadnych propozycji dla rolników, to czy w ciągu
zaledwie 48 godzin, mogą być przygotowane jakieś merytoryczne
propozycje zwłaszcza, że musiałby one powstawać zarówno w negocjacjach
z Komisją Europejską jak i stroną ukraińską, a jak wiadomo takie
negocjacje się nie toczą. Wczoraj także Tusk poinformował, że w następnym tygodniu otrzymamy
w ramach KPO kolejną transzę środków w wysokości 6 mld euro i one mogą
być wypłacone od razu rolnikom, tyle tylko, że w ramach KPO przewidziano
2,2 mld euro środków na rolnictwo, ale zasadnicza ich część jest
przeznaczona na przetwórstwo produktów pochodzenia rolniczego. Odbyły
się już nabory wniosków dotyczące tego programu i wszystkie środki
zostały już rozdysponowane, w związku z tym nie ma już możliwości
przeznaczenia w ramach KPO dodatkowo na rolnictwo nawet 1euro. Te dwa
fakty świadczą o tym, że Tusk nie rozumie powagi sytuacji w polskim
rolnictwie i chce rozwiązywać te problemy PR-owsko, ale rolnicza
rzeczywistość „skrzeczy” i premier się o tym w najbliższych dniach
przekona na własnej skórze.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Warszawa: Mazowiecki

Warszawa: Mazowiecki konserwator zabytków został odwołany

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, na wniosek Generalnego
Konserwatora Zabytków, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i
Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej, odwołał 29 lutego br. prof.
dra hab. Jakuba Lewickiego z pełnienia funkcji Mazowieckiego
Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - napisano w oświadczeniu
opublikowanym na stronie urzędu.

Miotła Tuska. Prezes i wiceprezes PPL odwołani

Polskie Porty Lotnicze: Stanisław Wojtera odwołany z funkcji prezesa

Marszałek Senatu: mimo różnic widzimy możliwość dalszej współpracy w ramach V4

Mimo różnic widzimy możliwość dalszej współpracy w ramach Grupy
Wyszehradzkiej - powiedziała w czwartek w Pradze marszałek Senatu
Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła nadzieję, że przyszła prezydencja
Polski w V4 przyczyni się do rozwoju bezpieczeństwa regionu i Europy.

PGZ zbuduje dla wojska system, który da nam przewagę na polu walki

Grupa spółek zbrojeniowych na czele z Polską Grupą Zbrojeniową
 przygotowuje dla Sił Zbrojnych RP konstelację satelitów radarowych wraz
ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. W Biurze Projektów C4 PGZ
omawiano postępy w realizacji prac - informuje PGZ.

PE: Putin ponosi odpowiedzialność karną i polityczną za śmierć Aleksieja Nawalnego

Państwo rosyjskie i Władimir Putin osobiście ponoszą
odpowiedzialność karną i polityczną za śmierć Aleksieja Nawalnego -
stwierdzili europosłowie w przyjętej w czwartek rezolucji.

Wojsko dostanie amerykański system za ponad 2,5 mld dolarów

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
podpisał 29 lutego umowę na zintegrowany system dowodzenia obroną
przeciwlotniczą i przeciwrakietową dla II fazy programu "Wisła" oraz
programu "Narew".

Polskie źródło dyplomatyczne: wypłata pierwszej transzy środków KPO nastąpi na początku kwietnia

Decyzja KE dotyczy oceny pierwszego wniosku o płatność z KPO i
umożliwi wypłatę Polsce 6,3 mld euro. Wypłata pierwszej transzy środków
nastąpi na początku kwietnia - przekazało PAP polskie źródło
dyplomatyczne.

„Gazeta Bankowa”: Gdzie jest plan na gospodarkę?

Gospodarka potrzebuje stabilnej i jasnej strategii na następne lata.
Gdzie jest plan? To temat marcowego wydania “Gazety Bankowej” – już na
rynku

Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z organizacjami rolniczymi

Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z rolniczymi
organizacjami związkowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w
Warszawie. Obok szefa rządu w rozmowach uczestniczy m.in. minister
rolnictwa Czesław Siekierski.

Milionowe projekty NCBR stanęły pod wielkim znakiem zapytania

W ramach konkursu "Szybka Ścieżka" kolejne 38 projektów na kwotę
blisko 113 mln zł zostanie wstrzymanych - poinformował 29 lutego poseł
KO Dariusz Joński, komentując wyniki kolejnych kontroli w Narodowym
Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Dziwne rzeczy dzieją się wokół byłej fabryki rosyjskich oligarchów

Trwa zamieszanie wokół fabryki Boerner Insulation w Wykrotach,
należącej do objętej sankcjami spółki rosyjskiego Technonicolu. - To
może być próba wpływu na proces sprzedaży aktywów - sugeruje w rozmowie z
WNP.PL zarządca przymusowy Boernera Paweł Piotrowski.

Oni muszą zapłacić podatek od deszczu. Tyle wynosi danina

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, nazywana
podatkiem od deszczu, obowiązuje w Polsce już od kilku lat. Zobowiązani
do jej opłacania są właściciele nieruchomości, których duża część jest
zabudowana. Wyjaśniamy, kogo dotyczy danina.

PKO BP z optymizmem o polskiej gospodarce: będzie rosnąć

W 2024 r. będzie kontynuowane ożywienie gospodarcze; dynamika PKB
pod koniec roku powinna wzrosnąć do prawie 5 proc. r/r - przewidują
ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS. Motorem odbicia będzie
konsumpcja prywatna oraz inwestycje - dodają.

Ceny prądu w górę od lipca. Znamy kwoty

Tylko do końca czerwca rząd planuje utrzymać zamrożone ceny energii
elektrycznej. Oznacza to, że w drugiej połowie roku zobaczymy wyższe
kwoty na rachunkach za prąd. O ile wyższe? Odpowiadamy.

Unijne fundusze odblokowane

Polska dostanie dostęp do 76,5 mld euro w latach 2021–2027

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. W LP powstał zespół, którego

W LP powstał zespół, którego zadaniem jest przywrócenie certyfikatów FSC dla drewna

W czwartek powołano zespół roboczy, którego zadaniem będzie
przygotowanie rozwiązań do przywrócenia certyfikacji FSC dla drewna w
skali ogólnokrajowej - poinformowały Lasy Państwowe. Pierwszym krokiem
jest przywrócenie tego certyfikatu dla regionalnej dyrekcji w
Białymstoku.

Joński domaga się przeprosin od prokurator Dudzińskiej

Przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych Dariusz Joński (KO)
domaga się przeprosin od prokurator Edyty Dudzińskiej, która na
posiedzeniu komisji zarzuciła Jońskiemu przypisywanie jej m.in.
umorzenie postępowania z zawiadomienia NIK ws. wyborów kopertowych.
Joński twierdzi, że nie mówił o Dudzińskiej.

Chciał monopolu w lotniskowych władzach w Polsce. Wyleciał z hukiem

Od początku tygodnia w środowisku lotniczym krążyła informacja -
przed piątkiem (1 marca) Stanisław Wojtera, prezes PPL, straci pracę.
Właśnie został odwołany (29 lutego). Pracę stracił też wiceprezes Witold
Janiszewski, który był prawą ręką Wojtery.

Gaz będzie tańszy. Są zmiany w taryfie

Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla
gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych spółki PGNiG
Obrót Detaliczny. W efekcie ceny gazu zostały obniżone o 8,54 proc.

Zmiany w rządzie

W rządzie wciąż trwa podział kompetencji, jeśli chodzi o kluczowe
sektory energii i surowców. 1 marca oficjalnie działalność rozpoczyna
Ministerstwo Przemysłu. Prawdopodobnie powołany zostanie sekretarz stanu
ds. gospodarki surowcami energetycznymi.

CNN: USA obawiają się interwencji Izraela w Libanie

Biały Dom jest zaniepokojony informacjami swojego wywiadu o
możliwości izraelskiej interwencji lądowej w Libanie - podała w czwartek
stacja CNN, opierając się na swoich źródłach. Jeśli Hezbollah nie
wycofa swoich sił z północnej części kraju, do inwazji mogłoby dojść
wiosną bądź latem.

MF: po lutym potrzeby pożyczkowe państwa na 2024 r. sfinansowane w 43 proc.

Na koniec lutego stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb
pożyczkowych brutto budżetu państwa wynosi ok. 43 proc. - poinformował w
czwartek wiceminister finansów Jurand Drop.

Zwrot akcji w sprawie Krabów dla armii. Jest nowa oferta

Wczoraj pisaliśmy, że Agencja Uzbrojenia nie dostała w wymaganym
terminie od Huty Stalowa Wola oferty na dostawę 96 armatohaubic Krab.
Dziś okazało się, że oferta została jednak złożona.

Umowa zbrojeniowa. Koreańczycy gotowi. A nasz rząd?

Parlament Korei Południowej przyjął ustawę umożliwiającą wsparcie kredytowe eksportu broni do Polski

Resort cyfryzacji chce przyspieszyć inwestycję Intela w Polsce. Potrzebna zgoda KE

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski rozmawiał z unijnymi
komisarzami na temat przyśpieszenia postępowania prenotyfikacyjnego
dotyczącego pomocy publicznej dla planowanej w Polsce inwestycji firmy
Intel.

Komisja Europejska odblokowała prawie 137 miliardów euro dla Polski

Komisja Europejska odblokowała prawie 137 mld euro dla Polski.
Chodzi o pieniądze z KPO i Funduszu Spójności. Bruksela wydała wstępną
pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatności z Funduszu Odbudowy.
Otwiera to drogę do wypłaty Polsce 6 mld 300 mln euro.

"Są deklaracje pana premiera, że musi podjąć pewne kroki w sprawie
zamknięcia granicy i Zielonego Ładu. Wytłumaczył szczegółowo
konsekwencje zamknięcia granicy i Zielonego Ładu. To była bardzo
konstruktywna rozmowa i duże światło w tunelu, żeby zażegnać to co się
dzieje" - relacjonował jeden z przedstawicieli rolników, Andrzej
Sobociński. "Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak
dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie
obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich. Jak mówili inni uczestnicy rozmów, premier wyjaśniał, że nawet
czasowe zamknięcie granicy z Ukrainą nie rozwiąże problemu, ponieważ
poszkodowane zostaną inne branże. Zadeklarowali, że rolnicze blokady
będą trwały, i że protest planowany w Warszawie na 6 marca br. nie
został odwołany.

Ministerstwo Klimatu potwierdza zmiany w systemie wsparcia odbiorców energii. To koniec z zamrażaniem cen?

Ministerstwo uważa więc, że teraz rachunki za prąd „stanowią mniejszą część koszyka wydatków, niż na początku kryzysu”.
Resort argumentuje także, że w ogóle w Unii Europejskiej kolejne kraje
rezygnują „z ingerencji w rynek” czyli z działań osłonowych swoich
obywateli. Stąd – w opinii MKiŚ – „kluczowe jest skoncentrowanie się
na tych najwrażliwszych osobach, które pomimo powrotu do stabilnych
warunków na rynku, wciąż ponoszą konsekwencje tamtego kryzysu”. A to jednoznaczny
sygnał, że rząd wycofa się z zamrożenia cen, zaś w zamian zaproponuje
pomoc (ulgi lub dopłaty) dla osób w najtrudniejszej sytuacji.
Trudno jednak przewidzieć, czy ministerstwo zaproponuje, by stosować
kryterium dochodowe, czy może na dopłaty do rachunków za prąd będą mogły
liczyć tylko osoby korzystające obecnie ze wsparcia ośrodków
pomocy społecznej.

Polska w Prokuraturze Europejskiej. Jest komentarz wiceszefa MS

5 stycznia Polska przekazała do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej
formalną notyfikację o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej. W
czwartek Komisja Europejska potwierdziła udział Polski w Prokuraturze
Europejskiej, która będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania
przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, popełnionych w Polsce
po 1 czerwca 2021 roku. Prokuratura Europejska rozpoczęła funkcjonowanie 1 czerwca w 2021 r.
Polska była wówczas jednym z pięciu krajów, które do EPPO nie
przystąpiły. Ówczesne polskie władze stały na stanowisku, że
rozporządzenie w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej nie wiąże
Polski i nie będzie bezpośrednio stosowane.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Zadłużenie Skarbu Państwa

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 2,8% m/m i wyniosło 1 346 199,4 mln
zł na koniec grudnia 2023 r., podało Ministerstwo Finansów. Od początku
roku odnotowano wzrost o 8,7%.

"Wzrost zadłużenia w grudniu 2023 r. był głównie wypadkową:


potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (+49,5 mld zł), w tym
deficytu budżetu państwa w wysokości 42,9 mld zł, zarządzania środkami
europejskimi (+6,5 mld zł) oraz konsolidacji zarządzania płynnością
(+1,7 mld zł),

• zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych (-18,6 mld zł),

• przekazania obligacji skarbowych na podstawie innych ustaw niż ustawa o finansach publicznych (+6,5 mld zł),


zmiany pozostałego zadłużenia SP (-0,8 mld zł), w tym spadku depozytów
jednostek sektora finansów publicznych (-0,7 mld zł), spadku depozytów
jednostek sektora instytucji rządowych i samorządowych (-2,0 mld zł) w
ramach konsolidacji zarządzania płynnością,
różnic kursowych (-0,3 mld zł) – umocnienia PLN wobec EUR o 0,03%, wobec
USD o 1,2%, wobec CNY o 0,8% oraz osłabienia wobec JPY o 2,7%" -
czytamy w komunikacie.

"Wzrost zadłużenia od początku 2023 r. był głównie wypadkową:


potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (+137,6 mld zł), głównie jako
wynik deficytu budżetu państwa w wysokości 85,6 mld zł, konsolidacji
zarządzania płynnością (+38,2 mld zł) oraz zarządzania środkami
europejskimi (+14,3 mld zł),

• zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych (-17,7 mld zł),

• przekazania obligacji skarbowych na podstawie innych ustaw niż ustawa o finansach publicznych (+21,6 mld zł),


zmiany pozostałego zadłużenia SP (-14,8 mld zł), w tym spadku depozytów
jednostek sektora finansów publicznych (-14,3 mld zł) oraz jednostek
sektora instytucji rządowych i samorządowych (-6,7 mld zł) w ramach
konsolidacji zarządzania płynnością oraz wzrostu pożyczek udzielonych
przez jednostki sektora finansów publicznych (+5,0 mld zł),


różnic kursowych (-24,5 mld zł) – umocnienia PLN wobec EUR o 7,3%, wobec
USD o 10,6%, wobec CNY o 12,8% oraz wobec JPY o 16,8%" - czytamy dalej.

Zadłużenie
krajowe (według kryterium miejsca emisji) w grudniu 2023 r. wzrosło o
16,1 mld zł, co było wynikiem salda emisji rynkowych skarbowych papierów
wartościowych (SPW; +15,8 mld zł), oszczędnościowych SPW (+3,2 mld zł)
oraz pozostałego zadłużenia SP (-2,9 mld zł), wskazał też resort.

Zadłużenie
Skarbu Państwa wzrosło o 1,4% m/m i wyniosło ok. 1 365 mld zł na koniec
stycznia 2024 r., podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe
dane.

"Według
wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec stycznia 2024 r.
wyniosło ok. 1 365,0 mld zł, co oznaczało wzrost o 18,8 mld zł (+1,4%)
m/m. Zadłużenie w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło:

• dług krajowy: ok. 1.061,2 mld zł,

• dług w walutach obcych: ok. 303,8 mld zł (tj. 22,3% całego długu SP)" - czytamy w komunikacie.

Resort podał także, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2023 r. wyniosło 1 346 199,4 mln zł.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Tusk: będzie lista

Tusk: będzie lista "precyzyjnych postulatów" co do zmian w Zielonym Ładzie

Będzie przygotowana lista precyzyjnych postulatów polskiej strony do
zmian w Zielonym Ładzie- zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk.
Podkreślił, że polskie rolnictwo " nie będzie respektowało" zapisów
Zielonego Ładu, jeśli nie zostaną one zmienione.

Bez porozumienia rolników z rządem. Jest data kolejnego spotkania

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z
protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk.
Przedstawiciele protestujących rolników zadeklarowali, że protesty będą
trwały.

Rolnicy jedno, Donald Tusk drugie

Tusk i rolnicy. Sprzeczne deklaracje
Tusk jedno rolnicy drugie

Obietnice to jedno. Rolnicy: nie ma porozumienia
Deklaracje premiera to jedno. Rolnicy: protesty będą trwały

Rolnicy: protesty będą trwały

Rolnicy jedno, Donald Tusk drugie

Rzepecki: brakuje strategii państwa na rzecz polityki młodzieżowej

Brak strategii państwa na rzecz polityki młodzieżowej, potrzeba
stworzenia dokumentu określającego ramy jej funkcjonowania, planowane
zmiany w podstawie programowej i partycypacja młodych w procesie
tworzenia prawa w Polsce były tematami czwartkowej Rady ds. Młodzieży w
Pałacu Prezydenckim.

Amerykański bank zmiena prognozę dla polskich stóp procentowych

Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley w
opublikowanej rekomendacji przesuwają prognozę obniżki stóp procentowych
w Polsce z marca na wrzesień 2024 r. Dodatkowo redukują możliwą skalę
cięć do 50 punktów bazowych z wcześniej zakładanych 100 punktów
bazowych.

W. Brytania: Media o przemówieniu Putina: znane pogróżki i rosnąca pewność sukcesu

Groźby pod adresem Zachodu nie są niczym nowym, ale czwartkowe
przemówienie Władimira Putina wskazuje na jego coraz większą pewność, że
wojna na Ukrainie zaczyna iść po jego myśli - komentują brytyjskie
media.

Gospodarka Rosji zaskakuje

Rosja odnotowała w 2023 roku silniejszy od oczekiwanego wzrost PKB o
3,6 proc. To jednak efekt niskiej bazy z 2022 roku, gdy z powodu
sankcji wpadła w recesję i przesunięcia zasobów do przemysłu wojennego,
co maskuje słabe dane z innych obszarów rosyjskiej gospodarki.

Szef Pentagonu: Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy

Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy –
oświadczył w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Poinformował, że od
wybuchu wojny po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października
2023 roku w Strefie zginęło ponad 25 tys. kobiet i dzieci.

Szefowa MFiPR: NCBR wypowiada 38 umów na ponad 195 mln zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wypowiada 38 umów zawartych w
2023 r. na ponad 195 mln zł - poinformowała w czwartek w mediach
społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna
Pełczyńska-Nałęcz.

Stopnie alarmowe na terenie Polski. Premier podpisał

RCB przekazało we wtorek, że premier Donald Tusk podpisał
zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2.

USA: Spiker Johnson: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się po uchwaleniu budżetu

Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet -
powiedział w czwartek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci
zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić
głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Polacy zbroją sie prywatnie

Polacy zbroją sie prywatnie

W ubiegłym roku padł rekord, jeśli chodzi o liczbę nowych pozwoleń
na broń. Polacy są dzisiaj bardziej uzbrojeni, niż kiedykolwiek
wcześniej – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Przemysłu ma pod górkę już na samym starcie

Ministerstwo Przemysłu będzie zajmowało się górnictwem i hutnictwem,
ale także atomem, ropą naftową i gazem. Czyli generalnie - będzie się
zajmowało surowcami energetycznymi. Czy temu podoła?

Szczyt G20 w Sao Paulo bez porozumienia w sprawie Gazy i Ukrainy i bez deklaracji końcowej

Szefowie finansów największych potęg gospodarczych świata
zgromadzeni w Sao Paulo, stolicy finansowej Brazylii, na szczycie G-20
zakończyli w czwartek swe dwudniowe spotkanie nie osiągnąwszy
porozumienia w sprawie wspólnej deklaracji końcowej ze względu na
różnice stanowisk wobec wojen w Gazie i w Ukrainie.

ONZ: Guterres wzywa do niezależnego śledztwa w sprawie ostatnich wydarzeń w Gazie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył w czwartek, że
śmierć ponad 100 osób cywilnych oczekujących na pomoc humanitarną w
Gazie wymaga "skutecznego niezależego śledztwa" a ambasador palestyński
w ONZ zaapelował do Rady Bezpieczeństwa o pilne działanie.

Francja: Macron wezwał do natychmiastowego przerwania ognia w Gazie

Prezydent Francji Emmanuel Macron określił w czwartek sytuację w
Strefie Gazy jako "straszną" i wezwał do natychmiastowego przerwania
ognia. Zarządał też "prawdy i sprawiedliwości" po ogłoszeniu przez
Hamas o śmierci ponad 110 osób cywilnych od kul żołnierzy izraelskich.

Szef Pentagonu: Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy

Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy –
oświadczył w czwartek szef Pentagonu, Lloyd Austin. Poinformował, że od
wybuchu wojny, po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października
2023 roku, w Strefie Gazy zginęło ponad 25 tys. kobiet i dzieci.

USA: Kongres przyjął nowe prowizorium budżetowe, oddalając widmo paraliżu państwa na kolejny tydzień

Kongres USA przyjął w czwartek wieczorem nowe prowizorium budżetowe,
przesuwające datę wygaśnięcia funduszy dla agencji federalnych o
kolejny tydzień. Prezydent Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, lecz
wezwał Kongres do pilnego przegłosowania pakietu pomocowego dla Ukrainy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. Rosja: Media: tysiące ludzi

Rosja: Media: tysiące ludzi przyszły na pogrzeb Nawalnego; zebrani skandują jego imię

Tysiące ludzi przyszły w piątek w okolice cerkwi w Moskwie, w której
odbywa się pogrzeb opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego. Zebrani
skandują jego imię; na miejscu występują problemy z łącznością. Na
uroczystość przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego
akredytowani w Rosji.

Znamy koszt obniżenia VAT dla branży beauty

Koszt obniżenia stawki podatku VAT dla branży beauty z 23 proc. do 8
proc. wyniesie 2 mld 199,8 mln zł - podano w opublikowanej w piątek
Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dołączonych do projektu rozporządzenia
resortu finansów ws. obniżonych stawek podatku od towarów i usług.

Od niedzieli nie będzie kontroli granicznej na granicy polsko-słowackiej

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o
zakończeniu tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one
trwały do północy 2 marca 2024 r. - poinformował w piątek resort.

Polska całkowicie pozbyła się już rosyjskiego gazu

Ubiegły rok był pierwszym w historii bez importu gazu z Rosji. Co
prawda krajowa produkcja jest zbyt mała, aby pokryć zapotrzebowanie, ale
zamiast gazu od rosyjskiego Gazpromu, surowiec sprowadzaliśmy od
wiarygodnych dostawców.

Siemoniak: nie możemy pozwolić na wewnętrzną wyborczą rywalizację

Zdaniem wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka, kandydaci na
prezydentów powinni mieć jak najszersze poparcie wielu ugrupowań. Nie
możemy sobie pozwolić na wewnętrzną rywalizację. Wyborcy by tego nie
wybaczyli, gdyby bratobójcze pojedynki sprawiały, że kandydaci np. PiS-u
będą wygrywać - dodał.

Siemoniak: Czas na likwidację CBA

Minister Tomasz Siemoniak zapowiedział, że do końca marca
przedstawiony zostanie ustawa o likwidacji Centralnego Biura
Korupcyjnego

Od dzisiaj zmiana w receptach. Dotknie wielu pacjentów

1 marca 2024 r. wchodzą nowe przepisy w realizacji recept w
aptekach. Nowy system będzie automatycznie wyliczał ilość wydawanego
leku niezbędną przy realizacji recept rocznych.

Rozpoczął się protest rolników przy polsko-litewskiej granicy

Rolnicy z północno-wschodniej Polski rozpoczęli w piątek protest
przed polsko-litewską granicą w Budzisku. Protest i związane z tym
utrudnienia mają potrwać do 7 marca.

W Sejmie trwa spotkanie liderów koalicji rządzącej

W piątek rano w Sejmie rozpoczęło się spotkanie liderów koalicji
rządzącej - premiera, liderów Trzeciej Drogi i współprzewodniczącego
Nowej Lewicy. Politycy mają rozmawiać m.in. o propozycjach przepisów ws.
aborcji oraz o uchwale Sejmu ws. embarga na rosyjską i białoruską
żywność.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Ministra zabrała głos

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka
Dziemianowicz-Bąk jest otwarta na skrócenie tygodnia pracy do czterech
dni. Jak przyznała, jej resort prowadzi analizy dotyczące m.in. czasu
pracy i długości urlopów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Zysk netto sektora bankowego

Zysk netto sektora bankowego w I '24 wyniósł 3,712 mld zł, wzrósł o 19,5 proc. rdr - NBP

Zysk netto sektora bankowego w styczniu 2024 roku wyniósł 3,712 mld
zł, co oznacza wzrost rok do roku o 19,5 proc. - poinformował Narodowy
Bank Polski.

Rząd we wtorek m.in. o kredytach dla rolników; umowy mają podlegać ochronie kodeksu cywilnego

Umowy kredytowe, które będą zawierane z rolnikami, nie będą objęte
przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Rolnicy będą podlegać
ochronie wynikającej z kodeksu cywilnego – wynika z projektu ustawy,
którym we wtorek ma się zająć rząd.

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy wzywają rolników do nieblokowania granicy

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy Czesław Siekierski i Kęstutis
Navickas wezwali polskich rolników do nieblokowania przejść granicznych i
umożliwienie zakończenie śledztwa ws. przepływów zboża pomiędzy Litwą a
Polską - poinformował w piątek resort rolnictwa.

W przyszłym tygodniu Komitet Ekonomiczny RM zajmie się projektem ustawy dot. podatku Belki - MF

W przyszłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się
projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z
lokat i inwestycji - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Ministerstwa
Finansów.

W Paryżu pacyfikują rolników

Francuscy rolnicy zorganizowali w piątek rano protest w centrum Paryża

UE: Europosłowie poparli powstanie ogólnounijnego portfela cyfrowego

PE w głosowaniu poparł plany wprowadzenia ogólnounijnego portfela
cyfrowego. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już
uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej
pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez
konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Media niemieckie: Polska wyrasta nam na konkurenta

Artykuł we „Frankfurter Rundschau” o polskiej gospodarce: pochwała
polityki PiS, CPK i porty – sensowny projekt. Co z tym zrobi Tusk?

Kuba: Rząd po raz pierwszy zwrócił się z prośbą o pomoc do Światowego Programu Żywnościowego

Rząd Kuby po raz pierwszy w historii zwrócił się z prośbą o pomoc do
Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) - poinformował portal BBC.
Prośba dotyczy mleka w proszku dla dzieci poniżej siódmego roku życia.

ORLEN w pełni zabezpiecza dostawy gazu dla klientów

Dostawy LNG i przez gazociąg Baltic Pipe oraz produkcja własna ze
złóż krajowych to dziś trzy najważniejsze źródła zaopatrzenia polskich
odbiorców w gaz

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymało sztandar

Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar Dowództwu Wojsk Obrony
Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa
Piłsudskiego w Warszawie w przypadający dziś Narodowy Dzień Pamięci
Żołnierzy Wyklętych.

Francusko-niemiecka kłótnia o polskie fundusze. Polska ma obietnicę KPO, bo francuski eurokrata dogadał się z eurokratką…


Z przecieków dotyczących posiedzenia kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej wynika, że jesteśmy przedmiotem gry, przestawnym pionkiem w walce Berlina z Paryżem o wpływy w Unii. Żadna to niespodzianka. Może pieniądze dostaniemy, a może nie, w zależności od tego kto się z kim w Unii, czy Komisji Europejskiej pokłóci albo pogodzi. Kolejne korowody pokazują w jaki koszmarny mechanizm stałej zależności i szantażu Polska sama się wpisuje.Oto Niemka posłała Czeszkę Jourową z papierami, żeby Polska dostała należące mu się miliardy euro. Nikt łaski w prawach funduszu spójności nie robi. To się jednak nie spodobało urzędnikowi francuskiemu, który jakieś tam swoje biurowe, a może na polecenie prezydenta Macrona intrygi poradzi. Może chodziło tylko o postraszenie Niemki, zrobienie jej na złość, w każdym razie w jej zastępstwie oberwał Belg Didier Reynders.

Takie gry i zabawy, takie podchody będą się rozgrywać przy każdej transzy, przy każdym najmniejszym projekcie, na które mają iść pieniądze z owych wytęsknionych 600 miliardów.Jacyś urzędolnicy w Brukseli oceniają czy w Polsce jest jakaś praworządność i demokracja, czy też nie ma. I jakaś Czeszka na polecenie Niemki mówi że owszem, 13 grudnia praworządność w Polsce zapanowała, a jakiś Francuz, albo Holender, Włoszka, Hiszpan - ktokolwiek mówią, że nie i jak mawiał klasyk piniendzy nie ma i nie będzie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. W12. Biegu Pamięci Żołnierzy

W12. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegnie ponad 50 tys. osób

3 marca podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w
kilkuset miejscach w Polsce i zagranicą pobiegnie 50 tys. osób. "W tym
roku uczestnicy biegu upamiętnią pamięć Wyklętych walczących w Powstaniu
Warszawskim" - powiedziała PAP rzeczniczka projektu Tropem Wilczym,
Barbara Konarska.

Lewica: stop gloryfikacji oddziałów podziemia antykomunistycznego, których żołnierze dokonali zbrodni

Lewica chce zapisać w ustawie, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych i
Więźniów Politycznych PRL nie może gloryfikować oddziałów powojennego
podziemia antykomunistycznego, których żołnierze popełnili zbrodnie na
ludności cywilnej. Projekt nowelizacji ustawy o IPN w tej sprawie trafił
w piątek do Sejmu.

Spore wzrosty cen ropy na światowych rynkach

Ropa naftowa Brent w piątek po godz. 17.30 drożała o 2,52 proc., do
83,97 dol. za baryłkę. W górę poszła również cena amerykańskiej ropy WTI
- o 2,96 proc., do 80,58 dol. za baryłkę.

Odwołując się do dziejów Polski metropolita zwrócił uwagę na kontekst zdrady, co powodowało chylenie się ku upadkowi Rzeczypospolitej w wieku XVIII. Arcybiskup zaznaczył, że „nad tą zdradą górowało bohaterstwo i heroizm tylu córek i tylu synów polskiej ziemi, którzy oddawali dla ojczyzny wszystko, łącznie ze swoim życiem”. Ich postawa dawała nadzieję kolejnym pokoleniom na zmartwychwstanie Polski. W tym kontekście przywołał odczyt św. Urszuli Julii Ledóchowskiej z Kopenhagi w 1916 r.Jak podkreślał metropolita, te dwa wątki – zdrady ale także nadziei w zmartwychwstanie i potęgę Rzeczypospolitej – z nową, dramatyczną siłą doszły do głosu pod koniec II wojny światowej, kiedy jedną okupację zastąpiła druga. Polscy patrioci podjęli walkę, ponieważ „naprawdę mieli świadomość przysięgi wierności wobec Rzeczypospolitej”.
To była walka beznadziejna – beznadziejna, gdy chodzi o ich własne życie, ale nie gdy chodzi o Rzeczpospolitą i o przyszłość Polski— mówił abp Marek Jędraszewski zwracając uwagę, że 1 marca obchodzimy jeden z najbardziej tragiczny momentów naszej najnowszej historii Polski.
Przypomniał, że 73 lata temu, 1 marca 1951 r. na Mokotowie zamordowano ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz sześciu jego najbliższych współpracowników. Zamordowano ich zdradziecko na sposób katyński – strzałem w tył głowy i bardzo dbano o to, aby pamięć o nich nie przetrwała, a wśród tych, którzy jeszcze mieliby o nich pamiętać, żeby łączyła się z przekleństwem. To ich – obrońców ojczyzny i bohaterów określono mianem zdrajców
— powiedział arcybiskup, przypominając o straszliwych torturach, których doświadczył ppłk Ciepliński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Kolejna strategiczna


Kolejna strategiczna inwestycja na śmietnik? Rząd wstrzymuje rozbudowę Małaszewicz. To miało być polskie okno na świat



To ma być polskie okno na świat, ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd właśnie wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”.

Choć w sierpniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną przez rząd Mateusza Morawieckiego ustawę zapewniającą wsparcie finansowe dla rozbudowy suchego portu w Małaszewiczach w formie specjalnie emitowanych obligacji, jak dotąd żadne pieniądze nie popłynęły. I wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie popłyną.

Tak wynika z odpowiedzi na zadane podczas dyskusji o budżecie pytania, jakie ministerstwo finansów przesłało senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu, który od początku monitoruje tę kluczową dla finansów państwa inwestycję.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. Rolnicy zablokowali drogę

Rolnicy zablokowali drogę ekspresową na cały weekend. Zagrożona jest też autostrada

Od wielu dni w całym kraju prowadzone są rolnicze protesty i blokady
dróg. Wiele z nich na kilka dni zawieszono, ale niektóre pozostały lub
wkrótce mogą się pojawić. Podczas weekendu rolnicy będą blokować drogę
S8, a może także autostradę A1.

J.
Pawłowicz: Ponownie próbuje się walczyć z Żołnierzami Wyklętymi. Dzieje
się tak dlatego, że do władzy doszli spadkobiercy katów z UB

Próbuje się znowu walczyć z Żołnierzami Wyklętymi, gdyż do władzy
doszli spadkobiercy katów z UB. Dlatego to tak strasznie wygląda. Walczy
się dlatego, że Żołnierze Wyklęci to absolutna elita polskiego
patriotyzmu (…). Teraz, tak jak powiedział Tadeusz Płużański, trwa walka
trzeciego pokolenia AK, czyli tej najpiękniejszej polskiej armii, z
trzecim pokoleniem UB i komunistycznych zdrajców – mówił w piątkowych
„Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jacek Pawłowicz - zastępca
dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL,
dyrektor ds. kolekcji.

Ks.
abp M. Jędraszewski w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Dla
nas dzisiaj ich przelana krew jest jednym wielkim wołaniem o wierność

Ppłk. Łukasz Ciepliński i jego towarzysze broni zamordowani 73 lata
temu nie ustali do końca w miłości do Boga i do Ojczyzny. Dla nas
dzisiaj ich przelana krew jest jednym wielkim wołaniem o wierność –
mówił ks. abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w czasie Mszy św. z
okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

37. Nikaragua oskarżyła Niemcy

Nikaragua oskarżyła Niemcy

Władze Nikaragui skierowały w piątek pozew do Międzynarodowego
Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, w którym oskarżyły Niemcy, że
udzielając Izraelowi "politycznego, wojskowego i finansowego wsparcia"
przyczyniają się do "ludobójstwa Palestyńczyków".

Izraelski atak na pozycje Hezbollahu

Izraelska armia ponownie zaatakowała z powietrza pozycje bojowników
terrorystycznej, wspieranej przez Iran organizacji Hezbollah na południu
Libanu - poinformowały w piątek późnym wieczorem izraelskie źródła
wojskowe.

Biden: Liczę na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Ciężko pracujemy nad tym, by uzgodnić zawieszenie broni w Strefie
Gazy przed rozpoczęciem ramadanu - powiedział w piątek prezydent USA Joe
Biden.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl