List do KPRM w sprawie ACTA.
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn , 22 stycznia 2012 r.
11-041 Olsztyn
ul. Rzędziana 32
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Pan Premier
Donald Tusk
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Panie Premierze!
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl jest jednym ze społecznych konsultantów grupy Dialog Międzyresortowego Zespołu „Polska Cyfrowa” , którego pracami kieruje Szef Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, obecnie minister administracji i cyfryzacji, Pan Michał Boni. Swoje wątpliwości co do zapisów ACTA zgłosili uczestnicy spotkania grupy Dialog w dniu 19 stycznia, którego tematem były konsultacje w sprawie umowy ACTA.
W dniu 25 listopada 2011 r. Rada Ministrów „w trybie obiegowym” przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki, znanej powszechnie jako ACTA. Wniosek w tej sprawie przedstawił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski w piśmie z 16 listopada 2011 r. Zawierał on uzasadnienie obejmujące m. in. analizę skutków prawnych umowy. Zgodnie z tą analizą, „nie będzie (…) konieczne dokonywanie zmian w prawie polskim”.
Można mieć jednak wątpliwości co do prawidłowości tej analizy w co najmniej dwóch punktach:
Po pierwsze, stwierdzono, iż roszczenie analogiczne do przewidzianego w art. 8 ACTA nakazu powstrzymania się od naruszenia wprowadzono w art. 79 ust. 1 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim, art. 287 ust. 1 i art. 296 ust. 1 Prawa własności przemysłowej, art. 11 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ochronie baz danych oraz art. 36a ust. 1 pkt. 1 ustawy o ochronie odmian roślin. O ile jednak wymienione przepisy prawa polskiego przewidują roszczenie o zaprzestanie naruszania danego prawa od osoby, która je naruszyła, o tyle nie przewidują wydania nakazu mającego na celu uniemożliwienie tego naruszania osobie trzeciej. Możliwość wydania takiego nakazu osobie trzeciej, „mającego na celu wprowadzenie do obrotu handlowego towarów, które naruszają prawa własności intelektualnej” przewiduje właśnie art. 8 ACTA. Oznacza to, że podpisanie i ratyfikacja ACTA będzie wymagała wprowadzenia w wymienionych przepisach zmian taką możliwość wprowadzających. Skutkiem tego mogą być wyroki sądów:
- nakazujące dostawcom dostępu do Internetu odcinanie od sieci użytkowników, którym udowodniono naruszanie praw autorskich poprzez np. korzystanie z aplikacji P2P służących do wymiany plików w celu np. ściągania „pirackich” kopii filmów czy utworów muzycznych (zwykle oznacza to również automatyczne udostępnianie); rezultatem może być tu pozbawienie dostępu do Internetu nie tylko „piratów”, ale i osób korzystających ze wspólnego łącza z nimi (np. rodzina, współlokatorzy, sąsiedzi);
- nakazujące dostawcom dostępu do Internetu blokowanie dostępu do stron internetowych (w tym zagranicznych), na których znajdują się treści uznane za naruszające np. prawo autorskie lub prawo własności przemysłowej; rezultatem może być blokowanie dostępu nie tylko do treści naruszających te prawa, ale i wielu innych treści znajdujących się w tej samej domenie czy pod tym samym adresem IP – lub też, alternatywnie, konieczność zbudowania przez dostawców dostępu infrastruktury pozwalającej na precyzyjne blokowanie dostępu do dowolnych zasobów w Internecie (np. konkretnych adresów URL), co jest nie tylko kosztowne, ale i potencjalnie groźne z punktu widzenia wolności słowa i dostępu do informacji.
Po drugie, stwierdzono, iż wymogi art. 12 ACTA dotyczące środków tymczasowych są odzwierciedlone w polskich przepisach dotyczących zabezpieczenia roszczeń (art. 730 i następne kodeksu postępowania cywilnego). Jednak art. 731 kpc stanowi, iż zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ustawy o prawie autorskim, o ochronie baz danych, o ochronie odmian roślin oraz prawo własności przemysłowej nie dopuszczają wprost zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie naruszania praw w sposób zmierzający do jego zaspokojenia (ustawa o prawie autorskim dopuszczała to jawnie do 2007 r., przewidując w ówczesnym art. 80 ust. 1 pkt. 3 możliwość wydania stosownego zarządzenia tymczasowego, „po uprawdopodobnieniu, że niezabezpieczenie roszczenia może pozbawić uprawnionego zaspokojenia, choćby zarządzenie tymczasowe zmierzało do zaspokojenia roszczenia”). Wydaje się więc, że generalnie (niezależnie od wydawanych od czasu do czasu, budzących wątpliwości postanowień niektórych sądów) w oparciu o obowiązujące przepisy prawa polskiego nie można zabezpieczać roszczenia o zaniechanie domniemanego naruszania np. prawa autorskiego uniemożliwiając pozwanemu działanie prowadzące do tego domniemanego naruszania, a tym bardziej wydając nakaz mający na celu to uniemożliwienie stronie trzeciej. Natomiast art. 12 ACTA nakazuje możliwość zastosowania „szybkich i skutecznych” środków tymczasowych „w celu uniemożliwienia jakiegokolwiek naruszania własności intelektualnej”, w tym również w odniesieniu do strony trzeciej. Oznacza to, że podpisanie i ratyfikacja ACTA będzie wymagała wprowadzenia w wymienionych przepisach zmian taką możliwość (zabezpieczenia roszczeń o zaniechanie naruszania poprzez środki uniemożliwiające te naruszanie, czyli w sposób zmierzający do zaspokojenia roszczenia) jawnie wprowadzających. Skutkiem tego może być praktyka masowego wydawania postanowień w trybie niejawnym, bez możliwości uchylenia ich w oparciu o art. 731 kpc:
- nakazujących dostawcom dostępu do Internetu odcinanie od sieci użytkowników pozwanych o naruszanie praw autorskich poprzez np. korzystanie z aplikacji P2P służących do wymiany plików w celu np. ściągania „pirackich” kopii filmów czy utworów muzycznych (zwykle oznacza to również automatyczne udostępnianie); rezultatem może być tu pozbawienie dostępu do Internetu nie tylko „piratów”, ale i osób korzystających ze wspólnego łącza z nimi (np. rodzina, współlokatorzy, sąsiedzi);
- nakazujących dostawcom dostępu do Internetu blokowanie dostępu do stron internetowych (w tym zagranicznych), na których znajdują się treści uznawane przez wnioskodawcę za naruszające np. prawo autorskie lub prawo własności przemysłowej; rezultatem może być blokowanie dostępu nie tylko do treści mogących naruszać prawa, ale i wielu innych treści znajdujących się w tej samej domenie czy pod tym samym adresem IP – lub też, alternatywnie, konieczność zbudowania przez dostawców dostępu infrastruktury pozwalającej na precyzyjne blokowanie dostępu do dowolnych zasobów w Internecie (np. konkretnych adresów URL), co jest nie tylko kosztowne, ale i potencjalnie groźne z punktu widzenia wolności słowa i dostępu do informacji.
Należy tu przypomnieć, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ACTA procedury dochodzenia i egzekwowania praw w postępowaniu cywilnym (a więc również te przewidziane w art. 8 oraz art. 12) mają zastosowanie również do „środowiska cyfrowego”.
Mając na uwadze powyższe, a także to, że faktycznie umowa nie była poddana konsultacjom społecznym, proszę o rezygnację z planowanego jej podpisania 26 stycznia br. oraz powtórną, szczegółową analizę skutków prawnych jej wprowadzenia.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
Do wiadomości:
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Pan Bogdan Zdrojewski
minister@mkidn.gov.pl
Minister Spraw Zagranicznych
Pan Radosław Sikorski
Minister Administracji i Cyfryzacji
Pan Michał Boni
- Redakcja BM24 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
83 komentarzy
1. więcej w temacie
ACTA. ACTA i po ogłoszonym wielkim sukcesie prezydencji, rakiem, rakiem... czyli cenzura internetu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. NO ACTA ! Jak działa ACTA. PL DUB
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Cenzura zawsze była głównym narzędziem komunistów w zwalczaniu prawdy.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
najlepsze wzorce powielaja, te z Kremla.
Nasza akcja ze stycznia 2010 r.
Pozdrawiam serdecznie
Tusk będzie debatował z blogerami jak Putin łaskawca - "kremlowskie pocełuj". Zapytajpremiera.pl
Akcja Internautów przeciwko pozbawianiu obywateli
dostępu do sieci bez wyroku sądowego oraz przeciw łamaniu zasady
neutralności Internetu
http://stopcenzurze.wikidot.com/list-do-prezydenta
Organizator akcji: Grupa Jakilinux
Akcję wspierają:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. RPO zajmie się ACTA Rzecznik
RPO zajmie się ACTA
Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz podjęła z urzędu
sprawę braku konsultacji społecznych przy przyjmowaniu przez Polskę
międzynarodowego traktatu ACTA
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. ACTA - tekst polski
http://gosc.pl/doc/1061009.ACTA-tekst-polski
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Jest jeszcze kwestia art. 26
Jest jeszcze kwestia art. 26 ACTA:
"Artykuł 26: Dochodzenie i egzekwowanie praw w postępowaniu karnym z urzędu
Każda Strona zapewnia swoim właściwym organom, w stosownych przypadkach, możliwość działania z własnej inicjatywy, by rozpocząć dochodzenie lub działanie prawne w odniesieniu do przestępstw określonych w art. 23 (Przestępstwa) ust. 1, 2, 3 i 4, dla których Strona ustanawia procedury karne i kary."
Są uzasadnione wątpliwości, że ten artykuł wymusi zmianę np. ustawy o prawie autorskim tak, aby postępowanie w sprawach o np. rozpowszechnianie pirackich treści, w tym w Internecie (o co może być praktycznie oskarżony każdy użytkownik programu P2P) było wszczynane nie na wniosek (jak do tej pory), ale samodzielnie przez policję / prokuraturę, na podstawie np. zwykłego doniesienia (a nie wniosku pokrzywdzonego o ściganie). Może to doprowadzić do znacznego wzrostu liczby postępowań, również prowokacji.
Wprawdzie postępowanie "na wniosek" po zgłoszeniu toczy się również z urzędu (art. 12 kpk), ale tu mowa wyraźnie o "działaniu z własnej inicjatywy, by rozpocząć dochodzenie". Wydaje się więc, że obecne polskie regulacje prawne nie spełniają wymogów ACTA.
8. Szymielewicz: Założenia ACTA
Szymielewicz: Założenia ACTA mogą naruszyć prawo do prywatności i wolność słowa. Trzeba ją odrzucić
- Założenia ACTA mogą naruszać nie tylko prawo do
prywatności, ale też wolność słowa. Należy ją odrzucić w całości - mówi
Katarzyna Szymielewicz z Fundacji "Panoptykon", w rozmowie z Anną
Cieślak.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. DPT Sekretariat
Do: DPT Sekretariat
Temat: Opinia w sprawie umowy ACTA
Wysłano: 22 stycznia 2012 14:30:07 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb
została przeczytana o godzinie 23 stycznia 2012 09:36:06 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. informacje dodatkowe
Rada UE decyzję o podpisaniu ACTA podjęła podczas polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego.
ZA ACTA czyli przeciw rezolucji potępiającej tryb pracy nad ACTA głosowali:
Z PiS/SP/PJN:
Tadeusz Cymański, Marek Józef Gróbarczyk, Michał Tomasz Kamiński, Ryszard Antoni Legutko, Marek Henryk Migalski, Jacek Olgierd Kurski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Piotr Poręba, Konrad Szymański, Zbigniew Ziobro
Z PO:
Małgorzata Handzlik, Jolanta Emilia Hibner, Danuta Maria Hübner, Danuta Jazłowiecka, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Jan Kozłowski, Krzysztof Lisek, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Olbrycht, Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Jarosław Leszek Wałęsa, Paweł Zalewski, Artur Zasada, Tadeusz Zwiefka
Z PSL :
Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski, Czesław Adam Siekierski
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. a teraz obywatele, pocałujta misia w d...
Polska podpisze ACTA. "Umowa nic nie zmieni w prawie"
Po dyskusji i analizie dokumentu ACTA
stwierdzamy, że ta umowa w niczym nie zmieni - zgodnie z opiniami
prawników - polskiego prawa, także tego dotyczącego internautów i
funkcjonowania internetu - powiedział Michał Boni, po spotkaniu z
premierem Donaldem Tuskiem i ministrem kultury ws. podpisanie przez
Polskę dokumentu ACTA.
Minister Administracji i Cyfryzacji podkreślał, że umowa nie stanowi
żadnego zagrożenia, a poza tym czas do jej wejścia w życie jest jeszcze
daleki. Michał Boni mówił, że ACTA w 90 proc. wiąże się w kompetencjach
zastrzeżonych dla UE. A pozostałe 10 proc. to kwestie dotyczące prawa
krajowego, ale nic nie zmieniającego w nim.
- Procedura i prace nad tym dokumenty powinny trwać, a Polska powinna
mieć gotowość do jego podpisania, tak jak pozostałe kraje UE. Mamy
świadomość różnego rodzaju niejasności wokół ACTA. W opiniach pojawiają
się zdania, które podważają ten dokument, a są skierowane przeciwko
SOPA. Przywołuje się tam na zagrożenia takie jak blokowanie stron. Mając
świadomość tych wszystkich niejasności zaczniemy od przyszłego tygodnia
kolejną fazę wyjaśnień i analiz artykuł po artykule, tak żeby można to
było wyjaśnić i wykluczyć, że żaden z artykułów ACTA nie wymaga zmian w
polskim prawie - zapowiedział Boni.
Minister przypomniał także, że pełne wejście w życie ACTA dokona się
dopiero po ratyfikacji w parlamencie. - Co oczywiście poprzedzi debata
na ten temat - dodał Boni. Oznacza to, że podpisanie umowy 26 stycznia
nie spowoduje jeszcze jej wejścia w życie.
- Jest różnica między - w tej fazie - podpisaniem tego dokumentu, a
staniem się przez ten dokument prawem (...). Bardzo na to zwracam uwagę,
bo będzie jeszcze ten okres ratyfikacyjny i myślę, że w czasie tego
okresu ratyfikacyjnego wszystkie argumenty za i przeciw się pojawią i
zależnie od tego ten dokument będzie albo ratyfikowany, albo nie -
powiedział Boni.
Pytany o straty, jakie spowodowali atakujący i blokujący m.in. strony
internetowe rządu powiedział, że nie dostrzega specjalnych strat.
"Dyskutujemy o tym jak jednolite standardy, jednolite zachowania
administratorów sieci powinny powodować, że przy samym blokowaniu stron
nie będzie żadnych strat dodatkowych" - podkreślił.
Co do protestów w polskim internecie i ataków hakerskich na strony
instytucji publicznych, to Boni zapowiedział, że działania hakerskie są
przestępstwem. - Mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym aktem protestu,
jakim było zagęszczenie wejść na strony rządowe, co z natury rzeczy
może blokować strony. W kolejnej fazie sporu pojawiły się zachowania
hakerskie - wejścia na strony, zmiana ich treści, włamania – co powinno
być ścigane jako naruszenie prawa - powiedział.
Z kolei minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że
"niesprawiedliwe jest zarzucanie rządowi, że chciał coś ukryć przy ACTA.
Minister powiedział, że Polska jako jako pierwszy kraj w Europie
zwróciła uwagę na potrzebę negocjowania tego dokumentu.
Zdrojewski podkreślił, że chce zdementować dwa nieprawdziwe zarzuty,
które "padły w ostatnich kilkunastu godzinach". - Pierwszy - iż rząd
prowadził w tej materii debatę w sposób poufny i drugi - że nie
zapewniono możliwości pozyskania opinii od różnego rodzaju podmiotów, w
tym także podmiotów specjalnie zainteresowanych tą ustawą - zaznaczył
szef resortu kultury.
W jego opinii "niesprawiedliwe jest zwłaszcza zarzucanie rządowi, iż w
tej sprawie, przy tym dokumencie, chciał coś ukryć". - Było odwrotnie -
powiedział Zdrojewski.
Minister zaznaczył, że polski rząd, jako jedno z pierwszych państw,
zwrócił uwagę na konieczność negocjowania ACTA w Europie w sposób jawny.
- Stało się to, jak państwo wiedzą, na wniosek kilku państw i dopiero
od momentu ujawnienia tego dokumentu uzyskaliśmy prawo bycia
obserwatorem tego dokumentu - mówił. Jak przypomniał, stało się to w
Szwajcarii w 2010 roku.
- Chcę wyraźnie podkreślić, że zaraz po uzyskaniu tej decyzji - czyli
uzyskaniu prawa bycia obserwatorem - podjąłem decyzję o nie tylko
ujawnieniu tego dokumentu, ale przesłaniu go podmiotom - było ich
wówczas blisko 30 - do konsultacji społecznych dotyczących całości spraw
wynikających z tych przepisów - powiedział minister kultury. Jak dodał,
przesłał dokument 11 maja 2010 roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. konsultacje w MKiDN
KOMU PRZESŁAŁ p.ZDROJEWSKI PROJEKT ACTA?
"Jak dodał,
przesłał dokument 11 maja 2010 roku."
Relacja MarkaD z konsultacji w min.MiDN
14/06/2011
Ustawa medialna a dyrektywa unijna. Sprawozdanie :(
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. troszkę nie na temat,ale obok
Waldi Kuczyński własnie powiedział..."złapać i wsadzić do więzienia"
gość z drogi
14. Zachęcamy do zapoznania się z
Zachęcamy do zapoznania się z analizą sytuacji społeczno-politycznej widzianej oczami byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mowa jest o bezpieczeństwie danych
http://www.prawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=932:bog...
Oto fragmenty rozmowy z Bogdanem Święczkowskim:
(...)
MP: A więc ACTA słusznie rodzi obawy związane z wolnością słowa w internecie?
Oczywiście, należy pamiętać o tym, że wolność w internecie nie może oznaczać anarchii w internecie. Pewne kanony muszą obowiązywać. Ale pytanie – czy musi być kolejna umowa międzynarodowa? Nie wystarczą dotychczasowe przepisy, które w wystarczającym stopniu, w wielu aspektach normują ową wolność? Czy ten rząd zacznie także konsultować wreszcie konsultować z obywatelami akty prawne – zarówno międzynarodowe jak i o charakterze wewnętrznym? Obywatele zaczynają się obawiać, że poza ich plecami rząd zacznie wprowadzać ustawy ingerujące w ich życie.
(...)
MP: Czy Polacy nie mają jednak żadnych powodów do obaw w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa?
Ten zmasowany atak hackerów, jak sądzę, był spowodowany tym, iż rząd Rzeczpospolitej Polskiej ukrywał przed nami, że ma zamiar podpisać taką a nie inną umowę międzynarodową. Gdyby została skonsultowana ze środowiskami, gdybyśmy znali publiczne treści, zawartość, to sądzę, że takiego problemu by nie było. Wydaje mi się, że jest potrzebna pewna norma międzynarodowa regulująca przesyłanie informacji w internecie i dostępu do niej. Tego, oprócz środowisk skrajnych, nikt nie kwestionuje.
Cała rozmowa dostępna na portalu www.prawy.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. gdzie pan Cichocki, szef szefów służb?
Dziurawa ochrona w sieci
Zablokowane rządowe strony, zhakowana strona premiera, skradzione dane. To bilans trzech ostatnich dni
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. kilka linków
Gwiazdowski o ACTA:
http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090
Analiza blogera Teukrossa:
http://teukros.wordpress.com/2012/01/22/acta-jak-to-wlasciwie-wyglada/
Oświadczenie Panoptykonu i innych organizacji po wczorajszej decyzji:
http://panoptykon.org/sites/default/files/acta_oswiadczenie-organizacji_...
17. Przeczytałem dokładnie ten
Przeczytałem dokładnie ten dokument i cały artykuł 27. rodzi niesamowite zagrożenia. Na razie nie ma tam konkretnych rozwiązań prawnych, ale w te ramy można wkomponować coś, co będzie zagrażało wolności i broniło wyłącznie interesu producentów - powiedział w TVN24 psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. I dodał, że przeciwko ACTA protestują nawet niektórzy twórcy.
http://www.tvn24.pl/-1,1732455,0,1,art-27-rodzi-niesamowite-zagrozenia,w...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. zaczyna się - PYTANIE WŁAŚCIWE JEST DO CICHOCKIEGO
RBN nt. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni?
SLD chce, by prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady
Bezpieczeństwa Narodowego na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Sojusz przygotował pismo do prezydenta, które ma związek z niedawnymi
atakami hakerskimi na strony instytucji państwowych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. ACTA do kosza
http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/portale/cala-prawda-o-acta-22611
Niezależnie od powyższych wniosków nie można nie zwrócić uwagi, że ACTA również w aktualnym - mniej restrykcyjnym od zaproponowanego pierwotnie - brzmieniu stanowić może narzędzie ograniczające wolność słowa oraz ewentualne zagrożenie dla przedsiębiorców, w zakresie w jakim próbuje nałożyć się na nich nowy zakres nieuzasadnionych ekonomicznie obowiązków.
Niezależnie od zagrożeń płynących dla wolności słowa oraz niebezpiecznych gospodarczo nowych obowiązków dla dostawców usług internetowych mogących potencjalnie płynąć chociażby z interpretacji art. 27 umowy, w celu przeprowadzenia efektywnego i merytorycznego dialogu warto jednak rozważyć przeprowadzenie w pierwszym kroku pogłębionego merytorycznie dialogu społecznego ze szczególnym uwzględnieniem analizy zmian i następstw będących konsekwencją ACTA.
Nie oceniając natomiast zakresu (nie)przeprowadzonych rzetelnie konsultacji społecznych, można szukają pozytywnych aspektów zaistniałej sytuacji zwrócić uwagę, że kultura prac legislacyjnych nad ACTA wywołała istotny wzrost zainteresowania treścią jej postanowień i automatycznie zwiększenie prawnej świadomości obywateli naszego społeczeństwa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. manifestacja pod biurem Parlamentu Europejskiego
właśnie trwa - jest około 500 osób, dochodzą kolejni.
"Internauci rozpowszechniają też informacje o planowanym na wtorek proteście przed biurem Parlamentu Europejskiego. Do wtorku udział w pikiecie, która ma się rozpocząć o godzinie 16.00, zadeklarowało ponad 37,5 tys. osób. Taka deklaracja nie zawsze przekłada się na obecność. Ile osób wyjdzie na ulicę? Trudno określić.
Kolejna manifestacja zapowiadana jest na środę, pod Pałacem Prezydeckim. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którym nie wystarczy zamanifestowanie sprzeciwu we wtorek. Pikieta ma potrwać od 17.00 do 20.00."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. to kto w końcu konsultował poza min.Sawickim?
GIODO: przyjęcie ACTA jest niewskazane i niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności
http://wpolityce.pl/wydarzenia/21978-giodo-przyjecie-acta-jest-niewskaza...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Kolejna inicjatywa
Petycja kancelarii prawnej Grzybkowski, Guzek, Jackowski w imieniu inicjatywy "Wolność dla Internetu" do premiera, o wstrzymanie procedury podpisania umowy ACTA do czasu przeprowadzenia rzeczywistych i rzetelnych konsultacji społecznych oraz rzeczywistej oceny skutków ACTA:
http://www.sendspace.pl/file/c5c36da28973c5764eeb334
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.368443359835807.104438.36565361...
23. GIODO nadal alarmuje
GIODO nadal alarmuje przeciwko ACTA.Porozumienie może stworzyć alternatywną do policyjnej sieć wymiany informacji
"Ta umowa nie była konsultowana z inspektorem po przyjęciu
ostatecznego tekstu, wcześniej trafiał do nas tylko w formie
nieoficjalnych tekstów na poziomie międzynarodowym".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. podsumowanie i więcej zagrożeń
http://di.com.pl/news/43077,0,Histeria_z_ACTA_-_lepiej_pozno_niz_wcale.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Jarosław Lipszyc, prezes
Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska 2012-01-25,
Ludzie protestują nie dlatego, że boją się zmian, ale dlatego że mają nadzieję na zmiany. Podpisanie ACTA odbiera nam wszystkim tą nadzieję. Międzynarodowy traktat ACTA zabetonuje istniejący system własności intelektualnej i uniemożliwi jego reformę.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,11028093,ACTA_odbiera_nadzieje_na_zm...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. co zrobi Donald?
Gowin: ACTA zbyt represyjne
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że na
posiedzeniu rządu rekomendował wycofanie się z podpisania przez Polskę
porozumienia ACTA
Sejmowa komisja rekomenduje odłożenie podpisania ACTA
Sejmowa komisja do spraw innowacyjności i nowoczesnych technologii
przyjęła dezyderat, w którym wzywa premiera Donalda Tuska do odłożenia
podpisania przez Polskę umowy ACTA
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Bo zabrakło trzech posłów PO :-)
http://www.tvn24.pl/0,1732609,0,1,przyjeli-zaskakujacy-dokument-bo-zabra...
"Pod nieobecność trzech posłów PO, sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przegłosowała dezyderat wzywający premiera do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA - dowiedziała się TVN24. - Dezyderat, który podjęła dzisiaj komisja wzywa premiera do niepodpisywania umowy. Teraz będzie on niezwłocznie przesłany do Kancelarii Premiera - powiedział w TVN24 przewodniczący komisji poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski."
28. Przyjęcie porozumienia ACTA
Przyjęcie porozumienia ACTA może naruszać konstytucyjne prawa polskich obywateli – ostrzegają prawnicy.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/prawo-autorskie/artykuly/587491,czy_podpi...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. Apel organizacji
Apel organizacji pozarządowych do Premiera Tuska z 16 stycznia w sprawie negocjacji ACTA i dalsze nasze działania
http://www.isoc.org.pl/201201/ACTAapel
ISOC-PL należy do organizacji, które od jesieni 2009 roku alarmowały o
konieczności podjęcia debaty publicznej na temat prowadzonych w
ukryciu, także w imieniu Polski, rokowaniach ACTA. Wpierw występowaliśmy
o dostęp do dokumentów. Odmówiono nam ich mimo, że od dawna wyciekły
one do Internetu. Poruszaliśmy ten temat na spotkaniach z premierem
Donaldem Tuskiem dwukrotnie: 18 maja i 7 lipca 2011. Wraz z Fundacją
Panoptykon, IAB i PIIT postulowaliśmy wystąpienie do Trybunału
Sprawiedliwości UE o opinie czy ACTA jest zgodne z prawem europejskim.
Premier, a także minister Michał Boni zapewniali nas, ze sprawa nie jest
im znana, jednak zainteresują się nią i deklarowali że rząd polski nie
zajmie wiążącego Polskę stanowiska bez przeprowadzenia debat, w których
będziemy mieli możliwość przedstawienia swoich argumentów.
Było dla nas zaskoczeniem, bo nawet nie uprzedzono nas, że pod
polskim przewodnictwem, Rada UE zdecyduje 16 grudnia o podpisaniu ACTA
przez Unię Europejską i Państwa Członkowskie. Dowiedzieliśmy się o tym z
43 strony komunikatu z Rady UE ds. Rybołówstwa. 16 stycznia 2012 na
trzy dni przed spotkaniem Grupy Dialog wystąpiliśmy bezpośrednio do
premiera Donalda Tuska z postulatem zawieszenia decyzji o podpisywaniu
ACTA przez Polskę i udostępnia dokumentów pozwalających ocenić jak
doszło do tej bulwersującej decyzji.
Niestety spotkanie Grupy Dialog 19 stycznia było początkiem głoszenia
przez odpowiedzialnych za negocjacje przedstawicieli rządu wielu
półprawd i nieprawd, które teraz wszyscy słyszą za pośrednictwem
mediów.
Podnoszone przez krytyków ACTA w Polsce, w innych państwach UE, w
Parlamencie Europejskim argumenty są zasadniczej natury i dotyczą bardzo
wielu aspektów tego porozumienia. W naszym Apelu zasygnalizowaliśmy
konieczność przeprowadzenie oceny skutków regulacji w zakresie wpływu
co najmniej na:
W uzasadnieniu decyzji Rady Ministrów ocena regulacji jest bardzo
powierzchowna. Obejmuje ona tylko niektóre z powyższych kwestii. Co
więcej, ostateczny tekst ACTA (z błędami w tłumaczeniu) i jego
uzasadnienie pojawił się na stronach MKiDN dopiero po naszym Apelu.
Z wypowiedzi premiera Tusk i ministra Boniego wynika, że uważają oni,
że skutków negatywnych ta regulacja mieć nie będzie, a jeśli takie będą
to zostaną one w jakiś sposób zrównoważone. Uważają też, że poprzez
zmiany w prawie krajowym można zabezpieczyć się przed negatywnymi
skutkami porozumienia.
Uważamy, że wynika to z błędnego rozumienia sensu porozumienia ACTA:
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,11028093,ACTA_odbiera_nadzieje_na_zm...
Rząd polski wyraźnie nie ma zamiaru na wykorzystanie swych wpływów
dla poddania ACTA prawdziwej ocenie co do skutków prawnych,
gospodarczych i społecznych, przez co Polska straciła szansę na
zaznaczenie swego udziału w podejmowaniu tak zasadniczej dla Europy i
świata decyzji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. żeby Tusk był tak zdecydowany w sprawie paktu fiskalnego !
Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami.
Jak poinformował PAP radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz, dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym.
Ambasador Rodowicz podpisała dokument na mocy upoważnienia udzielonego jej 24 bm. przez premiera Donalda Tuska.
Podpisanie układu ACTA odbyło się w Tokio ponieważ Japonia jest jego depozytariuszem.
PAP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. po co tak kłamać?
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił dzisiaj, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w internecie. Boni powiedział, że premier Donald Tusk był i jest na tym punkcie "wrażliwy". - Dlatego - szczerze mówiąc - dostaliśmy burę w ostatnich dniach - mówił Boni.
- Uważam, że skoro podpisaliśmy ACTA, to teraz powinniśmy zadbać o to, żeby (przeprowadzić - red.) wyjaśnienia tego dokumentu tak, żeby rozwiać szereg mitów, (zrobić - red.) przegląd prawa dotyczący wolności w internecie, żeby jasno powiedzieć, że nie ma żadnej intencji polskiego rządu, aby ograniczać wolność w internecie. Pan premier powiedział jasno (...) że nie uruchomi procesu ratyfikacji, jeśli te wszystkie kwestie nie będą wyjaśnione i tego ja się trzymam - powiedział Boni.
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/boni-inten...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Cała Polska wyszła na ulice,
Cała Polska wyszła na ulice, by protestować przeciwko ACTA
Największa manifestacja odbyła się w Krakowie. Uczestniczyło w niej około 15 tys. osób.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. WikiLeaks ujawnia kulisy tworzenia ACTA
http://niezalezna.pl/22403-wikileaks-ujawnia-kulisy-tworzenia-acta
Z depesz opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że USA zależało na tym, aby porozumienie zostało podpisane jedynie przez zainteresowane państwa i nie było negocjowane na poziomie organizacji międzynarodowych takich jak OECD, G8 i Parlament Europejski.
Twórcy ACTA zdawali sobie sprawę, że poziom utajnienia negocjacji „jest większy niż standardowy” i najprawdopodobniej wywoła protesty.
W depeszy z Tokio z 28 czerwca 2006 roku pojawia się informacja dotycząca stanowiska pełnomocnika rządu USA ds. Handlu zagranicznego. Nalegał on, aby porozumienie pomijało organizacje międzynarodowe, ponieważ w przeciwnym razie można byłoby napotkać trudności przy tworzeniu dokumentu o „wysokich standardach”.
Z treści depesz opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że twórcy ACTA od początku byli świadomi, że włączenie struktur międzynarodowych w proces tworzenia porozumienia będzie nastręczał wiele problemów, dlatego zdecydowano, że najlepiej byłoby przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi krajami UE, a dopiero po fakcie włączyć we wszystko Komisję Europejską.
Już od początku tajność negocjacji ACTA budziła poważne zastrzeżenia internautów oraz mediów. Stefan Johansson, reprezentant UE w czasie szwedzkiej prezydencji zwracał uwagę na fakt, że USA mogły konsultować projekt porozumienia z różnymi środowiskami i dopasować go do własnych potrzeb, a krajom Unii Europejskiej nie dano żadnej szansy na prowadzenie konsultacji i negocjacji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. ACTA obnażyła prawdziwą słabość Tuska
http://di.com.pl/news/43109,0,ACTA_nie_byla_trudna_decyzja.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. ACTA nie zmusi dostawców
ACTA nie zmusi dostawców internetu do filtrowania pobieranych plików
© PAP/Maciej Kulczyński
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można
zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego
nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty
Praw Podstawowych UE - poinformował portal EuropeanVoice.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. ACTA została opublikowana 19
początku grudnia ws. ACTA doszło do spotkania grupy Dialog (forum
wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi) z ministrem
administracji i cyfryzacji Michałem Bonim. Kolejne odbyło się w ubiegły
czwartek. Strona społeczna zgłaszała wtedy swoje wątpliwości w związku z
umową. Mimo to, tego samego dnia rząd poinformował, że Polska przyjmie
ACTA 26 stycznia.
Jak czytamy w notatce ze
spotkania z 8 grudnia, było ono kontynuacją comiesięcznych dyskusji nt.
"zagadnień szeroko rozumianych problemów regulacji prawnych
oddziałujących na społeczeństwo informacyjne". To pierwsze takie rozmowy
strony społecznej z Michałem Bonim jako ministrem MAiC. Rząd, poza nim,
reprezentował m.in. wiceminister Igor Ostrowski, a stronę internautów
kilkanaście osób, m.in. prawnik Piotr Waglowski i Katarzyna Szymielewicz
z Panoptykonu.
Pierwsze spotkanie z ministrem
Na spotkaniu ustalono, że do najważniejszych spraw, którymi minister
chce się zająć we współpracy z grupą Dialog są m.in. poprawa jakości
administracji, otwarcie zasobów publicznych czy blokowanie treści w
Internecie.
Zaproszeni goście zwrócili uwagę w szczególności na egzekucję i ochronę
praw autorskich (ACTA), rozwój szybkiego Internetu, ochronę danych
osobowych oraz konieczność uwzględniania podczas prac legislacyjnych
opinii środowiska zajmującego się wdrażaniem rozwiązań informatycznych.
Ustalono, że następne spotkanie odbędzie się w drugiej połowie stycznia
2012 roku, a przed nim zaproponowana zostanie "lista tematów do
omówienia w pierwszej kolejności".
Internauci zgłaszają wątpliwości
18 stycznia na stronach Ministerstwa Kultury pojawił się projekt ACTA w
języku polskim. Dzień później, w czwartek 19 stycznia odbyło się
kolejne, zaplanowane spotkanie grupy Dialog. Brali w nim udział - poza
MAiC - przedstawiciele resortów sprawiedliwości, kultury i gospodarki.
W notatce z rozmów, którą umieszczono na stronach ministerstwa poinformowano,
że przedstawiciele strony społecznej znów zwrócili uwagę na "tryb
przygotowywania i uzgadniania uchwały". "Nie był on przejrzysty" -
podkreślono.
Jednak tego samego dnia, kiedy odbyło się spotkanie, Ministerstwo
Gospodarki i Ministerstwo Kultury ogłosiły, że Polska zamierza podpisać
ACTA 26 stycznia. Informacja ta wywołała falę oburzenia i rozpoczęła
protest przeciwko przyjęciu umowy.
Wtedy Minister Boni poprosił premiera o ponowną
dyskusję. "W liście do Donalda Tuska minister Boni zwrócił się o ponowną
dyskusję w sprawie przyjętej już uchwały rządu o udzieleniu zgody na
podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania" - czytamy.
W dokumencie napisano ponadto, że przedstawiciele resortu gospodarki
zgłaszali na spotkaniu z grupą Dialog, iż "coraz więcej krajów zgłasza
wątpliwości do ACTA". A wiceminister Igor Ostrowski przekazał: - Musimy
znaleźć przestrzeń, by wyrobić sobie zdanie w sprawach narzędzi ochrony
prawa autorskiego w internecie. Dlatego moim zdaniem warto rozważyć
wstrzymanie podpisu w imieniu Polski.
http://www.tvn24.pl/-1,1732726,0,1,rzad-wiedzial-o-uwagach-internautow-n...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. gdzie był Cichocki, super minister?
15 instytucji mogło być poszkodowanych przez hakerów w związku z ACTA
Kancelaria premiera, MON i policja są wśród 15 instytucji, które mogły zostać poszkodowane przez hakerów protestujących przeciwko podpisaniu przez Polskę porozumienia ACTA. Do ABW trafiło kolejne zawiadomienie w tej sprawie - od komendanta głównego policji.
Jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, szef policji Marek Działoszyński skierował doniesienie w tej sprawie do warszawskiej prokuratury okręgowej. "Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z zablokowaniem 22 stycznia pomiędzy godziną 18.30 a 22 strony www.policja.pl" - powiedział rzecznik.
Z ustaleń policjantów wynika, że mogło do tego dojść przy pomocy specjalnego oprogramowania umożliwiającego wielokrotne połączenia z witryną. Zawiadomienie dotyczy dwóch artykułów Kodeksu karnego 268a i 269a mówiących o niszczeniu, uszkadzaniu lub usuwaniu danych informatycznych i zakłócaniu systemu komputerowego.
Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura poinformował PAP, że zawiadomienie komendanta trafiło do ABW. Agencja na polecenie prokuratury prowadzi postępowanie sprawdzające dotyczące blokowania przez hakerów m.in. stron rządowych.
"W tej sprawie pokrzywdzonych jest ok. 15 instytucji. Zbieramy od nich zawiadomienia. Przesłuchani zostali już m.in. przedstawiciele MON i kancelarii premiera" - dodał Ślepokura.
Podstawą wszczętych z urzędu działań prokuratury jest przepis Kodeksu karnego mówiący, że "kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat".
Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami. Jak poinformował PAP radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz, dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym. Rodowicz podpisała dokument na mocy upoważnienia udzielonego jej 24 bm. przez premiera Donalda Tuska.
Planowane podpisanie przez Polskę umowy było przyczyną demonstracji, do których doszło we wtorek i w środę w wielu miastach. W weekend, w poniedziałek i we wtorek hakerzy blokowali m.in. strony rządowe - np. kancelarii premiera. Z kolei administratorzy wielu portali rozrywkowych oflagowali strony czarnymi paskami z napisem: "Niebawem tak może wyglądać internet. Nie dla ACTA!"
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.
Negocjacje ws. umowy ACTA zakończyły się pod koniec listopada 2010 r., a Unia Europejska parafowała tekst 25 listopada 2010 r.
Rada UE podjęła decyzję o podpisaniu umowy ACTA przez UE 16 grudnia 2011 r. Zgodnie z prawem, to właśnie Rada (reprezentująca 27 państw członkowskich) musi uprzednio zatwierdzić podpisanie traktatów międzynarodowych przez UE i wyznaczyć w tym celu swojego przedstawiciela, który podpisze umowę w imieniu UE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. Tusk z Sikorskim znów sie POpisali
noweETS: Porozumienie ACTA niezgodne z Kartą Praw Podstawowych UE
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. Kancelaria Premiera kłamie -
Kancelaria Premiera kłamie - usunięte wpisy nie były wulgarne
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11038231,Kancelaria_Prem...
KPRM usunęła 7700 niepochlebnych wpisów zamieszczonych na jej stronie na Facebooku. W większości były to głosy sprzeciwu wobec podpisania umowy ACTA i merytoryczne argumenty. Wulgarne wypowiedzi stanowiły jedynie kilka procent wpisów - wynika z analizy Fanpage Trender.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
40. bidulek, to go oszukali na posiedzeniu rządu w spr.ACTA?
ACTA: Tusk poprosi o wyjaśnienia
Premier Donald Tusk zapowiedział, że poprosi ministrów administracji
i cyfryzacji oraz kultury o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie
konsultacji dotyczących umowy ACTA.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. W kontekście rezygnacji przewodniczącego Rady Informatyzacji
http://prawo.vagla.pl/node/9643
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
42. władza się ocknęła, przystepuje do kontrofensywy
Dwie trzecie internautów (62 proc.) pozwoliłoby się śledzić firmom w sieci, gdyby miało za to premie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na badanie firmy doradczej KPMG.
http://www.pb.pl/2549954,46459
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. Telefon z ambasady
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/376928,ambasada-usa-nadz...
44. Adwokaci wzywają do poddania ACTA szerokiej debacie publicznej
http://www.rp.pl/artykul/55760,798947-Adwokaci-dolaczaja-do-protestow-pr...
45. Stany Zjednoczone Ameryki nie maja zamiaru ratyfikować ACTA
To już jest pewne, to o czym wszyscy mówili od dawna. Stany Zjednoczone Ameryki nie maja zamiaru ratyfikować ACTA i nie będą zmieniali swojego prawa. Takie działanie ze strony USA jest tym, o czym mówiło się już od dawna. ACTA ma chronić tylko interesy firm z USA. Prawdopodobnie jako sygnatariusze będą mieli prawo dostępu do danych nie tylko obywateli Polski, ale również innych krajów, które podpisały ta umowę. Informacja została podana na tronie FFII (https://press.ffii.org/Press%20releases/Poland%20is%20not%20lost%20-%20c...).
http://www.internetblackout.org/usa-nie-bedzie-ratyfikowac-acta,0.html
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
46. cenzura
Twitter ogłosił w czwartek, że na wniosek lokalnych władz będzie blokował wpisy w pewnych krajach. Cenzurując wiadomości, serwis, który odegrał ważną rolę podczas arabskiej wiosny, zmienia swoją dotychczasową politykę - ocenia agencja Reutera.
Pewne kraje "ze względów historycznych lub kulturowych będą chciały blokować niektóre wiadomości, tak jak Francja czy Niemcy, gdzie zabronione są treści profaszystowskie" - wyjaśniono.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
47. Konrad Szymański "Wbrew
Konrad Szymański
"Wbrew obiegowym opiniom Parlament Europejski nie głosował do tej pory w sprawie ratyfikacji porozumienia ACTA"
"Z całą pewnością ACTA nosi ze sobą problemy prawne, które powinno
się rozwiązać przed podjęciem decyzji ratyfikacyjnej w polskim Sejmie.
Prawodopodobnie je
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
48. Międzynarodowa umowa ACTA
Międzynarodowa umowa ACTA mająca na celu walkę z tzw. piractwem i podróbkami w żaden sposób nie zabezpiecza interesów ogromnej grupy przedsiębiorców prowadzących działalność w środowisku cyfrowym, jaką są pośrednicy usług internetowych. Nie była też konsultowana z pracodawcami - czytamy w liście PKPP Lewiatan wystosowanym do premiera Donalda Tuska.
http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,11043031,ACTA_szkodliwa_dla_branzy_in...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
49. Kader Arif, "sprawozdawca"
Kader Arif, "sprawozdawca" dla ACTA, ma zakończyć tę rolę z obrzydzeniem nad procesem UE do podpisania na ACTA. Sprawozdawca jest człowiek "powołany przez ciało opiniodawcze w celu zbadania problemu." Okazuje się jednak, jego badania ACTA nie czyni go bardzo zadowolonym:
http://www.techdirt.com/articles/20120126/11014317553/european-parliamen...
I news z polskich mediów
http://wiadomosci.wp.pl/title,Oszukali-ws-ACTA-Polska-nie-miala-nic-do-p...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
50. ciekawe, na którym miejscu będziemy za rok 2012
W tym roku w indeksie wiele zmian w naszym rankingu, zmiany, które odzwierciedlają rok, który był niezwykle bogaty w rozwój wydarzeń, szczególnie w świecie arabskim,
" Reporterzy Bez Granic "publikują dzisiaj, swój ranking 10-roczny wskaźnik wolności prasy. "Wiele mediów drogo zapłaciło za ich demokratyczne aspiracje i wsparcie ruchów opozycyjnych. Kontrola wiadomości i informacji nadal kuszą rządy i być kwestia przetrwania dla reżimów totalitarnych i represyjnych. W ubiegłym roku także zwracają uwagę na rolę odgrywaną przez internautów w tworzeniu i rozpowszechnianiu informacji.
http://en.rsf.org/press-freedom-index-2011-2012,1043.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
51. Donald Tusk o ACTA
Przesłane przez KancelariaPremiera dnia 18 maj 2011
Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, blogerami i przedsiębiorcami branży internetowej. Tematem rozmowy było m.in. wykorzystanie informacji publicznej, blokowanie stron internetowych, retencja danych telekomunikacyjnych oraz regulacje dotyczące mediów internetowych.
Temat ACTA
pojawia się tam od 47 minuty i 40 sekundy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
52. W sprawie ACTA
https://www.eff.org/pages/trans-pacific-partnership-agreement
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
53. ACTA Moves Forward In Europe
ACTA Moves Forward In Europe Despite Protests - What It Means For Our Freedom Online
http://www.forbes.com/sites/erikkain/2012/01/27/acta-moves-forward-in-eu...
Umowa (ACTA) została podpisana wczoraj przez Komisję Europejską, co doprowadziło do protestów w Europie, ale szczególnie w Polska, gdzie tysiące obywateli wyszło na ulice z powodu obaw przed cenzurą internetu.
Niektórzy przywódcy UE są również niezadowoleni. Kader Arif, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. ACTA, zrezygnował ze stanowiska w piątek, mówiąc, że był świadkiem "nigdy wcześniej nie widział manipulacji" przez urzędników odpowiedzialnych za tworzenie traktatu.
W oświadczeniu, Arif powiedział: "Potępiam cały proces, który doprowadził do podpisania niniejszej umowy: brak konsultacji społeczeństwa obywatelskiego, brak przejrzystości od początku negocjacji, powtarzające się opóźnienia podpisania tekstu bez znaczeniem , odrzucenia zaleceń Parlamentu, jak podano w kilku rezolucjach naszego zgromadzenia. "
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
54. z sieci
DLACZEGO PROTESTUJEMY?
1. Najpierw przeczytaj, co na temat ACTA uważają GIODO i RPO. Znajdziesz bez trudu na tvn24.pl - nie będę powielał treści.
2. Potem poszukaj w necie opinii jakiegoś zawodowego prawnika, konstytucjonalisty (podpisanej z imienia i nazwiska), czy ACTA jest zgodna z Konstytucją RP i obecnym modelem prawnym (m. in. zasada wysłuchania strony oskarżonej i zasada domniemanej niewinności).
3. Potem uświadom sobie, że walka z piractwem to tylko poboczny wątek tej ustawy. Wszyscy zgadzamy się z tym, że praw autorskich należy przestrzegać.
4. ACTA to dokument tak ogólny, że stwarza pole do różnych interpretacji, co jest bardzo niebezpieczne (nagminne sformułowania "rozsądne terminy", "stosowne środki", itd., itp.). To bardzo niebezpieczne.
5. Z interpretacji ACTA wynika, że zniknąć może rynek leków generycznych (tanie, krajowe odpowiedniki zagranicznych leków, na które wygasł już okres ochrony patentowej). Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich bierze leki, wiesz, jak duża to oszczędność (nawet kilkaset procent) w domowym budżecie.
6. Z interpretacji ACTA wynika również, że zniknąć może także rynek zamienników oryginalnych części samochodowych. Jeśli sam(a) nie masz i nie serwisujesz samochodu, poproś kolegę lub znajomego, by Ci uświadomił, jak ogromne są różnice w cenach tych części, podczas gdy ich jakość niczym się nie różni.
7. Nie zgadzamy się z trybem pracy nad tą ustawą, tak w Parlamencie Europejskim, jaki i polskim parlamencie. Utajone obrady, brak szerokich, otwartych, merytorycznych konsultacji nad tą ustawą. Brak rzetelnej informacji w mediach na temat tej ustawy.
8. Nie podoba nam się to, że jesteśmy lekceważeni przez polityków. Traktowani jak bezrozumne stado owiec, bezwolnie poddające się arbitralnym decyzjom nieomylnej władzy. To już było. Nazywało się "komuna". Nie pozwolimy dłużej się tak traktować. Dość arogancji władzy!
9. Nie podoba nam się to, że polski premier przedkłada interesy wielkich, międzynarodowych koncernów i korporacji ponad interesów polskich przedsiębiorców (przykładowo - polski rynek farmaceutyczny to w jakiś 85% produkcja leków generycznych). Chyba nie muszę rozwijać tego wątku.
10. ACTA a wolność słowa - wszystko wskazuje na to (co potwierdzają opinie wielu prawników i ekspertów), że ACTA może stwarzać mechanizmy cenzurujące internet. Ten musi pozostać wolny. To jedyne wolne medium.
11. Poza tym nie mieści się nam w głowie, że obywatel RP może zostać poddany ekstradycji i za naruszenie - uwaga - amerykańskiego prawa w Polsce odpowiadać przed amerykańskich sądem. To jakieś kuriozum, absurd. Jesteśmy obywatelami Polski i jesteśmy zobowiązani do przestrzegania polskiego prawa. Stany Zjednoczone zbyt śmiało sobie w Polsce poczynają, nie jesteśmy ich 52 stanem.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
55. ACTA
Tanie leki z Indii i Chin mogą zalać amerykański i europejski rynek
http://forsal.pl/artykuly/588729,tanie_leki_z_indii_i_chin_moga_zalac_am...
Branżę farmaceutyczną czeka w tym roku rewolucja. Kończy się ochrona patentowa aptecznych hitów. Zachodni giganci obawiają się konfrontacji z konkurentami z Indii i Chin.
Z końcem 2011 r. największe koncerny produkujące lekarstwa weszły w okres, w którym kończy się ochrona patentowa hitów rynku farmaceutycznego ostatnich lat – a nawet dekad. Na tę chwilę od dawna ostrzą sobie zęby producenci znacznie tańszych, odtwórczych leków generycznych. Firmy z Indii już szykują się do inwazji na rynki amerykański i europejski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
56. Czas na podsumowanie projektu Pierwsza działka gratis
http://prawo.vagla.pl/node/9646?bo=1
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
57. PROTEST - NIE TYLKO POLSKA
Manifestation ACTA - Paris 28/01/12
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
58. mapa planowanych protestów - cała Europa
http://stopacta.com.pl/mapa-protestow/
59. Palikot początkowo był za ACTA
http://kampanianazywo.pl/opinie/hipokryzja-palikota-na-twitterze/
"Zbigniew Hołdys zrobił retweet, w którym znajduje się kopia jednego z wpisów Janusza Palikota. „Ćwierknięcie” dotyczy ACTA i pochodzi z 20 stycznia, a hipokryzja Palikota polega na tym, że wpis ten usunął."
60. Szef BBN - wojny z internautami na razie nie będzie
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11053842,Dziecinnie_pros...
Co ciekawe zdaniem prof. Kozieja, "władza nie może się odcinać kodami i
szyframi od możliwości rozmowy z opinią społeczną". A takim odcinaniem
mogą być skomplikowane zabezpieczenia strony...
- Dlaczego w urzędzie premiera nie ma szyb pancernych, drutów? Bo są pewne granice - uważa szef BBN.
Nie czas na stan wyjątkowy
Jeszcze tydzień temu prof. Koziej sugerował, że jeśli ataki hakerów nie ustaną trzeba będzie rozważyć wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Ale dziś szef BBN-u znacznie złagodził stanowisko. - Do tej pory,
przynajmniej w mojej ocenie, nie dostrzegamy żadnego zorganizowanego
działania przestępczego na masową skalę. Pojawili się pojedynczy ludzie
łamiący prawo - oceniał gość TOK FM.
Ale prof. Koziej podkreślał, że zagrożenie cyberterroryzmem jest
realne. - Mieliśmy takie ataki w stosunku do Estonii i Gruzji -
przypomniał. I zapewniał, że odpowiednie służby na bieżąco śledzą
wydarzenia w sieci i reagują na próby włamań. Jednak szef Biura
Bezpieczeństwa Narodowego nie był w stanie powiedzieć ile prób podejmują
hakerzy. Choć przyznał, że regularnie otrzymuje komunikaty na ten
temat.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
61. Założyciel Wikipedii: Z nami nie da się wygrać
Przeciwko czemu pan protestował?
- Po pierwsze, konsultacje w tej sprawie były marionetkowe, głównie z tymi, którzy są majątkowo zainteresowani wejściem umowy w życie. Dlaczego odrzucono zdanie takich organizacji jak np. Polskie Towarzystwo Informatyczne? Jako naukowiec też żyję ze swoich dzieł intelektualnych - mam z nich według oświadczenia majątkowego 70 proc. dochodów. Ale nie czuję się chroniony przez ACTA - wręcz przeciwnie, czuję się zagrożony, bo ACTA niesie ze sobą ograniczenie wolności.
ACTA zagraża Wikipedii?
- Wikipedia, również ta polska, jest względnie bezpieczna. Amerykańska fundacja, która ją prowadzi, rezyduje na Florydzie, europejskie prawo jej nie obowiązuje, a USA, jak się dowiadujemy, nie ratyfikuje ACTA. Poza tym jesteśmy środowiskiem, które bardzo dużą wagę przywiązuje do legalności. Gdy szedłem protestować na Rynek, chciałem raczej wyrazić swoje "nie" wobec prób ograniczania wolności i prawa do krytyki, niż bronić Wikipedii.
ACTA rzeczywiście ograniczy naszą wolność?
- W proponowanych regulacjach najgorsze jest to, że one są bardzo niejasne i - jak wskazują prawnicy - można je różnie interpretować. Na podstawie ACTA trzeba będzie wydać przepisy wykonawcze. W czarnym scenariuszu może to doprowadzić do totalnej inwigilacji, zamykania niezależnych portali czy gazet już na etapie podejrzenia o łamanie praw autorskich, bez postanowienia sądu. Obawiam się, że ktoś wykorzysta to w walce politycznej lub biznesowej. Prawdopodobnie wzrosną koszty internetu, jeśli dostawcy będą zmuszeni do instalowania drogiego sprzętu monitorującego.
Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,11055184,Zalozyciel_Wikipedii__Z_...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
62. kompromitacja totalna
Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim przejęła śledztwo ws. krytycznej wobec prezydenta Bronisława Komorowskiego strony AntyKomor.pl - dowiedziała się PAP w prokuraturze. Do tej pory sprawą zajmowali się śledczy z Tomaszowa Mazowieckiego.
Rzecznik piotrkowskiej prokuratury Witold Błaszczyk powiedział w poniedziałek, że jeszcze w tym tygodniu śledczy złożą wniosek do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi o przedłużenie śledztwa.
Zaznaczył, że postępowanie nadal prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko komuś. - Nie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów dla kogokolwiek - mówił.
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/lodz/piotrkowska-prokuratura-przeje...
Doradca prezydenta odniósł się tym samym do ostatnich informacji, że hasła zabezpieczające stronę kancelarii premiera były bardzo proste. Wyjaśniając tę sprawę stwierdził nieoczekiwanie, że w tym względzie "trochę się ludzie z tego śmieją, ale władza nie może się odcinać szyframi i kodami od społeczeństwa".
- Dlaczego w urzędzie premiera nie ma szyb pancernych, ani nie są zakratowane? Bo są pewne granice - stwierdził Koziej. W rozmowie z Łukaszem Grassem przyznał jednak, że cała sprawa była "niedopatrzeniem", a na stronie powinna być jakaś "brama lub szlaban" - Trochę ludzie się z tego śmieją, ale chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedno. Są dwie sfery: jawna i ukryta. Władza nie może odcinać się szyframi i kodami od społeczeństwa - stwierdził.
Tłumacząc błędy popełnione w tej sprawie zaznaczył też, że jest wielu prywatnych użytkowników, którzy zostawiają te loginy, które ustalili administratorzy. - Nie mamy jeszcze świadomości życia w cyberprzestrzeni. Wszystkie rzeczy są dla nas jeszcze nieznane. W cyberprzestrzeni jak w lustrzanym odbiciu pojawiają się problemu jak w realu - dodał na falach radia TOK FM.
Pytany o protesty ws. wprowadzenia ACTA szef BBN wyjaśnił, że "tak jak w życiu", w masowych protestach biorą udział również chuligani. - Mieliśmy coś takiego na protestach z okazji święta niepodległości. Często dołączają się oni tylko dla rozróby. Tak samo teraz mieliśmy do czynienia - stwierdził. Dodał też, że nie uważa, żeby był to "zorganizowany atak na władze polskie", a jego zdaniem nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzać stan nadzwyczajny.
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/koziej-wla...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
63. tym razem Gowin - min.sprawiedliwości....
http://forsal.pl/artykuly/589141,gowin_decyzja_ws_acta_racjonalna_i_zabe...
"Podpisujemy, następnie przed ratyfikacją mamy półtora roku - dwa lata na to, żeby sprawdzić, czy ten dokument nie niesie jakichś niebezpieczeństw, czy tam między wierszami nie są poukrywane konsekwencje trudne do przewidzenia; a w tym czasie dostosowujemy polskie prawo do pułapu wyznaczanego przez ACTA, bo polskie prawo pod tym względem jest dużo surowsze niż wymagania ACTA" - wyjaśnił Gowin.
Jak dodał, "ACTA to jest pewne zobowiązanie międzynarodowe, które będzie na Polsce spoczywać niezależnie od tego, czy my ACTA ratyfikujemy, czy nie". "Mamy zobowiązania ogólnounijne" - dodał minister.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
64. wesoły Bronek i spółka
Nie będzie RBN ws. ACTA; będzie raport nt. cyberbezpieczeństwa
zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa w
internecie. Zapowiedział, że prawdopodobnie w połowie roku będzie gotowy
raport nt. bezpieczeństwa państwa, w tym cyberbezpieczeństwa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
65. Zgodnie z nowym prawem
Zgodnie z nowym prawem antykomor.pl byłby zablokowany
Śledztwo w sprawie strony antykomor.pl może być testem na praktyczne
stosowanie przez władze przepisów ACTA. Dają one instytucjom państwa
nowe możliwości kontroli Internetu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
66. no, chyba sie rozpłaczę, łaskawco - Wolno protestować
Na podpisaniu ACTA świat się nie kończy. Skoro jest tak wielka wola wyrażona przez ludzi młodych, to nie wolno nam rozpocząć procesu ratyfikacyjnego bez dokładnej analizy wszystkich punktów umowy - mówił w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP 2 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Nie ma żadnych chęci, żeby ingerować w pewne obszary wolności w internecie. To ja od pana premiera dostałem połajanki od pana premiera jeśli chodzi o konsultacje. Dlatego czuję się winny - mówił.
- Nie ma żadnej intencji ani żadnych chęci, żeby ograniczać wolność w internecie. Chcemy przeprowadzić debatę nt. zmiany myślenia o intelektualnej własności. Musimy o tym dyskutować - mówił minister. - Trzeba zacząć debatę także ze środowiskami twórczymi. Problem polega na tym, żeby wszyscy: ci, którzy mówią o potrzebie wolności w sieci i twórcy własności intelektualnej usiedli i zastanowili się nad tym, czego chcą - mówił Boni.
Dodatkowo minister powiedział, że według niego należy stworzyć nowy mechanizm konsultacji społecznych. - Chodzi o to, żeby każdy mógł do aktu prawnego dorzucić swoją uwagę. Potem te uwagi byłyby moderowane i można by było na nie odpowiadać. Żyjemy w czasach, w których ludzie potrzebują nie tylko demokracji przez reprezentantów, potrzebują także demokracji uczestnictwa - mówił Boni.
- Wolno protestować. Uważam, że każdy ma prawo wyrażać swoje emocje tak jak tylko chce. Jesteśmy w nowym modelu działania rządu, ja mam poczucie, że ten nowy resort musi sprostać oczekiwaniom świata cyfrowego. Postaram się odzyskać zaufanie. Jeśli przegram to trudno, ale będę próbował. My się was staramy zrozumieć i uczymy się was rozumieć - mówił minister zwracając się do młodzieży. - Nikt nie chce inwigilować kogokolwiek. Wasz krzyk został usłyszany - zapewniał Boni.
http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/minister-b...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
67. Tusk nie zatrzyma już ACTA
Sytuacja, w której rząd nie przedstawi parlamentowi do ratyfikacji porozumienia ACTA, jest coraz bardziej realna. Po ratyfikacji ACTA przez Parlament Europejski przepisy tego porozumienia - poza karnymi - będą musiały przyjąć wszystkie państwa członkowskie UE.
http://www.rp.pl/artykul/796028,800495-ACTA-zalezy-od-UE.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
68. Z KIM SIE KONSULTOWAŁ ZDROJEWSKI
http://wyborcza.pl/1,75478,11060472,Zdrojewski__ACTA_powinna_byc_analizo...
- W jakim kierunku - z perspektywy resortu kultury - powinny zmierzać dalsze prace, konsultacje nad ACTA?
- Trzeba od razu wyjaśnić pewne nieporozumienie. Umowy międzynarodowe tego typu nie muszą podlegać konsultacjom - zgodnie z obowiązującym w Polsce trybem. (...) Zdecydowałem, że konsultacje ws. ACTA zostaną przeprowadzane, choć jak się teraz okazało - były niewystarczające. Zastanawiamy się, jak wykorzystać czas najbliższych dwóch - trzech lat, aby uzupełnić te braki, aby obieg informacji był prawidłowy, aby pozyskać opinię publiczną dla określonych rozwiązań, albo też - aby zdobyć argumenty przeciwko ratyfikacji tego dokumentu. Mamy czas.
Z mojego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby najbliższe tygodnie, czy może nawet - miesiące, były poświęcone analizie ACTA bez udziału polityków. Wolałbym, aby temu aktowi przyjrzeli teraz się specjaliści z zakresu wymiany handlowej, z obszaru praw autorskich, eksperci od funkcjonowania internetu; żeby to oni spróbowali sformułować opinie. Chciałbym, aby powrót polityków do opiniowania ACTA był oparty na dobrym gruncie prawnym.
Podkreślam, że już wcześniej próbowaliśmy pozyskać różnego rodzaju opinie ws. ACTA. Wszystkie, do tej pory, były pozytywne. Do momentu styczniowego protestu nie otrzymałem żadnego sygnału, że dokument jest kontrowersyjny, choćby w najmniejszym stopniu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
69. Wywiad z Wiplerem
http://iktomaracje.pl/2012/01/przemyslaw-wipler-ludzie-poczuli-ze-rzad-t...
70. to już działa
Za stronę z linkami do pirackich treści ekstradycja do USA. W ramach walki z terroryzmem
- Dlaczego wspiera pan ekstradycję obywatela brytyjskiego
za podanie odnośników do materiałów łamiących prawa autorskie, na
podstawie traktatu o ekstradycji mającego sprowadzać terrorystów przed
amerykańskie sądy? - podczas wideoczatu z Barackiem Obamą pytał jeden z
internautów, a prezydent USA nie potrafił udzielić przekonującej
odpowiedzi. Zaś 23-letniemu studentowi, który nie złamał brytyjskiego
prawa, może grozić nawet 10 lat więzienia.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
71. GIODO: ACTA wprowadza
GIODO: ACTA wprowadza kaganiec na polskie prawo. Po ratyfikacji nic nie złagodzimy
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,11060582,GIODO__ACTA_wprowadza_kagani...
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych pytany o zagrożenia związane z wprowadzeniem dokumentu, wskazał na dwa niebezpieczne przepisy: art. 27 ust. 3 i 4 - o nakazach, które mogą być wydawane przez odpowiednie organy państwowe.
Jak podkreślił, w tekstach oryginalnych mówi się o właściwych władzach, a nie organach.
Zagrożenie dla danych osobowych
Co to oznacza w praktyce? GIODO wskazuje, że na podstawie tych artykułów można stworzyć organizację, która zrzeszałaby instytucje prywatne zajmujące się dochodzenie roszczeń z zakresu prawa własności intelektualnej. - I ta organizacja wymuszałaby poprzez władze polskie zdobywanie danych od operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetowych i przekazywałaby je do międzynarodowych sieci wymiany informacji, zagranicznych koncernów - powiedział Rafał Wiewiórowski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
72. Proponuję rozpropagować wśród
Proponuję rozpropagować wśród blogerów, pozbierać podpisy:
http://referendumacta.pl/
Zebrano podobno już 250 tysięcy, potrzebnych jest 500 tys. minimum.
Oraz równolegle zacząć akcję uświadamiania europosłów:
http://www.whovotesforacta.eu/
(strona w wielu językach, stworzona przez Polaków)
73. normalne jaja ...
nowa definicja "czasu rzeczywistego obciążenia witryn" - 3 doby , a może więcej? Czy witryny gov.pl juz działają jak działały przed "atakiem", który wg ekspertów rządowych, atakiem nie był?
"Minister Administracji i Cyfryzacji przekazał resortom wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej - poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek.
Według niego wytyczne zostały przyjęte po konsultacjach w zespole zadaniowym do spraw ochrony portali rządowych i przekazane ministerstwom.
Z wytycznych wynika, że "każdy z resortów musi podjąć stałe kontakty z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe".
Koziołek podał, że jednym z wniosków wyciągniętych w ostatnim czasie jest brak możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym obciążenia witryn, a co za tym idzie szybkiego reagowania na incydent."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
74. Boni się nie wstydzi za Koziołka? a co Cichocki na to?
Minister Administracji i
Cyfryzacji przekazał resortom wytyczne w zakresie ochrony portali
informacyjnych administracji publicznej - poinformował rzecznik MAC
Artur Koziołek.
Według niego wytyczne zostały przyjęte po konsultacjach w zespole
zadaniowym do spraw ochrony portali rządowych i przekazane
ministerstwom.
Z wytycznych wynika, że "każdy z resortów musi podjąć stałe kontakty z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe".
Koziołek podał, że jednym z wniosków wyciągniętych w ostatnim czasie
jest brak możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym obciążenia
witryn, a co za tym idzie szybkiego reagowania na incydent.
- Doraźnie należy obligatoryjnie zastosować i wdrożyć m.in.: system
eliminacji ruchu anonimizowanego, wprowadzenie odpowiedzialności firmy
hostującej za zapewnienie ciągłości działania powierzonego serwisu,
użycie mechanizmu automatycznego oraz na żądanie - przełączania wersji
witryn (strona dynamiczna, strona statyczna), wdrożenie rozwiązań
kontrolujących zawartość strony (od strony serwera) i raportujących
możliwości nieuprawnionej modyfikacji treści serwisu - poinformował.
Jak dodał wytyczne MAC dotyczą także kontaktów urzędników
administracji rządowej z podmiotami zewnętrznymi za pomocą poczty
elektronicznej. - Tu również zarekomendowano określone procedury
bezpieczeństwa, po stronie użytkownika. Od zmiany haseł - przez
szyfrowane tunele VPN, kaskadowy system zabezpieczeń antywirusowych,
antyspamowych - po najprostsze, czyli szczególną rozwagę przy otwieraniu
załączników - podkreślił.
Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych powołano w ubiegłym
tygodniu. Zespół miał przygotować wytyczne dotyczące ochrony portali
rządowych (gov.pl) przed atakami hakerskimi i ustalić standardy
bezpieczeństwa dla stron rządowych.
Protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów
państwowych wywołała sprawa umowy ACTA - jej treść i brak konsultacji
nad jej projektem. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 p. 4,
który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji
zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie
sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie
naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle
dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również
organizacja zarządzająca prawami.
Organizacje zarządzające prawami autorskimi natomiast, wskazując na
przykłady kradzieży własności intelektualnej w internecie, zdecydowanie
opowiadają się za przyjęciem ACTA. Argumentują, że umowa zapewni przede
wszystkim silniejszą ochronę interesów majątkowych polskich twórców i
wydawców poza granicami Unii Europejskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
75. świat patrzy
http://www.wykop.pl/link/1027921/al-dzazira-o-acta-jest-tez-sporo-o-polsce/
"Last week, Anonymous-affiliated hacktivist group Polish Underground hacked the government website for Polish Prime Minister Donald Tusks', as well as several other government websites in opposition to Poland's support for ACTA. Shortly after the cyber attack took place @AnonymousWiki sent out this tweet:
Dear Polish government, we will continue to disrupt and interfere with your government official websites until the 26th. Do not pass ACTA.
The hacked page featured a video of a look-alike Tusk figure dressed as former communist military General Wojciech Jaruzelski when he announced the beginning of the martial law crackdown against Solidarity activists in 1981.
(...)
Members of Poland's Ruch Palikota Party wear Guy Fawkes masks during a parliamentary session on January 26, the day Poland signed onto the ACTA treaty.
(...)
@AnonymousWiki Polish PM - D. Tusk deleted nearly 8000 ANTI-ACTA FB coments - he claimed that they were vulgar but only 1,5% of them were."
Są też relacje wideo.
76. Przepraszam moich znajomych i
Przepraszam moich znajomych i zupełnie obcych ludzi. Wykonałam oficjalny obowiązek, a nie wykonałam cywilnego. Nie byłam dość ostrożna. - napisała pięć dni po podpisaniu w Tokio umowy ACTA Helena Drnovsek Zorko, ambasador Słowenii w Japonii. - Nie skojarzyłam tego aktu prawnego z prawem, które ogranicza wolność działania w najważniejszej sieci w historii ludzkości.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11067684,Ambasador_Slowe...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
77. głupota głupotę pogania...
RPO apeluje o debatę publiczną na temat ratyfikacji ACTA
Rzeczniczka
praw obywatelskich Irena Lipowicz wystąpiła do ministra administracji i
cyfryzacji Michała Boniego w sprawie debaty publicznej na temat
ratyfikacji ACTA. Zaproponowała przeprowadzenie dyskusji na największych
uczelniach.»
List prezydenta do RPO ws. umowy ACTA
Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do Rzecznika Praw
Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja
umowy handlowej ACTA nie wpłynie na ograniczenie praw obywatelskich.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
78. Inwigilacja, sankcje, represje
Znany cybernetyk o ACTA: Inwigilacja, sankcje, represje
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/499908,znany-cybernetyk-o-acta-inw...
ciociababcia
79. ciociababcia, nie czytałem podlinkowania.
Zdaje Pan sobie chyba sprawę, że jeśli idzie o ACTA, to najlepszym rozwiązaniem jest zająć przy pomocy awangardy klasy bezprizornych kilka redakcji, telegrafu, waltera i solorza, a na koniec pałacu zimowego itd. - prawda?
Reszta okazuje się intelektualnym pitoleniem.
[pomyśleć, że Pałacu Zimowego bronił batalion bab i na palcach licząc junkrów, a Bastylii setka nie więcej. Wystarczy jedna elig ze zwolenniczkami by obalić Czerską. Kto tam pilnuje gnoju? no kto? jakiś zemerytozowany zomowiec - nikt więcej.]
[[Podobno z góry setki obrońców Bastylii po latach okazało się, że "setka" urosła w tysiące, jak obecny ZBoWiD. Warto się załapać na medale.]]
80. się pobudzili....
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkanie w sprawie umowy ACTA
Wezmą w nim udział ministrowie: sprawiedliwości, administracji i cyfryzacji, kultury oraz rzecznik praw obywatelskich i prezydenccy ministrowie.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego BogdanaZdrojewski, który w środę poinformował dziennikarzy, że otrzymał zaproszenie do prezydenta, mówił: "Bardzo się cieszę, że prezydent wykazuje zainteresowanie w tej materii. Prawdopodobnie będziemy rozmawiać też o możliwości kontynuowania dialogu, analizowania tych dokumentów (ACTA ). Być może będzie się to odbywało pod auspicjami Rzecznika Praw Obywatelskich".
Minister zadeklarował, że jest zwolennikiem dyskutowania o ACTA "we wszystkich możliwych gremiach". Ale - jak zastrzegł - wolałby, "aby w tym pierwszym okresie tej debaty nie psuli politycy - zainteresowani w tej chwili jednostronnie tym tematem".
W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Komorowski skierował do prof. Lipowicz list w sprawie ACTA, w którym zwrócił się do RPO o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja umowy ACTA wpłynie, czy też nie, na ograniczenie praw obywatelskich.
Jak podała na swoich stronach internetowych kancelaria, prezydent napisał, że "uliczne protesty świadczą, że istotna część społeczeństwa, zwłaszcza młodego, uznała za zagrożone swoje podstawowe prawa obywatelskie".
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.
Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia.
PAP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
81. ACTA - kolejne starcie:
panoptykon.org
sprawie ACTA nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. W Brukseli walka
o kontrowersyjną umowę cały czas trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap.
W najbliższym czasie czekają nas głosowania w komisjach, których opinia
będzie kluczowa dla dalszych losów ACTA. Dlatego po raz kolejny wzywamy
Was do dzi...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
82. jeszcze lepszy kaganiec
Unia chce nadzoru Internetu
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
83. odlot Petru Swetru
Petru: są pomysły, aby wprowadzić pełną inwigilację internetu. To 38 mln haków na wszystkich Polaków
–
Prezes Kaczyński zmusza najważniejsze osoby w państwie do łamania prawa
i Konstytucji. Zmusił prezydenta Andrzeja Dudę i jest bardzo blisko
tego... więcej
Prezes Trybunału Konstytucyjnego popiera ACTA ...
06.02.2012 - Rzepliński, dodał rumieńców mdłej i jednostronnej już dyskusji na temat ACTA: tytuł z Rzepy - Rzepliński o ACTA: nie dostrzegam zagrożenia ...
Prezes TK Andrzej Rzepliński o ACTA: nie dostrzegam ...
03.02.2012 - Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński powiedział, że nie dostrzega w ACTA zagrożeń dla praw i wolności osobistych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl