15 Sierpnia. Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Cudu Nad Wisłą

avatar użytkownika Maryla

15 sierpnia obchodzimy Święto Państwowe i Kościelne związane z rocznicą Cudu Nad Wisłą (Święto Wojska Polskiego) i Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej. Obchodziliśmy to podwójne Święto radośnie i powszechnie od 15 sierpnia 2007 roku dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który jako pierwszy prezydent III RP kultywował tradycję i pamięć II RP.

W tym roku obchody Święta Wojska Polskiego miały mieć wyjątkowy charakter ze względu na to, że w tym terminie przypada 100. rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Niestety jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojskowa defilada 15 sierpnia 2020 w Warszawie została odwołana. Defilada wojskowa ma odbyć się w innym terminie, który pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Pozostałe przygotowywane przez MON uroczystości mają odbyć się zgodnie z planem. W sierpniu 2020 r. uroczystości upamiętniające setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej zaplanowane zostały w wielu miejscach w Polsce.
Bitwa Warszawska, nazywana również Cudem nad Wisłą, która rozegrała się na przedpolach stolicy między 12 a 25 sierpnia 1920 r., stała się murem chroniącym zachód Europy przed bolszewizmem. W sierpniu 1918 r. II Rzeczpospolita, obroniwszy siebie, obroniła też Europę przed bolszewicką zarazą – mówił Lech Kaczyński podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego z okazji Święta Wojska Polskiego. Nie wolno nam zapomnieć polskiego zwycięstwa w 1920 r., jeśli mamy pozostać Polakami, a Europa ma zachować rdzeń swej duchowej tożsamości: tej, w której centrum są wolność i chrześcijaństwo. Wojna sowiecko-polska zaczęła się już na początku 1919 roku. Oddziały Armii Czerwonej szły na zachód. W połowie lutego zatrzymał je opór polskich formacji wojskowych pod Berezą Kartuską.

W Moskwie trwał II kongres III Międzynarodówki Komunistycznej. Delegaci z entuzjazmem patrzyli na wielką mapę, na której codziennie przesuwały się na zachód czerwone chorągiewki. Izaak Babel, wielki
pisarz, a w lecie 1920 roku politruk towarzyszący 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego w wielkim rajdzie na Polskę, tak zapisywał na gorąco swoje wrażenia z tego momentu: "Moskiewskie gazety z 29 lipca. Otwarcie II kongresu Kominternu, nareszcie urzeczywistnia się jedność ludów, wszystko jasne: są dwa światy i wojna jest wypowiedziana. Będziemy wojować w nieskończoność. Rosja rzuciła wyzwanie. Ruszamy w głąb Europy, aby zdobyć świat. Czerwona Armia stała się czynnikiem o znaczeniu światowym". Podniecony otwierającymi się perspektywami Lenin jeszcze 12 sierpnia nawoływał ze zniecierpliwieniem na posiedzeniu Politbiura: "Z politycznego punktu widzenia jest arcyważne, aby dobić Polskę".

Zwycięstwo okupione wielkim wysiłkiem i poświęceniem całego Narodu. Do szeregów obrońców Ojczyzny pospieszyły nawet dzieci - jak 11-letni harcerz Tadeusz Jeziorkowski z Płocka, odznaczony za męstwo Krzyżem Walecznych. Symboliczną ofiarą, która rozpaliła nadzieję na zwycięstwo, była śmierć ks. Ignacego Skorupki pod Ossowem 14 sierpnia. Na 15 sierpnia  bolszewicy zaplanowali zdobycie Warszawy i przejęcie władzy przez komitet rewolucyjny.Burmistrz Wołomina zaprasza na obchody rocznicy "Cudu nad Wisłą"

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny żołnierze polscy przełamują front pod Radzyminem i przechodzą do ataku. Na północy, pod Nasielskiem, armia gen. Władysława Sikorskiego gromi nieprzyjaciela. 16 sierpnia rusza uderzenie znad Wieprza.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W sobotę 15 sierpnia br. w 14 miastach Polski z okazji Święta Wojska Polskiego i przypadającej w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej około godz. 12.00 wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą powietrzny hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.

Jak informuje MON, samoloty 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty centralnie nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku m.in. w Ossowie, gdzie zobaczymy „Biało-Czerwone Iskry” i Radzyminie, gdzie zaplanowano przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. szarym malowaniu z samolotami M-346 Bielik.

W Warszawie, gdzie odbędą się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy warszawskiej o godz.12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położą flagę Polski.

Minister przedstawił szereg wydarzeń, inicjatyw i projektów resortu, które będą miały miejsce w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego. Jak poinformował szef MON planowane jest również: - wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”, Bolesława Waligóry; - wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;

- w Warszawie będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi do Muzeum w Ossowie; - w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę pod hasłem "Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w Internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej; - przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”. Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, pikniki, uroczystości organizowane na terenie całego kraju. Niech łączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków. Bądźmy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!

Religijne uroczystości w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Kościelne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się w dniach 13-17 sierpnia. Mszy św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie 15 sierpnia będzie przewodniczył przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki, a na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Ks. bp R. Kamiński: Wydarzenia z sierpnia 1920 roku nie mają sobie równych w historii Polski i wielu innych nacji

Myśmy jakby zmartwychwstali do bytu narodowego w listopadzie 1918 roku. Przecież każdy rozumie, że to był swoisty zlepek różnych kultur pozaborowych, ludzie biedni, rozbici i teraz tworzy się długo oczekiwany status Ojczyzny. Już pod koniec stycznia, więc 1920 roku, Marszałek Piłsudski musiał wysłać pierwsze oddziały na rubieże wschodnie nowej Rzeczpospolitej, żeby dały odpór, ponieważ rozpoczęły się działania zaczepne armii bolszewickiej, a za kilka miesięcy stworzy się już regularny front i ta hojność serca, a więc wszystko to, co mamy, damy, żeby uratować Ojczyznę – powiedziałbym - nie ma wydarzenia jakby równego w historii, pewnie i Polski, i wielu innych nacji – powiedział ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. abp H. Hoser : Bolszewizm zatruł zachodnią cywilizację, a jego pochodną są wszystkie dzisiejsze ideologie

Żyjemy w epoce postmodernizmu, która odchodzi od racjonalizmu i kieruje się różnymi ideologiami mającymi neomarksistowskie korzenie. To tworzenie nowoczesnego człowieka, który ma być pozbawiony tożsamości i pamięci historycznej. Potrzeba dziś wrócić do dobrze pojętej antropologii, która bierze pod uwagę nie tylko ciało, ale i duszę. Zwycięstwem bolszewizmu okazał się pakt Ribbentrop-Mołotow i czwarty rozbiór naszego kraju, który został podzielony przez ateistycznych przywódców. Bolszewizm zatruł zachodnią cywilizację, a jego pochodną są wszystkie dzisiejsze ideologie – wskazał ks. abp Henryk Hoser

Rok 2020 to rok wielkich rocznic, wydarzeń zmieniających bieg historii Polski i Europy

Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Biuro Programu „Niepodległa” koordynuje wiele inicjatyw związanych ze świętowaniem tego jednego z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego. W lipcu uruchomiony został narracyjny portal poświęcony Bitwie Warszawskiej, pod symbolicznym hasłem „1920” trwa konkurs literacki zachęcający do stworzenia panoramy tamtych niezwykłych czasów, a współczesne dzieci mogą się przenieść w świat retrozabaw publikowanych na stronie Programu „Niepodległa”, zaczerpniętych z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Pod patronatem i z finansowym wsparciem ministerstwa kultury powstają dwa niezwykłe filmy – projekt VR „Wiktoria 1920” oraz oparty na archiwalnych, nieznanych taśmach filmowych dokument „Wojna światów”. W najbliższych dniach czeka nas wielkie wspólne świętowanie stulecia Cudu nad Wisłą. Jego kulminacją będzie widowisko „1920 – Wdzięczni Bohaterom” na PGE Narodowym w Warszawie. Opowieść o wojnie 1920 r. przeplatana będzie utworami muzycznymi, pokazami archiwaliów i specjalnie przygotowanymi wizualizacjami multimedialnymi.

W przededniu rocznicy wielkiej bitwy otworzymy Muzeum Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka odrodzonej Rzeczypospolitej i Naczelnego Wodza. Muzeum, które przybliża biografię ojca polskiej niepodległości, wartości, którymi się kierował, tłumaczy nie zawsze oczywiste wybory, których dokonywał. W podwarszawskim Sulejówku powstało jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, wkomponowane w historyczny kompleks otaczający dworek Milusin, gdzie genius loci przetrwał lata zaniedbań i zakłamywania historii, a dzisiaj wspiera opiekunów tego miejsca w stworzeniu ośrodka pamięci, nauki i edukacji. Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez ministerstwo kultury, dbających, by kształtująca naszą narodową tożsamość pamięć nie zginęła. Białe plamy na muzealnej mapie Polski – wynik wieloletnich zaniedbań – stopniowo wypełniają się ofertą nowych, nowoczesnych instytucji. Od 2018 r. na warszawskiej Cytadeli powstaje nasz największy projekt – Muzeum Historii Polski. W Lublinie tworzymy Muzeum Kresów, w Białymstoku za kilkanaście miesięcy otwarte zostanie Muzeum Pamięci Sybiru. Dobiegają końca prace nad wystawami w nowo wybudowanych Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce czy Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Kilka miesięcy temu otwarta została wystawa główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.

Premier Mateusz Morawiecki w światowych mediach o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Tekst premiera Mateusza Morawieckiego o przypadającej w sobotę 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w piątek w zagranicznych mediach - m.in. we francuskim dzienniku "L'Opinion", austriackim "Die Presse" czy tureckiej agencji Anatolia - w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu".

Wiktoria1920 – obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

 

 

14 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. z archiwum BM24

Rok 2010


WARTA HONOROWA

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Ks. abp S. Gądecki:

Ks. abp S. Gądecki: Zwycięstwo w 1920 roku ocaliło Polskę i Europę przed komunizmem

Objawienie się Maryi i siła polskiego żołnierza ocaliły w 1920 r.
Polskę i Europę Zachodnią od tego, czym był komunizm, który zniszczyłby
każdą demokrację - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu
Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości w sanktuarium
Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.

Obchody
100-lecia Cudu nad Wisłą: Msza św. w warszawskim sanktuarium MB
Łaskawej z poświęceniem Buławy Hetmańskiej i udekorowaniem nią MB
Łaskawej

W całym kraju trwają obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej –
Cudu nad Wisłą. Bitwa, w której Polacy zatrzymali bolszewicką napaść na
Europę uznawana jest za jedną z kluczowych bitew w historii świata.

Poruczniku Pieszkański: stań do apelu! – flisacy uczcili 100. rocznicę Cudu nad Wisłą

Wieczornym apelem pamięci w Mikorzynie (Kujawsko-Pomorskie)
flisacy z całego kraju uczcili 100. rocznicę Cudu Nad Wisłą. Obchody
odbyły się w ramach pierwszego dnia Festiwalu Wisły. Przypomniano postać
bohatera walk obronnych z roku 1920 - porucznika Jerzego
Pieszkańskiego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Prezydent A. Duda o

Prezydent A. Duda o żołnierzach 1920: Polskę mamy dzięki nim

To są groby zwycięzców; dzięki nim mamy wolne państwo –
powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w apelu pamięci
pod Pomnikiem Poległych 1920 r. Podkreślił też znaczenie walki żołnierzy
II wojny światowej na wszystkich frontach.

Apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Święto Wojska Polskiego w

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Uroczystą mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem
najwyższych władz państwowych, w tym Pary Prezydenckiej rozpoczęły się
centralne obchody Święta Wojska Polskiego. W południe na placu
Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart.

Akt przekazania proporca Prezydenta RP w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

 

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Litwa: Uroczystość na Rossie

Litwa: Uroczystość na Rossie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Litewscy Polacy, polscy dyplomaci, harcerze i kombatanci
uczestniczyli w wileńskich uroczystościach z okazji 100. rocznicy Bitwy
Warszawskiej, które odbyły się sobotę na Rossie przy mauzoleum marszałka
Józefa Piłsudskiego.

Ukraina: Z okazji święta Wojska Polskiego oddano hołd polskim żołnierzom

Z okazji święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
polscy dyplomaci na Ukrainie oddali w sobotę hołd polskim żołnierzom
spoczywającym na cmentarzach w tym kraju. Wieńce złożono m.in. na
kijowskich nekropoliach w Bykowni, w dzielnicy Darnica i na Cmentarzu
Bajkowa.

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej, Święto Wojska Polskiego – to
ważny dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy
hołd poległym za Ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny,
dramatyczny czas – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

W
południe, jak co roku, w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na
placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się
uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział Prezydent Andrzej
Duda, sekretarz stanu USA Michael Pompeo oraz kadra kierownicza Sił
Zbrojnych.

W uroczystej odprawie wart będzie uczestniczyło też ponad 550
żołnierzy z: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk
Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej,
Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rolę
pododdziału honorowego pełnić będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska
Polskiego, oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska
Polskiego. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Całość
zwieńczy defilada pododdziałów.

Po zakończeniu uroczystości Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

 – Jak zawsze 15 sierpnia, Andrzej Duda zaprasza do Pałacu
Prezydenckiego przedstawicieli WP, kombatantów i osoby życia
publicznego, by wznieść toast za powodzenie Rzeczpospolitej i polskiego
wojska. W tym roku to spotkanie, jak całe obchody, będzie odbywało się w
reżimie epidemicznym, będą ograniczone do minimum – zaznaczył minister
Wojciech Kolarski.

 



Pomniki i nekropolie wojny polsko-bolszewickiej

Bohaterowie
polegli w wojnie polsko-bolszewickiej pochowani są w ponad 330
miejscach – zbiorowych grobach, kwaterach i na cmentarzach wojennych. Są
one rozsiane na ogromnej przestrzeni od Kujaw i północnego Mazowsza po
południową Ukrainę i Łotwę. Prawie jedna trzecia z tych miejsc pochówku
znajduje się obecnie poza granicami Polski, najwięcej – ponad 70 – na
terytorium Białorusi.

W
Polsce znajduje się niemal 220 cmentarzy i grobów żołnierzy z wojny
1919–1920 oraz wiele pomników poświęconych upamiętnieniu polskiego
zwycięstwa. Najwięcej jest ich na Mazowszu, gdzie miały miejsce
przełomowe bitwy. Poniżej niektóre z nich.

Warszawa.
Największa kwatera na cmentarzu Wojskowe Powązki. Na rozległej
przestrzeni pochowano kilka tysięcy żołnierzy, którzy stracili życie
podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920.

Warszawa. Grób księdza Ignacego Skorupki na Cmentarzu Powązkowskim, zwanym zwyczajowo Starymi Powązkami (ul. Powązkowska 1), kwatera 244.

Warszawa. Trzy kościoły wotywne za zwycięstwo z 1920 r.:

• Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (ul. Grochowska 365) wznosi się w miejscu, gdzie

13 sierpnia 1920 r. ks. Ignacy Skorupka odprawił mszę świętą i
spowiadał żołnierzy 236 Pułku Piechoty. Tablica na fasadzie upamiętnia
gen. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego podczas
Bitwy Warszawskiej.

• Kościół pw. Chrystusa Króla na Targówku (ul. Tykocińska 27/35).

• Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie (ul. Grzybowa 1).

Przed kościołem znajduje się pomnik który tworzą umieszczone na
postumentach tablice z nazwiskami dowódców i bohaterów wojny
polsko-bolszewickiej, połączone murkiem, na którym widnieją tabliczki z
miejscami i datami walk z lat 1919–1920.

Warszawa. Grób
Nieznanego Żołnierza. Na tablicach w kolumnadzie wymienione są
następujące miejsca bitew: Radzymin/Ossów – 13–15 VIII 1920 r.,
Borkowo/Pod Nasielskiem – 14–15 sierpnia 1920 r., Sarnowa Góra/Pod
Ciechanowem – 16–20 sierpnia 1920 r., Przasnysz – 21–22 sierpnia 1920
r., Cyców 16 sierpnia 1920 r., Czarnobyl – 27 kwietnia 1920 r.

Warszawa. Muzeum
Wojska Polskiego. Wśród pamiątek m.in. czapka i kurtka Józefa
Piłsudskiego z lat 1920–1935, mundur gen. broni Józefa Hallera z lat
1918–1920, zdobyczny sztandar 101. Pułku Strzelców Armii Czerwonej.

Ossów.
Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej, kaplica Matki Boskiej
Zwycięskiej, pomniki ks. Ignacego Skorupki i gen. Józefa Hallera.

Radzymin. Cmentarz wojskowy i kaplica, w której znajduje się fresk przedstawiający żołnierzy polskich broniących Warszawy.

Twierdza Modlin. Kwatera
żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 r. i zmarłych z powodu
odniesionych ran oraz tablica upamiętniająca biorącą udział w walkach z
bolszewikami Flotyllę Wiślaną.

Płock. Bratnia Mogiła tzw. Kopiec Harcerzy (ul. Targowa) i Pomnik Obrońców Płocka 1920 (pl. Narutowicza).

Mińsk Mazowiecki. Obraz
Matki Bożej Hallerowskiej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii
Panny. Gen. Józef Haller modlił się przed nim dwukrotnie – prosząc o
zwycięstwo w sierpniu 1920 r. i dziękując za nie 10 dni później razem z
nuncjuszem apostolskim Achillesem Ratti (późniejszym papieżem Piusem XI)
oraz majorem Charlesem de Gaulle’em (późniejszym generałem i
prezydentem Francji).

Puławy.
Dawny pałac Czartoryskich (ul. Czartoryskich 8). Tablica pamiątkowa o
treści: „15.08.1920 – 15.08.1930. W mury te, skąd padł rozkaz Józefa
Piłsudskiego podjęcia zwycięskiej ofensywy przeciw najazdowi
bolszewickiemu tablicę tę kładzie Naczelnemu Wodzowi i ofiarnym wojskom w
hołdzie współczesnym i potomnym”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Uroczystość Wniebowzięcia


Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dziś, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji
chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona
jednym z dogmatów dopiero...


Jasna Góra: w nawiązaniu do aktu biskupów z 1920r. złożono zawierzenie...

W nawiązaniu do aktu polskich biskupów z 1920 r. podczas głównej Sumy
odpustowej na Jasnej Górze złożone zostało zawierzenie Sercu Jezusa i
Maryi. 27 lipca 1920 r. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej
ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę, Sercu Jezusowemu.
Następnego dnia, oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej.

W wypowiedzianym dziś podczas Mszy św. celebrowanej na szczycie
Jasnej Górze akcie zawierzenia abp Wacław Depo dziękował za ofiarną
miłość Jezusa, która w tajemnicy ukrzyżowania i zmartwychwstania stała
się miłością zwycięską. Przypominał, że „w setną rocznicę Cudu nad
Wisłą, który w sierpniu 1920r. za przyczyną Najświętszej Maryi Panny
ocalił naszą Ojczyznę i cywilizację europejską od bolszewickiego
panowania, my - pasterze Kościoła w Polsce podobnie jak nasi poprzednicy
przybywamy na Jasną Górę”.

- To tutaj od pokoleń
uczymy się, że królowanie Chrystusa a wraz z nim Maryi Królowej Polski,
obejmuje w szczególny sposób również służbę narodowi - mówił metropolita
częstochowski. Zaznaczał, że „na Jasnej Górze, uświadamiamy sobie
wyraźniej, odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo polskiej
ziemi, potrzebę wspólnej troski wszystkich warstw społecznych, nie tylko
za materialne, także za duchowe dobro naszej Ojczyzny”.

- W tym szczególnym roku dziękujemy Ci za setną rocznicę
urodzin św. Jana Pawła II, który dostrzegał w Maryi źródło niezawodnej
nadziei ogarniającej całego człowieka. Dziękujemy Ci również za decyzję o
beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który przypominał nam, że nie
wystarczy patrzeć w czyste, zranione oblicze Matki, ale trzeba też, aby
nasz Naród wyczytał w Jej oczach wszystko, co jest potrzebne dla odnowy
polskich sumień – brzmiały słowa aktu.

Wraz Maryją Królową Polski i świętymi patronami abp Depo
błagał o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym
doświadczeniu. - W duchu aktu zawierzenia biskupów polskich sprzed stu
lat, wyznajemy w prawdzie i pokorze, że niewdzięcznością naszą i
grzechami zasłużyliśmy na karę, ale przez zasługi naszych świętych
patronów, przez krew męczeńską przelaną dla wiary przez barci naszych,
za przyczyną Królowej Korony Polskiej, Twojej Rodzicielki a naszej
ukochanej Matki Częstochowskiej, błagamy Cię racz nam darować nasze winy
- modlił się metropolita częstochowski i wołał: „prosimy Cię przebacz
nam nasze grzechy przeciwko życiu, bezczeszczenie Twojej eucharystycznej
obecności, bluźnierstwa wobec Twojej Najświętszej Matki i Jej
wizerunków, wszelkie profanacje krzyża oraz wszelki grzech niezgody.
Przemień serca nasze na wzór Twojego boskiego serca, przemień nas potęgą
Twojej łaski”.

- Najświętsze Serce
Jezusa! Tobie zawierzamy wszystkie stany i powołania, duchowieństwo,
osoby życia konsekrowanego, wszystkich wiernych którzy Polskę stanowią, w
kraju i poza jego granicami. Oddal od nas wszelką zarazę grzechów,
pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny
i związane z tym bezrobocie. Te prośby ośmielamy się zanieść przez
przyczynę Królowej Polski, naszej Matki - mówił abp Wacław Depo.

Jasna Góra jako sanktuarium narodu i posługujący tu paulini
bardzo mocno związana jest z losami Bitwy Warszawskiej. Tu trwała przede
wszystkim wielka modlitwa pielgrzymów, biskupów, dowódców, żołnierzy a
wreszcie samego naczelnika państwa. Stąd też kierowane były specjalne
odezwy do narodu i zachęta do walki w obronie wiary i Ojczyzny, stad
płynęło przekonanie i przypomnienie, że na Jasnej Górze „każdy kamień
głosi Cuda - Maryjnej - nad Narodem naszym opieki”.

27 lipca 1920 r. przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej,
po uroczystej Mszy Św. ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę
Sercu Jezusowemu. Następnego dnia, 28 lipca oddano Rzeczpospolitą
pieczy Królowej Korony Polskiej. „Najświętsza Maryjo Panno” – tymi
słowami, rozpoczynając Akt oddania się Episkopatu Polski Hetmance i
Królowej - wyrażał błaganie narodu kard. Edward Dalbor. „Oto my, Biskupi
Polscy, składając Ci w imieniu własnym i naszych diecezjan i w imieniu
wszystkich wiernych synów Polski hołd i pokłon, obieramy Cię na nowo
naszą Królową i Panią i pod Twoją przemożną uciekamy się obronę”.

Wymownie brzmiały
dalsze słowa aktu oddania: „wyciągamy ku Tobie, Matko litości, błagalne
ręce, byś w ciężkiej kraju naszego potrzebie przyszła nam w pomoc.
Odrzuć wroga od granic naszej Ojczyzny; wróć krajowi naszemu upragniony
pokój, ład i porządek; wypleń z serc naszych ziarno niezgody; oczyść
dusze nasze z grzechów i wad naszych, abyśmy bezpieczni od nieprzyjaciół
naszych, Tobie w czystości serca służyć i przez Ciebie Boga i Pana
naszego Jezusa Chrystusa czcić i chwalić mogli”.


Litwa: W Zułowie oddano hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej przedstawiciele Związku Polaków
na Litwie, władz samorządowych Wileńszczyzny i Związku Harcerstwa
Polskiego na Litwie złożyli w sobotę wieńce w Zułowie - miejscu urodzin
marszałka Józefa Piłsudskiego, odległym od Wilna o 60 km.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Potrzeba nam miłości ojczyzny


Potrzeba nam miłości ojczyzny na wzór bohaterów Bitwy Warszawskiej

W Radzyminie powstaje także świątynia, wotum wdzięczności za życie
i pontyfikat Jana Pawła II i zwycięską Bitwę Warszawską. Pod budowę
tego kościoła wmurowywał Ksiądz Arcybiskup kamień węgielny.

-
Jan Paweł II w czerwcu 1999 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w
Radzyminie powiedział, że ma wielki dług wobec bohaterów „Cudu nad
Wisłą”. Sanktuarium, któremu patronuje papież-Polak ma przypominać, że
Karol Wojtyła urodził się w roku Bitwy Warszawskiej i wiele zawdzięcza
Polakom broniącym ojczyzny w 1920 r. Świątynia ta powstaje na polach
bitwy polsko-bolszewickiej, gdzie miały miejsce krwawe walki. Diecezję
warszawsko-praską papież szczególnie zobowiązał do kultywowania pamięci o
"Cudzie nad Wisłą". Dlatego też należy pamiętać o innym ważnym miejscu,
jakim jest Ossów. 

Tutaj poznamy nie tylko historię wojny polsko-bolszewickiej? 


-
Nieopodal grobów bohaterów 1920 r. znajduje się tablica poświęcona
polskim oficerom, dowódcom oddziałów walczących w Bitwie Warszawskiej,
zamordowanym potem w 1940 r. w Katyniu przez Rosjan. W Ossowie powstała
także aleja pamięci, gdzie upamiętniani są ci, którzy zginęli w 2010 r. w
katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni
katyńskiej. To wyraz naszego szacunku do historii i tych tragicznych
wydarzeń.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Widowisko "1920. Wdzięczni


Widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" na PGE Narodowym. W rekonstrukcji wydarzeń biorą udział setki statystów

autor: Twitter/Joachim Brudziński


Piosenką do słów wiersza „Moja Ojczyzna” Cypriana Kamila Norwida rozpoczęło się w sobotę widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom” na PGE Narodowym w Warszawie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W rekonstrukcji wydarzeń sierpnia 1920 r. biorą udział setki statystów, koni oraz pojazdy historyczne. Na płycie areny zbudowano polskie i bolszewickie okopy. W roli marszałka Józefa Piłsudskiego występuje Jarosław Gajewski, a jako Michaił Tuchaczewski Wojciech Brzeziński.

Orkiestra Polskiego Radia wykona utwory do słów - m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana. Jako soliści wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Olga Szomańska, Stanisław Soyka, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko i Michał Kowalonka. Chór Sound’n’Grace wykona pieśni żołnierskie i patriotyczne.

Sobotnie wydarzenie jest transmitowane w TVP i na antenie Polskiego Radia. Kolejne pokazy można oglądać od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. W całej Polsce świętowano


W całej Polsce świętowano 100. rocznicę Cudu nad Wisłą

Wielką
Viktorię Warszawską świętowano w wielu miejscach w Polsce. Symboliczne
obchody, bo w miejscu tych wydarzeń, odbyły się w Ossowie.


100. rocznica Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą

W
sobotę przypadła 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Tego dnia
obchodziliśmy także Święto Wojska Polskiego. Centralne uroczystości z
udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbyły się w
Warszawie.


Warszawa: Tablica upamiętniająca polskich Tatarów walczących w obronie RP

Polscy
Tatarzy upamiętnili walczących w obronie ojczyzny przedstawicieli tej
społeczności. Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w sobotę w
stolicy odsłonięta została tablica poświęcona żołnierzom tatarskiego
pochodzenia, którzy przez kilka stuleci walczyli i ginęli w obronie RP.


Wystartował XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Już
po raz dwudziesty na szlak pamięci o polskich bohaterach narodowych
wyruszył Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku w związku z
pandemią motocykliści nie odwiedzą tradycyjnych miejsc związanych z
męczeństwem Polaków, w tym Katynia. Będą pielgrzymować wyłącznie po
Polsce.


Lublin: odsłonięto pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego

Pomnik
kardynała Stefana Wyszyńskiego odsłonięto w sobotę w Lublinie. „Był
współtwórca polskiej wolności” – napisał o Prymasie Tysiąclecia premier
Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości.

Polskie
i amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty Iskra formują się we wzór
flagi Polski nad Placem Piłsudskiego w Warszawie oddając hołd bohaterom
Bitwy Warszawskiej



Wojna światów - Vod.tvp.pl - Telewizja Polska S.A.

vod.tvp.pl › website › wojna-swiatow,49353577


W sierpniu 1920 roku stoczona została jedna z ważniejszych dla Polski bitew – Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą. Wojna polsko-sowiecka ...


100. rocznica Bitwy Warszawskiej na antenach Telewizji ...

www.telemagazyn.pl › artykuly › 100-rocznica-bitwy-...


zrekonstruowane filmy „Wojna Światów” i „Szaleńcy” oraz widowisko ... Na vod.tvp.pl dostępne będą m.in. premiery filmów i programów, w tym: ...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. Poświęcono figurę Matki Bożej


Poświęcono figurę Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski. "W szczególnej opiece ma Rzeczpospolitą"

autor: PAP/Tomasz Gzell; Twitter/Diecezja Wwa-Praga

W ramach obchodów stulecia
Bitwy Warszawskiej w niedzielę bp Romuald Kamiński poświęcił
w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy
i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego
sanktuarium świętego Jana Pawła II. Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat
buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego, a bez morale nawet
najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić
bezpieczeństwa - oświadczył w niedzielę w Radzyminie minister obrony
Mariusz Błaszczak.


Maryja – Custos Poloniae (strażniczka Polski) obrana
przez króla Jana Kazimierza Królową – Regina Regni Poloniae –
w szczególnej opiece i obronie ma Rzeczpospolitą, jej wojsko
i wszystkie stany

— powiedział w homilii bp Kamiński podkreślając rolę Matki Bożej w dziejach polskiego narodu.

Maryjo! - Tyś wywyższeniem Warszawy

— podkreślił.

Biskup warszawsko-praski powiedział, że odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie jest wyrazem wdzięczności Bogu za orędownictwo Maryi i wyproszenie „cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

Pragniemy
Cię uczcić w owej postaci ze spiżu, kiedy jawisz się nam, jako Matka
Łaskawa; gdy powstrzymujesz i kruszysz strzały słusznego gniewu naszego
Ojca, kiedy patrzysz na nas obliczem pełnym zatroskania i swoistego
przejęcia się losami swoich dzieci

— powiedział.

Zapowiedział,
że będzie to szczególne miejsce na mapie diecezji warszawsko-praskiej,
gdzie wierni będą mogli powierzać Bogu swoje sprawy licząc
na orędownictwo Matki Bożej Łaskawej.




  • Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    12. Królikowska-Avis: Weekend


    Królikowska-Avis: Weekend radości i satysfakcji. Szkoda, że świat nie wie o Bitwie Warszawskiej nic lub prawie nic

    autor: PAP/Leszek Szymański

    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    13. Unikalny wyścig zawodników


    Unikalny wyścig zawodników ORLEN Team z dwóch odmiennych światów Formuły...


    Dokładnie 100 lat temu na przedpolach Warszawy starła się armia
    odrodzonego niespełna dwa lata wcześniej państwa polskiego z wojskami
    bolszewików maszerujących na Europę. Dzięki informacjom wywiadowczym,
    mądrym posunięciom taktycznym i odwadze żołnierzy na czele których
    stanął Marszałek Józef Piłsudski, Polacy pokonali Armię Czerwoną,
    broniąc nie tylko Warszawy, ale i niepodległości Polski.

    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl