Faszysci

avatar użytkownika Tymczasowy

Przyroda wydala Towarzystwo Opieki nad Polska. To nieproszeni  opiekunowie i pedagodzy troskliwie zajmujacy sie Polska. Nie da sie ukryc, ze i ci  z V kolumny oraz ci zagraniczni, maja bardzo slabe podstawy do pouczania i pohukiwania. Gotuja i gotuja zupe na gwozdziu i rezultat jest zalosny, bo prawdy tam nie ma.

Jedna z odnog ich niby-argumentacji jest przypominanie przedwojennych partii politycznych, ktore mogly spelniac kryteria definicyjne faszyzmu. To ma dowodzic podobno rozszalalego nazizmu w Polsce. Wypada wiec rzucic okiem na te partie i ich losy oraz umiescic je w szerszym kontekscie. Tego wymagaja zasady  porzadnego  myslenia.

W II RP bylo kilka partii faszystowskich. Najwieksza byl Oboz Wielkiej Polski, ktory powstal w 1926 roku. Z trudem byl tolerowany przez wladze i zostal zdelegalizowany po kilku latach. Jeszcze krotszy byl zywot  Obozu Narodowo-Radykalnego. Powstal 14 IV 1934 r. Akt zalozycielski podpisalo w stolowce Politechniki Warszawskiej 11 osob. Do ONR nalezalo  kilka tysiecy osob. Dzialal glownie w Warszawie. Na pochodach noszono koszule w kolorze piaskowym i kolalicyjki. W rekach dzierzono Wielkie Miecze Chrobrego. Juz w czerwcu wielu dzialaczy zostalo uwiezionych w obozie w Berezie Kartuskiej. Zostal zdelegalizowany 10 VIII 1934 r., czyli po kilku miesiacach. Byla tez kompletna drobnica. Nalezaly do niej nastepujace partie: Partia Mlodziezy Niemieckiej w Polsce powstala w 1931 r., Niemiecki Zwiazek Zachodniej Polski (1934), Polska Partia Narodowo-Socjalistyczna dzialajaca na Gornym Slasku i Narodowo-Socjalistyczna Partia Robotnicza.

Takie to byly czasy i moda polityczna. O Wloszech i Niemcach szkoda pisac, bo to znane ojczyzny ruchu faszystowskiego. Narodowy socjalizm odpowiadal nawet wielu Zydom. W Palestynie stworzyli oni partie faszystowskie: Brit HaBirioniam (1930) i Lehi (1940). A co powiedziec o spokojnych, neutralnych Szwajcarach? Dzialaly tam nastepujace partie faszystowskie: Front Narodowy (1930), Unia Narodowa (1932), Ruch Narodowy Szwajcarow (1940) i Eidegenossische Sammlung (1940). Zas  neutralni Szwedzi stworzyli: Szwedzka Partie Socjalistyczna (1929), Narodowy Blok Socjalistyczny (1930) i Narodowo-Socjalistyczna Partie Robotnikow (1933). Takze dzisiaj nie brakuje tam partii faszystowskich. A co zrobic z dzielnymi Anglikami? Powolali do zycia partie: Brytyjskich Faszystow (1923), Imperialna Lige Faszystowska (1929), Narodowych Faszystow (1924) i Lige Narodowo-Socjalistyczna (1937). Wspolczesnie tez jest ich troche. Nie mozna pominac Holendrow. Natinaal-Socialistiche Beweging (1931) sprawowala w kraju wladze. Inne partie faszystowskie to: Algemeene Nedrlandsche Fascisten Bond (1931), Czarny Front (1934) i Nationaal-Socialistiche Nederlandsche Arbeiderspartij (1931).

Faszystow nie brakowalo u naszych poludniowych sasiadow: Rumunow i Wegrow. W Rumunii najwazniejsza byla Zelazna Gwardia (19270, ktora nawet rzadzila krajem. A do tego byly: Ruch Narodowych Socjalistow (1923), Partia Narodowo-Socjalistyczna  (1932), National Rumanian Fascio (1921), Front Rumunski (1935), Nova Dreapta i Wlosko-Rumunski Ruch Faszystowski (1921). Zas u Wegrow najwazniejsi byli Strzalokrzyzowcy (19350, ktorzy nawet przez jakis czas sprawowali wladze w kraju. Inni to: Wegierska Partia Narodowo-Socjalistyczna (1920),Wegierska Narodowo-Socjalistyczna Partia Chlopow i Robotnikow (1932),Wegierska  Zjednoczona Partia Narodowo-Socjalistyczna (1932), Chrzescijanski Front Narodowo-Socjalistyczny (1937) i Wegierskie Stowarzyszenie Obrony Narodowej (1919).

Faszyzm cieszyl sie duza popularnoscia w Ameryce Poludniowej. Najbardziej sfaszyzowana byla Argentyna. Tam dzialaly partie: Argentynska Partia Faszystowska (1932), Argentynska Liga Patriotyczna, Ruch Narodowo-Socjalistyczny, Narodowa Partia Faszystowska (1923), Narodowa Unia Faszystowska (1936), New Triumph Party, Liga Republikanska (1929) i Nationalist Liberation Alliance (1931).W Meksyku  dzialaly partie: Zlote Koszule (1933) i Meksykanska Partia Faszystowska (1923).

Faszyzmowi daly sie uwiesc nawet maluchy. W San Marino dzialala  Sammarinese Fascist Party (1922), w Islandii, Partia Nacjnalistyczna (1934), Libanie - Kataeb Party (1936), w Belgii- De Vlag (1930), Flamandzka Unia narodowa (1933) i Verdinaso (1931).. A w Albanii sprawowaly rzady: Albanska Partia Faszystowska (1939), Straz Wielkiej Albanii (1943) i Albanska Partia Nazistowska (1943).

Gdzie nie rozejrzec sie po swiecie, to tam powyrastaly partie faszystowskie. Nawet na Filipinach wladze sprawowaly partie: Ganapi (1941), Makapili (1941) i Kalibapi (1941). Nazwy niby inne, ale idea podobna.

Ojczyzna faszyzmu byly Wlochy. Stal sie on takze specjalnoscia Niemiec. Wszyscy inni pozostaja daleko w tyle. Ale i wsrod nich mozna wyroznic kraje, gdzie partie faszystowskie mialy bardzo duzy zasieg. Takze i te, w ktorych opartie faszystowskie sprawowaly wladze w panstwie. Polska nie nalezy do tych krajow. A w 1940 r., kiedy zydzi tworzyli faszystowska partie Lehi, Polska juz byla pod okupacja niemiecka i Polacy byli mordowani przez Niemcow. Potem dopiero przyszla kolej na Zydow.

PS Video#2 - Irlandcy faszysci; video#3 -Rosyjscy faszysci; #4- holenderscy faszysci; video#5 -mWloscy faszysci.

 

 

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika michael

1. Faszyści na straży kłamstwa o nich samych

Najciekawsze jest to, że przytłaczająca większość antyfaszystów, działających w organizacjach antyfaszystowskich to ludzie o faszystowskiej mentalności, działajacy w organizacjach o faszystowskim ustroju i z uwielbieniem posługujący się faszystowskimi metodami promieniowania nienawiścią i rasistowską pogardą do wszystkiego co istnieje a nie chce być i żyć na ich wzór i na ich antyfaszystowskie podobieństwo.