W swiecie wspanialych zegarow genialnego konstruktora Gustava Beckera

avatar użytkownika En passant

 

Coraz rzadziej widzi sie w mieszkaniach stare zegary przeroznego typu, stojace, wiszace, kominkowe i inne. Ludzie maja komorki, zegarki elektroniczne, a takim starociom tykajacym w drewnianych skrzynkach trudno jest mierzyc sie z elektroniczna dokladnoscia nowych zegarow i zegarkow. Przystawia sie im stempel staroswieckosci i nienadazanie za moda. Kiedys mialy one swoje czasy swietnosci i bedac obiektem mody oraz oznaka statusu spolecznego, regulowaly rownoczesnie owczesny rytm zycia w domach, biurach i fabrykach. Moj artykul poswiece wielkiemu budowniczemu zegarow, cenionemu i znanemu na calym swiecie Gustavowi Beckerowi z ziemi dolnoslaskiej.

 

1. Jak zobaczylem po raz pierwszy zegary Gustava Beckera

 

Moja przygoda ze starymi zegarami zaczela sie juz dawno, w czasach licealnych, na poczatku lat 70-tych, gdy to za 50 zl kupilem stary wiszacy, bijacy, wahadlowy zegar firmy Junghans, ktory wedrowal ze mna przez wszystkie przystanki mojego zycia. O innych starych zegarach nie wiedzialem nic, ale drogi historii czesto krzyzuja sie i okazalo sie ze moj Junghans ma jednak wiele wspolnego z firma Gustava Beckera, ale o tym pozniej. Kiedys bedac w moim rodzinnym pomorskim miescie, odwiedzilem znajomego, o ktorym chodzily sluchy, ze zbiera stare zegary. Za oszczednosci ze skromnej nauczycielskiej pensji kupowal ciagle zegary, restaurowal je, polerowal staroswieckie skrzynki. Chcialem zobaczyc jego kolekcje. Mial on wylacznie zegary, ktorych wczesniej nigdy nie widzialem. Byly to tzw. regulatory wiedenskie z odwaznikami (Gewichtsregulator) oraz wahadlem, zegary nazywane tez zylkowcami. Ogladalem je z zainteresowaniem, a on powtarzal ciagle tylko jedno nazwisko: Gustav Becker. Wszystkie jego zegary pochodzily bowiem z fabryki tego konstruktora. Puszczalem to mimo uszu, nazwisko nie chcialo mi jakos wejsc do glowy. Znajomy otworzyl drzwiczki skrzynki od zegara, a ja w swojej naiwnosci, tak jak slon w skladzie porcelany dotknalem wiszacy odwaznik. Podskoczyl z przerazenia i wykonal gwaltowny ruch, tak jakby chcial mi wyrwac ten odwaznik z reki wraz z wiszacym zegarem. Wpadka na calego. Ja jako dyletant, nie wiedzialem, ze on dotyka swoich zegarow tylko rekoma w bialych rekawiczkach, dotkniecie gola reka zostawia bowiem slady potu i odciski palcow. To byla jego swietosc, trzeba to zrozumiec. Nie robi tego kazdy przecietny kolekcjoner, inni traktuja to nie tak powaznie. Pozwolil mi mimo wszystko podciagnac do gory specjalna korbka ten odwaznik do gory, czyli nakrecic zegar na chodzenie przez nastepny tydzien. Wychodzac od niego zapamietalem sobie wreszcie nazwisko tego genialnego tworcy przepieknych zegarow – Gustava Beckera. Pomyslalem sobie wtedy, ze kiedys bede mial tez takie zegary, podcigal odwazniki korbka, ale bede je traktowal bardziej po swojsku i dotykal gola reka bez rekawiczki. Po latach jestem mu bardzo wdzieczny za mile przyjecie oraz za zapoznanie mnie z wiedenskimi regulatorami Gustava Beckera.

 

2. Powstanie i ekspansja firmy Gustav Becker

 

Gustav Eduard Becker (1819-1885), byl najbardziej znanym w drugiej polowie 19 wieku niemieckim konstruktorem wysokiej jakosci zegarow, zalozycielem marki zegarow Gustav Becker. Urodzil sie w 1819 roku w Olesnicy (Oels) na Dolnym Slasku. Tam uczyl sie na poczatku fachu zegarmistrzowskiego, a potem wyruszyl w swiat, aby poznac metody budowania zegarow w glownych osrodkach ich produkcji w panstwach niemieckich i Austrii. Praktykowal i pracowal we Frankfurcie, Dreznie, Monachium, Berlinie i Wiedniu (u znanego mistrza sztuki zegarmistrzowskiej P. Happachera, 1841-1845). To wlasnie prace nad konstruowaniem nowych modeli regulatorow odwaznikowych (Wiener Regulator) w Wiedniu, ich produkcja w tamtejszym warsztacie daly impuls do jego dalszej samodzielnej dzialanosci. Po powrocie na Slask w 1845 roku i malzenstwie z Luiza, w kwietniu 1847 roku otworzyl ten uzdolniony mlody fachowiec, majac tylko 28 lat, swoj pierwszy sklep-warsztat zegarmistrzowski/firme o nazwie Gustav Becker, w dolnoslaskich Swiebodzicach, wtedy Freiburg in Schlesien, powiat swidnicki. Ta niemiecka nazwa jest o tyle wazna, ze wystepuje we wszystkich publikacjach o Beckerze oraz jest uwieczniona na stemplu na mosieznej platynie jego zegarow.

 

Poczatek jest zawsze trudny dla zalozycieli wszystkich malych firm. Dzialala ona w dwoch pomieszczeniach budynku przy Bahnhofstrasse 257a. Zaczynal z kilkoma uczniami rzemiosla zegarmistrzowskiego, ktorym pokazal jak sie wykonuje poszczegolne elementy zegarow. Nie mial potrzebnego kapitalu na kupno dobrych maszyn i mogl produkowac tylko w malych ilosciach zegary, tzw. odwaznikowe regulatory wiedenskie, tez nazywane w Polsce jako chodziki wagowe, zegary wagowe, czy zylkowce, z wahadlem. Wieksze pomieszczenia i kapital na zakup maszyn dostal od administracji lokalnej (1850 rok) pod warunkiem, ze bedzie szkolil 80-ciu mlodych uczniow w sztuce zegarmistrzowskiej. W rozwoju jego firmy pomogl mu fakt, ze w miasteczku i okolicy dominowal przemysl wlokienniczy, przedzarski, ktory mogl zapewnic tylko glodowe srodki utrzymania robotnikom. Zakladana przez Beckera firma byla wtedy podwalina nowo powstajacego nowoczesnego przemyslu, ktory mial stac sie obiecujacym trendem rozwojowym dla tego regionu. Praca z uczniami nie byly latwa, co rusz jakas ich liczba porzucala przedsiebiorstwo i trzeba bylo szkolic nastepnych. Niemniej produkcja rozwijala sie stopniowo, a zegary byly coraz lepsze. W 1852 roku na Slaskiej Wystawie Przemyslowej zegary Firmy Gustav Becker otrzymaly wyroznienie za wysoka jakosc, precyje i piekno. Byl to Zloty Medal wystawy, tzw. Medaille d`Or. Ten wlasnie symbol obok inicjalow firmy GB, oraz korony z kotwica byl wybijany na tylnej stronie platyny jego zegarow. Nastepnie, bezprocentowy kredyt od Wielkiego Ksiecia Raciborza pozwolil mu rozbudowac fabryke o dalsze wydzialy, przede wszystkim produkcji skrzyn, obudowy zegarow. Bylo to wazne, gdyz zegary byly wbudowywane teraz w coraz piekniejsze skrzynki drewniane, zdobione ornamentami i stale upiekszane. W ten sposob trafialy one latwiej do bogatszych klientow, stanowiac ozdobe ich domow i mieszkan. Okres swietnosci firmyna nastapil po przelomie w roku 1854, gdy to zawarto umowe dostawcza z rzadem Prus na na dostawe zegarow – wtedy to przyszly ogromne zlecenia od pruskiego Krolewskiego Glownego Urzedu Poczty i Telegrafow, umowa byla odnawiana w 1863 i nastepnych latach az do 1912 roku. Jego zegary byly kupowane na wyposazenie biur i urzedow pocztowych. W 1875 roku ilosc wyprodukowanych zegarow, liczac od poczatku istnienia firmy osiagnela zawrotna jak na te czasy liczbe 100 tysiecy, co dokumentowaly numery fabryczne kolejnych egzemplarzy wybijanych na mosieznej platynie. Od tego roku pojawil sie na platynie stempel z wydrukiem Medaille d`Or. Za to osiagniecie (wielkosc produkcji oraz wklad w rozwoj przemyslu slaskiego) dostal G.Becker Krolewski Order Korony IV Klasy od cesarza Wilhelma I, wreczony mu na zamku w Ksiazu. Zegary Beckera zdobyly wiele nagrod i wyroznien na wystawach w Londynie (1862), Paryzu (1867), Philadelphii (1872), Wiedniu (1873, Sidney (1879), Melbourne (1881), Berlinie (1881), Amsterdamie (1883) oraz Antwerpii (1885).

 

Jak pisalem, zegary firmy Gustav Becker byly numerowanie na mosieznej platynie, z tylu, na kazdym wyprodukowanym egzemplarzu. Jest to bardzo wazne, gdyz mozna na podstawie tego numeru ustalic rok produkcji, a tym samym wiek posiadanego zegara. W 1880 roku fabryke opuscil 260-tysieczny egzemplarzm w 1885, polmilionowy, w 1890 osiemsettysieczny, w 1892 milionowy (znajduje sie w posiadaniu firmy Termet S.A., wczesniej Predom Termet, w Swiebodzicach, ktora po 1945 roku przejela tamtejsze fabryki zegarow, zobacz link nr 2), w 1900 poltoramilionowy, 1913 – 1,85 milionowy, w 1926 2,244 milionowy. Zegar stojacy z numerem pol miliona, w przepieknej obudowie w stylu historyzmu zostal podarowany dla Otto Bismarcka z okazji jego 70-tych urodzin. Znajduje sie on do dzisiaj w Muzeum Bismarcka w Schönhausen.

 

Juz od roku 1880 pojawily sie silna konkurencja dla odwaznikowych regulatorow wiedenskich z wahadlem firmy G.Beckera. Tworzyly ja firmy wyrosle jak jak grzyby po deszczu w regionie gor Schwarzwaldu. Powstale tam fabryki produkowaly w wielkich ilosciach tanie, nakrecane sprezynowe zegary roznej wielkosci i ksztaltow, z wahadlami i bez nich - w Furtwangen, Schramberg (firma Junghans), Schweningen (firmy Kienzle, Mauthe), Lenzkirch (firma Lenzkirch). To doprowadzilo do spadku popytu na odwaznikowe regulatory z wahadlem, ktore produkowala firma Beckera. Musiala ona przystosowac sie do nowym warunkow rynkowych i zmienic profil produkcji. Sam Gustav Becker zmarl w 1885 roku, w wieku 66 lat, a jego grob znajduje sie do dzisiaj na cmentarzu w Swiebodzicach. Firme objal syn, Pawel Albert Becker, ktory w 1899 roku utworzyl filie firmy w Czechach, w Braunau.

 

Firma G.Beckera zatrudniala pod koniec lat 1890-tych okolo 700 pracownikow i byla najwiekszym pracodawca w regionie. Dala ona przyklad i techniczna wiedze dla powstania szeregu innych przedsiebiorstw, ktore lacznie zatrudnialy dalsze 1300 pracownikow. W Swiebodzicach (Freiburg in Schlesien) powstalo silne centrum przemyslu zegarowego zatrudniajacego dwa tysiace wysoko wykwalifikowanych pracownikow. Niedaleko od Freiburga, w Srebrnej Gorze dzialala firma E.Eppnera, ktora do 1945 roku produkowala zegary wiezowe. Obok przedsiebiorstwa G.Beckera dzialaly w Swiebodzicach inne firmy, nie tak znane, ale produkujace rownie dobre i stylowe regulatory odwaznikowe typu wiedenskiego. Nalezaly do nich: Endler&Co. (powstala w 1865 roku), Germania (1871), Willmann&Co (1872), Concordia (1881), Kappel&Co. (1882), Borussia (1888), Carl Böhm (1895). Byly one zakladane przez bylych majstrow i czeladnikow wywodzacych sie z zakladow G.Beckera. Produkowaly one rownie piekne (widzialem juz piekna Concordie) i dobre jakoscowo zegary, tak jak Becker. Na przyklad Concordie zalozyl byly pracownik G.Beckera, zegarmistrz Heinrich Schröter. Firma produkowala regulatory wiedenskie slynace z wytwornego stylu. Wyprodukowala okolo 115 tysiecy zegarow. Przetrwala jednak tylko 18 lat. Co ciekawe, moda na regulatory wiedenskie (odwazniki, wahadlo) trwala ca. 130 lat (1790-1920). Mialem nawet kiedys idee, aby kupic po jednym regulatorze wiedenskim z kazdej firmy freiburgskiej. Zegary te sa jednak trudno dostepne i rzadkie do zobaczenia na aukcjach Ebay wersji niemieckiej. Polowy z nich nigdy nie widzialem, znam tylko z ksiazek ich oznakowanie na platynach. Moj projekt zrealizowalem tylko czesciowo. Sa tam za to czesto oferowane zegary G.Beckera. Ceny do przelkniecia, szczegolnie dla osob, ktore nie pijac i nie palac papierosow moga zaoszczedzic pieniadze na kupno takiego cacka.

 

3. Zmierzch firmy Gustav Becker

 

W obliczu konkurencji z innych regionow, wiekszosc wymienionych powyzej swiebodzickich producentow zegarow polaczyla sie z firma Gustav Becker i utworzyla w pazdzierniku 1899 roku spolke akcyjna pod nazwa „Vereinigte Freiburger Uhrenfabriken vormals Gustav Becker AG“ (Zjednoczone Freiburgskie Fabryki Zegarow, przedtem Gustav Becker). Fuzja byla przeprowadzona z pomoca finansowa i organizacyjna Banku E.Heimann z Wroclawia. Nowa firma rozszerzyla palete produkcyjna. W jej asortymencie znalazly sie zarowno odwaznikowe regulatory z wahadlem, sprezynowe zegary z wahadlem tzw. Freischwinger, przykladem sa tutaj tzw. popularne „Slazaki“, zob. Link nr 3, zegary z sekundnikiem, male zegary stawiane na komodach, kominkowe (najczesciej dlugie, niskie w ksztalcie czapki zolnierza napoleonskiego), zegary miesieczne (jedno naciagniecie odwaznika zapewnia ich chodzenie przez caly miesiac), potem budziki podrozne, zegary morskie, kuchenne, i.in. W ramach spolki akcyjnej zarejstrowano w 1904 roku marke Silesia. Mechanizmy byly opatentowane przez Niemiecki Urzad Patentowy (Deutsches Reichspatent D.R.P.). Zegary byly oznaczone stemplami tak jak wczesniejsze produkty GB, ale nie zawsze mialy numeru seryjny oraz znak Medaille d`Or. W 1926 roku firma freiburgska zapoczatkowala wspolprace z agresywnym konkurentem a zarazem najwiekszym producentem zegarow na swiecie, produkujacym ponad 3 miliony zegarow rocznie - Junghans AG. Ta firma ze Schwarzwaldu polknela wiekszosc fabryk zegarow z obszaru niemieckojezycznego (Thomas Haller AG, Hamburg-Amerikanische Uhren AG, Gebrüder Resch, Lenzkirch AG). Podczas wspolpracy zachowano dawne oznaczenia na produktach. Calkowite wchloniecie firmy Vereinigte Freiburger Uhrenfabriken vormals Gustav Becker AG przez Junghans AG nastapilo w wyniku fuzji w 1930 roku. I tak zakonczyla sie samodzielna egzystencja osrodka produkcji zegarow we Freiburgu in Schlesien. Zaklady G.Beckera produkowaly zegary jeszcze do 1935 roku. I w tym sensie zamknela sie linia rozwojowa firmy Gustava Beckera zakonczona stopieniem sie z firma Junghans AG, dlatego pisalem, ze moj pierwszy przeze mnie kupiony zegar wiszacy Junhans mial zwiazek z wczesniejszymi zegarami G.Beckera. W formie szczatkowej fabryki ze Swiebodzic przetrwaly do II Wojny Swiatowej. W czasie wojny produkowaly one tez czesci do samolotow.

 

Po wojnie w 1945 nastepca zakladow Beckera stala sie „Fryborska Fabryka Zegarow. Na platynie zegarow byl wybity napis „PZF Frybork“. Nazwa „Fryborska“ pochodzila stad, ze w latach 1945-1947 Freiburg in Schlesien nazywal sie Frybork, a dopiero potem - Swiebodzice. Zaklad przejal nawet wiekszosci dawnych doswiadczonych niemieckich pracownikow beckerowskiej firmy, uzupeniajac zaloge polskimi fachowcami. Produkowano zegary roczne, regulatory wiedenskie, zegary kominkowe, sprezynowe, kontrolne/fabryczne, i in.Nastepnie zmienil nazwe na Panstwowa Fabryke Zegarow, potem Dolnoslaska Fabryka Zegarow, ktora zmienila nazwe i profil produkcji – powstal Termet S.A. Produkcja zegarow byly prowadzona w oparciu o dokumentacje produktow firmy Gustav Becker. Produkcje zegarow zakonczono w roku 1952 a cala techniczna dokumentacje i oprzyrzadowanie przekazano Torunskiej Fabryce Zegarow Metron. Tak wiec mysl techniczna Gustawa Beckera powedrowala na koniec do Torunia.

 

4. Glowne cechy wiedenskich regulatorow odwaznikowych firmy Gustav Becker

 

Na koniec praktyczne rady dla osob, ktore maja zegary albo chcialyby kupic jakiegos „Beckera“ np. jakis regulator wiedenski z odwaznikami. Latwiejszy w obsludze jest wariant z 1 odwaznikiem, bez bicia, zwany tez zegarem sypialnym. Regulatory odwaznikowe wystepuja w trzech wariantach. Spotyka sie zegary z jednym odwaznikiem wiszacym na cienkiej lince nawinietej na mosiezne koleczko (zob. link nr 4). Sa tez zegary 2-odwaznikowe, gdzie lewy odwaznik zegara (prawy obserwatora) jest do napedzania/chodzenia, a prawy do bicia gongu (co pol godziny i co godzine). Rzadko spotyka sie zegary, ktore maja trzy odwazniki. W tym przypadku dziurka do korbki tego trzeciego jest umiejscowiona nizej, po srodku. Jego rola jest zapewnienie wybijania kwadransow. Podciagajac odwazniki korbka do gory nakrecamy zegar na 1 tydzien, czasami budowano zegary z calomiesiecznym mechanizmem chodzenia, co bylo rzadkoscia.

 

Na mosieznej platynie sa wybite oznakowania, ktore sa jakby dokumentem tozsamosci kazdego egzemplarza. Rasowy zegar Beckera ma nastepujace elementy wybite na tej grubej mosieznej blasze, (ktora jest podstawa, na ktorej umocowane sa elementy zegara, tryby, osie, itd.): numer, okragly stempel, znak typowy dla Beckera - kotwica a w niej osadzona korona, litery GB znajdujace sie po obu bokach kotwicy, oraz napisem Gustav Becker u gory i Freiburg in Schl. Na dole. Obok, od roku 1875 stempel z napisem Medaille d`Or, znak patentu D.R.P. z liczba, oznaczeniem dlugosci wahadla P (od Pendel) w cm. Te oznaczenia moga byc rozne w roznych okresach dzialania firmy (zob. Link nr. 1). Na wielu zegarach, na tarczy zegara z przodu znajduje sie czesto znak z kotwica, korona i literami GB. Przy zegarach oznaczonych napisem Silesia, na platynie z tylu znajduje sie korona z kotwica, litery GB oraz napis Silesia. Nie zawsze jest wybity numer. W nakrecanych kluczem, sprezynowych zegarach kominkowych albo wiszacych, gdy otworzymy drzwiczki z tylu widzimy tez takie oznakowania. Zegary stojace, kominkowe maja czesto male wahadelko. Nie wolno transportowac/przenosic zegarow z zawieszonym wahadlem czy odwaznikami. Jezeli zegar pozni sie trzeba podkrecic srubke na dole wahadla do gory, skracajac je. Wtedy porusza sie ono szybciej i zegar idzie szybciej. Gdy sie spieszy, kreci sie srubke, tak aby przesunela sie w dol, wtedy zegar chodzi wolniej Ta sama operacje wykonujemy zarowno przy wahadlach regulatorow odwaznikowych, sprezynowych przy malych wahadelkach zegarow kominkowych.

 

Regulator odwaznikowy wiedenski firmy Gustav Becker moze stac sie ozdoba kazdego pokoju stolowego, gabinetu, biblioteki, niezaleznie od stylu wyposazenia mieszkania. Zapewnia tez duzo przyjemnosci, z ktorych najbardziej cenie sobie jego funkcje uzytkowa, praktycznosc, patrzenie na niego, jego promieniujaca pieknosc, sluchanie tykania mechanizmu oraz cotygodniowe podciaganie odwaznika do gory mala mosiezna korbka...

 

Na koncu tekstu zamiescilem kilka linkow/adresow internetowych, ktore ilustruja zagadnienia opisywane przeze mnie. Mam nadzieje, ze po nacisnieciu linka pojawia sie odpowiednie zdjecia, teksty i filmiki video z Youtube. Jezeli filmik nie pojawi sie automatycznie, to trzeba adres skopiowac i wkleic do tasmy adresowej u gory ekranu komputera.

 

P:S. Mam literature, ktora umozliwia rozpoznanie nazw producentow wielu zegarow. Jezeli ktos nie wie, kto wyprodukowal jego stary zegar, moze przyslac zdjecie/opis platyny zegara, z tylu. Moze uda mi sie zidentyfikowac taki wydawaloby sie nieznany zegar i nadac mu nazwe.

 

Literatura:

 

Karl Kochmann, Gustav Becker Story 1847-1927, Merrit´s Antiques Inc., 2005

Karl Kochmann, Clock&Watch, Trademark Index of European Origin, Merrit´s Antiques Inc., 2007

 


 

 

31 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. @En passant

Piękne zegary, takich juz nikt nie robi od lat. Świat elektroniki wyparł rzemiosło artystyczne.
Zegary Beckera schodzą jak "świeże bułeczki" na aukcjach.

GUSTAV BECKER Zegar wiszący z 1893r W orzechu Film


GUSTAV BECKER Zegar wiszący z 1893r W orzechu Film

Zegar wiszący ślązak Gustav Becker Silesia P42 DRP


Zegar wiszący ślązak Gustav Becker Silesia P42 DRP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika En passant

2. @Maryla Dziekuje za bezposrednie zdjecia zegarow

Maryla, dziekuje za bezposrednie zdjecia zegarow.

Cena zegara na pierwszym zdjeciu jest mocno przesadzona. Ktos wzial sobie liczby z ksiezyca. Szacuje ja najwyzej na 800-1000 zl. Ale zadac moze sobie kazdy taka cene jaka sobie wymysli, kwestia pzostanie, czy znajdzie kiedykolwiek kupca. Za ta cene, mozna kupic bardzo dobry regulator wiedenski z odwaznikami. Ten drugi jest tanszy, gdyz tarcza jest bardzo zniszczona. Ten drugi to tzw. "Slazak", typ zegara Freischwinger.

Pozdrawiam serdecznie

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

3. Takie

historyczne kawalki daja wytchnienie od biezaczki.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika En passant

4. @Tymczasowy Srebrna Gora Fabryka zegarow wiezowych

Nawet w znanej co poniektorym Srebrnej Gorze byla kiedys fabryka zegarow, jak napisalem w tekscie: "Niedaleko od Freiburga, w Srebrnej Gorze dzialala firma E.Eppnera, ktora do 1945 roku produkowala zegary wiezowe".

Pozdrawiam serdecznie

En passant

avatar użytkownika michael

5. No to mamy wspólne hobby, aby nie powiedzieć pasję

U mnie, tam gdzie jestem, żaden zegar nie ma prawa stać.
Zegary uruchamiam sam.

avatar użytkownika En passant

6. @Michael

Tez ciesze sie, ze mamy wspolne hobby. Jezeli chodzi o aktywnosc zegarow (chodzi czy stoi), to przyjmuje zasade: w pokojach, kuchni, przedpokoju moze chodzic tylko jeden zegar w kazdym z tych pomieszczen. Dwa chodzace rownoczesnie zegary w jednym pomieszczeniu powoduja zaklocenia rytmiczne i denerwuja. Sypialnia jest wolna od zegarow, tutaj jest miejsce dla budzika. W calym mieszkaniu bije tylko jeden zegar, w koncowym pokoju, ktory mozna slyszec z kazdego pomieszczenia (dobry w nocy, gdy nie wie sie ktora jest godzina). Jak dotad moi sasiedzi nie poskarzyli sie jeszcze na bicie mojego dyzurnego zegara Junghansa. Gdy pytalem o to, mowili, ze nic nie slysza. Tak zostalo. Duzy stojacy zegar (Standuhr) Becker jest wlaczany tylko czasami, gdy nie ma sasiadow w budynku, gdyz bije jak dzwon koscielny.

Pozdrawiam serdecznie

En passant

avatar użytkownika gość z drogi

7. Becker jest wlączany tylko czasami, gdy nie ma sasiadow w budynk

"Becker jest wlaczany tylko czasami, gdy nie ma sasiadow w budynku, gdyz bije jak dzwon koscielny."
Dobrego Dnia Zegarom i Ich Miłosnikom :)
Znam taki jeden ,co bije niczym Dzwon Kościelny ,znam go od dzieciństwa,a może i od urodzenia :) a ON,on nie raz mi opowiadał stare dzieje,dzieje przedwojenne i po :)
a szczególnie to ,jak w Jego brzuchu przechowywana była broszurka KATYŃ
dzisiaj maz Go wyłacza i bije tylko w chwilach wyjątkowych ,a to z uwagi na cienkie sciany i na sąsiadów,zbyt Młodych,by zrozumieć Jego Głos :)
p.s
na moim nazwisko Twórcy brzmi troszkę 'inaczej"bo
Gustav Backer :)
pozdrowienia z lat dawno minionych i tylko czarno białe zdjęcie Dziadka Legionisty przypomina,ze tak niegdyś było i jeszcze Babcia w karakułach,ale to jest akurat z pracowni fotograficznej z Petersburga
serdeczności od dwu ciężarków z przecudnym wahadłem :)

gość z drogi

avatar użytkownika En passant

8. Muzeum Zegarow w Furtwangen

Mozna poogladac ciekawe nieznane zegary w niemieckim Muzeum Zegarow Furtwangen (Deutsches Uhrenmuseum Furtwangen)

https://www.youtube.com/watch?v=pNUl2RXbw4c

S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

9. Muzeum Zegarow w Wiedniu

Ciekawe zegary widzialem w Wiedniu w tamtejszym Muzeum Zegarow (Uhrenmuseum - Wien)

https://www.youtube.com/watch?v=pILwKi22jDc

S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

10. 17. int. Eisenbacher Antik Uhrenbörse 2014 Gielda zegarow

Gielda zegarow

https://www.youtube.com/watch?v=KbaeVyYuBqA

S.S.

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

11. Ciekaw jestem

jakie jest najwieksze w Polsce muzeum tego typu.

avatar użytkownika En passant

12. @Tymczasowy

Duzo ciekawych zegarow ma Muzeum Ziemii Klodzkiej w Klodzku, potem Muzeum Przypkowskich w Jedrzejowie.
Tutaj link ze zdjeciami zegarow z Klodzka

https://www.google.com/search?q=muzeum+zegarow+w+polsce+klodzko&rlz=1C1O...

Pozdrawiam
S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

13. @Gosc z drogi

Mysle, ze Twoj Gustav Becker chodzi dobrze nadal. To jest z pewnoscia oryginalny Gustav Becker. Jezeli na platynie stoi to nazwisko, to moze jest niewyrazna litera "e". Nie ma producenta, ktory sie nazywa Gustav Backer pisane przez "a". Sprawdzalem w leksykonie zegarow.
Pozdrawiam serdecznie
S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

14. Gustav Becker zegary stojace i ich ciezkie odwazniki

Jak juz zaznaczylem, firma Gustava Beckera produkowala nie tylko regulatory wiedenske czyli tzw regulatory odwaznikowe lub zylkowce, ale rowniez duze stajace zegary, bedace wyposazeniem biur przedsiebiorstw oraz ozdoba mieszkan. Wtedy kosztowaly one kupe pieniedzy, stad mogli sobie na to pozwolic ludzie bogaci. Jak sie popatrzy dzisiaj na adresy osob sprzedajacych te zegary na Ebay, to widac, ze dominuje tutaj Nadrenia-Westfalia.. Jest to wprawdzie najwiekszy land Niemiec, ale tam tez przed 100-tu czy 120-tu laty byl on sercem przemyslowym kraju. Tam byly tez ciezkie pieniadze i tym samym drogie zegary. Na Slasku tez bylo sporo kapitalu, a zegary wiszace z tego regionu nie darmo nazywane sa „Slazakami“.

W zaprezentowanych ponizej linkach zobaczyc mozna sliczne zegary stojace z dwoma odwaznikami. Jeden jest odpowiedzialny za bicie zegara, drugi za chodzenie. Na tarczy pierwszego zegara widac typowy znak firmy Beckera: korona osadzona w kotwicy, a posrodku dwie litery GB.

Nie kazdy wie, ze ciezary wiszace na lancuszku bardzo duzo waza. W typowym zegarze stojacym kazdy odwaznik wazy ca. 4,5 kg, czyli dobra siatka kartofli. W wiszacych regulatorach wiedenskich waga ich wynosi okolo 1,3 kg. Tajemnica takiej duzej wagi ciezarkow jest to, ze w srodku mosiecznej obudowy znajduje sie olow. Cos musi w koncu napedzac mechanizm chodzenia i bicia.

https://www.youtube.com/watch?v=weZxh77FguU

https://www.youtube.com/watch?v=bXtMS1F_Ubk
Pozdrawiam
S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

15. Wystawa zegarow G.Beckera w Muzemu w Walbrzychu Era na Beckera

Era na Beckera

W Muzeum Porcelany w Wałbrzychu ma miejsce wystawa (2018) pt. "Era na Beckera. Przebudzenie minionego czasu", na której przedstawiono ponad sto zabytkowych zegarów pochodzących z dawnej, świebodzickiej fabryki Gustava Beckera.

https://www.youtube.com/watch?v=Ic_BrJ7apeU

S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

16. Praktyczne sposoby identyfikacji zabytkowych zegarow

Drodzy Czytelnicy tego artykulu! 

Zauwazylem, ze moj tekst cieszy sie dosc duza popularnoscia wsrod milosnikow starych zegarow. Chcialbym Was poinformowac, ze napisalem nastepny bardzo przydatny dla Was artykul o praktycznych sposobach identyfikacji zabytkowych zegarow. Zostal on opublikowany w tym blogu i jest czyms w rodzaju szwajcarskiego kieszonkowego scyzoryka dla kolekcjonerow wszystkich starych zegarow, w tym starych egzemplarzy z firmy Gustav Becker. 

Artykul pt.: 

 Gustav Becker i inne marki – praktyczne sposoby identyfikacji zabytkowych zegarow

 
http://www.blogmedia24.pl/node/81460

Zachecam do zagladniecia 

 Serdeczne pozdrowienia
 
Autor
S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

17. Wystawa "W swiecie zegarow" w Muzeum Debica

Znalazlem ogloszenie o ciekawej wystawie "W swiecie zegarow" w Muzeum Debica.
Taki oto tekst opisuje ta wystawe, cytat:

"W czwartek 22 września w dębickim Muzeum Regionalnym miało miejsce otwarcie wystawy "W świecie zegarów', która jest rezultatem współpracy między muzeum a kolekcjonerami pochodzącymi z terenów Ziemi Dębickiej. Wystawa ma nie tylko wysokie walory poznawcze, ale także stanowi hołd dla ludzkiej pasji. Ekspozycję tworzy 97 eksponatów. Najstarsze pochodzą z połowy XVIII wieku, zaś najmłodsze z początków 2 połowy XX wieku. Można zobaczyć zarówno stojące zegary szafkowe, wiszące drewniane i porcelanowe oraz kominkowe, biurkowe, jak i kieszonkowe. Ciekawostką jest prawie kompletny odtworzony warsztat zegarmistrza z przełomu XIX i XX wieku"

Tutaj link, gdzie sa pokazane zegary i zegarki z roznych okresow historycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=BEFtAJ4cCR8&feature=youtu.be

S.

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

18. No popatrz

Masz kolegow nawet w Ziemi Debickiej. Sciany w Twoim domu wygladaja pewnie tak jak w tym muzeum na wystawie.
Nawet malemu pajakowi sie to podobalo. W 2 minucie video widac jak przebiega sobie w gablocie.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika En passant

19. Film o zegarach Gustava Beckera

Niedawno ogladnalem bardzo ciekawy film pana Janusza Skrzypczaka, znanego specjalisty i znawcy historii zegarow, o Gustavie Beckerze. W programie tym mozna duzo dowiedziec sie o historii firmy oraz sa tez pokazane mniejsze zegary Beckera. Ponadto pan Skrzypczak prezentuje ksiazke o G.Beckerze, ktora ukaza sie w Polsce w roku 2019. Jest to ksiazka: Tomasz Malinski, Gustav Becker. Zegary 1847 - 1857. Polecam za panem Skrzypczakiem ta interesujaca pozycje.

Tutaj film pana Skrzypczaka: https://www.youtube.com/watch?v=PtWfMJcfavQ

Pozdrawiam milosnikow zegarow G.Beckera

S.S.

En passant

avatar użytkownika En passant

20. Zegary kolejowe od wewnatrz

Ciekawy film pana Janusza Skrzypczaka o zegarach kolejowych. Mozna zagladnac do wnetrza starych zegarow kolejowych.

https://www.youtube.com/watch?v=lXtouyhEk78

Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika En passant

21. Wraca moda na zabytkowe zegary.

Warto zainwestować w ich renowacje. Zegarmistrz, swietny fachowiec opowiada o renowacji starych zegarow. Warto ogladnac ten krotki film:
https://www.youtube.com/watch?v=g8-cg8JgilU
Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

22. Zaczynam

wierzyc, ze zegary maja dusze. A za te chinskie, rzeczywiscie - do pierdla!
Pozdrawiam.

avatar użytkownika En passant

23. @Tymczasowy Zegarmistrz z pasja: pan Jozef Jankiewicz

Tak zegary maja dusze. Zegarmistrz z pasja, pan Jozef Jankiewicz naprawia zegary od 15-tego roku zycia.

https://www.youtube.com/watch?v=ymhjSEbTgZ8

Pozdrawiam

Sz.

En passant

avatar użytkownika En passant

24. Ladny zegar stojacy Gustava Beckera, Silesia

Ladny, skromny, stojacy zegar Gustav Becker, lata 20-te. Przed laty sprawilem sobie sam taki podarunek. Jest glosny, wiec pozwalam mu chodzic tylko czasami do poludnia. Kolekcjoner Pan T.Stojalowski zaprezentowal go w Youtube. Litery GB i korona z kotwica znajduja sie na tarczy. Tez przy gongu, drutach dzwiekowych.

https://www.youtube.com/watch?v=YClaoNuSdPU

Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika En passant

25. Gustav Becker 1900, zegar stojacy z 3 odwaznikami

W krotkim video jest przedstawiony zegar stojacy Gustava Beckera ca. rok 1900, z trzema odwaznikami. Zegar wybija melodyjki co 15 minut (dlatego ma 3 odwazniki). Cecha charektrystyczna jest to, ze za kazdym razem po kazdym kwadransie gong z melodyjka, tzw. Westminstergong jest dluzsza. Gdy wskazowka wskazuje godzine 6, melodyjka jest najdluzsza, a potem slyszy sie 6 uderzen mloteczkow na struny dzwiekowe.

https://www.youtube.com/watch?v=jvCee6yyXqk

Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika En passant

26. Wroclawski zegarmistrz Janusz Laudanski

Ten film pokazuje zmudna i precyzyjna prace znakomitego wroclawskiego zegarmistrza Janusza Laudanskiego. Jestem pelen podziwu dla jego umiejetnosci

https://www.youtube.com/watch?v=buRbycoepY0

Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

27. En passant

Piekny film. Jakze odlegly od biezaczki dzisiejszego swiata.
Widze coraz bardziej, ze w moim domu jest powazna luka, nie mam pieknego zegara.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika En passant

28. @Tymczasowy Niestety musisz sobie kupic

Gdybysmy mieszkali w tym samym kraju, to bys jeden ode mnie dostal. Heniowi juz jeden dalem, moj pierwszy zegar wiszacy, mojego Junghansa, ktorego kupilem jako 18-latek.

Pozdrawiam serdecznie
Sz.

En passant

avatar użytkownika Tymczasowy

29. Po co

dawales Heniowi, on pewnie popsuje.

avatar użytkownika En passant

30. Janusz Ziembicki - znany płocki zegarmistrz

Janusz Ziembicki to znany i bardzo dobry płocki zegarmistrz. Zajmuje sie naprawa starych zegarow. W jego pracowni widac piekne zegary, w tym Gustava Beckera, tez Junghansy. Nasz mistrz zaczynal kariere zawodowa jako mechanik precyzyjny w Plockich Zakladach Petrochemicznych. Naprawia zarowno male zegarki jak i duze zegary stojace i wiszace.
Naprawil tez przed 20-ma laty wielki zegar na wiezy ratusza w Plocku. Nie wiedzialem, ze jest tam zegar z poruszajacymi sie figurkami. Pod koniec filmu widac jak pojawiaja sie dwie figury, rycerza i giermka. Potem rycerz uderza mieczem w ramie ramie kleczacego giermka i pasuje go na rycerza. Wczesniej trebacz gra na trabce. Warto zobaczyc ten film ze starymi zegarami i z zegarem/scena na wiezy.

https://www.youtube.com/watch?v=xhTw5B-n7Yc

Pozdrawiam
S.

En passant

avatar użytkownika En passant

31. Najstarszy zegarmistrz w Gdyni - Andrzej Kliks

Ciekawy film o zegarmistrzu z Gdyni, Panu A.Kliks. Opowiada o swojej pracy i historii swojego zakladu zegarmistrzowskiego. Mozna dowiedziec sie duzo o tajnikach o zegarkach, zegarach, trendach, naprawie, itd. Wszystko to w filmiku ponizej.

Andrzej Kliks - zegarmistrz od 1961 roku. Prowadzi zakład zegarmistrzowski, który rozpoczął działalność w 1928 roku. Założył go Józef Kliks, który doświadczył niemieckiej okupacji i wysiedlenia przez władzę ludową.

https://www.youtube.com/watch?v=B_FDsR8I9is

En passant