"Dworek Siedziba" pierwszego premiera niepodległej Rzeczypospolitej Jędrzeja Moraczewskiego w Sulejówku

avatar użytkownika Maryla

Reportaż z wizyty u naszej Blogerki, obecnej właścicielki dworku Moraczewskich "Siedziba", który odkupili z lokatorami kwaterunku, aby ocalić od kompletnej dewastacji i ruiny. Przez lata ciężkiej pracy udało Im się osiągnąć stan obecny, ale do końca remontu jeszcze daleka droga . Na dzisiaj budynek ma nowy dach i elewację, a wewnatrz otwarta została  Izba Pamięci Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Sulejówku. Przed dworkiem znajduje się tablica pamiątkowa - odsłonięta w 1988 roku z okazji obchodów 70-lecia Odzyskania Niepodległości. „Dworek Siedziba" wpisany został do rejestru zabytków w czerwcu 1987 roku.

Zacznę od relacji z lat ubiegłych , które można znaleźć w sieci.

Dworek Siedziba z 1911 r. - zbyszekF60

 

Podwarszawski Sulejówek znany jest przede wszystkim dzięki marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który mieszkał tutaj w latach 1923-1926. Ale równie ważną postacią zamieszkującą miasto był pierwszy premier niepodległej Rzeczypospolitej Jędrzej Moraczewski, który wraz z żoną posiadał przy ulicy 11 Listopada swój dom noszący nazwę „Siedziba”. Były premier mieszkał tutaj do swojej śmierci w 1944 r. Dom „Siedziba” został zbudowany w 1911 r. w popularnym wówczas stylu nawiązującym do dawnej architektury dworskiej. Przysadzisty, parterowy obiekt posiadał centralnie usytuowany piętrowy ryzalit, w którego szczycie umieszczono jego nazwę. W nim też znajdowało się główne wejście poprzedzone niewielkim gankiem. Po obu bokach budynku znajdowały się drewniane, przeszklone altany. Rezydencję Moraczewskich otaczał ogródek. Niestety powojenne losy dworku, zwłaszcza okresu, gdy pełnił komunalne funkcje mieszkalne, przyczyniły się do jego znacznej dewastacji. Cytat za stroną sulejowek.pl "Siedziba - dworek Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, wzniesiony w 1911 roku. Jędrzej Moraczewski był pierwszym Premierem Niepodległej Polski. Wraz z żoną mieszkał w Sulejówku w latach 1920-1944. W latach okupacji "Siedzibę" zajęli hitlerowcy. Były premier musiał się przenieść do "Drewniaka" Piłsudskich, gdzie zginął 5 sierpnia 1944r. trafiony odłamkiem pocisku."

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/32876,sulejowek-dworek-siedziba-z-1911-r-.html

https://zabytek.pl/pl/obiekty/willa-siedziba-dec-dworek-1911-1932-99998844

 

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1911 r.
  • Adres: 11 Listopada 139, Sulejówek
  • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. miński, gmina Sulejówek
  • Właściciel praw autorskich do opisu: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej(Rząd Jędrzeja Moraczewskiego)

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej (rząd Jędrzeja Moraczewskiego). Od lewej siedzą: S. Thugutt, J. Moraczewski, J. Piłsudski, L. Supiński, L. Wasilewski. Na licencji Wikimedia Commons.

Jędrzej Moraczewski, ps. „E. K. Pomorski”, „Edward” (ur. 13 stycznia 1870 w Trzemesznie, zm. 5 sierpnia 1944 w Sulejówku) – polski premier i minister komunikacji, inżynier kolejowy, kapitan saperów Legionów, działacz związkowy, polityk i publicysta, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej.

  • Jędrzej Moraczewski 1932.jpgJędrzej Moraczewski – ( 1870 – 1944 ) był polskim premierem, działaczem związkowym oraz jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalno – Demokratycznej i Polskiej Partii Socjalistycznej.
    Był absolwentem Politechniki Lwowskiej. Jędrzej Moraczewski podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, był jednym z przywódców POW. Tam przyczyniał się do tworzenia oddziałów strzeleckich. w późniejszym czasie służył w I Brygadzie Legionów a tam osiągnął posadę porucznika. Jędrzej Moraczewski od 1893 roku uczestniczył w Galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej, a następnie w wojsku austro- węgierskim. w międzyczasie zajmował się budową linii kolejowych w Galicji oraz Bałkanach. Został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari V stopnia, oraz Krzyżem Walecznym i Niepodległościowym.
    Zmarł natychmiastowo we własnym mieszkaniu od przypadkowego pocisku artyleryjskiego w krtań zadanego przez radzieckiego żołnierza. Ciało Jędrzeja Moraczewskiego znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

    http://nauka.jaworzno.pl/2015/01/jedrzej-moraczewski/

    http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,J%C4%99drzej_Moraczewski_(polityk)https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99drzej_Moraczewski

     

Stan po remoncie w 2016 roku

http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/258:Warszawa_i_okolice/212133:Spacerem_po_Sulejowku._Dworek_Siedziba.html

Fotoreportaż z mojej wizyty u Selki 4 czerwca 2017 roku. Dziękujemy za gościnność!

Izba Pamięci Zofii i Jędrzeja Moraczewskich .

Piękne piece kaflowe odbudowane od nowa.

Budynek z zewnątrz, stan na czerwiec 2017 r. Okiennice, drzwi, podłogi, schody, tynki - wewnątrz jest strasznie dużo pracy, wynaga bardzo kosztownych prac pod okiem konserwatora. W tym pomieszczeniu zobiono już tynki i odbudowano piec, pozostała stolarka.

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Tak było

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,32876.html
Powiększ zdjęcie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Tak jest

http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/258:Warszawa_i_okolice/212133:Sp...

Spacerem po Sulejówku. Dworek Siedziba

http://towarzystwoprzyjaciolsulejowka.pl/

http://towarzystwoprzyjaciolsulejowka.pl/czlonkowie/

http://towarzystwoprzyjaciolsulejowka.pl/wp-content/uploads/2016/10/rodz...

Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka to grono osób zainteresowanych popularyzowaniem historii i tradycji w sposób interesujący i pozwalający na międzypokoleniowy dialog. Jeżeli mają Państwo pomysł na nowe działania integrujące mieszkańców Sulejówka wokół wspólnego dziedzictwa, serdecznie zapraszamy do naszego Towarzystwa. Wszystkich zainteresowanych współpracą prosimy o wypełnienie deklaracji i przesłanie jej na adres: ul. 11 Listopada 139, 05-070 Sulejówek.

Świętowano roznice innych historycznych wydarzeń tak ważnych dla kraju i regionu, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70. rocznicę powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego.Uroczystość była też okazją do wręczenia honorowych tytułów „Zasłużony dla Miasta Sulejówek”. W tym gronie znaleźli się: Polowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Orle Gniazdo” Sulejówek oraz: Stanisław Buczek, Janusz Zygmunt Dowjat, Ewa Dybowska, Stanisław Januszewski (pośmiertnie), Elżbieta Kałużyńska, Aleksandra Poźlewicz, Elżbieta Smaga, Mirosław Krzysztof Smosarski, Grażyna Szarecka i Jacek Zalewski.

Członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka:

Krzysztof Gruziński, Prezes
Witold Kikolski, Wiceprezes
Tadeusz Małkiewicz, Wiceprezes
Małgorzata Pańczak, Sekretarz
Elżbieta Smaga, Skarbnik
Włodzimierz Bartnicki, Członek Zarządu
Janusz Dowjat, Członek Zarządu
Wojciech Kucharski, Członek Zarządu
Joanna Piłat, Członek Zarządu
Michał Siemiński, Członek Zarządu
Mirosław K. Smosarski, Członek Zarządu
Bożena Zielińska, Członek Zarządu
Małgorzata Basaj, Członek Zarządu
Beata Nessel-Łukasik, Członek Zarządu

Od lewej) Mirosław Krzysztof Smosarski... - Towarzystwo Przyjaciół ...
historię. Patrzymy na ludzi, gdy są
Historia towarzystwa - Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Dworek SiedzibaWażną

Dworek Siedziba

Ważną postacią zamieszkującą miasto był pierwszy premier niepodległej Rzeczypospolitej Jędrzej Moraczewski,  który
wraz z żoną posiadał przy ulicy 11 Listopada swój dom noszący nazwę
„Siedziba".  Były premier mieszkał tutaj do swojej śmierci w 1944 r. 

Dworek „Siedziba” został zbudowany w 1911 r. w popularnym wówczas stylu
nawiązującym do dawnej architektury dworskiej.  Przysadzisty, parterowy
obiekt posiadał centralnie usytuowany piętrowy ryzalit, w którego
szczycie umieszczono jego nazwę. W nim też znajdowało się główne wejście
poprzedzone niewielkim gankiem. Po obu bokach budynku znajdowały się
drewniane, przeszklone altany. 

Rezydencję otaczał ogródek. Niestety powojenne losy dworku, zwłaszcza okresu, gdy pełnił komunalne funkcje mieszkalne, 

przyczyniły się do jego znacznej dewastacji. 

 

 

https://www.geocaching.com/geocache/GC892MQ_enklawa-historyczna-miasta-s...


SZLAK HISTORYCZNY MIASTA SULEJÓWEK Przystanek 07


https://blogosulejowku.blogspot.com/2016/04/szlak-historyczny-miasta-sulejowek_18.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Oprócz marszałka z

Oprócz marszałka z Sulejówkiem związana jest cała rzesza polityków Międzywojnia – Ignacy Jan Paderewski, Jędrzej Moraczewski, Maciej Rataj, Stanisław Grabski. Czy są dziś obecni w świadomości mieszkańców i jak?
Pamięć o tych osobach jest w cieniu Marszałka, ale pracujemy nad tym, aby je z cienia wydobyć. Spośród nich najbardziej związana z Sulejówkiem była rodzina Moraczewskich. Jędrzej i Zofia Moraczewscy sprowadzili się do naszego miasta trzy lata przed Józefem Piłsudskim i mieszkali do końca życia – Jędrzej do swej tragicznej śmierci w 1944 roku, a Zofia do lat 50. XX wieku. Pamięta się trochę więcej o Jędrzeju, który pełnił funkcję premiera i kilkakrotnie ministra różnych resortów, ale jego żona też była posłem do parlamentu, wybitną działaczką społeczną. Pozostał po nich dworek Siedziba, który obecnie jest w rękach prywatnych, a jego właściciel przewodniczył nawet Towarzystwu Przyjaciół Sulejówka i dba o przywrócenie pamięci o pierwszych właścicielach dworu. Myślę o tym, aby nowo powstające rondo na drodze 637 z Warszawy do Węgrowa nazwać imieniem Zofii Moraczewskiej. Tą drogą jeździł do Wilna Marszałek, a on i Moraczewscy udawali się nią do kościoła w Okuniewie. Po Paderewskich, którzy jednak nigdy w Sulejówku nie mieszkali, pozostał dworek Helin, nazwany tak na cześć żony Heleny. Paderewski zakupił i utrzymywał ten dom jako mieszkanie dla inteligencji, która utraciła swoje domy na wschodzie Rzeczypospolitej. Obecnie jest tam Ośrodek Rozwoju Edukacji należący do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dworek znajduje się tuż obok powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego. W 2014 roku ze środków europejskich stworzyliśmy szlak historyczny dotyczący obiektów związanych z tymi postaciami i przy każdym z tych miejsc stoi tablica upamiętniająca, kto i w jakich latach tam mieszkał. 
Sulejówek - Dworek - Polskie Zabytki - Katalog zamków ...

https://wspolnota.org.pl/news/historia-buduje-przyszlosc-miasta
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%22Dworek+Siedziba%22+pierwszego+premiera+niepodleg%C5%82ej+Rzeczypospolitej+J%C4%99drzeja+Moraczewskiego+w+Sulej%C3%B3wku#vhid=g1oQpgbC_ydrGM&vssid=l&ip=1
Sulejówek - Dworek - Polskie Zabytki - Katalog zamków ...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl