Posiedzenie PE: petycja obywateli unii, którzy występują przeciwko prywatyzacji narodowych systemów zaopatrywania w wodę.

avatar użytkownika Maryla

Rozporządzenie w sprawie realizacji projektu „Europejska inicjatywa obywatelska” zostało ujęte w traktacie lizbońskim reformującym Unię Europejską. Dokument nabrał mocy prawnej w grudniu 2009 roku. Natomiast realizacja inicjatywy wystartowała 1 kwietnia 2012 roku. Jako narzędzie „bezpośredniej demokracji” pozwala ono mieszkańcom krajów unijnych na przedkładanie Komisji Europejskiej własnych projektów ustaw. Zresztą, już na samym początku wprowadzania tego narzędzie zaczęły pojawiać się wątpliwością.

 

Odnośnie inicjatywy „Prawo do wody”, to, jak podają media, spotkała się ona z akceptacją w 13 krajach unijnych. W sumie zgromadzono ponad 1 milion 600 tysięcy podpisów, z czego 1,2 miliona w Niemczech. Chodzi o to, że wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie zawierania umów koncesyjnych, zaakceptowane przez Parlament Europejski, znajdujące się na etapie końcowym adaptacji, wywołują największe zaniepokojenie w Niemczech, Austrii i Holandii. Dokument uznano za próbę przekształcenia wody w towar i „prywatyzację dokonaną przez tylne drzwi”. Wypada dodać, że „trójka” kredytodawców międzynarodowych, do której składu należy także Komisja Europejska, żąda sprywatyzowania największych spółek wodociągowych w Grecji i Portugalii, co spowoduje znaczny wzrost taryf. Nie przypadkowo „wodna” petycja niejednokrotnie napotykała na zacięty opór. Odpowiedź autorzy inicjatywy mają otrzymać przed 20 marca.

Wśród dwóch innych legislacyjnych inicjatyw, które potrafiły pokonać barierę w postaci jednego miliona podpisów, jest rezygnacja z pobierania i badań komórek macierzystych z embrionów ludzkich i wprowadzenie zakazu poddawania zwierząt doświadczeniom. Zresztą, były także takie propozycje, jak przetłumaczenie tekstu hymnu unijnego „Ody do radości” Beethovena na esperanto, aby w jego wykonaniu mogli brać udział wszyscy posłowie do Parlamentu Europejskiego.

http://polish.ruvr.ru/2014_02_20/Unia-Europejska-czy-uda-sie-wyprostowac-demokracje-2460/

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz