75. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

avatar użytkownika Maryla

2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski - przywódca obozu narodowego, główny ideolog polskiego nacjonalizmu i współtwórca niepodległej Polski.

Wielki realista oddany Polsce

Postać Romana Dmowskiego przez całe lata komunizmu zepchnięta była na margines pamięci narodowej. Czyniono tak z powodów ideologicznych, widząc w tym polityku ogromne zagrożenie. Jednakże w III RP sytuacja nie zmieniła się radykalnie. Środowiska lewicy liberalnej wciąż uważają, że odrodzenie w Polsce „nacjonalkatolicyzmu” to największe niebezpieczeństwo ideowe.

Tymczasem mówimy tu o mężu stanu, którego śmiało nazwać można mianem twórcy polskiej niepodległości. Dorobek polityczny Dmowskiego jest ogromny, ogromne też zostawił po sobie dziedzictwo myśli politycznej. Polityka powinno się oceniać nie tylko po tym, czy osiąga taktyczne sukcesy, dodajmy – często niemające większego, pozytywnego wpływu na życie Narodu, ale po tym, jak dalekosiężnie potrafił patrzeć w przyszłość. Zmarły 75 lat temu, 2 stycznia 1939 r., Roman Dmowski był tu wręcz politykiem niedoścignionym. Doskonale obrazuje to jego książka „Myśli nowoczesnego Polaka”, gdzie zdefiniował nowoczesny polski patriotyzm polityczny.

Nowoczesny Naród

Program polityczny obozu narodowego obliczony był na dziesięciolecia pracy związanej z unarodowieniem biernych dotąd politycznie warstw społecznych, w szczególności niezwykle licznej warstwy chłopskiej. Potężny wysiłek nakierowany na uświadomienie narodowe, ugruntowanie podmiotowości ekonomicznej i politycznej chłopów przyniósł olbrzymie efekty. Mało jest u nas refleksji nad faktem ogromnego zaangażowania warstwy chłopskiej w obronę polskiej niepodległości w roku 1920. Wielu wydaje się, że proces unarodowienia chłopów nastąpił niejako samoistnie, bez żadnego wysiłku. Nic bardziej błędnego. Kilkadziesiąt lat intensywniej pracy (w szczególności narodowców) przyniosło efekty. Program takiej pracy napisał Roman Dmowski. Grubo przed pierwszą wojną światową powstawały organizacje robotnicze, chłopskie, młodzieżowe nastawione na pracę organiczną.

Ważny jest tutaj sposób politykowania. Dmowski nie zamykał się w kategoriach polityka partyjnego, myślącego w perspektywie ideologicznej. Jego główny cel to tworzenie wielkiego ruchu narodowego, a nie wyłącznie partykularnie nastawionej partii politycznej. Ten typ niepartyjnego myślenia o Polsce krzewił Dmowski również w okresie międzywojennym. Jednym z tego przejawów była budowa po zamachu majowym Obozu Wielkiej Polski – ponadpartyjnego ruchu politycznego.

Między Rosją a Niemcami

Druga istotna książka Romana Dmowskiego to „Niemcy, Rosja i kwestia polska”. Twórca obozu narodowego zdefiniował w niej zupełnie oryginalnie główne cele geopolityczne Narodu Polskiego. Można tu wręcz mówić o przewrocie kopernikańskim w polityce polskiej. Tradycyjna polityka jagiellońska zastąpiona została powrotem do wzorców piastowskich. Dookreślenie Niemiec jako głównego wroga Polski, a zarazem pokazanie ziem zachodnich jako kluczowych dla przyszłości Narodu i państwa polskiego – to rzecz na początku dwudziestego wieku zupełnie nowa w polskiej polityce.

Myśl zachodnia, która rozwijała się w środowiskach narodowych niezwykle intensywnie, przyniosła olbrzymie owoce. Odzyskanie Pomorza, Wielkopolski czy przemysłowej części Górnego Śląska to w dużym stopniu zasługa Dmowskiego i narodowców. Polska bez dostępu do morza, bez kopalń i hut górnośląskich, bez Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości – taka Polska nie byłaby w stanie ugruntować niepodległego bytu w okresie międzywojennym.

Myśl zachodnia Romana Dmowskiego była rozwijana przez jego następców. To nie przypadek, że właśnie w kręgach narodowych zdefiniowany został na początku drugiej wojny światowej cel ustanowienia powojennej granicy z Niemcami na Odrze i Nysie Łużyckiej. Stalin i komuniści podchwycili tylko ten pomysł w 1945 roku, aby uspokoić nieco nastroje w społeczeństwie polskim w związku z utratą Kresów Wschodnich. Jest to dzisiaj potężny (choć niedoceniany) kapitał ekonomiczny i geopolityczny.

Konsekwentna postawa antyniemiecka Dmowskiego doprowadziła go do ogromnego sukcesu po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Stanął on w 1917 roku na czele uznawanego przez państwa ententy Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, a później był obok Ignacego Paderewskiego delegatem polskim na konferencję pokojową w Paryżu. Polityka antyniemiecka obozu narodowego doprowadziła do sytuacji, że zostaliśmy uznani za państwo zwycięskie w pierwszej wojnie światowej i mieliśmy prawo uczestniczyć w negocjacjach pokojowych. Traktat wersalski to ogromny sukces samego Dmowskiego i środowiska politycznego, które reprezentował. Nie muszę dodawać, że w sensie prawa międzynarodowego to właśnie traktat wersalski powoływał do życia państwo polskie i dookreślał jego granice zachodnie.

Polak katolik

Wielką niesprawiedliwością dla polskiego obozu narodowego jest porównywanie go do niemieckiego narodowego socjalizmu. Jest to tym bardziej niesprawiedliwe, że polski obóz narodowy nie miał najmniejszych konotacji rasistowskich i w żadnej mierze nie nawiązywał ani do socjalizmu, ani do pogaństwa. Wręcz przeciwnie. Niezwykle ważna broszura polityczna Romana Dmowskiego „Kościół, naród i państwo” z 1927 roku na trwałe związała narodową myśl polityczną z polską kulturą katolicką. Oskarżenia niektórych, że mamy w tym wypadku do czynienia z nacjonalizacją Kościoła (próbą uprzedmiotowienia i ideologizacji katolicyzmu), świadczą o kompletnym niezrozumieniu tego, o czym pisał Dmowski. Dmowski nie twierdził, że katolicyzm nie może istnieć bez polskości. Stwierdził coś wręcz odwrotnego: że „rozdzielenie katolicyzmu od polskości” oznaczałoby śmierć wspólnoty narodowej. Dmowski należał do pokolenia wychowanego w duchu sceptycznego wobec religii pozytywizmu naukowego, mimo to przywiązanie do realizmu kazało mu zdefiniować ten niezwykły związek kultury polskiej z katolicyzmem. „Katolicyzacja” polskiego obozu narodowego osiągnęła swe apogeum w latach trzydziestych i na trwałe ochroniła go przed wszelkimi neopogańskimi wtrętami rasistowskimi. W polskiej myśli narodowej mamy bowiem do czynienia z bardzo mocnym odniesieniem do etyki katolickiej. Było to w skrajnej sprzeczności z tym, co działo się u naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów (hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Sowieckiego).

Dziedzictwo

Oczywiście, inne dziś mamy uwarunkowania społeczne i geopolityczne, nie da się więc w sposób dosłowny kopiować rozwiązań zaczerpniętych z myśli Romana Dmowskiego. Ponadczasowe są jednak pewne propozycje ogólne i zasady polityki, które zaproponował twórca obozu narodowego. Jedna z nich dotyczy suwerenności polityki polskiej. Zasada ta głosi, że Polska może się układać z każdym podmiotem na arenie międzynarodowej, z każdym państwem i każdą organizacją międzynarodową. Jednak z ośrodka, gdzie tworzy się polskie cele polityczne, należy wypchnąć wszelkie wpływy zewnętrzne: uzależnienia agenturalne, ideologiczne, finansowe itp. Myślenie o polityce w kategoriach narodowych, a nie partyjnych – to kolejna zasada, która wydaje się w niczym nie dezaktualizować.

Dowartościowanie kresów zachodnich i państwa zbudowanego na podstawach narodowych (a nie narodowościowych) – to do dziś niezwykle ważne kwestie, dające stabilność państwu. Wreszcie wielka praca nad unarodowieniem warstw biernych politycznie – to wyzwanie stojące dziś jako kluczowe dla środowisk patriotycznych w Polsce. Na przełomie wieku XIX i XX byli to wykluczeni politycznie chłopi, dziś rzesze Polaków, którzy nie są zainteresowani biegiem spraw publicznych, a nastawieni są tylko konsumpcyjnie (tzw. lemingi).

I rzecz kluczowa: dowartościowanie roli Kościoła w życiu Narodu. Wszelkie działania ideologiczne państwa uderzające w Kościół czy moralność chrześcijańską są aktami samobójczymi, gdyż – jak pisał Dmowski – „usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu”.

Powyższe tezy nic nie straciły na aktualności. Ta ponadczasowość myśli Romana Dmowskiego mówi nam bardzo jednoznacznie, że był to polityk niezwykły – wielki realista, miłujący ogromnie Naród Polski.

 

prof. Mieczysław Ryba

http://www.naszdziennik.pl/mysl/64063,wielki-realista-oddany-polsce.html

Etykietowanie:

7 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Pan doktor Roman Stanisław Dmowski był jednym z najwybitniejszych Polaków, współtwórcą niepodległego Państwa Polskiego.
Jego zasługi w Wersalu są przeogromne i niedoceniane od zawsze !
Wszechstronnie wykształcony poliglota, potrafił wywalczyć dla Polski bardzo korzystne granice, choć wrogów w Wersalu mieliśmy dostatek
Anglicy, premier David Lloyd George w obstawie Rodszildów
Amerykanie,
Francuzi

Poznań zawsze go kochał.

Instytut ORDO CARITATIS i Fundacja św. Benedykta zapraszają na inaugurację obchodów Roku Dmowskiego w Poznaniu. Rok 2014 to nie tylko bowiem 75 rocznica śmierci, ale także 150 rocznica urodzin przywódcy obozu narodowego. Uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 16.00 od złożenia kwiatów i okolicznościowego przemówienia pod tablicą Romana Dmowskiego na dziedzińcu klasztoru oo. dominikanów w Poznaniu, a następnie o godz 17I.00 zostanie odprawiona Msza św. Requiem w Poznańskiej Farze. Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawi ks. dr Rafał Pajszczyk. Po Mszy o godz. 18.30 w Pałacu Działyńskich na Starym Mieście w Poznaniu odbędzie się debata poświęcona dziedzictwu Romana Dmowskiego, którą poprowadzi Marszałek Marek Jurek Udział w dyskusji wezmą o. Karol Meissner OSB, prof. Waldemar Łazuga i prof. Grzegorz Kucharczyk. Na zakończenie spotkania odbędzie się także premiera 900 stronicowej książki Mariusza Kułakowskiego "Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień".



Roman Dmowski na konferencji w Wersalu




Sala Lustrzana w pałacu wersalskim – miejsce podpisania traktatu w dniu 28
czerwca 1919 roku

                   

Pałac Pana Romana Dmowskiego w Chludowie pod Poznaniem



Popiersie pana Romana Dmowskiego herbuPobóg w dawnym Jego Majatku w Chludowie. Stan obecny

Pan Roman Stanisław Dmowski zmarł 2.I.1939 roku.w Domu Państwa Niklewiczów w Drozdowie pod Łomżą



*
Tu zmarł


Msza żałobna za duszę Pana Romana Dmowskiego w Kościele Farnym w Poznaniu,/ Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu Celebruje Prymas August Hlond


Chłopi z Wielkopolski na pogrzebię Pana Romana Dmowskiego w Warszawie.
Na warszawskim pogrzebie było ca  200 000 żałobników.




Artur Chojecki napisał piękny wiersz o największym Polaku II Rzeczypospolitej "Elegia na śmierć Romana Dmowskiego".

A CÓŻ TO, PANIE ROMANIE,
CZYŻBY JUŻ POLSKA CI ZBRZYDŁA,
ŻE ORLE ROZPIĄWSZY SKRZYDŁA
ZERWAŁEŚ SIĘ NIESPODZIANIE
DO ZAŚWIATOWEGO LOTU, Z KTÓREGO NIE MA POWROTU!
Z NIEZBADANEJ WOLI BOSKIEJ
RZUCIŁEŚ NAS, PANIE DMOWSKI,
JAK NAM TU BĘDZIE BEZ CIEBIE, A TOBIE BEZ POLSKI W NIEBIE?
(…)
SAM KRÓL, CHOCIAŻ BEZ KORONY,
Z DUMĄ SZLACHETNĄ NA CZOLENIECH ZASIĄDZIE W WASZYM KOLE!
PATRZ Z KOŚCIUSZKĄ NA NAS Z NIEBA,
NA POLSKĘ OD TATR DO MORZA: SZUMIĄ LASY, SZUMIĄ ZBOŻA,
RADUJE SIĘ POLSKA GLEBA, NASZA ZIEMIA LEŚNA, POLNA, ŻE JUŻ WOLNA, WOLNA, WOLNA!
OTO JUŻ ZAROSŁY BLIZNY, POCIĘTEJ NIEGDYŚ OJCZYZNY,
W TWEJ TO DUSZY SIĘ POCZĘŁO
ZMARTWYCHWSTANIA WIELKIE DZIEŁO,
Z MYŚLI, MIŁOŚCI I CZYNU
NAJWIERNIEJSZY POLSKI SYNU!

CHOCIAŻ DZWON ŻAŁOBNY DZWONI,




W dniu 8 stycznia 1999
r., w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Roman Dmowskiego, Sejm RP docenił
jego zasługi następującą uchwałą:

„W związku z 60 rocznicą
śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie
dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania
niepodległości państwa polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się
Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek
pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego państwa formułując
pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem
dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także
podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych.
Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako
reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na Konferencji w Wersalu
przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic,
a zwłaszcza granicy zachodniej. Szczególna jest rola Romana Dmowskiego
w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla
przetrwania Narodu i odbudowania państwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego”. 


Wieczna cześć pamięci współtwórcy Niepodległego Państwa Polskiego


Z wyrazami szacunku




Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

Wieczna cześć pamięci współtwórcy Niepodległego Państwa Polskiego !

III RP, kontynuatorka PRL-u traktowała Dmowskiego po macoszemu, lewica przypięła Mu łatkę faszysty i antysemity.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Pogrzeb Romana Dmowskiego

Roman Dmowski - współtwórca niepodległej Polski dokument

Rozmowy niedokończone - Realizm polityki Romana Dmowskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Msza za Romana Dmowskiego w 75 rocznicę Jego śmierci

Przed tablicą upamiętniającą Romana DMOWSKIEGO w katedrze warszawskiej PRZEMAWIAŁA Przedstawicielka Brygady Mazowieckiej ONR:

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Czerska rezonuje :)

  • Jak prawica cenzuruje Dmowskiego

    Okazuje się, że można wychwalać Romana Dmowskiego, nie
    pisząc ani o antysemityzmie, ani o nacjonalizmie. Wtedy właściwie nie
    wiadomo, za co Pana...

    Adam Leszczyński

    Takie poglądy są nie do pogodzenia z chrześcijaństwem w jakiejkolwiek postaci. Piłka, konserwatysta katolicki, rozgrzesza z tego Pana Romana jednym zdaniem. Nie tłumaczy jednak, jak ta część myśli Dmowskiego ma się do czasów dzisiejszych - kiedy nie zagraża Polakom żadna inwazja, okupacja ani wynarodowienie (Dmowski pisał to w czasach Hakaty i przymusowej germanizacji oraz rusyfikacji prowadzonej pod zaborami).

    O drugim kłopotliwym nurcie w myśli Dmowskiego - obsesyjnym antysemityzmie - Piłka w ogóle nie wspomina, podobnie jak inni autorzy na prawicowych portalach. To jest prawdziwe osiągnięcie, bo antyżydowski obłęd zdominował poglądy Dmowskiego w ostatnich dekadach jego życia i przez to trwale naznaczył naszą narodową prawicę.

    Pisał Dmowski w 1934 r.: "To jest jasne, że chcąc zapewnić przyszłość Polski, trzeba usilnie i konsekwentnie dążyć do tego, żeby Żydów w naszym kraju było coraz mniej (...). Podstawą ich siły jest opanowanie handlu w Polsce, a w części znacznej i rzemiosła, zażydzenie naszych miast i miasteczek. Polacy muszą sami wziąć w ręce swój handel, oczyścić z Żydów swe rzemiosła (...)". Żydzi kojarzyli się Dmowskiemu z Azją, kapitalizmem, upadkiem moralnym, degeneracją fizyczną. O kapitalizmie pisał w 1929 r.: "Główna (...) trudność tkwi w samym charakterze dzisiejszego ustroju ekonomicznego, wysuwającego na czoło życia żywioły niższe moralnie, szerzące rozprzężenie obyczajowe, i w wielkim na życie współczesne wpływie Żydów, którzy właściwym swej rasie bezwstydem zarażają dziś szybko społeczeństwa europejskie". I jeszcze jeden cytat, z 1930 r.: "Związali oni [Żydzi] swą karierę z kapitalizmem nowoczesnym, na którego rozwój i charakter sami wielki wpływ wywarli, i przezeń spodziewali się dojść do całkowitego panowania nad światem".

    Z podobnych cytatów z Pana Romana można złożyć pokaźną książeczkę. Być może należy ją w Roku Dmowskiego wydrukować i rozdawać za darmo uczestnikom mszy "ku pamięci".

    Dmowski reprezentował Polskę na konferencji w Wersalu w 1919 r. i rzeczywiście skutecznie walczył tam o polskie interesy, doprowadzając zachodnich i wschodnich dyplomatów do furii. To jest jego autentyczna historyczna zasługa. Ale spuścizna ideowa to co innego. Jeśli już o niej dyskutować, to o całości. Panowie z prawicy - nie cenzurujcie Pana Romana! Bo jeszcze będzie można pomyśleć, że się swojego patrona po prostu wstydzicie.

  • Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    6. ONR Brygada Mazowiecka (Obóz


    Nękanie przez Policję cd.2


    Wczoraj przedstawiłem post, w którym opisałem wzmożoną akcję policji
    warszawskiej przeciw patriotom. W związku z dużym odzewem społecznym,
    kontynuuję ten temat.

    W dniu 2 Stycznia, spora liczba osób z różnych organizacji patriotycznych a także wszyscy którzy czują się Polakami, brała udział w Mszy Świętej za duszę Romana Dmowskiego.

    Policja jak zwykle była czujna(!) i osoby ze znakami patriotycznymi
    były spisywane. Największym ich zaniepokojeniem, stała się osoba która
    trzymała naszą flagę z Falangą.
    Stwierdzili wprost że to symbol
    zakazany. A jako taki i osoba która go manifestuje publicznie, podlega
    karze grzywny. Po dość długiej z nimi konwersacji, nasi dzielni stróże
    prawa postanowili skonsultować się z centralą . Jeden z naszych
    działaczy widząc że zbliża się moment kiedy zaczyna się msza, po prostu
    podszedł i wziął od naszego kolegi flagę. Spowodował tym działaniem
    ,totalną konsternację policjantów. Grzecznie wyjaśnił że flaga jest
    potrzebna do pocztu sztandarowego i przekazał ją dalej. Policja przez
    dalsze 15 min. próbowała uzyskać info czy Falanga jest symbolem
    zakazanym. W trakcie, jeden z nich autorytarnie stwierdził że na pewno,
    bo go tak szkolono. Po upływie kwadransa przyszło z centrali info ,że
    jednak nie jest zakazana.
    Mina pewnych siebie stróżów prawa , w tym momencie - bezcenna.


    To tylko jeden z wielu przypadków nękania .Przydarzyło się wam coś
    podobnego ? Macie fotki lub filmy ? Nadsyłajcie. Będziemy publikować i
    tępić takie zachowania.

    M.Warszawski




    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

     

    avatar użytkownika Maryla

    7. ONR Brygada Mazowiecka (Obóz


    Drugiego
    stycznia aktyw Brygady Mazowieckiej ONR uczestniczył w uczczeniu 75.
    Rocznicy śmierci Romana Dmowskiego. O godzinie 16 przybyliśmy na
    cmentarz Bródnowski, gdzie przy grobie ideologa polskiego nacjonalizmu
    pełniliśmy dwugodzinną wartę i zapaliliśmy znicze.


    Następnie udaliśmy się do Katedry św. Jana na Starówkę, by wziąć
    udział w odprawianej tam Mszy Św. w intencji duszy Romana Dmowskiego.
    Wystawiliśmy umundurowany poczet z flagami, a podczas składania wieńców,
    pod znajdującą się w Katedrze tablicą poświęconą temu wybitnemu
    Polakowi, nasza koleżanka wygłosiła przemówienie, którego treść można
    poniżej przeczytać:

    "Panie Romanie Dmowski tyś ojcem Ruchu
    Narodowego, mężem stanu i politykiem , który niemal całkowicie poświęcił
    się działalności publicznej. Tyś jednym ze współtwórców polskiej
    niepodległości.

    Posiadłeś, Panie Dmowski rząd dusz młodego pokolenia. Nauczyłeś nas czuć i myśleć po polsku.

    My odbiorcy Twych dzieł do dzisiaj pozostajemy pod wrażeniem wielkich idei, które propagowałeś.


    Pana szkoła polityczna, jest szkołą twardą i surową, nie znosi tandety,
    nie schlebia, nie operuje demagogią, żąda nieustannych wysiłków pracy
    nad sobą, nad swym zwłaszcza charakterem, wzbogacania i pogłębiania swej
    myśli, dyscypliny wewnętrznej, posłuchu, poświęcenia, odwagi, wiary w
    Polskę.

    Chciał Pan, Panie Romanie Dmowski Polski wielkiej i
    narodowej. Polski, która będzie państwem niepodległym i suwerennym.
    Chciał Pan aby propagowane przez Pana hasło "czynu narodowego" miało
    także praktyczny wymiar.

    My, nowe pokolenie, wyrażamy uznanie
    dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania
    niepodległości państwa polskiego

    My, Nowe pokolenie,
    szczególnie cenimy Cię, Panie Romanie Dmowski za podkreślenie ścisłego
    związku katolicyzmu z polskością, dla przetrwania Narodu i odbudowania
    państwa.

    My, nowe pokolenie, uważamy Cie za nasz autorytet i ubolewamy nad pomijaniem i umniejszaniem Twych zasług.
    Mamy, więc dziś ogromny dług wdzięczności wobec Ciebie, dług którego dotąd nie spłaciliśmy. Czas, byśmy wreszcie zaczęli.

    Podpisano: Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego."


    Podpisano: Brygada Mazowiecka Obozu Narodowo-Radykalnego."

    Maryla

    ------------------------------------------------------

    Stowarzyszenie Blogmedia24.pl