Dziewięćdziesiąt trzy lata temu, w dniu 10 lutego 1920 roku, Generał broni Józef Haller dowodząc Związkiem Operacyjnym Wojska Polskiego,stworzonym do odzyskania Pomorza Wschodniego, zwanego Frontem Pomorskim dokonał w dniu 10 lutego symbolicznych, historycznych zaślubin z morzem.
W dniu 10 lutego, generał Józef Haller w towarzystwie wicepremiera Wincentego Witosa, Ministra Spraw Wewnętrznych Stanisława Wojciechowskiego,podsekretarza stanu dr Leona Janta-Połczyńskiego,Wojewody Pomorskiego Macieja Rataja, generałów : Pawła Sobolewskiego - Cyrusa, Stanisława Napoleona Pruszyńskiego,Roberta Franciszka Walentego Lamezan de Solins, Kontradmirała Kazimierza Porębskiego oraz licznej administracji nowego Województwa Pomorskiego, delegacji Polskiego Sejmu, dokonał historycznych zaślubin z morzem
Oberregierungsrat Lothar Förster, w tym czasie Komisarz Rzeszy w Gdańsku (wcześniej prezydent Rejencji Gdańskiej, po 1920 - konsul generalny Niemiec w WMG) 2. pastor Wilhelm Reinhard, przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego 3. nadburmistrz Heinrich Sahm (później prezydent Senatu WMG) 4. głównodowodzący wojsk Ententy gen. Richard Haking (późniejszy Wysoki Komisarz Ligi Narodów w Gdańsku) 5. sir Reginald Tower, administrator Wolnego Miasta Gdańska w organizacji i tymczasowy Wysoki Komisarz Ligi Narodów 6. admirał Walter Cowan 7. Komisarz Generalny RP Maciej Biesiadecki.
Puck, 1920 rok w czasie zaślubin
Rzeczypospolita nadała tej uroczystości olbrzymi rozmach. Do Gdańska a następnie do Pucka i Wielkiej Wsi, Dziś Władysławowo, przybyły wszystkie oddziały broni. Liczne oddziały wojska, oficerowie, żołnierze, orkiestry wojskowe. Sztandary, duchowieństwo. Dwa specjalne pociągi; jeden z Warszawy , drugi z Gdańska,z liczną inteligencją, polityków, ziemian,duchownych, uczonych.
Rzeczypospolita straciła dostęp do morza w wyniku III Rozbioru Polski w 1795 roku. W wyniku niekorzystnych dla Polski ustaleń Traktatu Wersalskiego, /Anglia, Stany Zjednoczone / Polska odzyskała tylko 147 kilometrowy odcinek linii brzegowej z Półwyspem Helskim, którego linia brzegowa wynosi 73 kilometry Była to ziemia niezagospodarowana, niezasiedlona. Puck liczył 2500 mieszkańców. Linia brzegowa wiodła od Jeziora Żarnowieckiego do Orłowa.
Traktat Wersalski a właściwie, angielski Premier,wróg Polaków i wolnej Polski, David Lloyd George,jego żydowscy doradcy ; Rothschildowie, Lewis Bernstein Namier,urodzony na ziemiach polskich pozbawił nas Gdańska, który 20 lat później stanie się zaczynem II Wojny Światowej.Angielskiemu premierówi wiernie wtórował amerykański prezydent Thomas Woodrow Wilson, który nie wiedział gdzie lezy Polska
W czasie przemarszu wojsk Generała Józefa Hallera, na polskie ziemie odzyskane, przez Gdańsk, Anglicy nie chcieli przepuścić Wojska Polskiego. Ludność polską, wiwatującą na część Armii Hallera, Anglicy rozpędzali.
W myśl prawa wszystko odbywało się jak Pan Bóg przykazał
Ententa obsadziła Gdańsk swoim wojskami. Pierwsi przybyli Anglicy z naczelnym, generałem Sir Richardem Cyril Byrne Hakingiem. To ten dżentelmen, nie przepuści przez Gdańsk, polskich pocztów sztandarowych na zaślubiny z morzem. Później Francuzi i Amerykanie.
Najwyższym dostojnikiem władz sprzymierzonych został kolejny Anglik, Sir Reginald Thomas Tower, człowiek niechętny Polsce
Stosunek Gdańszczan do Polski był negatywny, tak jak władz sprzymierzonych
"Latem, 1920 roku pracownicy gdańskiego portu dwukrotnie stawali na drodze Polsce walczącej z bolszewikami. Odmówili wyładowania holenderskiego "Tritona", którzy przywiózł broń i amunicję dla polskiego wojska oraz nie pozwolili wpłynąć do miasta łotewskiemu "Saratowsowi" z polskimi żołnierzami na pokładzie."
Kommunistische Partei Freistadt Danzig - Spartakusbund (Komunistyczna Partia Wolnego Gdańska - Związek Spartakusa) apelowała do stoczniowców:
"nie możecie dopuścić, aby czynione były próby przyjścia z pomocą białogwardyjskiej Polsce. Obserwujcie jak najdokładniej wszystkie pociągi skierowane do Polski. Nie pozwólcie im wyruszyć, jeżeli znajdują się w nich materiały wojenne. (...) Niech żyje Rosja Radziecka! Niech żyje rewolucyjna Polska! Niech żyje rewolucja światowa!"
Współzałożycielką komunistycznej partii Niemiec, była polska Żydówka, urodzona w Zamościu, Róża Luksemburg, syjonistka , wróg Polski i Polaków.
Zginie śmiercią okrutną z rąk A Hitlera
Oto relacja naocznego świadka,
Rankiem trzeciego dnia podróży , znaleźliśmy się na granicy Wolnego Miasta Gdańska. Wojska angielskie zablokowały nam tory i nie puszczały naprzód. Chcemy iść z bronią w ręku, otworzyć drogę. Dowódcy mówią : "Czekać rozkazu". Rokowania z Anglikami trwały parę godzin.
Dla zabezpieczenia Gdańska Anglia wysłała wówczas kilka tysięcy piechoty i krążownik. Wówczas Polska była za słaba, by podjąć rozgrywkę zbrojną z Anglikami o Gdańsk.
Krótkowzroczna ówczesna polityka angielska pozbawiła Polskę jej naturalnego portu jakim był Gdańsk. Już w zaraniu bytu osłabiła Polskę, swego przyszłego sprzymierzeńca, wzmocniła Niemcy, przyszłego wroga w II Wojnie Światowej. Ironią losu jest to iż protegowane przez Anglię Wolne Miasto Gdańsk , stało się zarzewiem powodującym rozpętanie II wojny światowej, w której Anglia o mało nie padła zdruzgotana.
Czekając u progu Gdańska musieliśmy się zgodzić na warunki Anglików, zgodzili się oni nas przewieźć przez teren Wolnego Miasta , ale bez broni i bez prawa wysiadania. Broń nasza miała być przewieziona innym pociągiem w parę godzin później. Pojechaliśmy dalej aż do miejscowości Gdańsk Wrzeszcz i tu nowa zapora na torach, ale z ciał ludzkich. Ponad dwa tysiące Polaków Gdańskich, mężczyzn, kobiet i dzieci, mimo zimy ułożyło się na torach kolejowych krzycząc do nas : "Nie jedźcie do tej dziury, do Pucka, tu w Gdańsku jest wasz prastary , piękny port polski.". Dusza rzucała się by wysiadać, lecz nie mieliśmy broni; ostrożni Anglicy zmasowali swoje wojsko i pilnowali nas z bronią gotową do strzału.
Staliśmy we Wrzeszczu parę godzin, a na torach kolejowych działy się rozdzierające sceny, gdy Anglicy przemocą usuwali z nich ludność Polską z Gdańska
Zaślubiny odbyły się po przez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, przez Generała Józefa Hallera, który wjechał konno w lodowata wodę Bałtyku, gdzie wypowiedział:
“W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański”
Ułani Krechowieccy oddali 21 salw armatnich,porucznik. marynarki Eugeniusz Pławski, późniejszy komandor wraz z st. marynarzem Florianem Napierałą wciągnęli na maszt Bandere Polską
Warta honorowa przy słupie zaślubinowym, 10 lutego 1920 r.
Zaślubny z Morzem, malował Wojciech Kossak w 1931 r.
Dwa pierścienie ofiarowała generałowi Hallerowi Polonia, Polscy Gdańszczanie na czele z rodziną Leszczyńskich i Raciniewskich.To oni sfinansowali wykonanie pierścieni. Aktu wręczenia pierścieni dokonał starosta dr Józef Wybicki.
Dr Józef Wybicki, urodzony w Niewierzu koło Brodnicy na Pomorzu w 1866 roku. Lekarz z zawodu, filomata pomorski. Działacz narodowy w konspiracji w czasach niewoli pruskiej. Po odzyskaniu niepodległości, pierwszy starosta Krajowy Pomorski województwa w Toruniu. Podkomisarz Naczelnej Rady Ludowej w Gdańsku, były minister b.dzielnicy pruskiej, komandor orderu Polonia Restituta z gwiazdą, kawaler krzyża Virtuti Militari, kawaler Krzyża Rycerskiego św. Grzegorza, kawaler Krzyża Wojskowej Organizacji Pomorskiej. Wybitny społecznik, działacz w organizacji - Pomocy Polskiej Młodzieży Akademickiej Pomorskiej, prezes Instytutu Bałtyckiego, członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Filister honoris causa Korporcji Baltia.
Drugi pierścień, Generał Haller nosił na palcu do końca życia. Zmarł w Londynie w roku 1960. Po jego śmierci pierścień trafił do muzeum Fawley Court nad Tamizą. Dopiero w 1995 roku Liga Morska i Rzeczna przyjęła datę 10 lutego za swoje święto, a Pierścień Hallera za najwyższe honorowe wyróżnienie. Przyznaje się je osobom, instytucjom, przedsiębiorstwom i miastom zasłużonym dla morskiej Polski.
Pierścienie generała Józefa Hallera
W uroczystościach, które miały oprawę wojskową, wzięły udział wszystkie rodzaje broni.Główne uroczystości zaślubin z morzem odbyły się nad Zatoką Pucką. Dookoła wysokiego masztu ustawili się chorążowie ze sztandarami pułkowymi, nad brzegiem morskim stanął I Batalion Morski, Ułani Krechowieccy z artylerią. Na pamiątkę uroczystych zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów i Gryfem Pomorskim a od strony lądu napisem:
Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Józefem Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze".
Mszę świętą z wystawieniem Świętego Sakramentu celebrował, dziekan polowy ks. Antoni Rydlewski, kazanie wygłosił Ksiądz Józef Wrycza, herbu własnego Wrycza *, / Wrycz-Rekowski / dziekan frontu pomorskiego
Ksiądz pułkownik, Powstaniec Wielkopolski
Generał Józef Haller powiedział:
"Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj dotrzeć wszędzie pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem..."
"Na znak ślubu Bałtyku z Rzeczpospolitą wrzuciłem jeden z pierścieni danych mi przez polską ludność w Gdańsku w nurt Bałtyku. Pamiętam jak pierścień potoczył się po tafli lodu, by wnet zniknąć w morzu. Wyrwało się kilku młodych rybaków, chcących go chwycić, a gdy powracali - na moje zapytanie, czy chwycili go - odpowiedzieli: "nie pan generał, ale będziemy go mieli w Szczecinie".
W imieniu Prezydenta przemawiał Stanisław Wojciechowski; *
"... własne wybrzeże morskie stanowi właśnie o wolnym oddechu życia gospodarczego Polski. Przez nie wchodzimy w bezpośrednie stosunki z całym światem, uwalniamy się od dotkliwego i kosztownego pośrednictwa państw obcych... Trzeba w całej pełni wyzyskać wszystkie szanse jakie nam daje chwila obecna i utrwalić nasze panowanie nad wybrzeżem mocno... Potomnym, co po nas przyjdą i o nas sąd wydawać będą - nie damy powodu do oskarżenia, żeśmy się okazali za mali duchem, siłą czy pracą na te wielkie czasy budowania"
Na zakończenie uroczystości w Pucku, został podpisany akt erekcyjny zaślubin Polski z morzem. Oryginał aktu erekcyjnego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie
Następnego dnia, 11 lutego Generał broni Józef Haller wraz towarzyszącymi mu dygnitarzami udali się do Wielkiej Wsi,Velaves, później Hallerowo.
Wiosna 1936 roku, rozpoczęto budowę portu. W dniu uroczystości związanych z Konstytucją majową w 1938 roku oddano do użytku port, który nazwano na cześć Władysława IV, Władysławowem
Stanisław Wojciechowski, Wielkopolanin z Kalisza . W czasie uroczystości zaślubin minister Spraw Wewnętrznych w rządzie Leopolda Skulskiego. Później w latach od 22 grudnia 1922 do 15 maja 1926 roku będzie Prezydentem Rzeczpospolitej, drugim po zamordowanym Gabrielu Narutowiczu
Generał broni ózef Haller von Hallenburg
*Józef Haller von Hallenburg, arystokrata, generał broni Wojska Polskiego,dowódca: Błękitnej Armii, Frontu Pomorskiego, Frontu Północno-Wschodniego legionista, harcerz, harcmistrz, Przewodniczący ZHP, syn Henryka Haller von Hallenburg*, Powstańca Styczniowego.
Brat Generała Józefa Hallera, major Cezary Haller zginie w obronie Śląska Cieszyńskiego
Zdjęcia krzyża upamiętniającego miejsce śmierci kapitana (pośmiertnie mianowany majorem) Cezarego Hallera, młodszego brata słynnego generała Józefa Hallera, który zginął dnia 26 stycznia 1919 roku prowadząc swoich żołnierzy do walki przeciwko przeważającym siłom wojsk czeskich.
Czesi długo ociągali się z wydaniem zwłok i dopiero po interwencji Aliantów przekazali je stronie polskiej z zastrzeżeniem, że pogrzeb nie może się przerodzić w antyczeską manifestację ...
Nic dodać nic ująć.
Major Cezary Haller, po ranach poztrzałowych z karabinów maszynowych, został dobity bagnetami przez czeskich bandytów w mundurach. Podobne metody, jak Niemcy i sowieci
*Ksiądz Józef Wrycza, / Wrycz-Rekowski był Powstańcem Wielkopolskim.Służył jako kapelan w 63 Pułku Piechoty. W czasie II Wojny Światowej, Niemcy wyznaczyli ogromna nagrodę w wysokości 500 000 marek za żywego lub umarłego. Po wojnie prześladowany przez żydokomunę
* Jego żoną była Olga z Treterów. Krewni,dzisiejsza solistka krakowskiego zespołu "Pod Budą" Anna Treter
29 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
bardzo dziękuję za piękny esej. Wystarczyło 5 lat rządów Tuska, żeby Polacy zostali odcięci od pamięci historycznej i od polskiego morza, zdobytego daniną krwi naszych Przodków.
Nikt z najwyższych władz Polski nie czcił rocznicy Zaślubin z morzem. Gdyby nie społecznicy, nikt by się nawet nie zainteresował tą rocznicą.
"Dzisiaj niestety jesteśmy odwróceni plecami do morza, sprawy morskie są niesamowicie zaniedbane – podkreślał Zbigniew Wysocki z Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
- Polska dzisiaj tak zaniedbała morze, że nie ma polityki morskiej.Jest polityka sposobu odwracania się od spraw morskich. Jeżeli dopuszczono do likwidacji Stoczni Gdańskiej, jeżeli żeglugowe firmy (nie wszystkie), ale takie jak Polskie Linie Oceaniczne i wiele mniejszych
już zamknięto; jeżeli polskie rybołówstwo oceaniczne już dawno nie istnieje. Kiedy mamy do czynienia z takimi przeciwnościami, kiedy rzucane są kłody pod nogi rybakom bałtyckim – trzeba o te sprawy walczyć. Musimy o nie zabiegać w Parlamencie, w Unii Europejskiej, ale
też u nas w Polsce. Również tu u nas nie ma zrozumienia, wśród dzisiejszych rządzących, dzisiejszą administrację morską, – potrzebne są zmiany. Ta myśl dojrzewa w ludziach, gdyż w prywatnych, kuluarowych rozmowach mówi się, że to dramat i ludzie go zauważają. (…) Musimy powiedzieć dosyć; tym, którzy szkodzą Polsce – apelował Zbigniew Wysocki."
Cześć i chwała Bohaterom Polski !
Pamiętamy!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Donald Tusk jest Niemcem. Jego polityka, to polityka poddaństwa wobec Niemców. Już na II Kongresie Kaszubskim, odbywającym się w dniach 12-14.06.1992 Donald Tusk mówił o oderwaniu Pomorza od Polski i stworzenia jakiejś autonomicznej republiki, landu.
Polskie Stocznie zlikwidowano, by mogły pracować stocznie niemieckie.
Rurociąg północny został tak ułożony, że do portów Szczecina i Świnoujscia nie będą mogły wpływać statki o głębokim zanurzeniu. Statki do przewozu płynnego gazu..
Tego człowieka powinno postawić się przed Trybunałem Stanu.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Panie Michale
od Buzka do tuska...czyli kompletne zniszczenie i rozmontowanie POLSKI ,rękami nie obcych,lecz niby swoich...
słowo niby ,niech wystarczy za wszystko....
Targowica ,to za mało...
Gdybyśmy przyjęli język z Kodeksu Handlowego,to działanie na szkodę własnej spółki,do niedawna było karalne,ale od niedawna już nie..na zamówienie konkretnych ludzi...np pewnego pana zwanego Krauze,,,
serdecznie pozdrawiam...
gość z drogi
4. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Ja tak po cichu sobie myślę, że w końcu skończy się panowanie złodziei, oszustów, ubeków.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Szanowny Panie Michale
Podczytywałam od wczoraj, ze wzruszeniem..
Rodzinne losy i w tym miejscu się splotły... Być może już niedługo będę mogła (gdy dotrze) coś w temacie wkleić.. Pewien dokument..
W szkołach przez lata uczono, że pierwsze Zaślubiny z Morzem odbyły się 18 marca 1945r w Kołobrzegu..
Tak niewielu Młodych i jeszcze młodszych wie o J. Hallerze..
6. Pani Nadzieja 13
Szanowna Pani Beato,
W Polsce, prawdziwej historii nie uczy się dzieci od 1945 roku. Dziś nadal.
Chętnie poczytam to co Pani gdzieś przechowuje w rodzinnych zakamarkach
Ukłony dla Pani i Synka
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. 95. rocznica zaślubin Polski
95. rocznica zaślubin Polski z morzem
Główne uroczystości rozpoczęły się w Pucku wojskowym
ceremoniałem powitania i przemarszem w szyku do Fary. W intencji
Ojczyzny i ludzi morza w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
sprawowana była Eucharystia.
Następnie zaplanowano uroczystości w porcie rybackim.
10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller, dowódca Frontu
Pomorskiego z rozkazu Józefa Piłsudskiego, ówczesnego naczelnika państwa
polskiego, dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk
poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia
przekazanego przez gdańską Polonię.
W ubiegłym tygodniu posłowie przyjęli przez aklamację uchwałę, w
której uczcili odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza Bałtyckiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Prezydent na obchodach 96.
Prezydent na obchodach 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na rynku w Pucku rozpoczęły się w środę obchody 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Prezydent Duda odznaczony
Prezydent Duda odznaczony Pierścieniem Hallera. Mija 96. rocznica zaślubin Polski z morzem
– 96. lat temu gen. Józef Haller powiedział do Kaszubów, że przechowali ten skrawek Wybrzeża dla...
96. lat temu gen. Józef Haller powiedział do Kaszubów, że
przechowali ten skrawek Wybrzeża dla Polski – to ma znaczenie –
powiedział Andrzej Duda, przemawiając podczas uroczystości z okazji
rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku. Prezydent został odznaczony
Pierścieniem Hallera.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. MON: Konferencja nt. Roku gen. J. Hallera
Zdaniem ministra Macierewicza, Armia Hallera zajmuje w dziejach Polski miejsce niezwykłe z wielu powodów.
- Józef Haller był jednym z twórców polskiej niepodległości, polskiego państwa, ale przede wszystkim tego czynnika państwa polskiego, który zdecydował o tym, że odzyskaliśmy po latach rozbiorów niepodległość – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej w Muzeum Wojska Polskiego, dotyczącej ustanowienia Roku gen. Józefa Hallera.
W poniedziałek 6 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca ustanowienia Roku gen. Józefa Hallera z udziałem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i podsekretarza stanu w MON prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego.
- Józef Haller był twórcą Legionów wraz z Józefem Piłsudskim (...) był dowódcą Legionu Wschodniego w 1914 roku, potem drugiej Brygady Legionów. Przeszedł do historii dzięki bohaterskiej bitwie pod Rarańczą, w której pokonał Armię Austriacką, przechodząc, przebijając się przez front, następnie pod Kaniowem. Wreszcie 4 czerwca 1917 r. został mianowany dowódcą Błękitnej Armii zwanej od jego nazwiska Armią Hallerczyków - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Zdaniem ministra Macierewicza, Armia Hallera zajmuje w dziejach Polski miejsce niezwykłe z wielu powodów. - Przede wszystkim dlatego, że była armią całego narodu polskiego rozsianego wówczas na różnych kontynentach (...), ta armia stała się symbolem współdziałania w odzyskaniu polskiej niepodległości zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i naszego wiernego sojusznika, Republiki Francuskiej. Bo to właśnie przy wojsku francuskim ta armia została powołana. (…) Była ona najnowocześniejszą częścią tworzonego wówczas Wojska Polskiego. (…) Jej wkład w odzyskanie i utrzymanie niepodległości był bezsporny i fundamentalny.
- Będziemy organizować wiele uroczystości, upamiętniających wielką postać polską, wielkiego patrioty, generała Józefa Hallera. 4 listopada Senat RP ustanowił rok 2017 Rokiem Józefa Hallera. To dla nas wielki zaszczy, że mogliśmy taki rok powołać. (...) To wielka wspaniała postać. Rocznice, które przypadają na ten rok, to 150. rocznica powołania pierwszego gniazda towarzystwa WSOPU, towarzystwa gimnastycznego, patriotycznego, młodzieżowego. Z tego towarzystwa wywodziła się bardzo duża ilość Legionistów, ale również to towarzystwo było prekursorem polskiego harcerstwa. To również 100. rocznica powołania Armii Hallera. Razem z panem ministrem Macierewiczem, z profesorem Janem Żarynem, z wieloma senatorami, włączamy się w ten rok. Ten rok to konferencje. Konferencja pierwsza odbędzie się 24-25 maja wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (…) - powiedział marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Podczas konferencji podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski przedstawił plan wydarzeń upamiętniających postać gen. Józefa Hallera oraz setną rocznicę utworzenia „Błękitnej Armii”. Zaplanowano m.in. konferencje, wystawy i zlot klas mundurowych.
Senat RP, 4 listopada 2016, podjął uchwałę o ustanowieniu w 2017- Rokiem generała Hallera. Wydarzenia planowane w związku z ogłoszeniem Roku Generała Józefa Hallera pozwolą nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych (Stanisława Hallera i Cezarego Hallera, także oficerów Wojska Polskiego), ale też przypomnieć Polakom o ważnych wydarzeniach i wyjątkowych organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha.
Generał Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w 1917 r. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej „Błękitną” Armia ta odegrała ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego Państwa Polskiego. Dzięki Armii Polskiej we Francji żołnierz polski znalazł się wśród zwycięzców walczących w I wojnie światowe. Jej żołnierze walczyli o granice zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Drogi Panie Michale
piszę do Pana kolejny List Nie ma już z nami Mamusi Ewy,Ewy,którą Pan tak bardzo szanował i podziwiał..
smutno,nam,pozdr z Ziemi,smutno,ze nie zaświeci Pan swego symbolicznego Znicza ku pamieci i nie przypomni słów Księdza Jana Twardowskiego...
"spieszmy się kochać ludzi...
gość z drogi
12. Obraz "Zaślubiny z morzem" za
Obraz "Zaślubiny z morzem" za ponad 100 tys. zł trafił do Muzeum Morskiego w Gdańsku [WIDEO,ZDJĘCIA]
ulian Fałat to jeden z najwybitniejszych malarzy polskich z przełomu XIX i XX wieku, stąd poruszenie, jakie wzbudził zakup przez NMM jego obrazu jest w pełni zrozumiałe. - Dołączając do swej kolekcji „Zaślubiny Polski z morzem” nasze muzeum wzbogaciło się o dzieło wyjątkowe - zapewnia dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor NMM w Gdańsku. - Dziś przywracamy kulturze narodowej obraz długo pozostający w zapomnieniu, a który - z uwagi na rangę autora i przedstawioną tematykę - jest zabytkiem najwyższej próby. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po wielu miesiącach żmudnych prac konserwatorskich możemy zaprezentować dzieło gościom muzeum.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Fałat,ulubiony malarz mojego ś.p Tatki
zawsze mi tłumaczył,ze to malarz wyjątkowy,bo umiał oddać 7 kolorów bieli- śniegu..
nocne pozdrowienia :)
gość z drogi
14. Senat: Trwa konferencja
Senat: Trwa konferencja „Generał Józef Haller – współtwórca niepodległej Rzeczypospolitej”
W
Senacie odbywa się dziś konferencja pt. „Generał Józef Haller –
współtwórca niepodległej Rzeczypospolitej”. Wydarzenie wpisuje się w
obchody roku gen. Józefa Hallera, ustanowionego uchwałą Senatu z
listopada ubiegłego roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Prezydent RP: Z Pucka 98 lat
Prezydent RP: Z Pucka 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata
Właśnie
stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz
naród i państwo na szerokie wody Europy i świata – napisał prezydent
Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku (Pomorskie) 98.
rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. W Łodzi odbędą się
W Łodzi odbędą się uroczystości z okazji 98. rocznicy Zaślubin Polski z morzem
W
Łodzi odbędą się dziś uroczystości z okazji 98. rocznicy Zaślubin
Polski z morzem. Wydarzenie zainauguruje Msza św. o godzinie 15.00,
sprawowana w kościele Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Eucharystia koncelebrowana będzie w intencji ludzi morza.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Francja zamierzała wyrwać dla
Francja zamierzała wyrwać dla Polski jak najwięcej.
Brytyjczycy byli ostrożni, bo nie chcieli zbytnio osłabiać Berlina.
Ostatecznie podział bałtyckiego wybrzeża nie mógł do końca
satysfakcjonować ani Polaków, ani Niemców. Ale nawet to nie było w
stanie stłumić euforii, jaka 99 lat temu zapanowała w Rzeczypospolitej.
Oto zyskaliśmy okno na świat!
10 lutego 1920 roku mieszkańcy Pucka od rana gromadzili się nad
brzegiem morza. W mieście pojawili się też oficjele: marszałek Sejmu
Maciej Rataj, wicepremier Wincenty Witos, minister spraw wewnętrznych
Stanisław Wojciechowski oraz najważniejszy tego dnia gen. Józef Haller,
dowódca Frontu Pomorskiego. – Oto dziś dzień czci i chwały! Jest on
dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad
ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim – mówił zwracając się do
zebranych. Wkrótce też wjechał konno na skutą lodem Zatokę Pucką i
wrzucił do przerębli platynowy pierścień, podarowany mu kilka godzin
wcześniej przez gdańską Polonię. Tak dokonały się symboliczne zaślubiny
odrodzonej Rzeczypospolitej z Bałtykiem.
– Uzyskanie przez Polskę
dostępu do morza na pewno należy uznać za sukces. Choć z tego, co
otrzymywali, Polacy nie mogli być do końca zadowoleni – przyznaje dr
Tomasz Neubauer, historyk z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Najtrafniej sformułował to płk Paul Allegrini, przedstawiciel
francuskiej armii, który wziął udział w uroczystości (jego słowa
przywołują w jednej ze swoich prac historycy z Akademii Marynarki
Wojennej, Adam Szulczewski i Bogdan Zalewski). „Brzeg obecnie odzyskany
jest tylko połową okna, jaką sobie Polska na świat szeroki otworzyła –
ale po otwarciu tej połowy, otwarcie drugiej nastąpić musi” –
przekonywał Francuz.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Wielkopolskie: pamiątka z
Wielkopolskie: pamiątka z zaślubin Polski z morzem w licheńskim muzeum
Obrączkę
generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem
można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim
Sanktuarium. 10 lutego przypada 99. rocznica tego symbolicznego
wydarzenia.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Sejm przyjął uchwałę ws.
Sejm przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”
100-lecie zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by
dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności
uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego - głosi przyjęta w środę przez
Sejm uchwała ws. ustanowienia roku 2020 "Rokiem Zaślubin Polski z morzem
w Pucku". Za uchwałą głosowało 425 posłów, 11 było przeciwko, nikt nie
wstrzymał się od głosu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Gdańsk: inicjatywy IPN
Gdańsk: inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem
Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje
plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. rocznicy Zaślubin
Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości,
w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w
Pucku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Dobrego Dnia ,Polsko :)
Dobrego drogi nieobecny Panie Michale
i Tobie Bałtyku Dobrego Dnia :)
gość z drogi
22. Puck: Rozpoczynają się
Puck: Rozpoczynają się obchody z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem
W Pucku rozpoczynają się obchody z okazji 100. rocznicy zaślubin
Polski z morzem. Wystawy, koncerty, festyny patriotyczne – to tylko
niektóre punkty uroczystości. Ich współorganizatorem jest IPN.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. 100 lat temu Polska odzyskała
100 lat temu Polska odzyskała Bałtyk! Gen. Józef Haller podczas zaślubin z morzem: "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje"
Rozbiory zabrały Polsce morze
Polska
utraciła dostęp do morza w 1793 r. na skutek II rozbioru i utraty
Gdańska na rzecz Prus. Po 120 latach, w momencie wybuchu I wojny
światowej, możliwość odbudowy państwa posiadającego dostęp do Bałtyku
wydawała się niezwykle mało prawdopodobna. W przypadku zwycięstwa państw
centralnych podporządkowana im Polska składałaby się niemal wyłącznie
z ziem dawnego Królestwa Polskiego i ewentualnie skrawków Galicji
przekazanych przez Austro-Węgry. Przygniatające zwycięstwo ententy
otwierałoby drogę do aneksji Pomorza i pozostałych ziem zaboru pruskiego
przez Rosję. W takim wypadku jednak wątpliwe byłoby odbudowanie Polski
innej niż rządzonej przez Romanowów i posiadającej co najwyżej
ograniczony zakres autonomii kulturalnej i administracyjnej. Droga
do odzyskania dostępu do morza wiodła więc jedynie przez niewyobrażalną
w 1914 r. klęskę wszystkich mocarstw zaborczych.
W 13. punkcie orędzia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona z 8 stycznia 1918 r. padły słowa traktowane jako symboliczny przełom w sprawie polskiej.
— stwierdzał
prezydent USA. Odrodzone jedenaście miesięcy później państwo od początku
dążyło do zaznaczenia swoich ambicji uzyskania dostępu do Bałtyku.
28 listopada 1918 r. decyzją Naczelnika Państwa ustanowiono Sekcję
Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. Rozpoczęto
rekrutację oficerów i marynarzy służących w marynarkach wojennych trzech
państw zaborczych oraz flotach handlowych. W Modlinie tworzono pierwszy
port odrodzonej marynarki.
Plany polskiej delegacji na paryską
konferencję pokojową zakładały włączenie do Polski tzw. Pomorza
Nadwiślańskiego, Gdańska oraz Warmii. Dawałoby to Polsce szerszy dostęp
do morza niż posiadany przez Rzeczpospolitą w 1772 r. Ten i wiele innych
postulatów, m.in. dotyczących zmian granicznych Prus Wschodnich, nie
zostało spełnionych.
Traktat Wersalski pierwszym krokiem ku zaślubinom
Ostatecznie
na mocy Traktatu Wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 r. Polska
uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km. Prawie połowę
stanowił brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg
Zatoki Puckiej – 49 km. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden
większy port. Ten niewielki w Pucku był zdolny jedynie do przyjmowania
najmniejszych okrętów marynarki wojennej (trałowców, patrolowców,
kanonierek), kutrów rybackich i bardzo małych statków handlowych. Gdańsk
miał być Wolnym Miastem pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.
W ciągu
kilku kolejnych miesięcy trwały polsko-niemieckie negocjacje dotyczące
realizacji zapisów traktatu. 25 listopada 1919 r. w Berlinie podpisano
„Umowę o wycofaniu wojsk z odstąpionych obszarów i oddaniu zarządu
cywilnego”. Obejmowanie przyznanych jej terenów Rzeczpospolita mogła
rozpocząć dopiero po wejściu w życie postanowień wersalskich, tzn.
od 10 stycznia 1920 r. Termin ten sprzyjał stronie polskiej, która zimą
nie musiała się obawiać natężenia walk na froncie wojny
polsko-bolszewickiej. Jesienią utworzono Front Pomorski, którego
zadaniem miało być przejęcie przyznanych ziem z rąk niemieckich. Jego
dowództwo powierzono gen. Józefowi Hallerowi. Pod jego nadzorem przygotowano szczegóły planu operacji.
Celem
powolnego przejmowania Pomorza było zapobieżenie konfliktom z ustępującą
administracją niemiecką i wycofującymi się oddziałami. Nie udało się
jednak uniknąć niewielkich utarczek.
CZYTAJ TAKŻE: Uroczysta
sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem.
„Możemy być dumni z dokonań naszych poprzedników”
Operacja rozpoczęła się ostatecznie 17 stycznia 1920 r.: 18 stycznia wojska gen. Hallera
zajęły Toruń. Polscy żołnierze zostali entuzjastycznie przywitani przez
miejscowych Polaków. Podczas uroczystości na Rynku Starego Miasta
generał złożył wieniec pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. W przemówieniu
przypominał o trwającej dziesięciolecia walce miejscowej ludności
o polskość Pomorza. Trzy dni później wydał uroczystą odezwę
do wszystkich mieszkańców Pomorza.
23 lutego wojska polskie zajęły Grudziądz, kończąc tym samym pierwszy etap operacji.
Kolejnym
założeniem miało być dotarcie do Bałtyku. W ciągu kilku kolejnych dni
przejmowano kolejne miasta – Gniew, Pelplin, Starogard, Tczew, Kartuzy
i Wejherowo. Uroczyste uwieńczenie odzyskania Pomorza miało nastąpić
10 lutego w Pucku. Władze Rzeczypospolitej nadały tym wydarzeniom wielką
rangę. Dowódcy Frontu Pomorskiego gen. Józefowi Hallerowi towarzyszyli
dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister
spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos,
wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradm. Kazimierz Porębski oraz
dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attaché wojenno-morski USA. Pociąg
specjalny z gośćmi przybył najpierw na dworzec w Gdańsku, gdzie starosta
dr Józef Wybicki wręczył gen. Hallerowi dwa platynowe
pierścienie wykonane specjalnie na ceremonię zaślubin z morzem na koszt
gdańskiej Polonii. Później delegacja pojechała do Pucka.
Gen. Józef Haller przybywa do Pucka. Zaślubiny Polski z morzem
Na puckim
dworcu przyozdobionym flagami narodowymi na przybycie specjalnego
pociągu z gen. Hallerem oczekiwały pododdziały wszystkich rodzajów broni
ze sztandarami i z orkiestrami, liczne delegacje większych miast,
a także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Chwilę po godz.
13 delegacja opuściła pociąg i udała się do portu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Obchody 100. rocznicy
Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku, Władysławowie i Wejherowie
Mija
sto lat od zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystości upamiętniające to
wydarzenie odbyły się w Pucku, Władysławowie i Wejherowie. W obchodach
udział wziął prezydent Andrzej Duda.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Prezydent RP: 101 lat temu
Prezydent RP: 101 lat temu gen. Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. Miało to fundamentalne znaczenie
czyli objęcia w posiadanie przez odradzającą się Rzeczpospolitą wybrzeża
Bałtyku; miało to fundamentalne znaczenie - powiedział w Pucku
prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dziś wolna, niepodległa Polska
należy do NATO i UE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. 102 lata temu Polska
102
lata temu Polska odzyskała Bałtyk! Gen. Józef Haller: "Żeglarz polski
będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła"
Polska utraciła dostęp do morza w 1793 r. na skutek II rozbioru
i utraty Gdańska na rzecz Prus. Po 120 latach, w momencie wybuchu
I wojny światowej, możliwość odbudowy państwa posiadającego dostęp
do Bałtyku wydawała się niezwykle mało prawdopodobna. W przypadku
zwycięstwa państw centralnych podporządkowana im Polska składałaby się
niemal wyłącznie z ziem dawnego Królestwa Polskiego i ewentualnie
skrawków Galicji przekazanych przez Austro-Węgry. Przygniatające
zwycięstwo ententy otwierałoby drogę do aneksji Pomorza i pozostałych
ziem zaboru pruskiego przez Rosję. W takim wypadku jednak wątpliwe
byłoby odbudowanie Polski innej niż rządzonej przez Romanowów
i posiadającej co najwyżej ograniczony zakres autonomii kulturalnej
i administracyjnej. Droga do odzyskania dostępu do morza wiodła więc
jedynie przez niewyobrażalną w 1914 r. klęskę wszystkich
mocarstw zaborczych.
W 13. punkcie orędzia prezydenta Thomasa
Woodrowa Wilsona z 8 stycznia 1918 r. padły słowa traktowane jako
symboliczny przełom w sprawie polskiej.
— stwierdzał prezydent
USA. Odrodzone jedenaście miesięcy później państwo od początku dążyło
do zaznaczenia swoich ambicji uzyskania dostępu do Bałtyku. 28 listopada
1918 r. decyzją Naczelnika Państwa ustanowiono Sekcję Marynarki
Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. Rozpoczęto rekrutację
oficerów i marynarzy służących w marynarkach wojennych trzech państw
zaborczych oraz flotach handlowych. W Modlinie tworzono pierwszy port
odrodzonej marynarki.
Plany polskiej delegacji na paryską
konferencję pokojową zakładały włączenie do Polski tzw. Pomorza
Nadwiślańskiego, Gdańska oraz Warmii. Dawałoby to Polsce szerszy dostęp
do morza niż posiadany przez Rzeczpospolitą w 1772 r. Ten i wiele innych
postulatów, m.in. dotyczących zmian granicznych Prus Wschodnich, nie
zostało spełnionych.
Zapisy Traktatu Wersalskiego
Ostatecznie
na mocy Traktatu Wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 r. Polska
uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km. Prawie połowę
stanowił brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg
Zatoki Puckiej – 49 km. W jej granicach nie znalazł się jednak żaden
większy port. Ten niewielki w Pucku był zdolny jedynie do przyjmowania
najmniejszych okrętów marynarki wojennej (trałowców, patrolowców,
kanonierek), kutrów rybackich i bardzo małych statków handlowych. Gdańsk
miał być Wolnym Miastem pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Tego dnia 1920 roku generał
Tego dnia 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp
29. @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp