Mam ją ..."RACJA STANU - JANOWI OLSZEWSKIEMU"

avatar użytkownika natenczas

Z poranną pocztą nadeszła miła , choć oczekiwana od kilku dni, niespodzianka.
Wreszcie w moich rękach "Racja Stanu - Janowi Olszewskiemu".
Tom poświęcony 80. rocznicy urodzin premiera Jana Olszewskiego.

Wydarzenia ostatnich lat stwarzają szczególnie mocne przesłanki, aby postulować budowanie nowego narodowego konsensusu wokół podstawowych celów polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. (…) Odpowiadając na wskazane wyżej wyzwania, należy postulować powrót do pojęcia racji stanu jako najważniejszego dla polskiej polityki, powszechnie akceptowanego zespołu celów i związanych z nimi działań, które powinny być realizowane przez wszystkie siły polityczne.

Z artykułu Jarosława Kaczyńskiego Polska racja stanu

 Książka ta jest hołdem złożonym Janowi Olszewskiemu – obrońcy działaczy niepodległościowych w procesach politycznych, premierowi rządu polskiego, doradcy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i kawalerowi Orderu Orła Białego – przez ponad dwudziestu autorów, w dużej części współpracowników premiera. Jest też wyrazem ich troski o dobro wspólne, jakim była i jest Polska.

Jaka Polska? To pytanie pierwszy głośno i stanowczo zadał Jan Olszewski w swoim exposé jako premier rządu RP. Adresatem był naród, a także aspirujące do rządzenia środowiska polityczne. Tak sformułowane pytanie wskazało na najważniejsze wyzwania, przed którymi stanęła Polska i Polacy w chwili zrzucenia totalitarnych pęt. Pytanie „Jaka Polska?” moim zdaniem zdecydowało o wartości, wyjątkowości premiera RP Jana Olszewskiego i jego gabinetu.

Z artykułu Dariusza Grabowskiego Pytanie o Polskę

Pomysł wydania "Racji stanu" pochodzi od prof. Jerzego Urbanowicza. Profesor poznał Jana Olszewskiego 30 lat temu, będąc wówczas współpracownikiem BIPS NSZZ "Solidarność". On dokonał wyboru artykułów i wspólnie z żoną Elżbietą opiekował się później wydaniem książki.

Elżbieta Urbanowicz (ur. w 1951 r. w Warszawie), ukończyła Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i Studia Podyplomowe z Zarządzania. Od 20 lat zajmuje się polityką społeczną, pracując w Biurze Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Warszawie.

Jerzy Urbanowicz (ur. w 1951 r. w Szczecinie), jest profesorem w Instytutach Podstaw Informatyki i Matematycznym PAN, a także na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłada matematykę i kryptografię. W latach 2006-2008 był doradcą ds. telekomunikacji i kryptografii w SKW, za co otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego.

http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Racja_stanu._Janowi_Olszewskiemu

Przepięknie wydana książka , pachnąca , mnóstwo fotografii i zapewne interesujących tekstów napisanych przez znakomitych autorów.
Niestety , tylko przeleciałem wzrokiem , czas na czytanie na pewno się znajdzie.
I to bez dwóch zdań.
Pomimo , że jeszcze nie czytałem , polecam jej zakup.
Można to zrobić poprzez witrynę :

http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/Racja_stanu._Janowi_Olszewskiemu


Więcej o tej pozycji wydawniczej pod tymi linkami:

http://vetsc.org/start/index.php?option=com_content&view=article&id=26:qracja-stanu-jolszewskiemu&catid=1:aktualnoci

http://vetsc.org/start/index.php?option=com_content&view=article&id=27:przewidywana-data-wprowadzenia-tytuu-do-sprzeday-8-marzec-2011&catid=1:aktualnoci

oraz

http://blogmedia24.pl/node/44424
http://blogmedia24.pl/node/44479
http://blogmedia24.pl/node/45131
http://blogmedia24.pl/node/46369


Dziękuję wszystkim , którzy przyczynili się do tego , aby taka pozycja wydawnicza trafiła do naszych rąk.






2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Jan Olszewski laureatem Grzegorza 2013

Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego, którą przyznaje redakcja miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”, to wyróżnienie dla tych, którzy w sposób szczególny stanęli w obronie prawdy w życiu publicznym. Grzegorz 2013 trafi już niebawem do rąk byłego premiera Jana Olszewskiego. Minęło 21 lat od pamiętnej nocy 4 czerwca, kiedy to większość sejmowa pod wodzą ówczesnego prezydenta i wsparciu jakże wielu dzisiejszych medialnych gwiazd doprowadziła do obalenia pierwszego niekontrolowanego przez komunistyczne układy gabinetu kierowanego przez naszego Laureata. Premier Olszewski i jego współpracownicy chcieli niepodległej, niepostkomunistycznej Polski. Ich misję przerwała mobilizacja obozu, który czuł się związany przede wszystkim ustaleniami z Magdalenki, a nie interesem Rzeczypospolitej. Determinacja Jana Olszewskiego w oswobadzaniu Polski z pęt podległości wobec Moskwy, w ujawnianiu prawdy o naszej najnowszej historii nie tylko uświadomiła bardzo wielu Polakom siłę komunistycznych powiązań, ale przede wszystkim była zachętą do zabiegania o Rzeczpospolitą bez balastu PRL – w każdym wymiarze. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż Jan Olszewski wywarł ogromny wpływ na pokolenie patriotycznej młodzieży, która przez wiele następnych lat (również jako ludzie dorośli) potrafiła upomnieć się o Polskę wolną od zobowiązań wobec komunistycznych zbrodniarzy czy współpracowników bezpieki. Rząd premiera Olszewskiego rozpoczął ujawnianie prawdy o najnowszej historii naszego kraju. Po ponad 21 latach widać, jak niezwykle trudna była to misja. Choć kilka lat działania IPN pod kierownictwem nieodżałowanego prof. Janusza Kurtyki było krokiem milowym na drodze odkłamywania dziejów PRL, to nadal każdy, kto podejmie próbę ujawnienia przeszłości osób publicznych, jest narażony na ataki w treści przypominające te z czasów Jana Olszewskiego. O dziwo, nawet główni pałkarze pozostali ci sami. W 2009 r. gwiazda telewizji TVN prosiła o recenzowanie publikacji IPN rzecznika zbrodniarza Jaruzelskiego. Osobnik, który całe swoje życie poświęcił odbieraniu Polakom godności i wolności, w oswobodzonej z komunistycznej niewoli Rzeczypospolitej został wykreowany na autorytet perorujący o prawach obywatelskich. To tylko jeden z morza przykładów uświadamiających siłę układów z Magdalenki, przeciwko którym publicznie i zdecydowanie po raz pierwszy wystąpił premier Olszewski i jego rząd. Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego jest wyrazem szacunku dla Jego zdecydowania i odwagi.

http://niezalezna.pl/50174-jan-olszewski-laureatem-grzegorza-2013

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Jan Olszewski ma 85 lat

Były premier Jan Olszewski, obchodzi dziś 85 urodziny. Jubilat to nie tylko były szef rządu, ale też legenda antykomunistycznej opozycji z czasów PRL, broniący odważnie niepodległościowych działaczy w procesach politycznych. 200 lat Panie Premierze!

W tym roku przy okazji kolejnej rocznicy "Nocnej zmiany" "Gazeta Polska Codziennie" rozmawiała z Janem Olszewskim. - Teraz oceniam tamte wydarzenia dokładnie tak samo, jak oceniałem tamtej nocy, nie zmieniłbym ani jednego zdania – powiedział „Codziennej” Jan Olszewski. - Dużo mówi się o 25 latach naszej wolności. Oczywiście można się cieszyć ze udało się przeżyć ten czas w miarę spokojnie. Rezultaty jednak widzimy. To unikalne z punktu widzenia historii ćwierćwiecze znakomitej dla Polski koniunktury zostało niewykorzystane – opowiada.

Premier pierwszego niekomunistycznego rządu zwrócił uwagę, że głównym problemem który stał zarówno w 1989 jak w 1991 i 1992 roku, był spór wobec tego, czy należy zerwać z ciągłością z PRL i powrócić bezpośrednio do II Rzeczpospolitej, czy tez uznać, że „PRL to był taki twór ustrojowy po drodze”, że w gruncie rzeczy to była też Polska, że idziemy dalej, dostosowując się do nowych warunków - To linia sporu, i ona jest dalej, ale wtedy korzystając z koniunktury zewnętrznej była szansa na zmianę. Dziś mamy sytuacje nieporównywalnie gorszą – mówi Olszewski.

http://niezalezna.pl/58546-jan-olszewski-ma-85-lat-wszystkiego-dobrego-p...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl