Zmarł Jędrzej Tucholski, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej.

avatar użytkownika Maryla

W wieku 80 lat zmarł Jędrzej Tucholski, syn zamordowanego w Katyniu por. Tadeusza Tucholskiego, współzałożyciel Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, uczestnik ekshumacji ofiar katyńskich - poinformował w czwartek Michał Kurkiewicz z IPN.

"Jędrzej Tucholski, odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, wicedyrektor archiwum MSWiA oraz zastępca dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej zmarł we wtorek 22 maja w Warszawie" - poinformował Kurkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w biurze prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Jędrzej Tucholski urodził się 24 marca 1932 r.w Poznaniu. Był synem zamordowanego w Katyniu por. rez. dr Tadeusza Tucholskiego. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Był długoletnim pracownikiem Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. W październiku 1989 r. współtworzył Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, który następnie przekształcił się w Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej. Po 1989 r. działał w Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska (Federacja Rodzin Katyńskich) w Warszawie oraz Zarządzie Polskiej Fundacji Katyńskiej jako jej przewodniczący.

Uczestniczył w ekshumacji ofiar katyńskich w Charkowie i Miednoje w 1991 r. oraz w Katyniu w 1994 r. W latach 90. pracował jako szef Centralnego Archiwum, później Archiwum MSWiA. W latach 2000-2005 był zastępcą dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, następnie do 2008 r. głównym specjalistą w tym biurze.

W okresie pracy w MSWiA i IPN pozyskał w archiwach Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy wiele materiałów dotyczących represjonowanych Polaków. Był członkiem grup roboczych: polsko-białoruskiej, polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej. W 2008 r. Rada Polskiej Fundacji Katyńskiej uhonorowała go Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Był Członkiem Rady Programowej półrocznika "Pamięć i Sprawiedliwość" IPN, redaktorem naukowym i członkiem komitetu redakcyjnego serii "Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX wieku" oraz konsultantem filmu fabularnego "Misja specjalna". W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej.

Autor takich publikacji jak m.in. "Cichociemni 1941-1945: sylwetki spadochroniarzy", "Powracali nocą", "Spadochronowa opowieść", "Mord w Katyniu. Kozielsk-Ostaszków-Starobielsk. Lista ofiar" oraz "Cichociemni i spadochroniarze 1941-1956".

 

PAP

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo.

Cześć Jego pamięci

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

2. Wieczny odpoczynek...

...racz mu dać, Panie... a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

avatar użytkownika Unicorn

3. Wielki + nie tylko za

Wielki + nie tylko za Cichociemnych.
[*]

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'