W związku z doniesieniami w sprawie stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego umowy o powierzenie obowiązków operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, Gaz-System oraz EuRoPol Gaz wyjaśniają: 
 Umowa operatorska ma charakter umowy cywilno-prawnej, której stronami są podmioty prowadzące działalność gospodarczą i zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Spółkom nie są znane podstawy prawne, na podstawie których byłyby uprawnione do przekazania Komisji Europejskiej przedmiotowej umowy. Komisja Europejska dotychczas nie wystąpiła z prośbą do spółek o przekazanie umowy operatorskiej.
Dariusz Malinowski WNP

WYJAŚNIENIA MONOPOLISTY PGNIG dot. interkonektora niemieckiego

Nieprawdziwa jest informacja, że PGNiG SA nie jest zainteresowane współpracą z firmą EWE.  PGNiG SA prowadzi rozmowy z EWE w zakresie dostaw gazu dla rejonu Kostrzynia n/Odrą. Gaz ma być dostarczany nowobudowanym gazociągiem łączącym system sieci gazociągowe EWE Netz i WSG w okolicy Kostrzynia n/Odrą. Przewidywany termin odbioru gazu ziemnego to IV kwartał 2013 r. Nie jest również prawdą, że PGNiG SA nie udostępniło pojemności magazynowych. W procedurze open season, która była ogłoszona w 2009 r. EWE nie zgłosiło zapotrzebowania na zarezerwowanie pojemności magazynowych.PGNiG SA nie zgadza się z zarzutami, że blokuje konkurencję. Kluczem do zniesienia monopolu jest po prostu deregulacja rynku gazu. Przypisywanie PGNiG SA, że chce utrzymać monopol jest bezpodstawne.

Rzecznik Prasowy PGNiG

NOWY TERMIN DOSTAW GAZU VIA  UKRAINA

Od 2009 roku PGNiG SA zabiega o zakup gazu u wielu dostawców. Rozmowy prowadzono również z E.ON Ruhrgas. 3 maja 2010 roku PGNiG SA zawarł z E.ON Ruhrgas umowę na zakup gazu ziemnego. Umowa przewiduje dostawy gazu ziemnego od 1 czerwca 2010 roku do 31 grudnia 2011 roku. Dostawy miały być realizowane przez punkt zdawczo - odbiorczy w Drozdowiczach na granicy polsko-ukraińskiej. Jednak w wyniku nie uzyskania przez E.ON Ruhrgas umowy transportowej z operatorami na zabezpieczenie transportu gazu do granicy ukraińsko-polskiej konieczne było zawarcie trzech porozumień zmieniających termin wejścia w życie umowy

PGNiG Rzecznik Prasowy

PODSUMOWANIE

Sporo sie edzieje w ostanich dniach w sprawie gazu dostarczanego i transportowanego do i z Polski

  • w niedziele uzgodniono w Moskwie treść umowy gazowej
  • polski rząd zaakceptował umowę ( czekamy na podpisanie)
  • rada nadzorcza zatwierdziła warunki umowy cywilnej z partnerem rosyjskim
  •  zniesiono klauzulę zakazującą reeksportu rosyjskiego gazu. ( wg. oświadczenia)
  • utrzymanie tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Polski do 2045 r. (wg. oświadczernia

W kręgach specjalistów krążyłą opinia że umowa gazowa stanowi zagrożenie dla interesów PGNiG zwlaszcza polska sieć stanie otworem przed dostawcami gazu z Niemiec.

Czemu PGNiG obawia się kleszczy ?

Na razie brak konkretnego wyjaśnienia , poza obawa nadchodzacej cieżkiej zimy.

I kto przeczytał umowę , bowiem oświadczenia  budują pozytywny obraz , ale zapisy umowy to cięzkie realia ekonomiczne. Nadal brak wiedzy.

Kejow