Pomnik bolszewików w Ossowie. List do Prokuratury Rejonowej w Wołominie.

avatar użytkownika Maryla

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl        Olsztyn , 18 października 2010 r.

11-041 Olsztyn

Rzędziana 32

 

Prokuratura Rejonowa

w Wołominie

ul. Prądzyńskiego 3A
05-200 Wołomin

 

Dotyczy : Sygnatura akt 2 Ds 270/10/S

 

W związku z decyzją Prokuratury Rejonowej z dnia 1 paździenika 2010 r. o wszczęciu śledztwa z zawiadomienia Pana Dariusza Szymanowskiego  pod sygnaturą 2 Ds 270/10/s wnosimy o włączenie do sprawy jako materiału dowodowego korespondencji Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z Burmistrzami Wołomina i Zielonki, oraz Prezesem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w sprawie objętej przedmiotem śledztwa.

 

Do w/w wysłalismy następujące zapytanie :

..."WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w sprawie mogiły żołnierzy Armii Czerwonej z 1920 roku, odnalezionej w latach 2008 – 2009 na polach ossowskich.

W związku z licznymi publikacjami i dyskusją w mediach , które prowadzą do szkodliwej dla polskiej racji stanu i dobrych stosunków z Rosją debaty, pełnej nieścisłości, zwracamy sie do Pana o udzielenie nam informacji publicznej dla wyjaśnienia wszystkich zaistnialych okoliczności związanych z upamiętnieniem mogiły bolszewickich żołnierzy,  w tym czy wystąpiono o zgodę na postawienie pomnika na mogile i czy uzyskano zgodę właściwego wojewody.

15 lipca 2010 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wystąpiła do Gmin Zielonka i Wołomin o pomoc w pracach nad urządzeniem mogiły żołnierzy bolszewickich, odnalezionej w latach 2008 – 2009 na polach ossowskich.

W publikacji Biura Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Wołominie z dnia 5 sierpnia 2010 r. czytamy, że Gminy Wołomin i Zielonka, zgodnie z uzgodnieniem, mają wykonać właściwe dojście piesze pozwalające by mogiłę mogły odwiedzić delegacje rządowe polska i rosyjska, aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze i porządkowe nad przygotowaniem dojść i dojazdów . Z oświadczenia Burmistrza Wołomina z dnia 12.08.2010 r. wynika , że mogiła znajduje się na terenie Gminy Zielonka a Gmina Wołomin przygotowuje dojazd do tego miejsca.

1. Obecnie w Polsce obowiązuje wielokrotnie nowelizowana ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która w szczególności normuje sposób chowania zwłok osób zmarłych.
USTAWA z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Art. 12 ust. 3 Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach.

Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 144 poz. 1041

4)   art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5.  Przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody.";

Wnosimy o udzielenie informacji jawnej, dlaczego nie zastosowano prawa wynikającego z tej ustawy i po zawiadomieniu Amabasadora Rosji, nie przeniesiono szczątków na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, oraz, czy wystąpiono o zgodę na postawienie pomnika na mogile i uzyskano zgodę właściwego wojewody.

 

2. Prosimy o udzielenie informacji, czy konsultowano z Ambasadą Rosyjską sposób przeniesienia szczątków w odnalezionej mogile. Czy konsultowano z Ambasadą formę pomnika, bo przecież żołnierze polegli w 1920 r. byli również żołnierzami Armii Czerwonej.

3. Prosimy o udzielenie informacji, czy Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,  jako inicjator takiej formy  uczczenia i  budowy pomnika żołnierzy bolszewickich, poległych na polach Ossowskich w 1920 roku i jego uroczystego otwarcia podczas obchodów 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej, wystąpiła do właściwych władz z wnioskiem o zgodę na tę budowę i czyją własnością jest grunt, na którym wybudowano pomnik.

Prosimy o przedstawienie idei parku historycznego (forma prawna, finansowanie, przekaz historyczny, skutki dla stosunków polsko- rosyjskich).

4. Prosimy o udzielenie informacji o pochodzeniu środkow finansowych na ten projekt włączajac w to przygotowanie infrastruktury tj. droga i mostek. Z jakich  funduszy pokryto koszt tej inwestycji? Czy odbył sie przetarg na wykonanie utwardzenia drogi i postawienie tam mostka?

5.Czy inwestycja uzyskała akceptację odpowiednich organów samorządowych w tym:
- (Rady Gminy) dotyczy zmiany w planie inwestycyjnym na rok 2010 oraz
- (Rady Miejskiej Wołomina) dotyczy koniecznej zmiany paragrafu 3 w Uchwale z dnia 16 IV 2009 dotyczącej utworzenia parku kulturowego " Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

Wnosimy o udostępnienie nam dokumentów związanych z przeprowadzoną inwestycją tj. plany, własność gruntu, wniosek o budowę, sposób finansowania działań oraz przestrzegania przepisów prawa przy realizacji zamówień publicznych związanych z tym wydarzeniem."....

 

Otrzymaliśmy odpowiedzi, które nie są zbieżne z naszymi pytaniami, a wyjaśnienia z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stoją w sprzeczności z informacjami uzyskanymi od Burmistrzów Gmin.

Ponieważ Prokuratura podjęła śledztwo w sprawie będącej przedmiotem naszych pytań, przesyłamy w załączeniu jako materiał dowodowy odpowiedzi uzyskane od w/w urzędów licząc, że pomogą w pracach prokuratury dla ustalenia winnych podejrzewanego przestępstwa .

Załączniki :

Odpowiedź Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na list w spr. pomnika w Ossowie

Odpowiedź Burmistrza Gminy Wołomin w spr. pomnika bolszewików w Ossowie

Odpowiedź Burmistrza Gminy Zielonka http://blogmedia24.pl/node/35107#comment-119657

 

 Z poważaniem

Prezes Zarządu

Elżbieta Szmidt

 

 

 

 

Etykietowanie:

11 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. projekt

prosze o korekty i uwagi

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tamka

2. @Maryla

I bardzo dobrze. T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Unicorn

3. Pojechałbym kursywą naszą

Pojechałbym kursywą naszą część cytowaną lub większy odstęp dał.
"W odpowiedzi na nasz wniosek otrzymaliśmy odpowiedzi, które pozostawiły nasze pytania bez odpowiedzi, a wyjasnienia z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa są w sprzeczności z informacją uzyskaną od Burmistrzy Gmin."
Otrzymaliśmy odpowiedzi, które nie są zbieżne z naszymi pytaniami, a wyjaśnienia z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stoją w sprzeczności z informacjami uzyskanymi od Burmistrzów Gmin.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

4. wysłane na adres :

biuro@prokuratura.gov.pl

ze skanami listów

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika hrabia Pim de Pim

5. Trafne pismo

i akcja.

Pozdrawiam -

hrabia Pim de Pim

avatar użytkownika Maryla

6. @ hrabia Pim de Pim

Witam,

na szczęście droga juz przetarta przez Autora doniesienia, my możemy już tylko dołozyć swoja cegiełkę, mam nadzieję, że prokuratura doprowadzi do wyjaśnienia tego skandalu, a innym "wyrywnym" samorządowcom ręka zadrży w podobnym przypadku.

pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Nałęcz i Komorowski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Rzeczpospolita znów po stronie właściwej

podaje informację PAP i jednoczesnie pisze o notkę UKRASZONĄ stosownym zdjęciem pod tytułem :


Bez kary za zniszczenie pomnika bolszewików





Pomnik w Ossowie

Radek Pasterski
Źródło: Fotorzepa

Pomnik w Ossowie

http://www.rp.pl/galeria/92106,1,588278.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

9. Dobry tekst podsumowujący na niezależna.pl

"Pomnik-mogiła bolszewicka znajduje się niejako na końcu całego założenia parku kulturowego, którego początkiem jest sanktuarium a punktem centralnym muzeum. Jednak jego budowę, jako jeden z elementów parku kulturowego, rozpoczęto już w 2008 roku. W komitecie poparcia nie zabrakło Bronisława Komorowskiego, ówczesnego Marszałka Sejmu. Mówił on wtedy

– Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Byłoby to dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich.

Warto zaznaczyć, że te jego słowa przytoczyła w zeszłym roku rosyjska gazeta Wriemia Nowostiej, relacjonując nieudaną próbę odsłonięcia pomnika z sierpnia 2010. Uroczystości, które początkowo miał uświetnić swoją wizytą sam prezydent Komorowski nie doszły wtedy do skutku z powodu protestu okolicznych mieszkańców.

Początkowo, mimo zapowiedzi, widocznych także w zamieszczonym piśmie sekretarza ROPWiM, wycofał się z nich Prezydent. Stało się tak, być może, dzięki postawie lokalnych samorządowców i księży, którzy dowiedziawszy się o tym, że do programu obchodów ma być włączone jakieś „spotkanie modlitewne” przy bolszewickiej mogile po prostu odmówili swego przybycia. Do Kancelarii Prezydenta skierowano prywatnymi kanałami informację, że taka uroczystość, i to akurat piętnastego sierpnia nie może być przez mieszkańców dobrze przyjęta. W końcu na uroczystość odsłonięcia mogiły nie przyszedł nawet burmistrz Wołomina. Sekretarz ROPWiM, który próbował przekonać protestujących o konieczności przyjaznych gestów wobec Rosjan nie zyskał u nich posłuchu. Byli oni wściekli także i na to, że polscy żołnierze z okolicznego cmentarza spoczywają pod metalowymi czy drewnianymi krzyżykami a bolszewikom stawia się okazały pomnik".

http://niezalezna.pl/7880-ossow-kretactwa-komorowskiego

avatar użytkownika Maryla

11. W Ossowie powstanie Muzeum


W Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

MON chce zbudować nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę z bolszewikami w 1920 roku.autor: Fot.zdjęcie ilustracyjne wPolityce.pl

Wiceminister Dworczyk przedstawił samorządowcom warunki, na jakich MON
jest gotowe zbudować nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę
z bolszewikami w 1920 roku. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy gminy
Wołomin, powiatu wołomińskiego oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław
Sipiera - poinformowała w komunikacie mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz,
rzecznik prasowy MON.

Muzeum Bitwy
Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze,
budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowane przez Ministerstwo Obrony
Narodowej. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że do końca czerwca
zostanie podpisany list intencyjny, w którym określone zostaną
założenia, harmonogram oraz zadania przy realizacji projektu.

Stworzenie
Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie władze Wołomina planowały od lat,
chcąc, aby zostało ono otwarte w stulecie starcia z bolszewikami,
w sierpniu 1920 roku.
W zeszłym roku na konferencji „Czas
na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!” w Bibliotece Uniwersyteckiej
w Warszawie burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan podkreślała, że samorząd
ma już opracowany projekt gmachu muzeum oraz miejsce pod jego
lokalizację na polach Ossowa.

Projekt muzeum ma być realizowany
we współpracy z gminą Radzymin oraz przy wsparciu lokalnych środowisk.
Za merytoryczną stronę przedsięwzięcia ma odpowiadać powołane w grudniu
2015 r. Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl