Było, ale się zmyło

avatar użytkownika spiskowy

Było, ale się zmyło

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Unia postawi na innowacje, stracimy miliardy euro

Rząd chce utrzymania zasad polityki spójności przy konstruowaniu budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20. Istnieje realna groźba, że wraz z przeorientowaniem budżetu na finansowanie innowacyjnych projektów, strumień unijnych dotacji wyschnie. W konkursach o środki na badania naukowe wypadamy bardzo blado, zajmujemy dopiero 13 miejsce w UE.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;postawi;na;innowa...

Innowacyjność Polski na tle Unii Europejskiej

Dawid Nidzworski, 2009-01-16

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw oraz sektora publicznego pozostawia wiele do życzenia. Wśród krajów Unii Europejskiej Polskę należącą do większych państw i uważaną za dobrze rozwijający się kraj cechuje bardzo niski wskaźnik innowacyjności, który w roku 2007 wyniósł zaledwie 0,24 przy średnim unijnym 0,45. Pod względem innowacyjności przewyższamy jedynie takie kraje jak Bułgaria, Rumunia czy Turcja. Niepokojącym jest fakt, że jedynie niecałe 20% innowacyjnych rozwiązań powstaje w wyniku procesu R&D. Pozostałe 80% „innowacyjności” jest zapożyczane bądź zakupione z zewnątrz.

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw w głównej mierze opiera się o modernizację parku maszynowego czy aparaturowego. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej firmy polskie zaczynają jednak dostrzegać potencjał w badaniach nad nowymi technologiami czy procesami i coraz chętniej uczestniczą jako partnerzy w konsorcjach badawczo-wdrożeniowych. Jednak zatrudnienie w branży wysokich technologii w Polsce jest czynnikiem, który wydaje się mało zmieniać na przestrzeni ostatnich lat. Udział eksportu produktów wysokiej technologii z Polski jest blisko 8-krotnie niższy w stosunku do średniej Unii Europejskiej.

W Polsce na działalność badawczą przeznacza się zaledwie ok. 0,35% PKB, co w 2009 roku stanowić będzie kwotę około 4,5 mld złotych. Dla porównania, w całej Unii Europejskiej na naukę przeznaczone jest około 2%, a w USA i Japonii wskaźniki są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio ok. 2,6% oraz 3,15% PKB. Pocieszającym jest fakt, że dzięki licznym Programom UE wspierającym innowacyjność i przedsiębiorczość młodzi naukowcy mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie swoich badań. Niemniej jednak Polska, aby nie pogłębiać przepaści między krajami wysoce innowacyjnymi, zmuszana będzie do zwiększania wydatków na badania i wdrożenia. Zobliguje ją do tego deklaracja lizbońska (jeśli zostanie podpisana), która zakłada przeznaczanie na naukę 3% PKB od roku 2010 z uwzględnieniem 2% pochodzącego z sektora prywatnego.

http://www.biotechnolog.pl/news-907.htm

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika spiskowy

2. @ Maryla

To o czym ty mowisz to czyste cyfry. Co z tego, ze kasa pojdzie na badania, jesli kryterium jej podzialu bedzie mafijne? Moze mogloby isc nawet mniej kasy, ale gdyby trafiala do tych co maja zdolnosci a nie uklady, to moglaby byc uzyta fantastycznie. Czyz nie?

Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.

avatar użytkownika Maryla

3. @spiskowy

"gdyby trafiala do tych co maja zdolnosci a nie uklady" - dlatego paradoksalnie, większe szanse będa mieli, jak konkurs będzie w UE, nie w kastowej , układowej mafii.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika spiskowy

4. @ Maryla

Zgadzam sie. Choc i tam beda ich cieli. Ale beda przynajmniej trzymac jakis poziom. Skadinad wiem jak dzialaja organizacje polonijne, tworzone przez ludzi niedawno wyemigrowanych. Wszedzie przywoza te swoje satelity, ten swoj model cwaniactwa itd. Nijak nie czuja, ze lokale maja inna mentalnosc i nijak nie czuja tej mentalnosci. Za to bardzo szybko potrafia zalatwic jeden drugiego. Taki model. Polski model. A szkoda.

Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.