Wojna falklandzka - I

avatar użytkownika Tymczasowy

Bardzo niska kulture polityczna wielu ludzi mieszkajacych w Polsce (tylko czesc zasluguje na miano Polakow) sklania do tego by pokazywac na czym polega prawdziwa polityka, kto to jest maz stanu itd. To co pokazuje formacja niemieckiego agenciaka to jest ersatz, jakies wyglupy smrodkow zajmujacych sie polityka i niestety, reprezentujacych Polske. Agenciak nie zasluguje nawet na miano "mezyka stanu". To jedynie gaulaiter skolonizowanego kraju. Przedstawienie zachowania Pani Premier Margaret Thatcher w czasie wojny falklandzkiej nadaje sie na pierwsza lekcja. W ciezki czas przewodzila panstwu wychodzac zwyciesko wobec  przeszkod wewnatrz kraju, jak i poza jego granicami.

Premier Wielkiej Brytanii w swoich wspomnieniach stwierdzila, ze szlo nie tylko o terytorium i ludnosc, ale o HONOR NARODU (podkreslenie moje). Znaczenie Wielkiej Brytanii po II wojnie swiatowej i fiasku w Suezie w 1956 r. ciagle malalo na arenie miedzynarodowej. "Doszlo do tego, ze bylismy postrzegani tak prezez przyjaciol, jak i wrogow jako narod, ktoremu brakuje woli i zdolnosci obrony wlasnych interesow w czasie pokoju, nie mowiac juz o wojnie". Ruski general powiedzial Pani Thatcher po zakonczonej wojnie o Falklandy, ze w Moskwie spodziewano sie, ze Anglicy nie beda walczyc o te wyspy, a jezeli sie na to zdecyduja, to przegraja. Jak stwierdzila: "Udowodnilismy, ze sie mylili tak w jednej sprawie, jak i drugiej, a Ruscy tego nie zapomnieli". Fakt, ze zdecydowane dzialanie wojsk brytyjskich mialo swoj wplyw na ksztalt stosunkow Zachod-Wschod.

Wyspy Falklandzkie leza 480 km. od brzegow argentynskiej Patagonii i 1210 km  od Antarktydy. Co wiecej, znajdujac sie o 600 mil od Przyladka Horn mialy znaczenie strategiczne. W razie gdyby zamkniety Kanal Sueski, trasa prowadzaca kolo tego przyladka nabralaby pierwszorzednego znaczenia. Archipelag zostal odkryty w 1690 r. przez zeglarzy brytyjskich. Osiedlanie sie na nich podjeli tez Hiszpanie i Francuzi. Dobrze dzialajaca maszyneria panstwowa Anglii sprawila, ze ci inni zostali z Falklandow wyparci. W 1833 r. wyspy zostaly przylaczone do Imperium Brytyjskiego.

Mniej znanym jest fakt, ze z Falklandow zarzadzane byly: wyspa South Georgia i Sandwich Island (archipelag). Odegraly one pewna role w pierwszej fazie konfliktu argentynsko-brytyjskiego, wiec wypada je przedstawic. Z grubsza rzecz biorac, polozone sa jakies 1 300 km. na pd.-wsch. od Falklandow. Poludniowa Georgia lezy na wysokosci przyladka Horn, wiec blisko Kola Podbiegunowego. Na malej powierzchni jest az 11 szczytow o wyskosci ponad 2 000 m. Panuja tem warunki bardzo nieprzyjazne dla zycia, choc nie dla licznych stad pingwinow. Wyspa jest niezamieszkala, ale jest na niej mala baza, wlasciwie przystan, gdzie przybijaja statki, kiedys wielorybnicze, teraz badawcze. Sklad mieszkancow zmienia sie, jednak nie przekracza 30 osob. Na wyspach Sandwich jest jeszcze gorzej, tam zyc sie nie da, jednakze flage argentynska zawiesic sie da. Bedzie o tym w nastepnym odcinku.

Zrodlo: Margaret Thatcher, "The Downing Street Years", Harper Collins Publishers, New York 1993.

napisz pierwszy komentarz