Korona: Podwyższenie wieku emerytalnego rolników dokonało PO-PSL

avatar użytkownika sprzeciw21

 

Były prezes Elewarru, Dr Daniel Alain Korona (współpracujący ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa "Korona" na portalu Serwis21 odniósł się do ostatniej konferencji posłów Platformy Obywatelskiej dotyczącej m.in. wieku emerytalnego rolników.

Jak stwierdziła w Sejmie na konferencji prasowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz: PIS zamiast obniżki zafundował rolnikom przedłużenie wieku emerytalnego aż o 5 lat (Przed zmianą przepisów - do 2017 roku - rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę: kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat, przy spełnieniu dwóch warunków: na roli musieli pracować 30 lat i po przejściu na emeryturę nie mogli już pracować. Te warunki spełniała duża część rolników w gospodarstwach rodzinnych... (http://gabrielalenartowicz.pl/jak-pis-oszukuje-rolnikow/). 
 
Korona tymczasem przypomina, że ustawą z dn. 12 maja 2012 roku poz. 637 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw tj. gdy rządziło PO-PSL uchwalono podwyższenie wieku emerytalnego rolników z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do wieku 67 lat (art.3 ustawy, zmieniającej art.19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników). Prawo do wcześniejszej emerytury o którym mówią posłanki PO zgodnie z tą ustawą dotyczyło rolników, którzy do 31 grudnia 2017 spełniali warunki wcześniejszego wieku i lat pracy. A zatem to PO-PSL zafundował rolnikom podwyżkę wieku emerytalnego a nie Prawo i Sprawiedliwość - jak wmawia opozycja. Ustawą z dnia 16 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zmieniono wiek emerytalny przywracając wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Natomiast nie zniesiono przepisu uchwalonego ustawą z dnia 12 maja 2012 roku ograniczającego czasowo prawo do wcześniejszych emerytur. 
 
Korona, także wskazuje, że twierdzenie posła Kazimierza Plocke iż Tylko w 2017 roku z powodu zmiany przepisów, prawo do wcześniejszej emerytury według starych przepisów, utraciło 4 tysiące rolników - jest nieprawdziwe, gdyż przepisy dotyczące wcześniejszej emerytury w 2017 roku dalej obowiązywały (nie było uchylenia przepisu art.19 ust.2 i 2a, widnieją w ustawie do tej pory), a zatem w 2017 roku żaden z rolników z powodu zmiany uchwalonej przez PIS nie mógł utracić emerytury.
 
Jak można wierzyć opozycji, skoro nawet nie mają odwagi przyznać się do swoich własnych decyzji, a faktami manipulują do woli? - konkluduje Korona
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz