Z IV przykazania Dekalogu wynika miłość do rodzinnego kraju .

avatar użytkownika Maryla

Z IV przykazania Dekalogu wynika miłość do swojego rodzinnego kraju –mówił w piątek na Wawelu podczas Mszy świętej w intencji ojczyzny abp Marek Jędraszewski. Metropolita dodał w homilii, że "kto nie uznaje, że ojczyzna jest naszym wielkim zbiorowym obowiązkiem, jest zwodzicielem i anty-Polakiem". "+Miłość zaś polega na tym, abyśmy postępowali według (…) przykazań+Boga. +Jest to przykazanie, o jakim słyszeliście od początku, że według niego macie postępować. Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają, że+ ojczyzna jest naszym wielkim zbiorowym obowiązkiem. Taki jest zwodzicielem i anty-Polakiem. Za Polskę chcemy dzisiaj Bogu dziękować. I za tych Polaków, którzy wtedy szaleli z radości, i za tych wszystkich, znanych nam wszystkim i nieznanych z imienia i nazwiska, którzy przez te 123 lata nie dali się upodlić. Nie mieli duszy niewolnika, woleli umrzeć jako wolni niż jako ci, którzy żyją z łaski zaborcy. Bogu dziękujemy za tych niezłomnych" –podkreślił abp. Jędraszewski.Z IV przykazania Dekalogu wynika miłość do rodzinnego kraju 

Prezes PiS: Ważne są tylko sztandary jednego rodzaju – to polskie sztandary

Prezes PiS mówił, że „polityka 104 lata temu była i teraz jest skomplikowana, trzeba podejmować trudne decyzje i to musi być zrozumiałe dla patriotycznych elit”. – Musimy pamiętać, że ważne są tylko
sztandary jednego rodzaju – to polskie sztandary – podkreślił. –Po 1918 r. walki o granice państwa były wszędzie. Musieliśmy odeprzeć Bolszewików, a też na Śląsku Cieszyńskim, straciliśmy nasze ziemie.
Wielkość ludzi tamtych czasów polegała na tym, że potrafili zmobilizować naród i wygrać – mówił Kaczyński, przekonując, że „w tym trudnym czasie Polska potrzebuje dobrego rządu i taki dobry rząd na trudne czasy ma”. – Wierzę, że po tym pochmurnym okresie przyjdą niedługo dobre dni– dodał.

Prezes PiS: podstawą konsolidacji naszego narodu musi być patriotyzm i solidarność 

Dziś 11 listopada to dzień, w którym musimy myśleć także o tym, co wyłoni się w świecie, który po wojnie na Ukrainie będzie pod wieloma względami inny. Podstawą konsolidacji naszego narodu musi być patriotyzm i solidarność, a to w gruncie rzeczy to samo, bo solidarność jest niczym innym, jak
spoiwem wspólnoty, a przywiązanie do tej wspólnoty to nic innego jak patriotyzm. I tego patriotyzmu dzisiaj potrzebujemy -podkreślił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dzięki niepodległości planujemy przyszłość na własnych zasadach
11 listopada Polska zawsze jest najpiękniejsza, w naszym kraju jak w rodzinie każdy z nas jest różny, ale pod biało-czerwoną flagą potrafimy być jednością. I kiedy patrzę zwłaszcza na dzieci, które śpiewają hymn i machają flagami, to wiem, że Polska nam się udała. Nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością dla której warto żyć i warto pracować" - powiedział premier. 11 listopada jest świętem podniosłym, ale chyba czas najwyższy, żeby stał się też świętem radosnym, bo przecież dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach, po prostu być gospodarzami we własnym domu".
Walczymy o to, żeby uzyskać środki z UE i jesteśmy przy tym elastyczni, ale to nie oznacza, że mamy realizować agendę antysuwerennościową, czyli agendę niemiecką i lewicową - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przyjęliśmy dwa założenia: zbrojenia i socjal – to musi być utrzymane. Musimy wspierać rodziny, seniorów i niestety, musimy się zbroić – powiedział  prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo - zwraca nam uwagę urzędnik Komisji Europejskiej. Z tego wynika, że stawka na gaz i nawozy niekoniecznie musi być maksymalna. Prawo unijne wskazuje, że stawka VAT w przypadku gazu, elektryczności i ciepła systemowego nie może być niższa niż 5 proc. Z kolei w przypadku paliw jedyną dopuszczalną opcją jest stawka 23 proc. To, co możemy utrzymać, to zerowy VAT na żywność - to bowiem efekt kwietniowych zmian w dyrektywie, zatwierdzonych przez kraje członkowskie.

Jabłoński: Mamy nadzieję na rozsądne porozumienie ws. tarczy antyinflacyjnej

Rozmawiamy z Brukselą o funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej; mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do rozsądnego porozumienia, ale trzeba zdać sobie sprawę, że też w tych sprawach są naciski na KE, żeby Polsce utrudniać funkcjonowanie - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Rzecznik rządu: nie wycofujemy się z tarczy antyinflacyjnej - zastępujemy ją innymi

To nie jest tak, że my chcemy się wycofać z tarczy antyinflacyjnej, my ją zastępujemy innymi narzędziami; jeżeli chodzi na przykład o energię elektryczną, to wprowadzimy maksymalne ceny, czyli taryfowanie, podobnie będzie w przypadku gazu - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

KE zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary - mówił premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu - dodał.

Premier: działania rządu mają złagodzić wzrost kosztów energii dla polskich firm

Nasze działania, które podsumowują odpowiedź na wojnę energetyczną Putina i Rosji, mają na celu złagodzenie kosztów, które wzrosły w Europie i dla polskich przedsiębiorców - mówił premier Mateusz
Morawiecki w poniedziałek w firmie cukierniczo-piekarniczej Alania w Kuligowie.

Tarczę antyinflacyjną może pogrzebać Komisja Europejska

Rząd rozważa wycofanie się z tarczy antyinflacyjnej. Nie tylko dlatego, że szuka oszczędności, w grę wchodzi również obawa przed interwencją Komisji Europejskiej.

TSUE: nie ma terminu, w którym sprawa skargi Polski do TSUE musi zostać rozpoznana

Na tak wczesnym etapie procedury trudno przewidzieć, jak potoczy się sprawa skargi Polski na rozporządzenie o redukcji zużycia gazu; nie ma terminu, w którym sprawa musi zostać rozpoznana - przekazały PAP w poniedziałek służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Prezes PiS: gdyby nie opozycja totalna, to byśmy tych wszystkich trudności z UE nie mieli

Gdyby nie opozycja totalna, to byśmy tych wszystkich trudności z Unią Europejską nie mieli - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał przy tym na działania trzech b. premierów w PE,
którzy "działają na szkodę Polski" i są dziedzicami "skrajnie niedobrej tradycji": tj. KPP i PZPR.

Soboń: to będzie trudny rok z punktu widzenia polityki fiskalnej

To będzie trudny rok z punktu widzenia polityki fiskalnej, ale są powody do ostrożnego optymizmu – powiedział w poniedziałek podczas kongresu ESG Polska Moc Biznesu 2022 w Warszawie wiceminister finansów Artur Soboń.

Siła nabywcza Polaków nadal w tyle za średnią europejską

W najnowszym rankingu, mierzącym siłę nabywczą w 42 państwach europejskich, Polska znalazła się na 29. miejscu, wyprzedzając m. in. Węgry i Rumunię. Wciąż jednak daleko nam do europejskiej średniej.

Rzecznik rządu: przygotowujemy pakiet możliwych cięć wydatków

Rząd przygotowuje plan możliwych cięć w wydatkach, co wynika przede wszystkim ze zwiększonych nakładów na uzbrojenie - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polsat News.

Rząd zamraża rynek energii – przynajmniej na rok

Kluczowe rozporządzenie dla rynku energii weszło w życie. Eksperci i przedstawiciele branży mówią wprost: „To koniec handlu energią w Polsce, wolnego rynku energii elektrycznej w 2023 roku już nie będzie.”.

Sprzedaż detaliczna w eurolandzie we IX: +0,4 proc. mdm. Konsensus: +0,4. Poprzednio: 0,0

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,4 proc., a miesiąc wcześniej pozostała bez zmian, po korekcie z -0,3 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,4 proc.

Dane Eurostatu o sprzedaży detalicznej w Polsce

Rośnie sprzedaż detaliczna w Polsce. Sprzedaż detaliczna w Polsce we wrześniu wzrosła o 8,4 proc.
rdr, po wzroście o 8,0 proc. rdr w sierpniu - podał Eurostat. W ujęciu
miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,4 proc.
W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. –poinformowała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba osób poszukujących pracy, spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.

Przeciętne wynagrodzenie w III kw. '22 r. wzrosło o 14,6 proc. rdr i wyniosło 6.480,67 zł -

Przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2022 r. wzrosło o 14,6 proc. rdr i wyniosło 6.480,67 zł - podał GUS.

GfK: nieznaczny spadek Polski w europejskim rankingu siły nabywczej

Polska spadła o jedną pozycję, na 29. miejsce w badaniu mierzącym siłę nabywczą 42 europejskich państw - wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2022. Średnia siła nabywcza przypadająca na Polska wyniosła ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 16,3 tys. euro.

Maląg: rząd realnie wspiera rodziny m.in. poprzez 500 plus, Mama 4 Plus, Maluch Plus

Rząd Prawa i Sprawiedliwości realnie wspiera polskie rodziny m.in. poprzez programy 500 plus, Mama 4 Plus, Maluch Plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wskazała w niedzielę minister rodziny i polityki
społecznej Marlena Maląg.
Kierunek wsparcia dzietności zostanie zachowany, a jeżeli tylko sytuacja finansów publicznych będzie na to pozwalała, to podejmiemy kolejne inicjatywy w tym zakresie - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prognoza KE: tempo wzrostu PKB Unii w 2022 roku wyniesie 3,3 proc.

Tempo wzrostu PKB Unii Europejskiej za cały rok 2022 wyniesie 3,3 proc., czyli ma być o 0,5 pkt. proc. wyższe niż zakładała prognoza z lipca br. - podała w piątek Komisja Europejska, przedstawiając jesienną
prognozę gospodarczą.

Komisja Europejska obniżyła w piątek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,2 proc. do 4,0 proc., a w w 2023 r. z 1,5 proc. do 0,7 proc

Jak wypada Polska w porównaniu do Niemiec i Francji? Ciekawe wyniki

Daniel Foubert wziął pod uwagę trzy czynniki: inflację, wzrost wynagrodzeń oraz produkcję przemysłową. W porównaniu użył Polski, Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii i Czech. Podany
przez Francuza poziom inflacji w Polsce to 14,2 proc. Przy czym wzrost wynagrodzeń ma wynosić 11,1 proc., przy 10,3 proc. wzrostu produkcji przemysłowej. Jeżeli chodzi o inflację, to gorzej od Polski wypadają jedynie Holandia (17,1 proc.) i Czechy (17,8 proc.). W tych państwach jest też zdecydowanie niższy niż u nas wzrost płac oraz produkcji przemysłowej. Polska ma mieć najwyższy poziom wzrostu wynagrodzeń i produkcji wśród wszystkich państw w zestawieniu. Po Polsce najlepiej z produkcją
ma radzić sobie Hiszpania (4,9 proc.). Włochy, Niemcy, Francja zaliczyły w tej kategorii spadek. W kwestii wzrostu płac to również Polska ma wypadać najlepiej. Na drugim miejscu  są Niemcy (5,5 proc.)Autor porównania oparł się na statystykach Eurostatu.

Sobolewski: Nie ma sytuacji kryzysowej. Są pieniądze w budżecie

Jak powiedział na antenie radiowej „Jedynki” sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, „są problemy gospodarcze wynikające z agresji Rosji na Ukrainę i tego nikt nie ukrywa”. - To przekłada się na naszą sytuację ekonomiczną, ale mogę powiedzieć, że pieniądze w budżecie są -zaznaczył.
Na koniec października 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 152,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 151,7 mld dolarów – poinformował bank centralny w poniedziałkowym komunikacie.
Poziom krajowego długu rynkowego na koniec października br. wyniósł 776,7 mld zł wobec 756,8 mld zł na koniec 2021 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w publikacji nt. planu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.

Glapiński: Dzisiejsze stopy wystarczą, żeby sprowadzić inflację do celu

Rada Polityki Pieniężnej nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych tylko go przerwała. Ale kolejne podwyżki są mało prawdopodobne – sugerował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński,
uzasadniając środową decyzję RPP.

Adam Glapiński podał termin dla szczytu inflacji w Polsce

Według szacunków NBP szczyt inflacji na poziomie 19 procent przypadnie w I kwartale 2023 roku, a później będzie obniżać się do 8 procent - powiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku
Polskiego Adam Glapiński.

Prawdopodobny scenariusz zakłada, że RPP zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych

W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony – powiedział PAP główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

Elbląg: Trwają prace uzupełniające nową drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną

Montaż konstrukcji obrotowego mostu w Nowakowie rozpoczyna wykonawca na rzece Elbląg. Trwa też pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym -podał PAP Urząd Morski w Gdyni.

Spółka CPK podpisała z Foster+Partners umowę na tzw. master architekta nowego portu

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała w czwartek umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold na tzw. master architekta nowego portu lotniczego. Wartość umowy wynosi ok. 150 mln euro. Projekt kluczowych obiektów CPK ma być gotowy w połowie 2023 r.

Wiceminister Horała: w połowie 2023 r. rozpoczną się prace przy budowie Portu Solidarność

W połowie 2023 r. rozpoczną się prace przy budowie Portu Solidarność - zapewnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że wcześniej zacznie się
budowa tunelu dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) w Łodzi.

Eksport netto będzie w 2023 r. obniżać wzrost polskiej gospodarki

Saldo wymiany z zagranicą będzie negatywnie wpływać na wyniki polskiej gospodarki w przyszłym roku - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że eksport netto będzie obniżać wzrost o
0,8 pkt. proc.

W ciągu siedmiu lat zebraliśmy o bilion złotych więcej niż zebrano w okresie poprzednim

W ciągu siedmiu lat zebraliśmy o prawie bilion złotych więcej niż zebrano w okresie poprzednim przed naszymi rządami - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, pieniądze te są kierowane m.in. na
programy społeczne.

Prezes PiS: zmiana w Polsce nie mogłaby nastąpić bez Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, na otwarciu tunelu w ciągu Zakopianki, któremu nadano imię Marii i Lecha Kaczyńskich, podkreślił, że bez jego brata zmiana w Polsce, polegająca na całkowitym "odrzuceniu postkomunizmu" nie byłaby możliwa.

Abp Jędraszewski: trudno przecenić zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla Polski

Trudno przecenić zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla Polski -powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia tunelu na Zakopiance, który nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Dodał, że w 2008 r. w Tbilisi Lech Kaczyński "nakreślił plan ekspansji imperializmu" i zagrożeń dla Europy.

Prezes PiS: do katastrofy smoleńskiej doprowadziła nienawiść

Do katastrofy smoleńskiej doprowadziła zła wola i nienawiść do tych, którzy chcieli podtrzymywać polską pamięć, bo podtrzymywanie polskiej pamięci było budowaniem polskiej tożsamości i polskiej siły - mówił w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński

wPolityce.pl: sąd zgodził się na aresztowanie kontrolerów ze Smoleńska

Warszawski Sąd Okręgowy wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Pawła Plusnina, Wiktora Ryżenki i Nikołaja Krasnokutskiego, którzy 10 kwietnia 2010 r. kierowali ruchem lotniczym na lotnisku
Smoleńsk-Siewiernyj i sprowadzali rządowy samolot Tu-154M - poinformował portal wPolityce.pl.

Kaczyński: przed 2015 r. Polska miała marną pozycję, marny status i niski poziom bezpieczeństwa

Sytuacja Polski przed 2015 roku dawała nam marną pozycję, marny status i niski poziom bezpieczeństwa; liczyły się tylko Niemcy i Rosja -mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że Platforma Obywatelska przyjmowała status państwa podporządkowanego, które wzywa
Niemcy do przywództwa.

Niech opozycja wbije sobie do głów, że obcym siłom i państwom nie zależy na niepodległości Polski. To polski obowiązek

Przez większą część istnienia III RP Polakom wdrukowywano, że należy im się odpoczynek od obrony niepodległości. To wielkie kłamstwo. Marszałek Józef Piłsudski mówił: „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”. Opozycja w Polsce jest obecnie jeszcze bardziej skąpa - chciałaby niepodległości za 1 grosz i bez kropli krwi. Służba dla ojczyzny miałaby być bezobjawowa, czyli nie wiązać się z ryzykiem i poświęceniem – jak w piosence Marii Peszek (z 2012 r.) „Sorry Polsko”, gdy śpiewa ona, że „nie oddałaby Polsce ani jednej kropli krwi”. Bez zakorzenienia, odwołania do fundamentalnych wartości i gotowości obrony niepodległości bylibyśmy tylko Elojami z powieści Herberta George’a Wellsa „Wehikuł czasu”. Istotami wegetującymi bez idei i zobowiązań, kompletnie bezwolnymi i biernymi, dla których wspólnota, idee, wartości i powinności nie mają żadnego znaczenia. I wegetując czują się oni szczęśliwi. Chociaż w istocie są tylko pokarmem dla wojowniczej, rządzącej rasy Morloków.

Donald Tusk porzuca politykę na rzecz rozrywki i zakłada „Drużynę M”.

Zawsze miał skłonności do świata rozrywki, ale tym razem chyba chce założyć jakąś wędrowną trupę. Tym bardziej że coraz częściej sięga po aktorskie środki, łącznie z więznącym w gardle łkaniem
i popuszczaniem łez. Każdy, kto czytał książkę jego żony „Miedzy nami” wie, że zawsze starał się być artystą, choć miał problem z warsztatem. Zbliża się jednak festiwal (wybory), więc postanowił założyć zespół. Ma się nazywać trochę pretensjonalnie „Drużyna Marzeń”. Lepsza byłaby „Drużyna M” i tego się trzymajmy. Donald Tusk wkracza na scenę i nie jest to tylko scena polityczna. Gdyby Tuska posłowie zadowalali, nie szukałby „gwiazd”. Nie zadowalają, stąd pomysł „Drużyny M”. A skoro kieruje się „fajnym
doświadczeniem”, to nie powinno zabraknąć tancerek, choćby z doświadczeniem w paryskim Crazy Horse, bo z Amsterdamu chyba jednak nie. I woltyżerek, kontorsjonistek, pianistów grających lżejsze
formy, sportowców, celebryctwa śpiewającego, ale i tego tylko bywającego, szafiarek (wzorzec z Sevres jest w rodzinie, tym bardziej że Cudna), iluzjonistów, uzdrawiaczy, jasnowidzów. W aktorach, a szczególnie w aktorkach Tusk mógłby przebierać, choć jeśli mieliby być przed czterdziestką byłby kłopot, no bo nawet zawsze gotowi Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr już tę granicę przekroczyli. W „Drużynie M” nie powinno zabraknąć rozrywkowych prawników, tylko tu znowu granica czterdziestki to przesada, bo wyeliminowano by takie talenty komediowe, jak Igor Tuleya, Michał Wawrykiewicz, a nawet Sylwia Gregorczyk-Abram (zanim drużyna powstanie, przekroczy granicę). Nie mogłoby się obyć bez rozrywkowych wojskowych (też nie trzymając się tej czterdziestki) w rodzaju Mirosława Różańskiego (choć ma kontrakt z Szymonem Hołownią), Piotra Pytla czy Janusza Noska.

 

Etykietowanie:

50 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Holandia: Tysiące osób

Holandia: Tysiące osób maszerowało w Hadze w proteście przeciwko przerywaniu ciąży

Kilka tysięcy osób wzięło w sobotę udział w antyaborcyjnym „Marszu
życia”, który odbył się w Hadze - informują lokalne media. „Bronimy
prawa do życia osób nienarodzonych” – powiedział Arthur Alderliesten z
chrześcijańskiej fundacji Schreeuw om Leven” (krzyk za życiem), która
zorganizowała protest.

USA: Społeczność ukraińska w Nowym Jorku dziękuje Polakom i Polonii za wsparcie

W polskie Narodowe Święto Niepodległości przedstawiciele
społeczności ukraińskiej w Nowym Jorku, w tym organizacja Razom for
Ukraine, dziękowali Polakom za przekazywane ich krajowi wsparcie.
Ukraińcy i Polacy muszą trzymać się razem i być silniejsi niż
kiedykolwiek - podkreślili.

Müller ws. tarczy antyinflacyjnej: zmieniamy mechanizmy

Piotr Müller ws. tarczy antyinflacyjnej: zmieniamy mechanizmy, wprowadzamy maksymalne ceny energii elektrycznej i gazu

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Hiszpania: Sąd nakazał

Hiszpania: Sąd nakazał wstrzymanie emisji znaczka z sierpem i młotem na stulecie partii komunistycznej

Sąd administracyjny w Madrycie nakazał państwowemu urzędowi
pocztowemu, aby zawiesił emisję znaczka z sierpem i młotem,
upamiętniającego setną rocznicę utworzenia Komunistycznej Partii
Hiszpanii (PCE). Sąd przychylił się tym samym do żądania organizacji
Prawnicy Chrześcijańscy.

Prezes PiS: nie będziemy realizować agendy antysuwerennościowej

Prezes PiS: walczymy o środki z UE, ale nie będziemy realizować agendy antysuwerennościowej

Bruksela i Londyn szykują protest przeciwko Rosji na szczycie G20

Urzędnicy UE zapowiedzieli, że zrobią „wszystko, co możliwe”, aby
odizolować Rosję podczas przyszłotygodniowego szczytu G20 na Bali. Nie
będzie w nim uczestniczyć Putin, rosyjskiej delegacji będzie przewodzić
Siergiej Ławrow.

Prezes PiS punktuje lewicę: Uznaje, że albo są oni, albo jest zagrożenie faszyzmem i to stosują. To jest pomysł Stalina

Dodał, że w koncepcjach takiego państwa rola Polski ma być
drugorzędna. Byłaby to rola, która nie jest związana z „demokratyczną
mocą”, do której Polacy są przywiązani. Demokracja
jest nam szczególnie bliska, bo bliska jest nam wolność, ale to jest
kwestionowane. Widzimy atak na nas ze strony skrajnej lewicy. Oni nie
uznają wolności — powiedział Jarosław Kaczyński. W jego opinii zagrożeniem dla demokracji jest lewica. Lewica
uznaje, że albo są oni, albo jest zagrożenie faszyzmem i to stosują,
gdy władzę sprawuje umiarkowana prawica. To jest pomysł Stalina. Według
lewicy, PiS rządzi niedemokratycznie, bo chcemy służyć społeczeństwu — podkreślił prezes PiS.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. W. Brytania: Badanie: jedna

W. Brytania: Badanie: jedna trzecia polskich kluczowych pracowników myśli o powrocie

Jedna trzecia polskich pracowników kluczowych w Wielkiej Brytanii
planuje powrót do Polski lub jest niezdecydowana co do pozostania -
wynika z przeprowadzonego przez brytyjskich uczonych badania. Powód?
M.in. dyskryminacja i niskie płace.

Ks. prof. Cisło: w Ukrainie jest 6,6 mln uchodźców wewnętrznych i staramy się im pomagać

Staramy się pomagać zwłaszcza tym, którzy pozostali na Ukrainie,
ponieważ są to przeważnie osoby najbiedniejsze - powiedział PAP dyrektor
polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
ks. prof. Waldemar Cisło. Zaznaczył, że według danych ONZ w Ukrainie
jest 6,6 mln uchodźców wewnętrznych.

G20 to teraz rywalizacja USA - Chiny

Przywódcy państw grupy G20 spotkają się w przyszłym tygodniu na
indonezyjskiej wyspie Bali. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim
rywalizacji USA-Chiny, wojny na Ukrainie i zmian klimatu – ocenia w
rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Szefowa MRiPS: spadek ubóstwa dzieci w Polsce to efekt odpowiedzialnej polityki państwa

W ciągu dekady odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem zmalał w Polsce z
30,3 proc. do 6,2 proc. Taki stan rzeczy to niewątpliwie efekt
odpowiedzialnej polityki państwa, które w centrum uwagi stawia rodziny z
dziećmi – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena
Maląg.

Kurtyka: póki co nie należy liczyć na to, iż Rosja zostanie wykluczona z grupy G20

Póki co nie należy liczyć na to, iż Rosja zostanie wykluczona z
grupy G20 i zastąpiona np. Polską - powiedział PAP ekspert prezydencji
B20 (biznesowe G20) w Indonezji Michał Kurtyka. Dodał, że jest szansa,
by szczyt miał mocny akcent dot. bezpieczeństwa Europy środkowej.

W tym roku potwierdzono w Polsce 139 tys. przypadków ospy; rok temu w tym czasie było ich 37 tys.

Od 1 stycznia do 31 października tego roku zanotowano w Polsce ponad
139 tys. przypadków ospy wietrznej. W 2021 r. w tym samym okresie było
ich 37 tys.

Demokraci utrzymają kontrolę nad Senatem USA. Kluczowa Nevada

Partia Demokratyczna utrzyma kontrolę nad Senatem USA przez kolejne
dwa lata po tym, jak Catherine Cortez Masto została wskazana jako
zwyciężczyni wtorkowych wyborów w kluczowym stanie Nevada.

Kaczyński skomentował możliwą budowę nowych kopalń

Tylko wtedy, kiedy będziemy przekonani, że to się opłaca albo jest
nieuniknione, będziemy budować nowe kopalnie węgla – powiedział w sobotę
w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: Nie widzę przesłanek, by wybory parlamentarne miały być wcześniej

Nie widzę żadnych przesłanek, by wybory parlamentarne miały być wcześniej - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Wiceminister Ćwik:

Wiceminister Ćwik: konstytucja wyznacza ramy postępowania, jeśli chodzi o sądownictwo w Polsce

Konstytucja wyznacza ramy postępowania, jeśli chodzi o sądownictwo w
Polsce i to jest wyznacznik do działań w tym zakresie - mówił w
niedzielę wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, pytany o ewentualne
ustępstwa ws. KPO.

Platforma handlu kryptowalutami upada. Inwestorzy stracili miliardy

Amerykańska platforma handlu kryptowalutami FTX ogłosiła, że została
objęta ochroną amerykańskiego prawa upadłościowego. Inwestorzy stracili
miliardy dolarów, a spółka dokona wyceny posiadanego majątku.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Jarosław Kaczyński o

Jarosław Kaczyński o wyborach: gdybyśmy wygrali po raz trzeci, to byłoby coś nowego

Gdybyśmy wygrali po raz trzeci, to byłoby coś nowego, jeżeli
chodzi o naszą scenę polityczną - powiedział w niedzielę w
Bielsku-Białej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał,
że partie polityczne mogą rządzić długo, jeśli spełniają określone
wymogi.

W. Brytania: Minister finansów: wszyscy będą musieli płacić wyższe podatki

Wszyscy mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą musieli płacić wyższe
podatki, ale ci, którzy zarabiają najwięcej będą musieli dokonać
większych poświęceń - zapowiedział w niedzielę minister finansów Jeremy
Hunt.

Rumuni blokują rosyjskie konta

Prezes rumuńskiej agencji podatkowej, Lucian-Ovidiu Heius
poinformował o zajęciu rosyjskim firmom działającym w tym kraju 12,5
mln dolarów zgromadzonych na kontach bankowych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Prezes PiS: jesteśmy gotowi

Prezes PiS: jesteśmy gotowi kupować broń w państwach UE, jeśli te państwa zaniechają wojny z nami

Jesteśmy gotowi kupować broń w innych państwach UE, jeśli te państwa
zaniechają prowadzenia z nami wojny. Jesteśmy gotowi dawać zamówienia i
pieniądze, ale nie w sytuacji, w której nam się wmawia, że w Polsce nie
ma praworządności - powiedział w niedzielę w Bielsku-Białej prezes PiS
Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: pamiętajmy nie głosić idei o charakterze skrajnym

Pamiętajmy nie głosić idei o charakterze skrajnym - powiedział w
niedzielę w Bielsku-Białej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław
Kaczyński. Jesteśmy ludźmi wartości, prawicą umiarkowaną, rozsądną -
zaznaczył.

Prezes PiS: dzisiaj partie, które demokracji nie uznają od 2005 r. nazywają się partiami demokratycznymi

Dzisiaj partie, które demokracji nie uznają od 2005 r. - bo jak
pierwszy raz wygraliśmy, to uznano, że nasza władza jest
niedemokratyczna - nazywają się partiami demokratycznymi - powiedział w
niedzielę w Bielsku-Białej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS o pomocy Ukrainie: naród się sprawdził i państwo się sprawdziło

Naród się sprawdził i państwo się sprawdziło. Mimo pogróżek Putina,
że niech tylko ktoś spróbuje pomóc, to go straszne rzeczy spotkają, my
podjęliśmy tę odważną decyzję i pomagaliśmy Ukrainie od samego początku -
powiedział w niedzielę w Bielsku-Białej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: dzięki pomocy dla gospodarki podczas pandemii nie doszło do spadku PKB i wzrostu bezrobocia

Podczas pandemii nie tylko zorganizowaliśmy walkę z epidemią, ale
także ogromną pomoc dla gospodarki - przeszło 200 mld zł. Dzięki temu
nie doszło do spadku PKB i do wzrostu bezrobocia - powiedział w
niedzielę w Bielsku-Białej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: Polska przestała być krajem niskich płac

Postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim; myśmy
postanowili to zmienić - powiedział w niedzielę w Bielsku-Białej prezes
PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, za rządów PiS Polska przestała
być krajem niskich płac.

Kaczyński: Bitwa, którą toczy Czarnek, to bitwa o polską przyszłość, o nasze istnienie

W czasie spotkania z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości w
Bielsku-Białej Jarosław Kaczyński zachwalał podręcznik do przedmiotu
historia i teraźniejszość prof. Wojciecha Roszkowskiego jako ten, który
„mówi prawdę”. - Naród, który sam siebie lekceważy, (...) nie jest żadną
siłą i nie jest przez nikogo szanowany - mówił.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Trzy wielkie inwestycje


Trzy wielkie inwestycje oddane do użytku w tym roku, kolejne dwie w następnym

Wczoraj oddano do użytku najdłuższy w Polsce tunel o długości
ponad 2 km w ciągu drogi ekspresowej S-7, pomiędzy miejscowościami
Naprawa-Skomielna Biała, zbudowany pod górą Luboń Mały. Koszt tej inwestycji wyniósł około 1 mld zł i został sfinansowany mniej
więcej po połowie, zarówno z polskiego budżetu jak i środków unijnych
pochodzących z programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. W rocznicę napaści Rosji na Polskę 17 września, została oddana od użytku
inna wielka inwestycja „Przekop Mierzei Wiślanej”, pozwalający
na nieskrępowanie korzystanie przez nasz kraj z wód Zalewu Wiślanego.
Przypomnijmy, że inwestycja, której łączny jest szacowany na około 2 mld
zł i jest w całości pokrywany z polskiego budżetu, ma wielkie znaczenie
regionalne, po zakończeniu pogłębienia kanału Elbląskiego
i modernizacji portu, dzięki dostępowi do morza, Elbląg będzie czwartym
ważnym polskim portem, co więcej będzie to silny bodziec rozwojowi dla
całego regionu. Przypomnijmy, że na wiosnę przyszłego roku, nastąpi oddanie do użytku
wynoszącego ponad 1,5 km i kosztującego blisko 1 mld zł (blisko 800 mln
zł ze środków europejskich), tunelu pod Świną łączącego Świnoujście
ze stałym lądem. Z kolei jesienią 2023 roku zostanie oddany do użytku
kolejny zbiornik gazu skroplonego w gazoporcie w Świnoujściu im. Lecha
Kaczyńskiego, dająca możliwości przyjęcia aż 8,3 mld m3 gazu LNG
rocznie. Gazoport mogący przyjmować 5 mld m3 gazu, rozpoczął swoje
funkcjonowanie w 2016 roku i natychmiast rząd Prawa i Sprawiedliwości
postanowił o jego rozbudowie, która znacząco powiększy jego pojemność
do wspomnianej wyżej 8,3 mld m3, w ten sposób obok Baltic Pipe jest
on drugim filarem polskiej niezależności gazowej. Pięć wielkich, wręcz
strategicznych dla Polski inwestycji, oddawanych po kolei do użytku
w tym i w następnym roku, pokazuje niezwykłą skuteczność rządu Prawa
i Sprawiedliwości, mimo kryzysu pandemicznego, energetycznego i wojny
toczonej za naszą wschodnią granicą.
„Polska szybko się rozwija i jeżeli podtrzymamy to,
co realizujemy, to niedługo dogonimy Zachód. Idziemy do przodu. Widzimy
wyraźne efekty zmian również w polityce społecznej i niskim bezrobociu” -
powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania
z sympatykami w Bielsku-Białej. Jak przypomniał Kaczyński, „pamiętamy bardzo niską płacę minimalną i stawkę godzinową za pracę, która wynosiła kilka złotych”. My to zmieniliśmy i to nam się udało. Płace w Polsce wzrosły bardzo wyraźnie — mówił. Polska
szybko się rozwija i jeżeli podtrzymamy to, co realizujemy, to niedługo
dogonimy Zachód. Idziemy do przodu. Widzimy wyraźne efekty zmian
również w polityce społecznej i niskim bezrobociu— dodał.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Małopolskie: Kierowca biskupa

Małopolskie: Kierowca biskupa Roberta Chrząszcza zaatakowany w Myślenicach

Kierowca biskupa Roberta Chrząszcza został kilkukrotnie zaatakowanym
ostrym narzędziem i w stanie poważnym został przetransportowany do
szpitala. Do zdarzenia doszło w niedzielę podczas oficjalnej wizyty
kanonicznej w Myślenicach. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę
poszukiwania sprawcy.

Turcja: Prezydent: w ataku w Stambule zginęło sześć osób 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał eksplozję, do której
doszło w niedzielę na popularnej ulicy w centrum Stambułu, „haniebnym
atakiem”. Podał również, że bilans ofiar to sześciu zabitych i 53
rannych. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia, a krajowe
media otrzymały zakaz informowania o nim.

Prezes PiS kategorycznie przeciw zakazowi aut spalinowych

Jarosław Kaczyński: będziemy walczyć, by zakaz rejestracji samochodów spalinowych w UE odłożono na lata

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Izrael: Netanjahu z misją

Izrael: Netanjahu z misją utworzenia najbardziej prawicowego rządu w historii kraju

Prezydent Izraela Icchak Hercog powierzył w niedzielę misję
utworzenia rządu Benjaminowi Netanjahu. Blok popierający byłego premiera
zdobył 64 miejsca w 120-osobowym parlamencie i może stworzyć
najbardziej prawicową koalicję w historii kraju.

Turcja: Wiceprezydent o wybuchu w Stambule: to był atak terrorystyczny

Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay poinformował w niedzielę wieczorem,
że wybuch w centrum Stambułu, w którym tego dnia zginęło co najmniej
sześć osób, był atakiem terrorystycznym dokonanym przez kobietę
zamachowca-samobójczynię. W ataku, do którego dotąd nie przyznała się
żadna organizacja, rannych zostało 81 osób, w tym dwie ciężko.

Sondaż dla WP: 65,2 proc. Polaków za budową zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim

65,2 proc. Polaków jest za budową zapory na granicy z obwodem
kaliningradzkim - wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej
Polski. 22,8 proc. badanych ocenia ten projekt negatywnie.

J. Kaczyński: sądy, to jest jedna wielka anarchia

Sądy, to jest jedna wielka anarchia - mówił na spotkaniu w Żywcu
(Śląskie) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie podkreślił, że sprawy
przedsiębiorców przed sądami ciągną się w nieskończoność.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Słowenia: Natasza Pirc Musar

Słowenia: Natasza Pirc Musar będzie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta kraju

Nowym prezydentem Słowenii zostanie popierana przez centrolewicę
Natasza Pirc Musar - wynika z przeliczenia niemal 100 proc. głosów
oddanych w niedzielnych wyborach. Będzie ona pierwszą kobietą sprawującą
najwyższy urząd w tym państwie.

Podstawą dla biznesu stają się wartości

Prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH: Liczba wyzwań gospodarczych,
ekologicznych, społecznych i politycznych, przed jakimi stają
społeczeństwa krajów rozwiniętych, rośnie lawinowo

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. BIEC: Wskaźnik Przyszłej

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji obniżył się w listopadzie o 0,2 pkt

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący kierunek zmian cen towarów
i usług, obniżył się w listopadzie o 0,2 pkt wobec notowań sprzed
miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według
ekspertów nie jest to zapowiedź trwałego odwrócenia trendu wzrostowego
inflacji.

Minister Moskwa: budowa siłowni jądrowych będzie oparta na polskich pracownikach

Budowa jednego bloku wymaga ok. 4 tys. pracowników. Takich zasobów
nie ma żaden z dostawców technologii, a więc projekt będzie oparty na
polskich pracownikach – powiedziała w niedzielę w TVP Info minister
klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Precedensowy wyrok ws. blokady kont bankowych podatników

Obecnie nie ma podstawy prawnej do blokowania rachunków firm przez
naczelników urzędów celno-skarbowych. Tak uznał Wojewódzki Sąd
Administracyjny w Warszawie.

Co naprawi światową gospodarkę? Zakończenie rosyjskiej inwazji!

Zakończenie wojny na Ukrainie jest najlepszym sposobem na
rozwiązanie problemów światowej gospodarki - podkreśliła w poniedziałek
sekretarz skarbu USA Janet Yellen przed szczytem G20 w Indonezji, w
wyraźnym przesłaniu do Rosji

KRD: długi emerytów zmniejszyły się w ostatnim roku do ponad 5,5 mld zł

Zaległości osób w wieku emerytalnym zmniejszyły się w ostatnim roku o
12 proc. do ponad 5,5 mld zł, a liczba dłużników-seniorów spadła o 30
tys. - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najwięcej zadłużonych
emerytów mieszka na Śląsku, Mazowszu i na Dolnym Śląsku.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Indonezja: Kanclerz Scholz:

Indonezja: Kanclerz Scholz: wspólne stanowisko krajów G20 wobec wojny na Ukrainie to trudna sprawa

Trudno będzie o sformułowanie jednoznacznego stanowiska w kwestiach
globalnych oraz wojny na Ukrainie podczas szczytu G20 – ocenił w
poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz, biorący udział w spotkaniu
przywódców państw na indonezyjskiej wyspie Bali.

Ukraina: Parlament wzywa kraje G20 do wykluczenia z tego gremium Rosji

Grupa deputowanych do ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej)
opracowała projekt oświadczenia adresowanego do państw G20, w którym
władze w Kijowie wzywają najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje świata
do wykluczenia z tego gremium Rosji - powiadomiło w poniedziałek Radio
Swoboda.

IPAG: tempo wzrostu PKB na początku 2023 r. będzie równe zeru

Na początku 2023 roku spodziewane tempo wzrostu PKB wyniesie 0 proc.
W całym 2023 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 1,5 proc. – wynika z
opublikowanych w poniedziałek prognoz Instytutu Prognoz i Analiz
Gospodarczych.

Nową tarczę antyinflacyjną sfinansują głównie spółki energetyczne

Wraz z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy
mechanizm tarczy antyinflacyjnej - poinformował Mateusz Morawiecki. W
energii elektrycznej i energii cieplnej taki mechanizm został
wypracowany. W tym tygodniu dopracowany zostanie mechanizm rekompensat
ceny gazu.

Premier: albo padniemy ofiarą Rosji, albo zbudujemy potencjał obronny

Mamy bardzo prosty wybór - albo padniemy ofiarą dominacji Rosji i
znowu popadniemy w rosyjską niewolę, albo w krótkim czasie zbudujemy
potencjał obronny, razem z najbliższymi sojusznikami, jak USA, Wielka
Brytania i inne państwa NATO - powiedział Mateusz Morawiecki.

Projekt: naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą mogli żądać blokady rachunków bankowych

Naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą mogli żądać blokady
rachunków bankowych – wynika z projektu rozporządzenia, który w
poniedziałek został opublikowany na stronach RCL.

Produkcja przemysłu w eurolandzie wyższa, niż oczekiwano

Produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu wzrosła o 0,9 proc.
mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,0 proc., po korekcie z +1,5
proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.
Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 10 proc. rdr

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła
we wrześniu o 10,0 proc. rdr, po wzroście o 11,0 proc. rdr miesiąc
wcześniej - podał Eurostat. (PAP Biznes)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. PIE: Wysokie ceny powodują

PIE: Wysokie ceny powodują deficyt na rachunku obrotów bieżących

We wrześniu 2022 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski
wyniósł 1,561 mld euro, a po trzech kwartałach sięgnął 18,8 mld euro -
podał w poniedziałek NBP. Deficyt to efekt silnych wzrostów cen
transakcyjnych - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

NBP: we wrześniu deficyt rachunku bieżącego wyniósł 7,4 mld zł

We wrześniu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło
7,4 mld zł – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Raport NBP: w kolejnych miesiącach utrzyma się relatywnie wysoka dynamika wynagrodzeń

Szybki wzrost płac przy wolniejszym wzroście wydajności pracy
przełożył się na wzrost rocznej dynamiki jednostkowych kosztów pracy do
6,8 proc. rdr w II kw. br - podano w raporcie NBP. Analitycy wskazują
na utrzymanie się w kolejnych miesiącach relatywnie wysokiej dynamiki
wynagrodzeń.

NBP ściął prognozę wzrostu na 2023 r. Inflacja ma wynieść 13,1 proc.

Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7
proc., a w 2024 roku PKB wzrośnie o 2 proc. Inflacja w tym roku wyniesie
14,5 proc., w przyszłym roku 13,1 proc., natomiast w 2024 r. będzie to
5,9 proc. - uważa NBP.

Rząd na wniosek ABW przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Chodzi o EuRoPol Gaz

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, na wniosek Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjął decyzję o przejęciu udziałów PAO
Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Warszawa w ścisłej światowej czołówce. Tak dobrze nie było dawno

W listopadzie bieżącego roku na rynkach akcji ma miejsce odbicie po
wielu miesiącach spadków. W odreagowaniu prym wiodą polskie indeksy,
które wzrost w ujęciu procentowym plasuje w ścisłej światowej czołówce.

Unia majstruje przy metanie. Może się to bardzo źle skończyć dla polskich kopalń

Metan to bezbarwny i bezwonny gaz, którego potencjał cieplarniany
jest 28 razy większy niż dwutlenku węgla. Obecnie w Brukseli trwają
prace nad rozporządzeniem metanowym mającym na celu ograniczenie emisji
metanu w sektorach ropy, gazu i węgla. Kary? Np. dla JSW 2 mld zł
rocznie.

Polskę ogarnie zastój, który potrwa dłużej

Polskę czekają minimum dwa lata stagnacji. Zgodnie z opublikowaną
przez NBP projekcją w kolejnych latach czeka nas powolny spadek inflacji
połączony z niższym wzrostem PKB. Poprawa wskaźników spodziewana jest
dopiero w 2025 roku.

Wzrost cen żywności będzie największy w IV kwartale 2022

W kolejnych kwartałach wzrost cen żywności będzie malał, a powrót do
jednocyfrowego poziomu spodziewany jest w ostatnim kwartale 2023 r.
- twierdzi Narodowy Bank Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Adamczyk: w ostatnich 7 lat

Adamczyk: w ostatnich 7 lat zmodernizowano 288 stacji i 427 przystanków kolejowych

W ostatnich 7 lat zmodernizowano 288 stacji i 427 przystanków
kolejowych - powiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej
Adamczyk podczas obchodów Święta Kolejarza. Dodał, że rządowe programy
inwestycyjne, dzięki zaangażowaniu i pracy kolejarzy zmieniają polską
kolej.

PKO BP: w II półroczu 2023r rozpocznie się cykliczne ożywienie inwestycji firm

W II półroczu 2023r rozpocznie się cykliczne ożywienie inwestycji
firm, które będzie dodatkowo wsparte m.in. napływem bezpośrednich
inwestycji zagranicznych - napisali w poniedziałek analitycy PKO PB
odnosząc się do "Raportu o inflacji" NBP.

Deficyt bieżący może się jeszcze pogłębić

Deficyt bieżący może się jeszcze pogłębić, jednak w średnim terminie
analitycy PKO BP oczekują w tym obszarze poprawy - wskazano w
komentarzu do danych NBP o bilansie płatniczym.

Niemcy znacjonalizowały Gazprom. Bruksela wyłożyła pieniądze

Niemieckie władze upaństwowiły byłą spółkę zależną Gazpromu -
Securing Energy for Europe (SEFE, dawniej Gazprom Germania). Komisja
Europejska przyznała na ten cel Niemcom pomoc finansową - 225,6 mln
euro.

Małgorzata Paprocka: Spór o KPO ma coraz mniej wspólnego z prawem

Pojawia się podstawowa wątpliwość, czy dyskusja z Komisją Europejską
jest oparta na argumentach merytorycznych, czy jest już kwestią czystej
polityki i bardzo jasno określonych preferencji politycznych- mówi
Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

NBP: eksport wzrósł o 25,5 proc., import o 28,9 proc.

Eksport towarów z Polski wzrósł o 25,5 proc. r/r do 28 498 mln euro
we wrześniu 2022 r., zaś import wzrósł o 28,9 proc. r/r do 30 552 mln
euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski

Raport NBP: wynagrodzenia będą szybko rosły

Szybki wzrost płac przy wolniejszym wzroście wydajności pracy
przełożył się na wzrost rocznej dynamiki jednostkowych kosztów pracy do
6,8 proc. rdr w II kw. br - podano w raporcie NBP

Misiak i Witucki z 200 tys. poręczeniem majątkowym

Zatrzymani w połowie października były senator PO Tomasz Misiak oraz
Maciej Witucki jednak ze środkami zapobiegawczymi - kaucją i dozorem
policji.

NBP: w tym roku inflacja wyniesie 14,5 proc.

Inflacja konsumencka wyniesie - według centralnej ścieżki
listopadowej projekcji inflacyjnej - 14,5 proc. w 2022 r., 13,1 proc. w
2023 r., 5,9 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r., podał Narodowy Bank
Polski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. W ciągu 10 lat, gwałtowny


W ciągu 10 lat, gwałtowny spadek ubóstwa dzieci. Z 22. miejsca w Unii Europejskiej awansowaliśmy na 2.

Ostatnio Eurostat podał informacje dotyczące zagrożenia
ubóstwem dzieci we wszystkich krajach członkowskich i porównał dane
z roku 2009 z ostatnimi danymi jakimi dysponuje czyli rokiem 2020.
Według tych danych, Polska dokonała największego zmniejszenia wskaźnika
zagrożenia ubóstwem dzieci w ciągu ostatnich 10 lat z 30,3 proc. w 2009
roku do tylko 6,2 proc. w roku 2020. W ten sposób Polska
awansowała z odległego niechlubnego 22. miejsca w UE jakie zajmowała
w UE pod tym względem, na 2. na drugie zaraz po Holandii, gdzie
zagrożenie ubóstwem dzieci wyniosło 6 proc. Pod tym względem
wyprzedziliśmy bardzo zamożne kraje Europy Zachodniej, takie jak Niemcy
gdzie wskaźnik ten wyniósł aż 15,2 proc., Francję ze wskaźnikiem
14,1 proc. czy Belgię gdzie wyniósł on 11,6 proc.Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przy okazji
publikacji tych danych przypomniała, że gwałtowne obniżanie wskaźnika
zagrożenia ubóstwem dzieci, następowało od 2016 roku kiedy w życie
wszedł program „Rodzina 500 plus”.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Rzecznicy PiS: CPK to

Rzecznicy PiS: CPK to sztandarowa inwestycja i jest do zrealizowania

CPK to jest bardzo ważna inwestycja, sztandarowa i chcemy ją
zrealizować; Polska nie może się cofać w rozwoju z uwagi na kryzys; my
nie uważamy, że lotnisko jest niepotrzebne, bo jest już jedno w Berlinie
- mówili w poniedziałek rzecznicy PiS Urszula Rusecka i Radosław
Fogiel.

P. Müller: ustawa gazowa na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu

Ustawa gazowa, która zamrozi ceny w niektórych obszarach, pojawi się
na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu - zapowiedział w poniedziałek
rzecznik rządu Piotr Müller. Dopracowujemy te rozwiązania - dodał.

Eurostat: Polska zajmuje 5. miejsce spośród 27 krajów UE pod względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat)
Polska znajduje się na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod
względem najmniejszej różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn. We wtorek
15 listopada Komisja Europejska obchodzi European Equal Pay Day, czyli
europejski dzień równej płacy.

Wicepremier Gliński: ataki na Kościół mają niszczyć naszą wspólnotę

Komentując atak na kierowcę archidiecezji krakowskiej wicepremier
Piotr Gliński podkreślił, że ataki na Kościół są inspirowane przez
opozycję i mają niszczyć wspólnotę. Oni po prostu nie chcą, abyśmy się
porozumieli – powiedział w Łodzi PAP Gliński.

Rzecznik PiS: to my, a nie opozycja, decydujemy o składzie rządu

To my, a nie opozycja, decydujemy o tym, jaki jest skład rządu. Do
każdego wniosku o wotum nieufności wobec ministra rządu Zjednoczonej
Prawicy odnosimy się tak samo i obnażamy ich miałkość - powiedział
rzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o zapowiedź wniosku o odwołanie
Zbigniewa Ziobry.

Rzecznik rządu: tarcze antykryzysowe pomogły ochronić miejsca pracy

Tarcze antykryzysowe pomogły ochronić miejsca pracy - napisał na
Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, komentując dane Europejskiego
Urzędu Statystycznego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Müller: PO deklarowała

Müller: PO deklarowała ograniczenie immunitetu parlamentarzystów i sędziów; teraz mogą zrobić to wspólnie z nami

Platforma Obywatelska, kiedyś deklarowała, że być może warto
ograniczyć immunitet parlamentarzystów i sędziów. Teraz mogą to łatwo
zrealizować wspólnie z nami - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu
Piotr Müller. Zapowiedział, że "lista głosujących będzie jawna".

Rzecznik rządu: aktywa Gazpromu w Polsce są teraz w bezpiecznych rękach

Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie zwiększy
bezpieczeństwo energetyczne Polski. Aktywa są w teraz bezpiecznych
rękach, zarząd będzie pilnował, aby nie zostały wykorzystane np. przez
Rosjan - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Ukraina: Zełenski: rezolucja ONZ ws. reparacji dla Ukrainy to dyplomatyczna wygrana; agresor zapłaci za swoje czyny

Agresor zapłaci za swoje czyny - podkreślił w poniedziałek prezydent
Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nazywając przyjętą tego dnia rezolucję ONZ
popierającą reparacje wojenne od Rosji dla Ukrainy dyplomatyczną
wygraną.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Solidarność mówi rządowi

Solidarność mówi rządowi "dość" i wychodzi na ulice

W najbliższy czwartek, 17 listopada, ulicami Warszawy przejdzie
Marsz Godności - manifestacja członków NSZZ Solidarność z całej Polski.

Zakupy: O ile więcej płacimy?

W październiku w stosunku do września ceny wzrosły w 10 spośród 13
sieci. Średnia cena koszyka zakupowego w październiku była o 1,05 proc.
wyższa niż miesiąc wcześniej – wynika z raportu ASM Sales Force Agency

Polska zmienia model systemu energetycznego, ważna współpraca z Kanadą

Polska zmienia model systemu energetycznego i jest zainteresowana
współpracą z Kanadą w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych –
powiedział podczas spotkania z Polonią kanadyjską sekretarz stanu w
Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Trójmorze pomaga Słowenii w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych

Słoweńskie zaangażowanie w Inicjatywę Trójmorza (Three Seas
Initiative, 3SI) pomaga krajowi realizować duże inwestycje
infrastrukturalne. Bez międzynarodowych formatów współpracy Słowenia nie
byłaby w stanie rozpocząć niektórych projektów, nie mówiąc o ich
dokończeniu - powiedziała w rozmowie z PAP dr Ana Bojinović Fenko z
Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Lublanie.

Minister zdrowia: maseczki w lecznicach i aptekach zostaną z nami na dłużej

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i
w szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 roku –
zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prezes HSW: Borsuka nie da się porównać z innym wozem bojowym

Jest to jedyny w swoim rodzaju wóz, ponieważ spełnia odpowiedni
poziom ochrony przeciwbalistycznej, przeciwminowej, a przy okazji pływa -
powiedział o Borsuku prezes Huty Stalowa Wola Jan Szwedo.

PKB nadal rośnie ale... wolniej!

Wzrost PKB w ujęciu rocznym w III kwartale 2022 r. najpewniej
spowolnił do 3,3 proc. z 5,8 proc. w II kwartale – powiedział ekonomista
banku PKO BP Kamil Pastor. Dodał, że w całym roku 2022 spodziewany jest
wzrost PKB na poziomie 4,4 proc.

Ekspert: Radykalne działania NBP tylko pogorszyłyby sytuację

Jak wskazuje w swoim artykule dla rp.pl Leon Podkaminer ostatnie
czego potrzebuje obecnie gospodarka to terapia szokowa, do której
nawołuje opozycja

Zełenski na szczycie G20: Nadszedł czas, by zatrzymać destrukcyjną wojnę Rosji

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przemawiając do uczestników
szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali wezwał światowych przywódców
do poparcia planu zakończenia wojny na Ukrainie dodając, że nadszedł
czas, by naciskać Rosję do zawarcia pokoju, po tym jak ukraińska armia
zajęła w piątek Chersoń.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. PIE: w IV kwartale wzrost PKB

PIE: w IV kwartale wzrost PKB spowolni do 1,0-1,5 proc.

W I kwartale polska gospodarka może skurczyć się w porównaniu do
2022 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny komentując dane GUS.
Ekonomiści PIE spodziewają się, że w IV kwartale br. wzrost spowolni do
1,0-1,5 proc., a w całym 2023 r. wyniesie ok. 1,5 proc.

Wzrost cen żywności w X o 2,9 proc. podbił wskaźnik inflacji o 0,7 pkt. proc. - GUS

Wzrost cen żywności w październiku o 2,9 proc. podbił wskaźnik
inflacji o 0,7 pkt. proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w październiku wyniosła rdr 17,9 proc., a mdm 1,8 proc. - GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły
rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o
1,8 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z
wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.

Polski PKB wzrosło mocniej niż oczekiwano

PKB Polski w III kwartale 2022 roku wzrósł o 3,5 proc. rdr wobec
wzrostu o 5,8 proc. rdr w II kw. 2022 r. - wynika z flash szacunku GUS. W
ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 0,9 proc.

Pierwsza Prezes SN: Projekt dotyczący tzw. spłaszczenia sądów nie był zgodny z konstytucją

Projekt tzw. spłaszczenia sądów jest niezgodny z konstytucją, daje
zbyt dużo władzy ministrowi sprawiedliwości – oceniła we wtorek pierwsza
prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

Minister rozwoju: Gazprom będzie zapewne odwoływał się od decyzji dot. EuRoPol Gazu

Gazprom odwołuje się od każdej decyzji, z pewnością będzie odwoływał
się też od tej dotyczącej EuRoPol Gazu - powiedział we wtorek minister
rozwoju i technologii Waldemar Buda. Gazprom nie odzyska już kontroli
nad naszymi gazociągami w Polsce - dodał.

Rzecznik rządu: jesteśmy gotowi pewne rozwiązania wprowadzić, ale oczekiwania KE muszą być wyrażone wprost

Jesteśmy oczywiście gotowi, żeby pewne rozwiązania wprowadzić, ale
oczekiwania wobec nich muszą być wyrażone expressis verbis przez Komisję
Europejską - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o
negocjacje z KE w sprawie środków z KPO.

Wpływy z akcyzy rosną! Wszystko dzięki mapie akcyzowej

Mapa akcyzowa na wyroby tytoniowe spełnia swój cel fiskalny. Dalsze
podniesienie minimalnego opodatkowania papierosów akcyzą o 5 pkt proc.
(do 110%) pozwoliłoby jednak rządowi zebrać dodatkowo o 1 mld zł więcej,
ocenia w rozmowie z ISBnews Paweł Cybulski

Rzecznik PiS: sformułowania ustawy abolicyjnej nie mogą być zbyt szerokie

W sprawie tzw. ustawy abolicyjnej wyjaśniane są ostatnie wątpliwości
legislacyjne, żeby z jednej strony sformułowania tej ustawy nie były
zbyt szerokie, a z drugiej strony żeby ustawa nie dotyczyła jednej
tylko kwestii - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. 1,2 mln amatorów kryptowalut

1,2 mln amatorów kryptowalut nie odzyska pieniędzy. Eksperci: uregulujmy ten rynek

Upadek FTX, jednej z największych krypto giełd to tragedia dla wielu
osób, które zainwestowały w cyfrowe waluty oszczędności swojego życia.
Kładzie się cieniem na całym rynku kryptowalut i ich notowaniach.

Adwokaci do Komitetu Ministrów Rady Europy: trzeba działać ws. dublerów w TK

Państwo polskie nie zrobiło nic, by wykonać wyrok Europejskiego
Trybunału Praw Człowieka ws. Xero Flor o wadliwym składzie sędziowskim
Trybunału Konstytucyjnego - informację tej treści Naczelna Rada
Adwokacka przesłała do Komitetu Ministrów Rady Europy.

Lament mediów. Rząd "pośpieszył się z zakupem węgla"

Jeszcze całkiem niedawno część mediów głosiło, że węgla nie będzie, a teraz lamentują, że jego cena spada

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Ludzka populacja właśnie

Ludzka populacja właśnie przekroczyła 8 miliardów, a to rodzi problemy

Wtorek, 15 listopada 2022 roku, jest symbolicznym dniem, w którym
populacja światowa osiągnęła, według szacunków, 8 miliardów ludzi. 12
lat temu przekroczyliśmy 7 miliardów.

Kluczowa umowa dla drugiego polskiego gazoportu podpisana

Gaz-System podpisał umowę z firmą Ramboll Danmark na opracowanie
projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową
pływającego terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit).

W ciągu roku koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 25 procent

Prawie tysiąc trzysta złotych miesięcznie – tyle statystyczna rodzina wydaje już na utrzymanie i wyposażenie mieszkania

Węgiel tanieje! Jest już 4 razy droższy niż dwa lata temu

Ceny węgla lecą na łeb na szyję – czytamy ostatnio na portalach
internetowych. Rzeczywiście w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny węgla
spadły o połowę, a więc bardzo

W Polsce Zachód spotyka Wschód… czyli jak walczyć z szarą strefą

W ciągu ostatnich dwóch lat polskie służby zdołały zmniejszyć lukę
VAT do najniższych poziomów w Unii. Ale szara strefa rośnie

Niemieckie władze gromadzą gotówkę, na wypadek problemów z prądem

Niemcy przygotowują się do awaryjnych dostaw gotówki w przypadku
braku zasilania, aby utrzymać swoją gospodarkę w ruchu i uniknąć
niezadowolenia społecznego – informuje Reuters.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Putin "wyłączył" Ukrainę.

Putin "wyłączył" Ukrainę. Sytuacja jest krytyczna

Zmasowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej na terenie
całej Ukrainy.  Sytuacja z elektrycznością jest krytyczna. Są zabici i
ranni.

P.Müller: premier zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych

Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady
Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych -
poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

Mołdawia: Kraj jest częściowo pozbawiony prądu po ostrzale rakietowym Ukrainy przez Rosjan

Wiele gmin w Mołdawii pozbawionych jest dostaw prądu w efekcie
ostrzału rakietowego ukraińskiej infrastruktury energetycznej
przeprowadzonego przez wojska rosyjskie we wtorek. Ataki zerwały kilka
połączeń energetycznych między Ukrainą i Mołdawią - informują lokalne
media.

Wiceminister Socha: obecnie funkcjonuje ponad 8 tys. instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech

Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 8 tys. instytucji opieki nad
dziećmi do lat trzech, które zapewniają im ponad 228 tys. miejsc -
podała we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara
Socha.

MKiŚ: projekt wzoru oświadczenia dla odbiorców prądu po preferencyjnej cenie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało we wtorek i
przekazało do konsultacji i opiniowania projekt rozporządzenia ws. wzoru
oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Chodzi o odbiorców uprawnionych do
skorzystania na mocy ustawy z obniżonej do 785 zł za MWh w 2023 r. ceny
prądu.

Złoty we wtorek umacnia się do głównych walut

Złoty we wtorek po południu umacnia się do głównych walut -
najmocniej wobec franka i dolara. Euro wyceniane jest poniżej 4,69 zł,
dolar na 4,52 zł, a frank szwajcarski na 4,78 zł.

UE: Wicepremier Błaszczak w Brukseli: nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o wzmocnienie polskich sił zbrojnych

Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o wzmocnienie polskich sił
zbrojnych - powiedział we wtorek wicepremier i szef MON Mariusz
Błaszczak po posiedzeniu unijnych ministrów obrony w Brukseli.
Skomentował w ten sposób publikację dziennika "Rzeczpospolita", który
ocenił, że jeśli do gospodarki nie wróci koniunktura, państwo polskie
nie będzie w stanie utrzymać nakładów na zbrojenia.

Niemiecki land pozywa Polskę. Chodzi o rozbudowę Odry

Ministerstwo środowiska Brandenburgii złożyło pozew w sprawie
odrzuconego przez Polskę sprzeciwu wobec decyzji środowiskowej w sprawie
rozbudowy Odry - informuje "Deutsche Welle".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Nowoczesne drony rozpoznawcze

Nowoczesne drony rozpoznawcze w polskiej armii

W ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do
użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly

Buda: Wzrost PKB w IV kw. może przekroczyć 4 proc.

Jeśli czwarty kwartał nie przyniesie wstrząsu w gospodarce, możemy
spodziewać się, że osiągniemy wzrost PKB powyżej 4 proc. - wskazał PAP
minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, komentując wtorkowe dane
GUS

Agora kontra UOKiK, żąda zgody na przejęcie Eurozet

Pełnomocnik Agory otrzymał apelację UOKiK, w której Urząd domaga się
zmiany wyroku wyrażającego bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Agorę
kontroli nad Eurozet. Agora planuje odpowiedzieć na apelację

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Świat o kryzysowej sytuacji w

Świat o kryzysowej sytuacji w Polsce."Każdy centymetr terytorium NATO musi być broniony"

Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji w woj.
Lubelskim, w miejscowości Przewodów przy granicy z Ukrainą spadły dwie
zabłąkane rakiety. Oto jak zareagowali światowi przywódcy.

Czechy: Izba Poselska uznała obecny rosyjski reżim za terrorystyczny

Izba Poselska czeskiego parlamentu przyjęła we wtorek uchwałę
określającą obecny rosyjski reżim jako terrorystyczny. W szczególności
potępiła powszechne na Ukrainie rosyjskie ataki na ludność cywilną oraz
kluczową infrastrukturę energetyczną.

Nie działa ropociąg Przyjaźń. Stacja transformatorowa uszkodzona

W wyniku ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została
stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej,
odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń”. Między innymi w
związku z tym premier Viktor Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony.

"Sytuacja kryzysowa". Będzie pilne posiedzenie rządu

O godzinie 21 odbędzie się posiedzenie rządu - poinformowało we wtorek (15 listopada) Centrum Informacyjne Rządu.

Państwa bałtyckie wyrażają solidarność z Polską

Estońskie MSZ wyraziło zaniepokojenie doniesieniami o incydencie we
wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą, gdzie, według nieoficjalnych
wciąż doniesień spadły rosyjskie rakiety lub ich szczątki.

Minister Buda: będziemy krok po kroku czyścić wszystkie rosyjskie aktywa

Będziemy krok po kroku czyścić wszystkie rosyjskie aktywa, które są w
Polsce - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar
Buda.

Wiceminister Horała: budowa CPK nie jest zagrożona w związku z szukaniem oszczędności w budżecie

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest zagrożona w
związku z szukaniem oszczędności w budżecie - powiedział we wtorek
pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że może się ewentualnie
zdarzyć małe opóźnienie drobniejszych inwestycji.

Tak
wygląda miejsce, na które spadły rosyjskie rakiety! To już pewne: Dwie
osoby zginęły w suszarni zboża. Widać fragmenty pocisku

Jak podała agencja Associated Press, na terytorium Polski
spadły rosyjskie rakiety, zabijając dwie osoby. Do zdarzenia miało dojść
w miejscowości Przewodów koło Hrubieszowa. Ofiary poniosły śmierć w suszarni zboża. Ta informacja została już potwierdzona.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Wiceszef MSZ o eksplozji w

Wiceszef MSZ o eksplozji w Przewodowie: mamy do czynienia z konsekwencją działań Rosji

Mamy do czynienia z konsekwencją działań Rosji; te konsekwencje po
raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie dotknęły Polskę, zginęli
polscy obywatele - mówił w środę o eksplozji w Przewodowie wiceminister
spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Rzecznik rządu: premier Morawiecki rano rozmawiał z przewodniczącą KE i premierem Holandii

Premier Mateusz Morawiecki rano rozmawiał z przewodniczącą Komisji
Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz premierem Holandii Markiem Rutte
- przekazał w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Jarosław Kaczyński spotkał się z pełnomocnikami okręgowymi PiS

Przygotowywania do przyszłorocznej kampanii wyborczej oraz kwestia
list wyborczych znalazły się wśród tematów wtorkowego spotkania prezesa
Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z pełnomocnikami
okręgowymi – przekazał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Holandia: Premier: do incydentu w Przewodowie nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła ataku rakietowego na Ukrainę

Jesteśmy zgodni, że w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić fakty
dotyczące incydentu w Przewodowie; wiemy jednak na pewno, że do tego
zdarzenia nie doszłoby, gdyby Rosja nie przeprowadziła we wtorek
straszliwego ataku rakietowego na Ukrainę - podkreślił w środę na
Twitterze premier Holandii Mark Rutte.

Deficyt sektora w I-II kwartale 2022 r. wyniósł 4,628 mld zł - GUS

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w I-II kwartale
2022 r. wyniósł 4,628 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

Czechy: Przedstawiciele parlamentów krajów UE i europarlamentu potwierdzili potrzebę jedności Europy

Przedstawiciele parlamentów państw Unii Europejskiej oraz Parlamentu
Europejskiego potwierdzili we wtorek potrzebę jedności krajów unijnych,
a także podkreślili, że niezbędne jest odejście od rosyjskich surowców
energetycznych.

Prezydent Turcji "szanuje" zaprzeczenia Rosji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że „musi uszanować
deklarację złożoną przez Rosję, iż nie ma nic wspólnego z eksplozją na
wschodzie Polski. - Incydent musi zostać zbadany - dodał jednak turecki
przywódca.

Rosyjski dypomata: Próba sprowokowania bezpośredniego starcia NATO-Rosja

Rosyjska misja w ONZ powtórzyła w środę wcześniejsze zaprzeczenia
Moskwy co do udziału w eksplozji w Polsce i stwierdziła – bez
przedstawiania dowodów – że incydent w Przewodowie był próbą wciągnięcia
NATO bezpośrednio do wojny na Ukrainie.

Samolot NATO zarejestrował tor lotu rakiety!

Samolot zwiadowczy NATO monitorujący polską przestrzeń powietrzną
zarejestrował tor lotu rakiety, która eksplodowała we wtorek w
Przewodowie w województwie lubelskim, w pobliżu granicy z Ukrainą -
powiadomiła w nocy z wtorku na środę amerykańska stacja CNN

Państwa G20 "ubolewają" nad agresją Rosji na Ukrainę

Liderzy Grupy 20 przedstawili w środę wspólne oświadczenie, w którym
mówią, że „najmocniej ubolewają” nad agresją Rosji na Ukrainę.

NATO i kraje G7 w "bliskim kontakcie" ws. eksplozji w Przewodowie

Po nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw należących do NATO i
G7, biorących udział w szczycie grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali,
uczestnicy spotkania wydali komunikat, w którym zapewniają, że
"pozostaną w bliskim kontakcie" w związku z eksplozją, do jakiej doszło w
Przewodowie, przy granicy Polski z Ukrainą.

Rzecznik PiS o eksplozji w Przewodowie: sytuacja wymaga bardzo dużej dozy ostrożności

W związku z eksplozją i śmiercią dwóch osób w Przewodowie mamy do
czynienia z sytuacją kryzysową, która wymaga od nas bardzo dużej dozy
ostrożności, zimnej głowy i cierpliwości, póki fakty nie zostaną
ustalone - powiedział w środę w Studiu PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Ukraina: we wtorek rosyjska armia trafiła w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim

Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę rosyjska armia
trafiła we wtorek w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie
lwowskim - poinformował szef władz tego regionu na zachodzie kraju
Maksym Kozycki.

ISW: Kreml zaplanował zmasowany atak rakietowy na Ukrainę przed wystąpieniem Zełenskiego na G20

Kreml zaplanował przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego, do
jakiego doszło we wtorek na Ukrainie, przed wystąpieniem prezydenta
Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum G20 - pisze amerykański Instytut
Studiów nad Wojną (ISW).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Litwa: Prezydent i szef MSZ:

Litwa: Prezydent i szef MSZ: poprzemy wniosek Polski o uruchomienie art. 4 traktatu NATO

Litwa poprze wniosek Polski o uruchomienie art. 4 Traktatu
Północnoatlantyckiego – poinformowali we środę prezydent Litwy Gitanas
Nauseda i szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Zapis ten
dotyczy zwołania konsultacji państw członkowskich Sojuszu.

Rząd chce oszczędzić miliardy. Decyzja na czym, do końca miesiąca

Rozmawiamy z szefem resortu rozwoju i technologii Waldemarem Budą.
Rząd zamierza oszczędzić kilkanaście miliardów złotych. Decyzja, które
programy będą zredukowane lub wstrzymane, ma zapaść w przeciągu 2-3
tygodni, czyli de facto do końca miesiąca.

Minister Ścigaj o możliwej kolejnej fali uchodźców z Ukrainy: jesteśmy przygotowani

Jesteśmy przygotowani – powiedziała minister ds. integracji
społecznej Agnieszka Ścigaj, pytana o możliwość przybycia zimą do Polski
kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. "Mamy już dobrze przygotowaną
infrastrukturę, bo jesteśmy bogatsi o doświadczenia z lutego, łatwiej
będzie ją szybko odtworzyć" – powiedziała.

K.Sobolewski: oficjalny komunikat przetnie spekulacje ws. eksplozji; będzie można mówić o przyczynach i odpowiedzi

Mam nadzieję, że wyjaśnienie sytuacji w Przewodowie nastąpi w ciągu
kilku godzin i wtedy oficjalny komunikat przetnie wszelkie spekulacje i
będzie można wtedy mówić już oficjalnie o przyczynach tej tragedii i
odpowiedzi Polski - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

NATO: Rozpoczęło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w związku z eksplozją w Polsce

W środę o godz. 10 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady
Północnoatlantyckiej NATO na poziomie ambasadorów poświęcone wybuchowi w
Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

Ważne rozmowy premiera ze stroną Ukraińską

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem ukraińskiego rządu
Denysem Szmyhalem - przekazał w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jak
dodał, premier Ukrainy poinformował, że Rosja przeprowadziła we wtorek
zmasowany atak rakietowy na jego kraj; wiele z nich uderzyło w obwody
graniczące z Polską

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Rozpoczęło się posiedzenie

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W środę po godz. 12 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie
Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Bezpośrednio przed posiedzeniem RBN w
Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta
Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami od spraw
bezpieczeństwa.

Premier: być może uruchomienie artykułu 4. NATO tym razem nie będzie niezbędne

Większość dowodów przez nas zebranych wskazuje, że być może
uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego tym razem nie
będzie niezbędne, ale ten instrument jest cały czas w naszych rękach -
powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w BBN.

Małecki: konsolidacja PKN Orlen, Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG polską racją stanu

Konsolidacja PKN Orlen, Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG to polska
racja stanu. W interesie Polski i naszego bezpieczeństwa energetycznego
było zbudowanie silnego koncernu, skutecznie rywalizującego na
międzynarodowych rynkach - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów
państwowych Maciej Małecki.

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny: wybory do Izby Deputowanych Berlina muszą być w całości powtórzone

Trybunał Konstytucyjny uznał wybory do Izby Deputowanych i rad
dzielnic Berlina z 26 września 2021 roku za nieważne. Będą musiały być
powtórzone w całości - poinformowała w środę agencja dpa.

„Solidarność” odwołała planowany na czwartek protest w Warszawie

W związku eksplozją rakiety w Przewodowie, NSZZ „Solidarność”
odwołał planowany na czwartek protest w Warszawie. Pikietujący na
ulicach stolicy mieli domagać się powstrzymania wzrostu cen energii,
wprowadzenia emerytur stażowych oraz podniesienia wynagrodzeń w sferze
finansów publicznych.

Zysk netto sektora bankowego w I-IX '22 wyniósł 5,52 mld zł, spadł rdr o 40 proc.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku
wyniósł 5,52 mld zł, co oznacza spadek rok do roku o 39,8 proc. -
poinformował KNF. W samym wrześniu strata netto wyniosła 2,78 mld zł.

Złoty nie stracił na tragedii w Przewodowie, choć miał trudny moment

Polska waluta w ostatnich tygodniach cały czas się umacnia. W ciągu
miesiąca zyskała ponad 9 procent do dolara amerykańskiego oraz 3 procent
do euro i 2,8 procent do franka szwajcarskiego.

TK opublikował pisemne uzasadnienie zeszłorocznego wyroku ws. przepisów Traktatu o UE

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę na swojej stronie
obszerne pisemne uzasadnienie wyroku z 7 października ub.r., w którym
orzekł m.in. o niekonstytucyjności przepisów Traktatu o UE
uprawniających do pomijania polskiej konstytucji.

Przełomowe orzeczenie: sąd zawiesił WIBOR, rata kredytu spadła o 5 tys. zł

Sąd w Katowicach zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o
wskaźnik WIBOR. Dzięki pozbawieniu raty WIBOR-u spadła ona z 6,7 do 1,7
tys. zł - informuje na Facebooku katowicka kancelaria prawna Radosław
Górski i Wspólnicy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. MKiDN: Radosław Śmigulski

MKiDN: Radosław Śmigulski ponownie dyrektorem PISF

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał w środę Radosława
Śmigulskiego na stanowisko dyrektora Polskiego Instytut Sztuki Filmowej -
poinformowało na swojej stronie MKiDN.

Ukraina: Władze obwodu lwowskiego: przywrócenie obiektów energetycznych po rosyjskim ostrzale potrwa nawet rok

Wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy w graniczącym z Polską obwodzie
lwowskim na zachodzie Ukrainy spowodował bardzo poważne straty;
przywrócenie obiektów energetycznych do stanu sprzed ataku może potrwać
nawet 8-12 miesięcy - poinformował w środę szef władz obwodowych Maksym
Kozycki.

Złożono pierwsze wnioski poprzez aplikację mZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły pierwsze wnioski o
świadczenia z programów "Rodzina 500 plus" i "Dobry start", złożone przy
pomocy aplikacji mobilnej mZUS – poinformowała PAP w środę prezes ZUS.
prof. Gertruda Uścińska.

Inflacja bazowa w październiku wyniosła 11 proc.

W październiku 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii
wyniosła 11,0 proc., licząc rok do roku. Wskaźnik inflacji w
analizowanym okresie wyniósł 17,9 proc. – podał Narodowy Bank Polski.

Jest wyrok sądu ws. miejsc wolnych od dyskryminacji w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody
mazowieckiego, która blokowała stworzenie w Warszawie sieci miejsc
usługowych wolnych od dyskryminacji pod nazwą „Równe Miejsce” -
poinformował stołeczny magistrat.

Nie tylko Polska wśród ofiar rosyjskiego bombardowania Ukrainy

Węgry straciły ropę, a Mołdawia – prąd. Nigdzie, poza Polską, nie było ofiar śmiertelnych.

Szef NATO: Polska zareagowała w sposób wyważony

Polska zareagowała w sposób wyważony i skoordynowany na eksplozję w Przewodowie - powiedział w środę Jens Stoltenberg

B. szef MON Portugalii: Polska dała światu lekcję umiarkowania

Były minister obrony Portugalii Jose Azeredo Lopes pozytywnie ocenił
działania polskich władz w pierwszych godzinach po wybuchu rakiety, do
którego doszło we wtorek w okolicach Hrubieszowa

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Premier: jesteśmy w stałym

Premier: jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w kwestii wyjaśnienia przyczyn wybuchu

Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w kwestii
wyjaśnienia przyczyn wybuchu - powiedział w środę w Sejmie premier
Mateusz Morawiecki. Dodał, że rozmawiał dziś w nocy z premierami bardzo
wielu państw i "wszyscy oni potwierdzają nasze gwarancje
bezpieczeństwa".

Sejm: Premier: naszą najskuteczniejszą bronią są obecnie odwaga i solidarność

W obliczu kolejnej,, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać
się mądrością, umacniać obronność i być solidarni, być razem -
powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do
wydarzeń w Przewodowie. Jak zaznaczył, najskuteczniejszą bronią są
obecnie odwaga i solidarność.

Premier: w wyniku wybuchu w Przewodowie zginęły dwie osoby, to pierwsze i miejmy nadzieję ostatnie polskie ofiary wojny

We wtorek w Przewodowie blisko granicy polsko-ukraińskiej doszło do
wybuchu, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli Polski; to pierwsze i,
miejmy nadzieję, ostatnie polskie cywilne ofiary wojny Rosji przeciwko
Ukrainie - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Kongres 590 rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie

Kilkadziesiąt debat, z udziałem m.in. minister rodziny i polityki
społecznej Marleny Maląg, wiceminister rodziny Barbary Sochy oraz
ekspertów wielu dziedzin, odbędzie się podczas dwudniowego Kongresu 590.
Wydarzenie rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie.

PGE Obrót: do końca miesiąca należy złożyć oświadczenie w ramach Tarczy Solidarnościowej

Tylko do końca miesiąca m.in. jednostki samorządu terytorialnego,
mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą składać oświadczenia w ramach
Tarczy Solidarnościowej, dzięki którym skorzystają z zagwarantowanej
maksymalnej ceny prądu – przypomina w przesłanej PAP w środę informacji
PGE Obrót z Rzeszowa.

Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską

Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną naszego wschodniego
sąsiada uniemożliwią uruchomienie jeszcze przed końcem tego roku nowego
połączenia elektroenergetycznego łączącego Polskę z Ukrainą.

Spece od bezpieczeństwa i dronów z USA lądują w Warszawie

Chenope oraz Looking Glass Global Services (LGGS), dwie amerykańskie
firmy zajmujące się oprogramowaniem oraz doradztwem dla sektora
wojskowego, otworzą swoje pierwsze biuro w Warszawie. Firmy wynajęły 150
mkw. prestiżowej powierzchni biurowej w centrum stolicy.

Rozpoczął się proces oskarżonych o zbrodnię VAT-owską

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces dwóch osób
oskarżonych m.in. o popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej. Przestępstwa
zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Na giełdzie korekta. Jeśli

Na giełdzie korekta. Jeśli WIG20 pokona 1,728 pkt. może się ona rozwinąć

Naparkiecie miała miejsce korekta, która była wcześniej
sygnalizowana przez słabsze zachowanie indeksów średnich i małych spółek
oraz ekstremalne wykupienie WIG20. Jeśli WIG20 pokona 1,728 pkt., to
korekta może się rozwinąć - powiedział Przemysław Smoliński z BM PKO BP.

USA: Gen. Milley: Próbowałem się skontaktować z rosyjskim gen. Gierasimowem ws. wybuchu w Polsce, ale bezskutecznie

Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA gen. Mark Milley poinformował w
środę, że po wybuchu w Polsce próbował skontaktować się ze swoim
rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem, ale nie był w
stanie się z nim połączyć. Milley odbył natomiast rozmowy z
odpowiednikami z Polski i Ukrainy.

Szef Pentagonu: nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski

Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną
wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej -
powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin

Szef BBN: prezydent Duda rozmawiał z szefem CIA o ogólnej sytuacji bezpieczeństwa

W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA
Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w
Warszawie - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Jak zaznaczył, rozmowa
dotyczyła "ogólnej sytuacji bezpieczeństwa", także w kontekście
ostatnich wydarzeń.

Szwecja: Parlament zmienił konstytucję, aby walczyć z terroryzmem; ma to pomóc wejść do NATO

Szwedzki parlament przegłosował w środę poprawki do konstytucji,
pozwalające zaostrzyć przepisy dotyczące walki z terroryzmem. Ma to
pomóc starającej się o wejście do NATO Szwecji w spełnieniu warunków
stawianych przez Turcję.

UE: Komisarz ds. wewnętrznych: Bułgaria, Chorwacja i Rumunia są gotowe, by wstąpić do Schengen

Bułgaria, Chorwacja i Rumunia zdecydowanie udowodniły, że spełniają
warunki wstąpienia do strefy Schengen - oświadczyła w środę na
konferencji prasowej unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Nie będzie podatku bankowego od obligacji SP

Sejm znowelizował ustawę podatku od niektórych instytucji
finansowych oraz ustawy o finansach publicznych, która spod podatku od
niektórych instytucji finansowych wyłącza ustawowo gwarantowane przez
Skarb Państwa papiery wartościowe

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Premier: strach to główna

Premier: strach to główna broń Kremla, nasza broń to nie ulec strachowi

Strach i wpływanie na politykę tak, by różne ośrodki non stop się
kłóciły, to główna broń Kremla; naszą bronią jest nie ulec strachowi -
powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier: rozmowa podczas RBN była dobra, większość opozycji dobrze reagowała na naszą politykę komunikacyjną

Rozmowa podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego była dobra i
merytoryczna; większość opozycji - niestety nie cała - ale większość
dobrze reagowała na to, co i jak robimy, w jaki sposób prowadzimy naszą
politykę komunikacyjną - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier: dziś jesteśmy jeszcze bezpieczniejsi, niż byliśmy

Dziś jesteśmy jeszcze bezpieczniejsi, niż byliśmy; nasze niebo jest
monitorowane jeszcze ściślej niż zwykle, także z pomocą sił powietrznych
sojuszników; a było stale monitorowane i przed zmasowanym atakiem Rosji
na Ukrainę powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier: winę za śmierć Polaków w Przewodowie ponosi Rosja

Winę za śmierć Polaków, naszych rodaków, ponosi Rosja - podkreślił w
środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zdarzenia w
Przewodowie, gdzie we wtorek spadł pocisk, w wyniku czego śmierć
poniosło dwóch obywateli Polski. Zadeklarował, że państwo polskie nie
pozostawi rodzin ofiar samych sobie.

Kowalczyk: skorzystamy z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT na żywność

Skorzystamy z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT dla
podstawowych produktów spożywczych - wynika z środowej wypowiedzi
wicepremiera Henryka Kowalczyka. Według niego prawdopodobnie będziemy
musieli dostosować się do wytycznych KE ws. przywrócenia wyższej stawki
VAT m.in. na paliwa.

Minister rolnictwa wystąpi o refundację środków w ramach KPO

Zamierzam wystąpić z wnioskiem o refundację środków w ramach
prowadzonych rolnych programów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) -
zapowiedział w środę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jarosińska-Jedynak: pierwsze konkursy na środki UE na lata 2021-2027 będą rozpisane na przełomie I i II kw. przyszłego roku

Zakładam, że pierwsze konkursy na środki UE na lata 2021-2027 będą
rozpisane na przełomie I i II kw. przyszłego roku - powiedziała w środę
wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata
Jarosińska-Jedynak. Dodała, że fundusze na infrastrukturę tradycyjną
zostały ograniczone.

NBP: Wzrosty cen mieszkań zaczęły hamować

Za mieszkania w największych miastach trzeba płacić o prawie 14% więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. Ukraina: Trwa rosyjski atak

Ukraina: Trwa rosyjski atak rakietowy – potwierdzone trafienia rakiet w obwodzie odeskim i w Dnieprze

Władze potwierdziły, że w czasie trwającego rosyjskiego ataku
rakietowego kilka rakiet trafiło w dwa obiekty infrastruktury w
Dnieprze. W obwodzie odeskim również uderzono w obiekt infrastruktury.

Ukraińskie porozumienie zbożowe przedłużone o 120 dni

W Stambule zapadła decyzja o przedłużenia o kolejne 120 dni
"korytarza zbożowego" dla eksportu żywności z trzech ukraińskich portów
morskich - poinformował ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr
Kubrakow.

Borsuk jest nasz, polski i jedyny taki na świecie. Potrzebujemy go "na wczoraj"

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, obserwował na
poligonie w Wierzbinach w woj. warmińsko-mazurskim testy nowego
polskiego pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk. Ma on zastąpić
leciwe już BWP-1. Będzie miał w tym partnera – koreański bojowy wóz
piechoty SA 21.

15 emerytura? "Nie toczą się żadne prace"

Nie toczą się żadne prace, ani nie ma żadnej decyzji politycznej dotyczącej wypłaty 15. emerytury

USA: Republikanie zapewnili sobie większość w Izbie Reprezentantów

Partia Republikańska zapewniła sobie co najmniej 218 mandatów, czyli
większość w Izbie Reprezentantów - podała agencja AP, opierając się na
wynikach podliczonych dotychczas wyników wyborów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Udział Niemiec w polskim

Udział Niemiec w polskim eksporcie po wrześniu spadł do 27,7 proc. z 28,8 proc. w ub. roku - GUS

Udział Niemiec w polskim eksporcie po wrześniu 2022 r. spadł do 27,7
proc. z 28,8 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku - podał
GUS.

M.Horała: Polska jest zabezpieczona pod względem obrony przeciwlotniczej

Polska jest zabezpieczona pod względem obrony przeciwlotniczej -
powiedział w czwartek wiceszef MFiPR Marcin Horała w kontekście wydarzeń
w Przewodowie. Dodał, że jeżeli w tym przypadku była to zabłąkana
rakieta przeciwlotnicza, to nie zachowywała się ona jak cel, który
namierza obrona przeciwlotnicza.

A.Moskwa: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju - najwyższym priorytetem rządu

W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej zapewnienie
bezpieczeństwa energetycznego kraju jest najwyższym priorytetem rządu -
podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska
jest niezależna i bezpieczna energetycznie.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu wyniósł 14,7 mld euro - GUS

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu 2022
r. wyniósł 14,7 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Polski samochód elektryczny będzie jak Smart

Dostawcą technologii dla Izery będzie chiński Geely. To duży
koncern, właściciel m.in. Volvo i współwłaściciel Smarta, który chce
zwiększyć obecność w Europie. Kto wie, czy nie otwiera to także nowych
perspektyw przed Jaworznem.

Lockheed Martin: w przyszłym roku dostawa HIMARS-ów dla Polski

Dwadzieścia zamówionych przez Polskę zestawów HIMARS zostanie
dostarczonych w przyszłym roku – zapowiedziała Rita Flaherty, wiceprezes
ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire
Control (MFC).

Posłanka PiS do opozycji: Jednego Kaczyńskiego zabiliście, drugiego ochronimy

Poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Szymański mówił w Sejmie o
wykorzystywaniu przez PiS służb do ochrony Jarosława Kaczyńskiego. -
Jednego Kaczyńskiego zabiliście, drugiego ochronimy - odpowiedziała
posłanka Teresa Wargocka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. Wiceszef MSZ: ucieczka

Wiceszef MSZ: ucieczka Ławrowa ze szczytu G20 pokazuje strach przed odpowiedzialnością za zbrodnie na Ukrainie

Władze rosyjskie powinny przeprosić naród ukraiński za popełniane
zbrodnie; zostaną za nie pociągnięte do odpowiedzialności i tego się -
potwierdzeniem jest ucieczka szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa ze
szczytu G20 - mówi w czwartek w Studiu PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Piotr Duda przed spotkaniem z premierem: mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia

Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam kontynuować
dialog, a nie monolog z jednej strony i faktycznie dojdziemy do
porozumienia – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
przed spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wiceszef MSZ: Oczekujemy zaangażowania finansowego UE. Nie tylko słów empatii

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział w
rozmowie z Polskim Radiem 24, że Polska odczuła presję, by mówić o
rosyjskim ataku. Polityk podkreślił, że trwa śledztwo w sprawie
eksplozji w Przewodowie i dodał, że wszystko wskazuje na nieszczęśliwy
wypadek, nie działanie intencjonalne ze strony Rosji.

Pijany kierowca straci samochód. Sejm przegłosował przepisy

Sejm przegłosował w środę nowelizację Kodeksu karnego wprowadzającą
konfiskatę aut kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu. Ustawa czeka
już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie trzech
miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czarzasty: Komisja Europejska jest nie fair. Na każdego Ukraińca w Polsce powinna dawać nam 500 euro miesięcznie

- Obawiam się, że w tej sprawie Unia Europejska będzie bardzo,
bardzo nierozsądna i może w ogóle nie być tych pieniędzy - powiedział
Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, pytany o
finansową pomoc ze strony Komisji Europejskiej dla przyjmującej
uchodźców z Ukrainy Polski.

Zwrot w sprawie karnej inwestorów zamku w Stobnicy

Sprawa inwestorów zamku w Stobnicy wraca do Sądu Rejonowego w
Obornikach. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił jego decyzję o umorzeniu
sprawy wobec inwestorów kontrowersyjnej budowy - ojca i syna oraz
projektanta zamku.

Rząd ogłosił limity temperatur w urzędach i przychodniach

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało zalecenia dla
samorządów, które powinny zostać wdrożone, aby osiągnąć cel w zakresie
zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. Wśród nich m.in.
dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń przy ogrzewaniu budynku
na poziomie 19 stopni Celsjusza.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Mołdawia stała się pośrednią

Mołdawia stała się pośrednią ofiarą wojny na Ukrainie

Chociaż w Mołdawii nie są prowadzone działania wojenne, to jednak na
skutek prowadzonej wojny na sąsiedniej Ukrainie i zniszczeń
infrastruktury energetycznej państwo to zmaga się z blackoutami.

MRiT: przedsiębiorcy będą mogli stać się właścicielami gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym

Czas na eliminowanie użytkowania wieczystego na gruntach zajmowanych
przez m.in. przedsiębiorców - powiedział w czwartek minister rozwoju i
technologii Waldemar Buda. Dodał, że będą oni mogli stać się
właścicielami gruntów, które mają obecnie w użytkowaniu wieczystym.

Do zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777 nad Ukrainą użyto rosyjskiej rakiety

Sąd okręgowy w Hadze stwierdził, że samolot pasażerski Boeing 777
malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 r.
przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.

Eksperci: samotność ma twarz młodego mężczyzny

Osamotnienie jest ważnym problemem społecznym, który prowadzi do
tego, że więcej chorujemy, cierpimy na depresję, a to odbija się na
gospodarce – wskazywali w czwartek eksperci debaty zorganizowanej
podczas Kongresu 590. Badania pokazują, że najbardziej samotni są młodzi
mężczyźni.

Rzeczniczka SG: przed zaporą z Rosją, po stronie polskiej powstanie bariera ochronna dla zwierząt

Trwa budowa zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim,
która składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego. Przed nią, po stronie
polskiej, zostanie zbudowana bariera ochronna dla zwierząt -
powiedziała PAP.PL rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży
Granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

Będą zmiany we wsparciu dla firm energochłonnych. Powstanie zespół Solidarność-rząd

Jest wstępne porozumienie dotyczące rozszerzenia katalogu zakładów
energochłonnych.  W ciągu półtora tygodnia ma zostać powołany zespół
roboczy Solidarność-rząd - to ustalenia ze spotkania Mateusza
Morawieckiego z przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą.

Gazprom wygrał z Finami przed Trybunałem w Sztokholmie. Chodzi o gaz za ruble

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał fińskiemu operatorowi
gazowemu - spółce Gasum zapłacenie Gazpromowi 300 mln euro z odsetkami.
Finowie zostali ukarani za to, że odmówili zapłaty w rublach. Gazprom
będzie pozywał innych swoich odbiorców w UE, który również odmówili
zapłaty.

Szydło wiceszefową komisji PE ds. ingerencji w demokrację!

Czarnecki: Europosłanka Beata Szydło została wybrana przez aklamację
na wiceprzewodniczącą specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds.
zagranicznej ingerencji we wszystkie procesy demokratyczne w UE

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. Ekonomiści związani z

Opozycja i związani z nią ekonomiści, cały czas wieszczą recesję
w polskiej gospodarce, a jak widać z danych GUS i prognoz największych
agencji ratingowych oraz międzynarodowych instytucji finansowych, nasza
gospodarka nadal rośnie i podobnie będzie także w roku 2023, bardzo
trudnym dla wszystkich krajów UE. w I kwartale tego roku wzrost PKB wyniósł 8,6% w ujęciu rok do roku,
w II kwartale 5,8% także w ujęciu rok do roku, a według wstępnego
szacunku GUS w III kwartale, wzrost wyniósł 3,5% (dane
niewyrównane sezonowo).

UE: Szef dyplomacji Borrell: to rosyjska agresja spowodowała skok cen żywności

Agresja rosyjska na Ukrainę i celowe ataki na obiekty rolne i szlaki
eksportowe wywołały skok cen żywności - oświadczył w czwartek wysoki
przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, wyrażając
jednocześnie zadowolenie z przedłużenia inicjatywy zbożowej, która
umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze
Czarne.

SN: 29 listopada decyzja ws. zatrzymania i doprowadzenia sędziego Tuleyi do prokuratury

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN na 29 listopada odroczyła
wydanie orzeczenia ws. zażalenia prokuratury na brak zgody na
zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora
Tuleyi. Jego zatrzymania domagają się śledczy, którzy chcą go
przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia tajemnicy ze śledztwa.

P.Müller o słowach Zbigniewa Ziobry ws. KPO: od tego jest Rada Ministrów, aby takie rzeczy wyjaśniać

Od tego jest Rada Ministrów, aby takie rzeczy wyjaśniać - stwierdził
w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do wypowiedzi szefa
MS Zbigniewa Ziobry, który ocenił, że warto by było, aby mógł spotkać
się z premierem, bo chciałby wyjaśnić, dlaczego pieniądze z KPO dla
Polski są blokowane.

Rzecznik rządu: spółki i samorządy podpisują umowy na dostawy węgla; zrealizowano pierwsze dostawy

Samorządy i spółki energetyczne podpisują umowy na dostawy węgla,
który trafi do gospodarstw domowych na podstawie ustawy o preferencyjnej
sprzedaży opału przez gminy. Pierwsze dostawy już zrealizowano,
kolejne, w szerszym zakresie, nastąpią w przyszłym tygodniu - podał
rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent ws. udziału ukraińskich śledczych w śledztwie dot. eksplozji w Przewodowie: to wymaga podstaw traktatowych

Współudział ukraińskich śledczych w śledztwie badającym okoliczności
eksplozji w Przewodowie wymaga konkretnych podstaw traktatowych,
konkretnych podstaw w zakresie prawa międzynarodowego i umów
międzynarodowych - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

37. Finlandia: Prezydent

Finlandia: Prezydent zatwierdził 10., największy z dotychczasowych, pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Finlandia dostarczy Ukrainie kolejną transzę materiałów obronnych o
wartości ponad 55 mln euro. Jest to największy, przyznany dotychczas,
pakiet wsparcia wojskowego – przekazał szef resortu obrony Antti
Kaikkonen.

W. Brytania: B. minister obrony: nie tylko Ukraina, ale my wszyscy mamy dług wobec Polski

To Polska okazała się najprawdziwszym przyjacielem Ukrainy, ale my
wszyscy jesteśmy dłużnikami Polski za jej wytrwałość w ostrzeganiu przed
rosyjskim zagrożeniem - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph"
były brytyjski minister obrony Michael Fallon.

USA: Republikanie zapowiedzieli śledztwo w sprawie interesów prezydenta Bidena i jego rodziny

Czołowi republikańscy kongresmeni zapowiedzieli w czwartek, że
zamierzają przeprowadzić parlamentarne śledztwa w sprawie biznesowych
przedsięwzięć prezydenta Joe Bidena i członków jego rodziny. Jak
twierdzą, mają dowody wskazujące na przestępstwa i handlowanie wpływami.

Holandia. Dożywocie za zestrzelenie MH17. Rosja reaguje ostro

Holenderski sąd w sąd w Badhoevedorp pod Amsterdamem skazał dziś
zaocznie na dożywocie trzech prorosyjskich separatystów za zestrzelenie
17 lipca 2014 roku malezyjskiego Boeinga 777. Rosja uważa, że wurok jest
skandaliczny i polityczny.

Krzysztof Szczerski: inicjatywa Trójmorza to historia sukcesu

Inicjatywa Trójmorza to historia sukcesu. Stworzyliśmy architekturę
współpracy regionalnej, zarówno w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej
flance NATO, jaki i współpracy gospodarczej – powiedział w czwartek
podczas Kongresu 590 w Rzeszowie stały przedstawiciel RP przy ONZ
Krzysztof Szczerski.

Warszawa: Posłowie PiS złożyli interpelację w sprawie nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego

Posłowie PiS Jarosław Krajewski i Wojciech Zubowski złożyli
interpelację do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie
nieprawidłowości przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

NBP opublikował ostatnie wyniki głosowań RPP

Złożone podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki
Pieniężnej wnioski o podwyżkę stóp procentowych o 50 pb i o 100 pb nie
uzyskały większości głosów

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

38. Europoseł Czarnecki: w

Europoseł
Czarnecki: w projekcie rezolucji PE dot. Rosji jest zapis wzywający
Moskwę do zwrotu wraku i czarnych skrzynek samolotu Tu-154

W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego dot. Rosji jest zapis
wzywający Moskwę do zwrotu wraku i czarnych skrzynek samolotu Tu-154 -
poinformował PAP europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

Finlandia: Premier Marin: trzeba zerwać wszelkie powiązania gospodarcze z Rosją, Polacy i Bałtowie mieli rację

„Nie rozumieliśmy, że logika Rosjan jest inna. Nasi przyjaciele z
Polski i krajów bałtyckich mieli rację. Mówili cały czas, że Rosja myśli
inaczej. Trzeba było ich słuchać” – powiedziała w czwartek premier
Sanna Marin, apelując do europejskich przywódców o zmniejszanie
zależności od reżimów autorytarnych.

Projekt: rząd dopłaci 65 proc. do składek ubezpieczenia rolnego

W 2023 r. dopłata do składki tak z tytułu ubezpieczenia upraw
rolnych jak i zwierząt gospodarskich wyniesie 65 proc. składki - wynika z
opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W projekcie budżetu na
przyszły rok, na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zabezpieczono ponad 1,1
mld zł.

Infrastruktura Ukrainy w stanie krytycznym. Nie ma prądu i ogrzewania

Zniszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy w wyniku rosyjskich
ostrzałów osiągają punkt krytyczny. Pracujemy, by wesprzeć Ukrainę w
utrzymaniu jej sieci elektrycznej - oznajmił komisarz UE ds. zarządzania
kryzysowego Janez Lenarczicz.

PE w przyszłym tygodniu zagłosuje nad uznaniem Rosji za państwowego sponsora terroryzmu

"Po 4 godzinach negocjacji między grupami politycznymi PE osiągnięto
porozumienie w sprawie tekstu. Główna linia to: Parlament Europejski
(…) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo
stosujące środki terroryzmu” - poinformował były premier Litwy,
europoseł Andrius Kubilius (EPL).

Wiceprezes NBP: pod koniec 2023 r. inflacja poniżej 10 proc. jeśli nie wydarzy się niespodziewane

Pod koniec 2023 r. inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc., jeśli
nie zdarzy się coś niespodziewanego jak np. następny silny szok
podażowy - zadeklarowała w czwartek wiceprezes NBP Marta Kightley.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

39. W. Brytania: Resort obrony:

W. Brytania: Resort obrony: Rosjanie budują nowe okopy nawet 60 km za linią frontu

Wojska rosyjskie przygotowują się do obrony wzdłuż większości
sektorów na Ukrainie, niektóre z budowanych przez nie okopów znajdują
się nawet 60 km za obecną linią frontu - przekazało w piątek brytyjskie
ministerstwo obrony.

Sondaż IBRiS dla Onetu: zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy, awans Lewicy

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dziś, zwyciężyłaby w nich
Zjednoczona Prawica — wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego
przez IBRiS dla Onetu. W porównaniu do badania z października, swoje
miejsce na podium traci Polska 2050 Szymona Hołowni na rzecz Lewicy -
poinformował portal.

USA: Podział władzy w Waszyngtonie oznacza polityczny impas i śledztwa

Przejęcie przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów,
niższej izbie amerykańskiego Kongresu, oznacza w praktyce koniec
realizacji programu prezydenta Joe Bidena i napięte negocjacje nad
budżetem i limitem zadłużenia. Według zapowiedzi Republikanów, będzie
też oznaczać parlamentarne śledztwa m.in. w sprawie syna prezydenta, a
być może także impeachment.

Chiny ochroniły Rosję przed potępieniem

Chiny ochroniły Rosję przed prawdziwym potępieniem we wspólnej
deklaracji przywódców ze szczytu G20 na Bali – ocenia dr Michał Bogusz z
Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Według niego Pekin gra na zamrożenie
konfliktu na Ukrainie, co byłoby korzystne dla Moskwy.

Wraca afera GetBack: Zatrzymano 11 osób

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie
zatrzymali 11 osób w śledztwie dotyczącym afery GetBack

Coraz większe szanse na uruchomienie produkcji polskiego elektryka

Platforma od Geely dla Izery zwiększa szanse na uruchomienie
produkcji polskiego elektryka - ocenił dyrektor zarządzający PSPA Maciej
Mazur. Zdaniem eksperta być może w fabryce Izery uruchomiona zostanie
produkcja elektryków którejś z marek chińskiego koncernu.

Prezydent ostro o rewelacjach Onetu: "Konfabulacja"

Prawdą w tym tekście jest jedynie to, że rakieta spadła i
posiedzenie się odbyło. Czysta konfabulacja, tacy to są „dziennikarze” -
napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda w reakcji na
publikację Onetu, wedle której władze od razu wiedziały, że w
Przewodowie spadł ukraiński pocisk

Ukraina: Po czwartkowych atakach 10 mln Ukraińców bez prądu

Rosjanie zaatakowali w czwartek infrastrukturę Krytyczną w Kijowie, a
także w Dnieprze i Odessie - podaje ukraińska armia. Do ataku doszło
dwa dni po największym od początku wojny ataku rakietowym na cele na
Ukrainie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

40. Soboń: modyfikacja tarczy

Soboń: modyfikacja tarczy antyinflacyjnej być może w przyszłym tygodniu

Modyfikacja tarczy antyinflacyjnej zostanie przedstawiona niebawem,
być może w przyszłym tygodniu - powiedział w piątek wiceminister
finansów Artur Soboń.

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej
generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu,
inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza
tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.

Europosłowie za zmianą budżetu UE na lata 2021-2027; potrzebne środki w reakcji na wojnę na Ukrainie

Europosłowie komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego
odpowiedzieli się za rewizją budżetu UE na lata 2021-2027. W przyjętym
stanowisku podkreślają, że agresja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację
tak bardzo, że Unia Europejska potrzebuje dodatkowych środków w reakcji
na wojnę.

Odnaleziono ślady materiałów wybuchowych na uszkodzonych gazociągach Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów
wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała
szwedzka prokuratura w wydanym 18 listopada oświadczeniu, cytowanym
przez agencję Reutera.

CPK ma działać już za kilka lat. Padła data


Prace budowlane, czyli wbicie pierwszej łopaty pod Centralny Port
Komunikacyjny, rozpoczną się mniej więcej w połowie przyszłego roku, a w
2028 r. planowane jest komercyjne otwarcie portu dla pasażerów -
wskazał w piątek pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Kongres 590: Czy PKN Orlen zapewni nam energetyczne bezpieczeństwo?

Czy silny koncern multienergetyczny jakim jest PKN Orlen może być
filarem bezpieczeństwa całego kraju? O tym rozmawiali podczas Kongresu
590 w Rzeszowie uczestnicy debaty prowadzonej przez Redaktora Naczelnego
"Gazety Bankowej" Maciej Wośko

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

41. K.Rabenda: ponad dwa tysiące

K.Rabenda: ponad dwa tysiące gmin zgłosiło zapotrzebowanie na dystrybucję węgla

Do systemu, który wdrożyliśmy kilka tygodniu temu, swoje
zapotrzebowanie na dystrybucję węgla zgłosiło ok. 2,3 tys. gmin w Polsce
- powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
Zaznaczył, że węgiel trafił do ok. 20-25 proc. gmin

Prezes PKN Orlen: społeczne zadania są bardzo ważne, pokazują inną twarz biznesu

Społeczne zadania są bardzo ważne, pokazują inną twarz biznesu –
powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który w piątek w Krakowie
podpisał list intencyjny o współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem
Dziecięcym w Prokocimiu.

CBOS: PiS z 34-proc. poparciem, na KO chce głosować 20 proc. ankietowanych

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę na PiS głos
oddałoby 34 proc. dorosłych Polaków deklarujących udział w wyborach, to
najlepszy wynik od maja; KO mogłaby liczyć na 20-proc. poparcie, a
Polska 2050 Szymona Hołowni 10-proc. - wynika z najnowszego sondaży
CBOS.

350 mln zł na zaporę na granicy z obwodem kaliningradzkim

Firma Telbud z Poznania zbuduje zaporę perymetryczną na granicy z
obwodem kaliningradzkim długości 200 kilometrów. Wartość inwestycji
wynosi ponad 350 milionów złotych - powiedział Maciej Wąsik, wiceszef
MSWiA.

Niemcy: Szefowa berlińskiej policji: obecne protesty aktywistów klimatycznych to przestępstwa

Od początku roku policjanci w Berlinie przepracowali z powodu
protestów klimatycznych ponad 160 tys. godzin - kosztem innych operacji.
Szefowa stołecznej policji mówi o ekstremalnym dodatkowym obciążeniu
pracą. Podkreśla, że obecne protesty "to nie jest obywatelskie
nieposłuszeństwo. Są to czyny przestępcze".

Szef MSWiA: Otwieramy pierwszy odcinek gotowej zapory elektronicznej na granicy z Białorusią

Oddajemy dziś pierwszy odcinek gotowej zapory elektronicznej na
granicy z Białorusią. Myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć
całość zapory - powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych i
administracji Mariusz Kamiński.

CBOS: 46 proc. badanych uważa, że partie opozycyjne powinny wspierać rząd w sprawowaniu władzy

46 proc. ankietowanych uważa, że lepiej by było, gdyby partie
opozycyjne w Polsce wspierały rząd w sprawnym sprawowaniu władzy; 42
proc. jest zdania, że powinna istnieć opozycja, która krytykuje, wytyka
błędy rządowi - wynika z sondażu CBOS.

B. szef Bundestagu: Powinienem był posłuchać Kaczyńskiego

Schaeuble: Powinienem posłuchać Lecha Kaczyńskiego, kiedy w
przemówieniu po inwazji Rosji na Gruzję ostrzegał: najpierw Gruzja,
potem Ukraina, potem Mołdawia, potem kraje bałtyckie, a potem Polska

Artur Soboń: Rząd nie zrezygnuje z CPK, to projekt cywilizacyjny

Rząd nie wycofa się z planów budowy Centralnego Portu
Komunikacyjnego. Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział
„Rzeczpospolitej”, że jest to nie tylko projekt cywilizacyjny, ale także
zwykła konieczność

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

42. Węgry: Premier Orban: nie

Węgry: Premier Orban: nie poprzemy wspólnej unijnej pożyczki dla Ukrainy

Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE
wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie; środki dla Kijowa mogą przekazać na
podstawie umowy dwustronnej - powiedział w piątek premier Węgier Viktor
Orban podczas spotkania Stałej Konferencji Węgierskiej.

Wiceminister klimatu: wiosną 2023 r. ma być przedstawiony plan zarządzania obiektem UNESCO Białowieża Forest

Wiosną 2023 r. ma być przedstawiony zintegrowany plan zarządzania
polską częścią transgranicznego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO
Białowieża Forest - poinformował w piątek po południu koło Białowieży
(Podlaskie) wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

MKiŚ opublikowało projekt wzoru wniosku o dodatek do ogrzewania dla podmiotów wrażliwych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w piątek projekt
rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych
tzw. podmiotów wrażliwych niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu
wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Chodzi m.in. o żłobki,
noclegownie i kościoły.

Rząd dał Polakom z kredytami ogromny prezent. Można zaoszczędzić ponad 100 tys. zł

Rosnące stopy procentowe i koszty życia sprawiły, że dla wielu osób
spłacanie kredytu stało się ogromnym problemem. Dlatego rząd wprowadził
wakacje kredytowe, które pozwalają odpocząć od rat. Zaoszczędzone w ten
sposób pieniądze są często przeznaczane na nadpłatę kredytu. Jak wynika
z symulacji ekspertów HRE Investments, dzięki temu można znacząco
zmniejszyć odsetki, które przyjdzie nam płacić w kolejnych latach.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

43. Błaszczak: Rozwijamy Wojsko

Błaszczak: Rozwijamy Wojsko Polskie. Priorytetem jest bezpieczeństwo

Priorytetem naszego rządu jest bezpieczeństwo, w związku z tym
rozwijamy Wojsko Polskie, nakłady finansowe na zwiększenie liczebności
wojska i wyposażenie w nowoczesną broń, wyróżniają nas na świecie -
powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wydawca Gazety Wyborczej ponownie z olbrzymią stratą

Agora zakończyła okres dziewięciu tegorocznych miesięcy z 75
milionami zł straty netto. W samym trzecim kwartale strata wyniosła
prawie 25 mln zł wobec 1,5 mln straty rok wcześniej.

Szczyt klimatyczny COP27 przedłużony do soboty. Kraje się nie dogadały

Dwa tygodnie nie starczyły krajom, żeby wypracować rozwiązanie w
kwestii funduszu strat i zniszczeń. Ze względu na brak porozumienia
szczyt klimatyczny w Egipcie został przedłużony do jutra.

WIG20 bez wyraźnej zmiany. Najbliższe sesje też powinny być spokojne

WIG20 zakończył sesję bez wyraźnej zmiany, a początek przyszłego
tygodnia najprawdopodobniej przyniesie dalszą stabilizację. Istotne dla
rynku wydarzenia będą miały miejsce dopiero, kiedy inwestorzy poznają
wstępne indeksy PMI za listopad - mówi Michał Krajczewski z BNP Paribas.

Polska instaluje sprzęt monitorujący na granicy polsko-białoruskiej

W piątek przedstawiciele MSWiA skontrolowali początkową fazę
instalacji zaawansowanego technologicznie sprzętu monitorującego wzdłuż
ogrodzenia na granicy z Białorusią, które wzniesiono, aby zapobiec
przedostawaniu się tysięcy migrantów do kraju członkowskiego Unii
Europejskiej.

Artur Soboń: W 2015 r. wydatki na rodzinę były jednymi z najniższych w UE. Teraz są jednymi z najwyższych

- Ostrożna polityka fiskalna jest dzisiaj koniecznością, i czymś co
pozwala nam na stabilne planowanie kosztów związanych z obsługą
zadłużenia. Pozwala nam także na inne wydatki, które są znakiem
rozpoznawczym naszej polityki, np. te przeznaczane na rodzinę - ocenił w
rozmowie z Michałem Kolanką wiceminister finansów Artur Soboń.

Premier: jak będzie trzeba, polscy śledczy udadzą się na Ukrainę

Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji
rakiety w Przewodowie udadzą się na Ukrainę - podkreślił w piątek
premier Mateusz Morawiecki. Chcemy współpracować, także ze stroną
ukraińską; chcemy wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości -
zaznaczył szef rządu.

Premier: nie ma silnego państwa bez silnej armii

Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ani silnej armii bez
państwa silnego finansowo i gospodarczo – powiedział w piątek premier
Mateusz Morawiecki, który w Krakowie odwiedził 6. Brygadę
Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego.

Kurs złotego stabilny wobec głównych walut

Kurs złotego był stabilny wobec głównych walut. Euro kosztowało ok. 4,7 zł, dolar 4,53 zł, a frank szwajcarski - 4,77 zł.

Min. Czarnek: Rodziców poinformowano o badaniu i umożliwiono wgląd do ankiet

Rodzice uczniów zostali poinformowani o badaniu, umożliwiono im
przed nim dostęp i wgląd do ankiet. Rodzice, którzy nie wyrazili zgodny
na udział ich dzieci w badaniu, mieli możliwość poinformowania o tym -
napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w odpowiadając RPO.

Polska odmówiła wydania wiz Rosji. Moskwa oburzona

Polska nie wydała wiz delegacji rosyjskiej, której miał
przewodniczyć Siergiej Ławrow, na posiedzenie ministrów OBWE w Łodzi.
Moskwa wysłała do OBWE list pełen oburzenia.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

44. Węgry: Przewodniczący

Węgry: Przewodniczący parlamentu: wyrażam ubolewanie z powodu przełożenia spotkania przedstawicieli państw V4

Przewodniczący parlamentu Węgier Laszlo Koever wyraził ubolewanie z
powodu przełożenia spotkania szefów izb parlamentarnych krajów Grupy
Wyszehradzkiej (V4) – poinformowała w piątek agencja MTI. Powodem miał
być sprzeciw Czech dla stanowiska Budapesztu w obliczu agresji Rosji na
Ukrainę.

Premier: Chcemy doprowadzić do jak najszybszego wyjaśnienia zdarzenia w Przewodowie

Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji
rakiety w Przewodowie udadzą się na Ukrainę - podkreślił premier Mateusz
Morawiecki. Chcemy współpracować, także ze stroną ukraińską. Chcemy
wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości - zaznaczył szef rządu.

Węgry bliżej unijnych pieniędzy. „Imponujące” tempo i skala ustępstw Orbána

Orbán potulnieje wobec Brukseli, by ratować fundusze dla Węgier, ale
jednocześnie próbuje również szantażu. Komisja Europejska nadal czeka
na „więcej szczegółów” w negocjacjach o odblokowaniu pieniędzy z
polskiego KPO.

Finlandia: Minister ds. UE: Węgry nie mogą hamować naszego wejścia do NATO ze względu na swój spór z UE

Z naszej strony byłoby niepożądane, aby problemy Węgier z uzyskaniem
finansowania z UE miały wpływ na ratyfikację członkostwa Finlandii i
Szwecji w NATO. Przekazałam to jasno – powiedziała minister ds.
europejskich Tytti Tuppurainen, która w piątek brała udział w Brukseli w
wysłuchaniu Węgier w sprawie praworządności.

Polska zrealizowała wszystkie swoje postulaty w rozporządzeniu UE dot. bezpieczeństwa energetycznego; Niemcy protestują

Polska w rozporządzeniu UE dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego
zrealizowała wszystkie swoje postulaty – poinformował PAP stały
przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś. Według nieoficjalnych
informacji, Niemcy długo protestowały w tej sprawie w Brukseli.

Komisarz Wojciechowski: jest coraz większa szansa, że Polska otrzyma fundusze z KPO

Myślę, że jest coraz większa szansa na to, by Polska otrzymała
środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - ocenił w rozmowie z PAP.PL
unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że nie
ma zagrożenia dla wypłat z unijnych funduszy rolnych i spójności.

Rekordowa inflacja w strefie euro. Polska w najgorszej szóstce

Najwyższa inflacja jest w Estonii, a najniższa we Francji. Ceny
skoczyły najbardziej w krajach postsowieckich, chociaż jest wyjątek ze
starej Unii.

Haubicoarmaty od Niemców wyłączone z użytku na Ukrainie. „Błędy w planowaniu” niemieckiego MON

Z powodu braku części zamiennych przekazane Ukrainie przez Niemcy
haubice samobieżne są coraz częściej niezdolne do użytku, ustalił „Der
Spiegel”. Niemcy zaniedbały zamówienie dostaw.

Kukiz: Tusk oddałby Polskę za czapkę śliwek, a Kaczyński oddałby za Polskę życie. I to mnie z nim przede wszystkim łączy

Paweł Kukiz w rozmowie z portalem Interia.pl ocenił prezesa PiS
Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego PO Donalda Tuska. Lider
Kukiz‘15 dosadnie zarysował znaczącą różnicę między tymi politykami.
Omawiany tu apel napisał prof. Paweł Śpiewak, socjolog, który
zachowywał rozsądek, gdy nie angażował się w politykę (jako poseł PO)
lub nie chciał zbawiać Polski i świata. Tym razem znowu się
zaangażował i znowu chce zbawiać. Razem z osobami nazywającymi się
„uczestnikami grupy dyskusyjnej Forum Długiego Stołu, środowiskiem
naukowym i prawniczym oraz z aktywistami organizacji obywatelskich”.
Jeśli tekst faktycznie wyszedł spod ręki prof. Śpiewaka, to jest
to masakra intelektualna, moralna i estetyczna. I nie tłumaczy tego
dostosowanie treści do większości tych, którzy apel podpisali, choć nie
da się ich nazwać orłami, jakkolwiek by nie kombinować.Autor i sygnatariusze apelu domagają się „planu odzyskania
władzy przez siły demokratyczne”, co „w nieodległej przyszłości”
ma stanowić „projekt rządzenia”. Nudne jest już przypominanie, że „siły
demokratyczne” („obóz demokratyczny”) z największą determinacją, czyli
po trupach tworzył sowiecki agent Bolesław Bierut. Wspomagany
przez UB, NKWD, GRU i Smiersz. Można mieć tylko nadzieję, że te nowe
„siły demokratyczne” nie będą chciały rządzić tak jak Bierut i jego
siepacze, choć ludzie tych „sił” są tak żądni krwi, że nadzieja może
być płonna. Na koniec autor i sygnatariusze przyznają się do „bezsilności
i frustracji”, ale chcą się przełamać, czyli poprowadzić lud
na barykady. A poprowadzą m.in. Leszek Balcerowicz, Seweryn
Blumsztajn, Barbara Engelking, Jacek Fedorowicz, Władysław Frasyniuk,
Andrzej Friszke, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Krzysztof Janik,
Ryszard Kalisz, Paweł Kasprzak, Krystyna Kofta, Maja Komorowska,
Ireneusz Krzemiński, Waldemar Kuczyński, Wojciech Lemański, Marta
Lempart, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Materna, Stanisław Obirek, Maja
Ostaszewska, Monika Płatek, Andrzej Rozenek, Andrzej Rychard, Wojciech
Sadurski, Andrzej Seweryn, Paweł Śpiewak, Magdalena Środa, Dorota
Stalińska, Mariusz Szczygieł, Wanda Traczyk-Stawska, Krystyna
Zachwatowicz-Wajda i Wiktor Zborowski. Uraaaa!!!
w związku z blokadą polityczną, dokonaną przez Komisję Europejską,
Polska jako jeden z nielicznych krajów UE nie korzysta ze środków KPO
(w podobnej sytuacji są Węgry, a także Holandia, która złożyła swój KPO
dopiero latem tego roku). Z danych prezentowanych przez PKO
Research wynika, że PKB naszego kraju po III kwartale tego roku było
wyższe, aż 9,2 proc. od PKB na koniec IV kwartału 2019 roku (ostatnim
kwartale przed pandemią Covid-19). Za nami znalazła się Litwa
z PKB większym o 7,6%, Cypr ze wzrostem PKB o 6,8 proc. i Węgry
ze wzrostem PKB o 6,5 proc. kolejne miejsca zajmują Słowenia, Rumunia
i Dania z jednakowym wzrostem o 6,4 proc. Na samym dole tego
rankingu znalazły się duże unijne gospodarki Hiszpania, której PKB
na koniec III kwartału tego roku był ciągle niższy o 2 proc. od tego
z IV kwartału 2019 roku, Niemcy, których PKB wzrósł zaledwie
o 0,2 proc., Francji o 1,1 proc., a Włoch o 1,8 proc. W całej
UE ten wzrost po III kwartale tego roku w porównaniu IV kwartałem 2019
roku, wyniósł 2,7 proc., a w strefie euro był jeszcze niższy wyniósł
tylko 2,1 proc., co oznacza, że większość krajów UE, dopiero po 2 latach
ledwie odbudowała swoje PKB sprzed pandemii Covid19. W poszczególnych kopertach krajowych znalazły się środki, które
sumarycznie w skali UE wynoszą 723 mld euro, Polska uzyskała z 58 mld
euro z 24 mld dotacji i 34 mld euro pożyczek, przy czym nasz KPO został
złożony na 35,5 mld euro (całość kwoty dotacji i 11,5 mld
euro pożyczek). Z tych środków, że względu na blokadę polityczną
Komisji, Polska do tej pory nie korzysta, choć do innych krajów
KE przekazała już około 120 mld euro i nie ulega wątpliwości, że wsparły
one wzrost gospodarczy w tych krajach. Polska gospodarka daje
sobie doskonale radę bez środków z KPO, skoro nasz kraj jest liderem
rankingu wzrostu PKB po pandemii Covid19, co więcej prognozy
największych agencji ratingowych i międzynarodowych instytucji
finansowych na ten rok i dwa najbliższe lata, pokazują, że na tle innych
krajów UE, ciągle będziemy się pozytywnie wyróżniać. Mimo tego,
że będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego,
to w tym roku polski PKB wzrośnie przynajmniej o 4,6%, w roku następnym
wzrost ten ma się wahać od 1 proc. do 1,5 proc. ale ciągle będziemy pod
tym względem w czołówce krajów o najwyższym wzroście PKB w UE (dla wielu
krajów UE w następnym roku międzynarodowe instytucje finansowe,
prognozują recesję).

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

45. APEC: Większość państw

APEC: Większość państw potępiła agresję Rosji na Ukrainę, ale...

Większość państw członkowskich Wspólnoty Gospodarczej Azji i
Pacyfiku (APEC) stanowczo potępiła agresję Rosji na Ukrainę, ale
pojawiły się też odmienne opinie na ten temat – napisano w wydanej w
sobotę wspólnej deklaracji przywódców ze szczytu w Bangkoku.

Fogiel o uznaniu Rosji za państwowego sponsora terroryzmu: te rzeczy trzeba nazwać po imieniu

To co robi Rosja na Ukrainie: ataki na ludność cywilną, próby
wzbudzania masowego strachu i niszczenia oporu przez zastraszanie
wyczerpuje klasyczną definicję terroryzmu; te rzeczy trzeba nazwać po
imieniu - mówił PAP rzecznik PiS i szef komisji spraw zagranicznych
Radosław Fogiel pytany o projekt rezolucji PE.

Prezes RCL o projekcie dot. zniesienia immunitetu formalnego - jest napisany bardzo dobrze

Przepisy dotyczącego zniesienia immunitetu formalnego zawarte w
projekcie są napisane bardzo dobrze – powiedział PAP Krzysztof Szczucki.
Jak podkreślił, jeśli zmiany wejdą w życie to posłowie, senatorowie,
prokuratorzy i sędziowie będą na co dzień traktowani tak, jak każdy
obywatel.

Daniel Obajtek dla WNP.PL: Kontrakt z Saudyjczykami jest bezpieczny dla Polski

Nie ma możliwości sprzedaży 30 procent akcji Rafinerii Lotosu bez
naszego uczestnictwa w tej transakcji - powiedział w rozmowie z WNP.PL
prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Witold Bańka ponownie wybrany na prezydenta WADA

Zarząd Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na posiedzeniu w
Montrealu jednogłośnie wybrał Witolda Bańkę na kolejną trzyletnią
kadencję w roli prezydenta organizacji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

46. M.Kamiński: jako państwo

M.Kamiński: jako państwo jesteśmy przygotowani, żeby udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami

Jako państwo jesteśmy przygotowani i na pewno zrobimy wszystko, żeby
udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami; to jest
nasz ludzki obowiązek - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz
Kamiński, odnosząc się do pytania o ewentualną kolejną falę uchodźców
wojennych z Ukrainy.

Mariusz Kamiński: W Przewodowie doszło do nieszczęśliwego wypadku

Nasze ustalenia, jak również ustalenia naszych partnerów wskazują na
to, że doszło do nieszczęśliwego wypadku w wyniku agresywnych działań
rosyjskich na terytorium Ukrainy - powiedział szef MSWiA Mariusz
Kamiński.

SG: 110 cudzoziemców próbowało w piątek przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

110 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski
przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Pakistanu i Egiptu;
znowu były wśród nich osoby, które przeprawiły się przez graniczną
rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

UE:
Europoseł Złotowski: rezolucja nt. Rosji jako kraju wspierającego
terroryzm zostanie przyjęta przytłaczającą większością głosów

"Rezolucja Parlamentu Europejskiego, uznająca Rosję za państwo
sponsorujące terroryzm, zostanie prawdopodobnie przyjęta przytłaczającą
większością głosów na przyszłotygodniowej sesji plenarnej" - przewiduje w
rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Kosma Złotowski - "Rosja jest dziś
państwem, które stosuje metody terrorystyczne i jest głównym zagrożeniem
dla światowego porządku i bezpieczeństwa" - podkreśla.

Propozycja rządu ws. portu w Elblągu jest aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna -
powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

47. Podlaskie: Szef MON: po 28

Podlaskie: Szef MON: po 28 latach do Grajewa wróci Wojsko Polskie 

Po 28 latach do Grajewa (woj. podlaskie) wróci Wojsko Polskie;
jednostkę wojskową w Grajewie zlikwidowano w 1994 r., dziś rząd PiS
przywraca wojsko w tym mieście - powiedział w sobotę wicepremier, szef
MON Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, wschodnia Polska musi być
"nasycona" Wojskiem Polskim.

Rosja zaciąga pożyczki na finansowanie wojny

W związku z prowadzoną wojną wzrastają rosyjskie wydatki
zbrojeniowe. W 2023 r. mają być o ponad 40 proc. wyższe, niż pierwotnie
planowano; te wydatki są w coraz większym stopniu finansowane poprzez
emisję długu - powiadomiło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Coraz mniej rosyjskiej ropy w UE

Europejskie rafinerie szykują się na zakaz importu rosyjskiej ropy,
który zacznie obowiązywać 5 grudnia, zapewniając sobie dostawy z innych
państw i kontynentów.**

Rosja zmusza "zaprzyjaźnione kraje" do handlu bez dolarów

Rosyjski reżim zdecydował się na uniezależnienie od dolara
kontraktów handlu zagranicznego z „zaprzyjaźnionymi krajami”. Zgodziły
się na to „prawie wszystkie”. Jak będą handlować? W rublach, rupiach a
może w juanach. I co na to „zaprzyjaźnione kraje”?

Polska na 6. miejscu w ważnym rankingu

Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do
uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence
Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wiceszefowa PE: Polska i Węgry kontynuują demontaż demokracji

Dylemat dla UE: Polska i Węgry zasługują na solidarność ze względu
na wojnę wywołaną przez Rosję, ale równocześnie rządy tych krajów
kontynuują demontaż demokracji – mówi wiceszefowa PE Katarina Barley.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

48. Minister Moskwa apeluje o

Minister Moskwa apeluje o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z systemu handlu emisjami UE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała m.in. do KE o
wyłączenie budynków gospodarstw domowych z unijnego systemu handlu
emisjami - wynika z listu, do którego dotarła PAP. Zmuszanie
najbiedniejszych gospodarstw domowych do szybkich zmian w ogrzewaniu nie
jest słusznym kierunkiem - dodała.

Maląg: Zjednoczona Prawica nie odejdzie od programów społecznych

Czy programy społeczne Zjednoczonej Prawicy mogłyby zostać zabrane gdyby wybory wygrała opozycja?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

49. Prezes PiS: sędziowie mają

Prezes PiS: sędziowie mają władzę w sferze sądowej, ale prawo tworzy władza ustawodawcza

Sędziowie mają władzę w sferze sądowej, ale to jest oparte na
zasadzie, że prawo jest tworzone przez władzę ustawodawczą. Dzisiaj,
niestety, sędziowie mają duże kłopoty z przyjęciem tej skądinąd
oczywistej prawdy, także prawdy konstytucyjnej – mówił w sobotę w
Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Drugi zjazd Akademii PiS m.in. o Okrągłym Stole

W sobotę odbył się drugi zjazd Akademii PiS. W siedzibie partii
parlamentarzyści, samorządowcy i członkowie młodzieżówki wysłuchali
wykładu o konsekwencjach II wojny światowej oraz analizy Okrągłego
Stołu, którą przeprowadził prof. Wojciech Roszkowski.

Prezes PiS: Od 1989 r. nie było równie ważnych wyborów

To będą trudne wybory, potrzebny jest wielki wysiłek, ale
zwyciężymy. Od 1989 r. nie było równie ważnych wyborów. Wtedy obóz
solidarnościowy zwyciężył. My jesteśmy obozem solidarnościowym - mówił w
sobotę w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS: pod hasłem walki z mową nienawiści zabrania się poruszania pewnych tematów

Pod hasłem walki z mową nienawiści zabrania się w ogóle podejmowania
pewnych tematów, a za mównie niektórych rzeczy można być nawet skazanym
- mówił w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślał, to
radykalne ograniczenie wolności słowa.

Kaczyński: najważniejsze jest bezpieczeństwo, w tym energetyczne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami
Katowic, poruszył kwestię polityki klimatycznej. - W sprawie górnictwa
ważne są unijne wytyczne i zmiany klimatyczne, ale istotna jest też
obecna sytuacja polityczna. Podkreślam, że dla nas najważniejsza jest
sprawa bezpieczeństwa, w tym energetycznego - będziemy tego bronić! -
mówił prezes PiS.

Prezes PiS: Droga spod buta rosyjskiego pod drugi but niemiecki to nie droga dla polskich patriotów

Droga spod jednego buta – rosyjskiego czy sowieckiego, pod drugi but
– niemiecki, to naprawdę nie jest droga, którą mogą wybierać polscy
patrioci - powiedział w sobotę w Katowicach prezes PiS Jarosław
Kaczyński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

50. Prezes PiS: stosujemy metody

Prezes PiS: stosujemy metody łagodzenia; nie chcemy wstrząsu w postaci bezrobocia

Stosujemy metody łagodzenia, one z czasem będą prowadziły, wraz z
procesami światowymi, do obniżania cen, ale nie chcemy tego wstrząsu,
bezrobocia, tego społecznego nieszczęścia - powiedział w sobotę prezes
PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że jego ugrupowanie kieruje się
empatią.

COP27: ostateczne porozumienie coraz bliżej

Na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk osiągnięto porozumienie
ws. szkód związanych z klimatem – podały źródła unijne. Planowane jest
m. in. utworzenie specjalnego funduszu.

Kielce: Kolejni rekruci powołani do WOT; ponad 20 proc. żołnierzy to kobiety

100 nowych rekrutów powołano w sobotę w Kielcach do 10.
Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do służby zgłaszają się
kolejne kobiety, które stanowią już ponad 20 proc. wszystkich żołnierzy
służących w jednostce.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl