Trzy lwy

avatar użytkownika Tymczasowy

Pilkarska reprezentacja Anglii od ponad pol wieku (od 1966 r.) nigdy nie dotarla do finalu Mistrzostw Swiata czy Mistrzostw Europy. Troche glupio, bo ich Barclays League jest jedna z kilku najlepszych w swiecie. Ostatnie rozgrywki klubowe pucharow europejskich pokazaly to wysmienicie - trzy na cztery druzyny w finalach byly angielskie.

Na EURO 2021 macherzy z UEFA uslali droge Anglikom rozami. Szesc meczy na siedem grali na swoim terenie, inni musieli podrozowac. Mowiac wprost, zrobiono swinstwo ich oponentom. Dochodzil 12 zawodnik, ktorym jest publicznosc. I mimo, ze pomagaly im sciany z ledwoscia wydusili wygrana na Wembley z Dunczykami w polfinalach.

I to jest pierwszy powod, dla ktorego nie kibicowalem Anglikom w meczu finalowym. Drugim powodem byla poprawnosc polityczna zawodnikow, ktorzy przed kazdym z meczow klekali na znak poparcia dla postepakow. Natomiast kilku Wlochow wchodzac na murawe  zrobilo znak krzyza.

Finalowy mecz poprzedzilo karanie federacji i zespolow Wegier i Anglii. Nie powiem by bylo ono sprawiedliwe. Wegrow ukarano za "dyskryminacyjne zachowanie" kibicow. Poszlo o okrzyki z sektora wegierskich ultrasow wobec czarnoskorych z reprezentacji Francji  w czasie meczu na Stadionie Puskasa w Budapeszcie w dniu 19 V 2021 r. Doszedl do tego transparent na trybunach z napisem: "Anti-LMBTQ" oraz wejscie na stadion na inny mecz z transparentem krytykujacym zawodnikow, ktorzy przed meczom klekaja. Kara byl zakaz udzialu kibicow w trzech meczach druzyny narodowej w przyszlym roku w czasie rozgrywek UEFA Liga Narodow. Do tego doszla kara pieniezna w wysokosci 100 tys. euro. Rzad wegierski nazwal decyzje UEFA "tchorzliwa arogancja".

Natomiast Anglikow ukarano grzywna w wysokosci 30 tys. euro za gwizdy kibicow w czasie grania hymnu dunskiego, oslepianie laserem dunskiego bramkarza Kaspara Schmeichela w czasie wykonywania rzutu karnego przez H. Kane'a oraz wystrzeliwanie rac. Wina byla wieksza niz Wegrow, za to kara dotkliwsza.

Wynik meczu finalowego jest znany, Wlosi zostali mistrzami pokonujac Anglikow rzutami karnymi. Trzech z pieciu angielskich zawodnikow nie zdobylo bramek: Bukayo Saka, Marcus Rashford i Jadon Sancho (na zdjeciu ponizej). Traf chcial, ze wszyscy maja ciemna karnacje skory.

Najwiecej zastrzezn wzbudzil wybor niedoswiadczonego 19-latka Saki na kluczowa piata pozycje konczaca pierwsza serie strzalow. Znany trener Jose Mourinho zapytal dlaczego w sklad strzelajacych nie wlaczono doswiadczonych Shawa czy Stonesa. Zas Grealish poinformowal, ze sam sie zglosil do strzelania karnych ale trener Gareth Southgate odmowil. Teraz trener tlumaczy sie, ze kierowal sie wynikami sprawdzianow na treningach. 

Nie zabraklo tez krytyki wobec Rashforda. Idzie o jego kroczki przed strzalem. Najpierw przeszedl z centrum na lewo, potem zrobil trzy kroczki z zatrzymywaniem sie i wreszcie klepnal bokiem buta w slupek bramki. Na takie male misteria moze sobie pozwolic Robert Lewandowski, ktory byc moze jako pierwszy wprowadzil kroczki. Jezeli tak, to przeszedl do historii futbolu jak wczesniej Czech Panenka. Od siebie dodam, ze martwi mnie sposob myslenia egzekutorow rzutow karnych. Typowa jest sytuacja, ze strzelajacy uderza pilke  bokiem stopy w jeden albo drugi rog. Taki strzal nie moze byc bardzo mocny, ma byc plasowany. Zas bramkarza ma antycypowac i rzuca sie w jedna albo druga strone. Wloski bramkarz dobrze wyczul intencje i odbil pilke po dwoch strzalach stajac sie bohaterem swego kraju. Czyz nie lepiej by bylo gdyby strzelano mocno powyzej polowy wysokosci bramki, a najlepiej pod poprzeczke?

Socjalista Sadiq Khan, burmistrz Londynu od 2016 r., z pochodzenia Pakistanczyk na swoim twitterze umiescil przed meczem zdjecia akurat trzech pechowcow z dodaniem lwich grzyw. Podpisal to: Trzy Lwy. Akurat trzy lwy sa od XIII wieku symbolem Anglii. Jakis dowcipny czlowiek po meczu napisal, ze to byly trzy malutkie lwiatka. 

Oficjalna statystyka UEFA pokazuje, ze Wlosi byli zespolem lepszym. Oddali oni 19 strzalow przy 6 Anglikow; 6 ich strzalow trafilo w swiatlo bramki przy tylko 2 Anglikow, zas Wlosi byli w posiadaniu pilki przez 66% czasu gry a Anglicy - 34%.

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika En passant

1. @Tymczasowy Podzielam Twoja opinie

Anglia grala dobrze przeciwko Wlochom w I polowie meczu. Myslalem nawet, ze utrzyma wynik dajacy jej zwyciestwo. Wlosi grali jednak do konca. Popieranie Anglikow przez UEFA bylo szczegolnie widoczne w meczu przeciwko Danii. Otrzymali w prezencie jedenastke, chociaz ich napastnik sam upadl bez udzialu osob trzecich. W dodatku sedzia niezbyt pilnie studiowal powtorke sytuacji na monitorze. Gdyby to zrobil, to na pewno przypomnialaby sie mu niedopuszczalna sytuacja, gdy w trakcie analizowanego zdarzenia , kilka metrow od bramki, ale na polu karnym znajdowala sie druga pilka. Sedzia ma obowiazek natychmisat przerwac gre, gdey widzi druga pilke na boiski. Tutaj znajdowaly sie dwie pilki kilka metrow obok siebie jednoczesnie. Tak to dzieje sie, gdy popiera sie gospodarzy i do tego mocniejsza federacje.
Z drugiej strony uwazam za niesprawiedliwe, ze Wieka Brytania moze wystawiac az 4 druzyny do wszelkich rozgrywek: Walie, Anglie, Szkocje i Pln. Irlandie. Tak wiec np. Nigeria, Niemcy, USA czy Niemcy maja tylko jedna druzyne, a Pln. Irlandia tez jedna. Liczba aktywnych graczy zrzeszonych w klubach w Niemczech wynosi 7,1 milionow osob, czyli trzy razy wiecej niz liczba mieszkancow w Pln. Irlandii
Pozdrawiam
Sz.

En passant